Zeck Zander Wumme

Započeo pikeman, 18 Mart 2023, 21:48:43

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Imam ovaj štap iz naslova teme . Uzeo sam ga jer bi trebalo da je po deklarisanoj težini bacanja jači od Premiuma .. 15-90 vs 10-80 g ., i da će biti adekvatniji za usputnog soma .. Ono što karakteriše ovaj štap je relativno tanak vrh i jaka kičma, kao i odličan balans . Za ciljano pecanje soma svakako nije, a i sam naziv štapa govori čemu je namenjen. Postoji veliki broj smuđaroških štapova slične težine bacanja koji imaji istu ili sličnu snagu za brkate, tj mogu se izboriti sa manjim i srednjim somovima do 20-30 kg, a sve u zavisnosti od terena i umešnosti samog ribolovca . Dužina cele drške mu je 56cm , a dužina štapa je nešto veća od deklarisane i iznosi 2,68cm .
Drška jeste nešto duža, ali ni malo ne smeta, potrebno je samo malo privikavanja, pogotovo za one koji su navikli na kraće drške. Svakako je bolje da je malo duža, zbog balansa ..Sve u svemu odličan štap, a što se tiče težina koje može da nosi, tj vodi, tu baš ne bi mogao reći precizno šta i kako, jer najteže što sam vodio je glavinjara od 30g ..Što je nekome malo, nekome je mnogo, ali zbog nešto nežnijeg vrha moja procena je da bi to bilo do recimo 40-50g max .. Svakako i više nego dovoljno za bilo koje obalsko pecanje .

slob

Duža drška kod štapa je bolja pri dvoručnom zabacivanju kao i kod borbe sa jačom ribom kada obezbeđuje zgodniji oslonac na telo ribolovca kao i dužu kontra polugu, pa samim tim i lakši otpor ribi. Može da smeta pri manipulaciji ali kako reče treba se naviknuti.

Bolji balans štapa je samo neciljani produkt duže drške. Duža drška skraćuje radnu dužinu štapa što je nekad nepoželjno, a isti balans se može lako postići teretom u end kapi kod štapa sa kraćom drškom, a istom radnom dužinom, uz zanemarljivo veću ukupnu težinu.

Samo neki mali usputni komentar.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Jeste Slob, ali ovde je reč o štapu tb 90 tj 80g težine bacanja i dužine 2,65+ m . Štap koji nije namenjen za ribice već za ribe . Ne može kratka drška na ovaj i ovakav štap. Kratka drška ide na kraće štapove i štapove manje težine bacanja . Ne znam od kada varaličariš, ali nekada su ovakve i duže drške bile normalne i nikome nisu smetale .Ako bi već mogao da biram između nešto veće radne dužine i nešto duže drške, tj boljeg balansa, bez razmišljanja bi odabrao ovo drugo . Stavljanje tereta pozadi je komplikovano, nije jednostavno i može da ruži izgled štapa .. Uostalom, ima dovoljno štapova koji mi odgovaraju ili jednostavnom ga napravim iz blanka onako kako ja hoću . Bez bilo kakvog budženja .. :smiley:

milanstosic

I sam sam koristio štapove sa kraćom drškom smatrajući da je radna dužina veoma bitna kao i mogućnost manipulsanja štapom kao dirigentskom palicom. I jeste ali za čačakalice. Dobro je Orka ocenio. Ovi momci tuku po 60+ grama tereta, a mogu i 10+ i to je nešto što traži i polugu za zabačaj i kontrolu u vođenju i polugu za kontru i dobar oslonac, a i mogućnost relaksacije zgloba tako što preko duže drške štap da dodatne oslonce od bok, podlakticu, kuk, oko rebara...

Iznenađujuće je koliko je Premium sa svojom težinm i dužinom drške promenio kod mene svaki otpor ka dužim drškama. Sad vidim samo prednosti, a nezgrapnosti sam naučio da prevaziđem na prvom pecanju. Da vidiš kad treba da lansiraš bar 35g + silikon, da ne pričam o 50+ kako duža drška završava posao koji kraća ne bi mogla ni da počne. A kad ga oslonim o bok, podignem vrh ka horizontu i skroz opružim ruku dok prednji rukohvat pridržavam desnom šakom ispred stope mašinice i eva i blank leže na jagodicama prstiju, a štap ne može da mrdne ni mm bez moje kontrole, kakav je osećaj rasterećenosti i osetljivosti štapa... Zaista sve ima svoje ali ovakvi štapovi su mi nezamislivi bez ovakvih drški.

slob

Orka i m.stosic, slažem se u potpunosti!
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

 Samo ću po ko zna koji put napisati da je za mene i donja poluga radna dužina. Skraćivanje jedne da bi produžio drugu polugu ide na uštrb radnih osobina obe poluge, tako da  prema dužini, a pogotovo nameni štapa obe poluge treba da su u idealnoj proporciji da bi štap pružio ono što se od njega očekuje. Tako da za mene ne postoji izraz "radna dužina" kao sinonim za gornju polugu.

milanstosic

Ispravno, potpuno se slazem. Ceo stap je radna duzina jedino sto deo iznad hvata definise uglove pri vodjenju varki ili utice na daljinu zabacaja na odredjeni nacin pa nekom znaci da se taj podatak posebno iskaze. Nekom drugom opet znaci podatak o duzini drske od-do i tako to. I to postujem. Matematicki Premium bi bio 56cm+209cm.  :cheesy:

slob

Cela dužina štapa zaista radi, po nešto, pa se kao takva može i nazvati radnom.
Međutim, deo iznad haltera, sa njegovom elastikom, radi na ribi ili zabačaju ili vođenju varalice, a deo ispod haltera radi na ribolovcu i služi kao osonac.
Uobičajeno je, bar sam ja tako shvatio, da kada se spomene radna dužina da se misli samo na dužinu iznad haltera.

Nisu tako retki štapovi gde blank doseže do rukohvata a onda sledi nastavak u vidu drške koji je od nekvalitenijeg jeftinijeg karbona, koji ipak normalno vrši svoj posao. To je lako moglo da se prikrije sa punom drškom ali ne verujem da se praktikuje sad kod ovih modernih dvodelnih drški, mada i tu nije nemoguće.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

milanstosic

Kolege najčešće negoduju zbog manevarskih mogućnosti štapa u slučaju duže drške i različitih okolnosti upotrebe. I sam sam takav bio, ne preterano ali sam imajući neke srednje i kraće drške u poslednje vreme zaboravio koliko je duža sposobnija za neke stvari i koliko je sve stvar navike. Naravno na UL i L štapovima je bespotrebna veća dužina. Pričam o "srednjacima" i malko težoj kategoriji. Za najtežunemam pojma ali verujem da je tamo stvar beskompromisno jasna.

glos

Duža drška je prvotno potrebna kod vuče-nja varalica sa dosta otpora, bilo zbog težine glave džiga, toka, ili pakte i vrste voblera, leptira, kašike.
 Tada se tim krajem drške i oslanjanjem istoga o podlakticu oslobađa zglob od umaranja a u pokušaju štapa korigovanja, ispravljanja.
Posle toga mu je uloga u zabačaju sa dve ruke drugoj ruci dužu polugu "dati", a tek na posljednjem mjestu je taj čuveni i uvjek pominjani balans, koji je u svakom slučaju minoran u razlici i efektu sa obe - sve vrste i dužine drške.
Beznačajno "bolji" ili "gori".




milanstosic

Slažem se sa svime što si rekao. Jedino što mi para uši/oči je ovo oko balansa. Daleko od toga da je beznačajno "bolji" ili "gori" ako si mislio na balans. Još kako bitna i prebitna osobina štapa.

glos

Ne dvojim da je balans bitan ali niječem da se isti rješava i-ili mjenja u bitnoj mjeri dužinama dršaka. Već u "radnom" djelu, štapa. U fabrici, na mandreli, smolama i pletenjima, karbonima..

milanstosic

Pa jeste tako. Motor je u kolima najvažniji ali može nekad i karburator ili sistem za ubrizgavanje goriva da mnogo promeni sliku.

glos

..Pri čemu i kod dodatih tegića na kraju ručke ne dobijaš balansiran štap nego privid istoga.
Balans je potreban i smislen samo ako je štap jedinstven. Bez nakarikanih suvišnih iluzija.
Odnosno progresivnim i pravilnim dodavanjem mesa se dobija to, pravo.

slob

Napretkom tehnologije izrade blankova i štapova, pa i težnjom skraćivanja radnih dužina, balans je sve više neupitan. Vršni delovi blanka, čija težina najviše utiče na balans, su tanji i lakši za istu snagu. Sprovodnici pri vrhu su takođe manji i lakši i sve to je popravilo balans prepotopskih močuga na sasvim zadovoljavajući novo, bez obzira na dužinu drške. Ali da ne kvarimo temu.....
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

🡱 🡳

Teme sličnog naslova (5)