Dužina varaličarskog štapa

Započeo pikeman, 06 Decembar 2014, 15:02:48

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Koje štapove najčešće koristite?

1,8 m
2,1 m
2,4 m
2,58 m
2,7 m
3 m
3,3 m

pikeman

Godinama je kod nas standard za varaličarske štapove bila dužina od tri metra.
Većina je smatrala idealnom, manji broj ribolovaca je koristio štapove dužine 2,70 m. Retki su bili oni koji su koristili još kraće, a bilo je i korisnika štapova dužine 3,30 m.
Vremenom se situacija promenila, sve je više korisnika kraćih štapova... Koji je Vaš izbor?


sicca

Ako je u pitanju izbor istog štapa, moj izbor je 2,7m a evo i zašto:

ako uporedimo isti model štapa a u različitim dužinama, rastojanje od držača mašinice do vrha nije 30cm nego je to obično oko 15cm a u mnogim slučajevima i manje.

duži štap ima dužu ručku radi balansa koji je na strani kraćeg pa je zato duži štap teži (što i nije toliko osetljivo ako je balans dobar)

kraći štap je jeftiniji

smiley033
pubertetlija zarobljen u telu odraslog čoveka

Jeremija

Kraći štap je i lakši, a čini mi se da sa novim tehnologijama, sprovidnika, struna/najlona i varalica, duži štap ne mora više da znači i duži izbačaj. 270 i 240 su mi podjednako ok. Za sada.
Nou frks. Nou paniks.

ibanezi

Radna dužina štapa nije samo dužina iznad gornjeg rukohvata. Za pecanje sa obale na većim rekama (ja pecam na Savi, Dunavu i Drini u donjem toku) koristim štap od 3m. Prvi razlog daljina izbačaja. Upravo produženi donji rukohvat na štapu od 3m pravi veći krak poluge za snažniji zamah i dalji izbačaj. To se Jeremija kod štapova od 2,7 i 2,4m ne manifestuje u tolikoj meri jer je razlika u dužini donjeg rukohvata mnogo manja. Drugi razlog je pecanje na mestima sa udaljenijim preprekama kakvima moji tereni obiluju. Tih 15-20cm razlike u gornjoj radnoj dužini mogu da odnesu odlučujuću prednost, kada treba bezbedno prevući silikonca iznad prepreke, ali ne prerano,jer je riba obično neposredno uz prepreku. Šta nam vredi dizanje varke ispred zone udarca. A duži štap omogučava bolji ugao za taj manevar. Da nije preteško na nekim mestima bih voleo da mi je u ruci štap od 4+m.
Kraći štap je uvek lakši, balansiraniji, brži,....od dužeg štapa istog modela. U stvari ima sve prednosti, i samo jednu manu- što nije duži baš onda kada je to neophodno. :cheesy:

djmisha77

Aman sve sto je Ibanezi napisao potpisujem. Uze mi rec iz usta.
Neka moja Daiwica Swipfire od 300 ponekad mi je kratka kada treba prebaciti lokvanj ili trsku.

Za camac sigurno nema potrebe za duzim stapovima, ali za nas pesadiju i te kako.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ja ne odlucujem da li cu ici u bitku po tome kolika je sila koja mi preti, vec po tome koliku svetinju branim.

pikeman

Uglavnom varaličarim sa obale, ređe iz čamca. Za obalu mi je duži štap bolja varijanta, dobija se na daljini zabačaja uz bolju kontrolu rada varalice.


mihabg

Necu da se mesam mnogo , nije mi varalicarac glavno oruzje, ali iz mog iskustva mislim da lepo izbalansiran stap od 3m daje sve! Prvo duzinu izbacaja (to je jasno ko dan) , sirinu u manipulaciji ,  visak za  muvanje uz obalu ili u krsu , i to mu na kraju dodje kompletan paket za sve uslove .
Mozda nekad sa obale zasmeta koja grancica, ali zato promenis tehniku bacanja , ili cucnes i kompenzujes caskom ...
No, Ibanezi je to vec lepo sve apsolvirao i opisao... Znaci 3 m uvek i svuda po meni , pa cak i sa camca je bolje ponekad imati tih 30 cm. Recimo zakacis sistem na neki panj ili prepreku ,onda tih 30cm razlike + duzina ruke , zna da bude krucijalno ....a moze da bude bitno i finansijski ( npr. rapala u klinču)  !



Sent from my iPhone using Tapatalk

Zoran

Pre 30-ak godima, dok sam bio skoro isključivi varaličar, nije bio baš veliki izbor ni štapova ni mašinica. Materijali su bili znatno teži od današnjih, pa su i štapovi od 2m bili teški i naporno je bilo nosati ih satima. Ali su zato bili izuzetno primenljivi u skoro svim uslovima korišćenja. Danas imam neku L varijantu od 2,70/20gr i malo više H 3,00/100gr. Ne znam tačno zašto, ali ova Daiwa 3,00/100gr mi leži savršeno i ako bih opet kupovao varaličarski štap kupio bih od 3m. Jedino malo lakši od ovoga, recimo do 60gr.

mihabg

Zoran: Je l' to nesto kao npr. stara Germina i Sekspir ili Kardinal masinica , sve nepravilno izbalansirano da ti otkinu ruku, al' bilo vise ribe i manje godina , pa niko nije ni razmisljao o manjkavosti pribora . Adrenalin je radio svoje sve u 6 ;)
Ja to tako kapiram sada...




Sent from my iPhone using Tapatalk

orka

Nekada sam koristio trometrase,pre 10-15 godina.Od kada sam presao na krace stapove, preporodio sam se.
Sto se mene tice,siguran sam da nikada vise necu koristiti nista duze od 2.7m.. :no: 
Mislim da je duzina od 8.6ft ili 9ft (2.62 i 2.74m) najuniverzalnija i najidealnija..
Znatno su laksi od trometrasa i u boljem su balansu.,sto ce reci da su laksi za upotrebu,tj manje zamaraju ruku,rame,telo.,a samim tim uzivanje u ribolovu je vece..
Sto se duzine zabacaja tice,mislim da tu prakticno nikakve razlike nema,a ako je i ima ona je po meni beznacajna i meri se mozda u nekoliko metara..,a s druge strane mnogo je bitnija sama tehnika izbacaja,koja je razlicita kod svakog od nas,pa se neretko moze desiti da neko sa kracim stapom baci dalje od onog sa duzim stapom..Daljina izbacaja je povezana sa mnogim stvarima..,tezinom bacanja i akcijom stapa,debljinom strune,tezinom i vrstom varalice,masinicom..itd..
Ugao povlacenja varalice jeste za neku nijansu bolji sa trometrasem,ali to se najvise vidi na vecim daljinama i terenima sa preprekama(mislim na pecanje sa obale).,ali kada se dobro poznaje teren i ima dobar osecaj u ruci,tj u svakom momentu znas sta radis i gde ti je varalica,i to postaje stvar koja prakticno nema nekog veceg i bitnijeg znacaja..
Sve u svemu kada oduzmem i saberem ono sta dobijam i "eventualno" gubim sa gorepomenutim duzim i kracim stapovima,mislim da je jasno zasto me trometras vise nece videti.. :smiley:

srdjo_

ibanezi objasnio
Za obalu za jig obavezna trojka iz sasvim jasnih razloga. Za camac moze kraci stap (manja je poluga pa je lakse raditi sa tezim glavama, bolji balans, ...)
I onda kad neki pocetnik u drugoj temi trazi preporuku za stap za jig sa obale i dobije odgovor da uzme 2.7m (odma se vidi ko ima iskustva a ko nema i koliko internet varalicara ima). Sa kracim stapom ce se pokidati sa obale sve zivo i pocetnicima se zgadi jig. Ko ima tezu ruku (ili pocetnik) bolje da uzme i malo duzi stap od 3m.

Bistro!!

ibanezi

Uh... Orka sigurno nije internet ribolovac nego ima svoje argumente koji su za poštovati, ali ne i obavezno za svakog da primeni. Kao i moji uostalom.

orka

Ko ne zna da dziguje,tj nema osecaj u ruci,i ne zna da odredi shodno situaciji na vodi tezinu olovne glave pokidace sve zivo sa stapom bilo koje duzine..

srdjo_

Dok sam kucao bila je poslata poruka od kolege  orka tako da je slucajno ispalo tako da sam se nadovezao i bas stavio 2.7m koliko je on i napisao (dobio sam upozorenje da je poruka poslata u toku kucanja ali sam poslao ne sluteci..) Prvensteno mislim na pocetnika a i dalje smatram da za tezi teren puno znaci 30cm za obalu.
Bistro!!

orka

Sve zavisi i na kojoj,tj kolikoj reci se dziguje.,Na uzim rekama kao sto su Tamis,Morava,Begej,Kolubara,a gde su pri tom obale pune drveca,granja,siblja,ne vidim potrebu za trometrasem..
Vece,tj sire reke su druga prica(Dunav,Sava,Tisa)
Nije ista daljina zabacaja,tj pecanja na uzim i sirim rekama,a sve zavisi i od terena,tj od mesta do mesta.
Kada se varke bacaju recimo 5-6 i vise sati bez prekida ili sa manjim pauzama,onda tezina i balans stapa dolaze do punog izrazaja..Meni je to najbitnije.. :takoje:

Teme sličnog naslova (10)