Kratki šaranski štapovi

Započeo Grbo, 03 Februar 2024, 18:47:58

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Grbo

Dobri ljudi, pošto sam varaličar i nisam baš upućen u moderan šaranski ribolov, imam jedno pitanje.
Naime, imam priliku da iz USA pribavim 3 šaranska štapa za male pare, pa rekoh da pribavim i malo se posvetim i tome. E sad, fora je što je tamošnji trend u šaranskom ribolovu da love dosta kraćim štapovima u odnosu na ove evropske (uostalom kao i kod tamošnjih varaličara). Znači, koriste 8-9ft, to jest 240-270cm, i tvrde da je to optimalno zbog preciznosti zabačaja, manipulacije štapom, prihvatanja ribe itd.
Ja nešto kontam, kraćim štapom je kraći i izbačaj, ali oni šarana i ne pecaju na komercijalama na nekim abnormalnim distancama, već na divljim vodama gde i onako šarana imaju ko šodera, na kraćim distancama.
Da li to ima smisla kod nas na Dunavu? Ganjajući smudja skontao sam slučajno par mesta gde bi mogao pecati šarana bukvalno pod obalom ili eventualno na udaljenosti do 30m u vrh glave.
Dajte neki savet, vaša mišljenja, svaka pomoć je dobro došla.
Mora li 3,60m po svaku cenu ili može kraće na divljoj vodi?


Mecka

Ameri za šaranski ribolov nisu relevantni  smiley033 .

Duži štap znači i bolja kontrola ribe na drilu, šaran je borac pogotovo divljak.
Standardna dužina šaranskog štapa je 3.6m, razlika između skupog i jeftinog ti je u tom dal je motka ili nije. Iznad te dužine se uzima 3.9 zbog izbačaja, krača dužina od toga 3m ili 3.3m se uzima zbog terena dal ima krša pored obale u vidu granja itd.. Drugo transport.

Odlični štapovi a da nisu skupi su ti recimo od Daiwe Nindja šaranska serija uparena sa Okuma mašinicom recimo Custom black 60 ili 80. Prologic recimo radi dosta motkaste štapove iz niže serije.

Grbo

Ma ovo nešto jeftino nudi tip, pa rekoh ako valja da uzimam. Mislio sam zbog drveća okolo da bi možda dobro došli kraći, ali neću da uzimam ako ne valja. Iz ugla varaličara, meni je 2,40 - 3m u vrh glave da se izborim sa svakom beštijom, al opet drugačiji su varaličarski štapovi od šaranskih. Kontam da su onda varaličarci verovatno i dosta jači u odnosu na šaranske pošto je i čeljust kod grabljivica tvrđa pa ima prostora da se čupa na silu.
Znači 3,6 je ipak zakon. A nosivost? Vidim da nemaju standardno deklarisanu težinu bacanja nego test curve, kao neko opterećenje. Koliko to treba da bude? Ima od 2lb, 3lb 3,25lb.

azimut225c

Pecam štapovima od 8 ft na kojima su multići. I nemam problema ni sa duzinom zabačaja ni sa vadjenjem šarana. Zanima me ko je vršio standardizaciju dužine štapa za šaranski ili varaličarski ribolov.Za pecanje koristim Berkley glowstik i prezadovoljan sam. Kada uzmem u ruke prijatejev od 4 m sa mašinicom shvatim koliko je moj pribor lakši po težini i lakši za rukovanje.

nesa69

Pa mogu da se setim vremena kada se bambusom vadili šarani, kakve tek germine :)
Ja nisam baš pametan da savetujem, ali na reci najmanje viđam te standardne od 12" na rod podovima i slično. Viđam ih, ali tu dole na keju i tako neke čistije lokacije tipa plaža.
Meni je uvek prva pomisao na rečnog šarandžiju da sedi nagnut napred, ne skreće pogled sa vrhova, ruku spremnih za kontru jer se sve rešava u toj prvoj sekundi.
Ovo 12", pa test krive, opušten dril... ne znam. Može na komercijali i nekoj čistini, ali na terenu sa preprekama nema šanse. Bar moje iskustvo dok se nisam opametio, realizacija je bila u rangu 1/10 :)
Obično ameri imaju dobru kontrolu kvaliteta i kvalitetne proizvode pa bude ok štap. Dosta engleza ti peca na 9" ili 10" i 2,5 lb na malim i zakrčenim vodama, kratka bacanja, lagan teret, dohraniš rukom...

Trebalo bi da može, ali dok ne probaš ne možeš da znaš. Možeš da imaš nešto ispred sebe da ti ni 4,2 metra ne pomaže uvek. Šaran ti se cima ko blesav tu na kraju puta :)

tonyboy

Naravno da se šarana može pecati sa kraćim štapovima. Pecam na Dunavu, i Savi, pa sam prošlu rekordnu godinu odradio sa jeftinim pilk štapovima 280 cm dužine.
Štapovi se odlično savijaju, dovoljno su mekani u prvoj trećini, a imaju puno snage u zadnjoj. Preporučena težina izbačaja je 40-180g i nemaš brige kod bacanja olova od 150g
Jest da nisu za daleke izbačaje, ali dvocifrene šarane uredno privode bez spadanja. Na akciji su bili cca. 35eura komad. A uzeo iz samo iz znatiželje da isprobam za čamac. Na kraju pun pogodak, i za smudja, soma i šarana.




Sent from my iPhone using Tapatalk

orka

Dužinu štapa diktiraju uslovi ribolova. Gde god da se peca, ja ne bi išao ispod 3m . Sa dužim štapovima se lakše i preciznije zabacuje, i znatno je bolja kontrola ribe. To pogotovo dolazi do izražaja ako se peca na teškom terenu, pa je potrebno brzo, brže izvući ribu iz nekog krša, panjeva, ili prevući preko granja, kamena, trave i sl..

Citat: Grbo poslato 03 Februar 2024, 20:49:18Koliko to treba da bude? Ima od 2lb, 3lb 3,25lb.

Za Dunav gledaj jače od 3lb.,  3,25 i 3,5 lb ..

slob

U svoje vreme, kada ih je bilo u izobilju, napecao sam se šarana na Gemine 210cm,. Hahaha – otišao. Ma nema veze doći će brzo drugi!
Sada međutim šaran nije baš tako čest, pa ga svakako kad se već zakačio, treba održati na udici.
Za to treba imati optimalan pribor, i štap i udicu i mašinicu. Što se tiče štapa to je svakako parabolik iznad 3m, kako već reče Orka.
Mada, šaran a i sva ostala riba se može pecati na bilo kakav štap jer upecati i izvaditi ribu je samo jedan čak možda manji deo zadovoljstva koje pecanje pruža.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Mecka

Ako se traži šaranski štap sa sistemom dlaka onda su gore navedene dimenzije relevantne. Kod takvog sistema nema kontre, šaran se sam upeca ukoliko je predvez rađen kako treba, dužina, krutost, tip udice itd., olovo kod takvog sistema nema šta da traži ispod 80 grama pogotovo ako je štap kruči za izbačaj. Ja recimo pecam bez kontra kuke tj. stisnem je. E sad a ako hoče da se peca po sistemu metod fider tu je druga pesma, ja recimo tu koristip štap fider 150 grama, dužine 3.3 za manja jezera, kde ima dosta granja naokolo i ne zabacujem baš daleko ili ako imam čistinu onda 3.9 fider, 180 gramac. Za krače ribolove tipa par sati metod fider, za duži šaranski ribolov onda težka artiljerija.

Kod šaranskog štapa 3, 3.25, 3.5, 3.75 su ično oznake za težinu bacanja. Tu bi trebo malo štap u ruke da imaš, da vidiš kako se ponaša kad ga malo potreseš. Ja lično ispod 3.25lb nebi nikad išo, kao što nebi išo ni iznad 3.5lb. Sve šta je iznad 3.5 zna da bude motka i zahteva olovo od 120 grama dalje i to je baš težka artiljerija, vuče maltene na spomb štap koji treba da bude krut jel se tu obično zabacuje spomb sa 200-300 grama težine i više, ovisi čime se hrani. Sa takvim težinama bacanja olako dobiješ bolest lakta ili tii teniski lakat  :cheesy: .

Moj komplet šaranski za daleke izbačaje Avid Amplify 3.9, 3.5lb uparen sa mašinicom Daiwa Whiskar 45, drugi komplet 3.6 teleskop 3.5lb, Sonic Xtractor, uparen sa mašinicom Okuma Custom black 80 taj štap i ako je 3.5l. je mekši, zato što je delimično teleskopski ali zato za transport majka, dužina transporta 140 cm dok onaj drugi 2.05cm.

Lp




Dani51

Pozdrav ljudi! Osjecam se prekrasno kada se jos mogu registrirati na zivi forum!Svaka vam cast,najbolji ste!

Da se ukljucim-Cekam 3stapa lineaeffe vigor pegasus 150g+ 2.70m sa punim signalnim vrhom.
Stapovi su kompozitni teleskopski i krasna sredina i za soma i sarana i amura,posto sam jako pametan prodao 3m duge jer mi nesto puklo u glavi da mi to ne treba.2.70m smatram neophodnim arsenalom za rijeke i sto se tice manevriranja ribom-zlatna sredina izmedju zakona poluge i zamaranja.Uparujem.ih sa kineskim rolama sa aliexpressa ry7000 sa 250m 0.40 najlona.Role opremam lezajevima na pogonskom zupcaniku 8x14x4mm od nehrdjajuceg celika ss304.
Taj komplet smatram necim najuniverzalnijim i dostupnim za smijesan novac.Kocnica 10kg i nosivost najlona 14kg(sto lazu jer ga nisam uspio orgnuti par puta namotanim oko ruke izvlacenjem iz Drave i pitao se od cega to kinezi rade???) i tvrdim da tu kocnicu tesko tko moze iskoristiti preko bilo kojeg stapa u toku zamaranja ribe.Da ne duljim dalje,kratki stapivi su za rijecne uvjete top!

orka

Dobrodošao kolega.  smiley033 

Kratki štapovi imaju svoje prednosti, ali i mane. Ako ti pašu i odgovaraju ti na 2,7m, to je onda to..  :thumbup:

tonyboy

Za riječne uvjete su skoro svi parametri na strani kraćih, ali mekših štapova.
Jednom prilikom sam na Dunavu sreo dva starija gospodina, koji su pecali šarane na jednom zanimljivom mjestu, 10-15m od obale.
I tako kroz priču, kažu da odustaju od tog mjesta, jer od 10 poteza jednog manjeg šarana izvade.
Ja krajičkom oka primjetim da imaju neke kolce a na rolama špaga. I nakon nekog vremena dodjem ja sa svojim Byronima tri fibre 300cm 40-90g, naravno slamerice 560 i red iso 0,45mm i krenu festivali. U nekoliko izlazaka 12 kg, 10kg, 7-9 kg i doslovno nakon 9 velikih jedan mali od 3 kg.
Nula raskačivanja
Grane od vrba iznad glave, kratak zabačaj, i pecanje na kratko zahtjecaju kraće i mekše štapove, najlon. Ali i kvalitetne role sa jakim kočnicama i vrhunske udice. Meni je nezamislivo pecati sa dogačkim kolcima za trest orase.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Grbo

Dobro nam dosao Dani. Dobar savet i iskustvo uvek dobro dodju.
Ja nisam sarandzija, volim varalicu i da lutam od mesta do mesta kao terijer, ali ljudi koje znam pecaju sarane, vidim da tu ima puno vise od onoga "hrani mesto i cekaj" i skidam im kapu sa umece, zato su me valjda i zaintrigirali. Sa druge strane ne volim da vucem puno skalamerije sa sobom na pecanje, po navici su to samo jedan stap u ruci i prsluk sa pazljivo napunjenum dzepovima. Ali kad dodje do kampovanja, to je vec druga prica jer svakako nosim pun gepek stvari. Naime, nasao sam mesto sa cistim dnom i dubinom uz obalu, a slucajno skontao da ima dosta sarana kojeg niko nikada tu ne peca. Duzina stapa nije mi tu nije bitna zbog zamaranja jer nema gde da se zavlaci, a odavno sam navikao da zamaram ribu sa "kratkim" (2,40 - 2,70) stapovima.
Jedino me brinu mekana usta sarana, da ne bude cepanja usta i otpadanja. Stapovi su od 24t karbona pa bi trebalo da su dosta meksi i parabolicniji od 40t brzih i ostrih varalicaraca. U pitanju su neki Nash stapovi za malo para pa nisam nacisto da li to vredi uzimati.

Dani51

Imam sänger 2.40,30-85 koji sam preradio za baitcaster.Sada je to sasvim drugi stap.Jednom sam bas iz razloga lijenosti uzeo njega i abu garcia venturi 30-60 i kantu sa glistama.U razmaku od sat vremena prvo na venturi saran 2kg,divita ga bilo vaditi baitcasterom,a zatim na sängera som 4+kg u najjacij struji.Spage na baiticima 0.23 i podvez fluoro 30-40cm dug 0.40mm sa udicama zebco br2. Koji je to bio gust,ne mogu ti opisati.

Znaci,slozi sisteme sa safety clipovima,onako saranski i udri

26 Mart 2024, 21:54:40
Citat: tonyboy poslato 26 Mart 2024, 19:55:09Za riječne uvjete su skoro svi parametri na strani kraćih, ali mekših štapova.
Jednom prilikom sam na Dunavu sreo dva starija gospodina, koji su pecali šarane na jednom zanimljivom mjestu, 10-15m od obale.
I tako kroz priču, kažu da odustaju od tog mjesta, jer od 10 poteza jednog manjeg šarana izvade.
Ja krajičkom oka primjetim da imaju neke kolce a na rolama špaga. I nakon nekog vremena dodjem ja sa svojim Byronima tri fibre 300cm 40-90g, naravno slamerice 560 i red iso 0,45mm i krenu festivali. U nekoliko izlazaka 12 kg, 10kg, 7-9 kg i doslovno nakon 9 velikih jedan mali od 3 kg.
Nula raskačivanja
Grane od vrba iznad glave, kratak zabačaj, i pecanje na kratko zahtjecaju kraće i mekše štapove, najlon. Ali i kvalitetne role sa jakim kočnicama i vrhunske udice. Meni je nezamislivo pecati sa dogačkim kolcima za trest orase.


Sent from my iPhone using Tapatalk
citirao sam vec ali nesto zeznuo pa evo opet.
Lovim na 3.60 telecarpe 3.5lbs,poluparabolike.
Kompozitni blankovi,lagani,enormne snage i 4 vodilice samo,koje sam odmah skinuo i navezao SIC,preko epoxi i to su sada izuzetno dobri stapovi e-carp od xtra baits.Volim oprckati po blankovima.Sluze za vece daljine gdje moram premostiti povratnu struju matice da mi ne nosi sisteme-i to je jedini razlog koristenja dugih stapova u mom slucaju






tonyboy

Prijatelju tema je kratki šaranski štapovi, a ti o dugačkim. Imam prijatelja koji lovi sa morskim 4m+ ali to je off topic.
Ajmo diskutirati o temi. Tko, kako i zašto, gdje i kada lovi kratkim šaranskim štapovima ?



Sent from my iPhone using Tapatalk

Teme sličnog naslova (10)

42

Odgovora: 6190
Pregleda: 1308237

6941

Odgovora: 65
Pregleda: 49466

5817

Odgovora: 806
Pregleda: 218341

9274

Odgovora: 115
Pregleda: 64999

13185

Odgovora: 203
Pregleda: 133338

19479

Odgovora: 360
Pregleda: 184339

1226

Odgovora: 6973
Pregleda: 2346665

3236

Odgovora: 270
Pregleda: 149082

12609

Odgovora: 839
Pregleda: 275458