Shimano Lunamis

Započeo milanstosic, 29 Maj 2023, 10:55:55

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

milanstosic

Svako pecanje ima svoju udobnost.
Ako ću da šicam varke sat, dva pa i više uvek tražim lakši štap ali da mu ostale karakteristike budu onakve kakve tražim. To znači i veću investiciju. Tu se sva moja logika izbora štapa završava, a isplati se kroz nekoliko stvari...

Lakši štap znači udobnije pecanje-veće zadovoljstvo, veću koncentraciju, osetljiviju nezamorenu ruku, veći broj zabačaja, veću osetljivost štapa, lakšu kontrolu varalice...
Veći broj zabačaja znači bolju pretragu veće površine, a to mi donosi više ulova.

Znači: što lakše, a da po ostalim karakteristikama da bude ono što mi treba.
I može da se nađe. PLatiš i čekaš dok ne izađe nešto bolje i ne postane dostupno za nabaviti.

Ako nešto ne može da ide ispod neke težine, molim lepo, tu smo gde smo. Ide se sa tim pa kad naprave bolje videćemo koliko košta, kako može da se nabavi i doneti neku razumnu odluku. Pre će bude nerazumna ali ajd...  :cheesy:

Na lomove zbog ribe ne obraćam pažnju. To su pehovi koji se mogu desiti bilo kad, bilo kome. Budeš dovoljno pažljiv u čamcu, ispod vrbe, u kolima i na izvlačenju ribe i onda ti krc-krc varijante nisu tema. Naravno, ima proizvoda koji se iz fabrike izbace sa takvom tendencijom i o njima se brzo sazna.

Merim Lunamisa danas pa pišem koga zanima.

Dva vuka

Citat: simbadunavoplovac poslato 03 Januar 2024, 08:55:16Uz duzno postovanje kolega, ali mislim da gresite u smislu da stapovima iz "pero lake" kategorije ne date sansu! Tehnologija pravljenja blankova i mesavine karbona koje se koriste su dosta napredovali u poslenje vreme i po meni je su se dobili stapovi koji pruzaju mnogo vise od prostog "manjak tezine"...
Posedujem jedan takav, tezak samo 113g (kolega Ibanezi ga je probao), sta sam mu sve radio verujem da mnogi stapovi ne bi preziveli ni pola toga sta je on preziveo, od udaraca, nabijanja vrh u beton, obmotavnja strune oko vrha uz pun zabacaj ili zaboravio par puta da preklopim sa teskim glavama tacnije sa glavama tezine gornje granice tb plus silikonac... a takodje i vise nego rasni ili zdrav 35gramac dodouse nije duzine 2,6m vec 2,52m!

Uz to ako na takav stap koji je dosta laksi, dodate cinjenice da su zadrzali sve ostale vrhunske karakteristike tipa balansa, ostrine, brzine, vrha, kicme, snage, donuista itd po meni licno se dobija mnogo vise od samo "impresivne" tezine stapa!
Ako imate priliku savetovao bih svim kolegama da probaju ove stapice iz "pero lake" kategorije!
Bistro!
Simba,
boldovano 1
Pre dvadeset godina, uzeo sam prvu seriju Lesatha, u to vrijeme Šimanovu perjanicu za Evropu. Dužina 275cm, tb 50-100g, oznaka karbona XT400, težina štapa 204g.
Pre dve godine sam uzeo poslednji model DX dužina 159cm tb 45-135g,oznaka karbona HPC500, težina štapa 195g.
Ovaj poslednji model ima za 2mm deblji but i vrh, pa više nosi, ali sad da ih raskupusam, ne verujem da bi težina blankova imala razliku od nekoliko grama, obzirom da je prvi model 15cm duži.
Sad ti meni Bate reci šta se to u tehnologiji izrade blankova kod Šimana za dvadeset godina tako drastično promenilo, jer ja to ne vidim.  :wink:
boldovano 2
Uz dužno poštovanje, to su samo tvoje pretpostavke ili marketing firme, a ne činjenice. smiley033
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

simbadunavoplovac

Nisam bas najbolje razumeo navedene cinjenice...
Kolega Dva Vuka kako objasnjavate cinjenicu da sada postoje stapovi srednjih, srednje-vecih i vecih tezina bacanja koji su teski svega 100 i neki gram? Ne verujem da je samo do konstrukcijih resnja, meni se cini da tu dosta ima i do materijla koji se koriste... tipa karbinske mesavine kao T1100 T1000 T800 (da ne bude zabune to su mesvaine razlicitih tipova/vrsta karbona, ali opet pre 20god nisu postajale)... Nano-tehnologija... bolji lepkovi... nemoguce da tehnologija proizvodnke stapova stoji bas u mestu vec 20-30 godina...

Ne zelim nikog da ubedjujem, svako neka misli kako hoce... ali poenta mog pisanija u prethodnom postu je ta da treba dati sansu "pero lakim" stapovima za VARALICARENJE (druge tehnike sam zapustio i ne zanimaju me toliko), jer mogu i vise nego prijatno da iznenade!

orka

Štapovi generalno jesu lakši nego što su bili, to je činjenica, ali ne toliko koliko nam se možda čini. ..Oni koji su sa većom težinom bacanja i od kojih se zahteva velika snaga, žilavost i pouzdanost kada se na drugom kraju nađe ozbiljan protivnik, ne mogu biti lagani, tj previše lagani i tu nema kompromisa. Takvi štapovi nisu i ne mogu biti drastično, tj mnogo olakšani u odnosu na ono što je nekada bilo, pre recimo 15-20 godina.  Nešto je drugačija situacija sa štapovima za lako i srednje varaličarenje. Nekada nije bilo gole drške, split grip..To značajno olakšava štap, zatim tu je oprema koja je lakša nego što je bila, stavi se manje laka, smole itd, i onda se dobije veoma lagan štap, pa kad se sve oduzme i sabere, nisu blankovi nešto mnogo lakši u odnosu na pre..
Kako god, spominjani Lunamis 2,6m tb 35g , težak 124g je vrhunski štap današnjice koji pokriva lako do srednje varaličarenje, varke težine do 20-25g ..
Pa kada se na njega stavi recimo Vanford 4000 težak svega 215g , onda je to extremno lagan komplet za laki i srednji smuđulov, bucolov ...

DDj

Citat: SlavkoR poslato 03 Januar 2024, 11:00:58Steta sto taj trend novih materijala ne prati druge vidove ribolova...stap za popping pre 20 godina bio 400g i sad je 400g. Dobar shore jigging stap pre 20 godina bio 300g i sad je 300g...

Znaci nesto se ipak ne menja.

Pre ce biti da su se stilovi ribolova nase najpopularnije ekonomsko/kafanske grabljivice promenili pa se iz tog razloga redukovala duzina pa samim tim i tezina stapova.

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


Verujem Slavku da su stapovi za popping i shore jigging otprilike tu gde su bili i pre dvadesetak godina po tezini, mada ne pratim tu oblast. Jedino sto jako detaljno i "pasirano" trenutno pratim je svet multiplikatora.

Ako pazljivije pogledamo, i saranski parabolici su tu negde po tezini kao i pre 10-15 godina. 12 futa stapovi su 300-400 grama i sada, zavisno od jacine i namene. Mada, primecujem tu i tamo za blagu nijansu ljuci karbon, ne mnogo, ne bi bilo ni pozeljno, malo su i krive savijanja drugacije. Slicno je i sa nekim drugim vidovima tezeg ribolova, kako rece orca, tamo gde se trazi snaga, zilavost, pouzdanost.

Izgleda da je postignut neki optimum odnosa: tip materijala - pozeljne karakteristike - cena i nekih velikih pomaka nema.

Izgleda da su najvise profitirali ljubitelji "nase najpopularnije ekonomsko/kafanske grabljivice" i dzigovanja. Ne pratim tu oblast bas najbolje jer me ne zanima, ali koliko vidim sa strane, ako se ne varam, ta tehnika najbolje podnosi upotrebu karbona visokih modula i malih sadrzaja smole, ostrih, ljutih i krtih stapova, gde je i postignuta najveca usteda u tezini? Ako je i koliko je? Nisam bas jako kompetentan za to.

A uzgred, mada malo van teme, varalicariti se moze sasvim lepo i bez dzigovanja smudja. Ribolov stuke kasikom, voblerom, spinerom, spinerbeitom ili chaterbait-om...varalicariti soma kasikom, voblerom, glavinjarom pa i tezim dzigom, pastrmku ili klena spinerom ili voblerom, smudja voblerom, bucova svim i svacim...Da ne govorim o basu, lososu, stilhedu. Od druge polovine sedamdesetim upecao sam ko zna koliko ribe varalicom.

Medjutim, tipicnog Srpskog varalicara zanima uglavnom...koja je donja a koja gornja granica glave za taj i taj stap, koliko je osetljiv i na muljevitom dnu, da li "osecas strujni udar ili ne", rezonance, frekfrencije i vibracije, gde drzis kaziprst i zasto...Kada odem na jedan nas varalicarski sajt, 90% postova se odnosi na to. Da nije smudj tako cenjen za jelo, ne bi bilo ni toga. Ponekad se pitam da li ja uopste postojim, jer ne volim da dzigujem smudja.

Meni je recimo ribolov stuke mnogo zanimljiviji, stuka mnogo sportskija riba. Ribolov voblerom ili kasikom zanimljiviji. Jedan moj prijatelj je ove jeseni imao jako dobre ulove klena od 1 do 2kg voblerom na jednoj Sumadijskoj reci. Jesenas sam imao neke radove oko kuce, nisam isao sa njim, zao mi je. Setnja Sumadijskim livadama pored lepe reke i krupan klen na vobler, milina, vrh.

Tako je, kako je.

Bobiska

Mada mislim da ste jednu stvar zaboravili da spomenete a po je da su sada karike mnogo lakse nego pre 15-nestak godina. U to vreme da podsetim stapovi su imali skoro po pravilu dvo stopalne provodnike i mnooogo sire karike. Secam se kada sam prvi put video Lesata zaplakao sam od smeha, kakve su bre ovo karike lice na tresnje, to sam rekao i kada sam uzeo taj prvi Lesat (samo na 3m) odmah sam mu promenio naj vecu kariku za dvo stopalnu. Sada vidim nepotrebno.
Nego ako je kolegi Dva Vuka dojadio taj njegov Lesat na 2,7m rado bih porazgovarao oko njegove kupovine ili zamene. Ozbiljan sam.

Dva vuka

Citat: simbadunavoplovac poslato 05 Januar 2024, 01:03:53Nisam bas najbolje razumeo navedene cinjenice...
Kolega Dva Vuka kako objasnjavate cinjenicu da sada postoje stapovi srednjih, srednje-vecih i vecih tezina bacanja koji su teski svega 100 i neki gram?
Ne verujem da je samo do konstrukcijih resnja, meni se cini da tu dosta ima i do materijla koji se koriste... tipa karbinske mesavine kao T1100 T1000 T800 (da ne bude zabune to su mesvaine razlicitih tipova/vrsta karbona, ali opet pre 20god nisu postajale)... Nano-tehnologija... bolji lepkovi... nemoguce da tehnologija proizvodnke stapova stoji bas u mestu vec 20-30 godina...

Ne zelim nikog da ubedjujem, svako neka misli kako hoce... ali poenta mog pisanija u prethodnom postu je ta da treba dati sansu "pero lakim" stapovima za VARALICARENJE (druge tehnike sam zapustio i ne zanimaju me toliko), jer mogu i vise nego prijatno da iznenade!
Simba, druže,
ja samo hoću da ti skrenem pažnju da se vrhunski blank renomirane firme od pre dvadeset godina i današnji, takođe vrhunski "moderno tehnološki" razlikuju težinski u par grama.
E sad, mene živo zanima Bate, kako ti u praktičnom ribolovu "ubodeš" baš ta dva "revolucionarno-tehnološka" grama i toliko uživaš u njima?  :wink:
Pošto bih volio i ja, da na pecanju, cio dan budem u ekstazi i doživim višestruke orgazme. :cheesy:
Doduše, postoji mogućnost, mada mala, da su svi ostali brendovi tehnološki napredovali, a Šimano nije, pa ni tu opciju ne možemo izbaciti iz razmatranja.  :cool:  smiley033
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

komša015

Sve si ti to skontao kako treba, al' tek pošto si im za "istu stvar" još jednom dao lovu.. Jbg, neko je morao da proba  :cheesy:

Sa druge strane.. Ja mislim da su ostali , prilično napredovali. Jer do sada smo mogli čuti i pročitati x puta, gde neko kaže za blank od npr 100€ "E da mi je nekada bilo, tako lako kupiti pravi štap za to i to"

Dva vuka

 :smiley: Nasalušao se i Bobiška priča, pre dvadeset godina, kako je prvi provodnik slabašan i puca, pa je tek sad shvatio da je podlegao "opštoj priči"  :cool:
 Bobiška, druže, ako si pecao Lesathom, ja verujem da je tvoja ponuda ozbiljna. :wink: Ali, mada mi se donekle preklapa sa novim modelom, taj stari Lesath sad, pored upotrebne ima i sentimentalnu vrednost.  :cheesy:
Svaki put, kad ga uzmem u ruke , setim se koliko sam godina  " revolucionarno-tehnološki" bio ispred svog pobratima Ibanezija.  :lol: 
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

komša015

Koji sad' Bobiška :huh:

A opet, pobratim reče.. Da je to "skupa, a gluva motka"  :rolleyes:

PS  Poštujem tvoj izbor i stoji da lesath ima kultni status i sve što uz to ide, pa tako i drži cenu.. Ali priznaj i ti, da je u zadnjih 10 god kod nas prodat možda jedan, na 10 cts Revo...

Dva vuka

Komšo, Revo nije džig štap, to je mušičarski blank. Ni Lesath nije džig štap. :wink: A Pobratim sve varaličarske štapove posmatra isključivo iz svog ugla - džigeričarskog. To ondak zna biti promašena tema, tipa ono "Samo je jedna, majka."  :cheesy:
A verovao ti meni ili ne, ali za sve ove godine drvljenja o džigu i štapovima, on još uvijek ne peca džig štapom.  :cheesy:
U svakom od nas postoje dva vuka, koji se neprestano bore između sebe. Jedan je dobar, a drugi je zao. Koji vuk na kraju pobeđuje?  Onaj koga hranimo...

Poslato po golubu .... ako ga kobac ne savata

komša015

Ne smem ništa da kažem.. Ja od prošle zime metalnu galanteriju za štuku bacam sa favorite creed-om, pošto na starim barama od džig-a nema vajde..  :cheesy:

Bobiska

Koji sad' Bobiška :huh:
Kako bre koji, pa ovaj.

Lesata bas ima ali ne toliko koliko CTS-a zato sto je skuplji a sa druge strane CTS sasvim validan stap i ne mora se puno paziti na njega prilikom ribolova, pogotovu u camcu. Ali da je bolji od Lesata, pa nije.

Dva Vuka ne zameri na ponudi morao sam da probam. Inace upropastismo temu coveku sa Lesatom.

milanstosic

Ma jok. Super su vam zaključci.

To znaci da je Lunamis pristojno bolji u svojoj nameni od svega pomenutog cim ga ne pominjete u  diskusiji.

 :cheesy:   :cheesy:  :cheesy:

ibanezi

Citat: Dva vuka poslato 05 Januar 2024, 19:27:05Svaki put, kad ga uzmem u ruke , setim se koliko sam godina  " revolucionarno-tehnološki" bio ispred svog pobratima Ibanezija.  :lol: 

Teško pobratime. I dan danas smatram Abu Suveren boljim štapom od prve Leske. I cenovno su bili blizu.
 Simba, T1000 i T 1100 su zaista kvalitetni, Toraijevi, ali ipak karboni srednjeg IM modula kakvi se od početka veka koriste za izradu štapova, nema tu pomaka. Čak i kada se doda neki pravi HM ili UHM karbonskiu sloj, ispod mora da se umekša nekim slojem ili trakom znatno nižeg modula jer jednostavno ukupna vrednost modula ne može ići iznad neke srednje vrednosti. Štap mora da se savije, ne može biti kruta nesavitljiva cev. Zato se blankovi iste snage i dužine razlikuju u par grama i to više zbog različitih konusnih konstrukcija koju iziskuje akcija koju traži namena štapa, nego zbog "napretka tehnologije. Nano tehnologija je već više od deceniju postala uobičajena tako da se skoro više i ne navodi na novim modelima za razliku od nekada kada je bombastično navođena u samom imenu modela štapa. Da, dala je na oštrini i rezonanciji u odnosu na štapove prethodne generacije. Sama težinska razlika ...e tu je najveći pomak bio krajem veka kada se konačno ustalila tehnologija kompletne izrade blanka od karbona različitih modula gde je osnova od karbona nižeg modula konačno izbacila dotadašnju osnovu od fiberglasa koja je znatno teža, mekša i gluvlja.
 DDj druže, džigovanje kao tehnika je meni zanimljiva ne samo zbog smuđa. Volim ja i druge ribe da ulovim tako. Kuckanje po dnu, čitanje istog, crtanje reljefa u glavi, različiti skokovi i figure koje se mogu izvoditi salikonom na olovnoj glavi...ma balet po dnu i iznad njega nekom može biti mnogo zanimljivije od jednoličnog, pravolinijskog povlačenja leptira. Nemoj baš toliko potcenjivati, nego probaj štučurinu da uloviš na neku gumetinu sa glavom potrebne težine. Možda se i primiš malo više.

Teme sličnog naslova (10)

2674

Odgovora: 778
Pregleda: 247985

31717

Odgovora: 31
Pregleda: 13116

34054

Odgovora: 28
Pregleda: 5240

9019

Odgovora: 5
Pregleda: 6807

25963

Odgovora: 1
Pregleda: 5868

7450

Odgovora: 45
Pregleda: 16625

30776

Odgovora: 35
Pregleda: 16906