Vukovi sa DUNAVA

PRIBOR & OPREMA => Sitan pribor => Glave & udice za silikonske varalice => Temu započeo: KAJMAN poslato 23 Decembar 2009, 15:27:00

Naslov: Stingeri
Poruka od: KAJMAN poslato 23 Decembar 2009, 15:27:00
Došlo vreme za Stingere

Stingeri - ma nema problema!

Zima se evo zahuktava, a voblerima se bliži vreme za kutije. Džigovi su dobra zamena. Mogu da se povlače brže ili sporije, da se težina i oblik džig glave prilagodi dubini i brzini toka, lako i brzo dolaze u zonu napada, ali u dubokoj i hladnoj vodi zimi, pa i brzoj vodi /da, da, zimi u ledenoj i brzoj vodi gladan smudj ume da zalegne na dno i itekako da atakuje na sve sto proplivava tj. voda donosi/ ispoljavaju i određene nedostatke kada je u pitanju "zimski" smudj. Jednokraka udica džiga okrenuta na gore žalosno je »usamljena« u poređenju sa dve ili čak tri trokrake udice kod voblera, okrenute na dole. Jedna je malo. Lepše je u dvoje a ni tri nije gužva ako je nužno, a jeste. Naravno, reč je o klasičnoj džig i spinerbejt kombinaciji pojačanom sa po jednom ili dve, pridodate trokrake udice kako bi napad smuđa rezultirao sigurnim zakačinjanjem.

(https://i.postimg.cc/9FK1kDKv/Stinger-Jig.jpg)
Klasični džigovi sa jednokrakom udicom su svakako jedno od rešenja, ali ne uvek i najbolje, pogotovo u situacijama kada smo prisiljeni da lovimo u nepovoljnim uslovima. Samim tim i da primenjujemo neadekvatnu tehniku upravo kada je izražena potreba za sigurnijim zakačinjanjem grabljivice. U kasnu jesen, a naročito zimi vodostaj je često visok i ubrzan pa smo primorani da koristimo teže džigove nego što je potrebno, a to i pored svih napora dovodi do otežane, pa i loše prezentacije, samim tim i do brojnih promašaja i otkačinjanja. Sa druge strane, struna ostala letnja /podebela/ i još više kvari prezentaciju. Smuđeve zalegle u velikim i mračnim dunavskim dubinama nije lako pronaći pa i kada ih pronađete teško da će ih neka od brojnih hop-cup mrdalica naterati da napadnu. Skoncentrišite se zato na one gladne, a oni u kasnu jesen i zimi love na dubljim i čistijim terenima u priobalju. Zato je mnogo elegantnije, efikasnije pa i jeftinije da dodamo džigu jednu ili dve manje trokrake udice. U rečnom toku, naročito u jesen krupni smuđevi nisu retkost ali je zato jednokraka udica retka, često, tupa, nekvalitetna, mekana i više za nerviranje nego za smirivanje zakačene smuđine. Za smirivanje su trokrake udice idealne, naročito kada »ledeni« i nije nešto raspoložen pa mrljavi, femka se, tvrdi pazar, a naročito u zimskim mesecima kada mu olabave »federi« u ustima, pa dok škljocne zubima jednokraka najčešće promaši.

Ne reži, nego uveži!

Postavljanje dodatne udice na džig je veoma jednostavno a kombinacije su brojne i zavise od uslova u kojima lovimo. Trokraku udicu možemo da vežemo za luk udice, za samu alkicu džiga /gde je vezana i osnovna struna/ ili neposredno ispod /na vratu/ do samog olova što je mnogo praktičnije. U slučaju kidanja lako se nožićem iseče čvor na vratu i veže nova udica. Neki džigovi imaju i dodatnu alkicu ispod olovne glave /kao ovi na fotografiji/ gde je obično pričvršćeno krilce ili dr. Demontirajte sve to pa vežite trokraku udicu, a dužinu predveza podesite prema veličini silikonca. Kada lovimo po dnu trokraka udica će logično da bude postavljena tj. Zabodena u silikon, sa gornje strane, da manje kači dno, a u srednjem sloju i bliže površini sa donje strane /kao na voblerima - ovaj put da bolje kači/. Postavlja se i na bočnim stranama u specifičnim situacijama kao kod povlačenja pod oštrim uglom i obavezno kod uzvodnog povlačenja noću, a bliže obali.

Ako rečni tok nailazi sa vaše leve strane i teče nizvodno prema desnoj, udica je na boku prema rečnom koritu opet iz razloga da manje zakačinje prepreke u priobalnom pojasu. Ovo je neko opšte pravilo, a baš su česte situacije kada se postavlja suprotno - prema obali. To su uslovi kada lovite na strmoj obali, a tok ubrzan pa je i smuđ primoran da priđe sasvim uz obalu, i nešto iznad dna tako da napada iz okreta i od obale prema otvorenom toku. Logično je da i trokraka udica bude sa te strane.

Opšte pravilo kod postavljanja i vezivanja dodatnih udica je da se uvek vezuju monofilom ili strunom manje nosivosti od osnovne strune. Jedna ili dve trokrake svakako da efikasno kače smuđa ali isto tako odlično kače i sve ostalo: granje, kamenje, torbe, odelo, prste a kad je tako onda je bolje da se kida trokraka nego cela kombinacija.

Imajte na umu da smuđ, gotovo uvek, teži da napadne sa što manje distence /u ovom slučaju to je isključivo u nivou na kome se i sam nalazi ili na gore-prema površini/ pa je i zakačinjanje neizvesno kada se koristi kalsičan džig bez dodatnih udica. Sa razlogom, pošto je udica džiga okrenuta na gore.
Naslov: Odg: Stingeri
Poruka od: Goran Dubravac poslato 25 Septembar 2010, 14:21:28
Mit Fireball auf Zander (Teil 1) (http://www.youtube.com/watch?v=LHz203l26lQ#ws)

Mit Fireball auf Zander (Teil 2) (http://www.youtube.com/watch?v=jBX21yq3th8#ws)
Naslov: Odg: Stingeri
Poruka od: pikeman poslato 18 Mart 2023, 17:23:36
4 načina stinger montaže.