Vukovi sa DUNAVA

IHTIOLOGIJA, EKOLOGIJA & METEO => Ekologija & zaštita voda => Temu započeo: orka poslato 09 April 2022, 10:56:27

Naslov: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 09 April 2022, 10:56:27
Generalno, iz godine u godinu je sve lošije, i meni kao svestranom ribolovcu, između ostalog i varaličaru, posebno upada u oči katastrofalno stanje sa štukom i smuđem. Govorim za Beograd i širu okolinu (50-100km).
Posebno je zabrinjavajuće stanje sa štukom. Uhvatiti štuku težu od 1,5-2kg je izuzetno teško i retko, i potrebno je mnogo izlazaka, dana i sati provedenih na vodi. Naravno, šanse su nešto veće ako se peca na kedera.
Tamiš, nekada štučija voda, sada je bleda senka onoga što je bio. Tisa, zadnjih nekoliko godina je skoro uopšte nema. Sporadično tu i tamo se neka uhvati tek da znamo da je još ima. Sava takođe, slično i Dunav. Ništa bolje nije ni na kanalima, barama, jezerima. Stanje smuđa na Savi do Obrenovca je užasavajuće. Dunav do Novog Sada i do Vinče takođe. Uhvati se još po neki solidan komad ali samo kod onih koji imaju čamce i sonare i koji su često na vodi. Nešto je bolja situacija sa smuđem uzvodno od Novog Sada, posebno okolina Apatina i nizvodno prema Golupcu i ispod Golupca. Ali i tu je sve lošije. Velika je navala ribolovaca iz cele zemlje na te terene gde još ima koliko toliko ribe.
Eto, da se malo izjadamo jedni drugima, pa nam možda bude malo lakše. :smiley: 
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 09 April 2022, 11:04:43
Ja štuku vidio u Dravi nisam a kamoli upecao od 2013 godine a nije da ne bacam varalicu. Drava je ovdje kod mene katastrofa. Još se da na njoj upecati nešto prema D. Miholjcu a za neko ozbiljnije pecanje treba se zaputiti na Dunav mada kako čujem i tamo sjede jedan na drugom kada smuđ krene. Dakle ni tamo neće još dugo jer se baš prekomjerno lovi.

Poslano sa mog SM-A202F koristeći Tapatalk

Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: ZGODNI28 poslato 09 April 2022, 11:18:52
Ja mislim da to ima veze i sa prirodom i ciklusima.Recimo sarana je do re 3-4 god je bila mislena imenica uhvatiti  ga a sad ga ima negde i vise nego babuske koje sa druge strane sve manje ima a primat je preuzela spicerka bodorka i deverika.......tako i sa stukom i smudjem treba docekati njihove godine i to je to....to ce sve priroda da uredi.....mada je u pitanju i te kako preterani izlov zato se zalazem za zabranu privrednog ribolova....Stuke ima na tamisu ja sam hvatao bas lepe primerke al se kriju u divljini na ne napadnutim mestima...ovamo gde svi dolaze je nema

09 April 2022, 11:32:42
cak i cverglana od kojeg ranije na tamisu<od opova pa na dole> nije moglo da se peca  nista drugo nigde nema ja sam prosle nedelje posle 2 godine upecao par komada na tamiskom kubiku,pre toga 2 godine ni jednog a pecam na tamisu i tisi.....jednostavno priroda sama pravi ravnotezu
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 09 April 2022, 11:48:02
Neverovatno je veliki broj ribolovaca. Kada se negde pročuje da se nešto hvata, eto ih sa svih strana, kao najezda. I za kratko vreme se izlovi mnogo ribe. Savremeni pribor i pristup su smrtonosni za riblji fond. Naravno, da je sve umereno i odmereno, ne bi bilo problema. Već sam rekao, ali ponoviću ponovo. Da se danas peca kao nekada 80-tih godina, udice kovanice, teški teleskopi, hranilice lubeničarke, mnogi bi mislili da u vodi uopšte i nema ribe . Džigovi i slikonske varalice su napravile pokolj sa smuđem . Bukvalno su ga desetkovali .
Da, kao što kaže kolega zgodni, problem je i reprodukcija, odnosno mrest ribe. Sve su češća proleća sa malim vodama i ludim vremenom. Danas u kratkim rukavima, sutra pada sneg. Ima tu mnogo faktora zašto je ovako kako jeste. Strujaroši i mrežaroši su posebna priča. I ja sam za ukidanje privrdnog ribolova, ali on je postojao i recimo 70-tih i 80-tih godina prošlog veka, pa je ribe bilo u ogromnim količinama. Tako da nije on glavni problem. Druga je priča što se većina privrednih ribolovaca ne pridržava zakonom propisanih normi, pravila i propisa i što ih verovatno ima više nego što bi trebalo da ih bude.
Desi se negde, kao recimo na Tamišu, da uspe mrest šarana i da ima dosta sitnog, ali da bi dostigao neku težinu i polnu zrelost potrebne su godine. Tamiš se srećom sada bolje čuva pa će nadamo se situacija biti iz godine u godinu sve bolja. Evo jednog primera. Na Savi pre nekih 4-5 godina je izuzetno uspeo mrest šarana. Bila je velika voda u maju i početkom juna. U čukaričkom rukavcu je bilo u nenormalnim količinama sitnog šarana u toku leta i jeseni. Prošle godine su se solidno pecali komadi od 2-3kg . Ali skoro isključivo u toj veličini. Siguran sam 100% da su to baš ti šarani iz tog mresta koji je izuzetno uspeo. Ne može naravno svake godine da se tako uspešno izmresti, ali na žalost ima sve više vezanih godina kada mresta uopšte nema ili je vrlo slab.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: bolenbgd poslato 09 April 2022, 12:44:03
Dodao bih,da i je ono malo mrestilista sto je ostalo,pregradjeno mrezama.Narocito na ulazu u takva mesta.Pecam uglavnom na relaciji Progar Kupinovo,svi ulazi u kanale i ade su ispregradjivani mrezama.Ribocuvarska sluzba ne postoji.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: marina1983 poslato 09 April 2022, 14:22:14
Zgodni je u pravu ciklusi su u pitanju jednostavno joj nije godina a tu je ona čeka trenutak.
Znam kubike pune stukom ali jednostano je varalica ne zanima.
Upecam ali uz ogroman trud a znam da je ima u nenormalnim kolicinama.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: tiki61 poslato 09 April 2022, 15:06:31
Zemunska pijaca puna smuđeva nabreklih od ikre. I tako je poslednjih bar 10 godina u vreme lovostaja, koliko ja to pratim. O čemu onda više da pričamo.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: simbadunavoplovac poslato 09 April 2022, 18:19:37
Sto se tice smudja i Dunava, tek uzvodno od Backe Palanke je nesto bolja situacija. Apatin i Gornje podunavlje su bogati ribom (pogotovo grabljivicama). Na potezu od NS-a do Backe Palanke vlada "Divlji Zapad" i sve vrste su ugrozne na tom podrucju!!!
Sve se slazem sa prethodnim postovima samo mi nije jasno sto su dzigovi i silikonske varalice desetkovali smudjeve? Smudj se mnogo lakse tj uspesnije lovi na kedera ili filet u bilo kom delu godine, mislim ako ga je ko desetkovao to su onda sigurno privredni ribolovci, mrezarosi, strujarosi, lopovi i drugi neljudi!!! Privrednom ribolovu na rekama nije mesto u 21. veku!
Sto se tice sarana, visoka voda je itekako neophodna za mrest, da bi usao na pasnjake, livade, sume i da bi obavio svoje fizioloske potrebe. Na terenima na kojim pecam, visoka voda je postala neupotrebljiv pojam, pri tom ne mislim na porast od 2,3,4m, nego na izlivanje i plavljnje plavnih podrucja, ta plavna podrucja nisu bila pod vodom pa barem 10godina (na tim terenima koje spominjem) i normalno da mrest ne valja tj nije uspesan (izmrestice se nesto ali ne moze da se nazove uspesan mrest). Ince se i u zakonu navodi da je taj teren plavno podrucje i secam se kada sam bio klinac, da smo svake godine stavri selili na gornji sprat zbog visoke vode i "poplava".
Stuka i smudja, na tom potezu od NS-a do Backe Palanke, su postali retkost. Covek treba da provede sate i sate na vodi i predje kilometre i kilometre za jedan "pisljivi" udarac. Bude tu po koji znacajniji ulov, ali samo da bi zamaskirao oci.
Ne tom potezu Dunava, som od 3kg je postao kapitalac, smudj od 1,5kg takodje, a stuka samo da je stuka odmah se smatra kapitalnom (sto se tice pecaljke i varalicarenja). Na mrezu i struju takodje slabo prolaze, ali ono sto mi nije jasno kada i te lopuze vide da vise ni oni ne hvataju kao sto bi voleli, sta vise traze na i u tom Dunavu, valjda neki "cep" na dnu, da mogu da isprazne vodu pa da na miru pokupe svu ribu i zavrse jednom sa tim. Dok se neka vlast, policija, vojska .... ne pozabavi i ne uhvati u kostac sa ovim problemima nema nama spasa sto se tice pecanja.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 09 April 2022, 19:57:29
Citat: simbadunavoplovac poslato 09 April 2022, 18:19:37Sve se slazem sa prethodnim postovima samo mi nije jasno sto su dzigovi i silikonske varalice desetkovali smudjeve? Smudj se mnogo lakse tj uspesnije lovi na kedera ili filet u bilo kom delu godine, mislim ako ga je ko desetkovao to su onda sigurno privredni ribolovci, mrezarosi, strujarosi, lopovi i drugi neljudi!!!

Filet i keder su efikasniji u letnjem periodu. U hladnijem dobu godine, počev od oktobra, a pogotovo zimi, silikon je "ubica" smuđeva .
U rukama odličnog ribolovca koji peca iz čamca i zna da koristi sonar, a pri tom je pohlepan i alav, izlazi na vodu često i nosi sve što uhvati, silikon postaje ubitačan. Nekada se do pojave silikonaca, sredinom 90-tih godina, smuđ praktično nije ni pecao na varalice u hladnijem periodu godine.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: jera poslato 09 April 2022, 20:52:04
Citat: orka poslato 09 April 2022, 11:48:02Sve su češća proleća sa malim vodama i ludim vremenom.

 :thumbup:
Štuka traži visoku vodu u februaru i martu koja popuni kanale da bi mogla da se izmresti uspešno.

Organizovana zaštita prirodnih mrestilišta ribe, rešenje za sve  :help:
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: DDj poslato 12 April 2022, 13:33:58
Interesantan tekst.

https://www.novosti.rs/vesti/ekonomija/1106133/umesto-sarana-jedemo-vijetnamskog-soma-nasa-zemlja-svake-godine-smanjuje-proizvodnju-trenutno-uvozi-vise-70-odsto-ribe

Kakvo je stanje u sportskom ribolovu, isto je i sa ribnjacima i sa odnosom prema ribarstvu.

- trenutno proizvodimo ribe oko 60% manje nego pre 12 godina

- na nivou drzavne uprave niko nije zaduzen direktno za ribarsto, mada je ribarstvo svetska tendencija

- Srbija uvozi vise od 70% svojih potreba i trosi na to oko 100 miliona eura

- subvencije za ribarstvo su zanemarljive u odnosu na druge zemlje Evrope i okruzenja i neredovno se isplacuju

Kome ovo odgovara?

- Maloj grupi ljudi (sebe nazivaju privredni ribari) koji unistavaju divlje fondove ribe koliko god mogu a od kojih drzava ima jako malo koristi. Bar divlji fondovi ribe imaju zato mnogo stete:)

-Brojnim neregistrovanim mrezarosima, strujarosima i ostalim lopovima od kojih riblji restorani i gradjani kupuju ribu a drzava nema nikakve koristi

- uvoznom lobiju

- Izgleda i nekim ljudima koji bi mogli nesto da promene a nece a kojima je izgleda u ovoj situaciji bas lepo i odlicno se snalaze...

Otvaranjem i subvencionisanjem ribnjaka (mnogi vec postoje a ne rade) i suzbijanjem privrednog ribolova i kradje, otvorila bi se brojna radna mesta, suzbila siva zona, drzava bi ubirala dosta poreza i stedela bi dosta novca od uvoza. Fond ribe bi bio mnogo bolji, a to omogucava razvoj ribolovnog turizma i sportskog ribolova, sto ponovo donosi dosta para po raznim osnovama.

Zasto se ovo ne radi kada je toliko ocigledno i radi se u celoj Evopi i vecem delu sveta? Kada cemo postati normalna zemlja?
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: Heritage Softail poslato 15 April 2022, 08:57:23
Imate naj rijeke na ovome dijelu EU,  žalosno što se to ne zna iskoristiti za hranu, turizam, šteta.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: mi-ne poslato 15 April 2022, 11:33:34
Citat: ZGODNI28 poslato 09 April 2022, 11:18:52Ja mislim da to ima veze i sa prirodom i ciklusima.Recimo sarana je do re 3-4 god je bila mislena imenica uhvatiti  ga a sad ga ima negde i vise nego babuske koje sa druge strane sve manje ima a primat je preuzela spicerka bodorka i deverika.......tako i sa stukom i smudjem treba docekati njihove godine i to je to....to ce sve priroda da uredi.....mada je u pitanju i te kako preterani izlov zato se zalazem za zabranu privrednog ribolova....Stuke ima na tamisu ja sam hvatao bas lepe primerke al se kriju u divljini na ne napadnutim mestima...ovamo gde svi dolaze je nema

09 April 2022, 11:32:42
cak i cverglana od kojeg ranije na tamisu<od opova pa na dole> nije moglo da se peca  nista drugo nigde nema ja sam prosle nedelje posle 2 godine upecao par komada na tamiskom kubiku,pre toga 2 godine ni jednog a pecam na tamisu i tisi.....jednostavno priroda sama pravi ravnotezu

I ako problem svedemo na ciklus- godine kada riba grize ne osecamo se ni malo bolje jer ranije nismo morali toliko dugo cekati na ciklus- godinu kada riba grize.
Bit ce da je do ribljeg fonda.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: marina1983 poslato 15 April 2022, 22:06:33
Stuka zna da kulira i po 5 godina taj podatak ces naci i u literaturi.
A i na osnovu iskustva znam da je pre par godina na Dunavu bilo u izobilju dobijao sam je na muvanje redovno  iako mi je smudj bio ciljana riba.
Onda je sve stalo i evo nema je do kad videcemo.
Poznajem i dosta ribara daj boze da po sezoni i jednu uhvate.
Pricam iskljucivo za štuku.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 15 April 2022, 22:17:42
Sale, stariji si ribolovac i verovatno se sećaš da nekada nije bilo godina bez štuke. Mislim na godine do recimo 2005 .
Bile su dobre, odlične i extra godine, kada štuka ekspodira. I u najlošijoj godini si mogao da upecaš lepih štuka. Nekad ovde, nekad tamo, na ovoj ili onoj vodi. Sada je nema nigde, gde god da kreneš. Bukvalno je ima u tragovima. O krupnijim komadima da ne govoriim. Pre ćeš da vidiš halejevu kometu, nego da upecaš štuku od 5-6kg .
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: marina1983 poslato 15 April 2022, 23:36:45
Ako vratim film u nazad npr 3 godine i ko zna koliko izlazaka i muvanja dobio sam jednu pretposle godine . Prosle ni jednu.
Pricam za Dunav . Na barama sam imao ali ni blizu kao nekih predhodnih  godina.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: pkv-pecaroš poslato 16 April 2022, 06:30:53
Devet godina ja štuku kod mene vidio nisam a imam po 150 izlazaka

Poslano sa mog SM-A202F koristeći Tapatalk

Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: DDj poslato 16 April 2022, 08:02:45
Po lokalnim jezerima i barama je hvatam ali primetno slabije nego prethodnih godina. I jesenas sam imao nekoliko, ali sitne, do kilogram, u najboljem slucaju par takvih po izlasku, slike nekih su ovde na forumu. Poredjenje sa situacijom od pre 20-30 da ne govorim pre 40 godina je besmisleno (meni je 59 godina). Bilo je stuke koliko hoces pa i onih krupnih.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 31 Oktobar 2023, 21:12:17
Riblji fond na Tisi od ušća do Titela je toliko devastiran, da je to za ne poverovati , i svake godine je sve gore i gore. Za uzvodnije ne znam, ali ne verujem da je puno bolje. To je poluprazna voda. Grabljivica ni za lek. Som, smuđ, štuka, više tu ne stanuju, ima ih u tragovima..Knićanski kamen, sa dubinom i do 15 metara je bunar ..Nema više ni bele ribe.. Kad se samo setim kako je bilo, i koliko je bilo ribe 90-tih i početkom 2000-tih, dođe mi da zaplačem . To je u svitanje pucalo od obale do obale. Riba se kupala takvim intenzitetom da je to neverovatno. Danas tu i tamo po neka riba . To je glavni pokazatelj šta ima i koliko ima . Takođe Dunav, između Novog Sada i Beograda je u katastrofalnom stanju. Tu uopšte više nema smisla ići na pecanje. Tu i tamo se desi neki blic krig sa nekim konkretnim ulovima i to je to..I to samo kod onih koji love iz čamaca. Blago rečeno užas ..  :no: 
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: lokica poslato 01 Novembar 2023, 07:36:40
Tolstolbik je riba nase budecnosti kako stvari stoje. Deo Dunava od Rama pa sve nizvodno je pun ove propasti a i na Moravi ga ima u ogromnim kolicinama.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: orka poslato 01 Novembar 2023, 08:20:56
Sve reke su pune tolstolobika. Koliko vidim kod komšija Hrvata i Mađara ga nemo toliko koliko ga ima kod nas, ali kod njih je riblji fond neuporedivo bogatiji, pa izgleda ne dolazi do izražaja. Na Tisi 95% jutarnjeg kupanja su bikovi. Da njih nema mrtva voda . Reče mi jedan domaći, iz Knićanina, da su u mrestu, u razlivima sa vilama danima ubijali matice, a drugi se hvalio kako je u maju uhvatio 150kg šarana i da je napunio sve zamrzivače i imao još za prodaju . A zimi mreže, senkeri i struja, i tako godinama. Nije nam tolstolobik kriv. On je samo "našom" zaslugom došao do izražaja .
Njega niko neće, ni krivolovci a ni velika većina ribolovaca.. Gledam kolega na Dravi peca šarane lagano, kao u priči. Na takmičenju, Monarh Dok kupu u Dalju, na Dunavu, uhvaćeno je 54 smuđa, itd .. Ribe kada ima ona se peca i upeca..
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: sona poslato 01 Novembar 2023, 08:26:52
Na potezu DTD Novi Sad Stuke sve manje redak je primerak tezi od 1,5 kg. Manjih ima jedino sto ih nesavesni nose imao prilike da vidim.
Moramo da promenimo ponašanje i nas odnos prema vodi i zivom svetu u njoj.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: Drill Junkie poslato 01 Novembar 2023, 09:23:07
Negde sam pisao koliko se secam o stanju na DTD-u sto se tice stuke, ko zna gde.
Ali evo jos jednom da ukratko kazem koliko je tamo situacija katastrofalna.

Od Rumenke i mosta u selu, nas trojica u camcu, idemo do piste kod Neoplante.
To je 3km u jednom pravcu i 3km nazad.
Precesljamo terene gde nikad niko nije imao pristupa da baci varku, tereni za pozeleti.
Ukupan broj zabacaja ne bi komentarisao. Vucem torbu od sigurno 10kg kojekakvih varalica, guma.

Nekad smo se vracali sa pecanja bez ijednog jedinog udarca a ako nekad i bude ulov to je vecinom
neka gloca od 300 do 500gr. Kilasica je trofej trenutno. Tuga golema  :sad:   :huh: 

O smudju na tom terenu ne bi ni pisao jer je on tamo davno zaboravljena vrsta.
I ako dodje neki to je primarak oko 200-300 gr cisto da nam da neke nade.

A nekad, kad se samo setim ...

Ne odustajemo i dalje  :lol: 


(https://i.postimg.cc/HLwRSQ50/DTD.png) (https://postimg.cc/p9dsr5sy)
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: lokica poslato 01 Novembar 2023, 13:42:03
Ocigledno svuda ista prica a cinjenica je da se nista ne moze uraditi po tom pitanju, mozemo samo da kukamo. Evo u tri posta pomenute vode deo Dunava, Tisa, DTD, Morava i kod mene Gruza takodje svake godine sve grdje, prosto je neverovatno da sve ide po principu kako bude bice a i mi ribolovci bi trebalo biti mnogo bolje organizovani da se negde cuje i nas glas. Pokusavam klinca da malo zarazim ovim nasim hobijem gde mi on kaze: sta da idemo kada necemo uhvatiti nista.
Naslov: Odg: Stanje ribljeg fonda (štuka, smuđ)
Poruka od: knezevic76 poslato 01 Novembar 2023, 15:45:24
Činjenica je da je ribe sve manje u Srbiji u odnosu na zemlje u komšiluku. Isto tako sportski ribolovci su najmanji krivci za to, pa čak i oni koji odnesu po neku ribu ispod mere.
Toga je uvek bilo i biće.
Svi mi koji volimo vodu, prirodu, ribolov vrlo dobro znamo ko su krivci za ovakvo trenutno stanje na našim vodama, al na žalost, takođe smo svedoci da se po pitanju boljitka na vodama ništa ne radi, ako izuzmemo tu i tamo neki izdvojen primer, ali globalno, na nivou države, ne mrda se sa mrtve tačke.
Vrlo poražavajuće stanje u 21 veku , kad je civilizacija napredovala, svest o očuvanju prirode i voda bi trebala biti na mnogo višem nivou nego što jeste.
Meni je dovoljno poražavajuća činjenica kad odem na neku vodu i zateknem hrpu smeća koju ostave "ribolovci" plus ono što sama voda nanese, kako od istih očekivati da vode računa o bilo čemu drugom.

Kod mene u kraju je tolstolobik danima vađen u ogromnim količinama na plovak. Nekad ga niko nije nosio, sad ga niko ne vraća, e to je tuga.

Послато са 2203129G помоћу Тапатока