Uticaj konstrukcije blanka na brzinu i osetljivost

Započeo ibanezi, 21 Februar 2014, 16:01:04

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

srce

Citat: ibanezi poslato 22 Februar 2014, 23:14:29
Top Mix-ova t'zezancija dobra.
Vidim u startu da vecina smatra da su osetljiviji stapovi brze akcije,ali mi se cini da razlog ne stoji.Dva stapa iste snage ce se isto saviti,samo u razlicitoj tacki savijanja pri povlacenju istog tereta.Nece se parabolik vise saviti u odnosu na horizontalu.Logicnije bi mi bilo da ste kao razlog naveli ucestaliju vibraciju kod stapa vrsne akcije,koja je u toliko izrazenim amplitudama koje kompenzuju veci put koji vibracija mora da predje od pocetne tacke emitovanja[savijanja]do nase ruke.U tom slucaju mene je mozda zavaralo to sto sam do tog zakljucka dosao isprobavajuci znatno nezniji parabolik od brzog stapa i mogu da se slozim sa vecinom.Sad ostaje pitanje spoja.Da li trn i onaj oko1cm razmaka izmedju gornjeg i donjeg dela prigusuju osetljivost u odnosu na put over gde gornji direktno i duboko naleze na donji i ukolikoj meri je po vama to bitno?
...parabolikom prelazimo veći put prilikom odizanja i spuštanja,i u tom putu informacija kasni i gubi na intenzitetu...mislim da pitanje spoja ne utiče toliko na osetljivost,trn je sastavni deo donjeg segmenta...mada kada bi morao da se kladim ,rekao bih da put over ima prednost što se tiče prenosa informacija(verovatno jer pecam sa takvim štapovima)...
@slob
...malo šale kod mene nikad nije na odmet :cheesy:
nikad ne veruj zeni koja laze

ibanezi

I ja mislim da konstrukcija spoja ne utice na prenos informacija-bar ne u meri u kojoj mi to mozemo osetiti.Uzgred i ja vise volim putover,ali iz nekih drugih razloga,mada imam i sa trnom.Onda bi mogli da se slozimo da nacin rolovanja blanka[razne vrste preprega,spajanje slojeva na razlicit nacin...] direktno utice na akciju stapa,a time posredno na prenos informacija.Koliko razni materijali mogu da uticu na osetljivost.Primera radi jap.Tenruy koji pravi ekskluzivne modele 500+e ne krije da je od modela do modela najmanje 15% fiberglasa stavljeno u konstrukciju blanka.Time je dobijena velika zilavost i snaga[omotac je od ''vrh karbona'']nesto veca prosecna tezina,ali imaoci kazu da su stapovi pojam osetljivosti.Da li je to uobrazilja[pusta zelja koju nece da priznaju] vlasnika preskupih stapova ili je stvarno moguce,ako znamo da je fiberglass nalosiji provodnik bilo cega pa tako i vibracija[bolje receno izolator].

KAJMAN

Tema:
........ uticaj-konstrukcije-blanka-na-brzinu-i-osetljivost
Ha, pa O.K. ali niko da pomene koja konstrukcija i koji kalup je u pitanju  :huh:
Mog smuđa ne može niko da ulovi.

simpson_H

Citat: srce poslato 21 Februar 2014, 17:57:15
...meni stap sa brzim konusom ima bolju detekciju ,kod parabolika savijanje štapa mi prigušuje informaciju...

Evo ja se ne slazem sa ovim :cheesy: i uglavnom tacka savijanja nema veze sa osetljivoscu stapa. Primera koji to demantuju ima  koliko volis.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mrjr

Već odavno je usvojeno da detekcija prvenstveno zavisi od materijala Blanka.Što viši modul elastičnosti ,to bolja detekcija.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока


simpson_H

Generalno tacno, ali... :cheesy:

Hajde malo da konkretnije pricamo. Uzmimo za primer Hardy Favourite praistorijski 3.05m 50gramac, niti je koriscen grafit visokog modula elasticnosti, niti je brz stap, cak sta vise sve suprotno. A oseca glavice od 3g baz problema i to daleko bolje od 95% savremenih stapova visokog modula ealsticnosti i za njega ultra brzih.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mrjr

Ne,generalno tačno,već teoretski tačno.To "generalno" se tumači kao "uglavnom" međutim ,slažem se da nije samo do materijala blanka. Postoji i tzv. subjektivni faktor, a on se ogleda pre svega u tome što ni svačija ruka nije iste osetljivosti,da ne kažem da svačiji mozak nije isti po pitanju brzine reakcije.Nešto od osetljivosti otpada i na konstrukciju blanka, možda,ali je to diskutabilno.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока


simpson_H

I jesam rekao da je uglavnom tacno, dakle generalno :cheesy:

A teoretski je pogresno jer ako imas teoriju i makar jedan primer da nije tacna onda je teorija samo hipoteza smiley077
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mrjr

Rekao bih da je odavno dokazano da se vibracije brže prenose kroz gušću sredinu,tj. kroz vodu brže nego kroz vazduh,...itd

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока


slob

Slažem se sa Simpson_H  a i sa mrjr. A osim toga –čestitam mrjr na osvojenom trećem mestu na Prvom vučjem varaličarskom kupu!
Impulsi sa džig glave putuju duž strune sve do špulne na mašinici. Veza strune i impulsa na njoj i blanka je jedino preko karika, a delom preko špulne i tela mašinice učvrćene na blanku. Impulsna veza preko karika ne bi trebalo nikako da zavisi od trenutne savijenosti blanka. Odnosno moguće je da zavisi i od toga da li su vlakna manje ili više nategnuta ali mislim da je to neznatno, nemerljivo.
Šta preostaje: provodnost karika i samog blanka za mehaničke talase. Fizika kaže da materijali većeg modula elastičnosti (krući) bolje provode. I tu mi je sve logično.
Ali, u nauci,  teorija se ne može smatrati tačnom ako se ne može dokazati eksperimentom u praksi i to neograničen broj puta.

Simpson_H navodi primer iz prakse koji potpuno pobija zaključke da krući materijali daju osetljiviji štap-blank i to se ne može zanemariti.
Ali to nameće pitanje: od čega onda zapravo zavisi osetljivost štapa-blanka.
Ako nema veze sa materijalom blanka onda može jedino da ima veze sa karikama ili sa baš konstrukcijom samog blanka –kako su orijentisana vlakna, koliko slojeva, vezivna smola...itd. Međutim, i pored toga, ja do sada nisam nigde naišao na tvrdnje da modul materijala blanka ne utiče na osetljivost, a da je u pitanju nešto drugo.

Ali, zaista, praksa pokazuje ono što kaže Simpson_H. Ja ne znam objašnjenje zašto i kako to.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

simpson_H

Citat: mrjr poslato 02 Oktobar 2016, 13:50:47
Rekao bih da je odavno dokazano da se vibracije brže prenose kroz gušću sredinu,tj. kroz vodu brže nego kroz vazduh,...itd

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока


Rekao bih da previse to prosto gledas, dakle po tebi brze se vibracija brze prenese kroz kacamak nego kroz vodu?  :cheesy:

Ako pricamo o razlicitim grafitima nije bre modul elasticnosti toliko odgovoran za osetljivost stapa direktno vec indirektno tako sto ti koriscenje veceg modula elasticnosti omoguci tanje zidove i LAKSI stap. Direktnu odgovornost za osetljivost stapa ima dakle masa. Ali i to je previse uopsteno jer je tema zaista kompleksna kao i sam ribolovacki stap. Samo kapiram da mnoge to ne zanima previse.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mrjr

@Slob.Hvala na čestitkama.Inače, Simpsone kačamak je gušći od vode.Kad budeš zaplivao kroz kačamak samo će ti se kasti :) Veruj mi da ćeš bolje osetiti vibracije.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока


slob

Simpson_H,
Ako je za osetljivost štapa primarna masa blanka, onda bi to značilo da u principu, isti blank, iste osetljivosti  može da bude napravljen od materijala bilo kojeg  modula elastičnosti, uz samo jedan uslov; da gotov blank ima istu masu.
Teoretski, to je donekle moguće izvesti uz specijalnu konstrukciju koja rezultira istom čvrstoćom (specijalna kombinacija raznih vlakana, ukrštanje vlakana, specijalna smola ...itd), a uz sličnu količinu materijala manjeg modula elastičnosti.
A da li će takvi blankovi, iste mase, zaista imati istu osetljivost?
Ja bi se ipak kladio da će blank napravljen od materijala višeg modula biti osetljiviji. Bez obzira na istu masu blanka.

Ali  kako je onda napravljen spomenuti Hardy? Koji materijali i konstrukcija su primenjeni? Je li to poznato?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

slob

Da li je trometraš koji ima dršku dugačku 1 m zaista trometraš? Naravno da nije. Po meni on je dugačak 2 metara.
Da li je štap sa tako dugačkom drškom dobro balansiran. Naravno da jeste, ali zato i nije trometraš.
Kada bi ja moj običan štap uhvatio na 1/3 od baze i on bi imao odličan balans , ali onda ne bi imao deklarisanu dužinu.
Malo karikiram ali kad vidim štap sa tako dugačkom drškom prvo što pomislim je da je štap predviđen za somolov ili pak neko nije znao kako da sakrije ogroman debalans pa se vadi sa dužinom drške.
U slučaju legendarnog Hardiya nije isključeno da  glatko može da ide i u somolov, zbog svoje snage - elastičnog kapaciteta i onda je dužina drške opravdana. Ali za ribolov sa obale, sitnije ribe i češća zabacivanja dugačka drška je neviđeni smor.

Pošto je u naslovu teme i brzina, a predpostavljam da se radi o brzini smirivanja vrha štapa, e onda je tu primarna masa vrha. Teži vrh se sporije smiruje a lakši brže.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

simpson_H

Naravno da je trometras, uzmes lepo metar pa ga izmeris :cheesy:. Izgleda je samo tebi 3=2 :eek:

I naravno da pominjani Hardy nije prevashodno namenjen ni za smudjolov ni za somolov vec za salmonolov, a u mozgu konstruktora nije se vrzmao ni Dunav ni Sava vec Avon pun velikih i debelih atlanskih salmona i zastoko brza, cesto pomahnitala voda. Odatle i ta nesto duza pluta, ali vec sam ti rekao da je to pravi muski stap za muske ribe.

No Hardy i nije toliko bitan, pomenuo sam ga samo kao primer stare tehnologije izrade stapova zbog nizeg modula elasticnosti i obilato koriscenog stakla u samoj izradi, bez onih nano ultra giga smola i multidirekcionog slaganja vlakana. I dalje po tezini i osetljivosti parira savremenim svickicama 3x tanjih zidova. Kako je to uopste moguce?

Meni je parametar brzine smirivanja vrha stapa potpuno nebitan, iskreno tako bi trebalo da bude vecini ribolovaca koji biraju stap za dzig, glavinjare, kasike pa i mepsove. To ima smisla kod musicaraca ili voblerskih stapova kao i UL (mada je UL imitacija ribolova :cheesy:) gde je jako lakim teretima potrebno izbaciti sto dalje. Tako da ja i dalje kad se pomene brzina stapa mislim konkretno na tacku savijanja stapa "odakle stap radi" ili ti po starinski njegovu akciju. I dalje je dosta ribolovaca optereceno tim parametrom, kao da im nesto znaci. Pazi kad se kod parabolika vrh najbrze smiri, brze i od najbrzeg fast stapa :takoje:
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

Teme sličnog naslova (10)