Vukovi sa DUNAVA Varaličarski štapovi
Pages: 12
Okuma CX spin 8,6 15/45 By: ibanezi Date: 04 Avgust 2015, 14:16:38
  Testir'o Okuminu novost za 2015-u.

   Moj prijatelj Dušan Stanković-Tejldenser, je dobio ovaj štapić za osvojeno drugo mesto na "Morava kupu", pa smo ga neko veče dobro izmaltretirali na Savi.
  Ova motkica će se predpostavljam jako svideti ljubiteljima nešto kraćih enormno brzih-krutih džigeraških štapova. Naslednik Okume Oktane, i usuđujem se reći još brži i krući od nje iako je ona  nosila epitet jednog od najbržih štapova, a u svojoj klasi verovatno i najbrža.
Napravljen od XT 30 karbona, kao i prethodnik(ukoliko se dobro sećam), s tim da ima izraženiji konus od Oktane. Iz tankog vrha se širi takvom progresijom da je u dnu baš velikog prečnika. To mu daje izrazitu E-fast akciju, a u sadejstvu sa kvalitetnim karbonom i veliku krutost. Na prazno mlaćenje, vrh se i ne pomera, ali ipak sa varalicom u vodi pokazuje "malčice duše"-na ovo će Dr. terminologije, kolega Slob replicirati, gledam očima :cheesy: Tanak vrh je zaslužan za TB15-45, ali građa štapa, ponašanje sa varalicama i na ribi govore da je reč o mnogo jačem štapu nego što to TB pokazuje. Ja tipujem da ima snagu prosečnog bar 60 gramca. Detekcija dna sa glavama je odlična u velikom rasponu. Tanki vrh registruje glavicu od 8gr u pesku!(manju nismo imali), 25 vodi bez napora, i sugurno po potrebi može još, ali opet nismo imali, a za to je zaslužan ekstremno jak srednji i dionji deo. koji počinje već ispod gornje oko petine štapa. Ulovljeno je 3 smuđa kilaša, koji su jednostavno izglisirani na obalu, tako da to pokazuje kakvu sirovu snagu ima ova motkica, ali ne govori ništa o krajnjim mogućnostima štapa i eventualnom riziku od spadanja krupnih riba, kakav štapovi ove brzine i krutoće nose. Balans sa zauberom 4000 je dobar, tik ispred gornjeg-kratkog rukohvata.Ne znam tačan podatak o težini, ali imam utisak da na toj dužini nije šampion lakoće, ali daleko od teškog štapa.  Lično ne volim Japanski naćin izrade štapova, ali to je sasvim individualna stvar ukusa, a ne eventualna mana. Ovakav štap će imati mnogo poštovalaca među izrazitim džigerašima, ja ipak volim još malo više "duševnije" štapove (ako bi Slob i oprostio prvi put upotrebljeni izraz, sad sigurno neće :lol:), sa malo većom dozom univerzalnosti, jer me mrzi da nosim više štapova na pecanje. Ko voli ovakve motke, sad mu je prilika, jer je baš ovaj i samo ovaj model na reklamnoj ponudi. Ćak i kraći i slabiji modeli ovog štapa imaju znatno veću cenu. Sa cenom koju nosi ovaj model, bar dok je po toj promocijskoj ceni vredi svaku paricu-opet podvlačim za onog ko traži izrazito džigeraški štap.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: slob Date: 04 Avgust 2015, 22:32:29
Pošto sam prozvan od strane kolege ibaneza, moram da se javim.
Izraz "duševan štap" ni do danas mi nije jasan. Ne mogu ni da predpostavim šta bi to baš tačno trebalo da znači osim ako se to ne odnosi na dušu samog ribolovca. Dakle štap koji prija duši ribolovca i ponaša se u skladu sa očekivanjima duše ribolovca, štap po meraku ili tako nešto.
Međutim ti i slični izrazi su mi jako smetali onda kad ja nisam gotovo ništa znao o štapovima, a pokušavao sam da saznam,  pa me je to, pored ostalih pesničkih izraza, jako zbunjivalo pri pokušajima da shvatim šta to kolege hoće da kažu kada opisuju neki štap. Sada, kada znam dovoljno o štapovima, takvi me izrazi više ne zbunjuju, ma šta oni značili.

O Okumi iz  naslova nažalost ne mogu ništa da kažem jer pre zaista lepog opisa ibanezijevog nisam ni znao da on i postoji. Jedino što bih mogao da dodam je da je urađen sa karbonom 30 T modula elastičnosti ( to je oko 42 msi) što spada u IM karbone. Otprilike kao IM 8 karbon. A i pošto cena nije spomenuta; on košta 8.900 rsd, što mu je promo cena.

Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: Batica Date: 05 Avgust 2015, 10:59:36
Svaki pecaros koji je kroz ruke propustio bar 50-60 stapova ( ne Germine i stapove od pre hrista) zna sta znaci kada se kaze da stap ima duse i nije krut.
Svako ko je imao krupnog soma, smudja jako dobro zna razliku izmedju jakog, krutog stapa i jakog stapa sa meksim srednjim delom ( dusom).


Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока


Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: VooDoo_CHEtnik Date: 05 Avgust 2015, 13:48:21
Slobe, kolega Ibanezi te nije prozvao nego se ogradio unapred od tvojih osuđivanja i napada. Mogli bismo da tupimo još nedelju dana cepidlačeći u tvom maniru i ukakimo lepu temu. Predlažem da se umesto toga lepo zahvalimo Ibaneziju na detaljnom opisu štapa i prenesenom iskustvu sa vode, a tebe pozovemo da nekad učiniš isto za bilo koji deo pribora.

Da se štapovi mogu tačno opisati čisto fizičkim i matematičkim parametrima ne bi bilo apsolutno nikakve potrebe da se ide dalje od podataka u katalogu. Lično, držim se preciznog tehničkog izražavanja u svojim projektima ali često dolazim u situacije kada stručne stvari treba  objasniti ljudima iz drugih struka koji stručnu terminologiju ne razumeju. Različitim opisima, čak i alegorijama često rešavam stvar. Verujem da značajan broj kolega (uključujem tu i sebe) nema nikakav problem da pročita u opisu štapa da ima duše. Pošto se ovde ne radi o glavnom projektu štapa (za koji ti nisi revident) već o neformalnoj komunikaciji između ljudi, mislim da nema smisla kritikovati stilske figure.
Bavimo se ribolovom u domenu hobija, zar ne?
Pozdrav!
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: slob Date: 05 Avgust 2015, 20:43:15
VooDoo_Chile,
Niti koga napadam, a još manje bilo koga osuđujem, tako nešto mi nije ni na kraj pameti. Jednostavno i ja kao i sve ostale kolege imam svoj stav i mišljenje o pojedinim stvarima, pa kao i drugi javno ga iznosim. Možda i nisam u pravu ali mislim da nisam jedini. Kao što si i rekao; "bavimo se ribolovom u domenu hobija."
Što se tiče mog opisa "bilo kojeg dela opreme" pozivam te da pročitaš temu pod naslovom "Mikado Airspace  4008 FD". Izvoli, kritikuj, ja smatram da konstruktivna kritika vodi boljitku.
Ali si u pravu da ovakvim raspravama ovde nije mesto, zato ne bih dalje da komentarišem.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: mrjr Date: 24 Avgust 2015, 14:43:23
Izraz "duševan štap" ili, kad neko kaže da štap ima dušu,se sasvim opravdano odomaćio u našem pecaroškom žargonu.Ja pecam i sa duševnim i sa neduševnim štapovima prema potrebi.Izraz se pre svega odnosi na akciju štapa pod opterećenjem pri zamaranju ribe. Duševni štapovi se savijaju i rade "na ribi"u srednjem delu i odlično amortizuju beg ribe.Oni tako to dobro rade ,da smanjuju naprezanje ruke u zgloba pri zamaranju krupnije ribe.Ovakvi štapovi se neophodni u pecanju krupnije ribe,a za naše prilike su to od par kg pa naviše,a ja ih koristim za lagani džig,pa često na dvanaestgramca vadim smudjeve od kilo-dva sa velikim uživanjem,jer je dovoljno da čvrsto držiš štap,aon sve ostalo odradi.Riba dodje pod noge mirna. Bezdušni štapovi služe za čupanje ribe iz vode,trave,drezge,granja, za davanje životinjskih kontri,probijanje vilice, iz zgloba u kontri i slično.Oni su odlični u kontri,ali slabi u zamaranju.Ja rado pecam jednim bezdušnim st.croix jednodelnim štapom i kontre sa njim su brutalne,ali kod zamaranja je problem što riba dodje na površinu brzo,nezamorena,a onda nastane igranka.E, sad, treba reći da je sa njim zamaranje ribe pravi doživljaj u smislu otimanja štapa iz ruke i pljuskanja po vodi,naročito kad su somčići (3-5kg) u pitanju.Veće nisam ni kačio.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: bulmil Date: 24 Avgust 2015, 20:56:59
Mojo bass
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: mrjr Date: 25 Avgust 2015, 07:57:13
Da,taj.Najjači u spin seriji i zaista jak,...ali ovde je reč o okumi iz naslova.Nisam ga(štap) ni držao u ruci,a deluje mi sasvim solidno.To što je džig štap me još i više privlači.Jedino mi se nesvidja poduža drška ,koja ide i ispod lakta,kad se štap drži za halter.Navikao sam na kratke drške,pa mi sad ovo deluje kao preterano dugačko.Dugačka drška je potrebna kao poluga pri zamaranju veće ribe,a ovaj štap mi nedeluje da je namenjen za rečne ale,već smudj-štuka varijanta(u našem slučaju),sa naglaskom na pecanje na silikonske varalice pri dnu.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: Batica Date: 25 Avgust 2015, 08:27:23
Mnogo je bolje kada je drska duza, izlazi nekoliko cm ispod lakta. Kontra je bolja, bolja kontrola ribe, pre svega krupnog smudja ili soma.
Ako je kraca, pri kontri drska stapa hoce da zavrski ispod miske, pazduha, jednostavno sklizne sa podlaktice i samim tim je i kontra losa i kasnije hoce riba da se otkaci, pogotovo krupan smudj koji ima jako koscatu glavu.
Ista stvar se desava pri zamranju krupe ribe, stap tj drska stalno klizi sa podlaktice i bezi ispod miske, sto zamaranje ribe cini jako teskim
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: mrjr Date: 25 Avgust 2015, 08:48:37
Kraća drška omogućava brže i lakše zabacivanje,bolje manevrisanje štapom i bržu kontru,koja često ide samo iz zgloba.Naravno, kad je krupna riba u pitanju stvari se menjaju,ali koliko često se kod nas peca krupna riba,koja zahteva više od desetak minuta zamaranja,koliko svaki prosečan ribolovac može da izdrži. Naravno da će onaj koji ide na soma ciljno prilagoditi štap tome zadatku,a samim tim i uzeti štap sa adekvatnom dužinom drške. Znači, nije pitanje duža ili kraća, već obe u zavisnosti od situacije i ciljne ribe. Za smudjarenje uz obalu gde je 90% ulova u rangu 1-3kg sasvim je zadovoljavajuća i kraća drška,ali to je već stvar ukusa. Ima još jedan interesantan detalj,a to je da kraća drška omogućava da ribu zamaraš samo iz zgloba,što ti omogućava znatno više uglova pri zamaranju ,što naročito dolazi do izražaja kad ribu dovedemo na par metara od obale,ili čamca,gde se najčešće i dešavaju spadanja. Tada dolazi do izražaja manevrisanje štapom.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: Batica Date: 25 Avgust 2015, 09:10:48
Vise sam krupne ribe izgubio pecajuci sa obale nego iz camca. Soma i smudja.
A to da se riba zamara iz izloba..mislim da se previse gledaju Ameri dok pecaju basa. Brze zabacivanje? Bitno je gde si bacio a ne koliko brze.
A to zamaranje ribe oko camca, vidi se da ne pecas iz camca, a sto si opisao je opet gledanje Amera dok pecaju basa, sto nema veze sa ovim pecanjem.
Riba se nikada, nikada ne zamara oko camca. Zamoris je podignes na povrsinu, privuces do camca i u meredov ako je veca ili sakom ako je manja. Tako se peca iz camca a ne zamaranje i razni uglovi iz zgloba.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: mrjr Date: 25 Avgust 2015, 09:18:40
Ako ti ribu dobro ubodeš u kontri,onda je svejedno duža,ili kraća drška.Treba ti samo snage u ruci i nerava (pomalo i sreće) da dovršiš posao. Meni je najvažnije da ribu dobro zakačim u kontri,a posle ćemo polako,...inače , okuma iz teme je baš zbog dužine drške skoro neprimenjljiva za džerk i tvič štuke,recimo, pecanje površincima takodje,a to znači da je konstruktor namenio klasičnim tehnikama.Samo me čudi da nema u paleti i jačeg štapa.Ovako, ostaje kao štap za pecanje pri dnu sa otežanjima do tridesetak grama,recimo ,što ipak pokriva dosta situacija kod nas,ako neračunamo Dunavske dubine,jak tok i  somove.

p.s.riba se često podvlači pod čamac i vrti oko čamca,koliko god mi nastojali da to izbegnemo,a takodje i oko nogu pri obali.
Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: Batica Date: 25 Avgust 2015, 09:36:06
Pisemo o duzini drske na Okuminom stapu.
Pitanje je zasta je taj stap namenjen, mi ga koristimo za jig. Mozda zbog toga nema u vecim gramazama.
Tvic...svi sada tvicuju, kraca drksa je bolja bez dileme. A ovoj stap nije namenjen za jerk.
Inace meni se svidjaju, vecina Okuminih stapova, pogotovo ovaj model i Oktana i neki modeli za morsko pecanje. Lure Manija mi se uopste ne dopada. Po meni, ocajan stap.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока


Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: slob Date: 25 Avgust 2015, 10:54:03
Sada će Batica da se naljuti što se Slob meša u diskusiju praaavih ribolovaca, ali šta ću mu ja. Nek prvo izbroji do deset.
Moje mišljenje je da je dugačka drška jedino znatno bolja pri zamaranju krupne i besne ribe, da bi end kapu oslonili na kuk a ruku postavili što višlje iznad mašinice, pa i za jaču kontru kod baš tvrdokorne ribe. Obično dužu donju dršku prati i povećana gornja. Dugačkom drškom neznatno lakše zabacujemo dvoručno i neznatno bolje kontrolišemo zabačaj.

Ne vidim kakvog smisla ima dugačka drška kod npr treidesetgramca, pa i 45 gr Okume. Samo smeta kačeći za  jaknu.
Međutim primetio sam da proizvođači  koriste  dugačku dršku kako bi prividno popravili loš balans blanka. Manji kontra teg je potreban kod duge drške a ima i jedna kvaka; štap sa drškom nije dugačak onoliko koliko je deklarisan. Efektivna dužina mu je znatno smanjena. U takvoj situaciji proizvođači koriste čak i štos sa štekovanjem donje drške, pa tu štede ....itd.

Odg: Okuma CX spin 8,6 15/45 By: mrjr Date: 25 Avgust 2015, 11:04:36
Kraća drška-loš(iji) balans, to je činjenica,ali ja neumem da udarim kontru sa štapom koji ne vuče unapred  :wink: