Uticaj broja sprovodnika na karakteristike štapa

Započeo Pedro, 07 Novembar 2023, 09:45:28

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Pedro

Mala pomoc kolege,
gledam da napravim sebi CTS Elite SD 9ft 70gr. Namenio bi ga za glave 20-50gr plus varalica u Dunavu, protok jak i dubina od 5 do 30m.
Zanima me da bi stap bio sto kruci i jaci koliko karika staviti na stap? Bile bi jednostopalne karike na stapu.
Kakva su Vasa iskustva sa motanjem karika, da li namotati 7+1,8+1 ili 9+1?

orka

Na takav štap, prva dvostopalna obavezno, ostale mogu jednostopalne..  9+1 otpada, 7+1 ili 8+1 , može i jedno i drugo . Sa 7+1 biće za nijansu brži, oštriji, a sa 8+1 imaćeš nešto bolje i ravnomernije raspoređeno opterećenje na blank.. Ako baš hoćeš da akcenat bude na brzini, oštrini, onda 7+1 ..

Pedro

Hvala na brzom odgovoru
Sta mogu da ocekujem od ovog stapa?
Hocu vss fuji halter da stavim,koliko cm mora biti halter da bude u balansu sa twinom pg recimo?
Da li je moguce uporediti ovaj stap sa hr predator 3 100gr? Da li je udoban za celosnevno pecanje i bacanje glava od 50gr?

orka

Ta dva štapa sam držao u rukama, ali ih nisam koristio. Jedino mogu da kažem da HR 100-gramac jači štap .
Dužina drške je relativna stvar, i to moraš sam da odrediš ili uz pomoć majstora koji će da pravi štap.
Zato je lepo kada se pravi štap iz blanka, jer ga naraviš po svojoj meri, onako kako tebi odgovara.
Samo je potrebno znati šta hoćeš i kako hoćeš..Ako nisi siguran, posavetuj se sa onim koji će ti praviti štap..

Pedro

Poceo sam da gomilam stapove koji se preklapaju...trazim dlaku u jajetu iz dosade..
Predatora imam,halter onaj mi klizi iz ruku jer drzim stap za gornji halter,porucio sam elite sd 90gr posle njega cu da sqstavim elite sd 70gr pa da vidim koji mi vise lezi

orka

Taj Hearty Rise je težak 191 g, ako je to tačno. CTS elite sd 2,7m tb 70g, biće sigurno tu oko i preko 200g težak..
Meni lično je najudobniji onaj koji je najlakši, a sa kojim mogu da postignem zadate parametre.
Kod tog 70-gramca možda mogu biti problem glave između 40 i 50 g ..
Pitaj Gorana u MG servisu. Jako dobro i prilično realno zna karakteristike CTS štapova i njihove mogućnosti ..

Pedro

Poslao sam poruku preko fejsbuka mg servisu i poprilicno su me skinuli sa one stvari..na moje pitanje koliko je tezak gotov stap (s obzirom da su ih napravili na desetine) u fuji sic opremi a koliko sa torzite sam dobio odgovor da oni ne znaju jer memaju gotov stap da izmere

milanstosic

Da bi se iščupala maksimalna snaga iz blanka potrebno je što ravnomernije rasporediti opterećenje po blanku. Za to je bolji veći broj vođica. Dobija se kontinualnija i pravilnija (za taj štap prirodnija) kriva savijanja.
Ako želiš malo veću brzinu i bržu reakciju "na suvo" onda manji broj karika. Ako hoćeš dalji izbačaj onda uže karike i veći broj u specifičnom rasporedu. Ako pecaš na minusu onda šire karike. E, sad da te ne bih zbunio ili ne daj Bože poljuljao u razmišljanju ovo sam ti naveo samo da vidiš šta sve igra, a odgovor ti se za optimum sam nameće: 8+1! Mada ja lično ne bih bežao ni od 9+1. 7+1 nikako.

Što se tiče razlike u težini sa SiC i TZ, a da su isti (titanijumski) ramovi, razlika u težini je ispod 1g. Čak milsim da sam negde našao podatak da nije veća od 0,5g. Po meni, zanemarljivo.

orka

Ne radi se o tome kako bi ja ili neko drugi..Kolega hoće da štap bude što brži, krući. Savijaće se on lepo i sa 7+1 , a biće osetno brži u odnosu na 9+1 . Pa nekada je standard bio da na štapove u dužini 2,7m ide 7+1 . I danas ih ima dosta sa tim rasporedom, možda i više nego sa 8+1 ..9+1 je previše, pa nije to metch štap, naravno svako bira kako njemu odgovara ..
Sporteh Hidra speed na 2,7m ima 7+1 , itd, ima ih puno, izuzetno brz i oštar štap ..

milanstosic

Pa dobro Orka, valjda smem da kažem kako bih sebi uradio...  :cheesy:
I slažem se, nije poenta kako bi mi uradili nego da čovek razume kako nešto funkcioniše i da može da sagleda sa svih aspekata pa nek odlučuje šta je najbolje za njega. Kad ti kažeš u prethodnim postovima da 9+1 otpada, onda to tebi otpada, a meni bi baš bilo dobro da ima 9+1 (i ništa od brzine u radu ne bi izgubio,  a na kontri bi još i dobio), a kolega bira na osnovu informacija pa će staviti koliko misli da mu je najbolje.  Isto tako, svašta je nešto bilo standard nekad ali više nije.

Aj da prokomentarišem i za broj vođica: Zenaq Snipe s86xxRG na 8.6m ima 16 vođica, a nije mech štap.

Ni jedan blank na svetu neće biti brži ili sporiji zbog vođica ali to nek drugi objašnjavaju. Blank ko blank... Štap koji pravilno distribuira silu po blanku je brži na kontri, a to je već stvar pravilnog rasporeda i broja vođica i to mnogi ne znaju.

Pedro

Hvala kolege,puno ste mi pomogli da sam na kraju zbog prikupljenih informacija odustao od pravljenja pomenutog stapa.
Razlog sto sam odustao je 370 eura za stap tezak 220-240grama (snaga i kvalitet se ne dovode u pitanje).
Drugi razlog je sto cu da dodam jos 100-150eur i da nadjem spakovan gotov stap koji je ispod 200gr tezine a radice kao i cts
Potraga ce da bude malo teza ali iskopace se nesto
Hvala svima jos jednom

orka

Moram još sa Milanom da prodiskutujem koju .  :cheesy:  Što se brzine štapa tiče, što je manje opterećenja, težine na blanku, štap će biti brži, pa je samim tim valjda logično da je sa manje karika štap brži, pa sam iz tih razloga isključio opciju 9+1 , jer je kolega tražio što lakši i brži štap. .. E sad koliko i u kojim slučajevima je to vidljivo, to je diskutabilno . Imao sam priliku da vidim od nekih štapova samo goli blank.
Pa to bude kruto, ljuto, brzo ..E kad se stavi oprema i optereti blank, onda to bude druga priča .. A u zavisnosti koju opremu ćemo staviti, mogu više ili manje, vidljivo ili nevidljivo biti različite karakteristike štapa na suvo .
Imao sam prilike da vidim dva ista štapa, jedan je vidljivo brži od drugog. Različita oprema, broj i vrsta karika i majstori koji su radili.
Kada bi postojao taj Zenaq sa recimo 7+1 izvedbom, i kada bi ga uporedio sa varijantom 15+1, bio bi iznenađen
Možda i toliko da bi pomislio da to nisu isti blankovi .

Grbo

Slazem se sa Orkom. Sto bi dao 500€ za pravljenje stapa i mozganje oko opreme (uz rizik da to ne bude to na kraju), kada se to isto dobija od Hydre za 160€ (i lakoca, i osetljivost, i brzina i nosivost) plus 10 godina garancije. A razlike u ovim performansama su u nijansama koje su realno zanemarljive i ne vrede davanja 3x vise novaca.

ibanezi

Sa različitim brojem karika se brzina štapa - akcija ne menja. Menja se rikaveri - brzina odziva vrha. Brzina akcije je pojam vezan za ceo štap, a rikaveri samo za jedan deo - vrh štapa.Naravno, sa manje karika će vrh imati nijansu brži odziv, štap će biti nijansu oštriji što za mnoge, po meni pogrešno znači - brži. Ali nije važno, važno je da se razumemo šta ko hoće da kaže. 8+1 ili 7+1 ili 9+1? Na tako jakom i krutom štapu kao što je SD 70 ili 90 gramac nisam ubeđen da bi jedna - 2 sitne karike (one donje, velikog promera se ne dodaju niti oduzimaju) više ili manje značajno promenile taj odziv vrha. Možda uopšte ne bi ni primetili razliku. Ta razlika je primetna na nežnijim štapovima manjih težina bacanja. Težinu štapa određuje nivo opreme. Zato MG ne može reći težinu štapa jer su kastom štapovi različiti zavisno od prohteva budućih vlasnika. Puna, prosečno dugačka plutana drška za štap od 9' nosi sama min 40ak  gr. Pa još ako hoćemo metalnu kapu, pa još......Čisto sumnjam da je Hidrin blank lakši nešto od SD blanka iste snage i samim tim čisto sumnjam da bi SD u nivou Hidrine opeme bio teži od Hidre. Sad... kakav bi bio balans sa split drškom ne znam, ali ni Hidrin nije sjajan.
 Pišem čisto svoje mišljenje o karakteristikama, ovim ni slučajno ne sugerišem da SD vredi 3x više para od Hidre ili nekog drugog sličnog štapa i da je isplativa investicija. Lično, nisam preterano zaljubljen u CTS blankove, a SD mi posebno nikada nije bio zanimljiv jer jednostavno ne volim taj koncept. Naravno, opet lični afinitet, nekom su baš takvi savršeni. U kvalitet materijala i izrade blankova ne sumnjam. I pojam vrednosti je relativan. U odnosu na neke duplo jeftinije sjajne štapove  CTS ne vredi toliko koliko košta, a opet jeftin je u odnosu na neke duplo skuplje štapove koji po mom utisku ne daju osim izgleda - umetničkog dojma baš ništa u odnosu na njega. Ali, svaki proizvod ima svoju ciljanu kupovnu grupu i svaka "luda" iz tih grupa svoje veselje.

procaster

Citat: orka poslato 09 Novembar 2023, 18:20:38Moram još sa Milanom da prodiskutujem koju .  :cheesy:  Što se brzine štapa tiče, što je manje opterećenja, težine na blanku, štap će biti brži, pa je samim tim valjda logično da je sa manje karika štap brži, pa sam iz tih razloga isključio opciju 9+1 , jer je kolega tražio što lakši i brži štap. .. E sad koliko i u kojim slučajevima je to vidljivo, to je diskutabilno . Imao sam priliku da vidim od nekih štapova samo goli blank.
Pa to bude kruto, ljuto, brzo ..E kad se stavi oprema i optereti blank, onda to bude druga priča .. A u zavisnosti koju opremu ćemo staviti, mogu više ili manje, vidljivo ili nevidljivo biti različite karakteristike štapa na suvo .
Imao sam prilike da vidim dva ista štapa, jedan je vidljivo brži od drugog. Različita oprema, broj i vrsta karika i majstori koji su radili.
Kada bi postojao taj Zenaq sa recimo 7+1 izvedbom, i kada bi ga uporedio sa varijantom 15+1, bio bi iznenađen
Možda i toliko da bi pomislio da to nisu isti blankovi .

Imao sam prilike da vidim dva ista štapa, jedan je vidljivo brži od drugog. Različita oprema, broj i vrsta karika i majstori koji su radili.


Orka, merili smo zajedno štapove. Sad pričam o gornjim segmentima, Tvoj je bio dva grama lakši i ima jedan sprovodnik manje.
Orka..          TZ 7 karika...27gr
Procaster...ALC 8 karika..29gr
Prilično zbunjujuće deluje.
Moje lično mišljenje je da i ako se radi o istim bankovima, da se isti razlikuji od serije do serije.
Možda grešim.....

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока


Teme sličnog naslova (10)