Klen na žive mamce

Započeo Ad fines, 27 Februar 2011, 09:39:04

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ad fines

 Poznato je da je klen kao i covek pravi svastojed: meso, salata, slatkisi, voce... Kako ga najcesce lovite kada su u pitanju prirodni mamci, na koje mamce i koje tehnike, u koje doba godine?

Ja sam ga samo leti lovio, na Toplici kada sam odlazio na selo na raspust. Mamci su mi najcesce bili skakavci, ose i larve krompirove zlatice, repic ribice, punoglavaci i gusenice.

  Na osu i skakavca sam pecao iskljucivo danju po zescem suncu. Isao sam uvek na jedno mesto, sa viseceg niskog mosta. Voda je u tom delu bila izmedju 0.5m i 1m dubine a malo nizvodno je pocinjao brzak, ispod kojeg su bili virovi i malo vece dubine. Grane vrbe koje su se nadvijale nad mostom i vodom pretstavljale su mi odlican zaklon, sto je veoma bitno u lovu klena.
Najcesce sam lovio na skakavce, koje sam hvatao na obliznjoj livadi, i najbolji su mi bili (a i klenu) zelenkasto-zuti sa drecavo zutim stomakom. Kada dodjem na most, sednem, primirim se jedno 15-ak minuta (most se uzasno ljuljao i sajle su skripale). Kada procenim da se situacija smirila (ako je voda ekstra bistra vide se klenovi kako krstare ispod povrsine) lagano i tiho zabacujem sistem (udica 8 direktno vezana na najlon 0.14 i plovak na oko 70-ak cm iznad zbog zabacaja). Ako vidim klena gledam da mu bacim mamac iza ledja, koga ovaj  hvata u okretu bez razmisljanja. Ako ga ne zgrabi odmah (a to se najcesce desava ako mamac padne ispred njega ili ga nosi voda) klen zna da kruzi oko mamca a vrlo cesto da ga uzme i pljune, ali to mi se desilo 2-3 puta i posle toga sam bio veoma brz na kontri.
Ako ih ne vidim bacam nasumice, pretrazujem teren, uz obalu jednu-drugu, na sredini. Nekada odmah posle bacanja, ako se nista ne desi, izvadim mamac, sacekam malo, pa bacam ponovo (ovako sam dobijao najkrupnije  oko 500gm) a nekada i pustim da voda nosi mamac pa povremeno ga cimnem jer pocne vremenom i da tone. Tada zna da udari u povlacenju. A kada udari na 50 metara pa kada krene da se izbacuje iz vode  :tongue:  :tongue:. Na isti ovaj nacin pecao sam i na osu, samo sto na nju nisam imao manje od 200gm

Uvece se obicno preselim ispod brzaka u virove gde koristim larve krompirove zlatice, punoglavce ili repic ribice. Dodam olovce na isti onaj sistem, zabacim u vir blizu obale i cekam. Povremeno pomerim malo ili cimnem da privucem paznju.

Inace klen je lepa riba, koja je u mnogim delovima Toplice istrebljena delovanjem "dobrih ljudi". Na potezu na kojem sam ja pecao ga je jos uvek imalo iako su i tu operisale ekipe tipa: dvojica drze mrezu a ostali teraju ribu u istu. A s obzirom da klen sporo raste a u malim rekama ga je lako naci i upecati apelujem na Vukove koji ga budu pecali na malim rekama da mu postede zivot jer ga zasluzuje zbog raznolikog nacina na koji ga mozemo upecati  :tongue: :tongue:

limovac74

Ne mogu da verujem da se neko setio klena!!!Ad fines  :tongue: .Hteo sam u par navrata da počnem temu o ovoj atraktivnoj ribi,i istovremeno da obaspem paljbu na vukove južno od Dunava.Toliko lovljena riba a tako malo pisano o njoj na ovom forumu(pa gde ste klenaroši!!).Moja riba broj jedan do pre deset godina.
Moja omiljena tehnika na manjim tekućicama,a pecao sam na Uglješnici,Jasenici kod Kg-a i Labu na Kosovu,je pecanje titrajem na pec.Štap petljaš od 3,5m ili 4m maksimalno.Najlon 0.14-0,16 ,direktno vezana udica 12-8 zavisno od mamca,monofil kraći od štapa 1-1,5m i onda se tiho prilazi mestu.Mamac majska buba u aprilu,a kasnije skakavac,svici,popci,mali rovci,krompirova zlatica.Kad se zabaci mamac,blagim pokretima štapa se udahne život mamcu i provocira glavonja.Ako je voda bistra i plitka, ako se ne javi za par minuta idem dalje.Ako je voda mutnija i dublja ova metoda nije tako efikasna ,ali u tom slučaju treba biti uporniji na jednom mestu i ostati i do 3,4 min.Bitno je da odeća bude kamuflažna i da se mestu što tiše prilazi.Ako klen oseti prisustvo čoveka nema te sile da će da zagrize.Za jedan dan sam znao promeniti x mesta i obići po nekoliko kilometara reke.Ova tehnika je izdašna do sredine jeseni  :thumbup: :thumbup:
Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

žex.rašeta

Svaka čast  :clap2: za ovu temu !
Klen je prva riba koju sam kao klinac pecao i ostala mi je duboko urezana u sećanju jer smo merili naše kapitalce kao deca a bili su od 500-800gr ali i sitniji ! Odrastao u Slav.Požegi i reka Orljava mi je bila na 500m !
Preko leta je vodostaj nizak i između dve brane gde smo se kupali bilo je oko 2km kojih sam kroz vodu prošao milion puta sa štapom u ruci ! Takmičarac od 4m tanak najlon plovak 2-3gr,sitna olovca i sitna udica ! oko vrata torbica sa 2-3 kutije šibica u kojima su bili skakavci ( uhvaćeni na nasipu Orljave )! Čuvarka ( tanka platnena vezana oko struka) i polako spuštanje peške kroz vodu !Dubina je bila od 0,5 - 1,3m ! okretanje levo i desno i zabacivanje u jednu i drugu stranu i kontre klenovima čini mi se sanjam i sada ponekad ! Dolazak do brane nizvodno ( u naselju Babin Vir ) i drugare koji se kupaju i  :eek: moj ulov nema cenu !
Javljaju mi neki drugari iz Požege da Orljava sada ponekad preko leta skoro presuši i .....stegne me nešto.... sećajući se onih lepih trenutaka mojih prvih izlazaka u ribolov !  smiley033
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

limovac74

Nema boljeg osećaja nego kad glavonja dođe do skakavca a onde ga strpa u usta i  brzinom svetlosti zagrabi u dubinu,a najlon od naglog zatezanja napravi zvuk ,sličan zvuku žice na gitari. Ponekad priđe mamcu samo ga gurne ustima ,a ne strpa ga u usta i ode,a adrenalin samo bukti...Onda se posle par desetina sekundi ustremi na mamac  :smiley: Da tema su prirodni mamci.Osim onih insekata koje sam spomenuo ,tu je i žabica,mali keder,repić od ribice.Top mamci po meni za kasnu jesen i zimu su crv iz panja i pileća đžigerica naročito ona okruglasta žlezda na đžigi.Tada ga lovim na kratki bolonjez lagani plovak(sa neupadljivim bojama-drvene boje,čak sam išao dotle da sam skidao boju sa balze plovka i samo ga posle  lakirao da ne pije vodu).Tada se traže duboka mesta sa mirnim tokom i mamac je plasiran na dnu ili tik iznad dna.  :takoje: :takoje:
Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

zivko_89

I ja kad sam bio manji klena sam pecao na Vilinog konjica...hvatali smo dosta ali su svi bili do 300-400gr....kasnije smo batalili to pa smo poceli pecati na visnju,tresnju. a kasna u kasnu jesen na grozdje...u Timoku ga ima dosta i ima odlicnih mesta...uvek ga pecam u drugoj obali ispod vrba koja se nadviju nad vodu...prelepa riba za pecanje... :takoje: :tongue:
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

žex.rašeta

Klen se pecao sa mosta veoma uspešno na one crveno crne insekte što napadaju šljivu ( čini mi se )! Znali smo da odemo u obližnju baštu i sa jednog drveta skinemo po 50-tak tih insekata! idu kao kolonija jedna za drugom u nizu! Nadam se da neko shvata na šta mislim !  :ok: mamac za klena !  smiley033
Biće nam bolje kada mi postanemo bolji ljudi!

limovac74

Zex.raseta čestitke na 1000 postova  :bye: :ok: .Nisam siguran na koje insekte misliš,dodao bih meso od raka i zelenog skakavca( onaj veliki što leti kao lud i dobar je mamac za soma a još luđe ujeda za prst  :rolleyes: )kao selektivni mamci za krupne glavonje.Naravno tu su i gliste,snop crvića ali će njih i sitniji komadi da lapnu  :rolleyes:
Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

Lepi Dzoni

kao sto rece zex.raseta svaka cast za temu :clap2: :tongue: :ok:
Klen je krivac sto sam danas zaljubljenik u pecanje :takoje:
os 90' do 2000' sam svakog leta bio na Ibru u Raskoj i pecao ga... Bolonjez, najlon 014-016 plovak od oko2-3 gr, okrugla sitna olovca udica 12(cini mi se) :smiley:
Za mesto smo obicno birali delove gde se drvece nadvija nad vodom, dubina oko 1,5-2m. mamac da "cese" dno i vozi misko :ok:
e sto se tice mamaca, sve sto su kolege navele je  :ok: stim sto bih dodao da smo najkrupnije komade dobijali na visnju i malog kedera(2-3cm) :takoje:
Nisu bili retki komadi preko 700gr i 1kg... :smiley:
smiley300

zivko_89

Ima li onih koji ga pecaju ne kedera... :huh:
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

Lepi Dzoni

pa mislim na onu malu ribicu sto se nadje u plicaku... velicine spajalice  smiley033
probodes je kroz ledja(kao tvistera). Prelepi komadi su dolazili   :ok:
smiley300

zivko_89

Ja mislio na belicu ali valjda je to to... :shocked::
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

limovac74

Belica je ??  :huh: Kaugler(beovica)ili dvoprugasta uklija  :question:
Kad Sveti Ilija nebom sine grom na dnu reke Dunava probudi se som.
Na dnu reke Dunava kiseli se rovac a na obali stoji mokri ribolovac.
Som je snažno povukao ko kamion FAP i odneo ribolovcu i udicu i štap...

mrjr

Lepi Džoni,i ja pecam klena na Ibru u okolini Raške,kad odem leti na par dana.Moja omiljena tehnika je "pec" tj. lov na skakavca.Inače pecao sam ih i na višnju i na pijavicu i na žabicu...ali mi je nekako najzanimljivije na skakavca.

Ad fines

Vec sam bio pomislio da nece niko nista da napise...

mrjr

Svojevremeno sam na jednom forumu napisao tekst o svojim iskustvima u lovu klena na skakavca.Citiraću ga i ovde:
"Ne znam da li spada u mušičarenje, ali ja uživam svake godine na reci Ibar loveći klena na skakavca.Tahnika i pribor krajnje jednostavni, ali treba dosta veštine i poznavanja navika i ponašanja klena da bi se uspešno pecalo.Štap oko 4m, najlon 0,12 i udica 6.Poželjan mušičarski čekrk radi podešavanja dužine najlona. Najbolje je započeti pecanje oko 8h kada se polako podigne izmaglica iznad reke(juli i avgust mesec) i pecati do podneva.Kada je oblačan dan može i duže, ali ja volim kada je sunčano jer se klen diže na površinu i čeka da mu voda nanese nekog insekta. Treba prići maksimalno pažljivo,pritajiti se par minuta i onda polako plasirati skakavca pod nos klenu.Obično se zaleti nekoliko istovremeno, ali kao po pravilu najveći prvi stigne do mamca.Lagana kontra i pažljivo izvlačenje pa opet.Obavezan rekvizit su i polarizacione naočare tako da se lakše prate dešavanja pod vodom.Treba biti tih i neprimetan i poželjno je prići mestu sa vode i bacati u kraj pod vrbe ili tamo gde se graniči senka i osunčani deo vode...ma mogao bih ovako dugo,ali dosta za početak.Ako neko ima iskustva neka piše...
Ja nisam mušičar i nemam mušičarski pribor, ali nije neophodan za ovu vrstu pecanja.Inače svake godine uspem da vežem po par dana pecanja na Ibru. Gledao sam mnoge kako su pokušavali sa veštačkim mušicama i sl. ali skakavac je nezamenljiv.Klen se inače peca na prirodne mamce bez ograničenja tako da tehnika nije ilegalna. Suština je u tome da se dobro poznaje reka i da se bude spreman na gaženje kroz vodu koja je često vrlo brza, a ujutru i prilično hladna.Suština je u prikradanju bilo da se prilazi sa vode ili sa obale.Klen je izuzetno obazriv, ali ja sam provalio neke njihove osobine. Prilaz sa vode je efikasniji, ali sam najveće uhvatio sa obale(ako tako može da se kaže) naime mesta gde obitavaju najveći otprilike izgledaju tako da je sa vode nemoguće doći zbog snažne matice i dubine, a sa suprotne strane je najčešće strma i nepristupačna obala zarasla u kupine,koprive...i nad vodom obavezno mora da se nadvija poveće drvo, po mogućstvu vrba.Najbolja varijanta je kada je drvo dopola u vodi. E sad ako nekim slučajem uspeš da priđeš sa obale onda u najboljem slučaju imaš po pola metra sa svake strane za manevar,a zabacivanje je nemoguće već se mamac spušta na vodu iz zgloba.Kako skakavac dotakne vodu iz senke se lagano pomalja glava klena koji, ako mu ništa nije sumnjivo uzima lagano praktično samo pokupi skakavca i povuče se nazad.U tom trenutku sledi kontra,a onda pomoz Bože da ga izvadiš kroz šumu granja,kopriva i prihvatiš u ruku.Ne dolazi u obzir zamaranje već moraš da ga čupaš iz vode.Ako se dohvati granja pod vodom pozdravi se sa udicom i ribom.Kada ga recimo izvučeš na obalu samo ga skloniš u stranu i ne pomeraš se mnogo. Na osnovu mog iskustva obično se u prva dva tri puta zalete gazde vira, ako ništa ne sumnjaju.Ako im je nešto sumnjivo puste prvo po nekog manjeg da zgrabi skakavca,a oni posmatraju sa strane.Posle svakog upecanog treba napraviti malu pauzu pa pokušati ponovo.Na ovaj način sam uspevao da sa jednog mesta izvadim po desetak komada, a među njima recimo dva tri od 700-900gr, a ostali sve uvo do uveta do veličine oko 150gr.Toliko za sada. "

Teme sličnog naslova (10)