Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: djmisha77 Date: 26 April 2016, 21:58:56
Ima bair od nekih 1,5 metara. Ustajem dok vadim i visoko podignem stap. Problem je sto Dunav tu nanese sve i svasta pa danas nema nista a sutra balvan.
Kada koristim 0,25 mono bar za 20% smanjim kidanje ali ta debljina prolazi kada je Dunav "miran",sto je retko. Cim malo pogura voda pocne kotrljanje i tako to. Ne baca se daleko, max nekih 25mt pa sto se daljine tice ne treba sok. Hranilice 50gr sa cevcicom od stapica za usi proturenom kroz samu hranilicu zbog kotrljanja. Sto teza hranilica veca mogucnost kidanja jer zaglavi muski.
Znam da ne moze pare i jare, zato i hocu strunu da probam pa kud puklo. Sutra stize i ostaje samo da jos nabavim power gum za amortizaciju.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: no names Date: 26 April 2016, 22:04:46
Ako zelis das ti puca sok lider nisi ustedeo nista na hranilicama i udicama,a nije mi jasno kako moze da ti pukne najlon na 40-om metru umesto na spoju izmedju sok lidera i osnovnog najlona?Znam da te zeza greben na mestu posto si mi pricao....nisam pecao (a, pecacu

) da bih bio siguran.Ja bih licno tu stavio sok lider od debljeg najlona (lupam sad 0,35) i bar povecao sansu za vadjenje krupnije ribe zbog tog grebena sto imas....kidanje neces izbeci sigurno.Ako ti je kamenje dole i zapinje hranilica roket bi ti mozda dao tih 5% ustede.
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: mihabg Date: 26 April 2016, 23:15:02
Gumica na hranilicu... Pa imas efekat pracke kad zaglavi . Inace na Dunavu i obicno olovo kad bacam za soma , ima bar kuhinjsku gumicu.... To je za Dunav normalno!
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: pexon Date: 26 April 2016, 23:38:50
Branko, jasno je Miši da ne može izbeći kidanje, ali je poenta da bar ne kida osnovni najlon odnosno strunu. Ako koristi strunu koja je veće nosivosti od šok lidera, uvek će pući na čvoru struna - lider ili još češće na čvoru ispod hranilice. Ako koristi monofil kao osnovni i šok lider od debljeg monofila, uvek će pucati osnovni monofil koga će stalno skraćivati.

Ja kod zapinjanja hranilice u većini slučajeva uspevam da odblokiram sistem tako što namotam dobro mašinicom da se štap dobro savije, uzmem najlon na prst kao kad zabacujem, prebacim preklopnik i pustim. Dobijam efekat praćke bez gumice i komplikovanja sistema.
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: no names Date: 27 April 2016, 00:07:55
Pexone druze ja to i kazem...pucace na cvoru uvek,ali nece od cvora 40m....i to sto se tu pokida nije "kilometraza" vec plafon 20cm,sto je zanemarljivo.Tako da je po mom misljenju isto koristio strunu ili monofil.Jasno je da kidanja nece izbeci ali ce u slucaju krupnije ribe imati vece sanse da je prevuce preko tog grebena sto ima ako koristi sok lider od debljeg monofila.
Dledao sam skoro drugara kako otkacinje olovne na Dunavu.....pusti strunu da je voda nosi,preklopi masinicu i "opali" kontru sa kontra strane i od 10 uspeo je 8 da
otkaci.Do duse iz camca smo pecali.
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: djmisha77 Date: 27 April 2016, 14:09:47
Ni u kom pogledu se ne moze porediti pecanje iz camca i sa obale.
Od konstantnog natezanja najlona da vidis kako pukne negde gde se najmanje nadas. Pa jesi gledao sad u Zmajevu gde je nov Maver pukao? Negde na pola stapa a hranilica bila u zbunju.
Ako uzmem strunu pa na nju navezem sok koji ce biti slabiji od strune onda ce on pucati ali cu uvek imati osnovni kao strunu u identicnoj duzini. A taj sok moze biti recimo 0,25 koji je i dalje dosta slabiji (valjda) od strune a opet dosta jaci od ranije namotanog osnovnog od 0,20. Struna mi daje tankocu da izbegnem stomak i nepotrebne teske hranilice a mogu vezati deblji sok kojim cu bar nekad nesto spasiti.
Dalje mi ostaje da power gumu vezem ispod hranilice na predvez zbog amortizacije.
To je neki plan nacelno gledano ali praksa ce pokazati da li to funkcionise onako kako sam zamislio.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: Ad fines Date: 27 April 2016, 21:51:55
pa i meni onaj dan na Dunavu pukao nov Tubertini, prvi put pecano sa njim, na sred stapa.... mada priznajem, to mi se tada prvi put desilo, mozda je do tvog mesta

Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: pexon Date: 28 April 2016, 00:12:07
Mišo, ja koristim nanofil 0,12 koji ima deklarisanu nosivost 6,9 kg. Šok mi je Mustadov monofil 0,25 koji ima nosivost mislim oko 6kg. Dosta ti zavisi od strune te koju si poručio (čini mi se da si rekao 0,9). Mada ima i solidnih monofila 0,25 sa manjom nosivošću od 6 kg verovatno. Preko 0,25 monofil na strunu 0,09 teško da ćeš moći da uklopiš.

Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: djmisha77 Date: 30 April 2016, 22:41:58
Juce stigla strunica i sinoc namotana. Fina mekana, tanka. Kao 0,09 ali je realno negde 0,12. Po nosivosti je malo jaca od 0,25 sto mu dodje idealno za vezanje soka.
Danas testirana i mogu vam reci da sam zadovoljan, bar ovako na blic sto sam pecao. Spasio sam jednu hranilicu koja bi 100% bila saranjena sa najlonom.
I pored svega uspeo sam sahraniti 3 komada. Sad mi vec dodje da predjem u varalicare i to samo onim voblerima plitkoroncima.
Jbt kad stavim na papir svaki put me skuplje izadju hranilice nego sama hrana.
I mesto bih da menjam ali ako opet naletim na neko zlo trebace mi 100 hranilica dok ne nadjem mikro lokaciju.
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: Oliverikus Date: 01 Maj 2016, 08:27:58
Juče sam prvi put koristio PowerGum, iliti fider gumu. Osećaj je drugačiji, po meni bolji. Trzaji ribe su manje izraženi, ali se primete. Kontra nije potrebna, ali i ako je mahinalno upotrebim, nisam imao cepanja i otpadanja. Nije riba bila pri apetitu, ali na 5 komada koje sam izvukao, samo jedna se otkačila. Najveća je bila deverika oko 400g, i nisam imao nikakav osećaj ni pretstavu kolika je dok je nisam izvukao. Definitivno dobra stvar koja u kombinaciji sa nanofilom može napraviti veliku razliku i ublažiti greške koje najčešće pravim.
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: Ad fines Date: 01 Maj 2016, 11:22:28
juce sam prvi put probao nanofil, Pexon mi je pokazao u praksi kako se vezuje markovka (tj vezao je on

).
Dobre strane:
nanofil 0.08 i shock 0.20 najlon su smanjili kotrljanje hranilice od 90g u odnosu na 0.22 najlon
posto lako izlazi iz masinice, uz manji napor se moze zabaciti na istu daljinu u odnosu na najlon, i to sa cak vecom tezinom
par puta je Pexon zakacio, nijednom nije pukao nanofil ili na cvoru naofil-najlon
cvor je mali, i nije ni prici zapinjanju koje postoji kada se obicna struna stavi kao sok na najlon
ne struze po provodnicima kao obicna struna
omogucava preziczniji zabacaj
bolja indikacija udaraca
Juce mu nisam nasao manu. Ja sam imao strah da ce da puca i sl, zbog stvari koje sam procitao ovde, ali to nije tako. Puno je jaci od najlona, samo njihov spoj mora biti adekvatan. Sto se tice maca i ostalih sr.... skuplja isto kao i najlon.
Jedino ostaje proba na krupnijoj ribi, ali uz mekan stap i dobar dril, mislim da i tu nece biti problema
Ja sam prezadovoljan i nece ici u kantu!
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: pikeman Date: 15 Jul 2016, 18:43:51
Koji je bolji čvor za povezivanje Nanofila i šok lidera - "morkovka" ili "olbrajt"?
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: Milan berkut Date: 15 Jul 2016, 20:21:02
He he he . . . Rusi su zakon!
Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: pexon Date: 15 Jul 2016, 23:11:20
Markovka ne puca na čvoru provereno, olbrajt i varijacije istog sam probao i nisu dali rezultate na nanofilu!

Odg: Monofil ili upredena struna za feeder? By: mihabg Date: 16 Jul 2016, 01:51:31
Morkovka za fider sigurno, a za ostale tehnike/stapove gde su sprovodnici veci moz' svasta ..
Mada , po meni vrlo je bitno i da se lepo uprofilise nano i mono ..
Sent from my iPhone using Tapatalk