Univerzalni štap za blinkerisanje

Započeo Lesinar, 13 Mart 2010, 14:35:29

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

orka

Ne postoji štap koji može sve adekvatno da pokrije, od sitnih i laganih varalica do teških kašika, džigova i glavinjara, pa se na osnovu toga može reći da ne postoji univerzalni štap, tj da se ne može izaći na reku i jednim štapom pecati i som i bucov. E sad, sa štapom za bucova nećeš moći pecati soma, ali sa štapom za soma ćeš moći pecati bucova, što će reći da ako neko želi da peca isključivo i samo sa jednim štapom onda mora jači štap. Ali kakvo je zadovoljstvo pecati bucova sa štapom tb 100 ili 150g. ?
S druge strane sve zavisi i gde se peca. Na južnoj i zapadnoj Moravi ima svih grabljivica kojih ima i u velikim rekama kao što su Dunav i Sava. Te reke su znatno manje i znatno pliće, pa su i težine varalica koje se koriste manje a manja je i prosečna veličina riba koje se pecaju. Tu je moguće lakše napraviti kompromis sa nekim štapom srednje težine bacanja, recimo oko 50-60g,  koji bi u tom slučaju mogli da nazovemo univerzalnim. Međutim, skoro da ne postoji varaličar koji ima i koji koristi samo jedan štap. Možda neko ko plovkari i fideriše i to mu je primarno, a voli povremeno da baca i varalicu, pa ima nekog univerzalca koji mu je dovaljan.  :smiley:
Kod mene je situacija sledeća.. Jedan štap za ciljano pecanje soma, jedan za štuku, a taj može da podnese i manje somove i krupnije smuđeve i teži džig, taj je najuniverzalniji, i jedan manje težine bacanja, orijentaciono 30 do 50g težine bacanja, za smuđa i bucova, eventualno štuku. Sa njim se baca lakši dzig, do 15-20g i vobleri.
Imao sam nekada davno jedno vreme jednog "univerzalnog", Greys GRX 2.7m tb 30-100g. Slatko sam se sa njim napecao svih grabljivica svih veličina.  :smiley:


ibanezi

Citat: Dva vuka poslato 25 Oktobar 2019, 00:50:56
Eh, da, u Srbiji postoji i veliki broj prirodnih i veštačkih jezera na kojima se može uspešno varaličariti , kao i još jedna velika reka, koja se zove Tisa  :cheesy: smiley033
Tisu nisam zaboravio, ali nisam smeo da je pomenem jer nikada nisam bacio varalicu u Tisu, tako da ne znam koliko je zahtevna. U vremenu "pre vremena" do pojave silikonskih varalica, varaličarilo se univerzalnim štapom. Ciljane vrste nizijskih reka su bile štuka, smuđ i bucov. Som se nije smatrao varaličarskim plenom i napad na kašiku namenjenoj štuki ili voblera namenjenog smuđu ili bucovu se više smatrao uzgrednim i slučajnim. Bilo je sigurno majstora koji su lovili ciljano soma varalicom, ali kod mene ne, a po Dunavu ili Tisi :cheesy: je koliko znam bilo nekoliko, a to je procentualno taman koliko je bilo slučajnih napada soma ostalim varaličarima, otprilike koliko je bilo napada kapitalnih šarana plovkarošu koji lovi petljašem kedere. Takođe, bandar i UL ribolov nisu postojali, čak su i plovkaroši mrzeli bandara, jer ga je teško očistiti. Pasionirani varaličari su pravili kolekcije varalica ali su sve lovili jednim štapom i mašinicom. Sa ekspanzijom slikona kojim su se mogle dohvatiti dotle nezamislive dubine i som je postao ciljana vrsta, a uz smanjenje ribljeg fonda, sve više ribolovaca pravi kolekcije štapova koje koristi za lov jednom jedinom vrstom varalica u par "proverenih modela" na težim ili lakšim glavama. Smuđa sam inače počeo loviti ne zbog tiganja, nego zato što je kada sam počeo koristiti silikon i malo skapirao neke stvari (lokacije i prezentacije) u to vreme bio riba koju je najlakše uloviti u nekoj pristojnoj prosečnoj veličini. Redak je bio napad smuđa ispod 1 -1,5 kg, 2 -do 3 kg su bili redovni, a preko 3 nisu bili na nivou statističke greške kao danas. Na iole čestitu štuku je napadalo po 5 -6 klocni jer su priobalja bila puna klindara, a veličina varalice nije igrala nikakvu ulogu. Inače i dan danas je za mene krupna štuka kraljica i sinonim za varaličarenje. Godinama sam pecao samo jednim štapom, a i ako sam imao 2, to su bila 2 štapa slične snage, karakteristika i naravno oba dužine 3m, jedan čisto kao rezervni dok ne prodam stariji, pošto naravno nisam mogao sebi dozvoliti da prvo prodam, pa da budem bez štapa dok ne kupim. A posle mi se dešavalo da imam i 7 -8, sve različitih. :lol: Sad sam sveo na 2 + 1. Taj + 1 (Garbolino avenger 1,8m 2 - 8gr) sigurno ne bih imao, ali mi je draga uspomena na prvi varaličarski kup Vukova koji zato zauvek ostaje kod mene iako sam njime samo par puta pecao  klena na Drini.  Ako njega ne računam, čisto sumnjam da ću ikada više imati više ili manje od 2 varaličarska štapa, naravno univerzalca, jer u principu mi uglavnom i pecamo univerzalnim štapovima koji su se odlično pokazali za džig. Na štapovima koji su stekli status džigeraških božanstava, fabrika koja ih pravi je uglavnom napisala "spin - spining" uz poneki "salmon steelhead". Jako retki su među našim nizijskim varaličarima spezzi štapovi, na kojima piše jig, spin&jig, tvich&jig, jer su to uglavnom prenežni štapovi za naše uslove.

sasabosko

Kako kaze poslovica, nema ljubavi bez boli, inace svaka vam je na mestu. Poslednjih 6 sezona pecam u 1km obale, mozda ni toliko, situaciju tu znaju biti toliko razlicite, da vam za to treba 5 razlicitih stapova, koje ja uostalom i imam, al je muka nositi to. Zato se bas i podleze kompromisnim resenjima, koja nisu najbolji ni za sta, sem za optimalni raspon varalica, optimalne uslove, i ribe prosecnog gabarita. Uz pomocnika, varalicarski stap za dubinku  :lol: moze pokriti situacije. E sad, jedan sam ne moze da zadovolji te potrebe, al ovaj drugi moze još ponesto :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

Germina

 Kao što se Orka slatko napecao sa "univerzalnim" Greys GRX 2.7m tb 30-100g koji se meni svojevremeno jako dopao, tako je i na mojim vodama (Ibar, Z. Morava) Hardy 60g motkica koja završava posao na 95% lokacija koje posećujem....odradi sve lepo od pačeta No5 do relativno težih varki od oko 30g. Na par virova sa dubinom 6-8m gde se najviše bacaju teže glavinjare a na kojima se mogu očekivati i krupniji komadi koristim malo preradjeni Fox Spinmaster 60-100g tako da su za moje vode sasvim dovoljna dva štapa. Davno pre ere glavinjara štapovi koji su na mojim vodama smatrali univerzalcima bili su recimo Sportex Kev 35g i 60g, Abu Conolon Classic, Mitchell Carboron, Zebco Hypercast, Daiwe AWS i WS, Cormoran Coramid....smudja uglavnom nema pa ga retko ko i džiguje tako da su štapovi koji bi pokrili i njega izbačeni iz formule koja zaista ume da iskomplikuje priču varaličarima sa velikih reka.

DDj

Citat: Copetić poslato 11 Decembar 2019, 14:03:36
Suzuki blankovi su meni poprilično voblerasti, kao i revo serije, magnetic isto, extrasense takođe.

Jesu 'prilicno' voblerasti, u pravu si, cak i posedujem magnetic stap. Za vobler mogli bi da budu malo meksi. Nesto meksi stap od dobrog stapa za dzig ce da baci dalje vobler, bolje ce da stiti tanji predvez, bolje ce da amortizuje beg ribe.



Citat: ibanezi poslato 11 Decembar 2019, 14:26:32
Neko je nekad rekao:"Štapovi koji nisu dobri za džig, nisu dobri nizašta"! I ja mu verujem. :ok:

Ta prica da "Štapovi koji nisu dobri za džig, nisu dobri nizašta" je bas bez veze.

A i ukusi u ribolovu su razliciti, pa i tehnike ribolova. Ono sto je nekome lepa tehnika nekome se mozda i ne dopada, pa i obrnuto. Ne bi trebalo da to kazem, nekome se to mozda nece dopasti i to sa razlogom, ali meni licno to drljanje olovom po dnu, znano kao dzigovanje, meni se uopste ne dopada.

Copetić

Svaki štap koji teži nekoj univerzalnosti uvek nosi neki kompromis...

DDj

Naravno da je tako. Stapovi prvenstveno za dzig kao CD BR ili CTS SD za moj ukus su prekruti za vobler. Stapovi koje si ti naveo su univerzalniji. Mogu da posluze i za vobler.

Moj problem je da bih voleo da uvezem stap za multiplikator, za vobler iskljucivo. Nesto meksi od klasicnog stapa za dzig. Recimo dopada mi se Savage Gear Custom Coastal 9' 10-30 gr., mogli bi i neki od novijih Speedmastera ali blankova nema. Nema kod nas ni blankova specificno pravljenih za vobler. U Americi ima vec vezanih, GLoomis, St Croix ili Lamiglass recimo. Verovatno cu naruciti odatle, Avid 9' 1oz ili 3/4 recimo ili neki od G Loomis steelhead classic stapova....za tipicne voblere za smudja, od 6-7 do 15 grama.

Copetić

Mislim da više ne mogu da se poruče blankovi od St. Croix kao nekada, mislim da imaju ekskluzivnog distributera i tu je izbor sužen samo na neke Legend motkice. Mudhole, Tac24 i ostali ih ne nose. Ono što možeš je od japanskog proizvođača, koji mota njima, Lamiglasu i drugima, poručiš to što si hteo, ako uspeš da se snađeš u komunikaciji:


Koliko si u pravu za ukuse, ja npr. uzeh BR za voblere, tvič i poping prvenstveno.

ibanezi

Citat: DDj poslato 11 Decembar 2019, 15:25:47
Ta prica da "Štapovi koji nisu dobri za džig, nisu dobri nizašta" je bas bez veze.

A i ukusi u ribolovu su razliciti, pa i tehnike ribolova. Ono sto je nekome lepa tehnika nekome se mozda i ne dopada, pa i obrnuto. Ne bi trebalo da to kazem, nekome se to mozda nece dopasti i to sa razlogom, ali meni licno to drljanje olovom po dnu, znano kao dzigovanje, meni se uopste ne dopada.
Džig nije samo drljanje olovom po dnu, može da bude i kombinacija suptilnih tehnika i pravi balet u vodi. Kao što ni voblerisanje nije zabaci pa motaj pogotovo u vreme tvič voblera, površinaca i džerkova. Najdosadnija tehnika za mene je ravnomernno - zabaci pa motaj i jedina varalica koja se mora tako voditi je leptir. Zato godinama nemam ni jedan. Većina savremenih štapova koji su se odlično pokazali za džig su rasni vobleraši sa oznakom tvich ili kombinacija tvich&jig i kod nas ih uglavnom kupuju džigeraši. Ja nisam hteo da rečenicom koju si citirao kažem kako ja samo volim da džigujem a ostalo ne priznajem, nego upravo da na način koji mi je zanimljiv - lov smuđa i bucova tvičovanjem voblera, lov štuka šetačima, pljuskavcima i džerkovima trzajima gore -dole ili levo desno, zastajkivanjem, usporavanjem i ubrzavanjem, kombinacijama svega toga ne mogu da zamislim bez štapa koji nije dobar za džig, brzim, lakim i oštrim. Kao što se obojica slažemo da o ukusima ne vredi raspravljati, neko to voli jednostavnije, neko voli i takve malo komplikovanije stvari da radi mekim štapom, što iako mi nije najjasnije, jeste stvar individualnog izbora.  Prednost mekšeg i sporijeg - paraboličnijeg štapa nad brzim i oštrim iste snage je samo duži izbačaj nešto teže varalice zbog dužeg kraka poluge koja izbacuje jer se štap savija u mnogo nižoj početnoj tački, dok brz i oštar štap po meni ima prednost u izbacivanju lakim mamcima zbog većeg efekta praćke koju pravi brzi vrh iz svoje početne tačke savijanja mnogo većom početnom brzinom. Takođe je prednost mekšeg paraboličnijeg štapa sugurnija kontra koja sa brzim mora biti kontrolisana uz mekši dril. Dakle i ta prednost mekog, sporijeg štapa može kroz malo iskustva biti anulirana, ali prednosti brzog oštrog štapa koje ima za moderne tehnike i varalice i van silikonskog džiga je nenadoknadiva za moj stav i ukus. Naravno da mi ponekad fali glindžavi trometraš samo da bih dalje plasirao nešto u optimumu njegove bacačke težine, ali gde nema potrebe, ne bi mi palo na pamet da voblerišem njim. Za to služi ekstra brzi štap koji je odličan za džig. smiley033.

Ribohvatac

posto sam skrsio Robinson Sashima na 2.7 32g
treba mi zamena slicnog koncepta, uglavnom dzig, leti malo i vobler. koji bi to stap bio? ? ? 100€+-
8g-17-18g

naravno ne bih opet shasimu mada je top, nisam je stedeo uopste, pukla mojom krivicom.


Spojene poruke: 23 Decembar 2019, 20:53:02


Naslednik shashime, city liner zender 8-45 2.59
bolje cita, al je malo meksi od ove koju sam imao 32g jer je prilicno jaca u butu. Halter fuji, bilo bi bolje da je kontra postavljen, sprovodnici nisu nesto.
Zamalo da uzmem shashimu 10-40 al mi je  pretvrda za letnji vobleraj.

nesobn

Kolega je bio bacio oko na ovaj model Robinsona al je odustao zbog baš "glupog" haltera a u globalu mu nije našao mane.Mnogo lijep model.

pkv-pecaroš

 Lijep ovaj zander iznad. Taman bi mi takav trebao za glave 10-25 gr,i dužina mi odgovara samo da je rukohvat iznad mašinice duži. Ne znam zašto to tako kratko prave. Masa ljudi drži štap cijelom šakom iznad mašinice,valjda bi i o tome proizvođači trebali voditi računa pri konstruisanju štapa.

ibanezi

 Meni je rešenje sa kratkom gornjom drškom i halterom koji se navrće od gore u svakom slučaju veliki problem. Jedini štap sa takvim rešenjem koji sam imao je Bušvoker i na njemu sam to shvatio.. Pri džigovanju držim iznad haltera i u kontri ili jačem povlačenju obavezno dlanom odvrnem halter. Kada voblerišem, onda držim na halteru i pri kontri prstima odvrnem halter, pa se pitam zar se to ribolovcima koji testiraju prototip to ne dešava kad se sve više štapova sa ovakvim rešenjem pusta u promet?

Ribohvatac

Po meni nmz da tera 25g, max 18g i to s  manjim silikonom. Sashima 10-40 g je mnogo kruca od njega i ako su slicne gramaze. Ovaj je vise za mirniju vodu i laksi dzig, al bas lepo cita jer Sashima je motana sa 48 psi. a ovaj 70 psi, pa vrv zbog toga.

ivkeks

Skoro sam držao novi epixor 270cm 30/70 ,po meni odličan univerzalan stap za Morave,manje reke...vobler,metal i moze da posluzi za dzig.Brz i mesnat Blank a vitak sa dobrim balansom,udoban u ruci i sa dosta rezervne snage.a cena je oko 7300,i naravno pedantno uradjen.Meni je bas ostavio utisak


Spojene poruke: 07 Oktobar 2021, 09:13:40

Jel moguće da niko nije gledao ili probao epixor 30 - 70

Teme sličnog naslova (10)

6941

Odgovora: 65
Pregleda: 47107

42

Odgovora: 6186
Pregleda: 1298830

11932

Odgovora: 149
Pregleda: 133726

13185

Odgovora: 203
Pregleda: 131258

5350

Odgovora: 79
Pregleda: 83536

3236

Odgovora: 269
Pregleda: 146203