Pomor ribe u Tamišu

Započeo pikeman, 22 Jun 2010, 00:58:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

pikeman

PANČEVO, 21. jun 2010. (TV Pančevo) - Na sedmom kilometru Tamiša, od ušća prema Jabuci ribočuvari ,,Saveza ribolovaca Vojvodine" pronašli su veliku količinu uginule ribe. Na lice mesta izašle su inspekcijske službe i uzele uzorke vode i ribe. Uzrok pomora ribe, trebalo bi da bude poznat tek nakon analiza koje izvrši Republički Hidrometeorološki Zavod Srbije.

Na potezu poznatom kao ,,sedmi kilometar" od ušća Tamiša u Dunav na površini od čak 50 do 80 hektara pluta uginula riba. Aleksandar Poljak, šef odeljenja za inspekcijske poslove gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine kaže da su veliku količinu uginule i ribe koja još uvek pliva po površini kako bi došla do kiseonika, tokom jučerašnjeg dana primetili ribočuvari ,,Saveza ribolovaca Vojvodine".

- Konstatovali smo uginuće većih razmera. Ribolovci i ljudi koji su često na terenu, ne pamte ovakve razmere uginuća. Sve je krenulo od prošle nedelje, tada je bilo to u ,,normalnim" razmerama. Specifično u ovoj zoni konstatovano je najveće uginuće, rekoa je za TV Pančevo Aleksandar Poljak, šef odeljenja za inspekcijske poslove gradskog Sekretarijata za zaštitu životne sredine.

Na lice mesta izašli su gradski i pokrajinski inspektori za zaštitu životne sredina, kao i republički veterinarski i vodoprivredni inspektori koji su uzeli uzorke ribe i vode i poslali ih na analize.

- Vodoprivredni inspektor nalaže uzimanje uzoraka u zoni koju bude odredio, a shodno terenu. Verovatno od Glogonja dole prema ušću Tamiša u Dunav. Druga varijanta je uzimanje uzoraka riba, koje se nose na analizu na Veterinarski institut, od strane Republičkog veterinarskog inspektora, i treća stvar je obilazak i konstatacija od strane pokrajinskog inspektora za riblji fond, koji se nalazi na terenu i ustanovljava koji bi mogli biti uzroci s obzirom na ovakvu katastrofu, dodaje Poljak.


Šta je dovelo do pomora ribe u ovom trenutku nije poznato, a prema prvim nezvaničnim procenama riba je ostala bez kiseonika. Analizu vode uradiće republički Hidrometeorološki zavod, a rezultati će biti gotovi za 15 dana. Tek tada ćemo saznati zbog čega je došlo do pomora ribe u Tamišu.



maverick


Imre

Bez kiseonika :eek:  pa oni su nečitavi ,pa Tamiš nije bara dubine od pola metra.
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

dušan63

Na ovoliku vodu i poplave da riba ostane bez kiseonika :huh:Ko je ovde lud :question:
oću da pecam

darko031

tko rano rani , cijeli dan je umoran

Keltan

Bio je jedan tekst u Trofeju u vezi trovanje ribe ne reci Tisa..meni ovo izgleda isto,vidim i Tamis ima slican, spor tek vode  :huh: Koliko se secam teksta najvise su stradale ribe dna ,naime organske stvari koji se taloze na dno reke u kontaktu sa krecnim mlekom ( sredstvo cime se ciste ribnjaci) stvara... amonijak li je bio  :question: u svakom slucaju otrov neki  :veryangry:  :sad:

pikeman

Tisu je pre 10 godina zagadila firma iz Rumunije, ispustila je cijanid u pritoku. Nakon toga je više puta zagađivana od šećerane iz Sente.


BORKO.hr

Kod izlijevanja rijeka iz korita, po širim područjima, lakše dolazi do pomora riba, jer se plića voda brže grije, a organski otpad na izlivenim područjima brže truli i samim tim oduzima vodi kisik.

Drugi pak mogući uzroci su, otapanje herbicida, umjetnih gnojiva i kemijskih preparata, kojima su tretirane poplavljene poljoprivredne površine..

Vidjet ćemo, što će reći "struka"... :shocked:
Tko pjeva, zlo ne misli !

pikeman



Imre

Ovi rekoše da ode 3.5 tone ribe. :sad:
Nije pametan onaj koji mnogo zna ,nego onaj koji zna šta hoće........

pikeman

Kanal DTD najveći zagađivač Tamiša

PANČEVO - Najveći zagađivač Tamiša u Srbiji je kanal Dunav-Tisa-Dunav koji svojim sadržajem znatno smanjuje količinu kiseonika u vodi, rekao je danas koordinator prekograničnog projekta Ekostatus reke Tamiš Borislav Vulić.

"Sve do kanala kod Sečnja, Tamiš je bistra, gotovo planinska, reka sa mnogo kiseonika i ribe. Od tog kanala nadalje boja vode se menja, a količina kiseonika opada dvostruko", precizirao je Vulić u Pančevu na kraju zajedničkog projekta Srbije i Rumunije.

"Tamiš zagađuju neprečišćena kanalizacija, mnogobrojne septičke jame i ogroman broj malih kućnih deponija na obalama u mestima uz tu reku", izjavila je šef službe za strateško planiranje gradske uprave Jelena Novakov.

Svi rezultati merenja kvaliteta vode i katastar zagađivača biće predstavljeni 30. juna na statusnoj konferenciji kojom se završava prva faza ovog projekta finansiranog iz fondova Evropske unije sa 170.000 evra.

"Iz istih fondova uskoro bi trebalo da bude odobreno novih 640.000 evra za drugu fazu koja podrazumeva propisivanje mera prevencije, zaštite i saniranja posledica zagađenja Tamiša", najavila je Novakovljeva.

Taj deo projekta trajaće 18 meseci, a na kraju je planirano potpisivanje konvencije između Rumunije i Srbije o brizi za Tamiš i zajednička akcija Dani Tamiša.

"Akcija će trajati mesec dana i tokom nje će nevladine organizacije, pojedinci i ribolovačka udruženja čistiti reku od plutajućeg otpada i divljih deponija na obalama", dodala je Jelena Novakov.

Kako je dodala, projekat je počeo sa zajedničkom idejom dve države da se Tamiš pretvori u prvu ekološku reku u našoj zemlji i na njemu razvija ekoturizam.

Izvor: RTV


acasim75

mislim da su poslednji put ubijali strujom ribu,dal u glognju ili jabuci jer pomor ide odatle,nelogican je nestanak kiseonika po ovolikoj vodi...
od mene uvek mozete dobiti bezplatne i bezkorisne savete  :rolleyes: :lol:

dušan63

U Jabuci sam doživeo da vidim ribare naoružane kao da idu na ratište,i to sa dugim cevima a za pojasom magnum357,ko bi se njima suprostavio a džakovi prepuni riba,pa tu kontrola moli boga da izvuče živu glavu ako uopšte tamo ima kontrole.
oću da pecam

Teme sličnog naslova (10)