List Ribolov

Započeo pikeman, 19 Mart 2010, 16:58:39

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Vale

Citat: ledeni012 poslato 04 Avgust 2010, 13:16:55
Vale, pa i nije ispalo tako loše, a? Ma, lako je napraviti dobru reportažu kad imaš takvog manekena :ok:

Hvala Ledeni  :thumbup: .Stvarno je ispalo super i nesumnjam u tebe. :clap2:

pikeman

Na vodi

Mušičarski vikend na Limu i Drini krajem jula
Od Priboja do Godine



Autor: Đorđe Glavinić Šumadinac

Prvi deo mušičarske sezone 2010. bio je prilično mršav. Početak je kasnio, a obilne kiše u maju i junu su oterale ribolovce sa salmonidnih voda, koje su neobično dugo bile mutne i visoke. Ogromna količina vode, koja se nedeljama slivala u Drinu, obradovala je energetičare iz HE Perućac, koji su iskoristili neočekivani poklon prirode da naprave velike količine struje, pa je vodostaj nizvodno od elektrane stalno bio visok (»od 300 do 450 kubika«). Zato nije ni čudno što je na ovoj reci lipljen u poslednje vreme uglavnom radio toliko loše da su čak i vrsni mušičari bili zadovoljni kada bi uhvatili ponekog »jednoipogodišnjaka«, dugog 24-25 cm.
Imajući sve to u vidu, dogovorio sam se sa drugarima iz Čačka i Beograda da se za promenu zaputimo na Lim, čiji je vodostaj u ovo doba godine minimalan, što omogućava uspešan lov lipljena. Iz Čačka smo prema Priboju krenuli u pet sati ujutru, u petak 24. jula, raspoređeni u dva automobila. Išli smo preko Užica, Zlatibora i Kokinog Broda, od kog počinje veoma loš put, po kom se mora voziti maksimalno oprezno... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 251-)



Na vodi/aktuelno

Još jedan trofejni som našeg dopisnika iz Smedereva



Koktel za trofej

Naš saradnik Ivan Milovanović Muki, jedan od najuspešnijih smederevskih ribolovaca, posle orijaškog soma od 53 kg, kog je upecao na početku sezone (vidi Ribolov br. 245), na terenima u blizini grada u kome živi uhvatio je dvocifreni broj krupnih »brka« i smuđeva, a prošlog četvrtka rano ujutru u svoju listu trofejnih ulova upisao je još jednog kapitalca.
– Nešto posle pet sati sam se izvezao na jednu od »mojih« pozicija, na gornjem špicu Velikog dunavca. Čamac sam usidrio desetak metara od obale i zabacio tri teške dubinke namamčene kombinacijom debele gliste i rovca. Nije prošlo ni 15 minuta, a vrh srednjeg štapa je počeo da podrhtava kao da sitan som pokušava da proguta mamac. Sačekao sam malo i za svaki slučaj udario jaku kontru – opisuje Ivan početak dramatične borbe... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 251-)



Mali vodič kroz najlovnije varalice na Vlasinskom jezeru
Drvo, gvožđe i plastika



Autor: Dušan Momčilović Čubra

Pišući prošle godine o univerzalnim veštačkim mamcima za ribolov na Vlasinskom jezeru, najavio sam da ću pripremiti rezime cele prošle varaličarske sezone, sa posebnim osvrtom na najefikasnije varalice. Evo tog pregleda, koji će, nadam se, biti od koristi svima koji planiraju da se oprobaju u lovu predatora na ovoj velikoj, izuzetno lepoj i ribom bogatoj planinskoj akumulaciji.
SOM. Deset ribolovaca koji su ciljano pecali soma, na preko 50 različitih varalica, ulovili su 20 primeraka teških od 2,5 do 18 kg (prosečna lovna težina bila je oko 6 kg). Som je relativno skoro ubačen u jezero, prošla sezona nije bila tipična (zbog duge zime i veoma lošeg vremena početkom leta), a ovdašnji varaličari još uvek nemaju dovoljno iskustva u lovu te ribe, što se sigurno odrazilo i na postignute rezultate, ali se i iz njih mogu izvući neke pravilnosti, koje se manje-više slažu sa  onima utvrđenim na drugim vodama.
Najkorišćeniji su bili kruškasti plastični vobleri sa zvečkom domaćih proizvođača, dugi oko 5 cm... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 251-)



Reviri
Kovinska marina



Autor: Saša Ledenčan


Iako joj je osnovna namena čuvanje čamaca preko godine i prihvat brodova tokom zime, kovinska marina je i zanimljiv teren za pecanje, i to pre svega bele ribe na plovak.
VODA: Kovinsko prihvatilište za čamce napravljeno je sredinom sedamdesetih godina prošlog veka, u okviru većeg projekta koji je uključivao i izgradnju mosta preko Dunava. Približno je kvadratnog oblika, dimenzija 190 x 180 m. Sa rekom je spojena Kovinskim dunavcem, dok je sa Crnom barom povezuje velika cev, postavljena na severnoj strani revira. Nakon prošlogodišnjeg izmuljavanja, dno je sada uglavnom tvrdo – ilovačasto i šljunkovito. U letnjem periodu, marina je dugo bivala gotovo potpuno zatravljena, ali je i taj problem u međuvremenu rešen, pa vodena vegetacija više ne pravi probleme ni pecarošima ni kovinskim nautičarima, koji ovde drže svoje čamce i jahte. Na dnu nema krša niti prepreka, obale su pristupačne (severna i istočna su većim delom betonirane), a dubina je ujednačena i pri srednjem vodostaju Dunava iznosi oko 2,5 m... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 251-)



Meč za početnike: kako napraviti najjednostavniju montažu
Kopča i stoper



Autor: Milorad Matić Mića

Kopča za vegler je veoma važan deo montaža za meč pecanje. Za lov insert veglerom (foto 1), na manjim dubinama, obično se koristi fiksna kopča (foto 2), koju možemo kupiti, ali i brzo i lako napraviti, od karabinera veličine 16 ili 18 sa vrtilicom, te po dve plastične perlice i stopera (silikonska, gumena, končana ili vezana od tankog najlonskog konca).
Ukoliko želimo da veglerom pecamo na znatnijoj dubini (približno jednakoj dužini meč štapa ili većoj od nje), trebaće nam kupovna kopča sa valjčićem... (-Ceo tekst možete pročitati u Ribolovu br. 251-)


Vale

Procitajte na strani 19 "Mreze i struja",i bice vam jasno kako je tesko pecati na takvim terenima.
Pogledajte i temu: http://vukovisadunava.com/ekologija-zastita-voda/strujom-na-dunavu/msg85214/#new

damjan

procitao sam danas taj tekst u ribolovu.sta komentarisati,bruka i sramota,ko nam upravlja vodama. :veryangry:

ledeni012

Nažalost, mi smo svesni da ovakvim tekstovima ništa nećemo promeniti, ali bar nam je savest mirna :takoje: Sve dok se korisnik ne promeni, nema boljitka na tom delu Dunava :grin: Da su nešto hteli da urade - uradili bi do sada!

pikeman



Sadržaj broja 252:

Aktuelno: 7 saveta za 14 dana; Hidrometeorološka i solunarna prognoza od 19. avgusta do 1. septembra; Vodostanje i temperatura voda; Izlazak i zalazak sunca
Praksa/aktuelno: Tri letnje džig prezentacije
Na vodi/aktuelno: 10. bratunačka Skobaljijada
Nema problema: Dužina fidera; Pobeleo lak; Polarizacione naočare; Crvi u hrani; Plivanje sa primamom
Praksa/aktuelno: Tajne uspešnih – lov pastrmke na Vlasinskom jezeru; Kapitalni som iz Budžaka kod Ade; Tolstolobik upecan na valjak
Šaran: Različiti načini postavljanja šećerca na udicu
Šaran: Rastegljiva gumena dlaka
Parada ulova
Aktuelno/na vodi: Alarmantno stanje na vodama u okolini Kruševca
Dobar savet: Nauljena primama; cvet u gazi; Domaća kašika; Mamci sa krpe
Na vodi/aktuelno: Letnji lov amura i šarana na Velikom Bačkom kanalu
Na vodi: Izuzetno uspela 12. Somovijada u Malom Zvorniku
Aktuelno: Letnje mušičarenje i varaličarenje bucova na Tamišu iz čamca u pokretu
Praksa: Lov deverike fider tehnikom na velikim kanalima
Praksa: 10 saveta za uspešan lov pecaljkama; Zašto plovkaroši povremeno dobijaju grabljivice na mamce za mirne ribe
Na vodi/region: Neverovatna serija specijaliste za lov soma na Vranskom jezeru
Reviri: Bager Potkovica
Aktuelno: Letnje varaličarenje na Zapadnoj Moravi kod Kruševca; Dečiji mušičarski kamp na Ribniku
Pribor: Kako napraviti najjednostavniju meč montažu; Mala enciklopedija varalica: Cotton Cordell: C.C. Shad, Big O i Wiggle O
Iz sveta: Štap Cormoran Speciland Feeder Heavy; Lampa za meredov; »Olovo« od kamena; Browning Krazy Spices arome za primamu; Super-makaze Frabill; Kopče Fastach Multi-use
More: Letnji ribolov divljači na Jadranu
Izveštaji sa ribolovnih terena: Apatin, Sombor, Sivac, Čurug, Bački Petrovac, Silbaš, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica i okolina, Novi Sad, Koviljski rit, Ruma, Zrenjanin, Melenci, Titel, Kikinda, Vršac, Kovin, Pančevo, Boljevci, Sakule, Baranda, Opovo, Sefkerin, Beograd, Mladenovac, Smederevo, Požarevac, Veliko Gradište, Rabrovo, Žabari, Smederevska Palanka, Kragujevac, Svilajnac, Srednje Pomoravlje, Kruševac, Kraljevo, Raška, Šabac, Valjevo, Čačak, Užice, Loznica, Ljubovija, Bajina Bašta, Timočka i Negotinska krajina, Đerdap, Niš, Leskovac, Pirot, Vranje, Vlasinsko jezero.


ledeni012

Iz najnovijeg "Ribolova" izdvajamo:

Varaličarenje štuke na Dunavu (str.4)

Kako pecati pastrmku na Vlasinskom jezeru (str. 7)

Ribokrađa na kruševačkim vodama (str. 12)

Lov amura i šarana na Velikom bačkom kanalu :thumbup: (str. 14/15)

Izveštaj sa "Somovijade" na Zvorničkom jezeru (str. 16/17)

Kako fiderom pecati deveriku na DTD-u (str. 19)

Som od 104 kg  smiley033(str. 21)

Kuda na pecanje (str. 27/28/29/30)

pikeman

Praksa/aktuelno

U letnjem lovu štuke valja isprobavati različite prezentacije

Mili, žuri, stani, skoči



Autor: Dejan Mučalica Uča

Avgust je, po pravilu, odličan mesec za lov štuke. Premda mnogo šta ovog leta nije normalno, moja omiljena grabljivica je izgleda rešila da »ispoštuje« kalendar. Posle povelikog broja sitnih primeraka, koji su na Dunavu kod Beograda počeli da se javljaju već krajem jula, a nastavili su da se zaleću na varalice i početkom ovog meseca, petog avgusta predveče sam, na metalnu glavinjaru Brzotrz u dekoru CRP (crvena glava, plava leđa, beli bokovi), brzo vođenu ispod same površine, dobio štuku od oko 2 kg. Normalno, jurio sam bucova, pa nisam koristio sajlu, ali je, na moju sreću, u ustima grabljivice završila samo zadnja trokraka, tako da nije bilo opasnosti po predvez od najlona promera 0,35 mm. Kako u blizini nije bilo nikoga ko bi me fotografisao, a nisam hteo da je spuštam na beton, vratio sam je u vodu bez slikanja.
Tri dana kasnije, počeo sam da pecam još oko 15 č, iako je sunce poprilično peklo. Na udicu veličine 4/0 sa olovnom glavom od 11 g stavio sam poslednji preostali drečavo zeleni Orka Šed od 10 cm, zabacio ga, pustio da potone, a potom ga malo podigao i počeo da ga privlačim odmerenim pokretima zgloba šake, kako nijednog trenutka ne bi bio više od 50 cm iznad dna. Tek kada se posle snažnog udarca i kratke ali dosta žestoke borbe na površini pojavila šarena zubata »teta« od oko 5 kg, sa varalicom spakovanom duboko u ždrelo, shvatio sam da sam, podsvesno se nadajući smuđu, propustio da između kopče i varalice okačim sajlu... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Šaran

Postavljanje kukuruza šećerca na udicu u lovu ciprinida

Sočni slatki zalogaj



Autor: Siniša Milenković

Sočna i ukusna zrna šećerca, koji se prodaje zamrznut (u kesama) ili pasterizovan (u teglama ili limenkama), rado uzimaju skoro svi ciprinidi, od sitnijih, poput bodorke, crvenperke i špicerke, do onih najvećih (kapitalnih šarana i amura). Ovaj mekani kukuruz je idealan za pecanje na plovak, na kraćim rastojanjima i uz upotrebu malih udica, ali ga je moguće koristiti i u lovu dubinskim metodom, na šaranske udice svih veličina. Prilikom postavljanja na udicu ili dlaku moramo biti pažljivi, kako se nežna opna ne bi raspukla, a ukoliko želimo da zabacujemo daleko od obale, zrna možemo nakratko prokuvati, da bi postala tvrđa, ili njima namamčenu udicu ubaciti u pva kesicu sa primamom (peletima, zrnevljem ili brašnadtom hranom), u kojoj će šećerac bezbedno stići na željeno mesto u vodi.
Zrna možemo kačiti direktno udicu, probadajući ih kroz sredinu ili pri vrhu (kroz najmesnatiji deo)... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Na vodi/aktuelno

Letnji lov amura i šarana na Velikom Bačkom kanalu

Mala večernja muzika



Autor: Saša Ledenčan

Ako ćemo iskreno, Veliki bački kanal i nije naročito veliki. Na području Sivca i Malog Stapara ova sporotekuća voda muljevitog i gotovo u potpunosti zatravljenog dna prosečno je široka tridesetak metara, pa se ribolovci naviknuti na velike ravničarske reke pri prvom susretu sa njom često iznenade. Ali, to nipošto ne znači da u Velikom bačkom nema velikih riba! Jedan od onih koji to iz prve ruke mogu da potvrde je i naš saradnik Nebojša Ignjatov.
Pecajući na mestu koje redovno održava i hrani zajedno sa kolegom Bojanom Predojevićem, on je početkom avgusta ostvario ulove na kojima bi mu pozavideli i mnogi ribolovci sa komercijalnih revira.
– Obale su obrasle rogozom, a kanal je tokom letnje sezone veoma zatravljen, pa se dubinskim metodom može pecati samo na očišćenim i uređenim mestima – govori tiho Nebojša dok prilazimo njegovoj i Predinoj lokaciji, u sklopu koje postoje dve pozicije za po tri štapa i udobna kolibica... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Na vodi

Mali Zvornik: Izuzetno uspela XIII Somovijada

Jezero od mora lepše



Autor: Ivan Mujović

Ovogodišnja, 13. Somovijada na Zvorničko jezeru je privukla skoro sto takmičara iz Srbije, BiH, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Švajcarske, Austrije, Njemačke i Mađarske. Revijalni dio takmičenja, koji se odvijao od 26. do 31. jula, bio je uvod u takmičarski vikend održan 31. jula i 1. avgusta.
Učesnici zvaničnoga dijela su varaličarenjem i bućkanjem, na šest kilometara dugoj stazi, od Sakara do Budišića, ulovili 12 somova u takmičarskoj meri (dužih od 80 cm), što je veoma solidno, s obzirom na nepovoljne vremenske prilike (nagle promjene pritiska i jaku kišu). Čak 10 riba upecano je bućkanjem, na prirodne mamce, a dva najveća na varalice. Pobjednički,  od 10,78 kg, koji je došao na kašiku Lav-MD od 45 g, doneo je Goranu Mijatoviću iz Drinjače (Republika Srpska), osim pehara, i specijalnu nagradu –  sedmodnevni ribolov na rijeci Ebro u Španiji (poklon čuvenog ribolovnog vodiča Saše Valentića) ... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Praksa

Lov deverike fider tehnikom na velikim kanalima

Kreativnost i aktivnost



Autor: Nenad Kostadinović

Kanalski sistem Dunav–Tisa–Dunav je, zajedno sa pritokama, dug oko 929 km. Nastanjuju ga sve vrste riba iz sporotekućih voda šaranskog regiona, a obale su mu uglavnom pristupačne, pa se na njemu može pecati svim tehnikama primenljivim na takvim terenima, uključujući i sve popularniji fider.
Dubinski ribolov ciprinida (pre svega šarana i babuške), uz upotrebu spiralnih žičanih hranilica, na DTD kanalu (kao i na drugim našim vodama, uostalom), upražnjava se već nekoliko decenija. Međutim, takvo pecanje dobilo je sasvim novu dimenziju uvođenjem u upotrebu modernih fider štapova, sa osetljivim punim vrhovima, sa kojima je postalo i mnogo efikasnije. To posebno važi za lov deverike, jedne od dominantnih vrsta u vodama kanalske mreže DTD. Nju možemo pecati na mnogim lokacijama i na više načina, ali pri tom moramo uvek voditi računa o jednom od presudnih faktora uspešnosti ribolova na kanalu – o tome da li voda stoji, teče ili se uslovi po tom pitanju menjaju... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)


Hemingway

Bravo za vas momci ..a Valeta sam konacno vidio sa smiješkom ..
:lol: :lol: :bye:
,,Starac i more"
,,Dunav mi u Venama "
"Zamislite koja bi tisina nastala kada bi ljudi govorili samo o onome sto znaju." - Karel Capek

ledeni012

Da, da... Ima jedan trik kako valetu izmamiti osmeh :takoje:. Samo kažeš: "U, al' si ti zgodan i mišićav" :lol:

pikeman

Praksa/aktuelno

Tajne uspešnih: Dragan Tasić, najuspešniji varaličar na pastrmku na Vlasinskom jezeru

Upornost i pripreme



Autor: Dušan Momčilović Čubra

Do devedesetih godina prošloga veka, domaća potočna pastrmka i veštački uneta ohridska pastrmka bile su brojne u Vlasinskom jezeru. Međutim, struktura ribljeg fonda je od tada značajno promenjena unosom alohtonih vrsta, tako da su sada najbrojniji predatori u ovoj planinskoj akumulaciji klen i bandar, a sve više ima soma, koji se uspešno mresti i solidno napreduje. Na radost mnogih ribolovaca, populacija pastrmke je prilično obnovljena u poslednjih nekoliko godina, zahvaljujući poribljavanjima vršenim po planu upravljanja zaštićenim prirodnim dobrom Vlasina. Još jedan u nizu dokaza da je takva orijentacija ispravna prestavlja za sada poslednji trofejni ulov vrsnog surduličkog varaličara Dragana Tasića, koji je u ponedeljak, 2. avgusta, na kultnoj poziciji Žuta zemlja, na zapadnoj obali Vlasinskog, uhvatio kapitalnu ohridsku pastrmku, dugu čak 75 cm i tešku 6 kg... Ovaj neočekivani trofej varaličara poznatog po izuzetnoj sistematičnosti motivisao me je da uz njegovu pomoć pobrojim faktore koje on smatra najvažnijim za uspeh u ribolovu pastrmke... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Male tajne uspešnih šarandžija

Rastegljiva dlaka



Autor: Aleksandar Ljubomirović, Acke von Veliku Kopašnicu

Klasične dlake, na koje se montiraju bojliji, peleti, kukuruz i drugi mamci za ciprinide su napravljene od netegljivog materijala i fiksne su dužine. Zato, u slučaju da tokom pecanja rešimo da pređemo na znatno veći ili mnogo manji mamac, najčešće moramo da promenimo i predvez.
Taj problem sam rešio na vrlo jednostavan način – vezujući za kraj klasične dlake rastegljivu dlaku, napravljenu od 5-6 cm dugog parčeta gumice za štek štapove (u obzir dolaze gumice debljina od 0,8 do 1,2 mm, a ja koristim onu od 1,1 mm)... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Aktuelno

Letnje mušičarenje i varaličarenje bucova na Tamišu iz čamca u pokretu

Usred granja i pored panja



Autor: Srđan Savulov

Čim se Tamiš vratio u korito i malo izbistrio, stekli su se uslovi za najinteresantniji način mušičarenja i varaličarenja na ovoj reci – zabacivanjem iz čamca u pokretu. Ova tehnika nam omogućava da plasiramo strimer ili varalicu i na najnepristupačnija mesta, oko granja i panjeva potopljenih kraj obale i da odatle izmamimo po neku »alu« od bucova, ali i mnogo više prosečnih primeraka nego pecajući sa obale. Uz to je ovaj način ribolova i vrlo lagodan, jer je mnogo lakše i prijatnije sedeti ili stajati u čamcu, nasred reke, nego se probijati kroz blato, kupinjake i drugi priobalni gustiš, boreći se pri tom sa ogromnim rojevima krvožednih komaraca.
Premda dobrih mesta za ovakvo pecanje ima i nizvodno od Opova, moji drugari i ja uvek idemo što dalje uzvodno, kako bismo dobro osmotrili teren i uočili što više mesta na kojima se javljaju bucovi i zadržava sitna riba. Kada procenimo da smo dovoljno odmakli, gasimo motor i puštamo da nas reka nosi sredinom toka, dok zabacujemo mušice ili varalice u »džepove« u granju ili iza gomila nanetog krša... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



Reviri

Bager Potkovica



Autor: Saša Ledenčan

Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, tokom intenzivne eksploatacije šljunka i peska, za potrebe požarevačkih građevinskih preduzeća i modernizacije putne mreže u braničevskom kraju, u donjem toku Velike Morave nastalo je nekoliko desetina većih i manjih jezera. Te zanimljive ribolovne terene ribolovci zovu zajedničkim imenom Moravski bageri, a jedna od najvećih i najpoznatijih šljunkara je Potkovica.
Voda: Za razliku od većine okolnih stajaćica istog porekla, koji su manje-više pravilnog oblika, Potkovice se odlikuje veoma razuđenim obalama, sa mnogobrojnim zalivima, ostrvcima i poluostrvima. Iz ptičije perspektive, ova šljunkara izgleda kao stisnuta potkovica. Duga je skoro 600 m, široka između 300 i 400 m, a nalazi se na oko 200 m od Beogradskog puta (deonice između Požarevca i naplatne rampe niškog autoputa).
To je jedno od najstarijih jezera na ovom potesu, čije su obale odavno obrasle visokim vrbama, topolama i neprohodnim žbunjem. Dno je izrazito neujednačene konfiguracije, sa dubokim ambisima, odsecima, podvodnim sprudovima i plitkim, uglavnom zatravljenim platoima... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)



MORE

Predlog za letnji ribolov dubinskom metodom na Jadranu

Divljač na nišanu



Autor: Pavle Miljanić

Plemenita (bela) riba, koja, za razliku od plave, mahom nastanjuje morsko dno, sve  se teže lovi duž crnogorske obale. Neke su vrste, poput hame (Argyrosomus regius) i bele korbe (Umbrina cirrosa), pripadnica porodice »senki« (Sciaenidae) toliko proređene da im preti nestanak iz južnog Jadrana, a sve se ređe love i krupni primerci većine cenjenih sparida (zubaca, orade, pagra, sarga, fratra, kantora, ovčice...), koji su uvek bili u centru pažnje sportskih ribolovaca. Oni dubljeg džepa, koji imaju velika plovila, kvalitetan (i posledično skup) pribor i mogu sebi da dozvole znatne izdatke za gorivo, tragaju intenzivno za novim terenima, na većim dubinama, daleko od obale.
Ljubitelji dubinskog ribolova iz čamca, koji sebi ne mogu da priušte tolike izdatke, imaju  jednu dobru alternativu – lov takozvane morske divljači.  Tim terminom obično se označavaju morski psi i mačke (koje su zapravo jedna podgrupa morskih pasa), raže, golubovi i neke druge vrste sa hrskavičavim skeletom, a ponekad i pojedine koštunjače, kao što je ugor... (-Kompletan tekst možete pročitati u Ribolovu br. 252-)


Vale

Citat: ledeni012 poslato 21 Avgust 2010, 13:38:21
Da, da... Ima jedan trik kako valetu izmamiti osmeh :takoje:. Samo kažeš: "U, al' si ti zgodan i mišićav" :lol:
:tongue: Hvala na komplimentima  smiley033

djuka81

preplatio sam se na list ribolov juce sam dobio prvi broj hvala preporucujem svima
Uhvati i pusti

ledeni012


djuka81

nema na cemu moje je zadovoljstvo super ste
Uhvati i pusti

Teme sličnog naslova (10)