Montaza za tvrdu podlogu

Započeo Neski, 05 Januar 2009, 17:15:42

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Neski

UBODEN - ZNACI UHVACEN



Cesto sam razmisljao o tome koliko puta saran uspe da ucisa mamak i ujedno ga izbaci, a da se udica ne zakaci za usta. I ukoliko se tako nesto desi, retko to mozemo da primetimo, osim ponekad po kratkom "bip"- u  na signalizatoru.

Pojedine sarandzije danas koriste razne montaze za razlicite situacije, a ja cu vam predstaviti jednu svoju, jednostavnu ali dobru montazu, koju upotrebljavam na terenu gde je tvrda podloga. Nije sto posto efikasna (mada takve i ne postoje ) ali daleko od toga da je losa.To su takozvane krute montaze, gde se upotrebljava deblji monofil od gornjeg dela udice do virble, a za dlaku se koristi tanka pletenica, i zbog toga taj sistem ne upotrebljavam na mestima gde ima puno racica, koji znaju da lepo zamrse dlaku.Ta montaza je proverena u praksi  i prevarila je brojne sarane. Pojedine kolege koriste slican sistem iz razloga sto saran tesko moze da ispljune mamak a da se ne zakaci. Mislim da je tesko tacno proceniti pokretljivost montaze kada se nade u ustima sarana. Pre svega zavisi sa koje strane riba usisa mamak : ispred, sa strane ili od pozadi. Montaze postavljene na dnu reke se drugacije ponasaju za razliku od stajace vode. Takode treba isto shvatiti neke druge stvari : ako su sarani brojni i veoma gladni (tada su obicno i manje oprezni)  njihovo ponasanje prema mamcu ce biti sasvim drugacija od usamljenog i opreznog sarana.
Ali,  posto se neke stvari ponavljaju, mozemo da zakljucimo da se kod takvog tipa montaze udica cesce (ne uvek) zabode u donji deo usta ribe, znaci najtvrdzi deo. Da podsetim, sto duze zamaranje traje i time traje pritisak na mesto gde je udica zabodena, rupa se siri, tako da je sve veca mogucnost da se riba otkaci. Dakle, daleko je bolje da se ubode tamo gde je tvrdo "meso" nego negde sa strane (mekanije). Videcemo kasnije sta sve treba upotrebiti da se napravi ta pomenuta montaza.




Kao i za svaki drugi sistem, prezentacije je znacajna ako zelite da ga saran uzme dobro, a to podrazumeva, da ste prethodno upoznali konfiguraciju i teksturu dna mesta gde pecate ( to mozete saznati povlacenjem olova). Kada shvatite kako stvari stoju na dnu, sigurni ste u sebe i nemate sta da razmisljate. Sta vam znaci da imate dobar sistem, a da lezi upetljen u potopljenu granu - znaci, nepristupacno saranu. Da montaza stigne kako treba na spot, posle udara o povrsini vode, ne zaboravite da "otpratite" montazu tako da zadrzite strunu zategnutu sve dok ne osetite da je olovo udarilo dno. Na taj nacin smanjujete rizik da se umrsi predvez. Ali, to je teze izvesti kada treba sto dalje bacati montazu. Vise puta sam primetio da pojedine kolege ne obracaju neku veliku paznju na udice, pogotovo na ostrinu, a samim tim smanjuju mogucnost da uhvate vise ribe. Kvalitet udice se ne odnosi samo na jacinu,posto je tokom drila znacajno i da se udica ne otvori. Ali, upravo je ubadanje ribe pocetak "borbe" i deo uspesnom savladavanja. Zato svaki put pre bacanja proveravam vrh udice da osetim da li je dovoljno ostar. Ako mi je sumnjiv, odmah menjam. Necu ni da razmisljam o tome, da zbog jedne obicne udice, mogu da izgubim sarana. Ne bi isao do toga da kazem : jedna riba - jedna udica, ali je sigurno da posle dva uboda istom udicom, ta za uvek zavrsava svoj posao. Danas postoje brojni proizvodaci koji imaju kvalitetne udice, tako da nije problem da se snabdete. Ja cesto koristim dva  modela istog proizvodaca  u koje imam potpuno poverenje. Olovo, kao sastavni deo svakog saranskog sistema, ima veliki znacaj. Ovde je postavljeno direktno na osnovnom najlonu. U stvari, ide prvo plasticni deo olova pa se taj zadnji navuce na cevcicu.Virbla je zatvorena u prednji plasticni deo i dobijamo tesko fiksirano olovo. Kada se saran ubode na udicu, on podize odjednom celo olovo sa dna i ono svom tezinom kaci ribu, pa je tu znacajno upotrebiti teska olova.

Ako zelite da napravite ovakvu montazu, treba vam : monofil od najmanje 0,50 mm , tanka upredena struna za dlaku, kvalitetna udicu, mali silikonski stoper, " in-line" olovo i virbla.




Prvo napravite dlaku sa omcom, a duzinu (omce) odredite na osnovu velicine mamka. Kada ste to uradili, ostaje vam da na gornjem delu dlake  vezete cvor i postavite ga pored udice (blizu alke). On ce takode da sprecava klizanje dlake uz vrat udice kada vezemo najlon oko njega.Cvor od omce postavite te tako da bude paralelno ispod krivine udice.




Posle toga vezite udicu i dlaku poznatim "cvorom bez cvora". Kada je sve na svom mestu i najlon zategnut, postavite mali stopera na omcu i to do pomenutog cvora koji sluzi da ga spreci da ide dalje. Istu ulugu ce imati stoper, ali za mamak.










Posle toga navucemo mamak (ovde je boili) na dlaku (omcu) i to do stopera. Na drugu stranu kuglice stavimo drugi stoper da ne ispadne boili. Ako ste to dobro uradili, kada okrenete vrat udice prema gore, boili treba da lezi ispod vrha udice.




Duzina dlake mora biti dovoljno velika da bude optimalno efikasna kada je sistem postavljen na spotu. Zato pre zabacivanja vezite dlaku uz vrat udice i to PVA koncem, tako da nema sanse da se umrsi i da se ujedno skrati.




Ostaje vam posle da vezete najlon za virblu, koji je oko 15 cm dugacak, i to preko male omce. Na taj nacin dobijate relativno pokretnu montazu. Takvu montazu koristim samo na tvrdoj podlozi. To nije neki univerzalan sistem koji bi odgovarao u razlicitim situacijama, pa morate biti spremni da upotrebite razne sisteme, zavisno od terena.



     

pikeman



Djole

Oduševljen sam ilustracijama.  :clap2: Ovo se retko gde može videti. Bravo!  :clap2: smiley033

Damir

nisam šaranaš ali sam sa guštom pročitao ovaj tekst  :clap2: :clap2: :thumbup:
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

Neski

Hvala, hvala kolege, ali se nesto pitam...hehehe, da li stvarno niste do sada videli moj tekst i fotografije, posto sam to postavijo pre mesec i kusur dana ili to vi mene malko zavitlavate ?  :cheesy:
Sve u svemu drago mi je da strucni varalicari se interesuju za montaze namenjene za sarana, sto ocigledno nije slucaj za sarandzije - negde sigurno sam pogresio... smiley062

Dejaan

To se zove podeliti znanje drugima.Svaka cast :tongue:
Ribolov je kao poezija, to je stanje ljudske duše.

vodozemac

NJima je to interesantno isto kao i nama sto je bilo kad smo se s tim prvi put sreli , a to je bilo daaaaaaaavnooo daaaavnooo. Ipak pohvale za tekst i trud , neka vide kako je nama ''lako'' :rolleyes:
Rodjen da peca nateran da radi

Damir

samo jedno ptianje s čime si provuko ovaj konac kroz boilu
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

pikeman

Ima alatka za to koja liči na heklaricu.

Ja je nemam pa provlačim ispravljenom džig udicom.  :rolleyes:


nesa69

Ja uvek u rezervi imam od babe onu manju iglu za heklanje, savršeno radi stvar  :ok:

Neski

Citat: Damir poslato 10 Februar 2009, 22:50:43
samo jedno ptianje s čime si provuko ovaj konac kroz boilu

Evo sa cim Damire... -  ko zna mozda nekad postanes saranas  :wink:









Damir

šarana samo pecam na dunavu i to na kukuruz... nikada nisam peco na bile... pa pošto si postavio slike mene zainteresiralo kako se boile postavljaju na konac....
hvala na trudu i na info....kako kažeš ko zna možda postanem šaranaš nikad se nezna.....
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

pikeman

Ja retko pecam šarana, a kada ga pecam koristim kukuruz ko mamac - montiran na dlaku.  :takoje: Probaj Damire, nećeš se pokajati.


Damir

ja isto tako rjetko pecam šarana od moih izlazaka na dunav ili vodu samo je 10 % pecanje šarana
a na dlaku ču probati čim prvi put budem išo na dunav a to znači tek 1.06 kad se bude moglo uzvodno...
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

Neski

Pa znas kako, uvek "gradis" vece znanje i takode shvatas bolje neke stvari kada pecas razlicite ribe.

Teme sličnog naslova (10)