Težina varaličarskih štapova

Započeo orka, 13 Februar 2014, 19:31:12

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

srce

Neko mi reče ,zaboravih ko...ali ima logike ,da je razlika u količini vezivnih smola koje se nalaze u blanku nekada i sada...u smislu da sada raspolazemo sa proizvodnjom koja moze da smanji kolicinu vezivne smole na minimum,pa imamo stapove koji su 99% grafit, a nekada je smole bilo mnogo vise,sto objasnjava razliku u tezini blankova
,a moze se se zakljuciti da ima veze i sa debljinom blankova i sa njihovom osetljivosću na spoljašnje uticaje...e sad?
nikad ne veruj zeni koja laze

damjan

Ko nema dovoljno para da izdvoji za kvalitetan štap ne treba da trči za lakoćom. smiley033

slob

...jer lagan a jeftin štap i lagano može da kaže "krc".

Damjan me svojim napisom podseti na jedan izvanredan članak autora Nikole Bige. Našeg kolege ribolovca a izgleda tehnologa po struci. "Vitak momak pa tanak" ili "Zajedno smo bili jači" ili tako nešto. Ukucajte u google ime autora i sigurno ćete naći članak. Opisuje gotovo sve materijale i mnoge tehnologije izrade, od staklo fibera, karbona, borona, kevlara, biofibera .....raznih veziva i smola pa sve do karbon-karbon kompozita gde veziva gotovo da i nema.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

srdjanpn

DA ali ti,ja, prilikom kupovine stapa osim onoga sto pise na stapu nemas pojma od kog,kakvog i koliko carbona je napravljen,koje vodjice i koja pluta su na njemu,osim subjektivnog osecaja u rukama,tezina,"ostrina" nemas pojma kakvog je u stvari kvaliteta taj stap.

TopMix

Meni bas nista ne znaci da znam od cega je stap napravljen. Nisam tehnolog i slabo stojim sa hemijom, fizikom i slicnim stvarima. Stap prvo mora da zadovolji moje pecaroske kriterijume, gde je izmedju ostalog i njegova tezina.
Ne znam pomocu kojih trikova bi ja mogao izabrati the best medju desetinama proizvodjaca, stotinama modela i hiljadama vrsta i podvrsta stapova. U reklamama svasta pise, kao i na stapovima, a ja sad treba da pravim hemijsku analizu materijala, procenata karbona i kevlara... zasto bi se time opterecivao?
Dovoljan je dobar nos, ostro oko i iskustvo.

slob

Ma piše i u katalogu. Ali potpuno ste u pravu. Materijal koji je naveden može da bude samo u tragovima u štapu a ostatak .......
Jedino možda kod Amorfusa, karbon- karbon kompozita gde je karbon skoro 100%, a vidim da ima blankova gde piše i karbon 95, 99 ..%.
Ali sve je to na "časnu reč". I pitanje je šta mi kao laici možemo da zaključimo iz takvih deklaracija pa makar one i bile tačne. Ono što mi treba da gledamo, a gde nismo laici, je rezultat tj. performanise. A da li je blank od karbona ovakvog ili onakvog, od grafita ili dijamanta, neka oni beru brigu o tome.

A ocena prodrmavanjem u radnji može da bude skroz pogrešna. Jedino test na vodi ili pomoću nekakvih merenja daje pravu sliku o blanku odnosno štapu (štap je u stvari blank, ostalo je ipak sporedno). Ima na forumu dosta priče o pojedinim modelima ali mi je žao što to nekako nije baš dobro sistematizovano. Ima da se načitaš svačega i grdno vreme da utrošiš dok ne stekneš sliku o nekom modelu a često su priče i  kontradiktorne pa .......šta i da zaključiš?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

srdjanpn

Ono sto kao laik mozes da zakljucis je da bi stap bio sto laksi mora da ima sto tanje zidove.jeste mnogo prijatnije pecati sa istim ali je i mnogo rizicnije.

slob

Da budem iskren, zaista nisam načisto sa tim šta predstavljaju tanji a šta deblji zidovi. Predpostavljam da, za istu snagu i isti spoljni presek zidovi moraju da budu deblji ako je materijal manje krutosti (manjeg modula).
Sa druge strane ako je ojačan npr. kevlarom, i izukrštanom konstrukcijom,  baš i ne mora.
Onda Ibanezi spominje specifičnu težinu (gustinu  vlakana) kod materijala različitih modula. Veća gustina otežava blank a tanji zidove ?!
Meni je sve to komplikovano za razumevanje. Najbolje za nas je da mi tačno znamo šta se od štapa traži i očekuje. I da li su proizvođači to napravili ili ne i za koje pare. I ono što je na kraju jako bitno: koja je čvrstoća štapa! Dakle da li je štap mehanički  preosetljiv  na lom ili ne. Ovo zadnje nikako ne možemo ni da  procenimo a ni da izmerimo. Jedino na časnu reč ili kroz praksu.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

brica

Citat: srdjanpn poslato 14 Februar 2014, 12:36:17
DA ali ti,ja, prilikom kupovine stapa osim onoga sto pise na stapu nemas pojma od kog,kakvog i koliko carbona je napravljen,koje vodjice i koja pluta su na njemu,osim subjektivnog osecaja u rukama,tezina,"ostrina" nemas pojma kakvog je u stvari kvaliteta taj stap.
Ovo je alfa i omega.

kova

^^
Teži si od "najtežeg" štapa, ajd malo kod J. i G., pliz
smiley033

slob

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

damjan

Zato nikad nemojte da trčite da kupujete nove modele štapova koji se tek pojavili na tržišu,učite na tuđim greškama a ne svojim. Deset puta meri,jednom seci. Čitajte i slušajte utiske drugih kolega koji su određeni štap koristili,ostavite da se za oređeni štap-proizvod razgrade utisci i tek ondah taj štap kupite ako vam odgovara. Tako da na kraju ipak znate šta kupujete.

slob

Damjane,
Šta da kažem, mogu samo da ti citiram mudrost našeg kolege Ibanezija:

"U svakom slucaju ribolovci koji ne dolaze lako do novca za štap i samim tim moraju da povedu racuna o tome sta kupuju, treba da izbor suze na štapove koji nikako da ''zastare'', to jest one koji se duže vreme proizvode u neizmenjenom obliku, a ima ih po neki u svim cenovnim klasama, pa ko i koliko moze i hoce, a onima koji su dubljeg dzepa ili po prirodi radoznali prepustiti testiranje svežih motki."

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

damjan

Upravo tako !  :thumbup:

Ja se ne bih usudio da kupim štap od 200 i kusur E a da pre toga nisam siguran šta kupujem.Dve tri godine treba pustiti neki proizvod da se dokaže pre kupovine. Naravno na tržištu ima firmi čije se ime poštuje i kupovinom njihovog brenda do negde smanjujemo rizik od defekta. Na žalost sve je češći trend da pojedine firme su u stanju da svoje izgrađeno ime iskaljaju za rad većeg profita,pa treba biti oprezan.

ibanezi

Po meni tehnologija izrade blankova je svoje ''savesenstvo'' dostigla krajem proslog i pocetkom ovog veka.Ti blankovi su bili dosad najbolje komprmisno resenje odnosa snage,brzine,zilavosti.Ali to je i pad prodaje-vlasnici takvog stapa su ''izgubljeni'' dugo vremena,kao i buduci kupci.Trebalo je smisliti nesto novo,a tehnoloski nije bilo moguce.Agresivnom marketingom je promenjena FILOZOFIJA RIBOLOVA.Trebalo je ubediti imaoce ''nepoderivih stapova''da su oni skoro neupotrebljivi za savremeni nacin,a armiju novih od starta uputiti na novo.Parola je -brze lakse ,kruce,sa boljom detekcijom-a iste snage.E tu je zec.Sabijanjem istih vlakana,a tanjenjem zidova dobijen je stap mnogo brzi i ostriji,PRIVIDNO ISTE SNAGE,zbog vece cvrstoce na savijanju.Ali da li je stvarno iste snage?da li moze da izdrzi isto opterecenje,bez obzira koliko se savije-po meni tesko.Onaj koji zaista ima istu snagu kao stariji kolega-NIJE LAKSI,BEZ OBZIRA NA NESTO TANJE ZIDOVE,JER JE BROJ UPOTREBLJENIH VLAKANA TAKO RECI ISTI.Kako ukrasti par grama,a zadrzati snagu-prvi korak,blankovi su ostali bez glavne zastite od mehanickih udara-DEBELOG SLOJA LAKA.Moje stare stapove je olovna glava izudarala ocigledno sobzirom na danasnje stanje tih stapova bez ikakvih posledica[cak ni na laku nema vidljivih tragova].SL.korak-oprema je zaista osetno laksa-provodnici su sve tanji i tanji,na sve tanjim i laksim ramovima,halteri sve laksi.POslednja ''revolucija u olaksavanju stapa''-''orao lesinar drske.Top mix pomenu Bushwhacker koji ija izuzetno cenim-lak stap prave deklaracije snage.Aman ljudi tako je-ali to uopste nijeLAGAN BLANK.180gr na 2,58m nije nikakav spektakl-al' zato je dobar i pouzdan i ocigledno trajan.Sa ''kao sinonima teskog stapa''SPORTEX turbo pikea 3,m 40-80 teskog ravno 250gr odfikarite 42cm donjeg dela gde je i najtezi[mozda i 1!4 tezine celog blanka]poskidajte sve,a montirajte novo sa SG pa izmerite tezinu.Ne bi bio slabiji od BWsigurno[prethodno je bio jaci],a tezinja mslim da bismo se zapanjili.Stapovi koji ne smeju da puknu-Morethan Aleh Shanin OD 1500 USD IMA TEZI BLANK OD SG bw,iako je nesto manje tb.Sa takvim se stapovima firma ne za.ebava,pa stavi dovoljno karbona i u blank,a karbonskim karikama stvori privid lakog stapa.Na temi kvalitet stapa sam ga vec naveo kao primer.Moje misljenje je DA BLANKOVI NOVIH STAPOVA NISU LAKSI OD STAPOVA STARIJE[NE NAJSTARIJE]GENERACIJE.Ko misli drugacije-super,pa zato nam i nije dosadno na forumu,imamo o cemu da polemisemo.

Teme sličnog naslova (10)