Dužina predveza za feeder tehniku

Započeo pikeman, 15 Jul 2016, 23:55:22

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ad fines

ja sam vec stekao neka iskustva (ponajvise Savska) pa u zavisnosti kakva je voda krecem sa nekim predvezom. Nocu mi se u 90% slucajevima najbolje pokazao veoma kratak prevez koji jedva da prelazi kraj hranilice pa do nekih 30ak cm. Dok danju varira, cak i do 1.5m. Inace kada se potegne prica o predvezu, mora da je isprati i udica. Na primer, da je No Names stanjio predvez i stavio tanju udicu, mozda ne bi morao da ga produzava. S druge strane, veca i teza udica i na duzem predvezu opet mogu isto da leze na dnu i da se prezentacija ne promeni. Ne pecam na vodoama koje su pri dnu jake tj koje ispiraju, kako kazete, hranu pa je potrebno koristiti dugacak predvez iz razloga sto se riba postavlja nizvodno i ceka. Mada se to moze resiti i trebalo bi da se resi povremenim pomeranjem nizvodno. To sam recimo uradio kada sam pecao u Futogu, pomerio sam se za oko metar ipo i koristio predvez od metar ili vise ako se secam. I to je dalo rezultat.

S druge strane, tereni na kojima uvek pecam i koje biram, duboki i do 12m, nemaju jake struje na dnu, iako su potrebne teske hranilice. Tu se riba ne postavlja nikada nizvodno, uvek je na samoj hrani, ili iznad nje. U prvoj situacji uzima agresivno i tada se koriste kraci prevezi i jace udice. U drugoj situaciji, riba se mota tu nesto iznad i povremeno pokupi po neku cesticu.Udicu uzima pipavo i cesto je izbacuje iz usta. Tada se koristi duzi predvez i mala udica 16-18, tanka ona najjadnija. Nekada samo sa jednim crvicem, pinkicem ili kasterom. Kod mene, dugacak predvez je iskljucivo povezan sa veoma malom i laganom udicom, tj glavna svrha mu je prezentacija. Zanimljivo je da kada pecam po 10-12 sati, ove 2 situacije mogu da se naizmenicno smenjuju vise puta. Karakteristicno za ploticu recimo, a nije strano ni sljivaru i deverici.

vlada1978.

Citat: laki22 poslato 14 Februar 2017, 11:09:29
Ne upetljava se 100% ako klipujes i pre pada hranilice u vodu opruzis sistem... duzi predvezi se koriste na reci sa brzim tokom da bi mamc bio u zoni spiranja hrane, da lebdi i da se ponasa sto prirodnije, na jezerima da propada sporije i da ga riba uzima u propadanju itd, mnogo jos razloga... a to sto nesto radis 8 godina moze da padne u vodu sve ako radis non stop pogresno... inace covek koje si citirao je u to vreme, pre 7-8 godina bio aktivan takmicar u fideru
Prvo da te pozdravim i svaka čast i tebi i kolegi (koji se takmičio kada sam ja počeo da pecam)izvinjavam se javno ako sam Vas nešto uvredio,što sam imao najmanju nameru.Pozdrav i bistro na vodi.
Strpljenje je umetnost nadanja.

Milan berkut

Citat: Milan berkut poslato 14 Februar 2017, 23:24:40
Ma lako je Zmaju Strašnom da se zeza s turpijom i krupnijim udicama kad mu Madjari ''nogama'' guraju ribu niz Dunav a on samo sačekuje  :lol: :tongue: Ded' da ga vidim kad bi došao kod nas ''sirotinje''  :lol: :lol: :lol:
U proseku za jedno 4-satno pecanje potrošim minimum desetak predveza, naravno sa udicama zajedno a u predveznici su svi predvezi dužine 60cm sa čime i počinjem ribolov . . . i u ogromnoj većini slučajeva taj predvez se skraćuje na 30-40cm i mogu reći da je to najčešća radna dužina predveza u mojim ribolovima. Sledeća najčešća dužina predveza mi je 15-20cm i na kraju tek one dužine izmedju 60-100cm. Metod ne računam, to je priča za sebe.
Dužinom predveza prvenstveno tražim onu koja će mi taj dan na tom mestu obezbediti da imam uverene trzajeve koji mi obezbedjuju što manje promašaja, ne svih riba, nego one ribe koju tog dana želim da pecam.
To odredjivanje dužine (i debljine) predveza je samo jedan deo koji mi uz pravilno odabranu udicu prema mamcu i njegovoj veličini valja uskladiti prema veličini ribe koja se lovi, ili time eliminisati neželjenu veličinu i ili vrstu ribe pa čekati ono što sam namerio da lovim.
Predvez mi se mrsi iznad hranilice oko osnovnog kad god nepravilno zabacim  :rolleyes:, jer smatram da se to dešava pri zabačaju, a kad mi se pri izvlačenju predvez sav ufrćka onda znam da nisam dobro montirao mamac na udicu pa je to razlog.
Citirao sam svoj post jer on sadrži jedan deo odgovora na pitanje našeg kolege Nermina u temi Čari ribolova.
Što se tiče deverike, ali baš deverike, to je izuzetno oprezna riba, lako plašljiva i riba koja traži da u njenom okruženju bude mir. Ostale deverikoidne ribice su u mnogome sasvim drugačije. Deverika je priličan flegman, sporo se kreće, nije žustra kao kesege, špicerke, crnooke . . . što je krupnija to joj je mir važniji, pa i od hrane. Vrlo je malo dana u godini kad deverika luduje i postane halapljiva, kad je peca i onaj ko neće da je peca  :cheesy: Naprotiv, mnogo puta se čovek napeca svega drugog samo ne deverike - a ona mu bude na hranilištu ili u neposrednoj blizini i dali se ulovi par komada ili ni toliko. U vodama gde je riba smešana (kanali, akumulacije, neka jezera, neki delovi reka) je izuzetno teško izdvojiti je od druge ribe i da ona bude većinski ulov. Opet, u vodama i na mestima gde je deverika izrazito dominantna teško je izbeći sitnije primerke i dočekati krupnije. Uspešnom pecanju deverika najviše smeta to što ona nije halapljiva, i što je vrlo oprezna.
Zato je staro pravilo da šarandžije čekajući svoju ribu - pecaju najkrupnije deverike! A mi, koji bi i na Mars otišli za deverikama  :cheesy: najčešće lovimo ribe do kilograma i malo puta u godini se možemo pohvaliti nekom većom.
Zašto je to tako?
Pa sam sam kriv, jer mi je prihrana i dodatci takvi da ja privlačim sitnu ribu, želim da mi trza i lovim u startu sve što zatrza dok ne vidim kakav je sastav, koje to ribice su mi na hranilištu . . . dok ne ulovim jednu deverik(ic)u i shvatim da je ima tu. E tek onda počinjem da se dovijam šta bih mogao uraditi pa da izbegnem sve ostalo i pronadjem prezentaciju, mamac i taktiku kojom bih povećao šansu da lovim deverike. Znači, prvo moram da se uverim da mi je tu na hranilištu. Ovo se odnosi na one vode gde je riba smešana. I tu su i predvezi najduži.
Na mestima i vodama gde je deverika dominantna i kad počnem da pecam dobijam sitn(ij)e, to znači da sam ''u ribi'' i to je dobar početak. Na takvim mestima su jata deverike obično velika ali su i dobrano ''kalibrisana'' veličinom primeraka u jatu. U velikoj većini slučajeva postoje dva rešenja - prvi je da se krupnija traži postepeno izlazeći sve dalje i dalje na otvorenu vodu dok se ne nadje pojas gde su ta krupnija jata, a drugi način je da se nakon doobrog dohranjivanja sa mnogo ''živih'' dodataka, pored zrnastih ili peleta, i u hranilicu puni mnogo ''živog'' predvez skrati i podupla veličina mamca . . . i pauze izmedju prezabacivanja rastegnu čak i do pola sata - da se čeka da jato krupnijih riba pridje i pronadje naše hranilište. Veličina mamca mora da bude tolika da eliminiše tu veličinu riba koju sam do tad pecao. Krupnija deverika kad naidje u takvom jatu nije ni približno toliko oprezna kao kad ih je malo ili svega nekoliko jedinki, i ide direktno na hranilicu jer od tuda dolazi najjači signal - pa i udica mora biti blizu hranilice. U ''žive'' dodatke smatram crviće u svim načinima pripreme, gliste i larvu verdevaz.
Aroma koja se širi od hranilišta odlučuje koliko će pažnje obratiti deverika, i koliko će hteti da pridje/da se spusti ka hranilištu, a dodatci su tu da je što duže zadrže.
Momci moji, ne zaboravite da je ovo sve samo moje lično zapažanje i metodika koju praktikujem, i nemojte to shvatati kao pravilo. Ima u svemu tome mnogo specifičnosti vezanih od vode do vode, pokušao sam samo da sažmem i predstavim Vam kao neki moj kliše.
smiley033

jamal

Evo i ja da kazem neka svoja iskustva.
Kao prvo da kazem da se slazem sa svim sto je gore napisao ad finese i da delimo slicna iskustva.
To da riba nocu radi bolje na krace je  po meni pravilo za vecinu voda.I isto tako mislim da gde je tok pri dnu slabiji predvez treba biti kraci.
Razmisljajuci isto tako koji su mi predvezi donosili najvise i najvece ribe opet dolazim na duzinu od 30 do 50 cm.
Da li je to zbog toga sto riba u takvim situacijama bas krene da se hrani ili neceg drugog ne znam.Ali to su cinjenice.
Al o duzini predveza ce vam tek pravu pometnju napraviti dink montaza kad i ako je koristite.
Onda dodjete do zakljucka da ribe koje su htele da jedu prisle su na samu hranilicu u uzele mamac a one koje nisu ili se tu vrte iritirale vas samo pojedinacnim sitnim trzajima koji sa bas retko zavrse ulovom.
To sam imao priliku da vidim zadnjih par godina pecajuci skobalja klasicnim i dink sistemom.
Sumirajuci rezultate ispostavilo se da je broj udaraca na duzi u odnosu na kratak sistem zanemarljiv.


Natural Born Fisherman
The Chinese say that every day spent fishing is another added on to your life

mihabg

Necu da ulazim i sabiram ili da parafraziram  , al' kao bivsi sarandzija jedno mi je jasno... Mamac je ozbiljan, udica uopste nije problem, a ni mamac u smislu samo taj... Ozbiljne deverike su na ozbiljnoj hrani , i nisu obazrive , i ne treba predvez od metar.....samo ako ostale krupnije i dominantnije (u smislu da je malo pomere) vrste ne legnu bas na hranu, ona ce doci verovatno , ili je blizu. Takva ne cvika puno!!!
I sve to na vrlo kratak predvez, namenjen saranu. Za sarandzije, kolateral, a za fider , bilo bi mnogo inspirativno takvo pecanje.
Znala je citavu noc da drnda i da te mrzi da ustanes , a udica 2 bas da ne ustajes

dragan2006

Sa svima se slažem da se ne slažemo! :lol:
Mislim da je prvo što daje krupnu devu samo mesto, drugo je da je krupna deva kod nas retkost!
Slažem se da je bitno kako je aktivna u datom momentu (ako je prisutna) i slažem se da je noću bolji kratak predvez!
Još se slažem da je pod moranje živa partikla (crv,seckana glista) ali uz dodatak i šećerca ili nekih peleta4-6 milimetara!
Treba je nešto tu i zadržati!
Ne slažem se za krupan mamac i udicu jer to nije pravilo,često najkrupnije dolaze na 1 crvića ili kombinaciju crv/kaster!
Napominjem da je sve što sam napisao vezano za što krupniju deveriku i iz mog ličnog iskustva :takoje:

djmisha77

A koliki predvez staviti ako deverika u jatu pliva na nekih pola metra iznad dna i samo povremeno se "obrusi" da bi cvaknula nesto? Da li to znaci da ce celo jato odjednom leci na hranilicu ili ce pak oni najveci komadi posmatrati sa vece udaljenosti i pola metra iznad dna?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

dragan2006

Ako je gladna i aktivna ona će sići na hranu, a ako nije moraš da se dovijaš! :wink:
Nisam bezveze spomenuo kastere...

Nermin-Tuzla

Milane hvala Vam na odgovoru, a naravno i jamalu i mihi.Složio bih se sa mihom kada kaže da su "karakondžule" najčešće bivale kolateralna šteta u šaranskom ribolovu jer sam i sam gotovo pa nekih 25 godina bio zakleti šarandžija.Vođen tom logikom i načinom pecanja moji prvi izleti u svijet lova bijele ribe  bili su okarakterisani korištenjem kratkih predveza i naravno da su rezultati bili jako loši.Vremenom sam od iskusnijih kolega, a koristeći i saznanja koja sam "pokupio" na forumu počeo eksperimentisati i koristiti duže predveze i rezultati su se drastično poboljšali.Naravno,bivalo je i situacija kada sam u situacijama kad riba baš nije radila eksperimentisao sa dužinama predveza ali neka moja skromna iskustva govore u prilog tome da sam rijetko kada koristio predveze kraće od 40cm.Međutim, koliko god da je bitna dužina predveza po mom skromnom mišljenju češće ulogu odigra debljina.Nekoliko puta mi se dešavalo,kako u metch ribolovu na mirnim vodama tako i u pecanju bijele ribe na rijeci da prelazak sa 0,14 na 0,12 radikalno poveća broj ulova.U početku sam bio skeptik da tako mala razlika može donijeti tako drastičnu promjenu ali sam se razuvjerio prilikom jednog pecanja gdje je kolega koristio predvez 0,12 a ja uporno 0,14.On se sit napecao dok je kod mene bila tek poneka riba na štapu.Na njegovo insistiranje stavio sam i ja 0,12 i naravno imali smo gotovo pa podjedak broj trzaja.Neko će reći da ali kidanje!?Pa između varijante da neka kako napisa Miha "karakondžula" pokida predvez jednom u toku dana ili varijante da se sit napecam sa tanjim predvezom uvijek biram ovo drugo.Bistro.

laki22

Citam ovo vase i ne mogu da se povatam. Odjednom nista vise ne znam o predvezima... Dodje deverika na kratak predvez, pa dodje ali koliko je to olovo i predvez daleko od spot-a? koliko je zabacaj bio neprecizan? Kod fidera je uvek predvez do hranilice, koliko god (relativno) mi promasili zadatu tacku koju smo ranije gadjali. Sve vece deverike sam prosle godine, gledajuci tisu i pavlovce, dobijao izmedju "sitnijih" na hranilistu. na kanalu smo je dobijali totalno van hranilista i u srednjem sloju vode (pecajuci na plovak) a na fider smo je dobijali posle jedno 2 sata trpanja svega i svacega u tacku. na kanalu na 25m nije tesko gadjati tacku u 0,5*0,5m. dogadjal se takodje da krupniju dobijamo i izmedju sitnijih na kanalu gde su sitnije cinile 90% ulova. znaci razlikovalo se od vode do vode.

ovaj termin "vece" ne shvatite uopsteno nego relativno. za tisu je veca 1+ kg za kanal 500+ gr


da dodam, u svim slucajevima su predvezi bili 30-50 cm zavisi da li je kanal ili reka. na reci je isao duzi dok na kanalu kad nema vetra ide duzi a kad krene vetar ide kraci

mihabg

Izvinjavam se ako sam  zbunio nekog.
"Kratko" za moj pojam u fideru je:
In-line montaza: predvez 5-15 cm
Klizna montaza: sve zajedno sa predvezom do 30-40 cm  , ali mereno od kraja hranilice...odnosno duzina forovanja hranilice .

Grof1204

Svako ima neka drugacija iskustva, tacno je da su najvece dolazile na saranske stapove i hranilista, ali kod "instant" tehnike kao sto je fider, trudimo se da je sto pre dovedemo i koncentrisemo na maloj povrsini nasom prezentacijom,onda hranom, raznim zivim ili mrtvim mamcima kao i krupnijim partiklama... i tu nemas tri dana na raspolaganju da je docekas. :smiley:
Ja bas i nemam nikakvo pravilo sto se tice duzine predveza u lovu prvenstveno deverike...zasto je to tako? Jednostavno one malo vece(kilasice) su dosta hirovite i opet zavisi kakav si dan i mesto izabrao.Licno sam ih dobijao i na nekoj "radnoj" duzini predveza oko 30-40cm gde su agresivno dolazile na 5 crva i dve tanke gliste, i to u jednom cugu od 20-ak min za citav dan, a Bogami zadnja ovogodisnja kilasica mi je dosla na predvez duzine 80cm na jednog crva i jos jadniju udicu, i nedugo posle par sitnijih, tako da se uzdam jedino u kombinovanje svega i svacega, dok ne ubodem dobitnu kombinaciju.
Sve vise  se pribojavam da je nema u tolikom broju u kom bi se ona "otimala" oko naseg hranilista sa drugim jedinkama, no to je druga tema. :sad:
Dva vuka, jedan zavija, dok drugi odvija.

mihabg

Ja samo kako to vidim... Moguce da gresim.
Nije moj pristup drugaciji od mnogih drugih sigurno, a gore sam lepo napisao " na pripremljenom" mestu...Nije slucajno to napisano .

orka

Duže od 50-60cm ne koristim..Te najduže koristim u određenim situacijama kada se peca sitnija bela riba do recimo 300g težine..Kada je cilj krupnija riba onda isključivo i samo predvezi od 10-30cm..
Malo veća udica i malo veći mamac..Ovo se odnosi isključivo na velike i duboke tekuće vode tipa Dunav,Sava,Tisa..Pristup može biti drugačiji na brzim i plićim vodama gde ima većeg protoka vode pri dnu..
U takvim situacijama duži predvez ako je hrana takva da brzo ili relativno brzo izlazi iz hranilice,gde je po izlasku voda nosi,ili recimo kraći ako je hrana takva da sporije izlazi iz hranilice..
Situacija ima bezbroj i samo kroz iskustvo i praksu možemo doći do najboljeg rešenja..Na efikasnost neke dužine predveza svakako ima uticaja i debljina predveza,veličina i vrsta udice,vrsta i veličina mamca itd..

Ad fines

Mozemo mi da pricamo o duzinama predveza za iole normalniju deveriku do sutra, kada nje ima sve manje. Sreca je samo sto se radi o veoma migratornoj ribi pa ume da dodje iz komsiluka. Eno i Pex ide gore na Tisu po nju.
Dok sam bacao varalicu i pecao na plovak na Savi u periodu od 2008 do 2012 stvarno se moglo videti lepo kupanje deverika, ali i sarana. Sad moze samo da mi bude zao sto nisam ranije poceo da pecam dubinski. Kako je koja godina prolazila, a ja se kao usavrsavao, ulovi deverike su bili sve losiji. Iz godine u godinu se smanjuje prosecna tezina i broj ulovljenih riba.  Od jeseni 2015e pa do sada je to tako evidentno. Toliko da ja 2017e godine ne videh deveriku preko 400g. Jos 2016e je bilo evidentno da se prosecna velicina smanjila, kao i broj ulovljenih riba. I to na tako izglednim pozicijama, po pravim vodostajima. Na zalost, neverovatno inteziviran krivolov na podruciju Progar-Obrenovac-Boljevci-Duboko, u poslednjih par godina, gde se ne zna ko vise satire, da li ovi strujom, ili ovi sto mrezare u mrestu, doveo je do toga da deverika postane riba iz price. Slusao sam price o lopatama od 3kg koje su punile mreze u razlivima u Progaru. I o lopatama koje su postale zrtva struje pri trazenju soma.  Ima njih i dalje verovatno, samo je pitanje koliko. A cim ih ima malo, postaje tesko i da se ulove. Ostaje nada da ce neke nove velike vode doneti i ribu ponovo.
Da napomenem da kada mi se javi sitna deverika na dubini vecoj od 7m, odmah menjam teren ili pokusavam da izlazim dalje na vodu. Moje je neko iskustvo sa Save, da kada se javlja sitna na dubljim terenima, tu nema leba pecati. Ne samo nju, nego i drugu ribu.

Teme sličnog naslova (10)