Vukovi sa DUNAVA

PRIBOR & OPREMA => Štapovi => Varaličarski štapovi => Temu započeo: orka poslato 13 Februar 2014, 19:31:12

Naslov: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: orka poslato 13 Februar 2014, 19:31:12
Danas je tezina veoma bitan element prilikom odabira i kupovine varalicarskog stapa, a sve je vise onih kojima je to jedan od glavnih preduslova prilikom eventualne kupovine...
Nekada su stapovi bili tezi, debljih zidova, a danas je ta tezina manja a pecanje udobnije i lakse...
Sta je to tezak a sta lagan stap, i da li je moguc kompromis izmedju tezine stapa, debljine blanka i snage i pouzdanosti?
Naslov: Odg: Tezina varalicarskih stapova
Poruka od: slob poslato 13 Februar 2014, 20:27:34
U temi  ,,Karakteristike blankova,  koja u svom uvodu ima jedan članak autora Emory Harry-ja, spominje se težina blanka i njen odnos prema snazi štapa ali i prema karakteru samog ribolovca.

Odnos težine i snage blanka, autor spomenutog članka je nazvao ,,Efikasnost blanka".  Za istu težinu, veća snaga = veća efikasnost.
U završnoj reči, gde daje savet graditeljima štapova, jer prvenstveno njima je namenjen tekst,  a što ne mora da znači da je ovaj i za znatiželjne ribolovce neinteresantan, daje preporuke da štapovi izrađeni od visokomodularnog materijala nisu za nervozne ribolovce već su za staložene karaktere. To ukazuje da je i autor svestan toga da su takvi štapovi osetljivi na grubo manipulisanje i da nije baš moguće da budu zaštićeni od takvog rukovanja.
Ovde stoji napomena, da se lakoća snažnog štapa može postići jedino upotrebom materijala sa visokim modulom krutosti (elastičnosti) a ovi su po svojoj prirodi krti. I ono što je najgore do pucanja dolazi iunenada, bez ikakvih manifestacija žilavosti.
I šta sad tu dolazi u obzir, naravno, samo nekakav kompromis. I postizanje što veće obručne čvrstoće raznim ukrštanjem pravaca u kojima se protežu vlakna materijala.

Što se tiče Efikasnosti dodao bih i svoj stav, a u odnosu na to kako je ona definisana. U formuli ne figurira nigde i dužina štapa što direktno utiče na težinu. Po meni, mogu da postoje dva štapa različite težine, različite dužine a iste snage  i pri tom iste efikasnosti. Znači, u formulu bi trebalo ubaciti nekako i dužinu štapa. Pa bi se dobila nekakva efikasnost po dužnom metru.
Naslov: Odg: Tezina varalicarskih stapova
Poruka od: ibanezi poslato 13 Februar 2014, 20:28:38
Meni su tezina i balans[kad su u pitanju duzi stapovi-3m]prvi uslov da nastavim razgledanje.Ako tim nisam zadovoljan ne interesuju me sve ostale eventualno odlicne performanse.Neka me ''izvinu'',svi koji misle drugacije,ali ja sam ubedjen da novi blankovi nisu laksi od starih.Zbog veceg modula[vise sabijenih vlakana]su kruci-brzi,sto za mene oldschool nije neka prednost[ne volim ni ja glindzave,ali ni prebrze-tacnije volim brzu akciju vrhom,ali me nimalo ne impresionira trenutno umirenje vrha].Po meni 1000000 karb.vlakana,sabijenih u tanji zid i 1000000karb.vlakana koji''landaraju'' u vecem prostoru tj debljem zidu imaju istu tezinu,ako su vlakna podjednako kvalitetna[cista bez primesa]Moderan stap je laksi za tezinu opreme koja je zaista nesto laksa nego nekad[prvenstveno provodnici],ali to se da promeniti ako su stari potroseni,a blank kvalitetom zasluzuje.Jedni su kruci ,drugi ''zilaviji-bas zbog tog veceg medjuprostora vlakna slobodnije rade,pa ko sta voli nek izvoli-a mogli bi malo i da poredimo tezine raznih savremenih modela sa starijima iz iste cen.klase,duzine i snage.
Naslov: Odg: Tezina varalicarskih stapova
Poruka od: slob poslato 13 Februar 2014, 20:41:46
Znam ja de ćeš ti da izvadiš iz naftalina stare štapove sa sličnim težinama, dužinama i snagama,  kao što su ovi moderni.  Ne poznajem dovoljno asortiman karbonskih štapova od vremena kada su oni počeli da se seriski izrađuju . ALI. Koliki broj je bio takvih modela i po kojoj ceni? Sada za "sitne" pare ima bezbroj modela štapova a kakve su ribolovci nekada samo mogli da sanjaju (naravno izuzev onih koji su bili imućni).
Danas svaki ribolovac u najzabitijem delu planete može da ima karbonski štap i mislim da je to glavna i bitna razlika.
Naslov: Odg: Tezina varalicarskih stapova
Poruka od: orka poslato 13 Februar 2014, 20:55:09
Meni je danas na prvom mestu tezina stapa,pa ako je ona odgovarajuca onda mogu dalje da "studiram" stap..,naravno, gledam da bude sto laksi,po mogucstvu ispod 200g..
Laksi stapovi su udobniji,osetljiviji,boljeg balansa.,boljih karakteristika generalno.,jednostavno laksi su za koriscenje..,ne zelim vise da me kao ranije zbog tezine stapa i debalansa boli zglob,ledja,vrat.,pa da mi pecanje na kraju ispadne tezak fizicki posao..
Moja merila za stapove koji se koriste za neko srednje-tesko varalicarenje po pitanju tezine su sledeca:
Do 200g-veoma lagano (prihvatljivo)
Od 200-250g lagano (prihvatljivo)
Od 250-300g tesko
Od 300-.... veoma tesko.

Naslov: Odg: Tezina varalicarskih stapova
Poruka od: srdjanpn poslato 13 Februar 2014, 21:06:08
  O  kojim stapovima pricamo.duzina,tezina bacanja,namena.240-270 bacanja 10-30 za smudja,klena ,bucova,normalno je da bude ispod 200g,ali motka od 3m 100-150gr za soma tesko da ima ispod 300-350gr.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 13 Februar 2014, 21:16:50
Orka potpuno se slazem s tobom.
Slob necu da vadim iz naftalina,sutra idem u pro fish koji drzi moj prijatelj po rib.dozvolu.Ponecu na merenje moj suveren na dig.vagu.Stap je 3m  15-40.Rezultat postavljam na temu.Stap je izasao 2001e-pre 13god.Cena mu je bila 0ko 500dm,god dana kasnije pretvoreno u 250-280e-kako naletis.Utoj cenovnoj klasi su CD-ovi,Cts-ovi-ponos modernih varalicara.Neka i oni izmere svoje fabricke i hand-radove na 3m i oko 40gr.Nemoj samo neko da kaze da je CD-oko 40gr jaci od Suverena-poznajem dobro te stapove -smejacu se do sutra :cheesy:Mogu da padnu i prijateljske opklade-koje pivce.Usput moj ima 8+1 korejski sic i metalnu ende kapu.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: orka poslato 13 Februar 2014, 21:17:10
Tezine koje sam napisao se odnose na sve duzine stapova i tezine bacanja koje se koriste za srednje- tesko varalicarenje.,sto podrazumeva ribolov svih nasih poznatih grabljivica,ukljucujuci i manje i srednje somove..Naravno za ciljano pecanje krupnih somova trebaju jaci i svakako tezi stapovi.,a to su oni 250g-300g tezine +..
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 13 Februar 2014, 21:25:27
Ibanezi,
nemoj da se vadiš. Ono što je 2001g koštalo 500dm sada košta 500E (bez obzira na ondašnji zamenski kurs 1 prema 2)


Orka,
Lakoća, osim uticaja na neke performanse, znači i udobnost pri ribolovu. Pa se prirodno teži lakoći i onda kada pomenute performanse i nisu potrebne.

Kod štapova-blankova moraju uvek da se prave kompromisi težina-snaga-čvrstoća-cena. Kakav će štap biti zavisi od toga šta će, od ova četiri  faktora, da odonese prevagu. Pa kao što se kod ishrane čoveka govori o izbalansiranim obrocima tako se slično može reći i za štapove. Međutim ako jedan faktor mora da se istakne ostali se povlače,  samo jedan ili više njih i pitanje je u kojoj meri.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: TopMix poslato 13 Februar 2014, 21:40:35
Pored ta cetiri faktora dodaj jos dva: osetljivost vrha i balans stapa.
Da budem malo konkretniji u vezi tezine stapova, za muvanje i varalicarenje zatvorio sam krug sa bushwackerima i xzogama, za pecanje iz camca i duzinama 8f, za smudja i neke "normalne" somove. Tezine bacanja 10-40gr, 15-50, 20-60, 100 i 140. Tezine stapova su od 160-240gr, dakle, uklapam se u Orkinu kategoriju "laganica". I sa cenom, stapovi se uklapaju  u istu, laksu kategoriju, uzimajuci u  obzir da navedeni stapovi spadaju u sasvim pristojnu kategoriju po kvalitetu materijala i izrade.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: orka poslato 13 Februar 2014, 21:42:23
Da,sva cetiri faktora su usko povezani, i zajedno cine kompromis,ali mislim da je danas u moru kvalitetnih stapova na trzistu,moguce pronaci stap koji ce "zadovoljavati" sva cetiri elementa.,gledajuci licne kriterijume i afinitete.,koji naravno nisu isti kod svih nas.
Svakako da nije isto rukovanje sa nekim danasnjim stapom od 190g izradjenim od visoko modularnog karbona i nekim starim sportexom od recimo 270g.,sa ovim prvim moramo biti znatno oprezniji i nezniji.. :cheesy:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 13 Februar 2014, 21:47:34
Ne verujem da je razlika u karbonu nesto drasticno u korist danasnjih stapova,samo u debljini zidova.Cene golih blankova nisu nesto velike u odnosu na gotove stapove tako da veliki deo cene odlazi na opremu,vodjice,halter,pluta,eva,naravno i na ime koje mu napisu.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: brica poslato 13 Februar 2014, 21:54:06
Samo da ne pobrkamo babe i žabe. Nakada su se onako pravili štapovi, a sada ovako. Svako vreme nosi svoje i treba sagledati koji su današnji kriterijumi za štapove.
Mislim da mi, koji smo počeli sa leskovim štapovima i polako prelazili na bambus pa staklo do karbona i nanotuba i nismo nešto, čast izuzecima, mera za ono što je danas u trendu. Neko bi rekao da baš to iskustvo daje prednost u oceni štapa. Moguće, ali pre će biti da je to iskustvo opisivo kao računanje grafitnom olovkom, brisanje rotring gumicom i šuberom u odnosu na sofisticirane metode današnjice.
Posebna je priča old skulovaca trajnost štapa. Danas je to nekako, kao i sa svime drugi plan, jer se potrošačko društvo može dalje razvijati samo nezadovoljstvom trenutnog i isčekivanjem novog, makar tek marketinški takvog proizvoda.
Takođe je i tehnologija izrade uznapredovala. Mislim da je negde Ibanezi pomenuo kako ne voli kevlar na štapu i kako je kevlar jeftin, a karbon skup materijal. Danas je tako, ali kada se pojavio kevlar, aramid pojavio na širem tržištu bio je ohoho skup i bogme teško dostupan. Uz to, imamo li tehnološku gradaciju izrade štapova? Očito je da danas karbonom tehnički i tehnološki barataju i oni koji su se do juče vozali na biciklovima, a danas brinu da li im je lunarno vozilo još u funkciji na Mesecu.
Možda bi mogli da se osvrnemo i na neke druge dimenzije korišćenja lakih ili teških štapova u ribolovu. Jedna od njih je da li to idemo u ribolov zarad rekreacije kojom malo aktiviramo mišiće i krvotok, ili nam je milije da se na vodi osećamo kao u dnevnoj sobi sa svim njenim udobnostima. Meni je ribolov i način razgibavanja i rado se iz njega vraćam umoran, no što bih visio po kojekakvim teretanama ili trčao po gradu bežeći od, sakloni bože, eventualnog infarkta ili ,bože me oprosti, moždanog udara.
Nekada su mi bili smešni pecaroši koji su se koristili ostarelim, vremešnim alatom. Sada i sam spadam u takve. Zašto? Nekako mi je slađe da se sa ribom nosim na takvoj, mada još uvek neravnopravnoj liniji.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 13 Februar 2014, 22:01:31
Ja bas mislim da se stapovi isto prave danas kao i tada.Pogledaj neki stari Sportex koji ima zidove debele 3mm i novi recimo nesrecni BlackStream najvise polomljeni Sportex u istoriji kome su zidovi debljine papira,to je cela razlika u tezini i u ceni.Materijal(carbon) ne verujem da je bolji ili losiji od starog.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: brica poslato 13 Februar 2014, 22:21:33
I sam kažeš da se prave drugačije. Nekada se pravio debeo zid blanka, a danas tanak. Pa zar treba veće razčike?
Mada mi je čudno da se od onog vremena, kada se smatralo da je karbonska tehnologija u zenitu, ništa nije promenilo. Pojavom nanotehnike, nanotuba, pa najnovije grafena, valjda su nešto i promenili. Krenuli su sa nano keramikom, pa nekim bio fiberima ... Principijelno, grafitnim nanotubama se može ojačati svaki materijal. Jedino je malo zahtevno "posipanje" tog materijala nanotubama.
U svetu se stalno radi na kojekakvim materijalima. Čak je i jedan naš mozgić razvijao biovlakna u jednom zapadnoevropskom automobilskom gigatnu...
Očito je da su tehnološke promene dovele i do toga da je cena blankova danas bagatelna u odnosu koliko je to nekad bilo. Proporcije cena danas i nekad mora se malo drugačije postaviti, a ne samo numerički.
Ono što je pouzdano sigurno, jeste da brend igra bitnu ulogu u svakom današnjem proizvodu i sve manje ima veze sa kvalitetom proizvoda u oba pravca.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srce poslato 13 Februar 2014, 22:23:01
Neko mi reče ,zaboravih ko...ali ima logike ,da je razlika u količini vezivnih smola koje se nalaze u blanku nekada i sada...u smislu da sada raspolazemo sa proizvodnjom koja moze da smanji kolicinu vezivne smole na minimum,pa imamo stapove koji su 99% grafit, a nekada je smole bilo mnogo vise,sto objasnjava razliku u tezini blankova
,a moze se se zakljuciti da ima veze i sa debljinom blankova i sa njihovom osetljivosću na spoljašnje uticaje...e sad?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 13 Februar 2014, 23:23:56
Ko nema dovoljno para da izdvoji za kvalitetan štap ne treba da trči za lakoćom. smiley033
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 13 Februar 2014, 23:55:55
...jer lagan a jeftin štap i lagano može da kaže "krc".

Damjan me svojim napisom podseti na jedan izvanredan članak autora Nikole Bige. Našeg kolege ribolovca a izgleda tehnologa po struci. "Vitak momak pa tanak" ili "Zajedno smo bili jači" ili tako nešto. Ukucajte u google ime autora i sigurno ćete naći članak. Opisuje gotovo sve materijale i mnoge tehnologije izrade, od staklo fibera, karbona, borona, kevlara, biofibera .....raznih veziva i smola pa sve do karbon-karbon kompozita gde veziva gotovo da i nema.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 12:36:17
DA ali ti,ja, prilikom kupovine stapa osim onoga sto pise na stapu nemas pojma od kog,kakvog i koliko carbona je napravljen,koje vodjice i koja pluta su na njemu,osim subjektivnog osecaja u rukama,tezina,"ostrina" nemas pojma kakvog je u stvari kvaliteta taj stap.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: TopMix poslato 14 Februar 2014, 13:23:31
Meni bas nista ne znaci da znam od cega je stap napravljen. Nisam tehnolog i slabo stojim sa hemijom, fizikom i slicnim stvarima. Stap prvo mora da zadovolji moje pecaroske kriterijume, gde je izmedju ostalog i njegova tezina.
Ne znam pomocu kojih trikova bi ja mogao izabrati the best medju desetinama proizvodjaca, stotinama modela i hiljadama vrsta i podvrsta stapova. U reklamama svasta pise, kao i na stapovima, a ja sad treba da pravim hemijsku analizu materijala, procenata karbona i kevlara... zasto bi se time opterecivao?
Dovoljan je dobar nos, ostro oko i iskustvo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 13:35:56
Ma piše i u katalogu. Ali potpuno ste u pravu. Materijal koji je naveden može da bude samo u tragovima u štapu a ostatak .......
Jedino možda kod Amorfusa, karbon- karbon kompozita gde je karbon skoro 100%, a vidim da ima blankova gde piše i karbon 95, 99 ..%.
Ali sve je to na "časnu reč". I pitanje je šta mi kao laici možemo da zaključimo iz takvih deklaracija pa makar one i bile tačne. Ono što mi treba da gledamo, a gde nismo laici, je rezultat tj. performanise. A da li je blank od karbona ovakvog ili onakvog, od grafita ili dijamanta, neka oni beru brigu o tome.

A ocena prodrmavanjem u radnji može da bude skroz pogrešna. Jedino test na vodi ili pomoću nekakvih merenja daje pravu sliku o blanku odnosno štapu (štap je u stvari blank, ostalo je ipak sporedno). Ima na forumu dosta priče o pojedinim modelima ali mi je žao što to nekako nije baš dobro sistematizovano. Ima da se načitaš svačega i grdno vreme da utrošiš dok ne stekneš sliku o nekom modelu a često su priče i  kontradiktorne pa .......šta i da zaključiš?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 13:44:17
Ono sto kao laik mozes da zakljucis je da bi stap bio sto laksi mora da ima sto tanje zidove.jeste mnogo prijatnije pecati sa istim ali je i mnogo rizicnije.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 14:04:51
Da budem iskren, zaista nisam načisto sa tim šta predstavljaju tanji a šta deblji zidovi. Predpostavljam da, za istu snagu i isti spoljni presek zidovi moraju da budu deblji ako je materijal manje krutosti (manjeg modula).
Sa druge strane ako je ojačan npr. kevlarom, i izukrštanom konstrukcijom,  baš i ne mora.
Onda Ibanezi spominje specifičnu težinu (gustinu  vlakana) kod materijala različitih modula. Veća gustina otežava blank a tanji zidove ?!
Meni je sve to komplikovano za razumevanje. Najbolje za nas je da mi tačno znamo šta se od štapa traži i očekuje. I da li su proizvođači to napravili ili ne i za koje pare. I ono što je na kraju jako bitno: koja je čvrstoća štapa! Dakle da li je štap mehanički  preosetljiv  na lom ili ne. Ovo zadnje nikako ne možemo ni da  procenimo a ni da izmerimo. Jedino na časnu reč ili kroz praksu.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: brica poslato 14 Februar 2014, 14:11:29
Citat: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 12:36:17
DA ali ti,ja, prilikom kupovine stapa osim onoga sto pise na stapu nemas pojma od kog,kakvog i koliko carbona je napravljen,koje vodjice i koja pluta su na njemu,osim subjektivnog osecaja u rukama,tezina,"ostrina" nemas pojma kakvog je u stvari kvaliteta taj stap.
Ovo je alfa i omega.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: kova poslato 14 Februar 2014, 14:30:44
^^
Teži si od "najtežeg" štapa, ajd malo kod J. i G., pliz
smiley033
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 14:36:08
Opet moji fanovi. Šta ćeš!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 14 Februar 2014, 14:36:21
Zato nikad nemojte da trčite da kupujete nove modele štapova koji se tek pojavili na tržišu,učite na tuđim greškama a ne svojim. Deset puta meri,jednom seci. Čitajte i slušajte utiske drugih kolega koji su određeni štap koristili,ostavite da se za oređeni štap-proizvod razgrade utisci i tek ondah taj štap kupite ako vam odgovara. Tako da na kraju ipak znate šta kupujete.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 14:44:40
Damjane,
Šta da kažem, mogu samo da ti citiram mudrost našeg kolege Ibanezija:

"U svakom slucaju ribolovci koji ne dolaze lako do novca za štap i samim tim moraju da povedu racuna o tome sta kupuju, treba da izbor suze na štapove koji nikako da ''zastare'', to jest one koji se duže vreme proizvode u neizmenjenom obliku, a ima ih po neki u svim cenovnim klasama, pa ko i koliko moze i hoce, a onima koji su dubljeg dzepa ili po prirodi radoznali prepustiti testiranje svežih motki."

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 14 Februar 2014, 15:05:16
Upravo tako !  :thumbup:

Ja se ne bih usudio da kupim štap od 200 i kusur E a da pre toga nisam siguran šta kupujem.Dve tri godine treba pustiti neki proizvod da se dokaže pre kupovine. Naravno na tržištu ima firmi čije se ime poštuje i kupovinom njihovog brenda do negde smanjujemo rizik od defekta. Na žalost sve je češći trend da pojedine firme su u stanju da svoje izgrađeno ime iskaljaju za rad većeg profita,pa treba biti oprezan.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 15:14:06
Po meni tehnologija izrade blankova je svoje ''savesenstvo'' dostigla krajem proslog i pocetkom ovog veka.Ti blankovi su bili dosad najbolje komprmisno resenje odnosa snage,brzine,zilavosti.Ali to je i pad prodaje-vlasnici takvog stapa su ''izgubljeni'' dugo vremena,kao i buduci kupci.Trebalo je smisliti nesto novo,a tehnoloski nije bilo moguce.Agresivnom marketingom je promenjena FILOZOFIJA RIBOLOVA.Trebalo je ubediti imaoce ''nepoderivih stapova''da su oni skoro neupotrebljivi za savremeni nacin,a armiju novih od starta uputiti na novo.Parola je -brze lakse ,kruce,sa boljom detekcijom-a iste snage.E tu je zec.Sabijanjem istih vlakana,a tanjenjem zidova dobijen je stap mnogo brzi i ostriji,PRIVIDNO ISTE SNAGE,zbog vece cvrstoce na savijanju.Ali da li je stvarno iste snage?da li moze da izdrzi isto opterecenje,bez obzira koliko se savije-po meni tesko.Onaj koji zaista ima istu snagu kao stariji kolega-NIJE LAKSI,BEZ OBZIRA NA NESTO TANJE ZIDOVE,JER JE BROJ UPOTREBLJENIH VLAKANA TAKO RECI ISTI.Kako ukrasti par grama,a zadrzati snagu-prvi korak,blankovi su ostali bez glavne zastite od mehanickih udara-DEBELOG SLOJA LAKA.Moje stare stapove je olovna glava izudarala ocigledno sobzirom na danasnje stanje tih stapova bez ikakvih posledica[cak ni na laku nema vidljivih tragova].SL.korak-oprema je zaista osetno laksa-provodnici su sve tanji i tanji,na sve tanjim i laksim ramovima,halteri sve laksi.POslednja ''revolucija u olaksavanju stapa''-''orao lesinar drske.Top mix pomenu Bushwhacker koji ija izuzetno cenim-lak stap prave deklaracije snage.Aman ljudi tako je-ali to uopste nijeLAGAN BLANK.180gr na 2,58m nije nikakav spektakl-al' zato je dobar i pouzdan i ocigledno trajan.Sa ''kao sinonima teskog stapa''SPORTEX turbo pikea 3,m 40-80 teskog ravno 250gr odfikarite 42cm donjeg dela gde je i najtezi[mozda i 1!4 tezine celog blanka]poskidajte sve,a montirajte novo sa SG pa izmerite tezinu.Ne bi bio slabiji od BWsigurno[prethodno je bio jaci],a tezinja mslim da bismo se zapanjili.Stapovi koji ne smeju da puknu-Morethan Aleh Shanin OD 1500 USD IMA TEZI BLANK OD SG bw,iako je nesto manje tb.Sa takvim se stapovima firma ne za.ebava,pa stavi dovoljno karbona i u blank,a karbonskim karikama stvori privid lakog stapa.Na temi kvalitet stapa sam ga vec naveo kao primer.Moje misljenje je DA BLANKOVI NOVIH STAPOVA NISU LAKSI OD STAPOVA STARIJE[NE NAJSTARIJE]GENERACIJE.Ko misli drugacije-super,pa zato nam i nije dosadno na forumu,imamo o cemu da polemisemo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 14 Februar 2014, 15:32:03
Prošlo je vreme kada je samo sirova snaga štapa bila sinonim za kvalitetan štap. Danas je veća potražnja za ostalim jako bitnim karakteristikama štapova u određenim tehnikama ribolova,pa se snaga i žilavost štapa stavlja u drugi plan,naravno osim kada su u pitanju štapovi za lov krupne ribe poput soma,mladice,morski ribolov krupnih riba...gde se traže štapovi veće snage i žilavosti,a toga nema bez debelih zidova a time i nešto veće težine štapa.

Uzmimo za primer štapove marke cts,ili cd od hm karbona 57msi, koji su ekstremno osetljivi,brzi i kruti,ali i lagani. Takvi štapovi su nekad bili ne zamislivi. Performanse koje nude ti štapovi u džigovanju smuđa su izvaredne i prašta im se manja tolerancija na "maltretiranje",traže nežnije postupanje sa njima,nisu za silovanje ali zato daju izvaredan doživljaj u ribolovu. Nekada su se štapovi za recimo smuđa birali na osnovu "ako slučajno udari som" pa su ti štapovi bili više univerzalni,dobri za sve,a opet ni za šta posebno dobri.

Što je jedan poznat proizvođač štapova rekao "ja ti mogu napraviti štap koji ne možeš polomiti,ali ti nećeš želeti da pecaš sa njime" .
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 15:35:23
Jos jedan konkretan primer-prvi antares se kupovao za marke-znaci oko 2000god,ne znam tacno..Za svaku novu seriju Shimano u katalogu pise;Shimano je opet uspeo da napravi laksi stap iste snage.Kad uporedimo kat.podatke vidimo da je razlika par gr.u svakoj seriji.Zbog tih par grama je na drugoj seriji pucao halter-on je bio laksi,na predzadnjoj je pucao flis-papir blank-Pa ne moze vise da se tanji bez posledica.Najnoviji antares je par grama tezi nego prethodni po podacima  iz bas Shimano-kataloga iako pise-OPET SMO USPELI LAKSE A JACE.Ma uvek neko sacuva prosli katalog. :lol:
Damjane daj neki podatak-koliko je tezak-lagan cts na 3m neke tb i sa kakvom opremom,pa da komentarisemo i uporedjujemo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 15:39:40
Ibanezi,
da li sam ja dobro shvatio, da ti tvrdiš da je ista otpornost na savijanje blanka kod matreijala sa većim modulom a tanjim zidovima kao i kod materijala sa manjim modulom i debljim zidovima  i da oba blanka ustvari imaju istu težinu. Ovo zbog toga što je materijal većeg modula napravljen od istog broja karbonskih vlakana koja su samo više stisnuta. Pa kad se pogleda specifična težina (težina jednog kubnog santimetra) ona je veća kod većeg modula ali su zidovi tanji pa ima manje materijala ,  pa se to svede na istu težinu štapa iste snage?
Pa ako im je krutost ista i težina ista pa će im zbog toga i brzina biti ista, zašto onda uopšte i prave tankozidne blankove?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 16:06:42
Pogresno si razumeo-hm ima vecu otpornost na savijanje,kruci je i to po meni daje privid vece snage,ali mislim da ce se onaj drugi iako se prividno lakse savija,u stvari iako ce se vise saviti, pre pucanja ce podneti vece opterecenje od lakseg kolege.Hocu da kazem da je za istu snagu jos uvek potrebna sl.tezina blanka-a krutost i ostale karakteristike su razlicite.
Damjane ja i ti se u necemu slazemo-hm 57mil psi je proizveden krajem proslog veka.Cd br je konstruisan 2003-e,za mene je i to stap starije generacije-sreo se sa mojim Suweranom i po ceni i po tezini ,a nisu daleko ni po karakteristikama,Suweren ima nesto brzu akciju,a Cd nesto brze umirenje vrha[krutost]-oba  PODJEDNAKO UPOTREBLJIVA,ali za ljude razlicitog pristupa-Modernom varalicarenju.Suweren je kompromis ZA RIBOLOVCE KOJI NE MOGU DA PRIHVATE NAGLI PRELAZ IZMEDJ 2 SHVATANJA RIBOLOVA,dok je Cd temelj modernog pristupa.Pa ako vise od 10god star Cd smatramo stapom vrha najmodernije tehnologije-GDE JE NAPREDAK KOJIM NAS STALNO BOMBARDUJU U REKLAMAMA-CD BR JE STAP STARIJE GENERACIJE.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 17:03:53
Čekaj, Ibanezi. Polako. Zbog nečega se ne razumemo.
Pitaš gde je napredak kod modernih štapova?
Očigledno neke termine ne razumemo isto. Šta je snaga štapa? To je isto što i njegova otpornost na savijanje. Ako imamo dva štapa  i ako ih postavimo horizontalno i ako okačimo na njihov vrh teret tako da se oni saviju za 1/3 svoje dužine i ako je veličina tereta, za takvo savijanje,  ista kod oba štapa onda oni imaju istu snagu.
E sad šta je i gde je moderna tehnologija? Pa štap, od dva pomenuta,  koji je izrađen od materijala visokog modula i moderne konstrukcije, koja daje veću otpornost na savijanje,  mora da bude lakši od ovog drugog.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 18:34:13
Ako se savijaju pod istim uglom sa istim teretima,oni po meni imaju istu tezinu bacanja.A sta cemo ako se oni pod istim opterecenjem isto savijaju,do tacke kada jedan puca,a drugi ne,nego trpi nesto vece opterecenje?Za mene je on jaci.Zato i mislim da hm stap najnovije generacije mora da ima vecu realnu tb-otpornost na savijanje,zovikakohoces da bi izjednacio snagu[izdrzao isto opterecenje]i time se izjednacava +-koji gram i tezina blanka.A mislim da smo vec ustanovili da tb ne mora da ima veze sa snagom stapa.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 19:30:37
Vidim da bi mnogo morali da pričamo kako bi razjasnili sve termine pa bi brzo izašli van teme.

Ja sam mišljenja da ipak postoji napredak u proizvodnji i ponudi štapova. A jedna od glavnih napredaka je smanjena težina za istu snagu i smanjena cena za iste performanse.
Pored ovoga napredak je i multimodulus konstrukcija koja omogućava "štelovanje" načina savijanja štapova baš onako kako bi rebalo da bude za određene namene, čega ranije nije bilo.
Smanjena težina nosi sa sobom i druge pozitivne osobine (osetljivost, brzina oporavka vrha....) ali ima i negativnih.
Najuočljivija je iznenadan lom. Mislim da je najveći broj lomova pri "silovanju" vršnog dela štapa i tu ribolovac mora da bude mnogo pažljiviji nego kod "žilavih" štapova.

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 19:56:21
Slatko bi se smejao-od muke-xzoga jap-10' 120gr je teska330gr.Za sve ostale [mastery,lionforce....]nema podataka,kriju ko zmija noge-jer su teski ko tuc-vlasnici na vagu i da postavite rezultate.Jesu jaki,jesu otporni,ali da bi se to sve postiglo-tezi su od sinonima snage i tezine prastarog Sportexa hm9-200gramca,a o turbo spinu 80-150 necu ni da pricampuno-stap koji je star 30god,sinonim snage i pouzdanosti je ul stap naspram pomenutih ponosa mod tehnologije.
Shimano lesath bx 3m 20-50 tezak je 225gr-koliko i stapovi iz polovine 90-h te snage i duzine-A OPREMA,A CENOVNA KLASA.PODATAK JE IZ KATALOGA-ko ne veruje nek se uveri-sportex kev 35gropt je slicne snage a par grama laksi.NEcu da pisem o svom matorcu.dosta je
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: CostaK poslato 14 Februar 2014, 20:09:40
E pa sad...po svemu ovome ispada da su novi stapovi u stvari shit jer su lagani i lako pucaju...
Ako je tehnologija pravljenja cipova toliko jeftina da vec moze maltene svaka kineska fabrika da ih odradi da budu OK (naravno ne kao Intel i sl) ne vidim zasto taj tehnoloski napredak i nanotehnologije ne bi pratile i izradu stapova...
Moj stap ima 177gr i ko god da ga je protresao je blago receno u cudu od toga koliko je lagan a koliko sam citao ovde svi su ga nahvalili kao jakog i izdrzljivog...
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 20:14:47
Istina je da ja pričam o modernim štapovima na osnovu teoretskih predpostavki a ne na osnovu realnih kataloških podataka što bi bilo u svakom slučaju bolje.

Pa neka neko ko raspolaže podacima navede nekakvu uporednu tabelu.
Pošto je tema  -Težina varaličarskih štapova- ovaj parametar bi trebalo da bude osnovni reper.
Da bi štapovi mogli da budu upredivi po težini potrebna je i da su ovi bar iste dužine i snage.
Za kvantifikaciju snage nažalost nemamo drugu veličinu osim gornje težine bacanja odnosno cw max.  Svi znamo da je realnost TB kod varaličarskih štapova diskutabilna ali kad nema bolje .....
Pa neka pokuša neko ko ima podatke.

Spojene poruke: 14 Februar 2014, 20:35:26

Zaboravio sam, pa da dodam. Bilo bi veoma dobro kada bi uz podatke o štapu stajalo i godište i cena. Nije lako napraviti takvu tabelu ali svako za po nekoliko štapova pa će to već biti nešto!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ellesar poslato 14 Februar 2014, 20:41:53
Citat: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 19:56:21
Slatko bi se smejao-od muke-xzoga jap-10' 120gr je teska330gr.Za sve ostale [mastery,lionforce....]nema podataka,kriju ko zmija noge-jer su teski ko tuc-vlasnici na vagu i da postavite rezultate.Jesu jaki,jesu otporni,ali da bi se to sve postiglo-tezi su od sinonima snage i tezine prastarog Sportexa hm9-200gramca,a o turbo spinu 80-150 necu ni da pricampuno-stap koji je star 30god,sinonim snage i pouzdanosti je ul stap naspram pomenutih ponosa mod tehnologije.
Shimano lesath bx 3m 20-50 tezak je 225gr-koliko i stapovi iz polovine 90-h te snage i duzine-A OPREMA,A CENOVNA KLASA.PODATAK JE IZ KATALOGA-ko ne veruje nek se uveri-sportex kev 35gropt je slicne snage a par grama laksi.NEcu da pisem o svom matorcu.dosta je

Xzogu mastery sam svaki dan, maltene, isao da protresem dok je bila u deonu :lol:
Jest malo teza, oseti se, ali mi je san od stapa. Nenormalan je osecaj drzati je u ruci. Ljubav na prvi pogled. Bice moja jednog dana, mislim da nikad nece zastariti. Sta u stvari znaci ako je namesto 250 grama, teska 300. Malko smo se razmazili, germine nam nisu smetale, kanda su nam misici atrofirali. :lol:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: TopMix poslato 14 Februar 2014, 21:24:08
Prosle godine sam uzeo zogu mastery 8f 100gr, za teze jigovanje, a moze da posluzi i za neke pristojne somove. Jak stap, debeli zidovi, dobre dvostopalne karike, zasad deluje vise nego pouzdano za pomenutu namenu... Tezina: 210gr. Iako zvuci da nije lak, on u stvari nije tezak za tu kategoriju stapa. Cini mi se da takav stap i nemoze da bude laksi od 200gr, iako bi ja voleo da je 150gr. I sto je najvaznije, perfektno je izbalansiran fabricki.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 21:41:34
8f je 240cm,na tri metra on bi bio tezak preko 300gr,tezi od svih starih sportexa,a nova tehnologija,nano smole,kako da ne.Prodaju nam bre maglu,kakve nove tehnologije,samo su nalepnice lepse od starih.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 22:05:11
Bilo bi najbolje kada bi dali uporedne podatke o starim i novim štapovima istih karakteristika a sa njihovom težinom, godištem i cenom. Bez paušalnih ocena, niti za a ni protiv nove tehbnologije.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 22:09:04
koje bre nove tehnologije,kakva poredjenja.gde imas da kupis busha od 3m 100-150gr.nigde.zasto.jer bi bio kolac od pola kila.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 22:45:38
srdjanpn,
ne želim da reklamiram bilo koju firmu za štapove, ali naterao si me da pogledam njihov katalog:

Savage Gear  MPP Predator Spin     9 stopa, 120gr,  težina 232gr   a 170gr   težina 260gr

To meni ne izgleda baš kao velika težina, mada se ograđujem u stavu, jer ne znam koliko su teški drugi štapovi.

Spojene poruke: 14 Februar 2014, 22:58:05

Da dodam još i to da je cena 120 gramca 5700 rsd (50E), a 170 gramac nema cene ali cela serija ima neznatne razlike u ceni.
Šta se sada dobija za 50E a šta nekad, nisam kompetentan da procenim, neka neko drugi to uradi.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 23:00:44
To nije BUsh,svejedno, fali mu 30cm do tri metra.prastari sportex,stara tehnologija,debele teske vodjice,pravi halter i prava pluta trometras 250gr.gde je tu napredak.Da ne pominjemo druge firme,Xzoga,Beastmaster trodelni 50-100,najobicniji kolac tezak pola kila.
Stapove od 6-7ft karakterisemo kao lake,nova tehnologija,milioni nekog karbona,tezak 150-170gr,sta je tu revolucionarno,dodaj mu jos 60-80cm do 3m dobijes isto tesku motku.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 14 Februar 2014, 23:08:21
Propustio si da kažeš o kojoj snazi, kod Sportexa, je reč. Jer to je presudno kod procene  težine štapa.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Februar 2014, 23:46:18
KostaK i ja sam nahvalio Titanium spin kao pouzdan i jak stap jer on to jeste,ali na duzini od 2,75,sa ultralakom opremom tezak je 177gr-budi siguran da njegov goli blank nije laksi od starih,a dobrih blankova iste duzine i snage.Uostalom bas zato mi se i svidja i zato mu kao stapu verujem-sva tezina mu je u stvari u blanku.
DA slob zacudjujece je da su stapovi iz serije mpp prilicno laki u odnosu na 3puta skuplje stapove-a napravljeni su od ''starog,prevazidjenog,jeftinog karbona'' znatno nizeg modula,a debljih zidova.Pise doduse high modul,ali bez ikakvih bombastih oznaka-pa i na Sportexu HM iz 95-e pise to isto-high modul je preko  20god u upotrebi za rib.stapove,sad sto to nije danasnji od 66 ili 57mil psi ni na Sportexu ni na mpp nije vazno-do kraja cu biti siguran da su blankovi danasnjih stapova vise klase u stvari zbog onoga -sto je sigurno -sigurno''cak i tezi od nekadasnjih.I opet nije sigurno,jer tako kruti stapovi i dalje su neotporniji na brzu kontru,naglo cimanje u vise pravaca[u zelji da se otkaci varalica na pr.ili pri zamaranju krupne podivljale ribe]Uopste ne moraju da dodju do svoje kriticne tacke pucanja-da bi pukli.Ali toliko su dobri,da cemo ih opet kupiti,pa nek pucaju,jer nas je u to ubedila industrija.A rekord u lakoci iole upotrebljivog trometrasa i dalje drzi Shimano diaflash special zander iz 1991god-3m 10-40[realni 15gramac]tezak 90gr-devedeset grama.
Verovatno srdjan misli na KEW0pike 3m 40-80 gr.Onje tezak ravno 250gr,KOJE je snage?Nikad nisam bio ljubitelj Sportexa-drugi su imali tad jos lakse,ali realno IMA LI JACI TE TEZINE I DEKL. TB?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 00:33:02
Upravo taj,a njega deklarisu kao tesku motku.MPP nema ni pojma sa tih napisanih 120gr.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 01:07:13
Evo tacnog podatka -Sportex TI BORON 305M 12-36GR-tezak je po katalogu Sportexa 217GR-KOSTA 450E.
Ljudi pa sp.kew 3,05m 35gr iz 96-7god je laksi od njega-210gr,a ima tezu opremu.'Ocemo o snazi i pouzdanosti?Karbon se sabija da bi bio krtiji,a ne laksi.Ne isplati se praviti stapove na onaj nacin.Zato gutamo pricu o ''boljoj detekciji krutih stapova i bezocne lazi da su laksi,a jaci.
NE znam da prebacujem sajt na temu-ukucajte u pretrazivac -sportex ti boron-fishing tackle-goeck.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 09:40:40
Citat: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 01:07:13
Evo tacnog podatka -Sportex TI BORON 305M 12-36GR-tezak je po katalogu Sportexa 217GR-KOSTA 450E.
Ljudi pa sp.kew 3,05m 35gr iz 96-7god je laksi od njega-210gr,a ima tezu opremu.'.........
Ovo je zaista valjan argument. Pa o čemu se onda tu ustvari onda radi? Ispada da je stari blank i lakši a verovatno i pouzdaniji od novog. Cene ne znam ali predepostavljam da sp.kew sigurno nije bio skuplji od Ti Borona.
Umesto borona može štap da ima i grafen i šta god hoćeš ali performanse su performanse pa i cena za te performanse su pokazatelj rezultata materijala i tehnologije.
Šta bi eventualno moglo da objasni razliku, jedino to da Ti Boron ima još neku osobinu koja je važna a ne spominje se?

Citat: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 00:33:02
........MPP nema ni pojma sa tih napisanih 120gr.
Možda je to i istina. Ali kako onda uopšte da upoređujemo težine štapova ako su im deklaracije snage - težine bacanja, lažne?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 15 Februar 2014, 10:06:16
Evo ovde sam pisao nešto o Boroncu.
http://vukovisadunava.com/varalicarski-stapovi/sportex-tiboron/ (http://vukovisadunava.com/varalicarski-stapovi/sportex-tiboron/)

Štap je tako balansiran da deluje nestvarno lako u rukama. Slob -naravno da ima još "neku" osobinu koja ga čini posebnim- Boron koji mu daje čvrstinu. Ti to bolje znaš !
Treba videti koja je to iglica od štapa,ali iglica puna snage. Ne znam dali je jači od kevlarca 35gr,ali mislim da nije ni slabiji,svakako jeste bolji štap u svakom pogledu.

Ps- moj Sportex kev spin DL 3,05M I TB 60GR,je težak 280gr !  :rolleyes: I ljudi me malo čudno gledaju kada kažem da pecam soma sa 60gramcem. :cheesy:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 11:33:32
Ako hoćemo da upoređujemo štapove ili samo dva štap, sve jedno, moramo, pod broj jedan,  da znamo koji su u šta su njihovi parametri i zatim koliki su.
Kod dužine i težine i cene je lako. Uzmeš metar i vagu, uporediš cene i nema laganja – nema prevare i nema priče, to je to.
Svi ostali parametri su diskutabilni. Pa je sve što piše i na štapu i u katalogu isto tako diskutabilno. Kada su velike razlike u pitanju onda su one očigledne svakom. Kada su u pitanju nijanse, onda ili treba imati nekakav sistem objektivnog merenja ili iskusne ribolovce koji su u stanju da, sa greškom manjom od 10%, procene parametre štapova. Ono prvo gotovo i da ne postoji a iskusne ribolovce, svima je verujem jasno, imamo. Bez obzira na siromaštvo populacije kada je u pitanju novac evidentno je da nismo siromašni zdravim razumom.
Skoro da nema tog proizvedenog štapa koji neko od naših ribolovaca nije probao (izuzimam delux štapove koji imaju svoja, posebna, nama neinteresantna merila).
Šta nama nedostaje? Kao i u svim oblastima u našoj zemlji: organizacija i sistematizacija.
Švaba i Japanci su ono što jesu baš zbog posedovanja pomenutih osobina.

Ovo je bio ,,kratak" uvod za ono što ću u daljem pisaniju reći.
Ako već ne postoje objektivna merila (parametri) ni metode za njihovo tačno utvrđivanje, pa na štapovima mogu da pišu šta im padne napamet, zašto se iskusni ribolovci ne dogovore oko toga. Šta su tačno iskustvreni parametri, kako se utvrđuju odnosno kvantifikuju. Njihov broj ipak nije beskonačan, uiključujući i parametar ,,da li štap ima dušu ili ne".
Tako bi se lakše diskutovalo o svim aspektima pa i težini štapova u odnosu na druge parametre.
Za to bi trebalo otvoriti temu npr. ,,Subjektivni parametri varaličarskih štapova" . Rezultat bi trebalo da bude takav da na kraju tačno znamo o čemu pričamo ili tačnije o čemu (kojim parametrima) tačno treba da pričamo, kod upoređivanja štapova.

Nemojte, molim vas,  ovo što sam napisao da shvatite kao to da želim nekome da solim pamet, naprotiv hteo bi što više da naučim od iskusnijih kolega, ali nekako teško razumem neke priče baš iz razloga nedefinisane terminologije.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 12:45:48
Ne razumem sta bi ti i zasto uopste uporedjivao.Ja uzmem stap u ruku ako imam mogucnost da ga probam na vodi jos bolje,ako mi odgovara tezina,akcija kupim ako mi ne odgovara necu ni da citam sta pise na njemu.Upotrebljivost stapa je subjektivan osecaj,taj isti kojim ja pecam siguran sam da drugima nebi odgovarao jer svi mi imamo svoje "lutke"sto se tice pribora.
Tema je tezina stapa,a tezina je debljina zidova  blanka,blank znamo kako se proizvodi i da je relativno jeftin u odnosu na gotove stapove,nema tu nikakvih revolucionarih izmisljotina,samo agresivna reklama za nove kupce.
Kew 3m 40-80gr(to je isto kao danasnji 100-150gramci) star 30god tezak 250gr.
Sa kojim danasnjim stapom ces ga uporediti.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 13:41:18
Evo, pokušavam da razumem šta si mi rekao.
Kažeš da je težina blanka isto što i debljina njegovih zidova. Deblji zidovi teži blank, tanji zidovi - lakši blank. Međutim to su po meni dve različite stvari. Onu debljinu blanka koju mi možemo da vidimo je samo debljina na spoju. Nekim delom blank može da ne bude šupalj već ispunjen, nekim delom mogu da budu upotrebljeni drugi materijali koji su lakši ili teži. I što bi uopšte gledali debljinu ako procenjujemo ili merimo težinu. Tu bar proizvođači ne lažu, naravno jer i ne mogu. To je lako izmeriti. Dakle debljina bi mogla da bude prepostavka za nešto drugo a ne za težinu blanka.

Kažeš da oznaka na blankovima pre 30godina u odnosu na "današnje" oznake stoji u odnos oko 1 prema 2. Ono što je pisalo ranije 80gr sada piše 150gr, ma šta ta gramaža značila. Hajde i da ti verujem na reč. Ali onda mi objasni još i to od kog datuma počinje to "danas". I da li to važi za sve proizvođače i sve modele? Naravno da na to nemožeš da mi daš pouzdan odgovor. Zato bi bilo bolje da mi kažeš kako proceniš i uporediš Gramažu dva štapa, bez obzira na godinu proizvodnje i ono što piše na samom štapu. Poznato je da su pisanija na štapu često nebulozna i da mogu pouzdano da posluže samo kao svojevrsna šifra da bi znali o kojem štapu je reč.

Namerno sam upotrebio izraz "gramaža" jer ni za to nije baš tačno definisano šta bi trebalo da označava. I kako bi trebalo da se nazove ta osobina označena gramima? Snaga, težina bacanja varalice, težina bacanja tereta, otpornost vrha na savijanje.....?

Kad sam već ovoliko pisao ajde još i malo humora na temu "danas".
Pita sudija okrivljenog: "Zašto sada sve poričete a u istražnom zatvoru ste priznali?"
- Pa druže sudija tukli su me pa sam morao.
- Ajte molim vas, toga u našim zatvorima danas više nema.
- Druže sudija, neznam za danas ali juče su me tuklli i tukli sve dok nisam priznao.


Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 13:52:36
To su prijatelju 5razlicitih tema,vec si razglabao o njima nadugacko i nasiroko na svim forumima.
Ovde je tema tezina stapa.A to je debljina zidova blanka.Dodavanje tih novih nano,micro,boron,kevlar itd blanku ako to nije samo na papiru,moze da utice na njegove performanse a na tezinu sumnjam.
Na blank od 3m navezes vodjice,halter,plutu,lakiras itd,itd i dobijes motku tesku 250-300gr,a kad od njega odseces 60cm od dupeta,najdeblji deo,dobijes neki revolucionarnom tehnologijom napravljen varalicarac na 8f tezak 170gr.Izem ti tehnologiju.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 15:39:36
Meni je sve jasno,a vi kako hocete.Tehnologija izrade stapova od karbona je svoj vrhunac dostigla drugom polovinom 90-ih godina,i tada su proizvedeni stapovi od hm idealne proporcije snage,brzine,ostrine,zilavosti.Napravljeni su stapovi koji sve to imaju,a jos su uz malo paznje-neunistivi.Dalje nema kud-moze da se poboljsa jedna performansa naustrb druge.Visom modulacijom se povecava krutost,ali i tezina,.Stanjvanjem zida takvog blanka se tezina dovodi na podnosljiv nivo,ali se povecava krtost.Znaci narusava se ta idealna proporcija u svakom slucaju.Cilj-prodaja stapova.Karbon je najlaksi cvrst materijal na zemlji,svi dodaci[kevlar,boron,titanijum]uticu na neke performanse,ali direktno i na tezinu jer su tezi od karbona.Da bi se to opet iznivelisalo opet se stanjuju zidovi,ali tezina se nikako ne smanjuje u odnosu na generaciju stapova idealne proporcije.Teoretski tehnologija moze da napreduje smo ako karbon zameni laksim materijalom[helijum koji ce na sobnoj temperaturi biti u cvrstom stanju,sa zilavom vlaknastom strukturom?KO ZNA JEDNOG DANA]Tako su  kada je fiberglas dostigao maksimum,kompletno ga zamenili karbonom.Karbon je hem.element,kao takav nerazgradiv[teoretski moze na protone,elektrone i neutrone,ali prestaje da bude materijal cak i u tom samo teoretskom slucaju.U svom osnovnom najcistijem obliku on je i najlaksi i najelasticniji i naj zilaviji-i takav je vec odavno u upotrebi.Napretka tehnologije karbonskih stapova nema,moze samo upotrebom drugog materijala ali to sto sam ja malo u sali a malo u zbilji naveo nije ni na vidiku.Ijos jednom vas pitam;dali je laksa tanka traka stisnjenog stiropora od 1kg,ili komadina obicnog-onog za zastitu bele tehnike teskog 1kg.Probajte da tako zamislite karbon visokog i karbon nizeg modula.Usput izmerio sam moj Suweran 3m 15-40.ima 198gr.nije prebrz,daleko od sporog,salmon-steelhead jak kao zemlja,od HM karbona[nije sigurno 66mil psi].idealnih proporcija.ne daj boze vrata od gepeka i sl.inace neunistiv.Jasam za ribolovacku industriju beznadezan slucaj,kada je 3metras za smudja u pitanju.Izmerite vase lesathe.aspire,antarese,speedmastere,cts,alps,Cd,CMV-javite da poredimo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 15:50:14
ima li taj tvoj Suveren tanje ili deblje sidove od pominjanog sportexa koji tezi 250gr.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 16:06:32
Ne,ima otprilike iste,ali je znatno manjeg precnika konusa ipak je rec o stapu duplo slabije deklaracije.Ali koliko su realnih kew-pajkovih 80gr,toliko i suverenovih 40.Otprilike je istog precnika konusa kao kew-spin35,ali je nesto laksi jer nema kew u sebi-snaga slicna.Prepreg je jako slican,ako ne i isti.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 16:09:19
Pa valjda i taj veci konus nosi neku dodatnu tezinu blanka.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 16:19:28
Pa naravno zato i smatram kew-pike lakim stapom za svoju snagu,laksim od svih supermodernih danasnjih te snage.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 16:30:09
Ma kakvi super moderni,vrhunski blankovi ne prelaze 100eu,oprema vrhunska isto toliko,u serijskoj proizvodnji to je mnogo jeftinije,na jednu nalepnicu te zavrnu 200-300eu.I opet niko ne moze da napravi Kewa od pre 20-30god.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 16:53:19
Nece Srdjane ni kewa ni neke druge-ne isplati se.Kad kupis takav stap prestajes da budes musterija doveka.
Mozda nije ni ribo industrija sama kriva.U avio,raketnoj industriji,grdjevinarstvu,stalno se ide na povecanje modula,ali ne u cilju smanjenja tezine[ako se smanji tezina-broj karb vlakana gubi se na snazi],nego da se sto vise smanji povrsina koja pravi otpor-manja povrsina-manji otpor vazduha.Riboindustrija jednostavno dobija restlove koji preostanu,i ne moze da dobije po svojoj narudzbi nista drugacije.Osudjena je da uzima ono sto ima na trzistu.Sto je karbon savremenije moduliran,skuplji je,a oni moraju da ga upotrebe,pa ga i oni skuplje prodaju.Svi stapovi danas su od hm karbona manje ili vece granulacije,jer karbon niskog modula se vise ne moze ni nabaviti.Karbon idealno-visokog modula od koga su nasi stapovi je upravo bio najsavremeniji tih godina i zato su nase motke bile jako skupe.Ovaj danasnji po meni premodulirani,nije idealan,ali mora da se iskoristi-proda za skupe novce-e tu odradjuje marketing,a ribolovci kupuju kao ostrije-sto jedino malo i jesu, lakse a jace,jer su retki oni koji uporedjuju podatke za nove sa podacima starih stapova.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 17:04:14
Mislis.Pa pre bih kupio Kewa za 300eu nego Lamiglasa sa fujisic i portugalskom plutom na kome pise Made in Japan.Sta je tu japansko.
Da se razumemo dobar stap ne moze da bude jeftin.Koliko im je realna cena sada to je druga tema,ali super lak,ostar,brz,krut kako god,i extra jak to nema.
Tendencija je pecanja sto kracim stapovima,sto laksim,brzim,lako je napraviti takav stap na 6-7ft napravi ga na 3m 50-100 za soma,mladicu.Nema.Jos se vucu stari Sportexi,Coramidi itd.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 18:27:52
Ako bi prihvatili vaše stavove o savremenim materijalima, bilo bi fer da odmah pošaljemo mail Novaku Đokoviću, da mu otvorimo oči, da čovek progleda i da batali svoj najnoviji reket od Grafena. Da se vrati na one kojima je mlatio Boban Živojinović. Jer činjenica je da od kako je prešao na grafen izgubio je poziciju No 1.
Naravno, šala ali .......

Tema je: težina i njen odnos sa ostalim upotrebnim parametrima kao i parametrima kvaliteta.
Ako nismo u stanju teoretski da analiziramo činjenice, onda treba uzeti primere iz prakse.

Evo, Ibanezi postavlja za upoređenje štap Abu Suweran, 15-40gr , 3m,   težak 200gr, (da ne cepidlačimo sa 2gr), proizvodnja 1996g, cena 500 dm (ako se ne varam).

Neka mu neko od kolega suprotstavi neke od štapova proizvedenih  2013g. sa istim parametrima.

Hte bih usput da napomenem još nešto. Jedan od parametara  koji se redovno spominje je i balans štapa (bez dodatih balans tereta).
Dva štapa mogu da imaje sve ostale parametre potpuno iste, pa i težinu, ali da se razlikuju u balansu. Ovo pokazuje da ista ukupna težina nije na isti način raspoređena duž štapa. Pa štap više ili manje "vuče napred". Da bi balans lošijeg štapa doveli na istu meru moramo da mu dodamo balans teg a to sada uvećava  realnu težinu takvog štapa.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 15 Februar 2014, 19:01:33
Ajd kad nece niko drugi da te prati ja cu(jos malo).kako dva ista stapa razlicitog balansa,sta je rasporedjeno.gde si to procitao.
Kvalitetan stap je kvalitetan stap.Ibanezijev je star 30god bas zato,zato je kostao 500dm.3m 15-40 200gr.Uporedi ga sa danasnjim recimo Lesatom iste duzine,TB,slicne cene.Jel Lesat tezak 100-150gr, nije.Zasto.Polomice se.Nemozes do beskonacnosti stanjivati zidove zarad lakoce stapa.Takav izlet su imali sa Blackstreamom i obrukali se.Nestvarno lagan,krut,prekrut,zato je pucao na svim mestima.Cak i drsci.Vise se ne proizvodi.
Sa kratkim stapovima male TB mozes i da izvodis eksperimente,ali 3m 50-80-100gr to je brate bila i ostace motka od 250gr minimum.
Djokovic je na prvo mesto dosao "Sportexom" a izgubio ga grafenom.Sad ti je valjda sve jasno.
Rdjavom k,,,, svaka dlaka smeta.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 19:22:45
Što se tiče balansa, pročitao sam u fizici, kod objašnjenja šta je to poluga.
Primer: imaš dva potpuno izbalansirana štapa od 3m teška 200 gr. Jednom štapu zalepi teg od 20gr na vrh a drugom isti tert neposredno iznad ručke (da ne kažem na end kapu). Oba štapa su sada isto teška 220gr ali onaj prvi sa teškim vrhom odvaljuje ruku.
U praksi to nije baš tako skoncentrisano na samom vrhu već što je mase  više pri vrhu to on više vuče napred.

Apsolutno prihvatam argumente kod upoređivanja težine i ostalih parametara. Molio bih te zato, ako raspolažeš, sa konkretnim podacima kakve je dao ibanezi za Suweran, da ih daš za štapove koje si spomenuo kako bi direktno mogli da se uporede.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: orka poslato 15 Februar 2014, 20:01:28
Cinjenica je da velika vecina varalicara danas peca sa kracim stapovima..od 2.3m-2.8m..,zasto? ,pa najvise zbog tezine i debalansa duzih stapova,iliti trometrasa koji su se nekada vise koristili i bili veoma popularni..Ja dugo pecam sa stapom duzine 2.74m a sada prelazim na jos krace..2.62m.,jos su laksi,i boljeg balansa,i naravno udobniji za koriscenje..,lakoca i kvalitet stapa kostala je nekada,a kosta i danas..Svi proizvodjaci se takmice ko ce da napravi laksi i pouzdaniji stap,jer se to trazi..
Bukvalno je ovako..tezak stap=jeftin ili relativno jeftin.,lagan stap=skup ili relativno skup stap..

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 15 Februar 2014, 20:27:00
Potpuno se slažem sa tvojim konstatacijama.  Standardno pecam sa 270 ali se sve češće hvatam za kraće štapove, pa čak i 190. Radio sa sam više  puta i sa 330 pa nisam baš bio oduševljen prednostima. Važno je da su nam poznate prednosti dužih štapova, pa ako uslovi zahtevaju, bolju kontrolu, zamaranje i dobačaj onda moramo da istrpimo bol u leđima i ruci. A inače i ne moramo baš svaku ribu da upecamo. Najvažnije je ugodno provesti vreme na vodi. 
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 20:46:58
Da ispravim-suveren je iz 2001e,ne iz 96e[SP-kew je iz96]-ovako 3m 15-40gr-tezak 198gr,tacka balansa praznog stapa[bez masinice]je na 82cm od donjeg kraja stapa ili na 26 cm od gornjeg kraja haltera.
prilazem u ogled jos jednu ''starudiju''u svom posedu ZeBCCO HYPERCAST 3m 30-60gr iz 1994e, placen 220dm tezak 223gr,sa sve masivnih 7+1 provodnika,na teskim starim ramovima.tacka balansa praznog stapa je na 74cm od kraja donjeg dela ili na 23cm od gornjeg kraja haltera-zato je to stap koji za koji nikad nisam mogao naci zamenu.vrlo vazan parametarje tacka balansa od kraja stapa.moze se naci jos neki sa tackom balansa od gornjeg kraja haltera ,ali sa ovako kratkom drskom-tesko-ja nisam uspeo nikad.Evo koliko je bolje balansiran od duplo skupljeg,nesto slabijeg i osetno lakseg Suverena,koji videcete ako i drugi priloze rezultate uopste nije lose balansiran.
Orka tacka balansa na bushwhackeru 2,58 20-60 je na 72cm od kraja donjeg dela.2cm krace od 42cm duzeg hypercasta,a na 28 cm od kraja gornjeg dela haltera-zbog malog kraka poluge i male ukupne tezine ne zamara,ali brojke kazu uzasan debalans-da je 3m ne bi se mogao drzati .Zato se i ne prave duzi od 8,6'.-kao i mnogi drugi savremeni stapovi.Sva 3 stapa posedujem i ovog trenutka posle procitanih postova sam izvrsio merenje.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: damjan poslato 15 Februar 2014, 22:12:26
To  znači da je materijal nižeg modula žilaviji materijal. Sve ostale stvari su jednake, a blank konstruisan od grafita manjeg modula će biti teži. Takođe će biti manja krtost za istu snagu. Biće potrebno više materijala manjeg Modula elastičnosti da dobijete istu snagu blanka i zato će zidovi blanka biti deblji. Nasuprot tome, kad je modul elastičnosti kompozita veći, manje materijala može biti korišćeno da se dobije data količina krutosti ili snage. To rezultira tanjim zidovima i stoga smanjenom težinom. Međutim, manja žilavost i tanji zidovi takođe znači da će blank biti krtiji.
Treba napomenuti da u koliko je blank krt to će imati u velikoj meri uticaj na  dizajn blanka. Na primer, materijal visokog modula elastičnosti može da se koristi, ali smanjenje prečnika blanka rezultiraće  primenom  više slojeva materijala, koji se koriste da bi dobili željeni rezultat snage i sa nešto više težine nego blank koji je isto tako izdržljiv a izgrađen od materijala nižeg Modula elastičnosti koji je većeg prečnika ali tanjih zidova. (Ako dva blanka imaju istu debljinu zida onaj sa većim prečnikom će biti čvršći i imaće veću snagu).
Međutim, pošto su spoljni slojevi materijala pod većim naponom i naprezanjem, kada je blank savijen, ovaj pristup ima svoje granice. Ako su  zidovi blanka sve deblji i deblji, brzo bi dostigli tačku gde unutrašnji slojevi više ne čine mnogo za snagu blanka, ali zato blank dobija na  težini.

Prekopirano odavde: http://vukovisadunava.com/stapovi/karakteristike-blankova/ (http://vukovisadunava.com/stapovi/karakteristike-blankova/)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 15 Februar 2014, 23:28:11
Damjane sve jhe tako,da bi se dobila idealna proporcija snage,tezine,ostrine,treba staviti idealnu kolicinu materijala u idealno proracunat konus,sa idealnom debljinom zidova.Ono sto se ne slazem sa tim prepisom,ili tobom.Zasto mislis da u debljem zidu ima vise materijala i da je tezi?Ista podrazumevas pod materijal?Karbonska vlakna?Ili sve?Ja tvrdim da u tanjem zidu moze da bude vise karbonskih vlakana nego u debljem.Ako komadic karbona nizeg mod el.uvelicas xxxxxx puta-videces materijal pun supljina-kao skolski sundjer.Karbon visokog modula ce imati sitne jedva vidljive rupice,ako uvelicas za isto puta.Teoretski ce karbon nizeg modula biti tezi ako imaju potpuno isti broj karbonskih vlakana za tezinu vazduha u tim mikro rupama i gram 2 smole.ALI karbon niskog modula se i ne upotrebljava za stapove vec odavno.Svi kvalitetni stapovi od pre 15-20god su od hm karbona,doduse nesto nizeg modula el,od najsavremenijeg koji se danas upotrebljava.Oni su vec tanjih zidova i po meni u idealnoj proporciji.Nisu njihovi zidovi mnogo deblji od danasnjih.Bojim se da kolicina karbonskih vlakana u najnovijim stapovima prevazilazi onu tezinu ''vazduha u samo malo debljim zidovima i da su danasnji stapovi da bi koliko toliko eliminisali rizik od lomljenja zbog krtosti u stvari tezi.Da nesto veci konus starijim daje potrebnu snagu koja ih po tom parametru izjednacava sa novim.Tema je tezina,o performansama u drugim temama.jos niko na konkretnom primeru da me ubedi da su novi laksi od starijih i da je tehnologija po tom pitanju napredovala.Usput najteze je najskuplje-tako kaze Shimano.Idite na temu ''novi katalozi''i nadjite link Shimano.Najskuplji lesath je na 3m i 20-50gr i 50-100 Tezi od svoje duplo jeftinije brace-Antaresa i Speedmastera pri istim duzinama i tb.Ali sa perjanicom se ne za.ebava nego se za svaki slucaj strpa jos malo materijala koji se skupo naplati kroz parolu -jako.tesko-mora biti skupo.Pa ako je tehnologija napredovala valjda kvalitetniji materijal koji je laksi obezbedjuje potrebnu snagu-ili je lesath od nizeg modula koji je sad najskuplji-nemoguce ga je naci.Napredovala je teh.malo morgen.Lesath je tezi od obe moje starine-al to me ne cudi :lol:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 16 Februar 2014, 00:11:11
To  znači da je materijal nižeg modula žilaviji materijal. Sve ostale stvari su jednake, a blank konstruisan od grafita manjeg modula će biti teži. Takođe će biti manja krtost za istu snagu. Biće potrebno više materijala manjeg Modula elastičnosti da dobijete istu snagu blanka i zato će zidovi blanka biti deblji. Nasuprot tome, kad je modul elastičnosti kompozita veći, manje materijala može biti korišćeno da se dobije data količina krutosti ili snage. To rezultira tanjim zidovima i stoga smanjenom težinom. Međutim, manja žilavost i tanji zidovi takođe znači da će blank biti krtiji.

Dakle, za istu snagu, ako upotrebimo materijal nižeg modula, moraćemo da napravimo deblje zidove i štap će pri tom biti žilaviji. Ako upotrebimo viši modul, za istu snagu, biće dovoljni i tanji zidovi (jer je ovaj materijal krući) ali štap će biti krtiji.
Meni je logično da će ovaj štap biti i lakši od onoga sa debljim zidovima. Ali ako je specifična težina materijala sa većim modulom, kako ti tvrdiš  veća, onda može da se desi da je težina oba štapa ista. Naime ti tvrdiš da je materijal većeg modula isti onaj koji je bio manjeg modula pa je ispresovan, sabijen. To priznajem prvi put čujem jer sam do sada mislio  da se veći modul karbona postiže drugačijom molekularnom strukturom a ne gustinom. Ali potražiću podatke o specifičnoj težini karbona različitih modula pa ako ispadne da je materijal dvostrukog modula i dvostruke težine onda ću da prihvatim i tvoje tvrdnje.

Pokušavao sam da nađem štapove pogodne za upoređivanje ali niko izgleda više ne prvi štapove od 3 m. Sada si me uputio na "nove kataloge" pa ću opet da potražim.


Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 01:14:02
DA bas to tvrdim-karbonska vlakna se moduliraju sto znaci da se-po srpski obradjuju -ravnaju kako bi se sto cvrsce mogla sabiti-najvisi teoretski moguci modul-obradjena tako da savrseno nalezu jedan uz drugi bez ikakvih mikrosupljina.Molekularna struktura se ne sme menjati,karbon ima tri-kristalnu[dijamant]zrnastu[grafit obicne olovke]i vlaknastu nama jedinu interesantnu[samo od vlakana moze da se napravi stap].Upravo te mikro supljine izmedju kojih vlakna mogu da ''rade''obezbedjuju zilavost,a ne debljina zida.Debljina zida[kolicina materijala] daje snagu.I stari nezni tankozidi musicarci manje aftma-e od tada jedinog poznatog-karbona niskog modula elasticnosti bez obzira na svoju neznost bili su zilavi-mogao si ih malte ne vezati u cvor pre nego sto puknu.Da su bili glindzavi-jesu.Nadam se da razumes sta sam hteo reci.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 16 Februar 2014, 09:59:17
Za sad sam ovo sam našao na netu:

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.com%2Fa%2Fimg36%2F811%2Fxbr6.png&hash=ee94e12ac6bf17a2d8c2e714d3391f12db5ffac8)

Bila je velika tabela sa mnogo različitih materijala ali sam sa tabele izdvojio samo carbon sa najmanjim modulom 32 i najvećim  44 . Oba imaju istu specifičnu težinu što pokazuje da će i za istu debljinu zida blanka imati istu težinu ali onaj sa većim modulom će imati i veću snagu. Ako stanjimo zidove da bi dobili istu snagu, jasno je da će i taj blank biti lakši.

Odosmo malo u kvantnu i molekularnu fiziku ali ipak sve je u okviru teme "Težina blanka". Ja ne volim da davim ni sebe ni druge sa ovim. Kao što već negde rekoh, najvažniji je rezultat dobijen "boljim" materijalom.
Zato ću pokušati da nađem novije a lakše štapove koji mogu da se uprede sa tvojim oldtajmerima. Nikad nisam prebirao po katalozima pa se tu teško snalazim i potrebno mi je veliko vreme, jer u velikom broju slučajeva podaci nisu tabelarno prikazani. Bilo bi dobro da neko od vlasnika modernog štapa sa parametrima koje je dao ibanezi, prikaže težinu svog štapa..
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 11:18:23
Ima logike u tome .Uporedio si prvobitni karbon najnizeg modula elasticnosti[32 mil psi] sa karbonom IM9 koji je vrlo visokog modula[44mol psi]-prvi hm je bio Im6,pa IM7,IM8....Vezivne smole koje su mnogo teze od karbona uticu na izjednacavanje tezine,[koliko su teze,a samo izjednacavaju]izmedju sasvim niskog i vrlo visokog modula IM9.Ali bilo bi zanimljivo naci podatke za bliske  IM[intermedijate moduls]gde je razlika u kolicini smole zanemarljiva.Ja nikad nisam ni tvrdio da su najstariji stapovi radjeni od tog prvog karbona laki kao danasnji,nego stapovi  s kraja veka koji su upravo radjeni od Im 8 i IM9 sa danasnjim IM12[bez obzira sta jos firme strpale u njega i kako ga nazvale[XT200,300.XYSKLJ...]e tu sam siguran da je razlika u tezini znatna,jer je razlika u kolicini veziva zanemarljiva.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 16 Februar 2014, 12:23:40
Ibanezi sta tacno znaci oznaka IM12.kakav je to carbon.kakav je stap od takvog carbona.lak,tezak,krut,zilav.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 16 Februar 2014, 12:26:35
Većina od toga što smo napisali Ibanezi i ja objašnjeno je i u temi "Karakteristike blankova".

Prepreg za "motanje" blankova na mandrelu se sastoji od ispletenih karbonskih  vlakana kao osnove, skrima (kao ojačanja) i veziva (smole). Karbon je najlakši a smola i skrim su teži. Što manje ovog drugog, štap je lakši ali i krtiji.
Da bi skrim bio lakši, umesto fiberglasa se koriste .....
Najlakši je karbon - karbon kompozit gde je i skrim od karbona a smola je gotovo nula pa ........

Koga interesuje neka pročita u pomenutoj temi.


Ali bitni su ustvari rerzultati tehnologije nama a pomenuta znanja onima koji prave blankove i štapove!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 12:44:49
I cak neka su uvek iste spec tezine,a razlicite otpornosti,otkud znamo sta ima u hm karbonu za stapove-to firme kriju,a podaci pokazuju. na pr.Stapovi o kojima ja pisem su vec od hm karbona,velikog modula.Sastav unjima je vec preko 96-7% karbonska vlakna,a ostalo vez.materijal.Ikao takva imaju sve u proprciji-snagu,ostrinu,izdrzljivost[zilavost]Nano karbon[isti karbon,jos moduliraniji,smole su nano da bi mogle da prodru u taj mikro medju prostor izmedju vlakana]u sastavu ima 0,5%veziva,Razlika oko 3%.Samim tim TAj stap moze da stanji zidove za nesto malo-moze da izbaci upravo 3-4%matyerijala[ne nisu zidovi mnogo tanji na danasnjim stapovima-jedva da se i vidi golim okom. U tom slucaju ako novi blank ima 150gr-stari ima155-6 izem ti razliku.ALI to nije kraj.Pojavljuje se problem krtosti koji na skupim stapovima treba dovesti na prihvatljivu meru.Shimano na.pr upotrebi BIO-fibre vlakna.Karbon je karbon uvek isti hem.el,izvadio ga iz rudnika ili sargarepe,cist je uvek isti.Utim bio fibre vlaknima ima jos nesto sto daje zilavost.To jos nesto sta je da je je Teze od karbona koji je najlaksi.Ionda njegov BIO-FIBRE LESATH PREMASI TEZINU STARIJIH STAPOVA,PA CAK I NAJNOVIJIH,ALI NIZIH KLASA SOPSTVENE FABRIKE-KOJI ETO MOGU I DA PUKNU[speed 10-40 nov je pukao na moje oci dizuci na slep stuku nepunih kg tzine.
I[INTERMEDIATE]
M[MODULUS]
12-oznaka generacije
PSI-57MIL-na pr CD-blue rapid
Intermediate modulus je zajednicki imenitelj za sve hm karbone,a svaka firma ima svoje nazive posebno za svaku vrstu.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 16 Februar 2014, 12:51:23
Nisi mi odgovorio na pitanje.jeli stap od IM12 kvalitetniji,laksi,kruci,glibaviji od recimo IM7.ista duzina,tezina bacanja,oprema.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 16 Februar 2014, 13:07:24
Svaki štap, pri vrhu, može da pukne ako ga opteretiš tako da je pravac sile opterećenja pod negativnim uglom u odnosu na dršku. To je ono kad izdigneš štap iznad glave i još ga iskosiš u nazad a riba visi vertikalno dole.

Što se tiče razlike od 5 grama, stari - novi blankovi, to si već dobro komentarisao: oprema kod novih je mnogo lakša tako da ispada da je stari blank ne teži već lakši.

Ali osnovno pitanje je onda: čemu novi materijal i novi blankovi, ako su  blankovi isti ili čak ovi novi i lošiji  ?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 13:16:48
Kruci jeste[samim tim i jaci u istoj zapreminskoj kolicini],kvalitet zavisi od cistoce vlakana[mogu i nekvalitetnija vlakna da se moduliraju]oko tezine upravo raspravljamo-po mom misljenju je tezi,po slobovom su iste tezine[ako su vlakna istog kvaliteta]
Stiglo se inace do IM-ne znam tacno koje generacije,ali modula 300mil psi.Idealan za rak.industriju i gradj.konstrukcije-lak-najlaksi potpuno cvrst materijal-NESAVITLJIV,zbog male potrebne zapremine smanjuje otpor vazduha-i kao takav neupotrebljiv za stapove[bar zasad-mozda ce za neko vreme najbolji stap za ribolov bit onaj koji ne moze da se savije-marketing je cudo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 16 Februar 2014, 13:24:18
http://kiscellihorgaszbolt.hu/termekek/botok/pergeto/t:785/et-spin-blade-3m-40-80-gr-pergeto-bot (http://kiscellihorgaszbolt.hu/termekek/botok/pergeto/t:785/et-spin-blade-3m-40-80-gr-pergeto-bot)
ovo bi bio neki prost primer tih iz nove generacije.inace dosta nahvaljen po svim forumima,ako pogledamo tezinu nije odmakao ni malo od starih mocuga iz proslog veka.

Spojene poruke: 16 Februar 2014, 13:44:30

http://www.formaxstore.com/proizvod/7017 (http://www.formaxstore.com/proizvod/7017)
dok ovo vec lici na to o cemu razglabamo.na 3,10m tezi 145gr,od cega i kako je napravljen ne pise ali da je lagan jeste.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 13:51:27
SLOB nije pukao pri vrhu,nego na polovini gornjeg dela,dizan je sa visine od 2mod povrsine vode i nijednog trenutka nije bio pod takvim uglom,jer nema potrebe[pod tim uglom ne mozes u stvar ni dizati ribu sa te visine.U pitanju je fabricka greska u materijalu-NAMERNA.Pa pisali smo sto se oni ne proizvode-mozda zato sto se ne isplati praviti vecan stap.Kupac onog stapa u vecini slucajeva i dan danas peca snjim-ne kupuje drugi,a mozda fabrike i nemaju od cega da prave one stapove.Za sve druge grane proizvodnje potreban je karbon sto viseg modula-sto cvrsci,tvrdji,nesavitljiv,iste snage i tezine u sto manjoj zapremini.Za potrebe ribo industrije se ne pravi karbon-ona kupuje ostatke onoga cega ima na zalihama.Karbon i-Im-8,9 koji je upotrebljavan-je zastareo za ove grane industrijeje postao neupotrebljiv-koliko ga jos ima?Da li se proizvodi?Koliko bi kostao kada bi riboindustrija narucivala karbon samo za svoje potrebe[Uiskoriscenju karbona riboindustrija ima udeo ispod 0,5%]Ionda koja ce firma otvoreno reci-Stari je bio bolji za stapove,ali ga vise nema,zato cemo prodavati Lesath za 50e,umesto 500e.
SRdjane et 40-80 je tezi od kew pikea-ne verujem da je jaci.TOje znaci stap od hm novije generacije.Ali kakvog su kvaliteta[cistoce [ta visoko modulirana vlakna,ako stap kosta 50-60e?Icega u njima ima kad su tako teska?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 16 Februar 2014, 13:59:47
Sad sebe demantujes.Tvrdio si da je Bushov blank mozda isti kao i mnogo skuplji stapovi.zasto ovaj nebi bio isti ili bolji od Sportexa.Ipak je u pitanju nova tehnologija.Izasto ovaj Moretan tezi samo 145gr.Kad bi ga skratio na duzinu jednog Busha nebi bio ni 100gr,a opet bi bio mnogo kvalitetniji od njega.I zasto Spedmasteri i Blackstremovi pucaju kao staklo a Katanom mozes da mlatis oraje.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 16 Februar 2014, 14:40:14
Isad tvrdim da je Bushov blank kvalitetan-jak izdrzljiv i tezak kao i drugi skuplji stapovi nove generacije.
ZASTO JE OVAJ MORETHAN OD 260E TAKO LAGAN-ne znam nisam ga imao u ruci,Azasto je morethan-Alex ShanIN od 1500usd,sa karbonskim karikama na 2,06m 8-24gr tezak 120gr-gledajuci duzinu i tb,ovaj ima duplo tezi blank od morethana sa tvoje slike????,A oba su iz serije morethan,a ovaj teski kratez je i 4-5x skuplji.Nije tesko napraviti izuzetno lak stap-vec sam napisao da je Shimano 1991 napravio stap 3m 10-40-tezak 90gr-za trecinu laksi od ovog morethana.Ista daiva je napravila 99 stap Shogun Z 3m 15-50 153gr-ako poskidamo teske karike i punu plutu,dobicemo laksi blank.Shogun je od Im9 karbona-modula 42 mil psi.Da li je gangster blizi 7gr.ili 40gr-vrlo bitno.SUper laki shimano je mnogo blizi 10gr nego 40,super laki shogun je realno 20gr.
Od cega je gangster-od vrhunskog karbona-ne pise najnovije generacije-mozda je bas od starog dobrog kome nisu trebali dodaci,pa je zato najlaksi.Najlaksi novi stap koji se moze izguglati JE TEZI NA ISTOJ DUZINI I SL TB OD 2 PRASTARA STAPA-OD SHOGUNA KAO BLANK,A OD DIAFLASH ZANDER SPECIJALA NA SVIM POLJIMA.

Spojene poruke: 16 Februar 2014, 19:42:47

Ako je verovati jednom nemackom forumu gde se slazu u oceni da je Morethan gangster stap koji idealno baca terete od 5do maximalno 20gr onda taj stap za mene licno prestaje da bude spektakl-takvih je i bilo i bice[pogotovo sa takvom opremom],a verujem nemackim kolegama jer mi je stvarno bilo cudno da najjeftiniji Morethan-bude najlaksi.
Srdjane sad sam razumeo pitanje-zasto spin blade nije bolji ili bar isti kao sportex?pa sam si rekao da danasnji stapovi te snage imaju dekl 100-150gr.Ako Et dovedemo na tu snagu koju ima Kew-pike dobicemo Et sb Lukach &Kovach bar onu slabiju verziju od 120gr-a koja je teska skoro300gr.Mnogo je kume''sto reko Manda na spram sportexovih 250.Ako je verovati misljenju nemackih kolega o Gangsterovoj snazi,kada bi ga skratili na 2,58,dobili bi ultralajt stapic od 100tinak gr.[kracenje ga dodatno slabi]  koji treba da poredimo sa mocnim Bushwhackerom od 180gr-pa to i jeste pravi odnos tezina medju kvalitetnim stapovima tolike razlike u snazi.Ina kraju ja ni sa katanom ne bih da mlatim oraje-jeftinija je drvena motka,a iako je katana glindzava nemam bas ni unju .poverenja.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 17 Februar 2014, 11:49:35
Upoređuju se težine dva dva štapa, gotovo istih deklarisanih  dužina i snage, kako bi se videlo da li savremena tehnologija pravi lakše štapove?

Abu Suweran        3m            10-40gr                    200gr     2001 g.   500Dm
Daiwa Morethan    3,1m        7–45gr     Fast         145gr       201x g.    260 E

Daiwa je očigledno lakša, iako za nijansu duža i za nijansu snažnija.
E sad, Ibanezi kaže da Daiwa i nije 45gr nego 20gr (po sugestijama kolega sa nemačkog foruma). Slično kaže i Srdjanpn, ali na osnovu sopstvenog generalnog iskustva u odnosu na savremene štapove, da kod njih gornju TB treba prepoloviti, da bi bila realna. To se praktično svede na isto što i Ibanezi kaže.
Nisam istraživao šta kažu o realnosti snage za suweran, ali ja bih rekao sledeće:  voleo bi da se sa oba štapa napravi jedan jednostavan test krutosti (snage). To bi trajalo ukupno 10 minuta a dobijena slika bi bila potpuno objektivna. Npr:


(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.com%2Fa%2Fimg824%2F674%2Fh02q.png&hash=5c1c30485dfcdc4dcc98b5a61547bccac6efa1db)

Napomena uz sliku:  Krutost= koliki je procenat veličine (a) od dužine štapa (tako da mogu da se upoređuju po snazi i štapovi nejednake dužine). Što veći procenat to veća krutost.
Veličina tereta 300gr je možda diskutabilna ali i to bi se rešilo.

Ovakav test bi sigurno dao realniju sliku snage oba štapa i tek onda bi moglo sa sigurnošću i objektivno da se kaže koji štap je ustvari lakši!

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 17 Februar 2014, 12:25:09
Sta je pisac hteo da kaze.Pise ti brate koji je laksi.
Ibanezi nije taj Morethan nikakav spektakl naveo sam ga kao primer trometrasa male tezine.Nista drugo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 17 Februar 2014, 13:14:22
Ne znam kako me nisi razumeo? Ali evo pojasniću.
Da bi imalo smisla upoređivati dva štapa po sopstvenoj težini oni moraju da budu iste dužine a i iste snage. Dva pomenuta štapa deklarativno to i jesu ali po Ibanezovoj predpostavci snaga Daiwe je nerealno deklarisana, ona je manja (TB, ne 45gr, već oko 20gr). Ukoliko je to tačno direktno upoređivanje težine nije korektno.

Da bi utvrdili pravu veličinu snage a i za jedan i drugi štap, ja predlažem pomenuto merenje. Ako ono potvrdi da su snage oba štapa iste, ili bar vrlo slične, samo onda se može reći da je Daiwa zaista lakši štap.
U suprotnom, ako snage nisu bar približno iste, oni se i ne mogu porediti.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 17 Februar 2014, 13:27:18
Tema je tezina stapa,ne snaga,akcija i td.Niko od nas nije strucan da oceni ni kvalitet carbona,ni akciju,ni tezinu bacanja.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Februar 2014, 21:45:20
Puka tezina stapa ne govori nista.Tek ako se ustanovi da su 2 stapa iste snage mogu[bar ja ]tvrditi sa sigurnoscu da je laksi kvalitetniji-pa logicno je zar ne?EVO ovako-svi koji misle da lmaju laksi stap od mog,godista 2005 i mladje neka mi se jave.Nudim prjateljsku opkladu-JA  i moj''sekundant''+protivnik i njegov ''skundant''[naravno rec je o prjateljima]da se nadjemo u nekom lokalu na pola puta[ja sam iz  Mitrovice,na pr. sa Nislijom u Jagodini[iliStari hrast na auto putu]Uslovi opklade;za vrsnu kariku STAPOVA KOJI STOJE POD ISTIM UGLOM U ODNOSU NA HORIZONTALU[PATOS] vesamo istu kolicinu tereta[predlazem 200gr]Ako se moj stap manje savije,ja u startu dobijam opkladu,jer je moj stap jaci. Ako se saviju pod istim uglom ili moj pod vecim pristupamo merenju-laksi dobija opkladu.Naizgled-pravim sebi povoljnost,ali nije tako jer svaki moj protivnik ide na sigurno-ja sam za moj stap dao parametre-realni 40gramac,tezak 198gr-ako kod kuce sve izmerite ideta na siguran dobitak ako je vas stap jak i laksi,a ja se kladim ne poznavajuci vas stap.OPKLADA nek bude drugarska-ja nisam kockar-placanje realnih trosklova benzina,te rucka[vecere]i ture pica za nas i drugare[sekundante]za jedno lepo druzenje nije mi zao i da izgubim opkladu od nekih 50-100e.Opklada vazi dok je prvi put ne izgubim.Za serije koje su se pravile pre 2005e opklada ne vazi-tad se po meni pravilo najjace uz najlakse-ovo nek bude sudar ZAstarele[moje] i najmodernije[suparnikove ]tehnologije.Stap mopra da je 3m ili duzi,jer je i moj te duzine.Ja namerenje donosim Abu Suweran-poceo se proizvoditi 2001e,prestao 2003ili 4e-nisam siguran-nije ni vazno.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjanpn poslato 17 Februar 2014, 22:37:26
Eto ti i Slob,organizujte se,ponesite masine za merenje,izmerite sve sto treba pa nam javite rezultate.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Februar 2014, 23:02:42
Srdjane ne zavisi nista od mene,nego od toga da li ce neko prihvatiti izazov.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 18 Februar 2014, 09:01:49
Nema slob, nažalost, štap za takvu trku. Ali čemu susreti na pola puta? Zar ne može svako da uradi jedno takvo jednostavno merenje i prikaže rezultat i sebi i drugima. Jedino što je potrebno da se "merna metoda" nekako standardizuje.

Crtež i formulu koju sam dao u prethodnim postovima, nećete verovati, iskopirao sam iz patentne prijave jednog, bar meni, a verujem i svim drugima, potpuno nepoznatog kineskog proizvođača blankova.
Formula, sama po sebi je OK. Ali sam se pitao; zašto baš ugao 70 st. i zašto baš teret 300gr? Kod sličnih ispitivanja spominju se uglovi: 0, 30, 45. 60 a ovde i 70 stepeni.
Što je ugao manji to veći deo štapa učestvuje u savijanju. Što je ugao veći to se opterećenje više seli prema vrhu. A što se tiče tereta on bi verovatno trebalo da se određuje u odnosu na klase snage šatapova koji se ispituju, UL, L, M, MH, H, XH.
Ali kako bilo, kada su u pitanju 40 gramci, ovo što je ibanezi predložio je razumno, 200gr (da oni najslabiji 40 gramci  ne bi udarili u patos). Ja bih predložio i da ugao bude 60 stepeni, umesto 70.
Pitam se da li je ovo što pišem van teme, ali ipak mislim da može da prođe jer sve je to radi upoređivanja težine štapova, jednakih po snazi.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: atml poslato 18 Februar 2014, 10:25:00
Evo novih laganih štapova
http://www.foxrage.com/product.php?section=27&product=140&catalogue=5 (http://www.foxrage.com/product.php?section=27&product=140&catalogue=5)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 18 Februar 2014, 11:31:27
Zaista, ima laganih Fox štapova !
Izdvojio sam ove lake trometraše, radi upoređenja sa Suveranom:


Elite Series , Terminator®   Spinning
                                Casting                                                     Rod        Transport
Code         Length   Weight      Action             Guides          Weight       Lengt                  Pcs

NRD075    3.0m        20-50g   Fast/Medium   Fuji SIC (8)        170g         154cm                   2

Dropshot,  IM7 carbon
NRD026    3.0m       5.5-35g          fast             Fuji(11)          136g         153cm                   2
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: kova poslato 18 Februar 2014, 11:58:16
^
Sumnjivo je to,da to nije ostatak neki shto fabrike ostavljaju Rib. industriji, neki restlovi iz Raketne industrije...? :smiley: :huh:
:cool:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 18 Februar 2014, 17:28:10
Da da deluju lako.ali koliko su jaki.Ono sto bode  oci barkod ovog drop-shot-IM7-pa to je ono o cemu sve vreme i pisem-IM7 karbon je karbon za danasnje vreme Srednjeg[pa cak i nizeg] modula elasticnosti-oko 40 mil psi-vec smo videli im9 je po tabeli 44 mil psi.Upravo od tih karbona su pravljeni stapovi iz druge polovine 90-ih.Posto je to nov stap,ako je jak kao suveren,ja cu izgubiti opkladu,ali gorak je ukus pobednika jer je stap iako nov-napravljen od STAROG PREVAZIDJENOG KARBONA JADNOG MODULA ELASTICNOSTI-IM7.daJTE VEC JEDNOM STAP OD NAJMODERNIJEG KARBONA 57 ILI JOS BOLJE 66 MIL PSI.jbt-MOGU DA IZGUBIM OPKLADU OD NAJNOVIJEG STAPA ,NAPRAVLJENOG OD NAJSTARIJEG  HM KARBONA[STARIJI JE SAMO IM6].

Spojene poruke: 18 Februar 2014, 17:39:23

Ovo je samo jos jedan dokaz;;ako hoces i novo, lako i jako-mora od starog dobrog materijala.

Spojene poruke: 18 Februar 2014, 18:13:00

Fox elite series terminator spinning je od IM9 karbona,IZGUGLAJTE PA VIDITE-Zato su laki i jaki i sve cenjeniji-opet karbon srednjeg modula 44mil psi [Slob vidi sopstvenu tabelu]Opet karbon sa kraja 90-ih.Pomeram ipak moju opkladu-protivnicki stap mora da bude nov model izradjen od najmodernijeg materijala visokog modula elasticnosti-bar 52mil psi-Cd blue rapid je od 57mil psi,a ima i modrenijih.Sporimo se oko tezine stapova od modernih i ''zastarelih''nize moduliranih materijala,da bi vi na poredjenje predlagali nove stapove od starih materijala niskog modula u odnosu na danasnji hm.Englezi su genijalni nema sta-ukapirali su i sve su cenjeniji jer su jaki,laki i pouzdani.Sad mi je jasno -kako.

Spojene poruke: 18 Februar 2014, 18:26:46

Usput  i moj suveren je od im9 karbona.DA li merenjem 2 stapa napravljena od materijala iste generacije i modula dobijamo odgovor na pitanje-koji je materijal bolji i laksi-stariji ili visokomodulirani najnovije generacije?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 18 Februar 2014, 21:08:19
Moduli IM6 i 7  su 40msi, dok su IM8, 9 i 10, 44msi. Razlikuju se po zateznoj čvrstoći, tako da od IM6 do IM10 raste.

Guglao sam o karbonima i za sada, imaš velike šanse da si u pravu što se tiče ,,starih i novih"  štapova i karbona. Svi spomenuti ,,konkurenti" kao i Suveren su zaista urađeni od HM a ne od UHM karbona. Lakoća ,,novih" je postignuta  smanjenim sadržajem smole pa je međuprostor između vlakana manji (to si ti nazvao presovanjem, zgušnjavanjem vlakana) pa je samim tim debljina blanka manja kao i težina, ali ne zbog manje količine karbona već zbog manje smole. Dalje olakšavanje blanka je postignuto i lakšim skrimom koji nije više od fiberglasa i drugih materijala nego isto od karbona, to je naznačeno time da je sadržaj karbona u štapu 99%. A i lakša oprema, kako si već rekao, doprinosi nižoj gramaži.
Dakle, za sada, ipak, sve što si rekao izgleda da si u pravu.
Trenutno ne mogu da nađem štapove sa UHM karbonom ali nadam se da ću ih naći.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 18 Februar 2014, 22:51:39
Ako predpostavimo[jer ne mogu da dodjem do tacnih podataka]da su ''perjanice''uradjene od najnovijeg uhm karbona-lesath 3m 20-50,tezak 225gr,Sportex ti boron-3m 18-36gr tezak 217 grama,upravo se namece taj zakljucak-krtost uhm karbona je prevelika,da jednostavno moraju da mu se dodaju materijali koji ce ga ozilaviti-u ovom slucaju bio-fibre ili boron-koji su toliko tezi od karbona,da na kraju ti stapovi usudjujem se reci budu monstruozno teski na spram stapova od starog dobrog hm.Amoraju da budu skuplji[novi materijali, reklama.....]Neka mi oproste svi,ali me jednostavno ne zanima koju to lesath ima bolju performansu od evo Foxa,da bi se nadoknadila razlika u tezini od monstruoznih 55gr,il ti boron-razlika izmedju njega i foxa-47g.Baska-fox je duplo jeftiniji od oba.Sad sam prosto siguran da je prvopomenuti''jeftini''Morethan gangster[oko260e]izradjen od vrhunskog hm karbona-od koga su i moj stap i fox i mnogi drugi,1500usd-stap Morethan Alex shanin-od tog uhm i ko zna jos cega,kada je na 2,06 sa tb 8-24 tezak 120gr.Ne smem da zamislim njegovi tezinu na 3m-on se produzava u sve tezem donjem delu zar ne?Pa on ispada tezi od Okuma lure mania 7,1'[213]cm 5-20gr teska 118gr,a karbonske karike?a okuma kosta 25e i mozete misliti kakvi su njeni provodnici.Napredak tehnologije je kad se poboljsava neka ili vise performansi,ali ne naustrb druge-ako dobijes na brzini,a ne zadrzis bar istu tezinu to za mene nije napredak.Ili je i okuma od uhm karbona za 25e.Ljudi ona je ,pa da li je uopsteod hm karbona najstarije generacije i najjadnijeg kvaliteta.Izguglajte podatke za stapove koje sam naveo-mozda lazem.UHMkarbon je mozda laksi za neku mizeriju smole,ali izgleda da dobar stap ne moze da se napravi samo od njega-svaki koncentrat pre upotrebe se mora malo razblaziti necim,A uhm karbon je upravo to-koncetrat karbona.Mozda se iza to najnajskuplji stapovi ne prave na 3m-ko da ih drzi pored novog FOXA ili starog suverena.Evo jos jedan-po mnogima najbolji stap od KOrmorana-Black star-serija pre titanijum BS-negde oko 2000-e 3m 40-100-stvarno mnogo jak tezak 230gr-karbon IM10[i taj se vec tad pravio]Nagradno pitanje-ima li danas laksih 100gramaca od karbona najviseg modula?-moram tako da ne bi opet iskopali nekog FOXA od jos starijeg IM9karbona.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: atml poslato 19 Februar 2014, 07:47:20
Ovi su za more
http://tokyofishingexpress.jp/?product=tide-mark-artesano-evoltia (http://tokyofishingexpress.jp/?product=tide-mark-artesano-evoltia)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Februar 2014, 15:55:18
10' 10-56 tezak 190gr.Prvo zbog ''samo fast''-poneki i regular fast akcije,a 99% karbona ne verujem da su i ovi od karbona najviseg modula-to bi proizvodjac garant naglasio.Usvakom slucaju i ako jeste iako nije od uhm donesi ga na test snage i tezine.Ja cu sa mog samo skinuti metalnu end kapu jer je ni ovaj nema,a ostavicu duplo tezu plutanu drsku i duplo teze korejske karike.[Siguran sam da je blank mog stapa bar 15-20gr laksi od ovog]I dalje tvrdim da konstruktori i inzenjeri prave vratolomije da od istog karbona izvuku maximum,preko proracuna konusa,matematickih cuda,fora i fazona,sve lakse i skrtije opreme[ultra laki provodnici,nelakirani ili sto tanje lakirani blankovi,ultra lagana eva u par komadica],a DA NAPRETKA TEHNOLOGIJE MATERIJALA,KADA JE U PITANJU INDUSTRIJA STAPOVA NEMA.ona je svoj max.dostigla na pocetku ovog veka,i sa karbonom dalje ne moze.Masinice su sve lakse,tu ima prostora da se menja materijal,Iz istog razloga su i provodnici sve laksi]a stapovi dokle god se prave od karbona- ne moze dalje-izdvojen je cist odavno, skrim o kome je Slob pisao izbacen je odavno[nijedan stap sa pocetka veka vec od sredje klase ga nema].
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: atml poslato 19 Februar 2014, 16:21:54
Nano smole su olakšale štapove a ne karboni . Sa visoko moduliranim karbonima raste osetljivost , a ne smanjenje težine bar ne značajno
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 19 Februar 2014, 17:13:28
Atml,
dobar sajt si izčačkao, sa japanskim štapovima. Nema šta nema. Laganih i jakih ali boga mi  i skupih štapova.
A što se tiče nano smola tako je kao što kažeš ali i njih gotovo da nema u štapu ako je u njemu do 99,6% karbona!

A evo i link jednog od tih proizvođača ,,Tenryu",  http://fishing.tenryu-magna.com/en/technology/concept.html#cnt (http://fishing.tenryu-magna.com/en/technology/concept.html#cnt) gde se govori o tehnološkom konceptu sa Carbon Nano Tube materijalom i multi modul konstrukciji u tri nivoa, vrh, srednji i donji deo štapa.
Koji je karbon primenjen, ne može se izčačkati  ali obzirom da osim karbona u štapu gotovo i da nema ničeg drugog, ide se i do 99,6% karbona,  logično je da to ne bi valjalo da bude UHM, koji je previše krt i traži ojačanja radi žilavosti. I što kaže Ibanezi, kada mu radi toga dodaš Boron, Kevlar ili Biofiber, on postaje teži nego ako se ide na prethodnu varijantu Carbon-Carbon (99%).

Ibanezi,
Na testu snage bi moglo da se desi lako da izgubiš opkladu. Ovi japanski štapovi, i ne samo oni, iako su lakši (3m, do 40gr su teški reda 150gr), rađeni su sa multimodul konstrukcijom. Ojačani su u srednjem delu pa i buttu, što ne verujem da je kod Suverena.
To su potpuno novi tehnološki koncepti, koji verovatno nisu primenjeni ni kod jednog od starih štapova.

Pri guglanju, u vezi teme,  natrapao sam na zgodnu ilustraciju, gde su prikazani skoro svi dosada poznati oblici karbona (alotropske modifikacije karbona) osim Grafena koji nedostaje. Međutim ako sam dobro upamtio njegova struktura je identična grafitu,  samo što je on u slojevima  debljine jednog molekula.

Neke od modifikacija ugljenika: a) dijamant,  b) grafit,  c) lonsdalit,  d-f) fuleren (C60, C540, C70),  g) amorfni ugljenik,  h) ugljenične nanocevi
(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fnauka.rs%2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F06%2Fstanja-ugljenika.jpg&hash=e70130ee0d23ddba77b70e5753bad2eb22bf5b69)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Februar 2014, 17:53:22
Tacno tako-blanku od im9 karbona sa ucescem od 99%,daljom modulacijom i nano smolama se postize ucesce od 99,8%.Znaci blanku od 150gr smanjis tezinu za 0,8%,da bi imao istu snagu[jer ucesce karbona daje snagu]i dobijes blank od 148,5gr.Mizernih 1,5gr.Dobijes nijansu brzi i osetljiviji stap-sve to stoji.Ali dobijes stap osetljiviji i na lom,a i ovi od 99% hm su vec na samoj granici rizika.A stap preskup i proizvodjac ne sme da dozvoli ceste lomove,pa onda smanji jos malo sadrzaj karbona[da bi zadrzao istu debljinu zida i snagu stapa],a doda neki materijal koji povecava otpornost na lom [bio-fibre,boron,titanium...koji je tezi od karbona,jer nista nije lako kao karbon],vraca prvobitnu snagu pre oduzimanja karbona,i poveca tezinu stapa za mnogo vise od onih 1,5gr.I taj blank je i dalje nesto brzi,i dalje nesto osetljiviji na informacije,ali i znatno tezi od hm blanka.Dobio na drumu-izgubio na cupriji.Trenutno najlaksi izguglani novi stap je fox od Im9 karbona-hm karbona starije generacije.Na temi kvalitet stapa[,mislim]SimpsonX kaze da je taj stap cudo moderne teh.materijala-savrsenstvo lakoce,detekcije,brzine,s ciljem da me uveri koliko su novi materijali bolji i koliko je tehnologija napredovala.Verovatno ne zna od cega je Fox napravljen.
Slob,ja verujem da 40gr.nije pandan Suverenu,nego upravo onaj 10-56-tezak 190gr,od koga je moj vec bez end kape laksi-da merenje bude iole ravnopravno bez obzira na ostalu opremu.Znam kakav je moj stap i u butu i u kicmi i u vrhu.To je ipak starinskih[abuovskih,sportexovskih,starodamovskih] 40 gr.Znam i da je koncept morskih stapova nesto drugaciji,ama zaboravio sam ti reci ni moj Suveren nije bas freshwhater blank-on je krojen za lososa i MORSKU pastrmku-za'eban je to 40gramac.A iako izgubim,vec sam rekao,nije mi zao za lepo druzenje-valjda ce i pobednik od srece okrenuti neku turu,ja ako pobedim sigurno hocu.Ako neko ima tog japanskog 40gramca neka pokusa-ovaj jaci je sigurno tezi od mog bez kape-dzaba pokusaj.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: atml poslato 19 Februar 2014, 18:17:11
Da li ste sigurni da kada napišu 99% karbona misle na težinu a ne zapreminu ?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 19 Februar 2014, 19:22:20
Dobro pitanje. Ali mislim da je sve jedno. Pogotovo kada je u pitanju 99%.
Grafit inače ima specifičnu težinu 2,23gr/cm3.

Nego ja imam sledeću dilemu: kada se kaže HM ili UHM karbon, na šta se ovo odnosi? Na nit karbona, vlakno ili tkanje. Ili možda na vrstu karbona (alotropsku modifikaciju, kao što je na ilustraciji)?

Zna li neko?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Februar 2014, 20:03:16
Ja mislim da je u pitanju bas zapremina-99% materijala karbon,a1% vezivo,ali  zapreminska kolicina veziva direktno utice na tezinu.Ako je ista kolicina karbona za 2 stapa iste duzine isnage  onaj kome je potrebno manje veziva[vise moduliran]upravo ce za tu razliku u kolicini veziva imati manju zapreminu i za tu istu razliku biti i laksi.Razlika u tezini i zapremini izmedju 99%Im9 i 99,8%nano karbona je mizerna u korist nano.
Joj sto ne znam da rukujem kompom,pa umesto da prebacim sa gugla na temu -sve moram peske.
Najpoznatiji nano stap-preskupi rocksweeper nano-opet ABU me zapanjio-ko tu koga j.,,?
213cm 5-20 je tezak ogromnih 137gr-najtezi stap te duzine i tb koji sam izguglao-19gr.tezi od okume luremania iste duzine i tb.napravljene od ko zna kakve bede[ili od nano-nano za 25e]
Na 244cm 10-40 opet ogromnih 169gr-bushwhacker iste duzine i tb-150gr.
Esad pocinje spektakl-na 2,74m 15-50-on je podnosljivih 179gr-ne mogu da verujem da je samo 10gr tezi od slabijeg i 30cm kraceg brata-velike tezine.
UHM ja prevodim kao ultra visoko modulirani karbon.Nisam znao za onolike modifikacije karbona.Kada sam to ucio ,bile su poznate samo ove 3 koje je priroda dala.Jbg isao sam u hemijsku pre pojave karbonskih stapova.
Ina kraju spektakl-3,05m 15-50 tezak199gr-nije to spektakularna lakoca s obzirom na opremu,ali od razlike u duzini od najkraceg i najslabijeg,[gleda se naravno doni deo razlike]do tog najduzeg stapa mogu se napraviti jos 3 ona kratka-a razlika svega 62gr.Nista mi nije jasno-neko tu nekog...
Izgleda da sam bio u pravu.Od karbona najviseg modula ne moze da se napravi stap za pecanje-to bi bila mocuga koja bi pucala u pokusaju da se malo savije,jer lepo pise;konstrukcija blanka-Im9 stari dobri karbon srednjeg modula 44mil msi,a omotac je nano resin karbon.E sio mi ga Djura-pa sada vec prastari blue rapid u proseku je od karbona viseg modula-57 mil msi.Jes da puca ko ledenica,al sto mu je osetljivost.Posto je tema tezina-o njoj,pa reko sam tek sad nista ne znam kada uporedim duze i krace rocksweepere.

Spojene poruke: 19 Februar 2014, 20:21:38

I da kad stap pukne uvek se rascveta na vlakna,znaci jos uvek se pravi od modifikacije koju je majka priroda napravila,a covek je modificir'o[nije isto modulir'o]za neke druge stvari.MOdificiranje-menjanje osobina,a moduliranje[oblikovanje]je menjanje fizickog oblika-u ovom slucaju poravnavanje da lepse legne jedno uz drugo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 19 Februar 2014, 21:24:02
Izgleda da je stare i nove štapove, odnosno koncepcije blankova, teško upoređivati. Zbog toga što su stare  koncepcije podrazumevale samo jednu vrstu materijala celom dužinom štapa, a savremeni koncepti koriste više različitih materijala raspoređenih duž štapa. Ovim je postignuto ono što samom promenom konusa-tapera ne bi moglo. Novim konceptom su dbijeni oblici savijanja koji bolje odgovaraju specifičnim uslovima ribolova.
Ili su možda sve to samo marketing trikovi? Konkurencija je ogromna.

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Februar 2014, 21:48:42
 Nekim ribolovcima za istu tehniku vise odgovarajhu novi koncepti,a nekim ne,ali do promena je doslo u svakom slucaju.Ono sto je tema-tezina stapova od starijih i najnovijih materjala,bez obzira sto smo izguglali neke super lake ,nove ili se setili superlakih starijih-u proseku se nista znacajno nije promenilo u zadnjih 10-15god.U samom marketingu-brze, ostrije moze i da stoji, i tacno je da se danas za mnogo manje novaca moze naci stap koji je i brz i lak i jak i dovoljno pouzdan nego nekad i to je najvece dostignuce i najveci napredak i sta ces vise-pre se za sve te parametre placalo bas debelo.ALI lakse,a jace jednostavno ne stoji-a to je glavni urlik modernog marketinga.

Spojene poruke: 19 Februar 2014, 22:14:38

I kada se sve ideje potrose,ajmo napocetak.Jap.Tenryu vecinu svojih modela pravi tako sto fiberglas konstrukciju oblozi NANO karbonom.Stapovi su od 500e pa navise.I uopste to ne kriju-ponose se time.Stapovi jesu malo tezi ali su savrsene akcije i nesalomljivi su.Tako bar kazu;Napr.Tenryu evolution dugacak svega 210 cm 5-40 tezak MONSTRUOZNIH 165-stosezdesetpetgr.-cena sitnica 525e.Pre 25 god je Sillstar  na potpuno isti nacin radio POWERTIP,samo nije imao nano karbon,pa je bio 5-6gr.tezi i po ceni 5-6 cenovna grupa Sillstara-50-60DM.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 20 Februar 2014, 11:42:16
Citat: slob poslato 19 Februar 2014, 19:22:20
........Nego ja imam sledeću dilemu: kada se kaže HM ili UHM karbon, na šta se ovo odnosi? Na nit karbona, vlakno ili tkanje. Ili možda na vrstu karbona (alotropsku modifikaciju, kao što je na ilustraciji)?

Zna li neko?

U međuvremenu sam uspeo sam sebi da odgovorim na pomenuto pitanje. Kako? Pa naravno Guglanjem!

Veličina modul elstičnosti (IM,HM, UHM) se dobija "čistoćom" samog grafita od kojeg su napravljene niti. Od niti se predu vlakana a od njih se posle tka Platno, i koje se za tim  ugrađuje sa ostalim sastojcima u Prepreg laminat. On se  po tom mota oko mandrele i izlaže temperaturi da bi se ukrutio.

Šta je čistoća grafita? To je sadržaj ugljenika (karbona) u njemu. Kreće se od 95 do 99,xx%. (ne mešajte ovaj procenat sa 99% sadržaja grafita u štapu). Što više ugljenika a manje nečistoća u grafitu to veći modul elastičnosti.

Grafit preko 95% ugljenika je teško i skupo napraviti pa se onaj 99,xx% primenjuje samo u vojnoj i svemirskoj inženjeriji.

Ako želite da "zavirite" u materijal štapa evo jedan neverovatan video klip. Na samom kraju vidi se kristalna struktura grafita, kao što je pokazna na slici raznih karbona, datoj na prethodnoj stranici.

Carbon Fiber (http://www.youtube.com/watch?v=q0mQk1s4tKo#)

Spojene poruke: 20 Februar 2014, 12:38:29

A što se tiče Težine štapova:

YAD Buffalo spinning   3m,  30-60gr, 2 dela, SIC sprovodnici,  Pluta drška, Težak 244gr, cena 2600.- rsd

Napravljen od grafita  (naravno ne zna se ni kakvog ni koliko) .

Jači od  Suverena (do 60gr je), samo 44gr  teži od  Suverena koji košta ..... Ovaj ako polomiš nije ti ni žao.
A 44gr više, baš i ne odvaljije troliko ruku. I ako ruka zaboli, samo se setiš koliko koštaju oni lakši i, deluje šašavo ali bol odmah prestane!
Šalu na stranu, za probleme oko bolova u leđima i ruci, pravo je rešenje; kraći štap!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 20 Februar 2014, 13:29:11
Bravo slob-klip je neverovatan.A bez obzira sto ja nisam mozda precizno predstavio ''moduliranje''svodi se na isto-VISE CISTOG KARBONA U ISTOJ ZAPREMINI,ILI ISTO KARBONA U NESTO MANJOJ ZAPREMINI[DEBLJINI ZIDA],a izmedju hm[im 8,9,10]i uhm razlika je 1% i tolika je razlika i u zapremini i u tezini,s tim sto kako i ti kazes od samog uhm ne moze da se napravi stap,pa u srtvari nema ni te razlike od 1%.Problem je upravo u tome da su se stapovi od 99%pravili od kraja proslog veka,tako da novi nisu napredovali u lakoci[nisu laksi a jaci kao sto tvrdi marketing]ili se pod najnovijim stapovima po najnovijoj tehnologiji smatraju i stapovi od pre 10-15 god.A ja upravo to i tvrdim tehnologija stoji bas taj period.Ogroman je napredak od prvih kar.stapova od 85e do recimo 98-e,a onda je izdvojen taj 99%karbon i dalje NEMA.100%KARBON OCIGLENO I AKO SE NAPRAVI-NIJE ZA RIB.STAP.A rolovanje na ovaj ili onaj nacin.konus ovaj ili onaj-to je matematka koja daje ove ili one potrebne karakteristike[za neke uslove bolje ovo,za neke ono],a ne napredak materijala.Uzgred 44gr viska na dugom kraku poluge nisu 44gr-mogu da odvale ruku,a ja za jig na Savi i Dunavu gde su strme prepreke na vecoj udaljenosti ne mogu bez 3m-voleo bih nekad i 4m,al da ne''odvaljuje ruku,al'ne moze.Za sve ostalo i ja koristim kratko-a jeftino tu 10-20gr zaista ne predstavlja razliku na 1,8-2,10m,uvek imam utisak da drzim samo masinicu.Da germina ima ostale potrebne karakteristike,sa tez.oko200gr na 1,8m-ne bih bacao pare na drugi stap,pa makar on bio 25e koliko kosta moja OLM 1,8 3-12 teska 102gr.

Spojene poruke: 20 Februar 2014, 13:44:27

Da bi me jos bolje razumeli-pored OLM od 102 gr koja ima[bar meni] potrebne karakteristike za lov bandara voblercicima i lakim glavicama,ne pada mi na pamet da pljunem 500e za neko jap.cudo od 80gr tezine,kad se ta razlika u tezini prakticno zaista u ruci ne oseca.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srce poslato 20 Februar 2014, 14:39:31
mislim da su štapovi danas malo lakši,što se postiglo smanjenjem količine vezivne smole,i usko su predvidjeni određenim tehnikama i očekivanim ulovima...(nekada su štapovi bili univerzalniji). Tehnologija je napredovala što je rezultiralo da se kroje blankovi po meri ,namenski ,bez "restlova" u vidu npr . debljih zidova,znači tačno onoliko koliko je potrebno...naravno i danas ko želi rasan štap sa debelim zidovima može dobiti prilagođeniji alat za određenu vrstu ribolova ,verovatno bolje balansiran,ali neznatno lakši...
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 21 Februar 2014, 12:13:52
Citat: orka poslato 13 Februar 2014, 19:31:12
Danas je tezina veoma bitan element prilikom odabira i kupovine varalicarskog stapa, a sve je vise onih kojima je to jedan od glavnih preduslova prilikom eventualne kupovine...
Nekada su stapovi bili tezi, debljih zidova, a danas je ta tezina manja a pecanje udobnije i lakse...
Sta je to tezak a sta lagan stap, i da li je moguc kompromis izmedju tezine stapa, debljine blanka i snage i pouzdanosti?


Ovo je bio početni post a pošto izgleda nema više komentara, šta bi bio rezime prethodnih mišljenja i stavova? Pokušaću da rezimiram:

-   Težina je uvek bila jedan od bitnih osobina štapova, naročito kod varaličarenja. Iz prostog razloga što ovaj vid ribolova podrazumeva višesatno i bezprekidno držanje štapa u rukama. Pa je lakšim štapom, varaličarenje,  svakako udobnije. Pogotovo ako su neophodne veće dužine štapova, koje svojom polugom  uvišestručuju efekat sopstvene  težine na ruku ribolovca.
-   Danas jesu štapovi lakši, ali ne i epohalno, bar u zadnjih 10 do 15 godina. Težine nisu čak ni blizu toga da su prepolovljene, kao što bi se u prvi mah pomislilo.
-   Glavni doprinos smanjenju težine nije postignut  primenom  HM ili UHM karbona već IM karbona sa drastičnim smanjenjem količine veziva i drugih dodataka koji utiču na povećanu  težinu blanka.
-   Tamo gde su ipak primenjeni HM i UHM karboni težina gotovo da nije smanjena, bez obzira što njihova primena omogućava  istu snagu sa tanjim zidovima.  Zbog krtosti ovakvih karbona,  moralo je da se dodaje nešto što će popraviti tu njihovu lošu osobinu  a to nešto je uticalo na povećanje  težine i pri tom je gotovo anuliralo prednosti  mogućih tanjih zidova.
-   Znatan deo doprinosa smanjenim težinama ima i savremena, mnogo lakša, oprema blanka.
-   Sve u svemu, bezkompromisno smanjenje težine negativno utiče na pouzdanost blanka.  Ako bi želeli veću pouzdanost štapa, morali bi da se pomirimo sa njihovom  ne baš najmanjom  težinom.
-   Snaga štapa se postiže i savremenom multimodularnom konstrukcijom. Rade se parcijalna ojačavanja blanka kako bi se, koliko je moguće, smanjio uticaj povećanja snage štapa na njegovu težinu.
-   Nove  tehnologije doprinele su ako ne epohalnom smanjenju težine, onda znatnom smanjenju cene karbonskih  štapova uopšte.


To bi bilo sve što mi je palo na pamet. Možda neko ima šta da doda ili oduzme.

Međutim, u diskusiji nije uopšte bilo reči o uticaju težine samog blanka i primene HM karbona na jednu, za varaličare, važnu osobinu a to je osetljivost, brzinu oporavka ili (žargonski) oštrinu štapa.
To bi moglo da se izdiskutuje ili u produžetku ove teme ili da se otvori nova: ,,Uticaj konstrukcije blanka na osteljivost"  ili tako nekako ?
Mislim da je koliko toliko smanjenje težine, ipak, čak i posredno, znatno uticalo na pomenuti aspekt, aspekt osetljivosti.

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: srdjo_ poslato 25 Februar 2014, 17:30:14
Evo malo prezentacije materijala koji ce verujem ciniti osnovu kompozita. Grafen je vec nasao svoju primenu. Prezentuju ga profesori sa FTN koji imaju mnogo iskustva i znanja u oblasti nano tehnologije i novih materijala.

Novi materijali - Grafen | Pod istim krovom | 19.02.2014. (http://www.youtube.com/watch?v=CztwwPQCyJQ#)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: TopMix poslato 25 Februar 2014, 18:51:26
"Sve u svemu, bezkompromisno smanjenje težine negativno utiče na pouzdanost blanka.  Ako bi želeli veću pouzdanost štapa, morali bi da se pomirimo sa njihovom  ne baš najmanjom  težinom."

http://vukovisadunava.com/varalicarski-stapovi/tezina-varalicarskih-stapova/msg311718/?topicseen#msg311718 (http://vukovisadunava.com/varalicarski-stapovi/tezina-varalicarskih-stapova/msg311718/?topicseen#msg311718)

Posle gornjeg filmica, ova citirana teza ce za koju godinu biti potpuno demantovana.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: telekom poslato 25 Februar 2014, 22:04:43
Da da tehnologija brzo napreduje tako da ce stapovi uskoro biti neverovatno lagani .Joj ,a tek camac od grafena .....
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 26 Februar 2014, 08:37:15
Iako sam rekao da ove stvari nas pecaroše ne treba da interesuju, ipak me nekako povuče tema tehnologije pa ne mogu uvek da odolim.

Radi upoređenja karbona,

IM                 od 37   do 45 msi
HM                od 45   do 58 msi      
UHM                    preko  58 msi
Grafen                   oko 145 msi

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 28 Februar 2014, 11:51:59
Da li ce taj grafen imati i jednu osobinu da se od njega napravi stap?Cilj grafena je da bude najcvrsci,a najlaksi materijal,velike provodljivosti.Ako ce biti[ili ako je vec]100x cvrsci od celika,on je prakticno nesavitljiv.Moze da se desi da pokrene tocak istorije u svim mogucim pravcima-osim rib.stapova.Ljudi ovo je samo moje razmisljanje,ne mora da znaci da sam u pravu.Ali siguran sam da ce  uskoro najskuplja masinica biti neka STELLA G[graphene],vise mi taj materijal lici na to[najcvrsci,najtvrdji,najlaksi].I siguran sam da necu imati novaca za nju,ali koju godinu posle Stelle,i Zauber ce nadam se imati oznaku G.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 28 Februar 2014, 15:12:44
Ma izgleda da je savitljiv. Negde sam pročitao da se isteže do 20%. A za grafite, ako se dobro sećam taj podatak je oko 1,5%.

Meni u principu nije jasna njegova prednost koja proizilazi iz toga da je debljine jednog atoma. Kažu da je zbog toga bolji filter, naprimer za deselenizaciju morske vode nego što je deblji materijali? Zatim prezervativ? Tanji a jači? Itd.....

Ali ako su napravili reket za tenis napraviće i štap za pecanje. Naravno, prve serije će da koštaju papreno ali sudeći po izuzetno univerzalnoj primeni grafena, cene će brzo da padnu na normalu. Nego šta ćemo mi onda sa Suverenima i sličnim modelima?
Prva generacija štapova -leska, druga -bambus, treća -fiberglas, četvrta -karbon. Da li se grafen računa u petu generaciju, obzirom da je modifikacija karbona i derivat grafita,  ili na petu ćemo još da popričekamo?
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 28 Februar 2014, 19:03:49
Mene zanima da li je reket od grafena-od grafena?Ili samo presvucen?Nije mi najjasnije,on ne sme biti ''laksi nego ikad'',jer se gubi na snazi udarca.Nadal je kada je poceo redovno gubiti od Novaka povecao tezinu svog reketa za 30ak gr.sto je u vrhunskom sportu itekako znacajno.U svakom slucaju,ako grafen-stap vec za koju godinu bude jeftin,moje starudije ce imati primenu-cekace ako bogda moju penziju.Kad ne budem mogao da se lomatam sa varalicom, namamcene prirodnim mamcima.stavicu ih u drzace.To ce naravno biti i sudbina ''grafenca'',ako ga dotle budem imao.Naravno da bih ga kupio,mora da zaista bude osetno laksi i bolji.Za razliku od 10-15gr necu bacati pare.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 22 Mart 2014, 10:20:39
Žao mi je što ne mogu da iskopiram tekst posta koji je Ibanez napisao u drugoj temi (Pacific bay) ali pokušaću da parafraziram. Dakle, Ibanez je rekao da se, kod ukupne težine štapa, može prilično uštedeti izostavljanjem dela plute ("orao lešinar drška") kao i smanjenjem težine ostatka opreme. Verovatno sa namerom da dokaže kako su stari štapovi teži jedino zbog teške opreme a ne zbog "zastarelih" blankova.
Međutim meni je to dalo jednu drugu ideju.
Šta bi dobio , osim ružnoće i eventualne neudobnosti, time da potpuno skinem plutanu dršku, halter i end kapu i da umesto toga montiram plehani halter uvezivanjem koncem (ne znam da li ih ima još uvek u prodaji)?
Ako bi to debalansiralo štap, trebalo bi dodati samo end kapu, na kraju štapa, minimalne težine da bi se održao prethodni balans. Rezultat bi bio svakako najlakša varijanta datog štapa a i, ako je štap za džig, ostvario bi se maksimalan i neposredan kontakt blank- šaka ribolovca.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 22 Mart 2014, 20:07:07
He,he, vec smo diskutovali o tome na nekoj temi. Ja isprob'o na golom blanku. Bolonjez halter imam sa jednog davno slomljenog bolonjeza. Inace ima da se kupi na svakom koraku.I obica i firmiran( fuji,Alps...) Imao sam upravo tu ideju da na taj nacin uradim stap za laksi jig. Karike u normalnom rasporedu,a dole bas kao bolonjez, samo taj halter i minim.lepa ende kapa. Ne bi bilo ni ruzno. A isto sam se ''zanosio'' prenosom informacija preko golog blanka.  I zalepim karike selotejpom,kao i halter, samo probe radi. Veliki problem! Tanki varalicarski blank uradjen na taj nacin jednostavno ''landara'' u ruci. Pretanko je da bi se moglo cvrsto i sigurno drzati. Dvorucni zabacaj jos nezgodnije. Varalica leti gde ona hoce.Nisu dzabe postavljeni ni halter ni drska,pa makar u toj minimalnoj varijanti. To valjda moze zaista samo na ''debelom'' bolonjezu i stvarno debelim Surf stapovima. Slob, sto bi rekao Z. Colic u reklami-imas celu stvar! Ja tu ne bi nista dir'o!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 22 Mart 2014, 20:48:36
Hvala na odgovoru. Verujem da bih došao do isth zaključaka kao i ti. A već sam sumnjao na to da će pretanak blank u ruci biti nezgodan.
Kako - tako, hvala što ne moram da se zamlaćujem sa naizgled dobrom idejom.
Forum i kolegijalnost su ispunili svoj cilj.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: simpson_H poslato 19 Oktobar 2019, 15:05:46
Evo jedan veteran i njegova tezina.
Rec je o Daiwa Samurai 2.7m 10-40g sa normalnom plutanom drskom, jedino je u pitanju onaj klizni halter sto mozes masinu da postavis gde ti odgovara. Ovo je lagano i za danasnje pojmove...(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191019/84bc50be16207284987a278873e6675f.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191019/820403c38724b2e0fb4d0eb4bea226a5.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191019/09cf4e9596658518efa7cf9711e513c9.jpg)

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: glos poslato 19 Oktobar 2019, 15:13:05
Citat: ibanezi poslato 28 Februar 2014, 19:03:49
Mene zanima da li je reket od grafena-od grafena?Ili samo presvucen?Nije mi najjasnije,on ne sme biti ''laksi nego ikad'',jer se gubi na snazi udarca.Nadal je kada je poceo redovno gubiti od Novaka povecao tezinu svog reketa za 30ak gr.sto je u vrhunskom sportu itekako znacajno.U svakom slucaju,ako grafen-stap vec za koju godinu bude jeftin,moje starudije ce imati primenu-cekace ako bogda moju penziju.Kad ne budem mogao da se lomatam sa varalicom, namamcene prirodnim mamcima.stavicu ih u drzace.To ce naravno biti i sudbina ''grafenca'',ako ga dotle budem imao.Naravno da bih ga kupio,mora da zaista bude osetno laksi i bolji.Za razliku od 10-15gr necu bacati pare.

Samo jedan sloj, grafena ide, čini mi se.
A ovo oko težine, isto važi i za štapove. Sa težim se bolje vodi, osjeća, baca a i kontra daje.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: simpson_H poslato 19 Oktobar 2019, 16:16:18


Citat: glos poslato 19 Oktobar 2019, 15:13:05

Sa težim se bolje vodi, osjeća, baca a i kontra daje.

Totalna neistina sem delimicno za kontru...



Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: glos poslato 19 Oktobar 2019, 16:45:57
Moj neki dojam je 20 + m + 20 + gr = 200 + gr. štap.
Da bi imao solidan osjećaj i sve ostalo.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Oktobar 2019, 19:01:22
 Sećam se, komšija imao škotsku Daivu Samuraj 2,7 10 -40 polovinom 90ih, ali serija sa trnom i  normalnim halterom. Kupio od nekih Roma iz komšiluka koji su je doneli iz Austrije budzašto. Nit su oni znali šta prodaju, niti on šta kupuje. Divan, lagan štapić i za današnje pojmove kako kažeš, jedino što je to bio jedan od najslabijih 10 -40 koje sam video u životu. Štapić kakav je najčešće u nekoj deklaraciji 5 - 25gr sa naravno znatno manjim radnim maksimumom. Molio ga da mi proda po duplo većoj ceni od koje je on platio, a on onako pronicljiv mi rek'o - dok ti daješ duplo, ko zna koliko to vredi, neću da prodajem.  :smiley:Komšija pecao isključivo meps aglia longom 2, dekor zlatna podloga, srebrna folija bucova i štuku. Niti imao drugi štap, niti kupovao drugačiju varalicu u Mitrovačkoj Lovotursovoj prodavnici - Srna.  Komšija odavno više ne peca, a štap verovatno stoji u šupi za drva izlomljen prilikom unošenja i iznošenja drva ili je komšinica  bacila u kontejner davnih dana da ne smeta. Teško da je nekom prodat, nije komša bio taj tip, ni poklonjen jer bi ga i kasnije viđao na Savi. Šteta, i sad bi bio štap za uživanje u finom vobleraju.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: Cuprijanac Moravac poslato 24 Decembar 2020, 10:39:02
Evo vam ga  Samurai 3g/15 na 6ft
baš slabašan za navedene oznake,
ložim se da mu složim moderne karike,
ali plašim se da ka ne ukenj..
Za tadašnje pojmove jeste lagan,
a šta se pravi sad   :tongue:
(https://i.postimg.cc/13nfjNYj/IMG-20200427-162034.jpg) (https://postimg.cc/FYvrf1vy)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: pex poslato 24 Decembar 2020, 11:10:28
Meni je u dolasku stap koji baca 3-21gr, trebalo bi da vodi glave 3-12gr.
Kaze da vadi i zamara palamide i brancine od 6kg kako treba.
Dugačak 2,82m i tezak 90gr.
E valjda zbog ovoga svega i veoma skup ali...
E sad kad stigne i merim i probam i predstavljam i svasta nesto.

Pozdrav!
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: Dva vuka poslato 24 Decembar 2020, 14:28:36
Ajde, ne kukaj sad , skup ti štap  :cheesy: E, što je lako biti Savetnik za varaličarce ovom Pex-u.  :takoje: On ti kaže šta hoće i dužinu štapa . Moje je ondak samo da nađem najskuplji štap na svetu sa tim karakteristikama i kažem - eto , to je to  - kupi  smiley136
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: SlavkoR poslato 24 Decembar 2020, 18:51:17
Citat: pex poslato 24 Decembar 2020, 11:10:28
Meni je u dolasku stap koji baca 3-21gr, trebalo bi da vodi glave 3-12gr.
Kaze da vadi i zamara palamide i brancine od 6kg kako treba.
Dugačak 2,82m i tezak 90gr.
E valjda zbog ovoga svega i veoma skup ali...
E sad kad stigne i merim i probam i predstavljam i svasta nesto.

Pozdrav!
Ako je ovo onaj koji mislim da jeste to je jedini stap iz Yamagine produkcije kome ja nisam nasao apsolutno nikakvu primenu u mom ribolovu. Pravljen za sve a ni za sta dovoljno dobar. Otisao brze nego sto je dosao. Da sam vikend ribolovac na moru koji bi malo sitnog brancina na voblere, malo lignje na skosavice, malo bacao jigove do 20tak g i lovio sitnu plavu ribu onda bi ostao u mom posedu...nadam se da ce kolegi da legne za njegov stil pecanja i ono za sta ga je zamislio.

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: CostaK poslato 18 Mart 2024, 20:41:49
Da li je neko cuo za marku stapova AAVA?? Bio sam na najvecem sajmu u Svedskoj i igrom slucaja drugar zaglavi na njihovom standu.
Ja sam prvi put u ruci drzao stap koji je tezak samo 98gr...!!!
Ne mogu uopste da objasnim taj osecaj.
Firma je navodno vrh vrhova u opremio za musicarenje a sada su napravili cerka firmu I ulaze u varalicarenje. Cena mu je oko 600€ sa sajamskim popustom.
Doduse rekli su nam da im je to exkluzivna linija I da imaju I jeftinije ali ovo je stvarno nesto posebno, ostar i brz da bi ribi na kontru mozak izbio a u ruci kao perce...
Ja inace pecam sa Savage Gear Titanium Spin 30-80gr 275cm i 177gr koji je I nakon 10ak godina dosta laksi od najnovijih stapova koje sam imao priliku da prodrmam ali ovo je nesto posebno...

(https://i.postimg.cc/brgGHWcw/IMG-20240316-132502.jpg) (https://postimg.cc/xNkT9s1w)
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 18 Mart 2024, 22:35:16
Da bi bolje predstavio pojam težine, morao bi da nam kažeš dužinu i TB štapa. Ta težina može, ali i ne mora biti spektakl u današnje vreme.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: obradovicsrdjan poslato 19 Mart 2024, 07:35:10
Ako je 270cm i 30-60 tb kao taj Savage Gear onda da je tih 96gr stvarno lagano. Inace i u jeftinijim segmentima stapovi postaju sve laksi sa godinama, pa je i ovo pomak u tom pravcu.

Sent from my 23028RN4DG using Tapatalk

Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: slob poslato 19 Mart 2024, 08:48:40
AAVA rods
link:
https://aavafishing.com/collections/aava-rods/products/tiraphene-rod

Model TIRAFEN. Kombinacija grafena, titanijuma i karbona. 450 – 600Eura.

Štap jeste 77g ali je 218cm/TB 3-14g.

Model 288cm / TB 8-32g, težina štapa je125g, što jeste lagano, ali i skupo 550Eura.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: glos poslato 19 Mart 2024, 12:54:45
Dovoljna masa, ne minimalna, je jedan od ključnih faktora za vrhunske performanse varaličarskih štapova.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Mart 2024, 19:29:18
To je to što sam i mislio. Za štap te cenovne klase i tako minimalističkog nivoa opreme u toj dužini i nadam se realno deklarisanoj TB, sama težina se uklapa u sasvim očekivanu. Ako je mnogo dobar, nije ni skup. Inflacija i vreme su učinili svoje, štapovi najviših klasa se kreću oko i preko 1000e. Ko je pre 15ak godina mogao da kupi štap od 200 - 250e koji je tad bio neka srednja klasa, danas može od 500 koji je takođe u današnje vreme neka srednja klasa još i lakše. Ako želi, naravno. Strašno zvuči 500e, ali tako je samo na prvi pogled. Sad što sam i onda i sada smatrao da skupi štapovi ne vrede toliko u odnosu na neke realne stvari je nešto sasvim drugo. Na hobi rekvizitima, ne samo za pecanje se uvek najviše levatilo jer strast ne pita za cenu. Na 5 -6 rata i ne osetiš :lol:
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: glos poslato 19 Mart 2024, 20:25:31
Za 500 € dobiješ 50 grama pre-lakši štap. Ja sam mogao uzeti i Daiwa Morethan Shad Attack bez razmišljanja ali mi je bio prelagan, npr.
Pre-platiš 50 grama hendikepa.
Naslov: Odg: Težina varaličarskih štapova
Poruka od: CostaK poslato 21 Mart 2024, 18:55:21
Ja sam uzeo SG Titanium Spin posle Beast Mastera, maltene sam ponovo ucio da bacam.
Gledao sam sada na ovom Sajmu i s obzirom da Sam taj SG od 275cm i tb30-80gr platio 130€ pre 10 godina sada za te pare nista ni blizu nema...