Odg: Karakteristike blankova By: Gagi Date: 24 Maj 2017, 21:49:56

A meni šargarepa rodilaaa...

Pa puna mi bašta biofibera, samo da im vežem provodnike.

Šalu na stranu, svašta se ovde pročita i nauči.
Odg: Karakteristike blankova By: mihabg Date: 24 Maj 2017, 22:13:50



Ibanezi !
Taj "bio", mi uvek bilo u suprotnosti sa "glass servisom"

E ako si me naucio...

Iskreno , kad citam neke karakteristike i ne razmisljam , vise mislim da lupetaju...kad ono medjutim .

Odg: Karakteristike blankova By: slob Date: 24 Maj 2017, 23:03:22
Citat: ibanezi poslato 24 Maj 2017, 17:28:46
......Bio fibrre su grafitna vlakna dobijena iz organskih materija, recimo šargarepe. Bio fibrre grafitna vlakna su već dugo u upotrebi, ali pošto su to u stvari i dalje samo karbonska vlakna - karbon je karbon bez obzira odakle ga izvuku, ........
Biofiber nije isto što i Karbonfiber, niti je Biofiber u obliku karbona. Karbonfiber se dobija pirolizom nekakvih polimera u vakumu ili specijalnoj atmosferi a Bofiber izdvajanjem-ekstrakcijom celuloznih vlakana iz povrća i to od otpadnog povrća iz prehrambene industrije.
I jedna i druga vlakna se onda mešaju sa smolom pa se dobija Biofiber-Carbon kompozit.
Britanska kompanija CelluComp. proizvodi materijal pod imenom ,,CURRAN" (Kuran). Materijal je mešavina bio vlakana (iz šargarepe ili drugog povrća), smole i karbona.
Biovlakna se dobijaju iz umuljane šargarepe - ali isto tako i iz mnogih drugih vrsta povrća. Najjednostavnije rečeno, iz sirupa povrća-šargarepe se izdvajaju nanovlakna.
Glavna prednost Kurana je to što je bolji od karbonskih vlakana, jači je i bolje se vezuje. Uz to trpi jače istezanje nego sam karbon.
Odg: Karakteristike blankova By: Gagi Date: 24 Maj 2017, 23:12:59
Drugim rečima, moj spidmaster je "šopska salata."

U vezi sa fiber i fibre igrom rečima. Skoro sam imao raspravu... Suprotna strana me ubeđuje da "Power fibre" na jednom štapu znači da je čist fiberaš. Ja mu kažem da je to pre svega marketinški i kažem mu bukvalni prevod. Ali, džabe, ne dopire to do svih.

Odg: Karakteristike blankova By: DDj Date: 24 Maj 2017, 23:18:11
Ovoga puta slob je potpuno u pravu:) BioFiber vlakna nemaju nikakve veze sa grafitnim vlaknima, sem sto su i jedno i drugo vlakna. BioFiberu predskazuju lepu buducnost, recimo za karoserije automobila, itd.
Odg: Karakteristike blankova By: mihabg Date: 24 Maj 2017, 23:25:49
Znaci sad imamo :
Staklo, pa grafit, te vlakna iz povrca sa nekim smolama ili secerlema sirupima.

Majku mu , koliko kombinacija sa permutacijom sa ponavljanjem.

Jbs. ovaj matis, odoh da pecam u neznanju .

Odg: Karakteristike blankova By: ibanezi Date: 25 Maj 2017, 00:12:00
Moguće, ja sam pročitao da se danas i karbonska vlakna izdvajaju iz organskih materija baš u tekstu o Carrot stick štapovima gde piše da su štapovi iz te serije izrađeni od KARBONSKIH vlakana dobijenih iz šargarepe, pa sam to poistovetio sa Bio fibre vlaknima, ali izgleda da je reč o različitim materijalima. Ali ako bio fibre vlakna nisu karbonska voleo bih da znam nešto više o njima baš o uticaju na karakteristike blankova jer ne verujem baš u sve što proizvođači štapova napišu. Ja iskreno nisam primetio da se Spidmaster drugačije ponaša leti nego zimi, a voleo bih da znam i njihovu težinu u odnosu na karbonska vlakna i kako utiču na ukupnu težinu blanka, a ne mogu da izguglam taj podatak.
Odg: Karakteristike blankova By: slob Date: 25 Maj 2017, 07:50:33
Mora da si naleteo na tekst koji su pisali trgovci. Ne retko napišu ,,Biofiber karbon" bez crtice između ili sa ,,i", pa to može da se shvati kao da je biofiber vrsta karbona, što nije. Radi se o kompozitu bio i karbonskih vlakana.
Ni ja nisam izguglao tekst o biofiberu nemenjen laicima gde su jednostavno prikazane osobine biofibera.
Stručnih tekstova ima puno ali ih je smorno čitati.
Koliko sam ja ukapirao biofiber treba da bude ekološka zamena za fiberglass.
Ima dobre mehaničke karakteristike. Lagan je (lakši od fiberglasa), istegljiv i ima dobru zateznu čvrstoću. Zamena za fiberglas ali znatno lakša i bolja od njega. Daje karbonskim blankovima žilavost a ovi ostanu i dalje lagani i neglindžavi.
Mana biofibera , za razliku od fiberglasa, je hidrofilnost, pa u uslovima visoke vlažnosti menja karakteristike. A i temperaturno je izgleda nestabilan. Napominje se da pri niskim temperaturama poboljšava karakteristike. (To bi značilo onda da ih pri visokim pogoršava – a to se prećutkuje, odnosno ne prikazuje se na takav način.)
Odg: Karakteristike blankova By: mrjr Date: 25 Maj 2017, 08:00:58
I štap od trske je u stvari od biofibera...

Meni se čini da je biofiber ekološki prihvatljiviji,a i jeftiniji od klasičnog grafita.Ako upija vodu, onda štap treba držati podalje od vode

Suštinski, upotreba vlakana iz raznih vlaknastih biljaka je prisutna i u tekstilnoj industriji, masovno.Sve u svemu ,štapovi od biofibera bi trebalo da budu jeftiniji od grafitnih.
Odg: Karakteristike blankova By: Gagi Date: 19 Jul 2017, 18:57:12
Bas gledajući novi DAM katalog naidjem na karbone oznaka TC24, TC30, TC36.... Pa ima skupljih modela sa TC24 a ima i sa TC40

Odg: Karakteristike blankova By: slob Date: 19 Jul 2017, 20:52:19
Možda to i nije tako, ali meni te oznake liče na "Tonažu" Carbona. 24, 30...40 tona/mm2.
Odg: Karakteristike blankova By: srdjanpn Date: 19 Jul 2017, 22:18:23
A sta znaci ono CX1 i CX2 na rapture-trabuko motkama.Sve je to cist marketing,prodaju nam jedne te iste blankove samo sa drugim nalepnicama.Kao Balzer sa onim IM 12,utvrdismo da je laznjak da ne postoji al ga svi hvale i kupuju.
Spojene poruke: 09 Jul 2018, 11:37:52Citat: Germina poslato 08 Jul 2018, 23:39:50
Gornji je od japanskog IM12 karbona i ima Fuji halter a donji od no name IM8 karbona sa skromnijom opremom pa otud razlika u ceni 
IM 12 ne postoji.
Odg: Karakteristike blankova By: slob Date: 09 Jul 2018, 12:22:26
Tačnije, karbon IM12 nije postojao sve dok ga Balzer nije izmislio. Sada postoji.
Svojevremeno sam lupao glavu oko tog karbona, i ne samo ja. Navodno japanski, a nigde na netu ne možeš da nađeš proizvođača ili njegove karakteristike.
Čak neko od Vukova je kontaktirao Balzera i raspitao se za dotični karbon. Dobio je odgovor u smislu toga da je to neka specijalna Balzerova modifikacija nekog već postojećeg karbona. Kojeg i kakva? Nije znao kasti.
A ja bih rekao; to je karbon IM7 ofarban u zeleno

Nikakve oznake karbona nisu standardizovane, pa tako nije isključeno da se pojave i IM13 i IM14...što treba da sugeriše da je IM12 bolji od takođe nepostojećeg IM11 ili od postojećih IM10, 9, 8......
Oko takvih i sličnih oznaka ne treba trljati glavu. Jedino pravo merilo je tačna vrednost modula elastičnosti upotrebljenjih karbona.
Odg: Karakteristike blankova By: srdjanpn Date: 09 Jul 2018, 13:32:05
Nije tacno,nije ga izmislio Balzer,na Spin Blade Elite isto pise IM 12.Po toj logici bi recimo SBE 270 80-150 bio vrhunski stap za soma od IM 12 za samo 50ak eura.Malo sutra.
Odg: Karakteristike blankova By: sasabosko Date: 09 Jul 2018, 14:05:41
Ma na stapu mogu da napisu sta hoce, ja kao krajnji korisnik nemam nacina da to ispitam, pa se i ne opterecujem time. Gledam samo stap, njegove osobine i karakteristike, i pedantnost izrade, kao i to koliko je pogodjen mom nacinu ribolova, moze da napisu na njemu sta god hoce. Kad se narucuje na nevidjeno, a danas je to postao jako cest slucaj, pogotovu kad su skuplji stapovi u pitanju (gledao sam stapove u radnjama u inostranstvu po 1000kv u podu, no tu je bio samo mali deo svetskog trzista) , obicno to bude ono sto ima da se vidi na snimcima i specifikaciji, sto se jeftinijih tice, tu je zajeb uvek izgledan. E sad, sto ni jedna radnja nema sve ono sto bi mi zeleli videti, druga tema. Mislim da je bezpredmetno ulaziti u sastave karbona i slicno, jedino je bitan test na vodi, u danasnje vreme i cena. Pribor za soma, treba da bude najlaksi moguci, dorastao zadacima kojima je namenjen, stap za smudja i stap za soma, ogromna razlika u ponasanju stapa, stukaroski-light somovski. Sve sto nama treba kao laksi stap za soma, je lagan fast stap, progresivnog savijanja blanka i snage u kicmi za dobru kontru, masinica sto laksa a jaca, ne ogromnog kapaciteta, kvalitetna nit i pouzdana kopca. Namenski somovski stapovi se konstruisu za lov ogromnih somova, kakvi su cesti na evropskim vodama, kod nas je tesko doci do udaraca takvih riba, te se cuskijama ne vredi opterecivati, zavrsava posao dobar stukaroski blank, rasan somaroski stap ima puno moci, ja je nemam toliko da bih iz njega izvukao maximum (mislim na one cija je tb preko 200gr) te mu onda kao manu vidim suvisnu tezinu, a ne mazim opremu, drugaru se kosa jezila kad je gledao maltretiranje moja dva stapa, samo isti nije svestan koliko oni mogu

Kad se kaze, birati pribor prema velicni varalice i velicini ocekivane ribe, prilicno je dvosmisleno, zasto? Za kontrolu velike ribe, lako je odabrati stap trocifrene tezine bacanja, no ni jedan takav stap nije konstruisan za rad laganim varalicama kakve su potrebne na manjim i plicim vodama, a ulov dobre ribe izgledan. Dubok vir, velika varalica, jak komplet, matematika laka, teza matematika, glava 10gr, glavinjara 15gr, kasika 22gr, imati sanse s 30+. Ja J.Moravu izbegavam, zasto, ima virova gde leti po maloj vodi treba glava 7gr, a u tom krsu dremaju somovi 20+. Cime, kako, imati kontrolu u viru gde su stene ko automobili, a reka u tim delovima 40m siroka

Zbog krivolova, suoceni smo sa time da je riba ostala na mestima gde je skoro nikako nije moguce izvuci, a opet pozicije teske i specificne
