ST. Croix

Započeo mrjr, 22 Decembar 2010, 12:45:45

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

zivko_89

smudja bi pecao u jezeru gde voda ne tece...znaci lakse glave...a za klena klasicne leptirke...mepps...
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

Lomnica_city

Nemoj onda jaci od 1oz, na 8,6ft ili 9ft...
Pozdrav  :cool:

mrjr

I obavezno salmon/steelhead,jer je pravljen za lososa,što znači da mora da bude žilav i da radi celom dužinom da bi izdržao begove lososa u brzoj vodi.

zivko_89

imacu to u vidu...mada kad budem resio da kupijem obraticu se za detaljan savet.... :tongue:
..od kolevke do groba najlepse je pecarosko doba...

Lomnica_city

Nema sta da bira, SAMO Salmon/Steelhead modela i ima u toj duzini, ostalo je sve kratko, mislim da je do 7-7,6ft... a inace ne fali mu mnogo da bude u rangu CD BR-a (brzine vec ni sad, ali malo krutosti samo)!
Pozdrav :cool:

pikeman

Jedan od dičnih članova kluba poslednjih Mohikanaca u svetu proizvođača koji uprkos opštoj trci za profitom, pa čak i po cenu opadanja kvaliteta proizvoda i narušavanja renomea njihovih tvoraca, ostaju verni visokom kvalitetu jeste i američka kompanija "St Croix".

Proizvodi te kompanije bili su pre svega namenjeni američkim ribolovcima dok su ih Evropljani doživljavali kao pravu poslasticu najvećih sajmova ribolovačke opreme i pribora na Starom kontinentu, pre svega na nezaobilaznom EFTTEX-u. Reč je o kompaniji koja još odoleva izazovima Dalekog istoka, mada je deo proizvodnog programa preseljen i u tamošnje pogone. Ipak, kako se to obično kaže, gro proizvodnje najkvalitetnijih štapova još potiče iz američkih pogona u gradiću Park Falls u državi Viskonsin koja se nalazi u regionu čuvenih Velikih jezera.

Danas su na čelu kompanije braća Paul, Jeff i David, sinovi pokojnog Gordona Schlutera, čoveka koji nije bio prvi vlasnik firme ali ju je podigao takoreći iz pepela. Naime, pre 59 godina neka druga braća, Bob i Bill Johnson osnovali su kompaniju u gradiću Unity, takođe u američkoj saveznoj državi Viskonsin. Johnsonovi su izrađivali izuzetno kvalitetne ali za najširi krug ribolovaca preskupe meredove, udarajući tako temelje ekskluzivnosti sasvim drugoj gami budućih proizvoda. Njihova firma je gotovo pretrpela brodolom pre nego što su doneli odluku koja ih je spasila – da pecaroške štapove učine praktičnijim za transport, tako što će ih iseckati na dva-tri segmenta koji se mogu spajati mesinganim čaurama (u USA se koriste kratki jednodelni ali ipak za transport nezgodni štapovi). Lokalna prodavnica ribolovačke opreme naručila je odmah 500 komada takvih štapova i praktično je tada rođene kompanija "St Croix".

Ime kompanije pozajmljeno je od reke koja je protiče kraj mesta u kom su živela braća Johnson. Već u toku prve godine u novu proizvodnju bilo je uključeno 90 radnika. 1953. Godine kompanija se seli u mesto današnjeg sedišta - Park Falls - gde su lokalne vlasti imale sluha za potrebe kompanije i ponudili im dobre uslove za razvoj proizvodnje. Tokom narednih nekoliko godina kompanija je proizvodila štapove za Zebco i Waterking, i posebne serije za Orvis, LL Bean, Cabela's, South Bend, Cortland i druge. Godine 1960. grupica biznismena ulaže kapital u kompaniju i dovodi na čelo Gordona Schlutera, oca njenih današnjih vlasnika. Povećanjem prodaje i smanjivanjem troškova proizvodnja i plasman dobijaju novi zalet i kompanija doživljava uzlet. Tada je njen najveći partner bio "Roebuck & Co", najveći prodajni lanac u SAD!

1967. ovako osnažena kompanija je prodata Schaper Manufacturing Co - kompaniji iz Mineapolisa u državi Minesota. U trci za profitom, pod okriljem novog vlasnika, u sledeće 3 godine dolazi do varljive eksplozije prodaje... Ali to je bio rezultat nerealno niskih cena, tako da je kompanija krajem 1977. Bila na rubu propasti...

Ponovo su vlasti u Park Fallsu pokazale preduzimljiv duh i pozvale u pomoć Gordona Schlutera – koji se sa porodicom u međuvremenu preselio u Novi Meksiko. Gordon se vraća u Park Falls i sa svojim nekadašnjim saradnicima uspeva da konsoliduje stanje u "St. Croix" kompaniji.

Ponovo su vlasti u Park Fallsu pokazale preduzimljiv duh i pozvale u pomoć Gordona Schlutera – koji se sa porodicom u međuvremenu preselio u Novi Meksiko. Gordon se vraća u Park Falls i sa svojim nekadašnjim saradnicima uspeva da konsoliduje stanje u "St. Croix" kompaniji.

Ali tu je još jedan član familije Schluter, sestra Pam, koja nije svakodnevno angažovana u kompaniji, već se stara za organizaciju posebnih događaja kao što je to bila proslava i obeležavanje pedesetogodišnjice njenog osnivanja.

(Pater familias Schluter, praktično otac novog "St Croix" imidža, Gordon, preminuo je 2005.)

Mada su podaci o poslovanju kompanije poverljivi, Paul Schluter ističe kako je prošle godine proizvedeno više od 285.000 štapova, od čega 80% u američkim pogonima. (Eh, kad bi se našao diler da ih uveze ovde...)

"St Croix" najvećim delom (80% ukupne proizvodnje) izrađuje štapove za slatkovodni ribolov. Od toga varaličarski štapovi čine 50% ukupne proizvodnje, 30% su štapovi za pecanje prirodnim mamcima a 20% mušičarski štapovi.

U kompaniji radi 96 radnika, 18 ih je uključeno u poslove plasmana a 35 ljudi radi za kompaniju kao samostalne zanatlije, odnosno u svojim kućama vezuju karike na blankove i rade na ostaloj finalizaciji.

"St Croix" proizvodi štapove za strastvene ribolovce, a ne za one koji tek ponekad izađu na vodu!

"Najveći deo naših mušterija su osobe koje praktično provode svoj vek pod otvorenim nebom i na vodi. Ribolov nije njihova tek sporadična rekreacija već način života" - ističe Paul, objašnjavajući zašto njihov marketing nije okrenut ka rekreativcima – sporadičnim ribolovcima:

"Mi nemamo proizvod koji bi i po ceni bio prihvatljiv takvim ribolovcima niti nameravamo da ga imamo."

Čak je i motiv kompanije da se deo proizvodnje preseli na Daleki istok vođen željom da se po nešto povoljnijoj ceni vrhunski štap ponudi ne sporadičnim ribolovcima već upravo strastvenim ribolovcima ali skromnije platežne moći, jer to su potencijalni kupci i skupljih "St Croix" štapova - kada im to mogućnosti dopuste. Praktično, u kompaniji pokušavaju da takvim proizvodima "navuku" prave ribolovce na svoje proizvode, a ne da im "uvale" loš proizvod pod poznatim brendom.

I proizvodnja štapova za mušičarenje namenjena je svojevrsnim buntovnicima, onima koji ne kupuju određeni proizvod zbog markice sa čuvenim imenom, već kupuju "brend" koji je sam po sebi kvalitet, koji se kao takav dokazao.

Praktično strategija internacionalnog marketinga je tek od skora počela da se razvija u "St Croix" kompaniji, koja je do sada uglavnom svoje proizvode plasirala na relativno ogranič eno američko tržište. Predstoji sve veća orijentacija na prekomorske zemlje pogotovo Daleki istok i u skladu sa time prilagođavanje proizvodnog programa.

Mada se na tržištu suočavaju sa velikom ponudom koja obara cene u kompaniji smatraju da oni koji se u plasmanu svojih proizvoda rukovode cenom a ne kvalitetom, neće imati uspeha na duži rok.

"St. Croix" je jedna od onih kompanija koja veruje da će opstati samo oni koji nude dobru kombinaciju cene i pravog kvaliteta:

"Naše proizvode ne prodajemo samo zato što imaju prihvatljivu cenu, već i zato što su kvalitetni - a to je razlog zašto verujemo da je pred nama svetla budućnost."

"TTW" i "Trofej"

Objavljeno u Trofej-u br. 84, možete ga preuzeti u PDF formatu klikom na baner:


mrjr

Evo,pecam sa avidom već od jesenas i imao sam izlaske i po kiši i po mrazu,kad su ledile karike, i po suncu i bacao džig glave i voblere i probao ga u najrazličitijim okolnostima i za sad imam samo da kažem da sam oduševljen štapom,koji je vrhunska alatka za pecaroše koji hoće da uživaju u pecanju.Nadam se da ću još dugo pecati sa ovim štapom,a možda ga dopuniti sa jednim legend elit-om kada dodje vreme.

Lomnica_city

Otkud ovaj podatak:"Reč je o kompaniji koja još odoleva izazovima Dalekog istoka, mada je deo proizvodnog programa preseljen i u tamošnje pogone."? Posto, koliko ja znam, dobar deo stapova rade "kuci", jeftinije serije rade u Mexico, sta rade na Dalekom Istoku (PRC?) ako neko zna, ako je uopste tacno?

Ja sam takodje vrlo zadovoljan vlasnik dva Avida do sad, uskoro nameravam i treci, kad bude love viska, ODLICNI stapovi za vrlo pristojnu cenu, u poredjenju sa onim sta se dobija kod Shimana i slicnih "velikana" za te pare!!
Pozdrav :cool:

maki

Ovi današnji made in Mexico, rađeni su ranije u Kini, koliko sam upoznat.

Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem...

Vrlinom i primerom na vodi!

mrjr

Koji wild river imaš i koliko si zadovoljan?Koliko piše rade se u USA.

maki

WS86MHF2  :cheesy:

Prezadovoljan sam, onomad kad se sretosmo na Adi, pade i vatreno krštenje  :wink:

Nažalost, u poslednjih mesec dana retko sam na vodi, tj. skoro nikako, tek od septembra ću biti na slatkim mukama.

Inače, u pravu si Made in USA


Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem...

Vrlinom i primerom na vodi!

mrjr

Šteta da skuplja prašinu,ali znajući te,biće dosta štuka najesen.pozdrav

maki

Neka malo i on vidi šta je studentski život  :cheesy:

Šalim se, naravno.

Uskoro će dobiti priliku, samo da prođu ispitni rokovi.

Ujedno zahvalio bih se retfali na nesvakidašnjoj pomoći   smiley033

Što me podseti, štap je u tubi, neću mu prašina naškoditi.
Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem...

Vrlinom i primerom na vodi!

Žorž

Stigao mi prutić  :takoje:

ossa

I kakav je utisak žorže ?
Hej, haj baš nas brige...

Teme sličnog naslova (1)