Pomor ribe na Staroj Dravi

Započeo Kićo, 20 Jul 2010, 15:02:51

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Kićo

BILJE - Gotovo dvije tone ribe, od čega više od 1.500 kilograma plemenite vrste, smuđa, uginulo je tijekom vikenda na području Stare Drave (od mosta prema Malom Sakadašu), od posljedica nedostatka kisika.
- Štete su enormne, a kada se uzme u obzir njihov reprodukcijski ciklus, dolazimo do približno pola milijuna kuna - ogorčeno priča Ivan Gerenčir, predsjednik Zajednice športsko-ribolovnih druš
Nedostatak kisika
Upravo ribe iz porodice grgeča, među koje se ubraja i smuđ, neotporne su na nedostatak kisika. U usporedbi sa, primjerice, šaranom, bez kisika živi znatno manje, pa je pomor smuđa posve dovoljan signal da u vodi nedostaje kisika. Inače, smuđ je jedna od najcjenjenijih slatkovodnih ribljih vrsta, bar što se Baranje i Slavonije tiče, pa se cijene kilograma te ribe kreću između 80 i 85 kuna.
tava Baranje, koja gospodari baranjskim vodama.
Objašnjava kako je do pomora ribe došlo zbog naglog puštanja velike količine vode u Staru Dravu. Nova voda ju je, tvrdi, uzmutila i podigla mulj, što je kulminiralo pomanjkanjem kisika i velikom štetom. S puštanjem vode je, nastavlja, stigla i određena količina pesticida s obližnjih poljoprivrednih površina, što je samo dodatno utjecalo na pomor goleme količine ribe.
- Naša ribočuvarska služba satima je vadila ribu i zakopavala je, prethodno posipajući uginule primjerke vapnom - opisuje događaje od proteklog vikenda, naglašavajući kako je sanacija terena izazvala dodatne troškove. Tako velikog pomora ribe, kaže, teško je prisjetiti se, a uspoređuje ga s početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je došlo do velikog otrovanja ribe otpadnim vodama jedne baranjske tvrtke.
- Smuđ je, uz šarana, među rijetkim ribljim vrstama kojima svake godine poribljujemo baranjske vode, a smuđevima se postavljaju i takozvana gnijezda - naglašava Gerenčir.
Inspektor zaštite prirode Željko Vuković pomor smuđa također pripisuje nedostatku kisika. Objašnjava kako do toga dolazi prilikom velikih vrućina, kada i temperatura vode doseže vrhunac.
- Kada se svemu doda naoblaka, dolazi do prekida procesa fotosinteze algi i biljaka pa je i kisika manje. Posljedica je zijev ribe i njezino uginuće - tvrdi napominjući kako su neke ribe manje, a neke više otporne na nedostatak kisika. U slučaju da se u vodi nađe veća količina pesticida ili nekih drugih otrovnih tvari, dolazi do općeg pomora, a kada je u pitanju samo određena riblja vrsta, riječ je upravo o zijevu - naglašava Vuković.

maverick

mogli su to malo ozbiljnije odraditi...

Kićo

bitno da su prije nekoliko dana poribljavali :veryangry:

maverick

ne razumijem kako se istim ljudima u rukovodstvu svake godine dogadjaju isti propusti....

Kićo

zato sto tek kad naprave sranje pocnu malo razmisljat,i onda je uvjek neko drugi kriv :takoje:

Damir

heheh meverik i ti svašta pitaš kada na čelnim mjestima sjede ljudi koji nisu sposobni za to što rade
Dunav  Dunav  Dunav Dunav Dunav Dunav

sm7

Citat: maverick poslato 21 Jul 2010, 02:11:01
ne razumijem kako se istim ljudima u rukovodstvu svake godine dogadjaju isti propusti....
Riba smrdi od glave, doslovno drzava nam se raspada...tako da me ovo ni najmanje ne cudi :huh:
There are no great fishermen, only great fish.

Teme sličnog naslova (10)