Masti i ulja za podmazivanje mašinica

Započeo vradojicic, 22 April 2020, 20:47:00

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

vladimir022

Ne izgleda lose mast nije pregusta, providna skroz, koristimo je na poslu za lezajeve, ako budem bas dokon preko zime mozda probam jednu masinicu da podmazem hehe :)

Sent from my RMX3370 using Tapatalk


kiraj

Poručivao sam neke sitnice od Kineza ,između ostalog ,mast i ulje za mašinice.


glos

Evo ovako. Ove nove Daiwe - Shimana, ne treba nove otvarati, ali nikako. Niti masti dodavati.
Uspore rad. Toliko su fino tjunirane da mastima samo problem stvaraš, a i pogrešnim uljima, unutar kućišta, a bogami i van.
Jedino može lagano ulje, ( za role ili eventualno šivaće mašine, ulje )  kap, izvana po svim tačkama.
P.S. Nisam ovim novim Daivama dodavao niti ih otvarao, nego se na vreme sputavao.

milanstosic

Otvarajući par mašinica da ih podmažem onako kako volim i sa različitim mastima na različitim mestima moram da primetim da fabričke masti ima uvek više nego dovoljno. Svako ko misli da tu treba nešto više, greši. dovoljno je da na delovima koji se podmazuju bude samo tanak film. Na mestima gde se skupi grudvica masti je znak da se već preteralo, odnosno da nije potrebno bilo toliko i da je mehanizam "isterao" višak u radu.Taj višak onda nema nikakvu funkciju. Samo tanak film koji se vidi tako što se presijava na metalnim i drugim površinama. Sad da ne merim u miligramima, ali mislim da za celu mašinicu veličine 4000 po Shimanu nije potrebno svih masti više od 2 zrna graška, a možda ni toliko. U ovo ulaze i masti za frikcione podloške drila, ali da ne bude zabune, one moraju biti strogo na bazi teflona ako neko hoće sa tim da se bavi.

Sa uljem vrlo obazrivo postupati. Kod stacionarnih mašinica ono dolazi u obzir samo na glavnu osovinu koja podiže špulnu. Dovoljna količina je vrlo mala i ako bih je opisivao to je oko 1/4 kapi ulja. Verovatno je to već više puta pisano sa moje strane, a i kolega ali valja napomenuti jer nove kolege ne čitaju sve postove. Podmazivanje uljem čini da mašinica u startu lakše ide i bude bučnija ali vrlo brzo se to ulje raznese i ne zadržava se na površini zbog čega se sve menja. Mašinica postaje još bučnija, počinje nešto teže okretanje, a o habanju da ne pričam. Još ako ulje dospe u ležajeve... Ulje na spoljnjim delovima samo skuplja prašinu i pesak. Najgore je kad se sa njim podmazuju oslonci preklopnika. O nalivanju u roler da ne pričam, a vidim da je to mnogima običaj. Posle bude, ne valja ležaj, brzo otišao. Pa jeste kad si ga isprao od masti i sa uljem uneo abrazivne čestice peska ili sedimenta koji struna donosi, vetar i ostalo...

U principu, podmazivanje je mnogo lakše nego što izgleda. Izbor masti ne mora biti ništa specijalno, a količine treba da budu minimalne. Sve ostalo su finese koje vrlo često retko ko može da primeti. Sa jednim uljem, jednom mašću za mehanizam i jednom mašću za drill sve se završava. Naravno da može da se zakomplikuje i uživa u tome ali efekti su za mnoge jedva primetni i u radu i u trajanju sklopa. Ako se sa podmazivanjem sa količinom pogreši (pretera), onda je to evidentno.


glos

Čak ne ni na osovinu samo, ulje. Oće da prošušte.
A mast pogrešna ako se stavi, pa i samo malo, zna metal da izgrize.. kaže sale japanac. ja mislim da se tu desi uklanjanje, mješanje, sa fabričkim tankim slojem prave i predviđene masti, ili čak ne ni masti nego tolerancija, pa se dođe do propasti.
Bespovratni malo po prstu namazanim uljem, nauljiš i taman mu daš čime zrnce mikrometarsko prašine da zaljepi, pa istim počnu ona sitna kuckanja.
Sve je to danas isuviše tanano da bi se ičim poboljšavalo.
Jako često sve one agonije kao ista nije dolaze upravo od super stopera.
Ne pitajte kako znam.


Nego reko ako nekoga baš uhvati neizdrž neka kapa naokolo. Ili ako se stvarno vremenom sve isušilo.
A masti se vremenom isuše, stvrdnu, pa i nakupe prljavštne. Onda se uljem tek tek, raskrave. To za te "vanjske" djelove, ne pogonske, koji traže novo nanošenje, prave masti.
Opruga preklopnika, ležajevi, roler, ručkica ručice.
Novo ne diraj ni pod pretnjom pištolja.
Niti ne otvaraj.

milanstosic

Kad kupim novo izvrtim ga po sobi. Ako mi se tolerancije ne svide odmah srafciger i kljuc rade. A to je u 85% slucajeva.

Super stoper uvek podmazem koliko da ostane najtanji film maziva na njemu. Dovoljno je da centralni cilindar provucem kroz prste koji su najmanje viskoznom masti tek blago umazani. To nikad nema potrebe raditi na novom nepovratnom lezaju ali kod masine koja je prosla stotinak pecanja ima. Odmah se šum smanji, a na kocenje ni zimi nema uticaja ako je mazivo dobro izabrano i u najminimalnijoj kolicini. Naravno, ne savetujem nikom da sam proba dok ne vidi kako se to radi. Fabricki su valjcici jos kako podmazani. Kuckanje koje kolega Glos pominje ne nastaje na super stoperu ali to nije tema.

Jos jednom: kod stacionaraca ulje nigde sem na glavnu osovinu.

Sto se tice izbora maziva i kompatibilnosti sa vec nanesenim... posebna je tema ali bespotrebna ako se pre novog podmazivanja staro maziva skine u postupku ciscenja. Metalne delove odmastiti medicinskim benzinom. Gumu, polimere i ostalu plastiku NIKAKO ni blizu rastvaraca i odmascivaca ostavljati, a kamoli potapati. Voda i Fery su dovoljni, a cesto i samo ciscenje cistom, mekom krpicom ali da ne ostanu maljice.

Sto kaze Glos, ako nekog uhvati neizdrz, neka podmazuje brave i sarke po kuci. Ako nije podmazivanje ociscenog sklopa masinice u pitanju dzaba ga bilo. A ako je ociscen, nema mnogo mudrosti... Nakapavanje okolo vodi u propast sa prljavstinom, nekompatibilnom hemijom i ubrzanim habanjem.

Ako ima stvrdnute masti dve su stvari jasne: bila je naneta u višku i odavno je potrebno novo podmazivanje. Dodavanje ulja ili nove masti rizikuje nekompatibilnu hemiju i gusenje masinice jos vise.

glos

Ne Milane. Skinuo sam super stoper i radila je kao iz snova, ali onda fali štopanje.
Vratim iznjakani stoper, krene meljanje.
Isto tako sve ovo ostalo što tvrdiš je naopako.
Npr. da ih fabrički podmažu, stopere. Suvi su ko barut.

slob

Bio sam u nedoumici povodom podmazivanja uljem plivajućih osovina špulne. Podmazati ili ne, obzirom da osovina kliza kroz plastične biksne? Pitao sam vešačku inteligenciju i evo šta mi je odgovorila.




ChatGPT said:
"Odlično i precizno pitanje.

Kod moderne konstrukcije ribolovačkih mašinica, gde čelična osovina špulne kliza kroz plastične (klizne) biksne, podmazivanje uljem i dalje ima svoju svrhu – ali je situacija nešto drugačija nego kod metal-na-metal kontakta.

Da li treba podmazivati uljem?
Da, ali umerenije i ređe.

Evo zašto:

✅ Zašto ipak treba malo ulja:
Smanjenje trenja i habanja:
Iako su biksne od klizne plastike (najčešće teflon, acetali poput POM-a, ili slične samopodmazujuće plastike), ulje dodatno smanjuje trenje i produžava vek biksne i osovine.

Zaštita od korozije:
Ulje stvara tanak zaštitni film na čeličnoj osovini i štiti je od vlage i oksidacije, naročito važno ako se koristi u blizini slane vode ili u vlažnim uslovima.

Tiši i glatkiji rad:
Ulje pomaže u očuvanju glatkoće klizanja, čak i kod plastike. U praksi, suvi kontakt između plastike i metala može postati "lepljiv" ili stvoriti mikro-zvukove pri radu.

❌ Ali ne treba preterivati:
Plastika i previše ulja ne idu zajedno:
Neke plastike mogu nabubriti ili omekšati od pojedinih vrsta ulja – mada se to retko dešava sa savremenim mašinicama. Ipak, važno je koristiti ribolovačka ulja koja su provereno kompatibilna s plastikom.

Previše ulja skuplja nečistoće:
Višak ulja može privući prašinu, pesak, vodu i nečistoće, što ubrzava habanje umesto da ga spreči.

✅ Preporuka:
Koristi lagano ulje namenjeno za precizne mehanizme (npr. Shimano, Daiwa ili Abu Garcia ulja), ili tanje sintetičko ulje (npr. teflonsko ulje za mehaniku).

Nanesi vrlo malu količinu – par kapi na osovinu je dovoljno.

Nakon nanošenja, obriši višak suvom krpom ili papirom.

Odradi to periodično, recimo jednom u sezoni ili češće ako koristiš mašinicu u teškim uslovima.

Ako želiš, mogu ti reći i koje vrste plastike se obično koriste za takve biksne i kako reaguju na razna maziva."








"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

Podmažem stoper uz osovinu i dobijem šuštanje plus usporeno na suvo okretanje. Lik podmaže samo osovinu i dobije šuštanje.
Kaže šta sad da radi. Reko sad ne diraj jer ako kreneš otvarati dobićeš i meljanje.
Daive su u pitanju.

Edit: Milane, evo čeka apruval post a vidim da si bio na temi gost.
Samo ću reći da stojim iza tvrdnji i dalje a tvoj post sam letimice pogledao, ne i čitao.

milanstosic

Citat: glos poslato 29 Jun 2025, 07:34:40Ne Milane. Skinuo sam super stoper i radila je kao iz snova, ali onda fali štopanje.
Vratim iznjakani stoper, krene meljanje.
Isto tako sve ovo ostalo što tvrdiš je naopako.
Npr. da ih fabrički podmažu, stopere. Suvi su ko barut.

Glos,
Da, podmazuju ih još kako. Takođe naznačavaju da ih stručnjaci poput nas ne čačkaju i ne podmazuju. Da ih nisam otvarao verovatno bi mislio što i većina na osnovu pisanja stručnjaka po forumima. Valjčići se ne podmazuju kako ne bi mazivo blokiralo njihovo kretanje prilikom odmicanja i primicanja glavnom cilindru. Trenje nema veze sa kočenjem u superstoperu. Višak ulja ili masti može da izazove nepravilno kretanje valjčića ili čak da blokira njihovo pomeranje koje je reda veličine nekoliko desetina delova milimetra. Tanak film to ne može da onemogući i zbog toga može da se podmazuje ali vrlo malim količinama koje prave upravo taj tanak film koji je skoro neprimetan. Ipak, taj film ima višestruku ulogu: utišava rad sklopa, smanjuje habanje, delimično i štiti sklop...   

To što se dešavalo sa tvojom mašinicom je verovatno tako ali ja ne znam uzrok pa ne mogu ni da izvlačim bilo kakav zaključak o uzroku takvog ponašanja. A pada mi na pamet sve i svašta.

Pažljivo sa izjavom da je naopako "sve ostalo što tvrdim". Sve sam obrazložio kako bi kolege mogle da zaključe sa čime mogu da se igraju, a sa čime baš i ne. Molim te javi mi koliko traju roleri u koje nakapavaš ulje, kao i oslonci žice preklopnika kad im ispereš mast dodavanjem ulja i uneseš mikro pesak, prašinu i sediment. Nakapavanje ulja u knob ručice može ali ako u njoj nema kugličnih ležajeva. Nakapavanje ulja u otvor gde se uvrće ručica unštava najpre ležaj glavnog zupčanika, a potom i sve ostalo unutar kućišta u zavisnosti koliko se takva praksa praktikuje. Zato nemoj preporučivati nešto što ne razumeš jer može biti štete. Ubacivcanje ulja je vezano sa ispiranjem prethodnog maziva koje nije tu džabe stavljeno takvo kakvo je i zato te igrice sa uljem ne treba praktikovati ko ne zna šta tačno radi. Takođe, svakom podmazivanju pa i tom što preporučuješ treba da prethodi detaljno čišćenje kako ne bi mikro abrazivni materijali tipa peska, prašine, sedimenta ... bili uneti dalje u sklop, a što, recimo, prethodno mazivo kao mast sprečava. Znači: čišćenje pa podmazivanje čime može i treba.

Pokušao sam kroz prethodne postove da budem umeren i da obrazložom sve što se oko podmazivanja pogrešno savetuje sa tvoje strane. Ako i dalje budeš insistirao na neprimerenim savetima, očekuj još detaljnije odgovore, a i ostalo što ide sa tim.  :cheesy:


SLob,
Plastike mogu biti samopodmazujuće, a i ne moraju. U oba slučaja mogu se podmazivati.
Izbor maziva je prilično fleksibilan jer velika većina plastika hemijski trpi većinu ulja. Ne idu sve plastike i sva ulja. Može da bude gadnih dešavanja.

Mnogi misle da je teflon skoro pa savršen materijal za ovakve stvari. Baš i nije i ima boljih polimera.
Ima relativno malu mehaničku čvrstoću, visok koeficijent toplotnog širenja i postoji apsorpcija vode pri čemu se menjaju i dimnezije delova izrađenih od teflona. U većini mašinica delovi i nisu izrađeni od teflona već od najobičnijeg najlona. Naročito plastični zupčanici. Kada bi svi znali da sa određenom pažnjom koriste mašinice, verovatno bi one sa svim plastičnim zupčanicima na metalnim osovinama i u metalnom kućištu sa dovoljnim brojem ležajeva bile najtiše i najdugotrajnije upravo zbog frikcionih svojstava polimera.

Ukoliko se koriste sintetička ulja manja je verovatnoća uticaja maziva na plastiku. Mineralna mogu da naprave haos u nekim slučajevima.

slob

Posle odgovora AI potpuno sam siguran da osovinu špulne treba podmazati bar jedanput godišnje. Kod plivajuće osovine dobro plasirana jedna kap ulja je dovoljna. Kod metal na metal treba češće. Učestalost podmazivanja uopšte zavisi i od količine upotrebe; fider, varaličarska ili dubinka.
Preteranim nauljavanjem, obzirom da ulje prolazi kroz pinion u kućište, ono može da dođe u kontakt sa mašću na zupčanicima, oscilatoru, kuglagerima, pa da je razredi što nije dobro.
E sad koje ulje? Kod metal na metal nije kritično ali kod plastičnih biksni može da bude. U pravu si kada kažeš da su sintetička ulja pogodnija za tu svrhu jer su najmanje rizična u kontaktu sa plastikom.
AI mi je ponudila odgovor na pitanje -koje ulje na koju plastiku, ali bi on bio izlišan jer mi nemamo nikakvu informaciju o tome koja plastika je upotrebljena u konkretnoj mašinici.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

milanstosic


🡱 🡳

Teme sličnog naslova (5)