Prekršaji rekreativnih ribolovaca

Započeo Oliverikus, 27 Februar 2024, 13:14:26

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Citat: Oliverikus poslato 04 Mart 2024, 15:05:46.................I nadam se da ovim pisanjem pomažem drugima da ne prave greške i prekršaje, svesno i naročito nesvesno, kada su u nekoj zabludi.



Količina teksta u zakonima, pravilnicima i naredbama je poprilična. Dosta toga se ne odnosi na rekreativne ribolovce pa je ovo što radiš, izdvajanje članova koji se odnose na moguće prekršaje rekreativnog ribolovca, velika i prava pomoć, naročito onima koji teško mogu da se snađu u pravnim tekstovima.

Nadam se da ćeš imati vremena i strpljenja da obradiš sve ili bar skoro sve situacije gde mi ribolovci možemo da napravimo grešku. Kako si rekao; svesno a naročito nesvesno i u zabludi.

Možda nešto ne znamo, nešto smo propustili, a možda smo po nešto i pogrešno shvatili. Ubeđen sam u to da će ovi tvoji tekstovi, iz prve ruke,  baciti pravo svetlo na sve što se tiče ove teme.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Citat: GogiIsa poslato 04 Mart 2024, 17:27:37Dozvola za ribolov ne mora da se ima.Ko god ide da peca bez dozvole sigurno je svestan posledica.Uostalom,odrasli smo ljudi.Oliver je ovde izneo kolike su kazne pa ko voli da ide na sud nek mu je sa srećom.
Bravo, ako bi dosli kod mene, jedini moj preksaj bi bio sto pecam bez dozvole, i nemam problem da idem kod sudije za prekršaje. E, al uz put bi pisali njima jos 50. E, to ja hoću. Pisi svima, ko je gde u prekrsaju nek plati svoje. Azimut, sve si o sebi rekao time, kad kaze ko nece da kupi dozvolu nek cuti. O primeru s omladinom, gde treba da ostanu slepi i nemi, na to sto su generacije pre njih unistavale, pa da ne pokusaju da budu drugačiji, da necemu stanu na put, no još gore nastave tako. U pravu si ja i ti nismo kolege, niti cemo ikada biti, ni kad kupim dozvolu, ni bez nje  smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

Ljuba

Citat: azimut225c poslato 04 Mart 2024, 14:47:30Pa nije Oliver jedini. Ribocuvari Srbijasume su ocistili Male i Srednje vode od ribokradica. Uz pomoc vise nas koji smo tamo cesto. Redovno obilaze, klocaraju...
Mladi momci ali puni volje i vole svoj posao.
Moram da ih pohvalim.

U pravu si, viđam ih manje više redovno (ako nam se poklope smene  :cheesy: ), to su tako dobri momci da bi me bilo sramota da napravim kakav prekršaj pa da se brukam pred njima.
Jedan od njih mi je dao broj, da javim ako primetim šta sumnjivo a na toj vodi svašta se dešavalo pa i sada se dešava ali baš puno manje. Nije lako to stalno kontrolisati.

Oliverikus

Možda prebrzo idem sa ovim prekršajima?
Ne znam da ji je neko i primetio prekršaj iz člana 22 stav 1 tačka 16) koji je najkorisniji baš ispravnim ribolovcima?
Danas da ne idem dalje sa novom stavkom dok ne vidimo da li ima tu pitanja i komentara...

I da dopunim... Ima još ribočuvara iz drugih firmi koji rade svoj posao pošteno. Iz Voda Vojvodine ima nekoliko baš agilnih i rešenih da svoj posao urade maksimalno. U Vojvodina Šumama znam samo za jednog. U Cassini Fishing-u ima isto tako nekoliko pravih ribočuvara. I u Kruševcu (Rasina +)...

simbadunavoplovac

Primetio sam tj za to znam od ranije, ali Olivire ako biste mogli malo vise da kazete o istom prekrsaju (clan 22 stav 1 tacoa 16) mozda iz prakse sta to konkretno znaci...
Da li postoji slican clan stav i tacka koji brane rekreativne i sportske ribolovce od profesionalnih ribara?
Ako vidim da mrezu/e koje nije /nisu propisno postavljena/e ili nekibdrugi ribarski alat da li imam pravo da ga sam izvadim i radim sa istim sta hocu... pogtovo sto, barem na Dunavu i Savi, profesionalni ribari ne znaju koliko je rastojanje 30m od obale... valjda ne mogu da zamisle duzinu 5-6 duzina prosecnog camca, pa slucaju stavljaju mreze i alate na 3m od obale?
A drugo pitanje, kako se to utvrdjuje udaljenost ribarskog alata od obale? Da li se gleda isto za svaki vodostaj pa bio on 400 ili 0, ili je ta daljina od 30m od dodira vode sa obalom pa se tako meri?

I jos jedno dopunsko pitanje ne vezano za ponemuti clan stav i tacku...koje su duznosti profesionalnog ribara kada uhvati ribu ispod mere ili u lovostaju, bez obzira na to da li je riba ziva ili je uginula u mrezi?
Hvala unpared!

DDj

Citat: simbadunavoplovac poslato 05 Mart 2024, 13:16:30...
I jos jedno dopunsko pitanje ne vezano za ponemuti clan stav i tacku...koje su duznosti profesionalnog ribara kada uhvati ribu ispod mere ili u lovostaju, bez obzira na to da li je riba ziva ili je uginula u mrezi?
Hvala unpared!
Duznost mu je da ih sto hitnije odnese u najblizu cardu. Narocito one ispod mere, odlicne porcijasice.

Naravno, podrazumeva se da mu skromna nagrada u vidu kesa bez racuna na licu mesta sleduje kao postenom nalazacu.

I treba, trudio se, radio posteno i reskirao da ga uhvate. :cheesy:

Oliverikus

Citat: simbadunavoplovac poslato 05 Mart 2024, 13:16:30Primetio sam tj za to znam od ranije, ali Olivire ako biste mogli malo vise da kazete o istom prekrsaju (clan 22 stav 1 tacoa 16) mozda iz prakse sta to konkretno znaci...
Da li postoji slican clan stav i tacka koji brane rekreativne i sportske ribolovce od profesionalnih ribara?
...

 smiley033

To jeste propis koji može da brani ribolovce od ribara i obratno. Pitanje je samo ko je koga ometao ili sprečavao u vršenju ribolova. Ribolovac ili ribar nemaju nikakvu prednost u odnosu na onog drugog. Kod nas su ribari pokušali da izdejstvuju da su bitniji jer je njihova dozvola skuplja, oni plaćaju poreze i svašta nešto, ribarenje je profesija... Nisu u tome uspeli. Ribolovci su isto tako tražili da ukinemo privredni ribolov, zabranimo ribarima da rade uopšte ili da ih tako ograničimo da bi ribarima bilo prosto nemoguće da rade. Ni njima nije udovoljeno. Privredni ribolov može ukinuti zakonodavac!

Daljina postavljanja ribarskog alata se meri od alata najkraćom linijom do obale (90*). Mreža i senker ne smeju biti postavljeni bliže od 30m od obale bez obzira na srednji, viši, niži vodostaj. Računa se trenutni vodostaj! Tolerancija od 5-10m može da postoji ako je voda zanela mrežu/senker i približila ih obali. Dešava se... Ali kanap koji drži alat, ako je vezan za obalu, ne sme biti kraći od 30m. Vrška (bubanj) može biti postavljena i u obali (što je apsurdno ali trenutno je tako!). Od 01.04. do 30.05. je zabranjeno za ribare korišćenje stajaćih alata (senkeri, vrške, mreže).
Ribolovac ne sme dirati ribarske alate, naročito jer su vidno obeleženi markicom, čak i kada su postavljeni kako ne treba! Ako bi ih ribolovac dirao, ribar bi mogao da upotrebi taj član 22 tačka 16)! Ne preporučujem ribolovcima da diraju ni lopovske alate iz prostog razloga što se može desiti da slučajno naiđe ribočuvar ili rečna policija dok npr vadite mrežu, pa u tom slučaju možete da kažete bilo šta, bićete osuđeni kao krivolovac! Isto važi i za bilo koju sličnu situaciju. Ako vam u čamcu neko nađe mrežu koju ste izvadili lopovu, kako bi ste dokazali da mreža nije vaša?

Zadnje pitanje je jako bitno! Ribar mora da polaže za licencu da bi radio. Na tom ispitu je obavezan da poznaje sve propise, tj da zna bar 8 od 10 pitanja na testu da bi položio. Pošto je polaganje za ribočuvara istovremeno kada se polaže i za ribara, kada sam ja polagao, bilo je očigledno pomaganje nekim ribarima koji nisu bili pismeni. Kako od takvih da očekujemo da baš poznaju sve propise?
Ribar je kao i ribolovac dužan i obavezan da u vodu, sa što manje oštećenja vrati svaku ribu manju od minimalne dozvoljene mere, ribu zaštićenu lovostajem ili trajno zaštićenu vrstu! Ne sme zadržati čak ni uginulu ribu koja je zaštićena ovim propisima!
Ukoliko ribar koristi alate koji nisu dozvoljeni ili je zadržao ribu zaštićenu lovostajem, minimalnom lovnom dužinom ili trajno zaštićenu vrstu, pa ga kontrola (rečna policija, ribočuvar ili inspekcija) zatekne u tom delu, oduzimaju mu se sredstva, alati, dozvola i ulov! Pokreće se prekršajni ili krivični postupak (izjašnjava se tužilac koji ima pravo da pokrene bilo koji od ta dva postupka ili postupak prepusti korisniku). U prekršajnom postupku su za ribara kao preduzetnika predviđene kazne od 250.000 - 500.000 dinara po prekršaju! U praksi je to obično 50.000 din po prekršaju! Zašto je tako, nije ni meni jasno... Prošle godine smo imali jednog ribara koji je koristio mrežu u vreme zabrane postavljanja stajaćih alata i imao je šarana u toku lovostaja! Sve sam odradio kako sam i opisao. Ribar me čak tužio za lišavanje slobode  :rolleyes:  a pre toga se žalio predsedniku države! Čekamo suđenje.

slob

Ja sam davno sebi napravio jedan potsetnik o meni najvažnijim detaljima iz zakona, pravilnika i naredbi (za Srbiju).
Sigurno nije baš potpun ali mislim da ima ono najosnovnije.
Sve ređe gledam u njega jer sam ga naučio napamet. Nadam se da nema nešto što je pogrešno.
Ako će nekome da bude od koristi:

Ograničenja pri rekreativnom ribolovu



Ukupni dnevni broj komada ribe i težina
- štuka, šaran, som, smuđ i bucov; najviše 3 komada zbirno dnevno
- plotica, jaz, skobalj, klen, deverika i mrena, najviše10 komada zbirno dnevno
- do 5kg zbirno ili samo 1 komad od 5kg i više, dnevno

Period dana zabrane ribolova
21:00 do 3:00 leti
18:00 do 5:00 zimi
Osim ako korisnik ribarskog područja drugačije ne odredi

Broj štapova i udica
- do tri štapa i do dve udice na svakom štapu

Za lov kedera
 - samo čerenac 1x1m sa okcima 10x10 mm

ZABRANJENO:
- ribolov grabuljanjem

OBAVEZNO:
- ribolovna dozvola
- ispunjen obrazac E-1 neposredno posle ulova ribe

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

DakiNS

Redovna pojava u okolini Futoga je da ribari secuju mreže 5-10 m od obale, bez ikakve oznake i onda ih ranim jutrom vade. Nekoliko puta mi se desilo da ladno dođe na par metara od mene koji pecam , baca metalnu mačku u vodu i vadi mrežu, šta mi drugo preostaje nego da se pakujem i kući. Siguran sam da bih da sam zakačio mrežu odmah pri izvlačenju nožem sitno seckao pa neka me apsi ili tuži ko hoće.Celo popodne pripremam mamce, pribor, teglim sve do čamca ,ujutro po mraku ustajem da bih zorom bio na odabranom mestu . Trošim gorivo da bih se zbog lopova vraćao a da nisam ni pecao. Siguran sam da čuvari znaju gde oni postavljaju mreže, ili njihovi "radnici". Pišem "radnici" jer koliko sam čuo na jednu dozvolu radi njih nekoliko.
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

tiki61

Citat: Oliverikus poslato 05 Mart 2024, 22:45:28smiley033

To jeste propis koji može da brani ribolovce od ribara i obratno. Pitanje je samo ko je koga ometao ili sprečavao u vršenju ribolova. Ribolovac ili ribar nemaju nikakvu prednost u odnosu na onog drugog. Kod nas su ribari pokušali da izdejstvuju da su bitniji jer je njihova dozvola skuplja, oni plaćaju poreze i svašta nešto, ribarenje je profesija... Nisu u tome uspeli. Ribolovci su isto tako tražili da ukinemo privredni ribolov, zabranimo ribarima da rade uopšte ili da ih tako ograničimo da bi ribarima bilo prosto nemoguće da rade. Ni njima nije udovoljeno. Privredni ribolov može ukinuti zakonodavac!

Daljina postavljanja ribarskog alata se meri od alata najkraćom linijom do obale (90*). Mreža i senker ne smeju biti postavljeni bliže od 30m od obale bez obzira na srednji, viši, niži vodostaj. Računa se trenutni vodostaj! Tolerancija od 5-10m može da postoji ako je voda zanela mrežu/senker i približila ih obali. Dešava se... Ali kanap koji drži alat, ako je vezan za obalu, ne sme biti kraći od 30m. Vrška (bubanj) može biti postavljena i u obali (što je apsurdno ali trenutno je tako!). Od 01.04. do 30.05. je zabranjeno za ribare korišćenje stajaćih alata (senkeri, vrške, mreže).
Ribolovac ne sme dirati ribarske alate, naročito jer su vidno obeleženi markicom, čak i kada su postavljeni kako ne treba! Ako bi ih ribolovac dirao, ribar bi mogao da upotrebi taj član 22 tačka 16)! Ne preporučujem ribolovcima da diraju ni lopovske alate iz prostog razloga što se može desiti da slučajno naiđe ribočuvar ili rečna policija dok npr vadite mrežu, pa u tom slučaju možete da kažete bilo šta, bićete osuđeni kao krivolovac! Isto važi i za bilo koju sličnu situaciju. Ako vam u čamcu neko nađe mrežu koju ste izvadili lopovu, kako bi ste dokazali da mreža nije vaša?

Zadnje pitanje je jako bitno! Ribar mora da polaže za licencu da bi radio. Na tom ispitu je obavezan da poznaje sve propise, tj da zna bar 8 od 10 pitanja na testu da bi položio. Pošto je polaganje za ribočuvara istovremeno kada se polaže i za ribara, kada sam ja polagao, bilo je očigledno pomaganje nekim ribarima koji nisu bili pismeni. Kako od takvih da očekujemo da baš poznaju sve propise?
Ribar je kao i ribolovac dužan i obavezan da u vodu, sa što manje oštećenja vrati svaku ribu manju od minimalne dozvoljene mere, ribu zaštićenu lovostajem ili trajno zaštićenu vrstu! Ne sme zadržati čak ni uginulu ribu koja je zaštićena ovim propisima!
Ukoliko ribar koristi alate koji nisu dozvoljeni ili je zadržao ribu zaštićenu lovostajem, minimalnom lovnom dužinom ili trajno zaštićenu vrstu, pa ga kontrola (rečna policija, ribočuvar ili inspekcija) zatekne u tom delu, oduzimaju mu se sredstva, alati, dozvola i ulov! Pokreće se prekršajni ili krivični postupak (izjašnjava se tužilac koji ima pravo da pokrene bilo koji od ta dva postupka ili postupak prepusti korisniku). U prekršajnom postupku su za ribara kao preduzetnika predviđene kazne od 250.000 - 500.000 dinara po prekršaju! U praksi je to obično 50.000 din po prekršaju! Zašto je tako, nije ni meni jasno... Prošle godine smo imali jednog ribara koji je koristio mrežu u vreme zabrane postavljanja stajaćih alata i imao je šarana u toku lovostaja! Sve sam odradio kako sam i opisao. Ribar me čak tužio za lišavanje slobode  :rolleyes:  a pre toga se žalio predsedniku države! Čekamo suđenje.
Evo, Zemunska pijaca opet puna smuđeva. Ne verujem da je poreklom iz uzgoja. Gde je neko da to kontroliše i kažnjava?
Svi smo mi ravnopravni, ali su neki malo "ravnopravniji"!

Dragan Nešković

Брука која траје деценијама. Ено га 30-так метара од пијаце, али га то слабо занима  :sad: није надлежан, шта ли ... треба наћи неког надлежног, да нам каже ко је за то надлежан, да ли смо ми уопште надлежни да тражимо тог  надлежног? Ееј бре, има ли пилота у авиону?  :grin:  :veryangry: 



Citat: Oliverikus poslato 05 Mart 2024, 11:52:08Možda prebrzo idem sa ovim prekršajima? ... Ne znam da ji je neko i primetio prekršaj iz člana 22 stav 1 tačka 16) koji je najkorisniji baš ispravnim ribolovcima? Danas da ne idem dalje sa novom stavkom dok ne vidimo da li ima tu pitanja i komentara...

Колега Оливере, одлично ти водиш ову тему. Видим да пратиш како колеге реагују, и то је сасвим ок. Ако мало и посустанемо са питањима и коментарима, сачекај да се окупимо и мало продискутујемо, не журимо нигде. Заиста се надам да ће све колеге искористити ову одличну могућност коју си нам пружио, да се директно и тачно обавестимо из прве руке, какве све зијане ми рекреативни правимо, а не би смо никако смели. Ето на пример, онај податак о уклањању рибарских мрежа и алата од стране наших колега, а за шта немају законски основ, многе наше колеге може спасити силних непријатности и огромних трошкова. Надам се да су сви добро запамтили, шта си о томе написао! Људи, питајте Оливера све што вас занима, а у вези је са овом темом у којој пишемо. Само напред  :clap2:  :thumbup:




Еее да, да не заборавим. Нећу сада помињати имена, обраћам Вам се свима.

Најлепше Вас све молим, да се са дужном пажњом односите према свима на овом форуму, било да се са неким слажете, или тотално не слажете, по било ком питању. Никакво прелажење граница пристојности у нашим порукама, неће бити толерисано. Шта год мислили о нечијем ставу, или нађите начин да се културно обратите, или се немојте обратити, на вољу Вам. Личне прозивке се неће толерисати. Молим Вас да примите ка знању ову моју молбу.

Поздрав свима, и поштено на води  smiley033
Дозволе за рекреативни риболов у Србији нису скупе, оне су бесмислене.

nesa69

@slob:
Post broj #33:
RSV i Srbija Šume.... 23h-03h
Meni je deo za RSV bitan, dole mi kej pa leti kad upekne odeš oko 18h i obično uvek malo prekoračimo 21h. Tako da je taj deo do 23h odličan.
Mada ume da ih bude koji ostanu na vodi preko noći. Ne znaš ko kome više smeta, švaleracija njima ili oni švaleraciji :)

Oliverikus

Idemo dalje  smiley033

Члан 22.
На рибарском подручју забрањено је:
20) поседовање рибе која је уловљена супротно одредбама овог закона.

Члан 60.
Новчаном казном од 5.000 до 150.000 динара казниће се за прекршај физичко лице, ако:
1) поступи супротно члану 22. став 1. тач. 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 11), 12), 13), 14), 15), 16), 17), 18), 19) и 20) овог закона;

Ribolovac je u prilici da u toku ribolova načini niz prekršaja, svesno ili nesvesno. Ribolovački ispit bi verovatno bilo rešenje za sve dileme pa se ribolovom ne bi trebao baviti niko ko ga ne položi. Da ne bih sada pokretao temu u temi i polemiku kako je to samo način da se uzmu pare od ribolovaca, objasniću ovaj prethodno navedeni propis koji je možda i najčešće sankcionisan a najviše košta.

Da bi se evidentirao ovaj prekršaj, uslov je da je ribolovac prethodno napravio još neki. Ono što smo kolege i ja evidentirali, navešću kao primere, ističući deo propisa iz prakse na vodama gde ja kontrolišem:
1. Vršenje ribolova bez dozvole! Član 22 tačka 11)! Lice ima ulovljenu ribu i nema dozvolu za ribolov. Dozvola nije regulisana plaćanjem dnevne/višednevne dozvole iz nebitno kojih razloga (opet ta dozvola!);
2. Lov i zadržavanje ribe zaštićene minimalnom dozvoljenom merom! Lice u čuvarci ili na kanapu, povorci, u kanti, gepeku, kesi... (pustite mašti na volju) ima ribu koja je manja od zaštitne minimalne dozvoljene mere;
3. Lov i zadržavanje ribe zaštićene lovostajem! Isto kao prethodni primer;
4. Prekobrojni i prekomerni ulov! Lov i zadržavanje više od jedne mladice (znate gde se lovi), 3 ribe zbirno (manić, potočna pastrmka, makedonska pastrmka, drimska pastrmka, lipljen, štuka, šaran, som, smuđ, smuđ kamenjar i bucov) ili 10 komada zbirno (plotica, jaz, skobalj, mrena, klen i deverika). Ako masa dnevnog ulova autohtonih vrsta prelazi 5kg to je prekomerni ulov. Svejedno da li je deo ulova iz grupe od 3 ili 10 komada dozvoljenog ulova autohtonih vrsta ili u masu upadaju i autohtone vrste poput krupatice, kesege, bodorke...;
5. Korišćenje sredstava i alata koja nisu dozvoljena i ribolov na način koji je zabranjen! Npr zabranjeno je hvatanje ribe neposredno rukom (čak i neki rekreativni ribolovci su to radili u vreme mresta šarana)! Korišćenje samica koje nisu ni ribarima dozvoljene (previše onih koji se izjašnjavaju kao sporCki iz čamaca postavljaju te samice)! Korišćenje mreže za lov kedera (zabranjeno od 2014. godine!)! Lov ribe grabuljanjem, tj kačenjem udicom za telo. Korišćenje raznih zamki koje nisu dozvoljene (kineska čuda koja se reklamiraju svuda)...;
6. Korišćenje više od tri štapa sa po dve udice! Video sam svašta. Pomenuo sam junaka sa 24 štapa. A bilo je i nekih koji su imali hranilice sa po 5-7udica. Tzv "JEŽ"!
7. Posedovanje mreža ili drugih ribarskih alata u plovilu na vodi ili pored vode gde nije dozvoljen privredni ribolov ili kretanje sa mrežama ili drugim ribarskim alatima bez dozvole za privredni ribolov na vodama gde je dozvoljen privredni ribolov. Ne znam da li ste ikada čuli da rekreativni ribolovac iz čamca postavi mrežu, senker, vršku ili struk malo dalje od sebe dok peca? Pa kada krene kući, dopuni ulov. I takvi se najčešće izjašnjavaju kao sporCki ribolovci!
8. Specifična situacija. Na prepad sam zatekao lice sa gomilom ribe koju je drugi lovio grabuljanjem. Čovek koji je zatečen sa ribom je pomagao komšiji klanfarošu i zatekao sam ga u trenutku kada je stavljao/krio ribu u neku mrežicu dalje u žbunju. On nije mao nikakav pribor za pecanje ali je bio u pogrešnom trenutku na pogrešnom mestu. Zapisnike su dobili obojica. Ovaj drugi za posedovanje ribe a prvi za lov grabuljanjem!

Moguće je da se nekog prekršaja prosto nisam setio ali ovo su oni koji se ponavljaju. Posle svakog od navedenih (ili nekih koje nisam naveo) prekršaja, kada ribolovac ima ulov makar jedne ribe, evidentira se i prekršaj koji košta poprilično!

Sva riba koja je živa, fotografiše se ili snima, meri pa nakon toga evidentira i vraća u vodu da bi se smanjila šteta. Sva uginula riba koju ribolovac poseduje činjenjenjem prekršaja posle merenja, fotografisanja ili snimanja, oduzima se, evidentira i pokreće se najčešće parnični postupak sa odštetnim zahtevom a nakon završenog prekršajnog postupka. Tako da priča o blagim kaznama može biti ugašena ako se poštuju propisi i ima volje da se spreče prekršaji. To znači dodatni parnični postupak sa skoro sigurnim ishodom. Taj deo udaranja po džepu prekršioca ću obraditi kao sledeće.

Mileka

Nije 100% tema ali imam predlog, lično ću ga ispoštovati ako se desi nekada.

24h dan, zabrana ribolova leti 6h, odnosno četvrtina dana. Četvrtina od 9.000 din je 2.250 din, ja sam spreman da platim dozvolu (vodeći se aktuelnom cenom) 11.250 din i da me ne tera niko sa vode celih 24h  smiley033 matematički gledano na sve, sad, ako se gleda iz nekih drugih uglova onda ne znam...

slob

Olivere,
Pecam štuku na kedera. Rano ujutro upecam jednu od 5kg ili dve od 2,5kg i time sam ispunio dnevnu dozvoljenu kvotu ulova.
Nastavljam sa pecanjem u nadi da ću upecati štuku od 6kg i da ću prethodno upecano pustiti a zadržati veću.
Ako dođe ribočuvar naćiće mi štuke do 5kg u čuvarki i plus jednu ribu na udici kao kedera i još desetak kedera (bodorki) u kanti ili čuvarki.
Da li sam u prekršaju, zbog ovih kedera koji će se zbirno računati u ukupnu težinu zatečene ribe? Ovakva situacija nije nerealna.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)