Feeder prihrana - kućna radinost, smeše i dodaci...

Započeo Zmaj Strasni, 07 Februar 2017, 12:09:34

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mihabg

Dule je u pravu za keks i prezlu... Npr.
keks vec ima vise od 5 sastojaka , kao:
secer, brasno , mleko u prahu,maslac, soda b., mozda aromu neku kao vanila   itd
A tek zemlja sa krticnjaka blizu reka
...hranjiva od recnih nanosa.
Blizi smo onom 13 realno uvek..

Milan berkut

Momci moji, nutritivna vrednost prihrane tj koliko je hranljiva a uz to njen ukus i miris jeste jedan od dva osnovna uslova koje prihrana mora da ima, što je sasvim logično.
Postoji i drugi osnovni uslov koji ta ista prihrana mora da ima a to je njena mehanika tj kako će se ponašati kad se navlaži i upadne u vodu  pa do dna i na dnu.
Hoću da kažem da je jednako važno da nam prihrana ima optimalnu hranljivost (prema godišnjem dobu i ili prema ciljanoj ribi kroz godišnja doba), ukus i miris, baš kao i da ima optimalnu mehaniku tj ponašanje u vodi (takodje prema godišnjem dobu i ili ciljanoj ribi kroz godišnja doba).
I svi ''Mi'' koji muljamo neke svoje smeše morali bi jednako da vodimo ''računa'' i zadovoljimo oba ova uslova. Nama je generalno mnogo lakše da saznamo i odredjujemo hranljivost, ukus i miris, nego da ''znamo'' kako će koji sastojak uticati na mehaniku prihrane tj da napravimo takav odnos tonućih, neutralnih s vodom, i plivajućih čestica koji će pod vodom praviti optimalne efekte za našu ciljanu ribu. Ovom još treba dodati veličinu granulacije samih čestica . . . i boju prihrane.
Ok, neko će pomisliti da se mehanika dobija stepenom uvlažnjenosti prihrane što je tačno ali samo delimično, jer, stepenom uvlažnjenosti se skraćuje ili produžava vreme rastvaranja prihrane u vodi. Ok, stepenom uvlažnjenosti se daje manje ili više vremena svim česticama da upiju ili ne upiju maksimalnu količinu vode koju mogu da prime - ali taj limit uvek postoji i svaka čestica ne može da primi više od onog što joj njena struktura dozvoljava.
Tako da je ipak važnije znati koje, od čega, čestice mogu koliko vode da upiju i kako to utiče na njihova plivajuće/neutralna/tonuća svojstva u odnosu na vodu u koju dospevaju. Na ovaj način, poznavajući svojstva, se prave smeše koje imaju svoja karakteristična ponašanja a nama su poznate rangirane u klasama Jezero, Reka, Feeder . . . ili po ribama ''za'' bodorku, šarana, deveriku, karaša, mrenu/skobalja, kedera  :cheesy:

Ad fines

I da se nadovežem samo na Milanov post, jedan isti sastojak, recimo pšenica, može imati veoma različite osobine (što u nutritivnom što u mehaničkom smilsu) u zavisnosti od toga kako će da se obradi, tj kojim će fizičko-hemijskim procesima biti izložena.  Npr, da li će biti samlevena u brasno, podvrgnuta procesu ekstrudiranja ili ekspandiranja, skuvana pa samlevena (ili ostavljena da krene da ,,vri")...  Da li će brašnu biti dodati kvasac ili ne pri pečenju hleba koji će se samleti kasnije (ili još neki sastojci), na kojoj će se temepraturi peći testo, da li će da odstoji neko vreme, itd, itd........
U svakom slucaju pozeljno je iskustvo iz kuhinje i barem neko predznanje o tehnoloskim procesima u proizvodnji hrane, poznavanje sastojaka....
Ja recimo nemam pojma od cega se prave takmicarske primame, ali sam poceo da pravim sam svoje bas tako sto sam poznavao svojstva nekih namirnica i nasao im primenu u mojim domaćicama.


Spojene poruke: 08 Maj 2018, 20:59:32

naletim danas na kokosovo brasno sto smo pominjali u temi o aromama. I da, cena je i dalje oko 650-730 dinara po kg u zavisnosti od proizvodjaca. Uzeh jednu kesicu od 200g, kad sam vec bio tu  :rolleyes:




pa ko voli nek se igra  smiley033

Ch.e.d.a.

Da li je neko probao da doda hranu za akvarijumske ribice, Tetra diskus tacnije, u prihranu? Imam teglu te hrane i nameravam da probam ali nikako da odem na vodu. Ona je sitne granulacije oko 2mm i crvene boje pa podseca na neke kupovne pelete. A sto se sastava tice sadrzi sve najpotrebnije ribama.

vladimir022

Ja mislim da moj rodjak ubacuje to u mali ribnjak i kaze da sarani usisavaju ko ludi

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


robertnfv

Gde moze da se nabavi to seme od konoplje ili ulje itd.  . Za feeder ribolov?


Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока


bulmil

probaj u prodavnicama zdrave hrane

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Džamajka

dragan2006

Ulje ćeš možda naći u tim radnjama ali je dosta skupo.Seme konoplje po poljoprivrednim apotekama ili po ribolovačkim radnjama, ponekad ga bude na Kupujem prodajem, cena je oko 400 dinara za kg sirovog semena.

robertnfv

Hvala

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока


laki22

autosport ima dobru, jeste da je 450 din ali sluzi za 5 pecanja, mozda i vise

mihabg

Ulje se ne trosi ko voda.... Meni ovo odradi mnogo posla
Oko 500-600 RSD ...

robertnfv

Sada cu da pazarim prvo seme konoplje pa da probam. Kako vi to spremate? Gledao sam da lik skuva I onda tu vodu koristi da sa njom nakvasi hranu. Koliko vode treba I koliko semena? Sta kasnije sa skuvanim semenkama,isto se stavljaju u hranu ili?

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока


Baustelac

Ne bih da trolujem ali meni konoplja nikad nije dala bolje rezultate kad sam je koristio. A koristio sam je kuvanu, prženu, prženu pa mlevenu... Jedino još ulje nisam probao. Još to i onda ću definitivno moći jednu špeciju da izbacim totalno iz upotrebe.

mihabg

Robert@
Najbotnije kod spremanja kuvane konoplje je da je ostavis u vodi 12- 24h.
Vode stavljas od oka, npr. litar na 150-250g.
Lakse se kuva kad odstoji, postane teza i tone (a to ti i treba)  , i deo ulja predaje vodi koja se kasnije koristi za mesanje hrane, pravljenje bustera, prelivanje partikli , peleta i sl.
Nema tu mnogo pameti , ali ima par fora kako se podize atrakcija sa raznim dodacima.
3 osnovna dodatka su:  secer, so i ljuta mlevena paprika , a moze jos mnogo toga naravno (masti na volju). Takodje "pijana" konoplja nije los izbor ponekad i u nekim delovima godine  , odnosno dodavanje alkohola u vodu. Za tu svrhu super su jeftini  likeri (recimo od jaja, kokosa, cokolade, mente, lesnika itd.)
Inace kuvana konoplja se cuva uvek u vlaznom stanju pre stavljavljanja u hranu . Moze da se potapa u vodi u kojoj je kuvana , ili u vodu sa reke na kojoj pecas , cak i u ulju  . Zadrzavas joj tonuca svojstva, a vecina nas skuva vise pa cuva u zamrzivacu  podeljeno u kesicama za jednu upotrebu, da ne kuvamo 5 puta.
Koristi se kuvana, sirova mlevena, pecena (ili pecena grubo mlevena/mrvljena ) , proprzena na ulju (moze isto grubo mlevena/mrvljena)  ... Zavisi koje doba godine, odnosno sta i kako hoces da serviras .
Po meni najatraktivnija je proprzena mrvljena , ili nabrijana kuvana.
Eto , to je otprilike citava nauka...
Igre za malu decu, bez granica.

robertnfv

Svaka cast. Hvala. Sutra pecam pa javim.

Послато са GT-I9301I уз помоћ Тапатока


Teme sličnog naslova (10)