Dužina predveza za feeder tehniku

Započeo pikeman, 15 Jul 2016, 23:55:22

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Sax

Duzina predveza za feeder tehniku kod mene se krece od 10-25cm,toliko otprilike je ona plastika za drzanje vezanih udica.10cm koristim kad pecam method hranilicama,a ostale duzine od 15-25cm kad pecam kaveznim.Nista vise ne eksperimentisem sa predvezima jer ne idem cesto na pecanje a i kad odem,to je 3-4 sata tako da zelim da se opustim a najvaci akcenat stavljam na cestu zamenu i kombinaciju mamaca u tom periodu.
Krupna deverika u Ns se meni javljala u odredjenim mesecima iza prevodnice,najcesce u avgustu-druga polovina.

Ad fines

Ajde jedno pitanje, da vas navedem na razmisljanje. Zasto se kod sajma u BG, krupna deverika (licno sam video komade od 2.5 – 3kg) peca uspesno na setnju, na klizeci plovak? A na Tisi bolje radi kratak predvez sa inertnom hranom, koji stoji u mestu. A isto tako na Dunavu kod Ordosa gde peca Dome Gabor radi krupna na feeder, na dugacak predvez, i to cak i na kotrljanje, a opet na Uni je Pex pecao na metarski predvez.  Koji je razlog za to?

laki22

jednostavno. drugaciji tereni i navike. kod govnara je navikla da juri mamac, na tisi je lenja i ceka ga, na ordosu je brza voda pa opet juri itd

Ad fines

Sa Lakijevim odgovorom moze i da se zavrsi sa pisanjem na ovoj temi. Posmatrajte vodu i navike riba na njoj i to je to.

alex_vzd

Duljina predveza u feeder ribolovu kao u bilo kojem drugom je u osnovi stvar osobnog izbora ribolovca a ne nekakvog generaliziranja ili definiranja.
U feeder ribolovu sa kaveznim, open end i srodnim hranilicama a kada je u pitanju klizna montaža( running rig) sa ili bez "feeder link-a" duljina predveza mi se kreće..ne ispod 40cm, ne više od 80cm.

Ako rabim "paternoster montažu" onda je to uglavnom varijacija, tipa "helicopter rig"..



Varijaciju sa kraćim predvezom(kao na slici) obično koristim kada upotrebljavam ovaj tip hranilice..


bolenbgd

Moje iskustvo sa duzinama predveza i krupnijim deverikama je uglavnom uslovljeno trenutnim navikama,ponasanjem i slojem vode u kojem se krece riba(uz ostale uslove na vodi,brzinom vode,vidljivoscu itd...).Desavalo se da je dobijem na metarski predvez i jednog crva na maloj udici,a u nekim situacijama uzimale su krupan mamac na kratkom predvezu i vecoj udici.Zato ne treba da bude problem eksperimentisati sa debljinom i duzinom predveza,kao i sa velicinom udice i intezitetom hranjenja.Najveci problem je sto su iole krupnije ribe retke,i tesko je u seriji uhvatiti vise riba ozbiljnije gramaze.

ribolovacnis

Samo se jednom desilo da sam imao više tih pravih.
Pre par godina Dunav, Grabovica petodnevno kampovanje kraj avgusta početak septembra ne sećam se tačno.
Jedno veoma veoma čudno pecanje. Prva dva dana nismo ribu videli. Trećeg dana 7 deverika od 2 do tri kilograma i to ujutru od pola 7 negde do 8h. Četvrti dan isto vreme 4 deverika iste veličine. Peti dan isto vreme isto 4 deverike iste veličine.
Ma nema sta nisam pokušavao ali nista nakon toga nista pre toga.
Pecao na lubenicarku na nekih 6,7 metra dubine. Predvez kratak 15 cm, udica 8, i crva koliko stane na udicu.
Tako nesto mi se nikad nije desilo ni pre ni kasnije,jednoatavno predpostavljam da je tada u to vreme nailazilo jato koje bi kasnije samo produžilo dalje.
Što se konkretno predveza tiče i ima i nema pravila ali treba eksperimentisati. Nekad 15,20 cm duže ili kraće može da od solidnog napravi jako dobro pecanje.

Milan berkut

Citat: Ad fines poslato 08 Februar 2018, 15:03:44
Sa Lakijevim odgovorom moze i da se zavrsi sa pisanjem na ovoj temi. Posmatrajte vodu i navike riba na njoj i to je to.

Pa dali je?  :no:
Važno jeste, ali bih rekao, tek za početak. Gde se riba okupala u cik zore, koja se riba pokazuje . . . to su neki od prvih ohrabrujućih pokazatelja da može biti dobrog ribolova. A navike ribe, svaka vrsta ima svoje karakteristične navike kao vrsta, i prvenstveno to treba što bolje naučiti od nekud, a danas bar ima gomila mogućnosti za to - naučiti osnove!
Tako isto i što se tiče tehnika koje se ubrajaju u opšti naziv - fider ribolov - (ribolov uz korišćenje hranilice) !!!
Pa kad budete sigurni da ste načisto šta koja od tih tehnika ima kao osobenost i različitost, onda ćete i moći da - znate šta radite, šta kad da koristite . . . i da ih kombinujete.
Kad naučite kako se koje montaže zovu, vezuju, i kakve su razlike medju njima . . . kakve prezentacije koja od njih omogućuje - počećete da razmišljate kao fideraš i da lovite ribu kao fideraš a ne kao bivši šarandžija, varaličar ili plovkaroš.
Trpati sve u jedan koš i govoriti da nema veze i da nije bitno, ili da je sve to isto . . .  :no:
Udica je jedini element koji pravi direktnu vezu sa ribom, ona mora biti prilagodjena veličini i vrsti mamca i očekivanoj veličini /vrsti ribe.
Predvez, svojom dužinom i debljinom mora da obezbedi željeni efekat koji hoćemo da postignemo, a u principu ih ima samo dva - jedan je da se riba samozakačinje već u pokušaju da proba mamac tzv ''prva proba'' . . . i drugi je da se dužinom i debljinom predveza ribi da dovoljno vremena da dovoljno duboko u usta uzme mamac i krene s njim u nekom od mogućih pravaca jer tad imamo detekciju uverenu na vrhu kvivera.
Ovo nisam ja izmislio, ja sam samo u svojoj praksi to podvrdio kao potpuno tačno!

tiki61

Dužina i debljina predveza, kao i veličina udice su veoma promenljiva kazegorija. Zavise od uslova na vodi i od vrste mamca. Za feeder uvek nosim udice broje od 14-18 i to dvadesetak na predvezu od 60 cm i po pet udica na predvezima od 80 i 100 cm. Udice broj 10 i 12 su na predvezima od 20-30 cm koje po potrebi skraćujem. Krupnije udice su za kukuruz, a sitnije za žive mamce. Nisam još pecao method tehnikom. Predvez je od fluorokarboma debljine od 0,12 do 0,17.
Što se tiče krupnih deverika, u mojoj kratkoj (jednosezonskoj) feeder karijeri neuporedivo su češće dolazile na kukuruz, nego na žive mamce, otprilike šetiri puta češće. A imao sam od 3 do 8 kilašica i jačih po danu pecanja.
Jeste da je u pitanju kraći predvez, ali je važan i mamac. Takođe, veoma je bitna i primama. A u njoj dosta kukuruza šećerca, peleta, ječma i konoplje, kvalitetnog keksa, ponekad i prezle, obavezno mlevene golice, melase i aditiva na bazi karamele ili meda. I još nešto, u primamu pre kvašenja i prosejavanja dodam dve-tri šake grube prekrupe koja doprinosi da hrana bude rastresitija, a komadiće prekrupe voda ne može da odnese i oni su tu u blizini mamca. Još nešto, uvek koristim podizač u vidu zrna stiropora, pogotovo kada pecam na žive mamce. Ne pravim dva hranilišta (što je možda greška, jer riba predveče prilazi obali), već odredim jednu tačku čija daljina zavisi od vodostaja. Kada voda raste na daljini od 30-40 m, a kada opada na daljini 50-60 m. Ovo se odnosi na Tisu, na Tamišu su ta rastojanja mnogo kraća.
Ne treba oko predveza preterivati sa nekim krutim pravilima. Svaka voda ima neka svoja (okvirna) pravila, ali ponekad se riba ponaša suprotno svim pravilima. Uvek treba eksperimentisati.
Svi smo mi ravnopravni, ali su neki malo "ravnopravniji"!

Ad fines

Jeste Milane, samo sto smo mi odavno pecali na te montaze, a nismo ni znali kako se zovu, ali smo vrlo dobro znali koji efekat zelimo da postignemo. Recimo helikopter (praveci stopere od debelog monofila,  pomerajuci ih kako bi keder bio vise gore ili dole, pa klizna montaza kada smo pecali na zgazenog kedera na dnu. Posle smo samo umesto stapicastog ili suznog olova sa alkom na kopcu kacili hranilice.  Takodje, ovo sto Jamal zove Dink ili kako vec, paternoster...... Pa ,,metod" sa kratkim predvezima. Sve se to koristilo.  Nisu ih izmislili Rusi, Englezi ili ko vec. Oni su ih samo profinili, malo modifikovali i lepo prikazali u filmovima, kao uostalom sto rade i u ostalim sferama, a mi se lozimo i jos prepucavamo da li je petlja Gardnera ili running...  ili sta vec. A ljudi u krsu pecali jos pre 20 godina koristeci ,,linkove" od tanjeg monofila nego sto je osnovni i klizne montaze a nisu ni znali da se to tako zove, a nije im bilo ni bitno, jer je bilo ribe koliko hoces, a pecali su za svoju dusu, i ne da nisu hteli da pokazu drugima, nego su i krili.
Kaveznu jesu izmislili (ako gresim neka me neko ispravi), ali si im se tu revansirao koliko toliko  :lol:

Milan berkut

Vidiš, ja vrlo dobro pamtim to vreme kad nisam imao izbora, kad je ponuda svega bila vrlo škrta . . . i kad sam mogao da napredujem samo iz onog što sam imao u rukama. Protok informacija izuzetno spor jer nije bilo mogućnosti da se dodje do njih.
Sad je sve - na izvolite, ceo svet nosiš u telefonu i samo se malo treba potruditi da se sazna gomila tudjeg iskustva, da se prate noviteti i novi trendovi - da se može napredovati.
Ajte da idemo sa savremenicom oko nas!
Nemojte sebi dozvoliti površnost!
A pogotovo da trpate sve u jednu kesu i to zovete fider tehnikom.
Isto tako da nas vraćate unazad!

Отправлено с моего SM-G355HN через Tapatalk


tiki61

Zaboravio sam još jednu "sitnicu". Pošto koristim montažu sa upredanjem osnovnog najlona, razmak između kopče za hranilicu i vrtilice za predvez je 15-20 cm. Znači za toliko je predvez realno duži.
Svi smo mi ravnopravni, ali su neki malo "ravnopravniji"!

vlada1978.

Hteo sam da dodam nešto iz ličnog iskustva što se tiče dužih predveza. E sada da li je to našom pogreškom ili ne, nije ni bitno :no:. Ukoliko se riba u datom trenutku i na tom mestu ne nalazi na dnu nego uzima hranu u srednjim slojevima vode(ovo se odnosi na predveze duže od 60 cm.do 1m.) Dajemo mogućnost malom mamcu da veoma sporo i lagano propada što daje ribi vremena da uzme mamac dok on još propada. Što naravno kasnije tačno možemo da odredimo u kojem sloju se riba nalazi i uzima hranu.
Dužinu predveza opet određuje voda na kojom lovimo i ciljanu ribu. Naravno teren i konfiguracija dna. Ali opet suština cele priče je u tome da sića uvek ide na hranilicu direktno dok krupnija riba se uvek drži po bočnoj liniji spoda ili podalje od samog centra hranilišta. Tako da ja mislim da na osnovu ovoga treba i odrediti na takvoj vodi (mislim na uslove i ciljanu ribu) dužinu predveza. Ja obično na rekama koristim predveze od 25cm. pa idem na gore tj.povećavam dužinu, dok kada lovim babušku ili šarana 10-20 cm. plafon. Opet zavisno od vode na kojoj pecamo. Ja mislim da ne postoji idealna dužina predveza hoću da kažem npr" Evo dužina predveza od 30 cm. je idealna za sve prilike ,za sve vode i za ciljano svaku ribu koju lovimo"Ovo sam samo naveo primer. Ja mislim da dosta tj.jedna od nepobitnih činjenica je iskustvo ribolovca da proceni kao i samo poznavanje vode tj.terena gde pecamo odlučujuća stavka u određivanju dužine predveza. Jer mislim da ne postoji idealna dužina predveza. Moje neko lično dosadašnje zapažanje. :bye:
Strpljenje je umetnost nadanja.

laki22

Mozes li da mi pojasnis, kako to utice konfiguracija dna na duzinu predveza?

NikolaNS

Ako ti je na dnu trava visine 20 cm a pecas na predvez od 10 cm onda ce ti hranilica odvuci udicu u travu i riba nece videti, mozda?
Rekao je Dunav, a on dobro zna, Na prvom je mestu zemlja Srbija. A gradovi i prije i sad, Kako Dunav rece, to je Novi Sad.

Teme sličnog naslova (10)

26151

Odgovora: 352
Pregleda: 128355

4293

Odgovora: 2593
Pregleda: 541837

25485

Odgovora: 125
Pregleda: 53406

1226

Odgovora: 6973
Pregleda: 2346660

7489

Odgovora: 3054
Pregleda: 1098892

20529

Odgovora: 0
Pregleda: 2291