Bandar - Grgeč (Perca fluviatilis)

Započeo Kićo, 18 Mart 2009, 06:53:01

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Kićo



Tijelo mu je malo po strani o bokovima stisnuto i dosta visoko. Ima čvrsto prirasle ljuske srednje veličine. Hrptena mu je peraja dvodjelna. Prvi dio čvrst i bodljikav, a u drugom je samo prva koščica čvrsta, dalje je peraja mekana. Na kraju prvog dijela hrptena peraja ima crni znak. U ustima su mu sitni, oštri zubi. Po leđima je tamnozelen, a po trbuhu žućkast ili bjelkast. Okomito po tijelu ima pet do devet tamnih pruga. Trbušne su mu peraje žućkasto-crvene, a repne sivkasto-zelene. Naraste od 20 do 30 cm, ali može narasti i do 3/4 kilograma težine.
Živi u tekućim i stajaćim vodama. Rasprostranjen je u Europi i Aziji. U Španjolskoj i Italiji ga nema. U nas živi u vodama Dunavskog i Egejskog sliva.
Mrijesti se u proljeće, od ožujka do svibnja. Ženka polaže ljepljivu ikru, a mužjak je prati. Drži se plićaka gdje napada sitnu ribu, vrlo je proždrljiv. Pliva uvijek na mahove. U brzom zaletu može u času stati i onda se zaletjeti dalje. Drži se u jatima i zadržava iza grana, panjeva, rupa i korijenja u rijeci.
Najbolje se lovi u veljači, pa od lipnja do studenog. Lako se lovi na potezanje ("špinanje"), mali žuti meps broj 2 i sitnu varalicu, inače na čep i glistu. Vrlo je zahvalan objekt za sportskog ribolovca, te ga i početnici mogu lagano loviti, a i zato što grize gotovo u toku cijele godine. Obično se drži donjih tokova vode, nešto niže no što dopiru štuka ili som. U mladosti lovi plankton životinjskog podrijetla, a poslije lovi sitne račiće i krupniju vodenu faunu. Na početku jeseni skupljaju se u veća jata i traži dublja mjesta ispod podrivenih obala, tu će prezimjeti.
Jednoljetni grgeči dostižu do 7.2 cm, od 5 godina 12.6 cm, 10 godina 18.2 cm, 15 godina 23.6 cm. Brzina rasta ovisi o gustoći nasada i uvjetima prehrane. Iako grgeč živi u nizinskim vodama, ipak su mu potrebne veće količine kisika; zato je osjetljiv na nedostatak kisika u vodi. Grgeči iz otvorenih voda imaju i dulje tijelo i vitkiji oblik, oni iz zatvorenih zbiti su i široki.
Grgeč nije osobiti plivač i zato lovi iz zasjede. Čim opazi plijen, zaustavi se, naroguši peraje i onda napada. Opaženo je da u mlađim godinama grgeč uzima hranu gotovo cijelog dana, dok krupniji komadi samo onda kad su povoljni uvjeti za ribolov.

Neski

Prelepa riba, evo nesto od mene :



pikeman

Meni jedna od najlepših kod nas.


ULJEZ

jao što ga volim kakav jak dečko je najljepši
ono što trijezan misli pijan kaže

Kićo

Pogotovo kad ga vidim u plićaku kako ganja sitnu ribu :cheesy:

voja

Sacuvaj boze da naraste na 3 kg ,sve bi nam stapove polomio :thumbup:
zzzz.......daj meredov!!!

Kićo

Tijelo je relativno visoko. Na leđnoj strani su dvije odvojene leđne peraje. U prvoj se nalazi 23 - 17 tvrdih zrakastih bodlji, a u drugoj od 1 do 2 tvrdih i 13 - 16 mekih zrakastih bodlji. Trbušna, repna i kaudalne peraje obično imaju crvenkastuu nijansu. Pokriven je sitnim gustim ljuskama koje čvrsto prijanjaju uz tijelo. Na bokovima su tamne poprečne pruge. Naraste do maksimalne dužine oko 50 cm, ali obično tvori patuljaste forme. Svjetski rekord je 68 cm i 10,4 kg. Može doživjeti 22 godine.

ULJEZ

Vječiti su problemi sa imenima riba. Ime mu je grgeč, a zovemo ga bandar ili nekako slično. To je kao kad nekog Peru zovemo Žika, ili obratno, a tip se odaziva. Grgeča je gotovo nemoguće pobrkati sa nekom drugom ribom. To ne uspjeva ni onima koji ribe pamte samo po ubodu, jer za razliku od balavca (onog što ga zovu ,,grgeč") ubod njegovih peraja u dlan, nespretnog nam kolege, nije bolan i brzo se zaboravlja. Rijetko je u jatima, guta sve što mrda, teško se čisti i malo je onih koji su ga se najeli. Raskošnih je boja, zdepast, žilav, smije li se reći da je ljepotan? Prgave je naravi, od svih prisutnih riba prvi napada mamac, žestok je borac. Onaj ko ga ulovi vječito žali što kod nas ne naraste veći.
ono što trijezan misli pijan kaže

Zmaj Strasni

Pre jedno 15-20 godina bilo ga je u izoblju kod Apatina. Nisi mogao da se odbranis od grgeca. I onda je poceo polako da iscezava. Danas ga je prakticno tesko upecati, jer ga nema mnogo. Druge vrste su ga potisnule. Poslednjih godina sam ulovio par vecih komada dok sam pecao stuku na plovak, ali sam ih pustio. Mali su idealan mamac za stuku. Ostaju dugo zivi na udici. Strasno alava i borbena riba...

Acika

Prelepa riba,mozda i najlepsa pored potocne pastrmke  :ok:

josip

Istina krasna riba a i veliki borac s obzirom na veličinu.
pozdrav iz osijeka

emo vasilev

Evo jedna prelepa slika od OLOVO



Acika

Da turim jednu i ja,takodje poznata: :smiley:


pikeman



orka


Teme sličnog naslova (10)

3646

Odgovora: 20
Pregleda: 21638

12247

Odgovora: 26
Pregleda: 16384

2101

Odgovora: 224
Pregleda: 128625

12749

Odgovora: 32
Pregleda: 21660

23274

Odgovora: 2
Pregleda: 8578

2489

Odgovora: 22
Pregleda: 14258

6039

Odgovora: 64
Pregleda: 66264

4074

Odgovora: 57
Pregleda: 24878