Vukovi sa DUNAVA

PRIBOR & OPREMA => Štapovi => Štapovi za ribolov bele ribe => Temu započeo: no names poslato 04 April 2017, 15:28:56

Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 04 April 2017, 15:28:56
Dužina drške je veoma bitna na feeder štapu... uopšte ne znači da duža drška znači i duži zabačaj, čak suprotno... duža drška odmaže u postizanju daljine, a gubi se i na preciznosti gde sistem uvek vuče u jednu stranu. Optimalna dužina se meri kad se štap drži na halteru, a drška se položi na ruku. Trebala bi da bude dugačka koliko i ruka maksimalno... ako udara u grudi - predugačka je. Duža drška ne dozvoljava izvlačenje maksimuma iz blanka i ujedno skracuje zamah jer udara u kuk. (Laki video si kod Boriše na takmičenju kad smo bili kako se mučio da dobaci na sajlu jer mu je drška predugačka, i meni je bila kad sam probao).

Postizanje velikih daljina zavisi koliko od blanka, drške, toliko i od same tehnike i veštine ribolovca... šaranskim načinom da se štap postavi u zadnji položaj i sistem smiri pa kad se nanišani povuče iz sve snage ne postiže se maksimum. Sistem se pusti nazad i kad je došao u zadnji položaj (oseti se) odmah se cima napred ali tako da se drška štapa vuče na grudi, a ne na kuk ili stomak, drška se mora vući na sredinu grudi ako želimo da nam sistem leti pravo tamo gde gledamo.

Dugačka drška na štapu smeta... prosto objašnjenje. Ako ne možete kraj stapa da povučete na grudi drška je predugačka, ako udara u kuk (levi ako ste dešnjak, desni ako ste levoruki) drška vam je predugačka i tad ako ste dešnjak sistem vam vuče u desnu stranu jer štap ne stoji vertikalno pod 90 stepeni već je nagnut u desnu stranu i sistem pada u vodu desno od onoga sto ste zamislili.

Ja sam imao isti problem pa sam radio preticanje više u levo da bi sistem padao gde želim... sve dok mi jedan majstor nije objasnio gde i zašto grešim.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: djmisha77 poslato 04 April 2017, 15:40:26
Ima logike sto je No names napisao. Medjutim ako bi se bas toliko islo u detalje morali bi izmeriti duzine ruke pa tek onda praviti stap.
Koliko je to predugacko a koliko optimalno?
Vecina "bacackih" stapova se pravi sa drskom od oko 50cm sto ne predstavlja problem za coveka prosecne visine od 175-180cm.
Ne postoji niti jedan bacacki stap, ne samo feeder koji ima drsku od 35cm. Svi imaju preko 45cm, i preko 50.
I sta znaci uopste bacacki stap sa t.b. 90gr, da baca na 70metara? Neke posebne daljine nisu dostizne sa stapom te t.b. pa je po meni suludo praviti toliko dugacku drsku na stapu navedenih karakteristika.



Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 04 April 2017, 15:51:59
Ma dugacka drska je za daleka bacanja, i kod saranskih i kod feeder i kod varalicarskih stapova.
Sve je mnogo izrazenije naravno kod modela koji bacaju vece tezine.
Naravno meni je jako bitna zbog jos jedne stvari a to je balans ali to je samo moj fazon, i jos ko uziva u balansu.
Duza drzka veca poluga i lakse bacati.
Koliko dugacka e to je vec pitanje za svakog ponaosob. Meni sigurno kod teskasa lezi duzina do 60 cm od stope masinice, i to je idealno za bacanje i balans ali malo smeta u radu i rukovanju stapom i gubimo na radnoj duzini.
Zato ja gotovo ne koristim duzine od 3,60 nego 3,90 i preko, za dalja bacanja (samo 4 stapa za finiji ribolov  i zilavi barbeli su Combo(3,3;3,60;3,90) i Barbeli 3,66m).
Stap Feeder sa kojim sam najdalje bacao (preko 120m), je bio 4,5m dugacak i imao drsku 60cm sigurno.
Sada prepravljam jos jedan od 4,32m za extremne zabacaje, ali o tome kada bude gotov.
Pozdrav!

Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Drill Junkie poslato 04 April 2017, 15:59:20
25cm nije svima ista duzina  :wink:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: stragi88 poslato 04 April 2017, 16:03:15
Aaaaaaa zato meni sistem malo malo pa vuce u levo a ja mislio duva vetar  :rolleyes: Hvala bezimeni  smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 04 April 2017, 16:28:24
Pošto definitivno ne razumete o čemu sam pisao. U pitanju je Spro Pellet feeder by Dome Gabor
(https://s24.postimg.cc/bivwd7x2d/DSC_0285.jpg) (https://postimg.cc/image/vdhxzcc9t/)

(https://s30.postimg.cc/6i23uyiep/DSC_0287.jpg) (https://postimg.cc/image/gs4iu78a5/)

(https://s8.postimg.cc/ja70dlclh/DSC_0289.jpg) (https://postimg.cc/image/ebjhz28sh/)

Pogledajte dužinu drške koja je 54cm..ne 25 ili 35.....
Varaličarske i šaranske štapove ne uporedjujte sa feeder stapovima...niti su isti štapovi niti su iste tehnike bacanja.
Po YouTube pregledajte malo snimke i obratite pažnju ne na mamce, prihrane, štapove već na tehniku zabacivanja i biće vam sve jasno.
(https://s13.postimg.cc/endgcxssn/DSC_0288.jpg) (https://postimg.cc/image/fcw8patc3/)
Veću putanju pravi štap kada se drška vuče na grudnu kost, a ne na stomak ili kuk....čista matematika....Slob@ objasni ljudima da ne budu u zabludi i da ne padaju pod uticaj marketinga i robolovne industrije.
Ps: Feeder tehnika je zamišljena tako da se zabačaji tj hrana grupiše u što manji prostor, dakle preciznost na prvom mestu...konstantna preciznost...to postizete tehnikom zabačaja i odgovarajućim štapom, ne samo pukom daljinom...garantujem da moze i daleko i precizno sa odgovarajućom dužinom drške, može i sa dugačkom...ali mnogo teže uz mnogo više napora.


Spojene poruke: 04 April 2017, 16:53:37

Pex@ mala digresija na komentar " duža drška veća poluga" probaj ovako da zamisliš...kraća drška duži blank....duži blank duža i kičma tj više radnog prostora. Štap od 3,9 sa drškom od 70cm ima 320cm blanka...isti taj štap sa drškom od 50cm ima 340cm blanka odnosno radne dužine....koji od ta dva ista štapa ima veću iskorištenost tehničkih karakteristika? :smiley:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: žex.rašeta poslato 04 April 2017, 16:54:48
Meni lično ( visok 190cm) odgovara drška koja je duža. Logično  :cheesy: . Volim je kod zabačaja ali isto toliko kod izvlačenja sistema ili zamaranja ribe. Držim je ispod ruke( lakta) dok neko stavi štap pod pazuh i zamara ribu.( vrv ste videli taj slučaj). Tehnika zabacivanja i izvlačenja ribe su različiti tako da je teško naći nešto 'standardno'.Ni jedan proizvođač neće praviti prema nekoj ciljnoj 'grupi'. Mašine rade sa prebacivanjem ručice levo-desno i tu su pokrili sve.Izaberete štap prema vašem ukusu i rešen problem.Sad je izbor baš veeeeeliki. Samo količina smiley133 određuje 'savršen' štap.  smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: nslemi poslato 04 April 2017, 18:07:25
Optimalna duzina je kada se uhvati kod stope masinice sa dva prsta iznad dva ispod.Savije se ruka i ispod lakta da moze drugom sakom da se uhvati kraj stapa.To je individualno zbog visine,ali uvek bolja je malo kraca nego predugacka kao sto je mali Boriša imao muke.Tu na slici kod tebe no names deluje da je za nijansu duza nego sto bi tebi bilo idealno.Ima onaj snimak kod Gabora gde onaj rmpalija baca 150+ i tu se vidi dobra tehnika izbacaja
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 04 April 2017, 19:03:05
Za nijansu duža drška nego što bi mi bilo optimalno...to si u pravu.
Pošto si pomenuo taj snimak. Pogledajte kako ovaj rmpalija zabacuje....sistem se ne smiruje već kad hranilica dodje u zadnji položaj pravi se zamah i ruka ide na grudi i dobija se duža putanja štapa i postiže dug zabačaj. Vidi se da je i njemu drška za nijansu duža, a i ovde nije u pitanju preciznost već što veća distanca. On recimo dršku štapa podvlači pod pazduh ali opet je u visini grudi, a to je ono o čemu sam pisao. Znači predugačka drška više smeta nego što koristi u feeder ribolovu i obratite pažnju na taj veoma bitan detalj pri kupovini.  smiley033

https://youtu.be/LicQmamFtkM
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 04 April 2017, 19:11:53
dobar naslov na yt, PRUT  :lol: :lol: :lol:
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 04 April 2017, 19:15:43
Ruka  koja drzi donji deo drzaca skoro ispruzena za daljinu da mozes da napravis luk , stap iznad glave , pik visine tereta  gledas i stap se vraca tad u vis da se oslobodi jos malo najlona ...
Snaga svakako mora , visina pozeljna...
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: orka poslato 04 April 2017, 19:44:52
Kao i obično najbolja je zlatna sredina..Ne valja suviše dugačka poluga,ali ni suviše kratka..Nemoguće je reći kolika je to dužina,i ona zavisi od visine čoveka i dužine ruku..Svakako da ništa neće smetati ako je to odstupanje od idealnog do  3-4cm gore-dole..Nije poželjno ako je više..
@ No names

Kod mene je dužina drške kod Gabora na 3.6m  51cm,do sredine haltera..Pretpostavljam da je tvoj na 3.9m..
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 04 April 2017, 21:28:27
Da na 3,9 je 54cm od sredine haltera.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 04 April 2017, 21:46:56
ajde da i ja napisem nesto gledano iz mog ugla, teski recni feederaj:  Drska za 3.9m jak stap, 55cm ok, 60 prihvatljivo isto, ispod 50 neprihvatljivo.  Kraci zabacaj, preciznost manja, balans uzasan...     zabacivanje tereta tezih od 150-160 grama sa kratkom drskom, mucenje. Ni daljine ni preciznosti. Imao sam jednu drsku na 3.9 45cm...  uzas
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: djmisha77 poslato 04 April 2017, 22:00:25
Ali da si bacao sa tim 3,9 i drskom od 45cm teret od 70gr ukupno na daljinu od 30metara, sta bi onda kazo derane?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 04 April 2017, 23:48:20
lepo sam napisao iz svog ugla.  A kada sam nekada i pecao na toj daljini i to bas 70g hranilicom koristio sam 3.6 stap....   Jak 3.9 stap sa kratkom drskom je uzasno balansiran kako god okrenes. Poenta je da duzina drske zavisi i od jacine stapa, na jak stap ne ide kratka drska a razlozi su ocigledni. Pricam iz licnog iskustva, ne teoretisem. Ako ces da pecas blizu i sa manjim hranilicama, koristices kraci stap i srazmerno tome imace manju drsku. Prosto. Jak stap-teske hranilice-vece daljine-barem neki balans = duza drska

mozemo do sutra ovako, dajte podatke koji je to stap, koliko je dugacak i koliko je dugacka ta famozna drska pa da vidimo, i koliko je visok Borisa
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: ibanezi poslato 05 April 2017, 01:00:31
Što veći krak poluge kojim se izbacuje, time je izbačaj duži i precizniji. Naravno, krak poluge mora biti prilagođen rasponu ruku. Pošto se štapovi ne prave u dužinama  po meri raspona ruku svakog ribolovca, ostavlja se prostor. Visoki ljudi sa velikim rasponom ruku koriste maksimalno taj krak poluge, ljudima sa kraćim rasponom bude drška predugačka. Ali činjenica je da što je veći mogući donji  krak poluge, izbačaj će biti duži i precizniji. Ja fider izbacujem na isti način na koi nekoliko decenija izbacujem varalicu. Dakle onako kako Slob kaže da se ne sme :cheesy:. Zamah unazad, efekat praćke, trzaj vrhom napred. Od prvog zabačaja fider štapom nemam problem ni sa daljinom ni sa preciznošću. Izbačaj tako što štap namestimo skroz iza sebe i bacanje kamena sa ramena je po meni primeren samo šaranskim štapovima čija akcija, a i težina tereta ne odgovara drugom načinu. A možda nisu ni probali :question: Da ne govorim koliko puta se može desiti da udica na dugačkom predvezu ostane u travi dok hranilica leti u vodu :lol: Jako malo fideraša izbacuje na varaličarski način koliko sam primetio. Ali koliko sam primetio majstori fidera uglavnom bacaju - varaličarski. Kod Vukova bih rekao da nam Razredni Milanče baca tako. Bez nameštanja, nišanjenja - jednostavno kratko brzo dovlačenje iza i dok se još vrh povija prema dole švić napred. I čini mi se da bi ubacio u čašu. Ne utiče samo dužina drške na daljinu izbačaja. Konstrukcija blanka, akcija, kvalitet su takođe bitni i desiće se da štap sa kraćom drškom izbaci dalje od štapa sa dužom. Ali odgovorno tvrdim da će štapovi složeni na istom blanku imati različitu dužinu izbačaja, odnosno da će uvek dalje baciti štap koji dužinom drške omogućuje maksimalan raspon ruku od štapa koji ima kraću dršku koja ne omogućava taj idealan raspon. Takođe duža drška omogućava lakše zamaranje i izvlačenje velikh primeraka, jer je krak poluge koji ide u korist ribe kraći. Nemaju džabe štapovi za teški ribolov sve češće konstruisan dupli gornji rukohvat sa razmakom od 10-15 cm jedan od drugog. Upravo da skrate krak poluge koji koristi riba. Po meni znači kratka drška može nekom ribolovcu da bude idealna za njegov idealan raspon ruku, ali drugom ribolovcu prekratka. Duža drška i jednom i drugom ne smeta za idealan raspon ruku. I taj sa kraćim ričom (kako MMA komentatori govore) će uhvatiti idealno. Neko vreme mu može smetati taj višak drške, zapne tu i tamo, ali brzo se navikne. Na prekratku nema navike koja će povećati daljinu i preciznost. A možda da na fider kupu napravimo test ako ne daljine (zbog prostora i eventualnog rizika po štap) onda bar preciznosti na umerenoj udaljenosti, sa 2 štapa iste dužine, slične akcije i snage a osetno različite dužine drške? 10ak Vukova (može i više ali ne znam koliko bi trajalo) da po par puta  gađa cilj sa obadva štapa. I saberemo rezultat.Štap koji ima veću preciznost na određenoj daljiini, sigurno je u stanju da postigne i veću maksimalnu daljinu. To je neumoljivi zakon fizike na kome je  zasnovana trka u naoružanju od koplja ili luka sa strelom do današnjeg naoružanja. - veći domet, veća i preciznost. Ako bi bacači bili maksimalno skoncentrisani na svaki zabačaj, bez obzira na eventualni različit stil, jedan štap bi morao da se dobro izdvoji od drugog.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 06:43:45
Ja sam i napisao da je dužina drške individualna stvar kod svakog pojedinačno jer baš taj raspon ruku nije isti kod svakoga. Ako meni odgovara recimo 53,54cm dugačka drška logočno je da ću ja na toj dužini postignuti maksimalan zabačaj, ako bi drška bila dugačka 70cm ne bih mogao da iskoristim maksimalne karakteristike niti bih mogao da zabacujem precizno. Ibanezi kad si toliko ubedjen da duža drška omogućuje duži hitac pokušaj sa štapom sa 70cm dugom drškom da zabaciš tvojim stilom, a zatim istim tim stilom uradi to sa drškom od 53cm i sve će ti biti jasno. Ili pokušaj da pecas na daljini od 85m tako da ti hranilica uvek padne u maksimum 1,5x1,5m. Taj način koji Milan praktikuje i ja koristim u poslednje vreme, a Milan mi je i objasnio neke stvari gde sam grešio i baš lično on mi je olakšao do maksimuma da shvatim u čemu sam grešio...prelomni trenutak je bio baš kad smo pecali kod tebe. Način zabačaja taj bič efekat meni lično je ekstra...preciznost,brzina ali ja sa tim načinom do 50m mogu da zabacim i držim se preciznosti. Moje subjektivno mišljenje da sa tim načinom ja 90m ne mogu postići.A, verujem ni ti. Tim stilom i drškom dužine 70cm nema teoretske šanse da možeš pravilno da zabacuješ.
Ad fines@ Ne radi se o konkretnom modelu u opšte već o primeru. U pitanju je neki DG štap koji ima dršku preko 70cm dugačku kao kod šaranskih bandera, problem je bio zabaciti hranilicu na 74m gde je sajla postavljena čak i meni sa visinom od 185cm, a o preciznosti neću da govorim.
Feeder štapom se u 95% slučajeva peca i zabacuje sedeći sa stolice...predugačka drška smeta tad. Za štapove od 3,9 neki standard je drška od nekih 50-60cm i u tom rasponu pokriva ugrubo ljude do 2m visine....sve preko 60cm spada u predugačke drške. Čim ti moraš da ustaješ da zabaciš to više nije feeder.
Velika većina vas koji ste pisali mahom peca na daljine do 50m i ispod 50m sa retkim zabačajima preko toga, ja pecam i na 90m i ispod 50m i veoma dobro znam zašto vam ovo pišem.  smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Milan berkut poslato 05 April 2017, 08:38:21
Dobri moji No names i Ibanezi, rekao bih da Vi obojica govorite o istom  :takoje: jedino što No names navodi primer čoveka kojem je definitivno predugačka drška u odnosu na njegov raspon ruku, a Ibanezi je predstavio opšte postavke tehnike zabačaja gde je mislio na to da će jedan isti ribolovac dalje i preciznije zabacivati maksimalno dugačkom drškom koju može njegova telesna konstrukcija da dozvoli. Obojica ste se složili da je u pitanju drška iz klase dugih drški.
Nameće se zaključak da ribolovci sa kraćim rukama moraju da biraju drške srazmerne dužini svojih ruku i da bi mogli da zabacuju ekstremno daleko moraju da ulože više snage u zabačaju. Ali to nije uvek tačno tj ta razlika u količini snage je zanemarljiva u odnosu na dugoruke  :cheesy:
Složio bih se sa Ibanezijem da što je duža drška to omogućava dalji i precizniji zabačaj, to je čista fizika u igri s polugama . . . ali . . . ta ista fizika u igri sa momentima sila, ubrzanjima, trajektorijama leta je mnogo važnija igrica (što bi moj dobri Miha rekao  :cheesy:) pa sama dužina drške tu pada u prvenstvu po važnosti.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 05 April 2017, 09:01:31
Citat: no names poslato 05 April 2017, 06:43:45
preciznost,brzina ali ja sa tim načinom do 50m mogu da zabacim i držim se preciznosti. Moje subjektivno mišljenje da sa tim načinom ja 90m ne mogu postići.

ovo sam bas hteo napisati, daljine do 50m su sasvim dovoljne za nase vode a tu tolika teorija nema potrebe da se razvija, svi malo iskusniji ove daljine postizu sa dosta velikom preciznoscu.

problem su daljine od 70-80 pa i 90m ... to sam se licno uverio sad u Zmajevu. Ali tih daljina je malo i koji god stap da imate, bice vam bitno samo da udari u klip, o preciznosti zaboravite. Pogotovo po bocnom vetru.

Ibanezi, u svakom postu vuces neke paralele izmedju fidera i varalicarenja. 5% toga sto vazi kod varalicarenja moze da se primeni i u fideru. Ja sam jedno vreme kao milan zabacivao pa su mi vrhovi leteli u vodu. Jako dobar nacin ako se maimalno ne pazi da se zeznu vrhovi,jer najlon jako lako moze da se obmota oko vrsnog sprovodnika.
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 09:23:27
Trajektorija leta tereta je vrlo bitna za duzinu, odnosno sam  trenutak pustanja osnovnog u zamahu stapa  moze da skrati zabacaj ili da ga produzi.
Posto covek nije masina, podbacaj je cesta pojava na te daljine koje nisu naivne 70+.
Jos jedan detalj koji nema veze sa stapom ali ima veze sa tehnikom ,  je polozaj prsta i stavljanje mooifila na jagodicu a ne na pregib prsta. Pa kvasenje prsta da klizanje sa istog bude sa sto manje zadrske ako se ne koriste naprsci (oni su mac sa dve ostrice za duzinu, ali bar ti malo cuvaju kozu ako pogresis
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 09:48:07
Pazi kada sam bio glavu kako mu ide drska na kuk, cak sa razmisljao da mozda ima ceo metar!!!!!  Moje 60cm idu na grudi, a njemu na kuk...  i nista mi nije bilo jasno.  A odgovor je prost, covek sedi. Takvim stapom se ne zabacuje iz stolice, mora da se ustane.  Pitanje je i koliki je teret bacao. Nije isto da li se baca laksi teret ili bas tezak. El je probao da baca stojeci?  Ajde, molim te, reci koji je stap u pitanju (duzina, tezina bacanja) i koliku je tezinu bacao, koji najlon-strunu je koristio. El duvao vetar?   Zanima me jer hocu da uporedim sa mojim bacanjima. Prosto mi cudno da nije mogao da dohvati tu daljinu, mora da ima jos nesto sem drske (mada ne mora da znaci)
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 09:58:28
Laki zna koji je štap ja pojma nemam...mislim da je to čak ovaj sa snimka sa ovim rmpaliom. Da stojeći je bacao i ja sam isto jer je nemoguće to izvesti iz sedećeg položaja, a veoma teško i iz stojećeg. Ja sam bacao ali neprecizno na sajlu ali on nije mogao. Hranilica Guru 45gr metod. Da drška na tom štapu ima sigurnih 80cm...kad sam je merio naspram ruke svoje držao sam stap sigurno 25cm ispod masinice.
Sve je bitno što kaže Miha ne samo drška ali ona ipak igra ogromnu ulogu.

Da...i vetar je duvao ali meni i Lakiju nije toliko smetao, a pecali smo sa aqvalite. Laki sa 3,6 ja sa 3,9 i oba 150gr....sedeli smo jedni pored drugih...pa smo mogli sve propratiti,a pošto sam ja fulao i nisam imao ribu u poziciji pomagao sam malom da zabacuje i da on bar pokuša da izvuče koju ribu. Znači ja sa tim štapom isto nisam mogao jer je drška nenormalno dugačka i smeta. Odnosno mogao sam ali to nije bilo to.
Štap čist marketinški trik.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 05 April 2017, 10:16:12
taj bas sa snimka. al nisam siguran da li je bas 4,2 ili je 3,9... 180gr je sigurno

edit:

TEAM FEEDER MASTER CARP PRO LONG CAST by Dome Gabor 3.9 50-170g
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 10:25:53
3,9 je štap to sigurno znam. Čist primer je sad...ja sam 185cm visok i meni je predugačka drška...ovaj majstor sa snimka je sigurno preko 2m i skoro 200 kila (komadina  :lol:) njemu drška dolazi na grudi, a meni na kuk....ali marketing je čudo i masa tih modela je prodata na osnovu 152m....štap namenski pravljen za ovog grdosiju i svi ostali se sad čude kako ni 100m ne bogu da dohvate. Mislite o tome  :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Milan berkut poslato 05 April 2017, 10:43:37
He he he pa sačim da okoreli varličar da uporedi zabačaj ako ne sa onim što mu je u krvi i gde je tata-mata  :cheesy:
Istina je da su varaličarski zabačaji sasvim neobavezni u odnosu na zabačaje fideraša. Ono varaličarima karakteristično "švićkanje" u fideru ne postoji tj vrlo je nepoželjno.
Osnovni problem fideraša je - prostor iza ledja! I to je razlog što su fideraši bili prinudjeni da smisle platforme i stolice da bi mogli da se "izvuku" na čistinu, pa tek onda komfor koji to donosi. Fiderašu treba mnogo čistog prostora jer su mu zabačaji široki i visoki :cheesy: upravo taj uslov, prostor, je mene naterao da praktikujem dve osnovne tehnike zabačaja, tzv "zamajac" i tzv "engleski stil" (pa nisam siguran na koji je mislio Laki) ali meni se ne dešava to na šta se on žali. "Zamajac" dozvoljava da se održi preciznost zabačaja i malo skrati zavodjenje štapa iza ledja pa je meni nezamenljiv u uslovima kad nemam dovoljno prostora iza sebe, a "engleski stil" je mnogo elegantniji, gde se zabacuje sa izuzetnom lakoćom i na veće daljine jer se hranilici lakše daje potrebno plavno ubrzanje.
Pisati o tom je velik obim teksta i vrlo dobra ideja je da to lepo u praksi izanaliziramo sad u nedelju :cool:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 10:49:49
Kao sto sam vec negde pomenuo, jak stap trazi i dugu drsku. Taj stap nije namenjen za tako malu hranilicu. Okaci na taj stap 100g pa ces da vidis gde ce da ode.
Imam slicne stapove, tj 2 DG ( jedan Pelet Feeder a drugi DG LC  3.9 sa onom saranskom drskom) i Sportexa.  Kada sam bio na Drini, probao sam sa 60g da dohvatim neku daljinu sa Sportexom. Nece. Nije ga savila koliko treba da bi pokazao ono za sta je namenjen. Kada sam  mu okacio 100g da vidis kako leti.
Pogledaj klip u temi o Sportexu gde lik testira MH Sportex od 4.2. Kako povecava tezinu hranilice, tako se i daljina zabacaja povecava...   Prosto...  Stap jednostavno trazi jacu hranilicu da bi pokazao za sta je stvoren, vidi se to ko ima iskustva cim je okacis na kopcu.
A sto se tice Milanove tehnike, nije primenjiva za duze zabacaje i teze hranilice. Veliki rizik od loma jbg.

Stap je prejak za tako malu i laku hranilicu. Taj stap bez 100-120g, nista...

Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 10:57:16
Ad  fines, tako je! Slažem se sa celim tekstom.

A dodao bih:
Dužina drške je samo jedan od detalja koji utiče na daljinu izbačaja, ali nije najpresudniji.
Jedan simpatična animacija-igrica koja lepo pokazuje kakav hitac dobacuje najdalje

https://phet.colorado.edu/sims/projectile-motion/projectile-motion_en.html

Najdalje će dobaciti hitac koji je lansiran pod uglom od 45 stepeni i onaj čija je početna brzina najveća.
Dakle, kada je domet u pitanju, cilj je uvek isti: ugao od 45 stepeni i što veća početna brzina tereta koji se izbacuje.
Ugao izbačaja može svako da potrefi posle male vežbe, a početna brzina je ono što zavisi od priličnog broja okolnosti. Jedan od najbitnijih je da se, prilikom zamaha, u štapu akumulira što veća potencijalna energija, koja pri oslobađanju daje teretu što veću početnu brzinu.
Ovo zavisi kako od ribolovca, njegove snage i tehnike, tako i od bacačkih karakteristika samog štapa, gde je osnovno dužina, akcija, materijal, kao i prilagođenost štapa veličini tereta koji se izbacuje. Oblik špulne na mašinici, debljina strune ....itd, takođe utiču na realizaciju što veće početne brzine.

PS
Matematička balistička formula (Artiljerci je znaju napamet) koja definiše dobačaj je:

(https://s19.postimg.cc/r4taxe1wz/balisti_ka_formula.png)
gde je:
    D =  Domet     
   V0 = početna brzina hica,
    g  = sila zemljine teže 9,81 m/s2
Alfa = ugao hica u odnosu na vodoravnu liniju

Maksimalan domet je za  Alfa = 450  jer je za sin  2*Alfa 450=  sin 90 = 1, pa je:
D(m) = Vo 2/g = Vo 2/9,81
Domet raste sa kvadratom početne brzine !
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 05 April 2017, 10:59:04
Apsolutno tacno Dule, to sam i ja rekao, laka je to hranilica da bi se taj stap "otvorio"! treba bar 60 + hrana da bi se donekle stiglo do neke optimalne tezine bacanja i taj stap bar malo odradio ono sto treba da uradi, a to je onaj "pracka" efekat. Tu mnogi grese. Misle ako ne dobace da treba da smanje gramazu a ustvari treba da je povecaju

Spojene poruke: 05 April 2017, 11:02:54

Inace ovu formulu mozes da primenis na let hranilice tj. njenu trajektoriju a ne na polozaj stapa tl. ugao stapa kod kojeg se najlon pusta kod zabacaja. zato sto su stapovi elasticni, hranilica kasno za njim itd.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 11:12:00
Dobro....povećali smo  težinu hranilice, kako sad težinom hranilice da anuliramo predugačku dršku aman ljudi?!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 11:19:34
Pogptovu to vazi za teze i ostrije stapove.
Za svaki stap uz malo probe moze da se vidi koja je to tezina koju moze najdalje da izbaci. Probao sam to vise puta.   Za tu hranilicu je trebao neki LC stap, ali manje tezine bacanja. Slazem se i da drska treba da bude srazmerna i da odgovara ribolovcu. Meni licno 55-60cm je ok. Vi se sa tim Daiwama bolje prolazili jer je verovato njen blank drugaciji, tj slabija je od tog DG, pa se samim tim izborila bolje sa laksim hranilicama.

U nekim testovima koje smo kum i ja radili, ti jaci stapovi su najbolje bacali roket hranilicu od 90-100g. Kum je uspeo da postigne 130m sa Pelet Feederom 4.2m (jaci je i visi od mene), mofilom od 0.25. Masinica Okuma Axeon 60. Manje hranilice nije mogao da baci na tu daljinu, ni vece.  Namerno je radjeno sa 0.25.

Skrati drsku, to je barem lako jbt. Prilagodi stap svojim potrebama. Meni su svi vrhovi skraceni, nisam kukao na vrhove kako nisu za brze i jake vode, nego sam lepo uzeo noz i skratio
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 11:23:19
Kako skratiti dršku? Pa bonsekom, kako drugačije.
Skraćivanje drške neće uticati ni na jednu karakteristiku štapa osim balansa.
Nezgodacija je u tome što ako je štap višedelni, onaj deo sa vrhom štapa je sada duži od dela sa drškom što je nezgodno i rizično za transport.
Druga mogućnost je prepakovati štap. Ali to je neisplativo.
Neko rešenje, već sam razmišljao o tome je, skratiš dršku a u nju ugradiš teleskop dodatak na izvlačenje - kod transporta ili ako hoćeš da popraviš balans.

Ad fines,
Nema šta da probaš. Štap najdalje ibacuje teret označen kao TB max. A može i malo veći, mada je rizično. Naravno pod uslovom da je oznaka korektna.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 11:30:02
E tako skrati dršku i prilagodi sebi štap, a ne kupi jer taj štap mužjak sive gorile uspeva da odapne na 152m  :lol:
Za prosečnog čoveka taj štap ima ekstremno dugačku dršku i približniji je kao takav spod štapu nego feederu.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 05 April 2017, 11:32:40
tako je, u prodavnicu pa proba stapa....
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 11:39:22
Stap uospte ne mora da ima iste segmente. Ionako se nosi u torbi, futroli, tubi ili cemu vec. Cak sta vise. Razliciti segmenti omogucavaju da stap dobije drugacije karakteristike od oubicajenih. Feeder stapovi su vecinom slicni. Odavno sam primetio da mi neke stvari ne odgovaraju. Pricam o ribolovu na velikim i jakim rekama. Recimo, vrhovi su mi bili bez veze. Akcija stapa isto, balans uzasan cak i sa vecim masinicama, drske kratke ili debele, halteri nikakvi, za sprovodnike da ne pricam.   Pa sam poceo da pravim svoj stap u strogoj tajnosti. Nije jos trebao da ugleda svetlost dana, posto je jos u fazi testiranja. Ali ajde, ova tema me natera da se izlanem. Uskoro cu da ga predstavim.
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 11:48:23
Slob, to je "kosi hitac" sto pises i idealna trajektorija predstavlja parabolu gde je teme parabole najvisi polozaj tela u letu kad je vektor sile pod 45 stepeni u pocetnom polozaju  .
Samo si zaboravio da postoji i spoljni uticaj skoro uvek (vetar, kisa...itd)  pa otpor vazduha nije zanemarljiv na pecanju ko u teoriji , tako da nije ni primenjljivo kao siguran zakljucak.
Evo ti primer, sad smo u Zmajevu pucali daleko  i vetar je posle 40m duvao bocno , a dotle skoro da ga nema  (vidis i na vodi liniju gde duva) pa je parabola otisla u "Zoro"  krivu kako je ja zovem
A da ne pominjem trenje osnovnog  (odmotavanje i sprovodnici)  koje utice na brzinu te neke hranilice u letu hteo ti ili ne.
I kako se to potencijalna energija  akomulira u stapu? Nisam razumeo taj deo...! Masinac sam pa opet nisam razumeo..
Tu igru teorije gde ti je ugao 45 cilj ,  ne mozes bas da navezbas u realnim uslovima.
Koji je to ugao stapa koji ima savijanje u zamahu sivonje  da uhvatis 45 stepeni kao pocetak hica ( pocetna tacka koordinatnog sistema)  ?

Praksa brale, na vodu i shvatice ko hoce sa svojim priborom sta najvise moze i koje sitnice mu uticu na duzinu zabacaja sa postojecim priborom.
Odbacuje jednu po jednu gresku, nauci po neku caku i teraj u dalj Iznenadice se svako da vezbom moze i dalje i bolje (preciznost)
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: ibanezi poslato 05 April 2017, 11:51:00
 Branko, nešto mi nije jasno, kažeš da ti dugačka drška smeta i pada na kuk kada bacaš, jer za razliku od varaličarenja, izbačaj se izvodi sedeći. A pišemo o velikim daljinama. Baš bih voleo da vidim bilo koga od fideraša kako izbačaj o kome je reč 70-8o-90-100m  izvodi sedeći. Možda grešim, nisam ni probao ni gledao, ali razum mi vrišti da je to nemoguće, pa bih voleo da vidim. Eto prilike u nedelju da me uveriš. Za daljine od 50ak m, predugačka drška pri izbačaju iz sedećeg položaja, verujem da zapinje o kuk i smeta. U stvari znam to jer i pri varaličarenju iz čamca u sedećem položaju predugačka drška smeta. Što rek'o Milanče, naravno da poredim sa varaličarenjem, jer fideraškog iskustva nemam. Zato sam i radoznao, pišem svoje razmišljanje, zaključujem i ne bežim od toga da nisam u pravu, ali želim praktičnu demonstraciju da bih se uverio. Znam da Dule koji uglavnom i peca na velikim daljinama izbačaj izvodi stojeći, čak često i ne nosivši stolicu smatrajući je nepotrebnom. Za druge ne znam, Vukovi fideraši koje poštujem kao majstore tehnike, a sa kojima sam imao prilike da pecam nisu na tim pecanjima koristili"blagodeti" velikh daljina, pa nisam video da li sede ili ustaju za takav hitac.

Spojene poruke: 05 April 2017, 11:59:58

Laki, za decenije varaličarenja i ovo malo fidera nije mi se desilo da pri izbačaju sa efektom zamajca - praćke - kako god, struna omota vrh štapa. Češče mi se to dešavalo kada mi je takav hitac bio onemogućen zbog rastinja iznad i sa strane, kada sam morao da pažljivo i polako dovedem štap u položaj za izbačaj i da izbacim teret bez zamajca. Ali dobro, reč je opet o varaličarenju gde su tereti lakši i  struna labavija. U svakom slučaju, nije efekat zamajca opasan po vrh štapa po meni.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 12:00:02
50m se hvata iz sedeceg bez frke, i sa malim tezinama (50g npr)  ali je lakse kad se ustane naravno ..
Za vise...tesko da moze sedeci naravno
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 05 April 2017, 12:04:23
Za extremne daljine dugacka drska, saranski izbacaj i teski tereti. Ti feederi za daleke izbacaje su i mnogo slicniji saranskim stapovima nego klasicnim feederima i to je to.
Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 12:05:38
Ako se štap transportuje u tubi onda svakako različita dužina segmenata nije problem. Ali u futroli ili čak bez nje, mislim da je problematično i rizično kod transporta.
Još jedno od rešenja bilo bi dodatak, samo za transport, na vrh donjeg segmenta. Put in ili over dodatak inprovizacija, samo da se izjednače dužine.
Teleskop štap je posebna priča. Mislim da je kod njega jednostavnije rešiti problem kraćeg donjeg segmenta.

mihabg,
Naravno da vetar utiče na trajektoriju, pozitivno ili negativno i tu jedino što možeš je da koriguješ pravac kod bočnog vetra.
A početnu brzinu postižeš oslobađanjem akumulirane elastične energije. Kao kod linearne opruge. Što je više stisneš, uložio si više energije ali imaćeš više i prilikom oslobađanja. Stepen iskorišćenja je skoro 100%, gotovo da nema gubitaka.
A kako ćeš da "naduvaš" energiju u štap i kako da je oslobodiš je duža priča.

U praksi, stvar je vežbe da postigneš najbolje "punjenje" štapa i najbolji ugao izbačaja ( ne ugao štapa već putanje letenja).
Kod lova bucova, gde uvek treba prebaciti raub, a nekad je to prilično daleko, izpraksovao sam ovu problematiku, i teoretski a i praktično.

Velika razlika je u tome kada se zabacuje sedeći ili stojeći. Iz stojećeg stava postoji određena tehnika za što dalji zabačaj, za sedeći ne znam.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 12:22:12
Ibanezi...sedeći na 70m kad god hoćeš...sve preko toga moram da ustanem. Dugačka drška smeta...ma koliko vi tvrdili suprotno...dugačkom drškom smatram svaku koja prelazi 60cm od haltera....manite se šaranskih zabacivanja i njihovih štapova. Zabačaja iz zaleta i vežbanja u teretanama sa šipkom da bi ojačali zamah. Feeder je suptilna metoda, a feeder štapovi nisu bandere već treba da pruže komfor prilikom ribolova.
Pex druže koliko god ti bio uporan sa tom teorijom oko dugačke drške na feeder štapu ja sam uporniji u tome da te demantujem :lol:
Jednu bitnu stvar vi feederaši sa reka zaboravljate....na jezerima je dno često prepuno mulja i zapitajte se po nekad gde završi hranilica od 160gr + hrana. Morate shvatiti i još jednu bitnu stvar, a to je da mogućnost štapa da izbaci teret od 200 grama bez loma ne znači automatski da taj štap može da baca i na 100m ladno....i zapitajte se realno da li je mučenje sebe zabacivati teret od 150gr svakih 5min na daljinu od 100m ili je prikladnije to raditi sa teretom od 50gr.
Ja u 90% pecam na daljine od 70+ u kavim uslovima videli su Laki i Miha...videli su koje su distance u pitanju, a bacam sa glindžavim štapovima koji su većini vas neupotrebljivi na rekama....da..glindžavim tj mekanim paraboličnim štapovima. A, sve teorije kažu oštar....teorija jedno praksa drugo. Hvala na saradnji nastavite slobodno  smiley033 :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 05 April 2017, 13:02:51
Pa 60 cm je dugacka drska, ja ni na saranskim stapovima nisam video duzu. jedino na mom spod stapu je duza. DG 390 LC ima 60m cm drsku za koju kazete da je extremno dugacka. A sto se tice extremnih izbacaja ostajem na svome, jak i ostar stap i extremne daljine, kao saranski stapovi. Pokusavao sa finim i mekanim stapovima i kojesta ali extremne daljine mora jako, ostro i to je moje iskustvo. Inace imam 12 feeder stapova i imam i glindzave i brze i slabe i jake i ....

Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 13:19:10
Pex jeste...to je dugačka drška, ali ja pišem uporno o drškama koje su znatno iznad 60 cm kao što je npr taj famozni DG prikazan na snimku, koji sa tako ekstremno dugačkom drškom više smeta nego što koristi.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 13:32:44
I......, no names, šta si rešio? Uzimaš li u ruke bonsek smiley308 ili novi štap, pažljivije izabran ?
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 13:33:01
Problem je sto je tvoje iskustvo usko vezano za baru (to nije jezero i nikada nece biti). I sto bi ti uopste pecao na bari  hranilicom od 160g + hrana? Cinjenica je da ste sva trojica pecali stapovima koji nisu namenjeni za tako nesto. Taj Spro narocito. Nabavi ostar LC stap odgovarajuce tezine bacanja, progresivne akcije, za te hranilicice 40-50g, i eto ti komfora samo takvog.  I svi smo se slozili da je drska preko 60cm puno, osim ako nemas 2m.  Sto vise forsiras tu pricu.
A sto se tice nas recnih feederasa, mi ne bacamo uospte iz zaleta, cak sta vise, cesto zabacujemo u takvim uslovima gde vi sa bara  ne bi nikada stali da pecate (kazem stali, jer da se sedi ne moze). Kada okacis hranilicu preko 100g i gledas da je zabacis sto dalje, a iza tebe odsecena obala, stap mi je cesto daleko od 45 stepeni iza ledja, u smislu da je blizi da gleda u nebo.  Mi se ne pitamo sta je prikladnije ili komfornije, nego se prilagodjavama onim mestima na kojima mislimo da se mogu desiti ulovi nasih zivota. Kazem mislimo jer ne znamo da li su tu, nagadjamo i mastamo da jesu. Nasi stapovi su mozda bandere, motke  na ,,jezerima" ali na velikim rekama postaju mali i slabi, ali hrabri. Ne boje se huka reke, ni kada vide kolike hranilice ili koliko hrane stavljamo. Cute i rade, na ivici izdrzljivosti. Ne zale se. Ni mi na njih. Ponekada nesto promenimo na njima, ne ljute se. Razumeju. Trpe svasta....

Naislo mi ovo sve, morao sam da napisem...   Elem, drska treba da bude srazmerna stapu, + - u zavisnosti od visine ribolovca. I to je to, nema tu neke filozofije preterane.



Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 05 April 2017, 13:38:20
Citat: no names poslato 05 April 2017, 13:19:10
Pex jeste...to je dugačka drška, ali ja pišem uporno o drškama koje su znatno iznad 60 cm kao što je npr taj famozni DG prikazan na snimku, koji sa tako ekstremno dugačkom drškom više smeta nego što koristi.
Da se razumemo, ja sam manijak sto se tice dugacke drske, volim pa to ti je. Ali Na DG 420 LC je stvarno preterano i prelazi u extra-extra duge zabacaje ali drugom tehnikom gde su drske nenormalne a to je naravno surf, mama za extremne zabacaje ali preciznost, ne bas njima je sve jedno gde padne u onoliko more samo da je sto dalje.
Pogledajte surf zabacaje, od toga 90% saranskih stapova puca kao od sale, ali su daljine stvarno nevidjene mada se i koriste kolcevi za zabacivanje.
60 cm, najbolje.
dogovoreno
Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 05 April 2017, 13:42:54
Što se tiče drške i njezine dužine nisam nešto mnogo razmišljao na tu temu ali mi se čini da oštar štap ne mislim na glindže (speed master 110gr itd) može dalje da zabaci sistem ali i do same tehnike bacanja ima mnogo uticaja na daljinu izbačaja pa čak i pojedine mašinice imaju prednost u dalekom izbačaju. Evo konkretan primer šta sam ja lično probao jer drugar ima Sportex exclusive heavy feeder 3,9 m i 4,2  160 - 210 gr da vidim kakvi su štapovi kako leže koliko mogu sa njima da zabacim itd . Sve što sam sa njima mogao to sa mojim speed masterom nisam mogao ni približno ne znaš koji je sportex brži i jači a zabačaji sa njima su daleko duži a onaj od 4.20 može da na nekoj manjoj komercijali(do 130 metara širine) da ubije komšiju preko puta koji peca  garant . ja sa tim 4,20 bacim 90metara moj neki maksimum a drugar baci bar 120 ako ne i više al štapovi su njegovi i on ima pravo da ga stisne koliko može jer da mi pukne u ruci nije baš prijatno a ni jeftino švabice su to napravile do perfekcije ali i naplatile...
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 13:52:59
Citat: pex poslato 05 April 2017, 13:38:20

60 cm, najbolje.
dogovoreno
Pozdrav!

Ipak mislim da je no names to najbolje odredio još na prvoj stranici teme, parafraziram: Kada se štap prihvati na vratu mašinice, kraj drške može da dođe najviše do pazuha. Može da bude i kraće ali sve što je duže od toga smeta. Koliko je to u cm zavisi od ribolovca, ali tolerancije su tu moguće i široke. Važno je da ne udara u pazuh kada se ruka ispruži. Malo kraće od dužine do pazuha radi komocije je dobro.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: djmisha77 poslato 05 April 2017, 13:53:56
Citat: no names poslato 05 April 2017, 12:22:12
...dugačkom drškom smatram svaku koja prelazi 60cm od haltera....
Kome, tebi?
Mislim da je ovo sustina teme koju su tek kasnije objasnio pa nam je bilo jasno o cemu govoris.
Naravno ovo je i dalje subjektivno jer si visok toliko koliko jesi i imas raspon ruku toliki koliki je, individualno. Kada se kaze "duza" ili "kraca" drska, bar ja sam mislio na drske koje meni odgovaraju i u tom slucaju sa duzom cu dalje zabaciti nego sa kracom. I tu ima uslov da pravilno opteretim dati stap kako bi izvukao potrebni maksimum. Neki redosled izgleda ovako, duzina drske zavisna od sirine/duzine ruku ribolovca, duzina stapa, pravilno opterecenje stapa. Po meni ako neki od ovih uslova nije ispunjen nema maksimuma u zabacaju. Onda dolazi na red masinica, struna,vetar...
E da, sa tom tvojom glindzom kako kazes postizes te daljine u Zmajevu jer ti stap radi ko pracka, u stvari on i jeste za te i slicne vode idealan jer sa mnogo manjim teretom dobijes ono sto ti treba. Razumeli smo se. smiley033
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 15:02:23
Citat: slob poslato 05 April 2017, 12:05:38

U praksi, stvar je vežbe da postigneš najbolje "punjenje" štapa i najbolji ugao izbačaja ( ne ugao štapa već putanje letenja).
Kod lova bucova, gde uvek treba prebaciti raub, a nekad je to prilično daleko, izpraksovao sam ovu problematiku, i teoretski a i praktično.

Velika razlika je u tome kada se zabacuje sedeći ili stojeći. Iz stojećeg stava postoji određena tehnika za što dalji zabačaj, za sedeći ne znam.

Naravno da sam mislio na pocetni ugao putanje letenja tela , nego sam ti spomenuo da stap sa jakim zamahom tesko mozes da svaki put  pogodis da oko 45stepeni dobijes pocetni ugao  linije kretanja tela.
Lepo sam naveo da su tu bitne sitne cake, i kad malo ranije otpustis ili kasnije sa jagodice osnovni ..eto ti los ugao. Ali u fideru zaboravljas da smo klipovani!!!!!
Druze, pa mozes i parabolu da menjas kako hoces ako si ga lepo "pukao" i ta tolerancija je dovoljna da budes precizan u zoni.
Nebitno je da li ces da teme parabole povisis 5m vise ako pogodis mesto i dodjes do klipa .
Iz stojeceg stava ima puno tehnika u zavisnosti od vrste stapova. I tu ne treba babe i zabe mesati.

Kazes da pecas bucka, pa ne gadjas ti tu u metar raub , nego ga prebacujes i tolerancija ti mnogooo veca. Ti si na povrsini i prostranstvu reke i pratis kretanje ribe , pa  se ne koncentrises na repere obale sa druge strane koje mi gledamo, nego kad puknes gledas da prebacis ...a riba moze da je 17 m vec otisla od tvoje zamisljene putanje.
Varalicarim i ja , samo u prolazu vise pa znam tolerancije.

Ovde zaista gadjas mesto i daljinu u "tacku" sto mi kazemo, i pogotovo za te saranske na barama to je esencija . Metar faul i cekas 3 sata
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 05 April 2017, 15:17:42
Citat: Ad fines poslato 05 April 2017, 13:33:01
Problem je sto je tvoje iskustvo usko vezano za baru (to nije jezero i nikada nece biti). I sto bi ti uopste pecao na bari  hranilicom od 160g + hrana? Cinjenica je da ste sva trojica pecali stapovima koji nisu namenjeni za tako nesto. Taj Spro narocito. Nabavi ostar LC stap odgovarajuce tezine bacanja, progresivne akcije, za te hranilicice 40-50g, i eto ti komfora samo takvog.  I svi smo se slozili da je drska preko 60cm puno, osim ako nemas 2m.  Sto vise forsiras tu pricu.
A sto se tice nas recnih feederasa, mi ne bacamo uospte iz zaleta, cak sta vise, cesto zabacujemo u takvim uslovima gde vi sa bara  ne bi nikada stali da pecate (kazem stali, jer da se sedi ne moze). Kada okacis hranilicu preko 100g i gledas da je zabacis sto dalje, a iza tebe odsecena obala, stap mi je cesto daleko od 45 stepeni iza ledja, u smislu da je blizi da gleda u nebo.  Mi se ne pitamo sta je prikladnije ili komfornije, nego se prilagodjavama onim mestima na kojima mislimo da se mogu desiti ulovi nasih zivota. Kazem mislimo jer ne znamo da li su tu, nagadjamo i mastamo da jesu. Nasi stapovi su mozda bandere, motke  na ,,jezerima" ali na velikim rekama postaju mali i slabi, ali hrabri. Ne boje se huka reke, ni kada vide kolike hranilice ili koliko hrane stavljamo. Cute i rade, na ivici izdrzljivosti. Ne zale se. Ni mi na njih. Ponekada nesto promenimo na njima, ne ljute se. Razumeju. Trpe svasta....

Naislo mi ovo sve, morao sam da napisem...   Elem, drska treba da bude srazmerna stapu, + - u zavisnosti od visine ribolovca. I to je to, nema tu neke filozofije preterane.

Vidi Dule moram da te demantujem odmah. Moje iskustvo nije vezano isključivo za bare ili komercijale. Pecam ja na komercijali zbog manjka vremena ali kad imam više pecam i na rekama, kanalima, jezerima pa i barama pravim, a prošao sam sve faze ribolova sem mušičarenja što sam ostavio za kraj karijere. Pecao sam od bambusa i plovkarenja na guščije pero do meča i weglera, vožnje i pampura za štuku i soma. Varaličario od reke do jezera od smudja, štuke, bucova i protfiša...skoro sam i na basa išao. Prošao sam moderan šaranski ribolov i to sam se dosta dugo zadržao na njemu, a sad eto pecam i feeder. Zašto ovo pišem sve? Pa čisto da objadnim da poznajem skoro svaku tehniku zabačaja o kojoj vi pričate i poznajem sve prednosti i mane odredjenih štapova i njihove mogućnosti. Što se tiče toga famoznog otežanja od 150gr na velikoj daljini....to je napisano na konto tvog komentara da što veća sila optereti štap otežanje više leti...tačno donekle...samo što takvo otežanje na nekoj aku mulaciji u Vojvodini gde je muljevito dno,a ti treba da baciš na 100m i pogodiš korito nekog starog potoka ili kanala ne donosi uspeh...tebi na reci treba štap koji će da baci težak teret, a da ne dodje do loma....veliko je pitanje kako će takav štap da baca normalno neko otežanje na priličnu daljinu baš zbog pomenutih uslova koji vladaju.
Ja da sam na tvom mestu u uslovima na kojim ti pecaš ne bih ni gledao feeder štapove i sekao im vrhove već bi tražio štap koji je pre surf nego feeder...ti pecaš u ekstremnim uslovima gde većina nebi ni pokušala.Svaka tebi čast na tome, ali ne moj da i ti kao što si meni rekao da sve porediš sa tih 150m terena...realno svako od nas ima različite pristupe i vizije o svemu tome i svako od nas se slepo drži onoga što poznaje najbolje...nije greška, samo se ne treba uvek držati slepo toga kao što radimo i ti i ja  :lol:

Pex razumeli smo se smiley033

Slob...tačno tako, u tome je poenta bila. Štap spram sebe, a ne spram puki tehničkih podataka nekog test ribolovca. Na onom snimku se vidi da ona gromada zabacuje na 150m...što Dome to nije pokazao je jasno kao dan...neodgovara mu štap, a ujedno ono je ja mislim svetski prvak u dalekom bacanju.

Mišo...Slob ti je dao odgovor umesto mene. A, ja sam tih 60cm napisao čisto da bi imali neku orijentacionu dužinu, a na slikama sam objasnio na mom primeru koja bi trebala da bude.

Što se mene tiče ja sam završio sa ovom temom i ovo je moj poslednji post. Ja sam napisao ono što mislim i preneo neka svoja iskustva, na vama je da to prihvatite ili ne. Pozdrav i svako dobro... smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: lineker poslato 05 April 2017, 15:32:32
Ne kapiram zasto nema vajde ako si u faulu 1 metar na tim saranskim revirima. Nisam nikad ni bio, pa pitam. Zbog hrane ili zbog mamca? Malo mi nelogicno da je njegov radijus kretanja tako mali. I da li vi odmah znate da ste djidnuli mnogo kad zamanete tako daleko ili pretpostavljate?

Sent from my LG-H955 using Tapatalk

Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 15:33:12
Branko ljubi tebe cika Miha, mnogo si bre sujetan ponekad i brzo se "upalis" u zargonu
Nisi ti mogao da otpecas sve tehnike kako treba, mnogo si mlad , pa cak i to tvoje na rekama mi je pod "rec" . Niko ti ne osporava da imas svoj film, samo se ne slazu ljudi sa tvojim zakljuckom u milimetar i tome ne treba pridavati toliko ljutnje i srdzbe. Znas, od mnogih tvojih/nasih  kolega sam cuo da nesto nisu savladali , pa cuju,  pitaju , usvoje, neusvoje a odlicni su pecarosi.Ja i danas mnoge stvari pitam, nije me sramota.
I treba da pises ono sto mislis, ali treba da budes spreman da smo svi razliciti i da gresimo i da malo imas postovanja za necije druge produkcije i drugacija iskustva.
Jbs posao ako si bezgresan i najbolji , onda si vanzemaljac
Pravio si najbolje i boile pa sad pecas na hemiju iz radnje... I VDE hrana je bzvz pa je koristis...
Sve bre je za sve , pa ko sta voli!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 05 April 2017, 15:48:21
mihabg,
Tačno je to što si rekao da kod varaličarenja bucova nije bitna tačnost. I uopšte na otvorenoj vodi retko kada je i potrebna neka tačnost pri varaličarenju bilo čega.
Možda kod lova basa, u barama ili kanalima, ubaciti negde u neko okno od lokvanja, pretpostavljam, ne znam nikad ga nisam pecao.
Bilo je nekih situacija, na reci, pri niskom vodostaju, u limanima, kad izviri trava pa treba ubaciti na određeno mesto da ne bi palo baš u travu, ali retko kad.

Ali nešto bih sasvim drugo napomenuo. Ne znam da li ste zapazili na video klipu sa prve strane, lepo se vidi kako ribolovac pre zabacivanja, postavlja rotor u krajnju tačku, tamo gde bi rotor trebalo da naiđe na prebacivanje. Ovo je dobar lek protiv samoprebacivanja žice hvatača strune. Rotor tako nema mesta za zalet i inerciju pa neće moći da se samoprebaci. Kod ovako jakih trzaja štapom to je pametna i dobra prevencija.

no names,
Ako ti je iskustvo počelo sa guščijim perom i bambus štapom, to je onda iskustvo za svaki respekt. smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Grof1204 poslato 05 April 2017, 15:59:15
 u jbt... ja do sada uopste nisam obracao paznju na znacaj drske i zadrske na stapu, necu je vise spustati u blato to je sigurno :rolleyes:

Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 16:00:14
Da , recimo to nisam koristio ... Vodim uvek racuna gde je preklopnik ali nikad nisam bio u suprotnoj strani od prsta . Kao namestim ga blize da mogu da ga kontrolisem, ustvari nije mi niko pokazao niti sam razmisljao
Realno logicno je... ne postoji smetnja ni slucajni dodir prstom koji je u blizini rotora da se vrati preklopnik..niti najlon u blizini drske moze da ga slucajno uhvati...
Eto, kazem ja sitne cake , i covek se uci dok je zivko i Zdravko Colic
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: djmisha77 poslato 05 April 2017, 16:24:45
Uh, nije tema ali kada ste pomenuli da napisem. Neke masinice inaju lock na toj tacci i ne moze doci do slucajnog preklapanja bez obzira na silinu trzaja.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 16:27:09
Branko,   Ali upravo sam i bio napisao da ti stapovi (jaki) i nisu za bacanje malih hranilica. Jesam rekao da bacis 100g tim spornim stapom, cisto zato sto si kao glavnog krivca za podbacaj navodio drsku, pa da se uveris da moze da baci. Nisam ti savetovao da pecas sa 150g.  A u stvari nije samo drska bila problem, vec i lagana hranilica. Logicno je da ces se onda prilagodjavati uslovima na vodi (mulj) pa sam ti zato opet pomenuo da bi bolji bio adekvatan stap LC stap ali manje tezine bacanja, koji bi mnogo bolje bacio tu manju tezinu. Dobro, ti to uspevas i da postignes i sa Daiwom jer je mekana i ima taj efekat izbacaja i sa manjom hranilicom. Ostaje pitanje preciznosti. Verujem da bi ostriji, progresivan LC stap manje tezine bacanja bio idealan za tako nesto. Pitanje je koliko kosta i da li ima u radnjama kod nas.
Miha ti je napisao lepo, ovo je zdrava rasprava iz koje mnogi mogu da mozda nauce nesto. Ja sam proveo na nekih 5-6 kilometara obale reke skoro 10 godine. Nema ribe koju nisam u Savi upecao. I opet se nesto novo nauci, otkrije, vidi.  U ribolovu nema pravila i nema plafona znanja. Pogledaj samo kako su godine razlicite, klimatske promene, uticaj coveka na okolinu...  za sve ove godine mozda su se samo 2 godine poklopile da sam mogao sa sigurnoscu da znam gde i sta i kako. Svaka godina je nova prica, i nadogradnja znanja. Ljudi u svasta veruju, takav je covekov mozak. Postavi teoriju i onda obraca paznju na sve sto je dokazuje. Ono sto je opovrgava, ne vidi, ili ne zeli da vidi. I ja sam cesto bio u zabludi, i sada sam sigurno nesto. Neko to hoce da prizna, neko nece da prizna drugima ali prizna sebi, a najgora opcija je kada nece ni sebi ni drugima da prizna.
100 ljudi 100 cudi. Svako daje neki pecat. Ako sam te ja nesto uvredio, izvini. Nisi los momak, ali nisi bas za ,,pregovore". Lako te je bre izbaciti iz koloseka. Ne mozemo uvek u svemu da se slozimo, pa kako bi napisali par strana da su svi procitali tvoj prvi post i pomislili u pravu je... forum i sluzi da se malo pise, pa i suprostave misljenja. Tako da recenice tipa: ,,Necu vise da se javljam i sl", zaboravi, nisi mali. Znas da pecas, ali moras da naucis i da podneses zdravu raspravu, smireno i stalozeno. Nekada neko i namerno po malo provocira, da bude zanimljivije. Pogotovu sada mozes da budes na tapetu jer si moderator. Ne stavljam smailice jer kucam u Wordu pa posle samo prekopiram na forum, verujem da bi onda moje recenice skroz drugacije izgledale.
Eto, pogledacu i te surf stapove iako iskreno i ne znam kakvi su i sta su, poslusacu savet.
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 16:43:09
Tako je bata Branko.
Odlican si pecaros i drug, pa mora malo da te izbalansiramo da ne budes u pravu uvek
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: marina1983 poslato 05 April 2017, 17:34:07
Dugačka drška po meni ima više mana nego prednosti .
Kod zamaranja krupnije ribe stoji pored kuka kada hoćeš štap da  prebaciš u drugu ruku (dohvatiš meredov itd) pružaš ruku mnogo više napred da bi zadržao isti ugao a samim tim u ruci gubiš  snagu pa i kontrolu .
Zamaraš ribu pogotovo fider štapom (duže zamaranje ) u 90% posle dužeg vremena je zabadaš u kuk ili stomak . Ako je dugačka i uradiš isto više nije to taj ugao  niti osećaj  pogotovo kada riba pliđe bliže pa je umor obostran .
I sama debljina blanka -drške utiče na daljinu . Tanju lepše obuhvatiš , čvršće držiš lakše barataš .
Ako teramo u krajnost tu je i otpor vazduha , i veličina mašinice koju takođe treba pogurati napred.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 05 April 2017, 22:05:45

(https://s9.postimg.cc/u14ago5vj/CAM00194.jpg) (https://postimg.cc/image/q4qykokvv/)

(https://s9.postimg.cc/4wda396f3/CAM00195.jpg) (https://postimg.cc/image/6o68y5prv/)

(https://s9.postimg.cc/bbcazxd4v/CAM00197.jpg) (https://postimg.cc/image/5aem2uqij/)

(https://s9.postimg.cc/mcc1iourj/CAM00198.jpg) (https://postimg.cc/image/y1g16nlq3/)

(https://s9.postimg.cc/kykendvi7/CAM00199.jpg) (https://postimg.cc/image/wax05646z/)

(https://s9.postimg.cc/mrnbbpgov/CAM00200.jpg) (https://postimg.cc/image/tuv6rbm4b/)
Drugari jedno pitanje ali da odgovor  bude majstorski pošto na forumu ima majstora svetske klase...   :tongue: Evo jedan antares ax carp multiheavy feeder 35-110 gr 12 - 13 fita ili 3,65 - 3,96 koji ima produžetak . Dužina drške je 45 cm koko sam merio na slici tj kad bi postavio mašinicu na štap. Na ovome štapu kada nema produžetka tada nema dalekog zabačaja a kada je postavljen gore daljine se povećavaju za 20 do 30 metara preciznost podjednaka meni možda bolja kad je duži 3,96 jer i ostala dva su 3,96 pa sam se valjda navikao na tu dužinu . Sad jedno drugarsko pitanje " kakve veze ima dužina drške na ovome štapu pri daljem zabačaju  uvek je ista "a kad je umetak na njemu to je drugi štap sa mnogo boljim bacačkim sposobnostima tada je blank duži ? . Znači ista mašinica,vetar,tehnika bacanja, težina hranilice i oblik iste itd Ponavljam kakve veze dužina drške ima sa bacačkim sposobnostima ovog štapa???????????   :tongue:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 05 April 2017, 22:53:30
pa normalno da ces da bacis duze sa 3.96 zato sto je duzi stap, ne utice samo drska na dalji zabacaj.   Ali kada bi imao taj 3.96 sa drskom od 45cm i isti takav sa drskom od 55cm, bacio bi duze sa drskom od 55cm (iako je onda sam stap bez drske kraci 10cm od prethodnog). Ja sam imao drsku od 45cm na 3.9 i meni je to tako smetalo, videlo se da stap trazi barem 55
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 05 April 2017, 23:32:13
Ad fines ne znam da li sam dobro razumeo ? Kad bi štap imao dršku dužu deset cm bacao bi dalje ?  na istom ovom blanku , nije problem staviti deset cm plute pre ili iza  haltera kod majstora recimo u mg servisu i štap bi bacao dalje, siguran li si.
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 05 April 2017, 23:34:13
Nije duzina drske presudna, ali sama duzina blanka vise znaci po meni i po svim proizvodjacima fidera za duzinu hica ..Tako da ne bih ja tu da dodajem poene. Kratka drska, uhvatim je sa pola sake i imam stisak ko neki "Monster Crab" i dostignem... Znaci moze! (karikiram, mada i koristimo)
Najveca greska u bilo kakvoj diskusiji je kad na nevidjeno po tri stapa koja si testirao  napravis sablon.
Mnogo nas godinama peca fider tehnikom , samo na razlicitim mestima i sa razlicitim pristupima.
Jedino sto je istina je da sem Pex-a koji sebi nesto prilagodjava i budzi iz svojih razloga  , mi ostali samo pecamo sa proizvodima.
Tu opet imam misao da mnogi koji su mahali, i nisu otpecali sa vise stapova razlicitih karakteristika (u bilo kojoj akciji) mogu da idu u crevca i zamisljaju sta bi bilo kad bi bilo,  ali ne mogu da generalizuju i postavljaju doktorske disertacije . To je preseravanje kako ko hoce i voli
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: djmisha77 poslato 05 April 2017, 23:54:54
Ode Miha u tenis....
Da, kada bi produzio drsku za 10-15cm sigurno bi bacao dalje bez prolunge. Da li bi ta daljina bila kao sa prolungom ne znam ali sa duzom drskom i jos prolungom sigurno bi bacio jos 10-15 metara dalje.
A da li bi zabacaj bio jos dalji sa prvim provodnikom 40mm?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 06 April 2017, 00:42:23
Miha ne želim ja doktorat niti bilo koga da uvredim to mi nije bio cilj niti će ikada biti nego mi nije jasno da dužina drške na istom blanku(istoj dužini štapa) daje bolje rezultate samo toliko .  A što se tiče sprovodnika(djmisha77) što imaju veći promer i bolju tvrdoću ili klizne osobine(sic torzite npr) to je bolje, e sad koji promer mora biti ako je prvi sprovodnik 40 za ostale na štapu(pošto ih na feeder štapu ima poprilično) to ne znam postoji tabela to je ipak pitanje za stručnjake što ja nisam, zadovoljavam se sa postojećim koji su na štapu . Nikog nisam hteo da uvredim, a ako neko smatra da jesam ja se izvinjavam .  :tongue:
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 06 April 2017, 08:43:18
Davore,
eto ja sam sticajem okolnosti malo poludio i prepravljam dosta moje stapove razmatrajuci sta treba da urade i sta bi bilo najbolje.
Na zalost ne daju blankove ljudi da se odmah naveze pa to ti je nego prepravljaj.
Sto se tice daljine, utice najvise karakteristike (akcija) i snaga blanka.
Kod feedera sam pronasao da mora da bude jaka progresivna akcija i da budu snazni ali i suptilniji nego saranski a iste snage.
Zatim mora drska da bude dugacka, prema svakom ribolovcu posebno, a za mene je to oko 60cm.
Daljina zavisi od rasporeda, kvaliteta i geometrije provodnika (provereno).
Mora biti balansiran da ne vuces i teret i vrh stapa ako je u debalansu.
Velicina provodnika mora biti prilagodjena velicini spulne na masinici i kasnije da se redukuje velicina zbog tezine i rasporeda opterecenja.
Sve utice pomalo ali u zbiru daje znacajno duzi izbacaj. Tako da i drska na istom blanku i sve isto dodaje malo na duzini.
Naravno i drugi elementi ucestvuju i to dosta, Tehnika, masinica, najlon, aerodinamika sistema...
Evo spremam bas jedan stap pa se nadam da ce biti gotov do vikenda i da cu doci da vas obidjem na kupu a ako ne postavicu ga na posebnoj temi.

Do sada sam prepravio jako mnogo stapova i platio skolu pokusajima i promasajima (jbiga mora i to nekad), i sada otprilike sve to ima svoju vrednost u znanju sta i kako.
Najocitiji primer u daljini sam imao kada sam na svoje AKN od 3 lbs stavio Fuji K SiC karike, jednostopalne i kada sam ga balansirao. Bacao je lakse i 10% dalje nego sa klasicnim Fuji Sic dvostopalnim originalnim karikama. Ovo je potvrdjeno u praksi na vodi i na terenu mereno.

Eto tako, samo moje iskustvo, mozda drugi imaju drugacije ali moje je bas ovakvo sto sam naveo.

Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 06 April 2017, 08:59:18
Pex je sve objasnio, ali konkretno za tvoj stap: Ako na taj stap produzis drsku za 10cm, sigurno ce da baci vise. Koliko vise, to sad i od tebe dosta zavisi. Ti ces tada trebati da izvlacis maksimum iz stapa koji ce ukupno imati vise od 4m. Kada pogledas ta drska od 55cm uopste nece biti dugacka za tako ,,dugacak" stap. Cak sta vise, bice neki prosek kao kod ostalih feedera.  Ti stapovi koji mogu biti i 3.6 i 3.9, tj imaju onaj nastavak, generalno imaju manje drske jer se ravnaju prema 3.6 duzini...  tako da sigurno neces da pogresis ako je produzis za 5-10cm. Postavlja se pitanje da li ti je to zaista potrebno.  Ako smatras da jeste, tvoj izbor.
Duzina drske je i stvar ukusa, a naravno da je povezana sa konstitucijom ribolovca, kao i stilom koji primenjuje. Moj neki izbor je 55cm na 3.9, mada imam jednu i od 60cm.
Ta od 45cm koju sam pominjao je produzena na 55cm,  15e ti je produzavanje u mg servisu
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 06 April 2017, 09:28:58
Davore  ti nisi ni stavio neku posebnu tezu  nego si pitao kako sa istom drskom i duzim blankom (prolunga)  pucas dalje .
Prva recenica bas ide uz tvoje pitanje gde podsetih da je duzina stapa  promovisana kao uslov kod  proizvodjaca vezano za daljinu,   i da ne pominju duzinu drske kad napisu karakteristike nekog  stapa, ili vrlo retko . Aludiranje je bilo u drugom pravcu...
Evo i Pex to kaze u prvom delu je blank, a sebi prepravlja sta mu smeta i dodaje razne stvari da sebi napravi idealnnu spravu.
Ja rekoh po meni da ko proba 2-3 stapa u 10 godina nije bas reper za disertaciju. Jednostavno ima malo probanih uzoraka da udje u nauku To je moj stav..
Menjaju se materijali i neke karakteristike delova stapova, pa ih treba i probati . Ko moze i hoce...Ja sam jedan stap u zivotu napravio za sebe (mislim napravili su mi) i to mi je jedini gde nemam za njega zamerku jer sam sam ucestvovao u odabiru komponenti... E sad sto je varalicarac, to je druga prica
Ostali stapici mi leze, ili ne leze...
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 06 April 2017, 10:19:40
Sve to stoji, blank jeste na prvom mestu naravno. Pa to niko i ne spori.  Ali Davor ne uporedjuje stapove razlicitih blankova, nego se pita da li bi mogao da uradi nesto sa ovim.  Sa stapom koji vec ima. Da iz njega izvuce nesto vise ako moze. I ja sam ubedjen da moze.  Na tu duzinu, definitivno ce da baca lakse sa duzom drskom, tu nema spora. Stap 3.96 sigurno ima mesta za 7-10cm duzu drsku od 45cm.
Kao sto smo ranije vec zakljucili, u odnosu na konstituciju ribolovca i duzinu stapa, postoji i optimalna drska, koja ce omoguciti stapu predispozicije za najduzi zabacaj, koji taj blank moze da postigne. Taj najduzi zabacaj ce zavisiti od mnogo ostalih faktora, ali bez te predispozicije nece moci da se ostvari.  Cist primer, zamisli da imas drsku na 3.9 stapu koja moze da se produzava i smanjuje u rasponu od 30-80cm.  Kada bi imao mogucnost da je skracujes i produzavas na dugme, nasao bi neku duzinu koja bi postigla najveci zabacaj. Ta idealna duzina ne bi bila ista kod svakog od nas. To je prvi uslov. Drugi bi bio provodnici prilagodjeni masini, najlon i sl.  I dalje pricamo u odnosu na jedan te isti blank. Drugi stap sa boljim blankom i isto tako podesenom drskom, istom masinom, provodnicima i najlonom, i teretom naravno ce baciti jos vise.
Sto se tice proizvodjaca i drski, svi LC stapovi imaju dugake drske. Ostalima nisu ni potrebne. Nemaju namenu za tako nesto. Ali ne znaci ni da ne mogu to da postanu.
Licno sam skoro ,,dizajnirao"  jedan feeder stap. Hteo sam da napisem o tome posebnu temu kada zavrsim sva testiranja, jer necu da pisem ofrlje. Snimio sam i video o tome. Izmedju ostalog produzena je i drska i jos neke stvari su radjene. Sa malo sitinica sam dobio stap mnogo boljih karakteristika nego sto je bio original. Cak ne moze ni da se prepozna koji je stap bio ranije! Kada kazem karakteristika, mislim na one koje su meni potrebni, jer relano nijedan feeder koji sam ja video nije bio namenski pravljen za veliku reku. Svakome moze da se nadje neka mana. Evo i Sportexu sam nasao jednu manu, iako je vrhunski recni stap. Fora je sto ima potencijal da bude jos bolji.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: laki22 poslato 06 April 2017, 10:27:02
Bravo za trud i entuzijazam  :clap2: jedva cekam da predstavis to
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: slob poslato 06 April 2017, 10:38:21
Optimalna dužina drške, za najdalji izbačaj, a koja je prilagođna pojedinačnom ribolovcu i zavisi od dužine njegovih ruku, je stvar za sebe i nema veze sa dužinom samog štapa i ostalim njegovim karakteristikama.

Drška, prilikom zabačaja, služi da bi se energija ribolovca predala štapu a ovaj teretu koji se izbacuje. Drška prilagođena ribolovcu omogućuje maksimum za bilo koji štap.

Osnovno je da drška svakako ne sme da bude predugačka, ne samo zbog postizanja najdaljeg izbačaja, već i zbog udobnosti manipulacije prilikom bilo kakvih zabačaja i treba ići na njenu max dužinu samo ako se želi i maksimum u zabačaju.
Kraća drška je ipak manipulativnija od dugačke, pa ako nam rekordan izbačaj nije bitan, onda  ipak treba ići na kraću dršku.
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 06 April 2017, 10:47:24
Ovo je rasprava sa pravim argumentima i dobrim idejama , naučiću i ja nešto pod stare dane... nego moderator nam se ne uključuje u rasprave, zakuva i nema ga, a ima dobrih ideja. Svima učesnicima moj  :tongue: do zemlje .
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 06 April 2017, 12:20:53
Citat: Ad fines poslato 06 April 2017, 10:19:40
Sve to stoji, blank jeste na prvom mestu naravno. Pa to niko i ne spori.  Ali Davor ne uporedjuje stapove razlicitih blankova, nego se pita da li bi mogao da uradi nesto sa ovim.  Sa stapom koji vec ima. Da iz njega izvuce nesto vise ako moze. I ja sam ubedjen da moze.  Na tu duzinu, definitivno ce da baca lakse sa duzom drskom, tu nema spora. Stap 3.96 sigurno ima mesta za 7-10cm duzu drsku od 45cm.
Kao sto smo ranije vec zakljucili, u odnosu na konstituciju ribolovca i duzinu stapa, postoji i optimalna drska, koja ce omoguciti stapu predispozicije za najduzi zabacaj, koji taj blank moze da postigne. Taj najduzi zabacaj ce zavisiti od mnogo ostalih faktora, ali bez te predispozicije nece moci da se ostvari.  Cist primer, zamisli da imas drsku na 3.9 stapu koja moze da se produzava i smanjuje u rasponu od 30-80cm.  Kada bi imao mogucnost da je skracujes i produzavas na dugme, nasao bi neku duzinu koja bi postigla najveci zabacaj. Ta idealna duzina ne bi bila ista kod svakog od nas. To je prvi uslov. Drugi bi bio provodnici prilagodjeni masini, najlon i sl.  I dalje pricamo u odnosu na jedan te isti blank. Drugi stap sa boljim blankom i isto tako podesenom drskom, istom masinom, provodnicima i najlonom, i teretom naravno ce baciti jos vise.
Sto se tice proizvodjaca i drski, svi LC stapovi imaju dugake drske. Ostalima nisu ni potrebne. Nemaju namenu za tako nesto. Ali ne znaci ni da ne mogu to da postanu.
Licno sam skoro ,,dizajnirao"  jedan feeder stap. Hteo sam da napisem o tome posebnu temu kada zavrsim sva testiranja, jer necu da pisem ofrlje. Snimio sam i video o tome. Izmedju ostalog produzena je i drska i jos neke stvari su radjene. Sa malo sitinica sam dobio stap mnogo boljih karakteristika nego sto je bio original. Cak ne moze ni da se prepozna koji je stap bio ranije! Kada kazem karakteristika, mislim na one koje su meni potrebni, jer relano nijedan feeder koji sam ja video nije bio namenski pravljen za veliku reku. Svakome moze da se nadje neka mana. Evo i Sportexu sam nasao jednu manu, iako je vrhunski recni stap. Fora je sto ima potencijal da bude jos bolji.
Ne mora da produzava drsku zbog pakovanja i transporta nego se drzac cekrka pomeri gore i poveca prva vodilica i dobije se bombona a ne poveca se tezina samog stapa (uradjeno na mojih 10-ak stapova do sada).
Sportex-u fali 7 cm drske da bude par exelance.
A remek delo predstavi sto prije!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 06 April 2017, 12:50:25
Sprotexu fali + 5cm na drsci, i -5 na vrhovima da bi meni bio do j..., i provodnici (ali to si ti ispravio )
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 06 April 2017, 13:44:18
Ja sam na Tectri zamenio halter ( morao sam , presilovao sam ga stezanjem pa je poceo da kliza) i kad sam vec to radio pomerio sam ga za 4-cm i time dobio duzu drsku  koliko je moglo
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 06 April 2017, 14:06:22
Pex šta fali na Rive 4,20 LC 50-90, ako fali mnogo da se ja odma oprostim od kapare jer ovo kod vas su igranke bez granica pa tu treba novaca ko u kupleraju manite se ljudi.  :shocked:
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 06 April 2017, 14:14:39
Rive je LC stap, meni je drska izgledala dobro kad smo probali u Mitrovici...
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 06 April 2017, 14:32:08
 Miha je.o dršku ostalo jel ok, blank,karike,halter završna izrada itd
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Ad fines poslato 06 April 2017, 14:45:34
Imaces tu da menjas, jbg. Niko nije sarsen, neki provodnik, mozda neki vrh da skratis, i halter malo ljulja cini mi se. Drska isto mislim da bi mogla da se produzi..........

Salim se, stap je druga dimenzija u odnosu na ono sto sam ja do sada video. Nisam pecao sa njim, ali sam ga video na vodi i drzao u ruci. Totalno drugacije izgleda od ostalih feedera.
Ne znam za sta si ga planirao, imaj na umu da je ostar stap bas. Pex ce ti jos bolje reci, valjda je uspeo i da  malo peca sa njim
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 06 April 2017, 15:05:35
E kao sto sam rekao. Stap je neverovatno uradjen. Drska savrsena kao i provodnici i nosac makine. Samo menjam provodnike na vrhovima da budu nemrseci i to je to. Balans, lakoca, ubija. Tako da samo opusteno.
Na njega nisam stigao da pecam, ceka provodnike u MG-u. Ali zato 3,90m ubi na Savi hranilice od 80 do 130 grama plus hrana.  Ne kida ribu i lepo se savija. A teret baca kao od sale.Jbe kvu. Izgleda da Rive bas valja i da su uradili sve kako treba. Naravno pisanije ide posle ove sezone pecanja
Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 06 April 2017, 15:14:05
Od uvek sam voleo Francuska vina, al štapove da mi je neko pričao nebi mu verovao. Pex prenosi zarazu na naše tržište on je promoter Rive firme (dobija gratis opremu iz fabrike) a nas klepaju da se puši. Planirao sam ga na reku i jezero na malo krupniju ribu a mašina ga već čeka .
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pex poslato 06 April 2017, 18:10:26
Ma ribolov je moja jedina pasija i ja sam malo zastranio, ali zato kod komentarisanja ja pisem onako kako jeste i onako kako ja mislim i osecam, bez toga da mi je neko dao ili sam dobio pa bi morao ili trebao da napisem nesto.
Za najbolje i najskuplje saranske stapove sam imao zamerke i uvek sam govorio kako jeste pa tako i sada za feedere i za sve ostale.
Feedere imam od 2000 godine tako da je i tu bilo dosta iskustava, proba i ulaganja.
Znaci subjektivan stav ali se trudim da budem sto realniji i objektivniji poucen iskustvom i probama.
Sto se tice mojih "savrsenih" saranskih stapova recimo oni su imali par mana, od kojih sam otklonio najgoru funkcionalnu a ostalo kroz par godina kada se bas dokazu. Inace stapovi su jako skupi i fini ali ne znaci da su savrseni bas.
Feederi uz par prepravki koje zavrsavam treba da budu savrseni svi i ostaje samo najvazniji deo proba na vodi.

Pozdrav!
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pexon poslato 06 April 2017, 21:11:31
Citat: no names poslato 05 April 2017, 09:58:28
Laki zna koji je štap ja pojma nemam...mislim da je to čak ovaj sa snimka sa ovim rmpaliom. Da stojeći je bacao i ja sam isto jer je nemoguće to izvesti iz sedećeg položaja, a veoma teško i iz stojećeg. Ja sam bacao ali neprecizno na sajlu ali on nije mogao. Hranilica Guru 45gr metod. Da drška na tom štapu ima sigurnih 80cm...kad sam je merio naspram ruke svoje držao sam stap sigurno 25cm ispod masinice.
Sve je bitno što kaže Miha ne samo drška ali ona ipak igra ogromnu ulogu.

Da...i vetar je duvao ali meni i Lakiju nije toliko smetao, a pecali smo sa aqvalite. Laki sa 3,6 ja sa 3,9 i oba 150gr....sedeli smo jedni pored drugih...pa smo mogli sve propratiti,a pošto sam ja fulao i nisam imao ribu u poziciji pomagao sam malom da zabacuje i da on bar pokuša da izvuče koju ribu. Znači ja sa tim štapom isto nisam mogao jer je drška nenormalno dugačka i smeta. Odnosno mogao sam ali to nije bilo to.
Štap čist marketinški trik.
Nisam pročitao temu do kraja ali mi ovaj brankov komentar zapao za oko. Upoređuje DG LC 3,9 170gr sa Aqualite 3,9 i 3,6 150gr, pri bacanu hranilice od 45 gr+ hrana. Prvo šta god na štapovima pisalo, DG je pravi 150+ gramac a Aqualite nema veze sa 150 gr. Znači štap koji je mnogo optimalniji za teret od 60-70 gr koji ste vi bacali plus poluparabolik. Verujem da na LC sigurno nije korišćen vrh od   2 oza ako ga i ima, dok na Aqualite i srednji vrh zadovoljava ovu težinu koju ste vi bacali. Ja kad bacam hranilice od 40gr, mnogo ih dalje i preciznije baciti  sa 3,6 MH poluparabolikom 100 gr(nema veze sa 100gr), nego sa DG 120gr H 3,9. Taj štap koji je Boriša koristio jednostavno nije pravljen za terete koje ste vi bacali nego za mnogo veće. A svi znamo da nema univerzalnog štapa.  smiley033
p.s. Videh sada da su i drugi pisali o istom, tako da ću prošitati celu temu pre haljih komentara.  :cheesy:

Spojene poruke: 06 April 2017, 22:37:14

Pročitah celu temu. Jbg, raspadao se od posla ovih dana pa sad polako hvatam priključak. Na stranu brankovo poređenje neuporedivih po nameni štapova, on je otvorio temu o kojoj sam i sam razmišljao. Radi se o tome koja je dužina drške idealna za svakog od nas ponaosob. Tu prvenstveno mislim na raspon ruku i donekle visinu ribolovca. Meni se baš taj DG LC svideo onda na Savi kada ga je Pex doneo, a i pre neki dan u Kupinovu, prvenstveno što dobijam ono što meni treba za Savu za malo para. Ali sam i sam ranije skontao da nije Gabor doveo džabe "mužjaka sive gorile" da testira taj pa i onaj 4,20 LC na snimku sa prve strane. Jednostavno mislim da taj 4,20 ne odgovara meni koji sam 171 cm visok i imam dosta kratke ruke. Pitanje je dali će mi i 3,90 LC odgovarati, ali ima u toj seriji i 3,9 štap koji nije LC i ima čini mi se 54 cm dugačku dršku. Deklarisan je na 90-100m daljine bacanja, ja da ga poteram na 70m sa 100+ grama tereta na Savi, zadovoljan sam! Branko, svaka čast za pokretanje teme, a dobra rasprava je uvek dobrodošla!  smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: Milan berkut poslato 12 April 2017, 23:20:49
I ko ne razume ruski, dovoljno je da pažljivo odgleda  :smiley: . . . jedan od načina fideraškog zabačaja bez zamaranja na daljinu 60m teretom od 50gr . . .

http://www.youtube.com/watch?v=cXNxUfMiEgg
Naslov: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: mihabg poslato 13 April 2017, 11:14:53
A evo sta kazu "braca" Englezi za dugacke hice sa fiderom.
Ne sedite kad bacate , stap iznad glave , duza drska za teza i dalja bacanja, i ovde se vidi provlacenje drske sa strane ruke koja drzi stap.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170413/640fcb3eac71c188b6e40175a9f6dec7.jpg)
To je radio i bucko u filmu DG.
Znaci, postoji zaista vise nacina i niko tu nista ne izmislja samo bira svoj nacin , a koji je bolji izaberete sami. "Pravilo je da nema pravila",  a mi ih sigurno necemo postaviti kolegi
Ono sto sto se vidi na ovoj slici ima i jedan deo koji se ne vidi a bitan je ... polozaj nogu i oslonac.
Suprotna noga od ruke koja drzi stap , tkz iskorak. Sta god se slozimo, i dalje mi je  faktor "sivonja" koju god tehniku izaberete kljucni za daljinu sa istim priborom dvojice ribolovaca . Znaci ako bre znas da puknes, i ne stidis se pribora ode to u 3 lepe
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: no names poslato 30 Avgust 2017, 11:40:24
Tako nekako....
(https://s26.postimg.cc/cajclff3d/FB_IMG_1504085449933.jpg) (https://postimages.org/)
Naslov: Odg: Dužina drške kod feeder štapova & tehnika zabacivanja
Poruka od: pdavor poslato 30 Avgust 2017, 23:23:46
Jedna mala dobitna kombinacija po preporuci od Pex-a , a može poprilično daleko da baci i iz stolice kad se sedi. Ali ko peca na 100+ metara ja do sada nisam imao potrebu za tom daljinom.Sama dužina štapa pozicija haltera i dužina drške na samom imaju veliku bacačku prednost na osnovu kraćih štapova jer imam par komada dužine 3,6 i 3,9 m. Ne mogu da postigu daljinu ko ovaj od 4,2 a kad se bolje zapitam to nije ni toliko bitno opet kad nam treba da bacamo toliko daleko.
(https://s26.postimg.cc/8oad4cneh/CAM00210.jpg) (https://postimg.cc/image/gtsf2ibn9/)
Rive lc 4,20 50-90 i basia 45qdx
(https://s26.postimg.cc/86jt28n7d/CAM00213.jpg) (https://postimg.cc/image/3xf302jxx/)