Ono gore je uputstvo kako se TREBA slikati sa ulovom, a ovo je tekstić o tome kako se NE treba slikati

.
Da ne bude zabune, ovaj tekst neka čitaju samo kolege koje vole lepu ribolovačku fotografiju. Oni kojima nije bitno kako će na slici da izgledaju sa ribom, neka prestanu da čitaju. Ovo ne treba shvatiti kao insitiranje i primoravanje ribolovaca, već samo kao zanimljivo uputstvo u slici i reči. Dakle, evo teksta iz jednog od borjeva Ribolova koji su objavljeni tokom proleća 2014. godine.
KAKO SE (NE) TREBA SLIKATI SA ULOVOM
Ako vam je jedini cilj da ovekovečite vredan ulov, sa uhvaćenom ribom se možete fotografisati bilo gde i bilo kako. Međutim, ukoliko želite da ta fotografija predstavlja lepu uspomenu koju ćete sa ponosom moći da pokažete prijateljima ili objavite u Ribolovu, dobro razmislite pre nego što stanete ispred objektiva.
O tome kako se treba fotografisati sa ulovom smo već pisali u Ribolovu, a zainteresovanim čitaocima šaljemo i detaljno uputstvo u elektronskom obliku (dovoljno je da nam se javite na e-mail: ribolov01@yahoo.com). Ovog puta, fotografisanju ulova prilazimo na sasvim drugačiji način, tako što ćemo vam u slici i reči pokazati kako se NE treba slikati sa ulovljenom ribom. Dobro pogledajte ove fotografije i imajte na umu da je na svima ista riba.

Po svaku cenu izbegavajte fotografisanje u zatvorenom prostoru, a naročito slikanje u kupatilu. Umesto toga, ovekovečite ulov na vodi ili bar izađite u obližnji park ili dvorište i fotografišite se pored nekog drveta ili žbuna.

Ako je riba relativno mala, nemojte se fotografisati tako da se na slici vidi čitava vaša figura. Neka vam fotograf priđe bliže – važno je da ulov bude u pravom planu, a ne vi.

Upozorite fotografa da vodi računa prilikom kadriranja, kako vam ne bi »odsekao« deo glave. Riba mora da se vidi cela – pazite da ne »odsečete« deo glave ili repa.

Trudeći se da im ulov izgleda krupnije, mnoge kolege ribu primaknu blizu objektiva fotoaparata. Ne činite to, jer će vam prsti postati nesrazmerno veliki, a vaš ulov pritom neće izgledati ništa atraktivnije.

Neka fotoaparat uvek bude u visini ribe ili ispod nje. Nemojte se fotografisati u čučećem položaju, jer će vaš ulov tada uvek izgledati manji nego što zapravo jeste.

Nemojte gledati negde u stranu, već u objektiv ili u ribu. Nemojte biti namršteni, a ako ste pušač, ostavite cigaretu dok se fotografišete.

Uvek napravite više snimaka sa i bez uključenog blica, naročito ako su svetlosni uslovi loši (sumrak, noć, tmuran dan). Mutnu fotografiju je nemoguće popraviti i stoga se uverite da je snimak i tehnički dovoljno kvalitetan.

Poštujte ulov koji ste
ostvarili. Ne zabijajte ribi prste u škrge ili oči i nikada se ne fotografišite
sa ulovom koji je obešen o kanap, stringer (nisku), merdevine itd. Napomena:
Šaran iskorišćen za ovaj prilog kupljen je u ribarnici i usmrćen je pre nego
što je napravljen ovaj snimak.

Kako treba
Ako je ikako moguće, slikajte se na vodi, najbolje odmah nakon ulova, dok ste još pod naletom adrenalina. Neka aparat bude u visini ribe ili malo ispod nje, tako da riba bude u prvom planu. Budite opušteni i slobodno se nasmejte – takve su fotografije po pravilu najefektnije.