Vukovi sa DUNAVA Plovkarenje
Pages: 1234567
Odg: Larva komarca - vers de vase By: Vlada1 Date: 15 Jun 2010, 13:35:34
Hvala.
Sator postavljamo preko puta "autobusa" kod Trubarevca, ali cemo sigurno da obidjemo i plazu posto imamo camac.

Pozdrav
Odg: Larva komarca - vers de vase By: Alex_Nis Date: 15 Jun 2010, 22:36:56
Lepo se okupajte i lep provod zelim i naravno BISTRO!  :wink:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: zivko_89 Date: 23 Decembar 2010, 19:04:15
i posle svega procitanog sam malo zbumjen...moze li se ipak larva naci u nasim uslovima negde... :huh: :huh: :huh: :help:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: kico Date: 24 Decembar 2010, 05:22:34
moze na ribnjacima i kanalima u mulju
Odg: Larva komarca - vers de vase By: zivko_89 Date: 24 Decembar 2010, 12:04:12
znaci gde ima komaraca u izobilju tu negde mora biti i larva.... :wink:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: pikeman Date: 04 Mart 2011, 21:10:56

Bloodworm, ver de vase, hironomide...Da nam je pre tridesetak godina neko nabrajao ta imena, verovatno bismo povisili ton i pitali ga: "kome mater"?! U međuvremenu pridružili smo se sekti nadripsovača, kumovali smo stvoru drečavocrvene boje, i nazvali ga "krvni crv".

Mada nije crv, veoma blizu istinje da je "kvrni". Dokazano je da respiratorni pigment, koji ispunjava telo tih bića, sadrži hemoglobin - sličan onom u krvi kičmenjaka. Zanimljiva sličnost, imajući u vidu činjenicu da su kičmenjaci mnogo razvijeniji organizmi od "krvnih crva", koji su u stvari larve insekata.

Čega su to larve? Pojednostavljeno: tip zglavkara, red dvokrilaca, porodica hironomida... tako nekako. Krajnje pojednostavljeno: to su larve komaraca koji ne ujedaju! U pokušaju bližeg objašnjenja debelo bismo zabrazdili u entomologiju, jer te insekte – Chironomidae i Tendipedidae đuture – čini nekih 10.000 vrsta - sto puta više vrsta nego što ima ribljih, u našem okruženju.

Usled velikog broja vrsta, a naročito zbog ogromne prilagodljivosti familije, larve nalazimo kako u hladnim vodama brzih planinskih potoka, tako i u smrdljivim vodotocima zagađenih kanalizacija. Prisutna je, naravno, i u svim vodama između ovih krajnosti.

Mada se radi o hiljadama vrsta, ribolovački žargon poznaje samo dva "krvna crva" – malog i velikog. Istog su oblika, ali "mali" raste najviše do15 mm dužine i 1 mm debljine, dok "veliki" može da bude dužine 30 a debljine 3 milimetra.

Ribolovačka terminologija razliku između "vrsta" rešava krompirološki: "mali su sitni, a veliki krupni". Takmičari više i ne pomišljaju da na takmičenja pođu bez larvi, kako sitnih za prihranu, tako i krupnih za na udicu.

Paralelno s porastom popularnosti larvi, rasla su i nagađanja u vezi sa poreklom krupnih larvi. Jedni su pretpostavljali da su "komadine" veličine "pola šibice" identični sitnima, ali da su narasli usled tretmana čudotvornim sredstvom, dok su drugi zastupali stav da je to larva podvrste (ili druge vrste) komarca koja živi po obodu Karpatske kotline. Tu negde oko nas, ali ne i kod nas.

U šaranskim ribnjacima gde sastavi količinu hrane prilagođavaju prirodnim hranidbenim resursima, krajnje ozbiljno pristupaju praćenju brojnosti larvi po jedinici površine. Njihova velika koncentracija omogućava značajne uštede, jer nema potrebe da se u hranu dodaju skupi izvori proteina. Neretko larve čine i više od 70% mikrofaune određenog tipa jezera. Ustanovljeno je da prisustvo "hironomida" u ishrani riba ima višestruko dejstvo.

Osim boje, koja prilikom ribolova nije zanemarljiva, i značajnog izvora visokokvalitetnih belančevina, u larvama je i visok sadržaj mravlje kiseline. Ova supstanca u velikoj meri pospešuje varenje i značajno povećava apetit riba.

Toliko koristi od larvi onih zujavih stvorova, koji se roje oko nas, sisaju nam krv, teraju da se češkamo... I jeste, i nije. Neki od komaraca nam stvarno zagorčavaju život, ali komarac o čijoj larvi je reč (Chironomus plumosus) ne spada u njih. Sisaljka mu je kratka, zakržljala, sasvim nepodesna ne samo za "ujedanje", nego i za bilo kakvo uzimanje hrane. Razvijene jedinke žive kratko. Roje se iznad vode, velika jata sastavljena su isključivo od mužjaka koji posebnim glasanjem prizivaju ženke. U jato dospela ženka vrlo brzo nalazi partnera i biva oplođena. Ubrzo, najviše tri sata nakon parenja, mužjaci umiru. Ženke žive nešto duže, ali najviše dva dana nakon polaganja jaja. Iz jaja položenih u vodu larve se izležu nakon 2,5 do 6 dana.

Hrane se uglavnom detritusom, razlagajućim organskim materijama.

Larva se razvija u mulju i po više meseci. U našem klimatskom pojasu obično su prisutne 2 do 4 generacije.

Bogatih nalazišta larvi nema baš mnogo. Uglavnom su to plitke, tople, zamuljene baruštine (bez riba i drugih potrošača), bogate organskim materijama, i bez hemijskog otpada. Najviše larvi nalazi se u bazenima na farmama gusaka i pataka, na pojilištima rogate stoke - u dobro nađubrenoim vodama.

Sakupljanje larvi nije lagan posao, ali je zato veoma prljav. Tehnika se zasniva na skidanju gornjeg sloja rastresitog i mekog mulja, do najviše desetak centimetara dubine. Za ovu operaciju najpodesnija je lopata-cediljka, napravljena od žičane mreže s okcima 1-2 mm. Zahvaćeni talog propira se na površini sve dok na situ ne ostanu samo larve i organski otpad, i sve đuture trpa se u kantu. Kako je neželjenog smeća uvek mnogo više nego larvi, potrebno je dodatno prečišćavanje. Sakupljena mešavina prostire se preko sita identičnih okaca kao na lopati - cediljki, ravnomerno se raspoređuje u sloj debljine 3 - 4 cm, a zatim se cela skalamerija spušta u korito napunjeno vodom. Uranja se na dubinu od 2 cm i prekriva krpom. Iz mraka larve polako "migriraju" u čistu vodu – taj proces traje satima, ponekad i dan-dva, zatim se cede filtriraju kroz najlon čarapu.

Dobro prečišćene larve valja čuvati mokre, pokrivene lanenom krpom, ili upijajućim papirom, naravno u frižideru. Idealna temperatura iznosi +4 Celzijusovih stepeni. Čak i na taj način mogu se očuvati najviše nedelju dana.

Pre nego što se pristupa iskopavanju larvi, treba da se proceni vredi li uopšte počinjati. Prema iskustvu sakupljača larvi, posao je vredan truda ako se u šaci izvađenog mulja za probu nalazi najmanje dvadesetak larvi.

Tokom akvarijumskih eksperimenata ustanovljeno je da riba (šaran, srebrni karaš, linjak...) nikada nije toliko sita da bi larvama rekla "ne". Dok ostale zalogaje – bez obzira da li su prirodni, kućno spravljeni ili industrijski – riba uzima oprezno, ili nikako, zarad larvi napušta skrovište. Kada je jatu riba davano malo larvi došlo je do besučnog otimanja oko zalogaja i kompletna populacija bila je aktivna sve dok je u akvarijumu bilo larvi.

Za nabavku ovih stvorenja vredi se pomučiti – kažu oni koji su probali. I pošteno priznaju: svinja koja se valja u kaljugi, u odnosu na "larvokopača", otmena je pojava.

Mišika Buzaš (foto: Endre Buzaš)

Objavljeno u Trofej-u br. 79, možete ga preuzeti u PDF formatu klikom na baner:

Odg: Larva komarca - vers de vase By: kico Date: 05 Mart 2011, 07:10:28

:wink:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: zex.raseta Date: 12 Mart 2011, 16:00:53
Evo nešto za one koji nabave larvu ! Možda pomogne......... :wink:


http://salapin.ru/video969.html
Odg: Larva komarca - vers de vase By: dcarp Date: 12 Mart 2011, 16:56:15
zamolio bih za jedan brz odgovor ako je moguce-idem ujutru na vodu,naime nabavio sam csl u aromi bladwoorm dna,pa me interesuje kako bih ga najbolje kombinovao sa primamom.da li primama na vocnoj ili mesnoj bazi?bilo kakav predlog?hvala unapred.
Odg: Larva komarca - vers de vase By: nenad16 Date: 28 April 2011, 01:10:26
Gledao sam na onom Lovi ribolov kanalu na Digi satelitskoj kako lik u plićaku do kolena prosijava mulj kroz sito i skuplja larve. Moglo bi to verovatno i kod nas na kanalu da se radi, ali kad bih došao do toga da prosijavam, radije bih zagazio u Pek. :cheesy:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: Lepi Dzoni Date: 06 Maj 2011, 11:46:55
vukovi, da li je neko od vas isprobao larvu na divljoj vodi i kako se pokazala?  smiley033
Da li je bitno godisnje doba? Koja  se primama u kombinaciji pokazala najbolje?
Odg: Larva komarca - vers de vase By: biber Date: 10 Maj 2011, 15:59:11
Probao prvi put na ovo da pecam,sad u Subotu.Verovatno ne znam sta sa ovim tacno da radim,ali mi i nije nesto.Nije bas ni lako do ovog mamca da se dodje.Mada slabo sam cuo da ga koriste van revira(ribnjaka).

@poslednji post se ne citira

OK.Svaki forum ima drugacija pravila. :bye:
Odg: Larva komarca - vers de vase By: ladikimre Date: 10 Maj 2011, 18:04:53
Citat: Lepi Dzoni poslato 06 Maj 2011, 11:46:55
vukovi, da li je neko od vas isprobao larvu na divljoj vodi i kako se pokazala?  smiley033
Da li je bitno godisnje doba? Koja  se primama u kombinaciji pokazala najbolje?

Nema veze koje je godišnje doba...
a primama zavisi i malo i od toga da li pecaš na plovak ili feeder ,
tekuća ili stajaća voda,nije svejedno.

@biber,slabo se koristi u slobodnom ribolovu ,po meni samo iz razloga jer je skup...
čisto samo iz tog razloga i ja u zadnje vreme samo iseckam sitno gliste i u prihranu dodam aromu Larve.
nije to to ali ipak pomaže.
Odg: Larva komarca - vers de vase By: zivko_89 Date: 10 Maj 2011, 18:09:06
Tesko se dolazi do larve zato je skupa....pa se stoga kao sto rece kolega slabo koristi u slobodnom ribolovu...
Odg: Larva komarca - vers de vase By: Lepi Dzoni Date: 10 Maj 2011, 23:09:11
hvala svima na odgovoru. Prosli petak sam pricao sa Gacom iz MGP-a(za one koji ne znaju-stari takmicar i majstor ribolova). pritom on moze da nabavi larvu. Rekao mi je da na divljoj vodi nema potrebe da se bakcemo sa larvom. Prava primama i hleb, crvici, glista i td. je i i vise nego dovoljno za odlicne rezultate.  :takoje:
U pravu je covek 100% kad se malo bolje razmisli  smiley033