Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: VladimirR Date: 25 Decembar 2014, 08:49:55
Citat: mihabg poslato 24 Decembar 2014, 23:20:18
a za sarana i mrenu na Dunavu ...malo mozda smanjis indikaciju helikopterom , a dobijes sistem koji se ne mrsi na velikim izbacajima, i kotrljanju do zaustavljanja. To sam postavio na postu za mrenu..

Miha, ovo sa zadnje slike mi najviše liči na sistem helihopter, siguran sam da smanjuje idikaciju kod sitnije bele ribe, ali kod mrene i šarka, nema nikakvih problema.
Ja najčešće na kraju osnovnog najlona 0,20mm vežem virblu, zatim vežem monofil debljine 0,25, u dužini 20cm, na koji mećem perlicu sa kopčom i hranilicu, na kraju monofila opet virblu (karabinjer) na koji montiram predvez sa udicom ( dužina i debljina predveza u zavisnosti šta pecam i gde). Da napomenem, da kretanje hranilice po monofilu od 0,25mm, regilišem stoperima veličine "L"
Ili ponekad, na osnovni stavim prvo stoper, pa cevčicu, pa opet stoper, pa vrtilicu na koju stavljam predvez sa udico.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: mihabg Date: 25 Decembar 2014, 08:59:08
pa to sam i rekao da je drugi pre za sarka i mrenu...;)
Mada, moze i za belu ne sekiraj se uopste.Zahvalan sistem za medjusloj ....Jos kad na'ranis onim mojim "kamencicima" sitna se i ne javlja , a ove lopatice kad uzmu fino se vide i na "heldzu"

Oba sistema se montiraju za 2 min , ne mrse se i daju mi rezultat...a naravno da jos ima nacina i svako ima svoje neke cakice;)
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: VladimirR Date: 25 Decembar 2014, 09:26:30
Buraz, odlični su to sistemi

, a i kamenčići + mirođija, će da pokažu svoje vrline, sam sad moram da sačekam proleće.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: pexon Date: 25 Decembar 2014, 20:53:16
Hvala Miha na odgovoru. I ja stavljam štoper pre vrtilice, ali sam ga uvek stavljao do samog čvora zbog zaštite istog. Kada sam video da si ga nacrtao odignutog na drugoj slici, znao sam da postoji neki valjan razlog za to.

Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: zex.raseta Date: 28 Decembar 2014, 20:49:55
Ako ste na vodi i imate problem sa vrhom za feeder štap setite se ovog klipa

. Možda pomogne i nastavite sa ribolovom . Ako ne možete izvući vrh ili ste tanjili neki pa vam landara....evo saveta :
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: jamal Date: 18 Januar 2015, 21:35:52
Ljudi pomazite. Ova greska mora da se ispravi . Idem vec par dana na pecanje i ovako nesto mi se jos nije desilo u zivotu.
Hvatam skobalja na fider ali mi jako lose ide u zadnje vreme. Imam verovali ili NE za par sati po pedesetak udaraca ako ne i vise ... a realizacija mi je katastrofalna, svodi mi se na par komada .Nekad 5 nekad 7 nekad 2. Sve u svemu katastrofa.
Ifrustriran sam iskreno jer svasta sam probao i menjanje sistema i udice ma ne znam ni sam sta vise. Za sad mi se pokazao najbolji fixni paternoster .Onaj sa udicom iznad olova .On mi je najosetljiviji iskreno ali i sa njim imam muke da uhvatim tu ribetinu .Skocicu u vodu od muke .hahahaha
Evo o cemu se radi. Ta ribetina najgore vrste (hahaha) posto je voda kod mene na moravi jos uvek jaka priso je jako blizu obale i grupisao u jatima tako da hranilicu i ne koristim vec obicno olovo od 20 ili 30 grama .Od trenutka kad zabacim nekada prodje minut dva nekad za par sekundi pocinje da udara .Medjutim udarci su toliko kratki i brzi da imam utisak da svaki put kasnim iako imam relex iskreno za medalju..Probao sam i iz ruke jeste malo bolje ali ta ribetina trgne jednom i odmah ostavlja mamac nedajuci mi mnogo vremena za reakciju.
Ne znam stvarno sta da radim. Da nije mozda do udice ?Korisitio sam drennanove carnon feeder velicinu 12 i 14 . Ne znam mozda trebam da probam neku drugu .mozda 1810 gamakatsu?
Svako iskustvo i odgovor su mi dobrodosli ....
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: dragan2006 Date: 18 Januar 2015, 22:35:42
Kao prvo, probaj klizni sistem sa olovom/hranilicom, ali iznad virble za koju kačiš otežanje
obavezno stavi stoper koji ćeš da približiš na 1-2 cm od te virble,Znači da probaš sa samokačenjem, daš mu par santimetara da se sam zakači.Druga stvar su udice,te Drenan nisam koristio ali sam na par modela Ownerovih i Mustadovih imao jako puno promašaja na Savi.Onda sam probao na Colmic Nuclear N957 i rešio problem.Posle mi se dobro pokazao i Gamakatsu 1310B.Baš ti zavidim na takvoj aktivnosti ribe jer na Savi trenutno ni da pipne.Aj probaj sa ovim udicama i sa tim stoperom pa javi kako si prošao,pozz.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: bolenbgd Date: 18 Januar 2015, 22:56:10
Jamal,imao sam potpuno istu situaciju I eksperimentisao sam dok nisam sveo promasaje na minimum.Prvo sam utanjio najlon,glavni na o,16,predvez na 0,12.Vrh prilagodio situaciji,kad je mirna voda onda najosetljiviji,a kad je jaca,prvi sledeci a da je funkcionalan.Po zabacivanju drzim zategnut najlon dok hranilica ne legne,da nije ni opusten ni prezategnut.Predvez minimum 70 cm(s predvezom treba najvise eksperimentisati),udica Owner Funa,14 ili 16.I,sto rece kolega u predhodnom postu,slobodan hod od nekih desetak cm,s tim sto koristim hranilicu,od 30 do 50 gr,zavisno od jacine vode.Skobalj je cudljiv,pa nekad treba odmah kontru a nekad uzima iz drugog ili treceg pokusaja.I reflekse kao Dzon Vejn...sad,da li sam ti sta pomogao...
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: laki22 Date: 18 Januar 2015, 23:40:04
ja bih probao 16 i 18 velicinu udice.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: stragi88 Date: 18 Januar 2015, 23:57:04
Nebi da pametujem ali mislim da ti tu ne mozes nista, mislim da tebi to ne udara riba vec da kaci udicu telom, repom i td a tebi se to manifestuje kao udarac, Mozda gresim ali meni se cini da je tako...
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: Milan berkut Date: 19 Januar 2015, 00:19:01
Malo si nam podataka dao druže naš napaćeni - nije ti lako ni malo

Daj dubinu, kakav je protok/ struja, koje ti je minimalno otežanje koje ta voda ne kotrlja po dnu . . . koji mamac koristiš na udici i . . . koliki su ti skobalji t.j. koliki su oni najmanji koje si uspeo uloviti.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: orka Date: 19 Januar 2015, 10:05:03
Sad videh te udice koje koristis.,ne valjaju ni malo

,to nisu udice za skobalja vec za sarana i babusku..
Uzmi gamaktcu 1050N ili 1310N u velicini 12 i bice mnogo bolja realizacija..

Oba modela su dugi vrat.,stavljaj dva crva eventualno jednog zakacenog na "carapu" da veselo rade..

Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: dragan2006 Date: 19 Januar 2015, 10:43:17
I dalje trvdim da je do udice, probaj neki od modela sa dužim vratom koje smo ti preporučili.Ja bih izbegavao one zakrivljene jer sam na takve Owner Match i Gamakatsu 1060N, takođe gubio ribu.A za deveriku su smrt.Znači dugi vrat i ravna udica bez kerefeka.Probaj veličinu 14 ako su sitniji i obavezno olovo/hranilica od bar 40-50gr sa stoperom na kliznom sistemu da bi probao da je prevariš da se sama kači.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: tomislav34 Date: 19 Januar 2015, 17:10:06
Predvez što duži! što kaže Dragan, ne kraći od 70 cm.
Odg: Ispravimo greške - mala škola feedera By: jamal Date: 19 Januar 2015, 18:12:38
Bio sam i danas i situacija nije nesto bolja. Uhvatio sam 4 komada od nekih 30 udaraca...
Neko kaze da mi riba kaci najlon ali to nije jer su udarci kratki i jasni ali expresno brzi. Inace pecam na francuski hleba i iskreno nisam stavljao udice sa duzim vratom..Sutra cu da probam 1310 i jos neke koje imam pa javljam ..Inace nema potrebe za predvezom od 70 cm jer bi detekcija bila jos kasnija.Probacu sa nekih 40 do 50 cm.Ponavljam hranilicu ne koristim jer je riba u jatima jako blizu obale na nekih metar do metar ipo dubine.