Snaga-jačina mašinice

Započeo Mangup, 17 Avgust 2015, 19:21:08

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

djmisha77

Ali kod benzinca i dizela nistu isti obrtni momenti. Kod dizela lakse povuce u trecoj na 40 ali se vec na 60 dere ko zmaj. Na benzincu u trecoj na 60 ide ko metak! Oba imaju istu kubikazu i konjazu.
Jes, ima tu i nekih obrtaja...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

laki22

a cuj, to sto tvoj fijat ne vuce nije do mene  :lol:

ibanezi

   Lako je za motore sa un. sagorevanjem. Sve piše. A i OM daje veću ili manju snagu nekoj zapremini motora. Bolje reći utiče na snagu. Ali i dalje mislim da zapremina daje snagu. Još ne videh motor od 1000cccm da je jači od 5000cccm. Možda grešim? A sve to nema veze sa mašinicana.
Kada su u pitanju mašinice, koji proizvođač daje podatak o obrtnom momentu :question: :lol: Mogu da prihvatim da su jače mašinice sa boljim obrtnim momentom, ali koje su to? Gde piše taj podatak?
   Šimano Sedona je jača od Blu arka zato što ima bolji obrtni momenat? Ili obrnuto? Možda Blu ark ima bolji? A obrtni momenat kod Saltige? Je li veći nego kod Stele SW? Šta nam vredi što znamo šta utiče na snagu, kada taj podatak kada kupujemo mašinicu nemamo? Mangupovo pitanje- Koja je mašina jača? Stela HG ili PG iste veličine? Zamisli odgovor : Mangupe, jača je ona koja ima bolji obrtni momenat. "Pa koja je to"? Pa, ne znam koja je, ali znam da je ta jača! :cheesy: Znači možemo da se oslonimo na iskustvo, nas ili drugih, pa eto i na težinu mašinice, cenu, ime brenda, možemo da pogodimo ili pogrešimo, ali obrtni momenat nemamo. A i džaba ti i OM na lošem materijalu recimo.

Mangup

Sve se mozda cak svodi na kvalitet materijala, kao sto si i rekao, Dzabe sto je sve lepo ukomponovano, ako nije kvalitetno. Naravno za svake pare ima odredjeni kvalitet. A ko nam garantuje kvalitet?
Zver udara kad srce spava!

ibanezi

Pa, dobro, ono što ti hoćeš je sigurno vrh kvaliteta. Sa time se ne igra. Trebalo je mnogo vremena i ulaganja da se dođe do imena koje je u stanju da traži i dobije 400,500 i više E za mašinicu. Sa tim se ne kocka. "Bezobrazne" pare se traže za beskompromisan kvalitet. Cena sve govori i hiljade prodatih Stela u više generacija kroz skoro 20godina.  S jedne strane, za mene je to puno novaca za mašinicu, a sa druge, desilo mi se par puta u životu da sam slične novce bacio na alkohol, muziku, naprednu i nazadnu pevaljku... :eek:. Doduše, davno. Mladost ludost :rolleyes: Ponelo me jbg. Sad bih pre kupio Stelu ( :question: kad bolje razmislim- dobro je ono bilo), ali sad nemam novce, nego dve raspikuće-ženu i kćerku. Neka fala Bogu! Mnogo je veći problem kako za mnogo manje para izvući maksimum. I tema živi na tome. Što se tiče tvog konkretnog pitanja, odgovor je davno dat. Između brže i sporije, jača je ona koju iskopaš znatno  jeftinije, jer u startu imaju isti kvalitet i sličnu cenu. Ako ne budeš zadovoljan, nemoj da se kaješ, ne bi bio zadovoljan ni sa onom drugom. U tom slučaju za tebe na žalost nema mašinice. :lol:

Milan berkut

Dobri moji, poslušajte Vi mene, ''snažnija'' je ona mašinica, od nekoliko u približno istoj veličini, koja za jedan obrt ručice namota kraće najlona, tj. mašinica koja namota 0.7m/obrt je sigurno ''snažnija'' od one koja namota 1.1m/obrt, a ako je ta mašinica i najteža od odabranih to je garancija da će taj teret vući rasterećena i samim tim biti sigurnija i dugovečnija.
Kvalitet materijala i finoća izrade naravno utiču na dugovečnost i finoću rada, i to se skupo plaća, . . . ali . . . kao pravilo proizvodjač uvek poboljšanjem kvaliteta materijala ide na to da ti zupčanici, osovine, ležajevi, kućišta, budu manjih dimenzija što za posledicu daje lakšu mašinicu koja može dugo da traje ako se ne preopterećuje . . . tako imamo skupu mašinicu koja besprekorno radi, lagana, nema luftova, ušminkana ''do jaja'' . . . ali ništa nije ''snažnija''.

ibanezi

  Uh, uvlačenje najlona. E sad ja imam zanimljivo pitanje na tu temu. Dve mašinice potpuno istog kućišta, istog mehanizma, ma dve potpuno iste mašinice, recimo Zauber 3000 i Zauber 4000. I drugi imaju slična rešenja u cilju uštede. Jedina razlika je u obimu rotora i špulne. Kod 4000je malo veći.  4000 vrši malo veći pritisak na osovinu i uvlači malo više strune, ali s druge strane jače su inercione sile. Na prvu bih rekao da je jača manja mašinica zbog tog pritiska na osovinu. Ono što me zbunjuje je da se mašinica najteže vrti, a i melje bez obzira na kvalitet, kada je pritisak na osovinu najmanji- kada skinemo rotor i spulnu i tako vrtimo, i  eliminišemo inercione sile u potpunosti. Jeste li probali?  Dakle koja je jača? Ovo uopšte nije nevažno pitanje. Ako je recimo 3ka jača, a meni kapacitet i više nego dovoljan, zašto ne bih kupio jaču, a jeftiniju mašinicu potpuno istog kvaliteta, pa još i 20ak gr lakšu? A ako je 4ka jača, Milane, pada tvoja teorija o uvlačenju strune :cheesy:

Milan berkut

. . . može se reći i ovako . . . pošto je prenosni mehanizam kod mašinice jednostepen (ima samo pogonski i gonjeni zupčanik koji su na dve upravne osovine) prenos snage direktno zavisi od prečnika kruga koji opisuje ručica i prečnika kruga koji opisuje vodjica na preklopniku a u korist kruga ručice, tj. što je veći prečnik (poluprečnik) ručice od prečnika (poluprečnika) vodjica-osovina . . . veći je prenos snage.
Gubitci kod takvog prenosa su značajni jer je sila smicanja na zupčanicima nije upravna na osovinu gonjenog zupčanika već je pod nekim uglom (to je ugao uzubljenja), a osim toga gonjeni zupčanik istovremeno (najčešće) pokreće i beskonačni vijak koji podiže i spušta osovinu što dodatno oduzima početnu snagu. Gubitci se javljaju još na svim mestima oslonca rotirajućih delova i zavisno od toga dali su oslonci na kugličnim ili kliznim ležajevima i od toga koliko je trenje osovine špulne kroz kućište kroz koje klizi gore-dole, ovde je od velikog značaja mazivo.
Opterećenje koje trpi mehanizam pri takvom prenosu snage u najvećoj meri zavisi od odnosa prečnika pogonskog i gonjenog zupčanika i veličine/oblik zubaca koji se uzubljuju, pa je tako rasterećeniji mehanizam gde je gonjeni zupčanik približnijeg prečnika pogonskom i da ima što više zubaca tj. da su zubci što sitniji . . . ovde svako traži kompromis jer sitnije uzubljenje zahteva jaču fiksaciju zupčanika jer je površina naleganja zupčanika srazmerno manja što opet povećava opasnost od izubljivanja . . .
Uhhh . . .

Spojene poruke: 28 Avgust 2015, 20:14:37

Pa druže tu je sve jasno, ako su kućišta i unutrašnji elementi isti a razlika je samo u prečniku vodjica-osovina (prečnik same špulne nije bitan) - 3000 prenosi više snage . . . ali . . . ako je kod 4000 i ručica duža nego kod 3000 . . . e onda je to nešto drugo.Onda one mogu biti istog prenosa snage ali mehanizam kod 4000 više trpi i pre će se pohaba pri istim opterećenjima. Pazi, pričamo samo o potpuno istim telima mašinica tj unutrašnjim elementima!
Pravilno si primetio to sa uvlačenjem . . .

Spojene poruke: 28 Avgust 2015, 20:20:01

I eto nam još jednog parametra kod kupovine mašinice - obavezno treba proveriti dali je i telo mašinice veće od prvog manjeg modela . . . da nebi upadali u zamku da na isto sve samo se doda malo veća špulna i mašinica bude broj veća . . . može biti broj veća ali nije i broj ''snažnija'' he he he

mi-ne

Citat: ibanezi poslato 28 Avgust 2015, 16:41:45
   Lako je za motore sa un. sagorevanjem. Sve piše. A i OM daje veću ili manju snagu nekoj zapremini motora. Bolje reći utiče na snagu.

Kada su u pitanju mašinice, koji proizvođač daje podatak o obrtnom momentu :question:
   

Al` smo ovde nesto pobrkali, gadno.
Masinica je isto sto i menjac, a motor ( koji ima obrtni momenat) je pecaros.
Na prvi pogled bi se moglo reci da najbolji OM ima neki kolega sportista. Kada malo razmislimo naj pogodnija vrsta sporta koja utice na snagu masinice je gimnastika uz neke erotske novine. Da se izvuce maksimalna snaga iz masinice dovoljna je razvijena jedna ruka (kada smo kod obrtnog momenta). :shocked:

Milan berkut

Ja sam količinu namotanog najlona za jedan krug ručice shvatio kao predjeni put vodjice oko osovine špulne . . . što je taj predjeni put kraći - veća je snaga na izlazu, i obrnuto, što je taj predjeni put duži (više namota) manja je snaga na izlazu . . . tako nekako  :smiley: 

Dva vuka



I eto nam još jednog parametra kod kupovine mašinice - obavezno treba proveriti dali je i telo mašinice veće od prvog manjeg modela . . . da nebi upadali u zamku da na isto sve samo se doda malo veća špulna i mašinica bude broj veća . . . može biti broj veća ali nije i broj ''snažnija'' he he he
[/quote]


Provereno u praksi  :smiley:
Imam starog twina seriju F sa špulnom 3000 i 4000 i kad bacam težu varalicu špulna 3000 se lakše nosi sa njom. Ispravan zaključak čika Milane  smiley033
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

mi-ne

Koju god spulnu da si stavio vodjica najlona ostaje na istom mestu, o cemu ovde pisemo.

slob

mi-ne,
Jel rotor ima isti prečnik kod mašinice za broj veći ili se razlikuju?

Milan berkut,
Pa tako nekako. Odnos obrtnih momenata na ručki i na vođici strune zavisi ne samo od prenosnog odnosa zupčastog para već i od dužine ručice i poluprečnika rotora. A poluprečnik rotora ima posrednu vezu sa uvlačenjem strune.
Duža ručica, manji prenosni odnos zupčanika i manji rotor daju za istu silu na ručici veću silu na struni.

A od čega zavisi snaga motora pri varaličarenju? Pa zna se, od vitamina Ce. PrasenCe, PivCe, vinCe.....itd
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Milan berkut


Citat: mi-ne poslato 28 Avgust 2015, 21:28:46
Koju god spulnu da si stavio vodjica najlona ostaje na istom mestu, o cemu ovde pisemo.
Hm, da . . . a šta da nema špulne uopšte i da namotavamo direkt na osovinu (dešava se nekad da najlon "podidje" pod špulnu), rekao bih da bi tada mogli i "tenk" da privučemo, zar ne? A to pobija teoriju da vodjica-osovina imaju krajnji uticaj na prenos snage na izlazu, već da ipak prečnik (poluprečnik) špulne diktira izlazni prenos snage . . . Stvar za analizu definitivno.


Отправлено с моего iPad используя Tapatalk

slob

Za obrtni moment nije važan prečnik špulne već krak rotora. Tamo na vođici strune koja praktično rotaciono kretanje pretvara u linisko. A od prečnika špulne, osim kapaciteta, zavisi uvlačenje strune. Ako namotavaš na osovinu uvlačenje je minimalno.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)

2675

Odgovora: 286
Pregleda: 190045

6417

Odgovora: 481
Pregleda: 259505

17110

Odgovora: 49
Pregleda: 41914

2674

Odgovora: 778
Pregleda: 252296

17295

Odgovora: 26
Pregleda: 25131

19569

Odgovora: 205
Pregleda: 123486

2558

Odgovora: 2323
Pregleda: 499538

20475

Odgovora: 16
Pregleda: 6964