Jiganje - najčešće greške ribolovaca

Započeo viking, 04 Decembar 2010, 19:59:59

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Nebo

Hm, tu kod trave gde baces pre ćeš da potkačiš neku štuku,nešto mi ne miriše na dobru poziciju za smuđa, menjaj lokaciju za početak, traži neku nasutu kamenu obalu ako ima. a za vertikalu pogledaj temu, možda tu ima nešto što bi mogao da primeniš.
Ovo oko zategnutosti strune, nije samo zbog dužine propadanja, nego i zbog detekcije udarca...  smiley033
Ko jamu drugom kopa ne čini proleće

stragi88

nacin na koji ti vodis varalicu je tipicno zimsko vodjenje samo tako nastavi i u predstojecem perijodu ces imati rezultate, menjaj cesto modele varalica, BOJE i kad babodes pravu kombinaciju bice to dobro...naravno pored toga i meteo prilike i vodostaj su veoma bitan faktor. :smiley:

srce

izadji slobodno na vodu,u dublju vodu,uvek postoji neka neravnina ,kamen ostaci starog panja i slično...koliko sam shvatio na Dunavu pecaš...traži i protok,ako ćeš u naopačke, traži slobodno vodu za 18-35 gr...opusti se i upusti,istražuj...
nikad ne veruj zeni koja laze

Bozha

Hvala na savetima svima, danas sam izasao na kratko, sunce sija, slab vetar istocni, ali Dunav nemiran... pecam na Dunavu preko puta usca sa V.Moravom...voda se podigla, bacio sam sve varalice koje imam i nista :) Nece pa nece :) Ocigledno je da moram da vidim kako neko peca, jer nesto ne radim dobro :) Ali dobro, doci ce sa iskustvom :) E sad ako neko moze da napise neko svoje prosecno pozicioniranje camca u odnosu na obalu (znaci da li stanete pramcem nizvodno pa pecate ka obali, ili mozda pod pravim uglom u odnosu na obalu, pa pecate nizvodno), i neki priblizni opis vodjenja, pa cu probati da iskopram takvu nekakvu tehniku, pa ce naici valjda nesto...znaci jedan vas prosecni izlazak na pecanje:) Hvala i necu vise da vas smaram :)
Stolica, il' cast - that is the question

rj

probaj pridveće da si na poziciji u 15- 15,30 h pa do cc18 h...to mu je "tajming" 

Catfisher89

Pozz ljudi...vidim dosta se ovde prica o rekama a nesto manje o jezerima!Posto na stuku nemam trenutno sa kim da idem mislio sam da malo dzigujem smudja na lokalnom jezeru,samo da napomenem da na dzig nikad nisam uhvatio smudja i bas zato i pitam za pomoc!Sve sam ja skontao glave od 3-7g fin pribor,lagano propadanje...mislim da sam to magistrirao ali mislim da me zeza lokacija!Uglavnom pokusavam kod brane koja je osvetljena i nasuta krupnim kamenom ali ni cvrk do sad!Neki dan jedan kolega zveknuo smudja od skoro 12 kg bas tu kod brane ali na kedera a ja se nesto zainatio da forsiram varke!Camac naravno nije dozvoljen pa ako neko ima predlog kako da doakam jezerskom smudju nek pise!Pozz... :bye:

srecko18

i ja imam slicno pitanje, naime nikad ranije nisam pecao na tvistera a sada pokusavam da se oprobam sa njim. pecam na jezeru i najveca dilema za sada mi je tezina glave. dno jezera je ravno ali se praktikuje potapanje drveca i kasnije pecanje na tom mestu, znaci peca se dosta u granju, ali se javlja i u neposrednoj blizini. dubine su od 5 do 20 metara, voda nije mutna ali na tim dubinama se pretpostavljam nista ne vidi...

primetio sam da neki korriste glave od 20g, ja nesto mislim da je to pretesko za stajacu vodu.
takodje ako moze neki savet oko boje,( ako je to uopste bitno za ovakve uslove) i oko brzine povlacenja.

pozdrav

shone48

Pozdrav ribolovci,

Poceo sam da dzigujem pre neka 3 meseca, kupio stap, masinicu, strunu, raznorazne tvistere, voblere, glavinjare...ali jos nisam imao srece da ulovim tog famoznog smudja (za mene famozni  :huh:).

Citam ovde razne postove i savete primenjujuci ih u praksi medjutim za sada bezuspesno. Idem na dva razlicita tipa terena (kamen i panjevi) koja su inace lovna ovde u Novom Sadu (oba na Dunavu) i uglavnom dzigujem, a nocu bacam i voblere. Za odabir voblera za smudja mi je takodje pomogao ovaj forum.

Imam 3 pitanja za vas iskusnije kolege:
1. Na koji nacin odabrati pravu tezinu glave na odredjenoj lokaciji?
Kada pitam ljude na izabranim lokacima sa kojim glavama dziguju i kada stavim tu tezinu jednostavno ne mogu da osetim momenat kontakta sa dnom. To su uglavnom tezine oko 7-11 gr. Kada stavim malo vecu, tipa 13, 14 gr pa navise tada osetim dno ali ga osetim tek kada tvister dovedem blize obali. Kada je daleko ne mogu da osetim kontakt sa dnom. Kako onda da prepoznam da li je pri dnu i koliko brzo mu je trebalo da potone do dna? Kako da izaberem odgovarajucu tezinu glave za pravilno vodjenje? Inace, u panjevima gde je velika dubina i virovi sam koristio i glave od 20 gr i tu bolje osetim dno, ali opet ne kada je dzig dalje od obale.

2. Kakvu prezentaciju da koristim pri dzigu?
Ovo sam takodje procitao, video od drugih ribolovaca ili na internetu i uglavnom vodim tako sto mi je stap visoko gore (60, 70 stepeni) i laganim i blagim cimanjem stampa na gore odizem glavu od dna. Probao sam isto i bez cimanja na gore nego samo namotavanjem masinice u odredjenim intervalima kako bi se u tim trenucima odigao dzig. Da li ovde nesto ne radim kako treba, da li postoji nesto trece sto bih mogao probati? Probavao sam sa raznim shedovima, tvisterima, velicinama, dekorom...cak sam stavljao i file na udicu tvistera jer sam to isto negde procitao i delovalo mi kao osvezavajuca ideja, da tome ne moze odoleti :smiley: ...medjutim... :sad:

3. Na sta jos treba obratiti paznju pri dzigu?

ibanezi

 Prvo, kojim štapom pokušavaš da osetiš glavu od 7-11gr? Pri tom ne mislim na marku, nego deklarisanu Težinu bacanja Ako imaš štap preko 40gr gornje bacačke težine, pa još neiskusan nema teorije. Da se ne uvrediš  ni iskusni 7-8gr ne mogu prosečnim 50gramcem.. Drugo, ako ni vizuelno ne primetiš da je glava na dnu (struna se naglo opusti kada glava legne, pa je tok opet momentalno zategne) bez obzira na to što je ne osetiš preko štapa, onda nisi na dnu. Voda je previše jaka da bi je spustio i povećaj težinu. U panjevima, kako kažeš na velikoj dubini sa jakim tokom verovatno 20gr takođe nije dovoljno da dođeš do dna. Osetiš tek kad privućeš bliže u pliću zonu sa slabijim protokom gde glava hvata dno. Vežbaj prvo vizuelno da primetiš kontakt sa dnom, vremenom ćeš steći osećaj i u rukama. I budi uporan,. Prvu štuku ili prvog bucova je mnogo lakše uhvatiti nego prvog smuđa. Ali kada ga skontaš, lakše ga je uhvatiti od štuke i bucova. Tehnike džigovanja. Pa ne fali ništa tim 2ma koje upražnjavaš, jednostavno ono iz prvog pitanja je presudno. Voblerima ne pokušavaj ako ne primećuješ aktivnost na površini- coktanje, raubovanjre, prštanje kedera...Nije važno ako to nije smuđ, ulovi tu neku drugu grabljivicu, šta fali. A možda jeste smuđ. Može da se desi da uloviš smuđa na vobler iako nema aktivnosti, ali to poveži sa srećom, a ne pravilom.
Srećno i da te vidimo u galeriji uskoro :bye:

shone48

Hvala Ibanezi na iscrpnom odgovoru.
Stap je deklarisane tezine bacanja 30-80 gr (ET Spin Blade) ali to mu nije realna tezina.
Sa obzirom da je u pitanju Dunav ciji je tok brz i jak meni stvarno nije jasno kako vecina njih dziiguje sa 9, 10, 11 gr jer razmisljam da oni ne mogu da osete dno. To je mala tezina koju voda nosi kao od sale i meni stvarno nije jasno kako i zasto oni dziguju sa tim glavama. Ali sa obzirom da masa njih dziguje u tom podrucju sa navedenim glavama onda ipak ne sumnjam u njih, nego u sebe.
Ovo sto si rekao da cu videti po struni kada se opusti, imao sam ja i to u vidu medjutim ni to ne mogu da vidim jer uglavnom izlazim nocu, i drugo-tok vode nosi dzig pa svakako zateze strunu. Verujem da bi nosio i glavu od 30 gr (a ona je sigurno prevelika za pravilan dzig na tom mestu) tako da nisam siguran koliki mi je to pokazatelj na Dunavu?

srdjo_

I debljina strune i velicina silikonca takodje utice. Probaj za pocetak da zabacujes pod uglom od oko 45 stepeni nizvodno jer je lakse dzigovati. Tezinu trazis tako sto kad dobijes dno malo stap odignes i varalica ne sme brzo da ponovo pipne dno (tad je prevelika gramaza). Gledaj mesto kontakta strune i povrsine vode, ako se brzo struna pomera znaci da je glava lagana a samim tim ces gubiti kontakt sa dnom. Uvek visak strune brzo namotavaj u momentu spustanja stapa pri dzigovanju ako ti se pojavljuje stomak (mora biti uvek struna zategnuta). Ne smes dozvoliti da ti voda kotrlja varalicu po dnu (ne pravovremeno odizanje stapom) jer ces puno kaciti na kamenu. Samo uporno i doci ce ruka na svoje.
Bistro!!

mrjr

1. kako odrediti pravu težinu ,...tako što zabaciš pravo ispred sebe pod 90 stepeni u odnosu na obalu, na željenu daljinu i čekaš da glava dodirne dno.To treba da se desi najkasnije kad ti je struna pod 45 stepeni u odnosu na obalu,ako me kapiraš.Posle svakog odizanja treba do sledećeg kuckanja o dno da prodje minimum 2 sekunde,a maksimum 5 sekundi, otprilike.Znači to su ti orjentiri,ali tu ima mnogo finesa.Bolje je da laganije legne na dno, nego da riješ po dnu.Tamo gde oečekuješ udarac, treba što sporije da prodješ,ali da glava sa silikoncem lebdi i češe dno pomalo,tzv. lerovanje. Kad se izveštiš ukapiraćeš da nekada i gram odlučuje udarac ili ne.
2. prezentacija je klasičan džig. odižeš varalicu štapom, puštaš da je ponese voda i čekaš kuckanje o dno,a zatim sve ponavljaš.Udarac se dešava u propadanju, najčešće.
3.treba obratiti pažnju na 101 stvar,tj. džig tehnika je jedna od najzahtevnijih za lov.Nemože se rečima opisati masa finesa koje treba savladati, da bi se uspešno radilo.Jedini način je što veći broj izlazaka.
Kad su se tvisteri pojavili osamdesetih godina prošlog veka, niko nije znao šta treba i kako sa njima,nego su ih vukli kao leptire, ravnomerno,ili eventualno lerovali u struji,pa se i tako lovilo. Prvi ulovljeni smudj će ti sam pokazati kako treba.

Mangup

Ukratko moj odgovor na brzaka posle procitanog tvog posta, pokusaj da bacas malo uzvodno tipa na 10 sati od tebe i pasce ti otprilike tacno ispred tebe i moci ces da odradis par jigovanja i onda opet.
Druga stvar mala gramaza, veci tvister pravi otpor i voda ga gura, moras uskladiti gramazu i tvistera odnosno shada.
Treca stvar ako stavis manju glavu onda mozes da lerujes iznad panja gde ocekujes udarac odnosno iznad zone udarca.
Cetvrta, sa malo tezom glavom mozes odraditi vise dzigovanja, moras eksperimentisati.
Peto, danas je realno jako tesko upecati ribu, jer su sva mesta pre napadnuta, tako da ti je potrebno strpljenje i upornost, probaj uvece na jig takodje jer postoji mogucnost da smudj prilaci obali.
Sesto, moras biti sto vise na vodi kako bi shvatio kada smudj jede odnosno kada se hrani, ili kada krece da se priblizavam tim mestima, jednostavno receno moras biti u pravo vreme na pravom mestu.
Zver udara kad srce spava!

ellesar

Oblik džig glave i njena hidrodinamičnost utiču na brzinu tonjenja džiga.
Znači glava u obliku riblje glave tone brže od okrugle i pravi manji otpor.  Gumica u obliku crva (tvister) pravi manji otpor od šeda,  tako da brže tone i sporije ide,  a uz to i dalje leti. 
Glave moraš imati od 8 do 28 grama na svakih 2 gr, vidi prvo koja gramaža ti najviše paše pa uzmi u njoj i par različitih oblika glave.
Moraš povezati ovih par faktora: 
daljina izbačaja (smuđ je uveče bliže obali,  nemora svaki zabačaj da leti na po' Dunava)
Težina glave
Oblik gume
Debljina strune
Ugao zabačaja u odnosu na obalu
Ugao i brzina privlačenja
E to kad povežeš da džig ne rilja po dnu, nego lepo ko pešić skakuće i bori se sa tokom, samo je pitanje vremena kada ćeš dobiti zubonju.
E sad ti faktori se menjaju,  bukvalno, kako zakoračiš.
Jednostavno,  a?
I have come here too chew bubble gum and kick ass!!!
And i`m all out off bubble gum :) !!!!

PerfectAngler

Pre desetak godina mozda i vise u sumrak nas trojica pecamo smudja,sumrak,bacaj i nista nu udar a onda mi se najlon umrsi u rotor mitcel 300 masine i uzmem isecem najlon i uhvatim za onaj kraj koji je u vodi da izvucem tvister....udarac i smudja od nekih 700/800 gr izvucem na obalu, Da ne poverujes znam da drugar rece ,,tebi ne treba ni taj simano ni micel bolje pacaj tako. svaki komentar bi bio suvisan

Teme sličnog naslova (10)