Štap za varaličarenje sa obale

Započeo mrjr, 27 April 2012, 07:44:36

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

mrjr

Zašto štap za morsko pecanje se nameće kao pitanje.Nisam ni video ni držao ovaj štap,ali me zaintrigiralo da pogledam po netu.Kažu 24T karbon, veoma dugačka drška, trn spoj,neki cirkon oksid provodnici,neke medium akcije,...Sve u svemu nije štap koji bi ja poželeo,ali to ne znači da je loš,baš.
https://www.fishingmad.co.uk/25005-shakespeare-agility-sea-spin-fishing-rod-9-2pc-20-80-gram-1276151.html

ibanezi

 Poznajem taj štap, probao sam. Kupio ga je moj komšija koji je dotle pecao teleskopom od kompozitne mešavine, teškim kao tuč i kada ga je kupio, tek onda mi je oduševljeno pokazao da mu kažem šta mislim o njemu. Da me je zvao da me pita pre kupovine, ne bi ga kupio. Neću da kažem da je loš, ni njemu to nisam rekao, ali ni malo nije po mom ukusu. Premekan, pretežak (2,7m 20 -50 je oko 250gr što se baš oseti u ruci) i za novac koji košta mislim da ima mnogo boljih štapova za rečno varaličarenje bilo kojom tehnikom.  Verzija 3m 50 -100 koju prodaje Plovak+  je po datoj specifikaciji 299gr. Što je mnogo - previše je! Pogotovo što je štap bez ikakve drške. Ni plute ni eve koja bi iole opravdala bar koji gram težine. Rekao bih da je tako debelozid vrlo žilav i otporan i to je dobra osobina za početnika koji kupuje svoj prvi štap, ali u ovom slučaju jako precenjen, jer za  50ak E koliko košta, po meni ima brdo štapova koji više odgovaraju rečnim tehnikama i daleko su lakši, brži, balansiraniji... Možda će neki vlasnik ovog štapa biti ljut na mene, ali moram napisati ono što zaista mislim da ne bi bilo zaletanja na eventualne hvalospeve.

mikipike95

Juce sam imao prvu stuku na ovom stapu, tezila je 2kg i mogu vam reci da posle udarca stap je nije ni osetio. Dok se nije bacila na povrsinu imao sam utisak da je dosta manja. Znam sta pricam zato sto sam dosta stuka pecao na drugom varalicarcu... Tako da se meni jako svideo i sposoban je da izvuce mnogo vece stuje pa po mojoj slobodnoj proceni i brku oko 15ak kg bez problema. Ja sam ranije pecao na Enterovom carbon blade varalicarcu t.b do 50gr...

glos

Citat: rj poslato 27 April 2012, 12:53:46
Pa mislim da posle cc 30 god. spinanja i jig tehnike od toga cc 10 god sa obale znam šta je najuniverzalnije ...obala traži nekoliko dužina štapa ...koristio sam 275 cm - 360 cm zavisno od terena ...kad idem na nepoznatu poziciju nosim 3 kompleta jer neznam šta me čeka ...za svaku poznatu poziciju imam odgovarajuč štap naravno neke pozicije se preklapaju sa određenim kompletom zbog nečeg drugog je bio KEC  ...izbačaj ..kačenje ribe i sam dril u ta tri elemanta duži štap ima ogromnu prednost ...naravno nemislim tu na lov klena...bandara...škljoca ....bucova ...
Tačno, 330 cm je majka.
ZOV

Popac86

Poštovanje kolege, imam Visage spin 2,7m 10-45gr i ja sam tim štapom generalno zadovoljan. Pecam sa njim glave od 8 do 20 gr što on perfektno odrađuje. Pretežno džigujem, ponekad volberaj sa voblerima 6-10gr...  Međutim sada bih hteo da kupim neki štap od 3m, lagan a oštar k'o moj visage što je.Jedina zamerka mom štapu je daljina izbačaja kada tražim smuđa dalje od obale pa bih da probam sa malo dužom motkom. Budžet nekih 100€, može i preko ako nešto baš vredi. Za oko mi je zaspao Daiwa Fuego spin 3m, 10-40gr. Uklapa se cenovno, 160gr je težak ali ne znam da li lepo oseća i nosi glave od 8-20ak grama, da li je oštar? Da li ga je neko probao, da li imate neku drugu preporuku? Pecam sa obale u mirnijem delu Dunava.

Copetić

Probaj prvo sa tanjom strunom da dobiješ bolji izbačaj tim štapom koji već imaš.

Popac86

istina to popravlja donekle stvari ali koristio sam jedno vreme kizunu 0.13 i nus pojava je da kada se malo, tako tanka struna, iskrza iznad predveza, dolazi do pucanja pri izbačaju jer dosta napinjem radi dalekog izbačaja. Dešavalo mi se nekoliko puta na vodi, ribolvci do mene vade smuđa jer dođu sa štapovima od po 3m i dalekim izbačajima nalaze smuđa

Copetić

Trometraš retko kad dođe u konfiguraciji sa dužinom haltera tolikom da mu radna dužina ima ikakvu prednost u odnosu na neki kršteni 2.7m, dakle poluga je skoro ista. Struna se svakako krza koje god da je debljine i zato se vezuje predvez od 0.5-1.5 (ja vezujem i duže). Pecao na trometraše, sada pecam na max 2.5m, ne vidim da manje čupam ribe niti da više gubim varalice. Mašinica koja dobro slaže strunu i promer i visina špulne u odnosu na butt kariku isto igra veliku ulogu u dužini izbačaja.
Najiskrenije dužina štapa je najmanje bitan faktor kod dužine izbačaja. A i izbačaj je ne retko najmanje bitan faktor uspešnog ribolova.

ibanezi

 3 metraš nema ne znam šta dužu gornju "radnu" polugu od štapa 2, 7m, pa čak ni od 2,6, pa nije ekstremno duža no od one koju ima štap od 2,5m. 3 metraš "samo" ima dužu onu donju "neradnu" polugu koja je samo varaličarima u zadnje vreme nebitna. Inače šarandžije, fideraši, surf ribolovci...ma svi osim varaličara kao odlučujuću prednost za duži izbačaj gledaju koliko je dugačka donja"neradna" poluga. Za njih je to najradnija poluga jer očigledno, za razliku od nas varaličara  znaju da izbačaj nije isti ako desnom uhvatimo za halter, a levom ispod haltera 10 -15cm ili ako desnom uhvatimo za halter, a levom za but u rasponu krila kondora.  Za one koji ipak veruju da je donja poluga pri izbačaju ona odlučujuća, najradnija poluga napisaću:
Na nekim terenima dužina izbačaja ne nosi prevagu, na nekim je osnov pecanja. Na Savi kod mene u Mitrovici leti po niskom vodostaju je imperativ dohvatiti daljinu 70 -80m da bi se dohvatila matica i ostvarila zona udarca od 10 - 15m posle čega sledi izglisiravanje glave od 30ak gr iz ustajale baruštine u kojoj možemo samo izgubiti varalicu ako usporimo. Mi stari više nemamo snage ni volje da na taj način pecamo. Neki idu kojekuda čamcem da se lengerišu na pola Save, neki fiderišu, neki leti jednostavno i ne pecaju. Ponekad izađemo da se istrvoljimo. Ja sam odavno nabavio čamac i shvatio da me ipak  ne privlači, pa mi godinama stoji tek da ga imam.  Mlađih uglavnom nema. Budu par dana i nestanu! Mlađi nemaju"alat" za to jer su po savetima i preporukama kupli kraće štapove sa"istom radnom dužinom" nad kojima dugački sa "beskorisnom, neradnom" donjom dužinom "nemaju nikakvu prednost", pa ne mogu da dohvate daljinu i posle nekoliko početnih neuspeha odustanu i više niko ne peca leti smuđa sa obale kod mene na Savi. Ne bi to ni bilo loše i strašno da to što mi ne pecamo ne iskoriste lopovi.  Nekada nas je i u tim najnepovoljnijim uslovima svako veče bilo bar 5 -6 gde bi i lovili i ulovili, popili iz čuturica, otišli na pivce i sve onako klaj - klaj. I nismo krili neka "tajna mesta" jedni od drugih.
Tako da je pisanje o potrebnim dužinma štapova i poluga i koječega moguće samo uz tačne navode konfiguracija terena, dubina i daljina zone udarca. I ja sam uvek najviše voleo visok vodostaj, ribu pod obalom i fino cinculiranje. Lako, elegantno i udobno! Čak i sa 3metrašem u svoje vreme! Ali sam se nalovio na Savskom keju i smuđeva u po leta na 70ak metara od obale. Dunav je Dunav, po svakom vodostaju možeš naći nešto odgovarajuće za lov sa obale. Sava je jednoločni veliki prirodni kanal. Kako na jednom mestu, tako na drugom i u kilometrima dužine. Sad, kada u 57oj godini nisam u stanju da lovim na taj težak, fizički zahtevan  način, prešao sam na kraće štapove i PRESTAO da lovim leti smuđa, ne mogu da ne budem objektivan. 3metraš ima 100 mana. Kraći ima jednu jedinu - nema 3 metra!

Copetić

Ne mora čovek konstantno da dobacuje do matice ako zna u koje doba dana da baca i gde. Ali za spoznavanje tog termina treba dobre dve polovine dana na vodi. Sa trometrašem se lako izgubi volja posle 2-3 sata mlaćenja. Pa kako ko voli.

sasabosko

Zavisi kojim, i dan danas ih ima odlicnih, laganih i balansiranih. I istina, vece radne i neradne duzine od krateza od 2,5- 2,7m, ali je to skupo zadovljstvo. Aj recimo, blank koji planiram, samo da mi drugar zavrsi, 3,10 tezina samo blanka 128gr, na tezinu bacanja od 120. Neka je upakovan i 250gr, s tom snagom, izbacajem i balansu, s obzirom da se pravi, bezazlen. Seriski stapovi u tim duzinama, ako ne kostaju, prave se kao namerno da manjkaju, kao da ne zele da ih prodaju, nego da ih samo ima u ponudi i tek po neki model. Mnogo treba takav stap, jer recimo tih par metara dalje nekad znaci kontakt ili ne. Daleko je udobnije pecati s 2,6, ali 2,6 igra samo u nekim uslovima, s 3,1 je problem samo granje i nesto veca tezina. Nikad se ne bih vracao na te duzine, samo da ne vidim njihovu pravu vrednost. Duzinu stapa, mogu da vezem za uslove i vremenski period u kome lovim, za leto kad gazim mogu da odaberem kraci stap, za prolece, jesen uvek duzi jer treba dohvatiti pozicije sa obale. I da se niko ne zavarava, neki 2,6 baca koliko i neki od 3m, ali samo neki, neki drugi baca mnogo dalje. Pri ribolovu s obale, treba traziti sigurnost, u izbacaju, vodjenju, kontri, i naravno na ribi. Tek onda smo nasli pravi stap, naravno performanse se prilagode smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

orka

Nisu krateži na 2,5 - 2,7m , daleko od toga. Pravi krateži su ispod 2 metra. Oko dužine zabačaja smo već pričali, i  uopšte ne znači da će se dalje zabaciti sa dužim štapom. Mislim na štapove 2,7m na prema 3m . Tu je bitna tehnika zabacivanja, kao i ostali detalji tipa debljina i vrsta strune, karateristike štapa, mašinice, itd . Mogu samo da se uporede dva štapa iz iste serije u dužinama 2,7 i 3m, sa istom težinom bacanja, i istom mašinicom, strunom i varalicom. I tada možda bude ta razlika od 2-4m . Kažem možda, jer štap na 3m može biti lošijih karakteristika od istog mu brata na 2,7m, pa da ta daljina bude ista ili čak da kraći zabacuje dalje od dužeg štapa. Ugao vođenja varalice je već nešto gde je u blagoj prednosti štap na 3m i to samo kada se koriste džig varalice, i na terenima sa kamenom kosinom gde je potrebno u određenoj liniji, zoni potencijalnog napada, što duže zadržati varalicu, a ne zakačiti za neku prepreku. Mada radna dužina štapa od 3 i 2,7m može da se razlikuje svega 15 cm, pa to onda i nije neka prednost koja se ne može nadomestiti dobrim nameštanjem na poziciju, preciznim zabacivanjem i vođenjem džig varalice. Poznavanje terena se podrazumeva.
Skoro mi je kolega Ibanezi rekao da za pecanje u Mitrovici Sremskoj, na skoro održanoj Smuđijadi, pozajmim od nekog štap na 3m, jer je Sava nadošla i peca se sa druge ploče, pa je potreban duži štap zbog ugla vođenja varalice. Rekao sam mu da sve i da znam da ću da pobedim, ne uzimam više u ruke štap od 3m, a nemam ni od koga da pozajmim, jer sve koje znam pecaju na kraće štapove. Kada se sve oduzme i sabere, veća je šteta od štapa na 3m u odnosu na 2,7m,  nego korist , a ta šteta je veća težina i debalans, koji utiču na zamor i udobnost pecanja preko čega velika većina kolega ne može da pređe.

Popac86

ali da li sada trometraši ponovo dolaze u modu primenom novih i jeftinijih blankova? Evo opet pominjem taj šta daiwa fuego como spin, ima ga u 2 težine bacanja 10-40 i 20-60gr u dužini od 3m. Ovaj što je 10-40 težak je samo 160gr. A moj visage 2,7 10-45 je 150gr, kontam da tih 10gr nije mnogo za razliku od 30cm i da bi sa njim bilo udobno pecanje. Ne znam da li među vama ima onih koji su koristi ovaj štap, baš me interesuje koliko vi sa njim uspevate da zabacite? Ja na mom visagu  neki optimalni malo jači izbačaj dobijam 30-40m, uz nešto jači zabačaj (što se kaže iz petnih žila) dobijem još neki metar ali stvarno ne baš mnogo. pričam o glavama od 10 do 14gr. NEkako je tvrd i krut štap, nema tu savitljivost u vrhu da ga napuni tako laganim glavama i lansira daleko. Čini mi se da koliko god se javiše trudim i napinjem da dalje zabacim, daljina zabačaja je obrnutno proporcionalna. PEcam u Kladovu, jeste to Dunav, ali i te kako i mi imamo nizak vodostaj (ovo leto bez kiša je bilo katstrofa) a preko dana HE Derdap1 spusti branu, voda ne ide nikako, mora dalek izbačaj da dođemo do tog dela  gde voda radi, u bližem , plićem delu voda maltene stoji i tu sem peša, nema ničeg drugo. Ne kažem, ima i mesta sa velikom dubinom blizu obale ali interesuje me kako da dobijem daleki zabačaj. Želim da pored ovog visaga koji mi je za obalu perfektan ali mi treba i neka dalekometna haubica.

Pored pune špulne, očišćenih sprovodnika, koja su još zlatna pravila dalekog izbačaja? Kakve mašinice su potrebne, koji konac preporučujete, debljina, marka?

obradovicsrdjan

Uh, na pravo mesto si postavio pitanje, ovde ima puno bio mehaničara, kinetičara, fizičara od kojih ćeš sigurno dobiti odgovor. I ja sam pocetnik u potrati za dalekim zabacajima i sa mojim stapom koji je 7-22 gr najdalje lete varalice od 10gr max 15gr. Sa onim od 5gr je totalno mucenje i boli ruka. E sad ja ne dzigujem pa i koristim takav stap, ali taj tvoj je za dzig i oni su uvek tvrdji u vrhu. Znaci kad zabacujes, zamah na napred treba da bude toliko jak i ujednacen da se stap sto vise savije pod tezinom varalice i zamahom i onda dobijas najvecu silu izbacaja jer izbacujes elastičnošću stapa i stagom zamaha.
Trebao bi on daleko da baca te glave. Probaj sa necim tezim pa ces videti i uporediti.

Sent from my moto e(6) plus using Tapatalk


ibanezi

 Sa bilo kojim realno obeleženim 40gramcem teško ćeš glave od 10 - 14 grama baciti znatno dalje. Njihov bacački optimum počinje iznad 20 grama. Em štap nema mogućnost da iskoristi potencijal, em lakše glave sa nakačenim silikoncem teže probijaju otpor vazduha. Pojačaj težinu i vuci nešto brže. Možda se iznenadiš uspehom. Riba je sad najagresivnija i nijedna varalica im nije prebrza.

Teme sličnog naslova (10)