Uticaj broja sprovodnika na karakteristike štapa

Započeo Pedro, 07 Novembar 2023, 09:45:28

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Isti su štapovi.  :cheesy:  Donji deo kod tvog štapa je bio znatno teži, to je napravilo osetnu razliku u celokupnoj težini, a samim tim i brzini, odzivu vrha ta dva štapa. Moj je težak 160g, a tvoj koliko se sećam oko 180g . Različiti halteri, verovatno više lepka, laka ... Možda je kod tebe u dršku majstor stavio olovo . :lol:

slob

Ono što je otprilike rekao i Ibanezi. Ako su blankovi potpuno isti onda na razliku u brzini smirivanja vrha, vremenu oporavka vrha, oštrini (ne brzini akcije) gotovih štapova ima uticaj samo dodata masa na vrhu i pri vrhu štapa. Masa sprovodnika, vezova i smole za fiksaciju vezova sa kojom se ne retko bezrazložno preteruje. Donji segment štapa nema nikakv uticaj na ovu osobinu.
Zalepite selotejpom radi probe na vrh ili pri vrhu olovce od samo 5 g pa će vam biti savršeno jasno šta se tu dešava i zašto.
E sad nije isključeno i da se blankovi iz različitih serija razlikuju pa otud i razlike kod gotovih štapova.
Brzina oporavka kao i brzina akcije su relativno lako merljive karaktristike blankova ili štapova, samo što smo mi prilično lenji da ih izvedemo. Tu prevashodno mislim na one koji ,,pakuju" blankove.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Sve ima uticaja, štap je jedna celina. Logično je naravno da opterećenje u gornjem delu ima više uticaja na odziv, tj brzinu štapu .. Prvom prilikom ćemo uštekati donji deo mog štapa u gornji deo koleginog štapa, pa čemo videti pravo stanje stvari, a uradićemo i obrnuto, moj gornji, njegov donji deo ..

milanstosic

Citat: ibanezi poslato 11 Novembar 2023, 17:21:56Sa različitim brojem karika se brzina štapa - akcija ne menja. Menja se rikaveri - brzina odziva vrha. Brzina akcije je pojam vezan za ceo štap, a rikaveri samo za jedan deo - vrh štapa.Naravno, sa manje karika će vrh imati nijansu brži odziv, štap će biti nijansu oštriji što za mnoge, po meni pogrešno znači - brži. Ali nije važno, važno je da se razumemo šta ko hoće da kaže. 8+1 ili 7+1 ili 9+1? Na tako jakom i krutom štapu kao što je SD 70 ili 90 gramac nisam ubeđen da bi jedna - 2 sitne karike (one donje, velikog promera se ne dodaju niti oduzimaju) više ili manje značajno promenile taj odziv vrha. Možda uopšte ne bi ni primetili razliku. Ta razlika je primetna na nežnijim štapovima manjih težina bacanja. Težinu štapa određuje nivo opreme. Zato MG ne može reći težinu štapa jer su kastom štapovi različiti zavisno od prohteva budućih vlasnika. Puna, prosečno dugačka plutana drška za štap od 9' nosi sama min 40ak  gr. Pa još ako hoćemo metalnu kapu, pa još......Čisto sumnjam da je Hidrin blank lakši nešto od SD blanka iste snage i samim tim čisto sumnjam da bi SD u nivou Hidrine opeme bio teži od Hidre. Sad... kakav bi bio balans sa split drškom ne znam, ali ni Hidrin nije sjajan.
 Pišem čisto svoje mišljenje o karakteristikama, ovim ni slučajno ne sugerišem da SD vredi 3x više para od Hidre ili nekog drugog sličnog štapa i da je isplativa investicija. Lično, nisam preterano zaljubljen u CTS blankove, a SD mi posebno nikada nije bio zanimljiv jer jednostavno ne volim taj koncept. Naravno, opet lični afinitet, nekom su baš takvi savršeni. U kvalitet materijala i izrade blankova ne sumnjam. I pojam vrednosti je relativan. U odnosu na neke duplo jeftinije sjajne štapove  CTS ne vredi toliko koliko košta, a opet jeftin je u odnosu na neke duplo skuplje štapove koji po mom utisku ne daju osim izgleda - umetničkog dojma baš ništa u odnosu na njega. Ali, svaki proizvod ima svoju ciljanu kupovnu grupu i svaka "luda" iz tih grupa svoje veselje.

Ibanezi,
Na kom je efikasnija kontra?
Na onom sa manje ili onom sa više vođica?
Sve ostalo je identično.

ibanezi

 Ne znam, nisam doktor fizike ili matematike, ali....Mislim da je razlika ako postoji na nivou kompjuterskih merenja, a da u praksi razlike nema. Pogotovo na močugi kakva je SD 70 ili 90 gr.

ossa

Zasto je mocuga?
Meni je to odlican stap. Sada kada Dunav gura ,i imam potrebe iz camca da bacam glavinjare 50-60g, radi to ladno , a moze da se peca sa obale vec od 11g glavama. Ako mora.
Sada kada mu metnem twindžosa ide sutra da upeca smudja.




Hej, haj baš nas brige...

ibanezi

Ne mislim da je loš, "močuga" je asocijacija na snagu.

ossa

Da se razumemo za ovim priborom posežem samo u extremnim situacijama. Volim i ja vise 30 gramcem da bacam glave 11g sa šedićem. Jednostavno kada grune Dunav a peca se na kršu nema fini pribor sta da radi tu do mraka.
Stap je tezak oko 200g po meni je sasvim lagan za tu snagu. U poredjenju sa AsProm 70g ozbiljna močuga za trešenje oraha.  smiley033

Samo aspro 70g nema sanse da vitla sa glavama 35g pa o 40g i veliki sed 13cm vascijeli dan. Ovaj to ne oseca.
Hej, haj baš nas brige...

milanstosic

Citat: ibanezi poslato 15 Novembar 2023, 16:20:10Ne znam, nisam doktor fizike ili matematike, ali....Mislim da je razlika ako postoji na nivou kompjuterskih merenja, a da u praksi razlike nema. Pogotovo na močugi kakva je SD 70 ili 90 gr.

Nisam ovakav odgovor očekivao od iskusnog poznavaoca karakteristika štapova. Mislim, nije šala, zaista neke tvoje odgovore držim za vrhunska obrazloženja koja ne može svako da da, naročito ne osobe koje nemaju spoj prakse, elokventnosti i znanja.

Kad nešto hoću da razjasnim obično idem u logici između ekstremnih primera. U ovovm slučaju bi to bio štap sa jednom vođicom i štap sa beskonačnim brojem vođica duž blanka...
Tu svakako nisu nimalo male razlike (ili kompjutersko merenje ma šta ti to značilo).  :smiley:

Ali nema veze... hvala na odgovoru.

slob

Citat: milanstosic poslato 16 Novembar 2023, 08:30:16...........
Kad nešto hoću da razjasnim obično idem u logici između ekstremnih primera.
...............
:thumbup: Pristup koji rešava mnoge dileme.

Ako se poslužimo ovom logikom, u ovom slučaju, ekstrem bi onda bila konusna kruta metalna cev duž celog blanka a učvršćena na blank. U tom slučaju blank ne bi ni funkcionisao. Kontra bi bila izvedena sa krutom cevkom bez ikakve elastičnosti. I naravno bila bi ekstremno brza.

Pod uslovom da ribolovac koji mlati ovako teškim štapom ima neograničenu snagu. :cheesy:
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

milanstosic

Slob,
Ne može u tu stranu eksperiment. Radi se o istom blanku i različitom broju vođica.
Menjaš ono za šta je upit, a upit je vezan za različit broj vođica i ponašanje istog blanka sa tim različitim brojem vođica.

Tako da tvoj primer u konkretnom slučaj nije primeren/adekvatan.  :smiley:

Meni je poznato ponašanje štapa u ovim varijantama ali sam hteo da čujem druge, iskustva, a ako njega nema onda bar razmišljanje.


slob

Da ne udavimo temu.
Ali ako povećavaš broj vođica na štapu, 8+1, 16+1, 36, 136,....pa beskonačno, dobiješ vođice spojene u obliku konusne cevi. Zar ne?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Milane, post sam napisao misleći na normalne štapove sa vođicom više ili manje kakvih ima na svakom koraku kada su kastom štapovi na istim blankovima u pitanju. Ako već insistiraš na odgovoru kada su u pitanju ekstremne teoretske situacije kakve ne srećemo u praksi, evo - Mislim da će kontra štapom sa samo jednom - vršnom vođicom biti mnogo brža jer je skraćivanje strune direktno od spulne do vrha, struna se mnogo brže i više skraćuje u apsolutno pravoj liniji, nego kada je osuđena da kroz mnoštvo karika prati krivu blanka. Naravno, ako blank izdržava takav tretman. Ali ne tvrdim zdravo za gotovo, niti želim polemiku ako ne mogu da čvrsto stojim iza toga. Dakle odgovor pišem samo da bih zadovoljio tvoju radoznalost na temu mog razmišljanja.

Grbo

Sto je vise karika to je ravnomernije rasporedjeno opterecenje na blanku, sto bi trebalo da znaci da stap moze podici vise tereta, kao i izbacivati teze varalice. Sa druge strane to znaci i veci broj mesta kontakta izmedju strune i provodnika te samim tim i vece trenje, sto u teoriji znaci nijansu veci otpor na masinici prilikom motanja, ali u isto vreme i bolji prenos informacija sa strune na blank jer ima vise tacaka dodira. Ako uzmemo u obzir smer rotcije Zemlje u odnosu na smer protoka recne struje i subjektivni osecaj vetra, postavlja se logicno pitanje:
Zasto bi na pecanju forsirao 70-gramac i od njega pokusao da napravim nesto za sta nije namenjen to jest da sa njim bacam glave od 10g?
Za ukupno 400€ umesto jednog stapa mozes kupiti i kvalitetan 40-gramac i kvalitetan 80-gramac, i futrolu za stapove sa dve pregrade pa uvek imati adekvatnu alatku za ono sto ti treba. Ni lovac ne nosi karabin da lovi prepelice, niti sitnom sacmom pokusava da zvekne divlju svinju, niti se supa jede viljuskom.

milanstosic

Zahvaljujem svima na odgovorima.

Na kontri su brži i jači štapovi sa više vođica. Takođe su osetljiviji i bolji bacači, Naročito po vetru. Lepšu krivu savijanja imaju i efiksnije drže ribu. Skuplji su i nešto vrlo malo zahtevniji za balansiranje. Mogu da budu ružniji od idenzičnih sa manje vođica.

Na suvo, bez ikakvog opterećenja (u radnji, u sobi, u garaži i na dvorištu...) štapovi sa manje vođica deluju za nijansu brži i krući. I zgodniji su ako su vođice sitne a struna se stalno provlači pre početka ribolova.

Da ne bih ulazio u tehničke razloge i detalje, više neću ovakvu temu potezati.

Teme sličnog naslova (10)