Pitaj ovde ako ne znaš gde...

Započeo Keltan, 08 Decembar 2010, 20:31:05

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Nenad 80

Prošle godine nakon 18 godina pauze izadjem na vodu
i totalno odlepim za pecanjem (opet). Oprema i pribor
koje imam su poklon od starijeg brata i Nemačke i to
pre otprilike 25 godina. Znanje o ribolovu mi je malo,
dakle početnik. Treba mi pomoć u vidu saveta kako
da primereno koristim opremu, tačnije za koju tehniku
i vodu su namenjeni: štap Daiwa sensor 40 dužina
3.9m tb 10-40 težak je na kuhinjskoj vagi 385gr i na
njemu masinica: Eurostar vip 35 teška je 215gr




LSI

Citat: LSI poslato 26 Mart 2018, 23:32:57


За супстанце за које се зна да су опасне и штетне, донете су одлуке да су забрањене (нпр. азбест). За неке је дат рок докле се могу користити, а после ког ће бити забрањене трајно (то је нпр. случај са папиром који се код нас користи за фискалне рачуне - утврђено је да у њему има фталата и донета је одлука да буде забрањен, чини ми се од 2020. код нас - то је она иста супстанца због које је била велика афера с играчкама из Кине).


Касни сати и замор па можда нисам био довољно јасан - у папиру за фискалне рачуне пронађена је супстанца позната као Бисфенол А, која је честа у производњи производа од пластике, посебно прозирних, па је отуда и била велика афера с играчкама и бочицама за млеко и сокове за бебе.

Deniss

Mene vise zabrinjava sto ne znam o kojoj se supstanci radi. Na pakovanju ne pise nista, koliko god da koristim google ne mogu da nadjem nista prezicno.

LSI

Денисе, нисам имао намеру да повећавам вашу забринутост. Међутим, добро је што сте обратили пажњу на текст на етикети - његова сврха и јесте да упозори на присуство хемикалије која може бити опасна.

Ми смо окружени опасним материјама али нису све једнако опасне и нису све на исти начин опасне.

У највећој мери, према мојим сазнањима, многе супстанце, чак и оне које су већ у листи супстанци које изазивају забринутост, могу бити безбедне и корисне уколико се примене до одређених граница.
На пример, караген или адитив с ознаком Е407 (има и Е407а) једна је од хемикалија које се налазе и у храни за бебе и у храни за одрасле и у храни за кућне љубимце, а док је овај адитив у Америци прихваћен и одобрен, у Европској унији је забрањен из превентивних разлога.
А познато је да он изазива упале у организму, услед којих може доћи до обољења неких органа за варење, па чак и до развоја рака дебелог црева.

Шта хоћу свим овим да кажем - сви ми би требало да избегавамо куповину и коришћење производа за које знамо да могу бити опасни. Ипак, то не значи да треба да паничимо и да подижемо узбуну. Потребно је само да будемо предострожни.
Потребно је да не претерујемо с употребом таквих предмета, не треба јести велике количине такве хране, не треба их користити дуго; после употребе предмета који садрже такве хемикалије, пожељно је добро опрати руке.



Ad fines

LSI, mogao si da kazes coveku koliko hemikalija ima potencijal da se nadje na listi kandidata. Nije se bas toliko uplasio.  I svaka koja je zabranjena ili je na listi kandidata koji cekaju da budu zabranjeni ima svoju zamenu, koja ce isto biti zamenjena jednog dana....  Umesto bisfenola A, doci ce neki drugi bisfenol.... Na zalost, svet je danas takav. Profit na prvom mestu. To je cena vremena u kom zivimo. I ftalati i bisfenol A su veoma prisutni oko nas.  U raznim proizvodima, iz kojih mogu da predju u hranu ili preko kože u organizam.  Ambalaza, igracke, odeca... pa i taj sed.  Po decu su recimo opasne igracke iz kojih preko znojavih ruku ftalati ulaze preko kože u organizam. Inace te hemikalije spadaju u endokrine disruptore, da prosto kazem, uticu na hormone....   Sve te gumene mekane igracke iz Kine, one papuce, razne plasticne flasice ne treba kupovati i treba ih sklanjati od dece. Imajte u vidu da nisu svi organizmi isti. A deciji su najosetljiviji jer su u rastu i razvoju.
Kazes da neke i nisu toliko opasne ukoliko se koriste u odredjenoj meri, ali ne treba zaboraviti i kumulativni efekat.... Tj organizam je opterecen I sa drugih stana, narocito deciji, elementima kao sto su  dodaci hrani, kozmetici,  gradjevisnkim materijalima, bojama, lakovima,  hemikalije koje se koriste u poljoprivredi...   Po meni jedna veoma ozbiljna tema, ali veoma slabo zastupljena u javnosti i medijima. Samim ti I svest ljudi veoma slabo razvijena na ovu temu....

mknezevic

Ne znam da li je već neko postavio ovakvo pitanje na forumu i da li se povela diskusija ako jeste unapred se izvinjavam na ponavljanju.

Interesuje me koliko buka motornih čamaca može da utiče na rad ribe na hranjenom mestu? Pitam iz razloga što na Savi gde sam prošle godine pecao, na svakih 15 min proleti neki gliser ili skuter i to po nekom nepisanom pravilu uvek kada riba krene da radi. Nakon toga usledi tajac, kao da se riba poplaši i napusti spot pa je potrebno opet čekati da se vrati i tako u krug. S druge strane kako onda troling ima smisla kada se voziš i loviš grabljivice... I s obzirom da planiram ove godine više da pecam iz čamca pitanje za čamdžije, da li potncijalnom mestu prilaze veslajući kako ne bi uznemirili ribu ili komotno pre sidrenja dojure motorom?

LSI

@Ad fines,

Нисам могао ништа одређеније да кажем о хемикалији у купљеним шедовима јер на етикети не видим податке.

Нисам имао ни намеру да Дениса или било кога другог уплашим својим писањем. Чак сам покушао да на врло "популаран" начин изнесем неке чињеници.
Својм коментаром, ви сте дали и неколико додатних, врло значајних информација тако да смо, чини ми се, заједно дали прилично добру информацију у вези опасних хемикалија.

То јесте веома важна материја и није лако у неким случајевима давати директне одговоре јер у свему томе има још увек толико непотпуних, а често и врло супротстављених информација.

Ја бих, у најкраћем поновио само неколико ствари:
- колико год је могуће, треба избегавати куповину и коришћење производа за које знамо да садрже опасне или забрињавајуће хемикалије
- приликом употребе таквих производа треба бити пажљив и кад год је могуће користити расположива заштитна средства
- избегавати дуготрајну и поновљену употребу
- после употребе пажљиво опрати руке и ако је потребно и гардеробу.

Таквим понашањем, постепено и посредно утицаће се на произвођаче да активније траже замене, које није увек лако пронаћи.
Мислим да смо овим писањем макар мало допринели да људи обрате више пажње на ову проблематику.



vukatrot

Imam pitanje za iskusnije. Koji akumulator i koje jacine mi je potreban za startovanje motora 25 ks 4t i eventualno neko osvetljenje prilikom nocnog pecanja. Camac je bez kabine tako da nema nikakvih potrosaca. Hvala.

LSI

Можда нисам искуснији али имам Хонду БФ25, на чамцу без кабине, баш као и ви.
Акумулатор је извађен из аута и има 65 Аh.
Никад нисам имао проблема са стартовањем.
Верујем да би и акумулатор од 55 Аh био добар пошто нема других потрошача али ако не возите сваки дан, односно, ако по више дана не стартујете мотор, онда је боље имати јачи акумулатор, а ако имате мотор с ког можете да повучете струју, онда се он брзо допуни у току вожње.

vukatrot


simpson_H

Citat: vukatrot poslato 04 April 2018, 20:00:26
Imam pitanje za iskusnije. Koji akumulator i koje jacine mi je potreban za startovanje motora 25 ks 4t i eventualno neko osvetljenje prilikom nocnog pecanja. Camac je bez kabine tako da nema nikakvih potrosaca. Hvala.

Druze, pogledas koliku struju vuce alnaser pa kupis akumulator dubokog praznjenja (VRLA) koji daje startnu struju koja ti odgovara. Ovi akumulatori za kola nisu uopste dobri za camac a traju i po 5x krace. Problem je taj sto akumulatori za kola cim malo popuste i isprazne se postaju neupotrebljivi i za startovanje. Za isti motor kao tvoj ali bez alnasera uzeo sam akumulator 32Ah VRLA gel star par godina i ocekujem da mi traje jos desetak, mozes da ga praznis do mile volje da napon padne na 10v on i dalje daje struju koliko volis. Platih ga 50e. Nesto kao planiram da nadjem alnaser za moj motor pa sam birao prema tome, moj daje 40A startne struje sto je sasvim dovoljno za taj alnaser. Znaci gledaj akumulatore za invalidska kolica, pumpe za grejanje i slicne. Imas na KP akumulatori Nesa, decko ima polovne VRLA akumulatore iz inostranstva jer velike firme imaju obavezu da ih menjaju na par godina a realno traju visestruko duze. Inace kao novi su dosta skuplji od klasicnih auto akumulatora.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

vukatrot

I gledao sam neki takav akumulator od 50A, za invalidska kolica, neke industrijske masine itd. Nov kosta nesto preko 11000 rsd. Da li kupiti ovaj ili taj polovni koji vi preporucujete? Hvala.

simpson_H

To je super cena za nov akumulator ako je 50Ah i ako ti se uklapa sa startnom strujom. Gomilu struje realno imas sa tolikim akumulatorom pa i da zanocis negde sa svetlom :cheesy:
Opet ja nisam hteo da dam 100 i kusur evra za nov, da imam brod za more pa vredi.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

vukatrot


DakiNS

Koliko se sećam , imao sam običan automobilski akumulator od 45 Ah , i na priključak za struju na motoru postavio grecov spoj , pa sam struju potrošenu za alnasovanje nadoknađivao punjenjem iz istog motora. Malo ulaganje velika korist.  smiley033
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

Teme sličnog naslova (1)