Izložba oldtajmera

Započeo ibanezi, 23 Novembar 2014, 13:42:37

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

denisdezan

Evo ga moj old timer ,pre njega sam bacao varke sa nekim teleskopom...
Svasta je preziveo..
I dalje je u potrebi..




vladimir022

 Silstar Tradition SP40






Послато са HUAWEI VNS-L21 уз помоћ Тапатока


Germina

Evo i mog Hardy Fibalite varalicarca (2.9m/60g) starog skoro tri decenije....unikatan primerak sa Seymo karikama. Stap je izradjen od fiberglasa, tezak 330g i mada je za danasnje pojmove glindzav sa pojavom upredenica mu je udahnut novi zivot tako da je odlican za voblere, kasike i glavinjare do 30g. Fenomenalan je osecaj prilikom zamaranja ribe koja zbog njegove elasticnosti ne spada a opet ima dosta snage u donjem delu koja mu omogucava da mogu da cupam sve sto pliva u Ibru i Z. Moravi. Balans mu je zbog veceg konusa i dugacke drske odlican pa mogu sa masinicom od 360g satima da ga koristim bez ikakvog zamora  :ok:


























ibanezi

Pravi oldtajmer, nema šta. I prelep! Tvoj je skoro 3 decenije star, a kao model  je skoro 4. Svaka čast. Za današnje pojmove zaista pretežak, ali sigurno ima puno šarma kada pecaš njim. I mogu misliti kakav je osećaj kada proradi na krupnoj ribi.

Germina

Veruj mi to sto vaga kaze je jedno a kako lezi u ruci sasvim drugo kad je u pitanju ovakav stap i vecina kolega se iznenadi tom cinjenicom jer ocekuju tesku i debalansiranu alatku kad je uhvate u sake. Devedesetih godina sam koristio i Sportex stapove HM4 i HM5 pa odose niz vodu jer su mi vise vukli napred nego Hardy.Moj ortak ima Sportex Kev Wels koji je takodje tezak oko 330g i tezak je fizicki rad sa njim varalicariti...
Sto se tice zamaranja ulova...najcudnije je sto se nema predstava o velicini ribe dok se ona ne pojavi na povrsini vode. Sve pomislim da umaram ribu od 2-3kg a na kraju ispadne da je puno veca....

slob

Za tu dužinu i snagu, kao i materijal od kojeg je napravljen a koji spada u teže, ima iznenađujuće dobar balans. Zato je lak u rukama.
Pretpostavljam da tajna leži u dugačkoj, čak rekao bih predugačkoj, drški i glomaznoj end kapi. Ne znam koliko i ona doprinosi ukupnoj težini od 330gr, koja baš i nije mala.

Zbog tih predugačkih drški uvek mi pada na pamet  pomisao na to; kolika li mu je aktivna dužina.
I po ko zna koji put takođe pomišljam na to da bi štapovi prvenstveno trebali da se porede ne po ukupnoj već po aktivnoj dužini. A dužina drške bi bila nešto što se posebno razmatra.
 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Dobro Slob, ovo je model skoro 4decenije star, iluzorno je pričati o nekim performansama. Ima rešenja koja je diktirao tadašnji materijal i stil pecanja. Namena mu je štuka na Ejvonu i škotskim jezerima i losos. Samim tim za daleke hice metalne galanterije - kašika i spinera, tako da mu je dugačka drška ne samo učesnik u balansiranju nego i poluga za ekstremne izbačaje. Modernije tehnike poput džigovanja silikonom nisu bile ni na vidiku u Evropi u to vreme, a u USA tek u povoju. Štap je nesumnjivo bio od "strah" fiberglasa tog vremena, a i ostale komponente su vrh vrhova. Pogledaj mu samo plutu. Posle 3 decenije nije se okrunila i nema rupčaga na sve strane. Ovo što sad nazivaju AAAA klasom, nije joj ni prići. Divan štap koji treba gledati i ne komentarisati nikakve radne performanse. On je jednostavno istorija i što bi englezi rekli - State of art! I tako ga treba i posmatrati.

slob

ibanezi,
Štap je prelep, a Germina se zaista potrudio da nam ga prikaže detaljno i sa puno prelepih slika, pa njegov prikaz svakako može da posluži i kao ugledni primer drugim kolegama koji žele da prikažu svoje oldtajmere.
I naravno da se radi o rearitetu koji međutim iz razumljivih razloga teško može da nađe primenu pored savremenih štapova boljih performansi. Ali zato, nesumnjivo je da bi svako od kolekcionara, u svojoj kolekciji, voleo da ima ovakav štap, očigledno dobro očuvan. Germina je dobro postupio što ga nije otuđio.

A moji komentari o performansama su prvenstveno, kako kažu; "da iskoristim priliku da pozdravim Žiku"!
Jer retko se pojavljuju na forumu spining štapovi sa ovoliko dugačkom drškom, a koji mogu da posluže kao školski primer  skraćene aktivne dužine - sa druge strane. To sve zbog toga što sam primetio da se na forumu često direktno porede dva štapa iste dužine ali koji imaju prilično različite dužine drški. To po meni nisu nikako isti štapovi, iste "dužine". Ali, nije mesto da razglabam na ovu temu. Drugom prilikom!
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

 Pošto je reč o ovom štapu, malo ću iskomentarisati i ovu dršku. Donji deo drške uopšte nije predugačak.  Pogledaj i videćeš da se mašinica navrće od gore prema dole  gledaj gde bi mašinica legla na halter. Mislim da drška više deluje predugačko na prvi pogled nego što je zaista takva. pri držanju onako kako ti držiš sa prstima oko stope mašinice štap ne gubi mnogo na "radnoj dužini". Opet ima dovoljnu dužinu za idealan raspon ruku za maksimalan izbačaj na pecanju jezerske štuketine i lososa na velikim daljinama. Rešenje gornjeg rukohvata se nije mnogo promenilo ni dan danas kada su u pitanju štapovi iste namene. Dugačak gornji rukohvat je takav da bise po osloncu štapa na kuk udobno obuhvatio rukom za zamaranje kapitalne ribe. Taj štap je predviđen da bez problema zamori ribetine od 15-20kg kakve nisu retkost ni među škotskim štuketinama ni kraljevskim lososima, a da pri tom ne zamori ribolovca.Ende kapa sa širokim gumenim završetkom nije uopšte zamišljena ni postavljena da obavlja balansiranje, niti da štiti donji deo od oštećenja pri ostavljanju štapa, nego da opet bude udobno ribolovcu kada pri zamaranju ribetine osloni štap o kuk, da ga ne žulja i ne povređuje. Tipičan štap za engleski stil pecanja i ako malo pogledaš i savremeniji štapovi iste namene imaju slična rešenja kao ovaj prastari predivni Fibalajt. Mi koji pecamo drugačije i drugu ribu, na te stvari gledamo kao balans kapu, dršku koja balansira itd.. Ali Hardi svoje štapove nije pravio za džigovanje smuđa ni lov štukice kilašice na našim istrebljenim vodama. Kao ni Daiwa svoje škotske Salmon modele od AWS, preko Whisker-a S, Altmorre-a S, do savremenog Signature-a S koji svi odreda imaju slično rešenje i slovo S označava namenu - Salmon Takvi štapovi jesu našli primenu kod nas, ali takva rešenja za naš stil pecanja nisu primarna, pa smo im dali drugo značenje. Balans kapa - bzvz. Radna dužina - opet bzvz. Na ovom i sličnim štapovima je radna dužina ceo štap i svaka komponenta ima jasno određenu namenu koja ide u korist uspešnog pecanja. Zander štapovi ni u to vreme nisu imali te ende kape i tako dugačke drške, a pogotovo gornje rukohvate. Rasni salmon štapovi imaju i dan danas, jer moraju da imaju.

Germina

 Hvala na komplimentima smiley033....pluteni rukohvat je dugacak 75cm, od toga 11cm otpada na prednji deo a 53cm na zadnji sa sve end kapom. Ja sam visok 190cm i imam poduze ruke tako da mi njegova duzina ne predstavlja problem, od lakta do kraja stapa preostaje nekih 17cm. Xzoga od 3m/120g koju ima moj ortak nista kraci rukohvat nema a pukla mu je nedavno na 4 dela nakon ostrijeg izbacaja. Donji deo blanka je debeo 16mm a vrsni deo je 3.2mm. Da ima downlock halter balans bi bio na pola prednjeg rukohvata.
Navikao sam odavno na dvorucno zabacivanje a i u slucaju ovog stapa to je nekako imperativ i zbog same duzine rukohvata a i zbog samog blanka koji se momentalno nakon izbacaja smiri. Odlicno izbacuje voblere od desetak grama a o kasikama od 16-30g da ne pricam. Za glavinjare preko 30g i jigove naravno nije jer nema dovoljnu ostrinu, mada se na mojim vodama takve varke retko koriste a nema ni smudja.
Jednom sam prilikom na vodi sreo nekoliko poznatih varalicara iz Beograda koji su svi odreda imali vrhunske stapove (CTS, CD, Lesath, CMW, Daiwa AWS) i nakon sto su uzrazili zelju da malo probaju moj stap, jer nikad nisu imali prilike da ga vide, svi su se slozili da je savrsen univerzalac za moje vode i da mi nista bolje ne treba...Dunav je vec druga prica.
Ja sam sa njim bez problema izvlacio ribe do 15kg a ulovi vecih gabarita su na mojim vodama sve redji nazalost. S obzirom da varalicarim soma kolege mahom smatraju da vrh nema dovoljnu tvrdocu da dobro ubode ribu mada i sa tim nemam problema jer bas zbog te mekoce som nekako dublje usisa varku pa su kontre efikasne a ponekad i nepotrebne.

sasabosko

Ma prelep štap kolega, dužina baš kao što ja volim 2,9. ti koji ga kritiziraju da je mekan verovatno nisu imali somovsko - vobleraske štapove u rukama, a ovaj je za to  :ok: A kako zamara i drži ribu,i koliko snage ima pozavideli bi mu mnogi današnji oštriji i brži  smiley033
Znoj nilskog konja je roze boje

Germina

Hvala kolega  smiley033 Ja nisam usao u svet ribolova sa karboncem u rukama jer je moj prvi stap bio bambus a prvi varalicarac Germina od 1.9m tako da sam u startu naviknut da pecam sa meksim stapovima uz koriscenje monofila. Naravno da ovaj stap nije upotrebljiv za pojedine savremene tehnike varalicarenja gde karbonski stapovi imaju apsolutan primat ali je meni svakako od koristi. Nije u pitanju cist snobizam i potreba da se ima eklskuzivan stap jer sa podjednakim uzivanjem koristim i stari DAM Airway teleskop od 2.4m kao i Mikado Pilk 290cm/150g (radjen kao Ugly Stick) koji platih samo 15EU a odlicno mi zavrsavaju posao u odredjenim situacijama.
Hardy je stap koji ili nekom legne ili ne....i akcenat je stavljen na zilavosti, pouzdanosti a pre svega na krajnje specificnom feelingu prilikom zamaranja ribe kao da nema posrednika izmedju ribolovca i nje....

Kad vec spomenuh Mikada....evo za Sloba fotkice na kojima se vidi balans stapa teskog 400g sa gumenom end kapom i Fin Norom FS40 od 360g.





no names

Oduševio sam se kad sam video štap. Vlasnik je moj stric trenutno, a dobio ga je skoro na poklon od čoveka koji nije ribolovac....ovo vodu nije videlo ni jednom. Štap je četvorodelni sa neverovatnom parabolom i mekoćom...ala ga je neki rus napravio svaka mu čast  :tongue:












Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

d2d


no names

Piše Ruskim slovima pa ne mogu baš da prepišem u originalu:
SSSR
" Turist"
Art.IC 42-u
U.IOp

Zna li neko od " starije garde" nešto o ovom štapu?
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

Teme sličnog naslova (2)