Vukovi sa DUNAVA

PRIBOR & OPREMA => Štapovi => Varaličarski štapovi => Temu započeo: slob poslato 13 Jun 2014, 20:17:33

Naslov: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 13 Jun 2014, 20:17:33
Pitam se, šta je optimalna dužina rukohvata, donjeg pa i gornjeg?
Ako je drška prekratka - problem sa balansom,  a ako je predugačka - problem sa kačenjem o prsluk i uopšte nespretna manipulacija.
Gde je optimum? Kako birati štap sa aspekta dužine drške?

Dugačka drška je potrebna npr. za somolov, bez obzira na mane zbog dužine. Ono što sam zapazio, kod nekih štapova veće snage, očito namenjenih somolovu, je znatno povećana dužina gornjeg rukohvata. Verujem da je ovo praktično rešenje, jer komplet može da se drži i u balans tački a i zadnja drška ne mora da bude predugačka da bi se oslonila na bok ribolovca. Za ostalo, veća dužina baš i nije  neophodna. Za džerkovanje npr. mora kratka drška, inače smeta.
Za ostale namene postoji poznata preporuka: "donja drška u dužini lakta + - par cm".

Međutim, kako vidim ima puno štapova male snage a sa prilično dugačkim drškama. Najverovatnije tako urađenih zbog inače lošeg balansa blanka. Naprimer štap do 30gr, dugačak 270 cm, ima balans, sa odgovarajućom mašinicom, na polovini gornjeg rukohvata (znači dobar) ali zato ukupna dužina drške je 62 cm (sredina haltera na  54 cm) dakle baš dugačko. Snaga nije takva da je namenjen krupnim ribama pa njemu i nije neophodan oslonac na kuk ribolovca. Kod manipulacije kači za jaknu što nervira.

Da li ovakve štapove treba izbegavati a opredeliti se za kraće drške makar sa dodatkom balans tega u end kapi ?

Inače, pomenutom štapu bi drška mogla da se skrati komotno za 20 cm. Balans bi se nadoknadio sa kontrategom. U radu štapa se ništa ne bi promenilo. Ali ima jedna nezgodacija. Štap je dvodelan i posle kraćenja  više nisu iste dužine gornjeg i donjeg dela što je vrlo nezgodno. A i što bih kratio? Zašto ne bih odmah kupio štap sa kraćom drškom?
Možda se treba načelno opredeliti za kraće štapove, do 240 cm, gde su ti problemi mnogo blaži a i blagotvorni su za bolove u ruci i leđima?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: orka poslato 13 Jun 2014, 21:52:00
Opet je sve relativno..,sve zavisi od duzine stapa,tezine blanka,namene istog,tezine bacanja..itd Nismo svi iste visine,pa tako ni duzine ruku,pa tako nekom ko je visok 2m odogovara odredjena duzina drske,ali zato nekom ko ima 1.60m ta ista duzina ne odgovara..
E zato su "custom" stapovi idealno resenje pa ako znas sta zelis,kazes majstoru da ti tako i napravi..
Ja licno volim da mi drska ide ispod lakta 5-10cm,sa ili bez end kape..Imam St croix Wild river na 8.6ft koji ima kracu drsku.,par cm pre kraja lakta..,kratka drska,ali je zato blank duzi..,imam i Greysa duzine 9f sa znatno duzom drskom,a radni deo je gotovo iste duzine kao kod Rivera duzine 8.6ft..River je tezak samo 172g,pa je i sa kratkom polugom balans dobar,i ne oseti se nikakav napor prilikom pecanja..
Ono sto je sigurno je da sa duzom polugom mogu dalje da zabacim.,provereno u praksi.. :ok:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 14 Jun 2014, 09:15:50
Kraća drška i što lakši štap. Kao 8"6' St.Croix Wild river.
Ja bih na to dodao još i štap sa laganim vršnim delom. On onda manje vuče prema napred u odnosu na štap iste dužine a sa težim vršnim delom. Dakle, blank lagan sam po sebi i obavezno Fuji New koncept sprovodnici, mali i lagani  pri vršnom delu.

A može se reći i ovo:

Kraća drška

Dobre strane:
-   ne kači za telo i odeću
-   veća radna dužina
-   lakše zabacivanje iz zgloba šake, u svim pravcima
Loše strane:
-   lošiji balans
-   kraće zabacivanje
-   teže zamaranje krupnije ribe


Duža drška

Dobre strane:
-   bolji balans
-   dalje zabacivanje
-   lakše zamaranje krupnije ribe
Loše strane:
-   kači za telo i odeću
-   manja radna dužina
-   otežano zabacivanje iz zgloba šake
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: žex.rašeta poslato 14 Jun 2014, 10:24:45
 Kod mene je to već stvar navike  :takoje: . Pošto sam se već srodio sa mojim Abu Garsiom i dužom drškom. Ne varaličarim mnogo godišnje a on i ja smo mnoooogo godina zajedno i nemam nameru da menjam štap. Imam duže ruke tako da mi verovatno i zato odgovara duža drška. Kao i kod svih vrsta štapova za ribolov , svako ima svog favorita:  : marku štapa , dužinu , gramažu , dužinu ručke...... :wink:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 14 Jun 2014, 10:53:57
Većina ima nekakve navike. Loše ili dobre. Pa tako i ja. Međutim spreman sam da ih menjam ukoliko postoje racionalni razlozi za to pa naravno to treba i da "legne" što je čisto individualna stvar, a to može da bude i potpuno iracionalno.
Ja držim štap godinama isto i to tako kako sam ga prvi put uzeo u ruke, samo kažiprst iznad vrata mašinice.
Da li je to najbolji hvat? Mislio sam, odnosno nisam mislio ništa, sve dok nisam počeo da čitam tekstove na forumima. Mada, razmišljanje o tome izgleda počne onog dana kad snaga posustaje i osetiš bol u zglobu ili leđima. Počeo sam da eksperimentišem i dileme su se nametnule same po sebi.
Sada pokušavam i ovako i onako i razmišljam o tome gde da prihvatim štap, da li mi drška baš odgovara, da li da nabavim kraći štap? ......
A malo je problem i u tome što ne možeš baš odmah da primetiš razlike već treba jedno vreme da radiš sa ovim ili onim štapom i na ovaj ili onaj način.
Zato je poželjno da se teoretski razbistri, ono što može, pa kroz praksu da se isproba. Pa šta legne.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: orka poslato 14 Jun 2014, 16:19:28
Navika je cudo,pa i ako je losa,tesko se menja,pogotovo ako je ustaljena i traje godinama..
Duzina drske i balans..pitanje je sad?  Kada sam bio dosta mladji,pun snage i energije,nista mi nije smetalo.,stap od 3m,prilicno tezak,duga poluga i udri..,mogao sam po ceo dan da bacam,i nista mi nije smetalo..Varalicarenje je prilicno zahtevno pecanje jer se stap konstantno drzi u ruci i stalno se zabacuje...Sa godinama telo stari i sve nam postaje tesko,i onda trazimo nacin kako da sebi olaksamo...Resenje su sto kraci i laksi stapovi,a onda je duzina drske manje bitna stvar..,od 2.7m pa na dole..,ranije sam znao da "mlatim" i kada treba i kada ne treba...,sada posle velikog dugogodisnjeg iskustva,izlazim u izglednim momentima i periodima,i ako sve radis kako treba,riba se uglavnom vrlo brzo javi.. :cheesy:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: mrjr poslato 01 Septembar 2015, 22:45:34
Interesantno je pogledati dužinu drške na ovom štapu u odnosu na to koliku ribu je čovek izvukao.Drška mu nije ni do lakta,ali, to nije bilo presudno,...

https://youtu.be/_IHpTBtHrQQ

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 02 Septembar 2015, 10:15:43
  Ovaj štap sa snimka ima izuzetno dugačku dršku za svoju dužinu i sve vreme je štap oslonjen između nogu ribolovca. Kod kasting štapova, pri zamaranju krupne ribe, način držanja je specifičan. Drži se iznad haltera za gornji rukohvat, i zato i mnogo dugačak rukohvat iznad haltera je imperativ da bi donji kraj mogao da legne na tačku oslonca, a da ruka drži štap u idealnoj poziciji za napor koji zahteva zamaranje. Ako se računa , a za ovaj način lova mora se računati i gornji deo drške, pa drška je "pola štapa". Koliko vidim bukvalno oko jedne trećine. Moderni kasting štapovi za lov lososa ili maskija imaju gornji rukohvat dužine, pa bezmalo dužine donjeg dela, da bi svaki ribolovac prema svojoj visini i konstituciji mogao da uhvati za idealnu poziciju. Koncepcija spining štapova je drugačija.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: mrjr poslato 02 Septembar 2015, 10:22:01
Okreni obrni, on izvadi soma na kratež.Koncepcija ova ili ona,ali kad je stani pani nadje se način. Veliku većinu spin štapova takodje možeš da držiš za gornji halter.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 02 Septembar 2015, 11:19:00
  U pravu si, ali ako pri zamaranju recimo krupnog soma držimo za gornji rukohvat, dovodimo u opasnost mašinicu. Tako najčešće i puca nosač stope. Multić tog nosača, tj. tu slabu tačku nema. Zbog toga je "zdravije" prste između nosača, a donji deo rukohvata pod lakat jer se koliko toliko smanjuje pritisak koji trpi mašinica. Inače na kraći štap je lakše izvući kapitalca.  Mene ovo izvlačenje uopšte ne čudi. Ova močuga mi liči na klasičan štap za poping tune i po dužini i po izgledu. Krak poluge koji ide na korist ribi je manji i samim tim i naš napor.  Koliko puta sam poželeo da se moj trometraš, meni neophodan za obalčarenje skrati bar za trećinu u trenutku zamaranja! Skoro svi ribolovci pri zamaranju i privlačenju krupne ribe svesno ili nesvesno hvataju duži štap daleko iznad haltera da bi skratili krak poluge koji pritiska riba da olakšaju sebi.  I tad se i desi da krcne nosač stope mašinice. Dešavalo se čak i na najvećoj Steli SW i Saltigi koji su čak namenjeni za takav način zamaranja pri lovu na tune i sl morske teškaše, a kamoli na mašinicama slabijeg kvaliteta i gabarita kada uzme neplanirana somuljaga. Uzgred, to je još jedna velika prednost multiplikatora pri teškom varaličarenju u odnosu na st. mašinicu.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 02 Septembar 2015, 14:33:15
Ovaj som je upecan na bucku i zivi mamac a ne na varalicu. Dva razlicita sveta pecanja i dve razlicite vrste stapa. Sto stap nije drzao na podlaktici?  Drugo uzmi spinig stap sa tako kratkom drskom i pokusaj da na isti nacin kao sa klipa zamaras ribu. Znaci donji deo stapa, end kapu postaviti na kuk i zamarati. Nema teorije zbog kratke drske a prednji ruko hvat klasican 5-6cm duzine.
Ovaj stap je duzine 6,6 ili 7f i mogu da se kladim da ukupna duzina drske je veca nego kod vecine ostalih spinig stapova

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 02 Septembar 2015, 15:01:32
ibanezi,
Ne bih se baš složio sa tobom kada kažeš da opterećenje mašinice zavisi od mesta gde držiš štap i da zbog previše visokog držanja može da dođe do loma mašinice.

Ako držiš štap pod uglom npr 45 stepeni, što je najčešći slučaj, opterećenje mašinice je potpuno isto, držao sa dve ruke sa jednom, visoko ili nisko, podbočeno ili bilo kako, što samo tebi može da olakša ili oteža držanje, ali mašinici nikako ne može ni da smanji ni da uveća napor.
Držanje, međutim, može da utiče na opterećenje štapa. Da to ne razglabam dalje.

Do loma stope mašinice nikako ne može ni doći ukoliko je  frikciona kočnica ispravna i ako je ispravno podešena (ne stegnuta klještima kako pojedine somdžije rade). Kočnica mora da prokliza već pre nego što dođe do kidanja strune a ta sila je daleko od sile koja je potrebna da polomi mašinicu. Pa i ako se frikciona kočnica podesi na max Drag i pri tom namota prejaka struna, i još štap postavi u pravcu strune (kada je sila na štapu nula a na mašinici max), opet ne sme da dođe do loma mašinice pre nego što kočnica prokliza.  A kada prokliza, opterećenje se više ne povećava.

Stopa mašinice puca samo kod falša u proizvodnji. A moguće je još, da je i deklaracija max Drag  takođe "falš".Odnosno da je na mašinicu stavljena-projektovana kočnica čije telo ne može da izdrži silu max Drag. Jačina kočnice i tela, pa i svih ostalih elemenata koji učestvuju u drilu, treba da bude usklađena kako treba. Pucanje stope može samo da znači da je kočnica "jača" od tela mašinice.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 02 Septembar 2015, 15:38:49
 Neću da tvrdim nešto što možda nije tačno, ali mislim drugačije. Prvo, kapitalna riba se ne može zamoriti držanjem štapa ravnomerno pod uglom od 45 stepeni., nego se pumpa podizanjem štapa do maksimalnog ugla. Štap oslonjen o kuk, čamac, između nogu, ili držač štapa (big game) se savija ne samo od vrha nego istovremeno i od donjeg kraja, od tačke oslonca. Što god višlje držimo štap, parabola od početka do kraja štapa je izraženija. Početna tačka savijanja se premešta na mesto na kom držimo štap pri takvom naporu. Ugao koji stvara struna od mašinice do prvog provodnika je veći nego kada držimo štap ispod podlaktice, kada donji deo ne radi. Čini mi se da mašinica u prvom slučaju trpi mnogo veće opterećenje. Evo pogledaj snimak koji je postavio Mrjj. Videćeš da je ceo kompletan štap od kraja donjeg dela savijen u luk. Ne mora da znači da sam u pravu, ali mi logika vrišti.
  Drugo, max drag...da li se on deklariše na hladno. DA LI IMA KONSTANTNU VREDNOST? Kada se diskovi posle dugotrajnog proklizavanja usled trenja ugreju i rašire, možemo li uopšte pričati o max drag-u? Ja mislim da usled širenja diskova max drag raste i nikakvo čudo da prevaziđe snagu materijala mašinice. Ni to ne tvrdim ali logika i elementarno poznavanje fizike opet vrište.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 02 Septembar 2015, 16:17:46
45 stepeni nisam ni morao da navodim, a sve oko zamaranja što pričaš je tačno. Osim da tačka držanja utiče na opterećenje mašinice. A ponovio bih; i da utiče, stopa nikako ne sme da pukne pre nego što prokliza kočnica a posle i ne može jer sila više i ne raste.
Sila kočenja zaista raste sa povećanjem temperature, kako si rekao, posle izvesnog vremena proklizavanja, ali sve to mora biti uračunato. Uticaj toplote nije poželjan i da bi se on smanjio treba toplotu odvesti što efikasnije a frikcione pločice treba da su od materijala koji što manje menja sojstva . Metalna špulna, grafitne pločice .....itd.
Ovo sa drilom, max Drag i ispravnim funkcionisanjem kočnice je sasvim druga tema, a koju će mo nadam se uskoro razčivijati.

Inače, nažalost, uglavnom sam na  mobilnom netu i količina Mb mi je ograničena, pa maksimalno izbegavam gledanje video spotova dužih od par minuta jer spotovi jako troše megabajte. Spot nisam ni gledao ali znam da je teško držati  krupnu ribu sa štapom koji ima kratku dršku.  Gledao sam neke američke spotove gde ribolovac, ne bi li olakšao sebi, podboči, izrazito kratku dršku ramenom. Malo smešno to izgleda ali ipak je tako lakše.

Spojene poruke: 28 Januar 2017, 13:55:23

Kako dužina drške štapa utiče na njegove funkcionalne osobine?

Da bi se ovo lakše razmotrilo  formirao sam pretpostavku koja je prikazana na skici.

(https://s19.postimg.cc/e7zlxoecz/dr_ka_5.jpg)

Pet  ,,različitih" štapova, koji se razlikuju samo po dužini drške, dok je aktivni deo kod svih štapova potpuno isti. Isti blank i oprema. Ovo nije nerealna pretpostavka jer je poznato da postoje štapovi gde blank ide samo do haltera a ostatak-drška je štekovan, od jeftinijeg materijala pa je tako napravljena neka ušteda u troškovima proizvodnje. Ovo po meni  uopšteno ne utiče na kvalitet samog štapa, ali je problem u tome što je ovakva izvedba skrivena od očiju kupca a višak zarade se ne deli između kupca i proizvođača, već sav kajmak-kavijar ide na hleb prodavca. Ali na stranu komercijala.

Kako bi izabrali dužinu drške? Gornju i donju.
Sa aspekta sila koje vladaju pri zamaranju ulova; što duža donja drška lakše podnosimo veliko opterećenje na vrhu štapa. Veliko opterećenje na štapu podrazumeva veliku ribu, pa se može zaključiti pravilo -što veća riba potrebna je duža drška.
Za velike ribe koriste se i štapovi veće snage pa je prirodno da se duže drške nalaze na snažnijim odnosno one kraće na manje snažnim štapovima.
Ovo isto važi i za gornju dršku. Kod krupne ribe da bi još više olakšali držanje štapa pod opterećenjem, pomeramo šaku na gornju dršku a donju dršku oslanjamo na telo. Tako skraćujemo gornju polugu štapa a produžavamo donju polugu oslonjenu na telo. Što je gornja ručka duža to više možemo da pomerimo šaku u pravcu vrha štapa.
Iz ovih istih razloga štapovi za ultra laki ribolov čak i nemaju gornju dršku a donja je sasvim kratka, a oni koji su namenjeni ultra teškom ribolovu imaju i donju i gornju dršku izuzetno dugačku.

Sa aspekta sila koje vladaju pri manipulaciji štapom bez ulova, može se reći, pre svega, da sile i nisu naročito velike ali su ipak dovoljne da pri dužoj manipulaciji zamore šaku, ruku i leđa.
Sa tog aspekta, na prvi pogled, se može reći da dužina drške i nije baš bitna a da je bitan samo balans štapa. To je već poznata činjenica pa to ne bih objašnjavao detaljno.
Ono što je interesantno je pokjušaj odgovora na pitanje; koji štap sa slike, a svi su izbalansirani kontrategom osim štapa br 5 koji je izbalansiran dužinom i težinom sopstvene drške, je ukupno najlakši -2, 3, 4 ili 5?
Neodlučnost izaziva činjenica da je kraća drška sama po sebi lakša ali je zato potreban teži kontra teg i obrnuto.
Odgovor je; najlakši štap je br 5! To može da se matematički a i eksperimentalno dokaže, ali da ne bih davio verujte na reč.
Međutim, ono što je očigledno je da ovoliko dugačka drška i nije baš zgodna za manipulaciju. Dakle traži se nekakav kompromis!

Znači, zaključak uopšteno je: što duže drške to manje opterećenje ribolovca, i od strane ulova a i od strane debalansa štapa.

Onda, ako vidite štap za lakši ribolov sa dugačkom drškom znajte da je to zbog izvorno lošeg balansa aktivnog dela štapa, jer kod njih onaj drugi razlog za dužu dršku – krupna riba, ne postoji.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 13 Avgust 2018, 16:45:49
Hvala slob u svakom slučaju.
Konkretno me zanimala dužina drške u cm nekih najdužih štapova što stoje u držaču znači dubinka.
Pravim neke držače pa me zanimalo gde da izbušim rupe kako bi se koristili i za najduže drške.
Slike uskoro na plastifikaciji su.
Možda budu gotovi i danas odneo sam hladno piće i klopu :cheesy:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 13 Avgust 2018, 17:34:59
 :cheesy: A ja mislio pakuješ ljuti blank za somolov i pri tom si u dilemi koliku dršku da odmeriš, pa razvezao priču.  :cheesy:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 13 Avgust 2018, 19:30:07
Neka neka prijalo je za pročitati :cheesy:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 08 Decembar 2019, 14:33:31
U vezi dužine drške se spominje balans pa reko ajd' da vam malo zakomplikujem priču. Iako  je to ustvari za drugu temu.
Negde na netu nađoh priču o balasu, ali od strane kolege miušičara.
Naime, kolega kaže da tačka balansa kompleta treba da bude ne u pravcu sredine šake već u pravcu zgloba šake!

(https://i.postimg.cc/W3yYTJtk/balans-3.png)

Pa kad malo bolje razmislim – u pravu je. Ali to bi značilo da ako je balans na polovini gornjeg rukohvata, što se smatra za dobru normu,  štap treba držati još malo više iznad. Tako da zglob bude u pravcu težišta kompleta, a ne šaka.  :rolleyes:
A kad još bolje razmislim, onda i težina same šake  spada u debalans koji treba ukalkulisati  :smiley:

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 08 Decembar 2019, 15:50:41
Koliko smisla ima tražiti balans pri vodoravnom držanju štapa ako se recimo džig radi sa skoro vertikalnim držanjem štapa? Ima mi smisla da se to traži kod drugačije tehnike vodjenja varalice npr kod zara, popera ili voblera? Kad već pomenuh te varalice baš takva drška kod Shashime je u velikoj prednosti u odnosu na dugačku, a i kod "skipanja" je u prednosti tako kratka drška jer omogućava lagano pomeranje oko lakta i lakšu prezentaciju varalica.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 08 Decembar 2019, 15:57:19
Slob kao i kod mog načina džigovanja, tako i kod mušičarenja, štap se drži na rukohvatu iznad mašinice u položaju prema gore. Tačka balansa je tačno na mašinici koja već poteže štap unazad u takvom položaju štapa bar kada su u pitanju štapovi do 2,75 i ispod 200gr težine za lakše do srednje varaličarenje, recimo glavama 10 -30 gr.  Ako šaka stoji na gornjem rukohvatu, zglob je u svakom slučaju iznad mašinice koja je tada i tačka balansa. Na mušičarcu koji je još lakši, a uz to i mašinica stoji na samom kraju, taj ugao se postiže mnogo ranije, često i u horizontali štapa, mašinica već povlači nazad. Mušičarci najmanjih AFTMA srednjih dužina su svi uglavnom sa montiranim čekrkom već sami po sebi obrnuto debalansirani. :lol:.   Uzmi ako imaš iole približan štap ovakvom kakav opisujem i kakvi su uglavnom svi savremeni štapovi do 2,7 i recimo pravih 50 -60 gr gornje TB čak i iz nižih klasa. Nakači mašinicu, šaku iznad haltera i polako diži štap uvis do momenta kada dođeš u mrtvu tačku gde praktično više ne osećaš težinu - debalans štapa nego samo mašinice. Stari trometraši u tu mrtvu tačku dolaze tek kada već štap bude u totalnoj vertikali i ne ostavljaju ugao za rad, ali štapovi o kojima ovde  pišemo u tu mrtvu zonu dolaze pre nego što dođu u vertikalu, obično pod uglom od oko 75 stepeni i imamo prostor do vertikale sasvim dovoljan za uspešno povlačenje - džigovanje. Zglob radi bez ikakvog napora jer mu pomaže mašinica koja po podizanju vrha sama po sebi vuče štap unazad. Manje me, to jest uopšte me ne umara džigovanje iz zgloba bar do nekih 25 - 28 gr, više mi je zglob pod naporom kada imam višesatno sviranje koje se obavezno radi iz zgoba, a u prstima držim trzalicu od četvrt grama. Džigovanje iz podlaktice je specijalitet nemačkih i ruskih varaličara, ali oni ne džiguju štapom! Štap je skoro u horizomtali, tek koji stepen iznad tačno pod uglom koji pravi podlaktica i šaka u najprirodnijem položaju i tako stoji sve vreme, bez dizanja i spuštanja (bildovanja bicepsa) i povlačenje se izvodi mašinicom. Nekoliko brzih okreta i puštanje da džig propadne. Džigovanje štapom iz podlaktice (kao trening bicepsa bučicama) je za mene ubedljivo najteži i najzamorniji način džigovanja i ne pada mi na pamet da upražnjavam tako nešto. Ko voli, i kome je to lakše od džigovanja iz zgloba na način koji opisujem, pa neka ga, njegova stvar. Njemu i treba duža drška za maksimalan komfor, ali ja koji to radim drugačije, branim svoj stav da je Sašima i još neki štapovi kratke drške sjajno balansirana i da drška nije prekratka. Za teže stvari i zamaranje krupne ribe onako kako sam napisao nekoliko postova ranije i drška je opet uglavnom taman osim krakatim dvometrašima kakav je Marina. Što jest, jest, on ima pravo da napiše da je njemu drška prekratka. Ali njemu, a ne kako on piše bez pominjanja sebe, samo šturo "drška je katastrofalno prekratka". Odbiće od nekog dobrog štapa ljude prosečne visine i dužine ruku koji ne džiguju iz podlaktice kao on i koji ga ne poznaju i ne znaju kol'ki je čudovište jedno, ljubi ga brat. :bye: Evo pročitah sad šta je Branko napisao. Eeee, to.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 16:45:13
A sto vam i na svim ostalim stapovima nisu tako kratke drske sto znaci svi bonsek u ruke ovi sto rade glavama do 30 gr i tacno na 32 cm secite tako je top vrhunski i tako treba sve ostalo zamara laktove ledja podlaktice ali ne lezi vraze eto resenja pa je sve to iz zgloba bezbolnije.
Dodjite na Dunav da vas nabijem u 15m dubine a voda dere da vidim bre koliko ce to zglobom da dizete 30 grama . Ne mogu bre da ga drzim posle sat vremena oslonjenog na stomak a ne da ga dzigujem zglobom ne bi glavu odlepili sa dna deset puta.
A i gde to pise kako se dziguje stapom , najmanje ga drzim vertikalno iz camca skoro pa uvek bocno skoro paralelno sa vodom nekad i nize ili malo vislje zavisi gde vucem i provlacim. Evo i zivog Mise video je kako ja to radim sto znaci da tu kratku drsku ne mogu da stavim ni ispod miske ni grudi , nigde. Sve radim podlakticom a cini mi se da je ona jaca od zgloba, stap do kraja lakta i nemam problem  moze i za nijansu duze ali nikako predugacko. Sve moze savrseno da bude balansirano ali sam protok tezina glave pomera lopatice posle visecasovnog pecanja sto rece neko .
To mlacenje glavicama po kanalima moze iz zgloba sve ostalo ne pije vodu pricam za Dunav ostalo ne komentarisem Sava i kad tece stoji ....
Pexone, ja ocekujem slike  stolice kako to da jos nisi uzeo .
Oces  poklonis meni muceniku tu staru sto nevalja , nema smisla da zuljas kicmu na njoj.
Jooooojjjjjj  hebale vas drske i  rucke pa tri ribe nema u galeriji da valjaju  :cheesy:
Volim da vas diram , valjda sam vas pozeleo  :cheesy:

Spojene poruke: 08 Decembar 2019, 16:49:59

Sto li je komsa svoju produzio valjda nezna kako treba.
(https://i.postimg.cc/zGzBwy42/IMG-9461c0f2dab0f32cf67f791c496a894c-V.jpg) (https://postimg.cc/vcKbbZY5)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 08 Decembar 2019, 17:00:52
no names,
U pravu si kada kažeš da štap izbalansiran u horizontali nije više u balansu ako ga držiš bliže vertikali. Ali probaj to isto sa štapom koji nije balansiran. Vedećeš da je on ipak mnogo "teži" nego kada je već izbalansiran u horizontali.
Kada se  izbalansiran sistem izvede iz horizontale debalans potiče od tela mašinice koje se nalazi ne simetrično težinski u odnosu na podužnu osu štapa već bočno na poluzi - vratu mašinice, što onda vuče vrh štapa takođe u smeru prema dole. Da bi se i to izbalansiralo trebalo bi montirati još jednu mašinicu ali na suprotnoj strani, odnosno adekvatni teret. To bi onda ličilo na one takmičarske lukove za strele kod kojih štrče krakovi i tegovi na sve strane  :cheesy:

Dakle, tačno je da nije više balansirano čim štap izađe iz horizontale ali je ipak mnogo bolje nego da uopšte nije nikako izbalansirano. Lako je probati.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 17:26:42
U zavisnosti od doba dana ili noci osim  osecaja udarca na stapu uvek ali uvek drzim pogled na frhu stapa trazeci najbolji ugao kako svetlosti ako je noc tako i po danu nikada stap ne stoji pravo ispred mene i ne gledam ga u "ledja" .
Nezna potezanja je jako tesko osetiti uvek na blanku osim ako nema kontakta ociju i vrha tako da stap skoro pa nikada nije pravo ispred mene  i kaziprstom ne drzim konac ili strunu neposredno ispred masinice .
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: sasabosko poslato 08 Decembar 2019, 17:45:53
Iako jedno godinu nisam video pomenuti stap, dovedoste me u nedoumicu, te poceh da zagledam svoje stapove, gde shvatih da jedino sinciceva igracka na 2,23 ima tu duzinu drske, kratko bas. E, ja nisam nesto visok 180, al mi ta drska ne bi legla da orem njome s 30gr, kao ni sam taj stap. A orati tim tezinama, kad uslovi traze tako nesto, tim stapom ubistvo, jos iz zgloba. Nisam kod tog stapa, ni gledao drsku buduci da volim pune, ko ima zelju, a svidja mu se blank, nije ne resivo. Taj stap, ce poneti sigurno manje od Cx, to je stapac po meni Allraunder za manje reke, bucov, smudj, stuka. Za Dunav, vece dubine i ribe, vecu zahtevnost za glavama preko 25gr, svakako nije izbor. Balans se zna gde treba da bude, u pravcu oboda spulne, tako se najlepse radi, isto kao i da nesto duza drska popravlja balans, i lakse se vucu tereti. Evo, cim bih ja oro po Ibru, a i lakse bi mi bilo no Panicu :lol:
(https://i.postimg.cc/SRSXpmjw/DSC-0335.jpg) (https://postimg.cc/S2PQ6F6r)

(https://i.postimg.cc/zB5vnqwV/DSC-0334.jpg) (https://postimg.cc/FfWhv5B4)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Ribohvatac poslato 08 Decembar 2019, 17:49:24
ja imam 32g na 2.7 m mislio sam da su ti kraci bolje balansirani. za vobleraj  :ok: posto vuce napred, za dzig kako je tako je. meni je sa passion 3000 valjalo bi da je halter podignut malo
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 17:57:35
Ma jok ime nije kratko nego ti ne drzis dobro , mora pod misku ili malo ispod da stavis drsku . Probaj bas pa nam javi   :cheesy:
Pazi samo da ne ostanes u tom fetus polozaju  :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 08 Decembar 2019, 18:29:52
 Brate Marina (brate Marina :lol:, kako to zvuči). Pa onda na drugoj temi, o nekoj dorongi treba da pišemo o držanju, tehnici, finesama....Mi počesmo polemiku zbog Mišinog štapčeta, Sašimice 2,51m 7 -32. Da mu je drška pola metra duža i sve pod libelu kako ti odgovara, to jednostavno nije štap koji može da vuče 30grama na mestima koje opisuješ i podrazumeva se da ako me zoveš da me "nabiješ na mesto na Dunavu od 15 m dubine gde voda dere i gde 30 gr ne mo'š odlepiti od dna" da neću doći sa Sašimicom, ali ni sa Okumom CX kojom ti isto ne mo'š da odvojiš džig od dna pa ti zato život težak i sve te boli. Čak me čudi da na takvo mesto uopšte uspeš da zalepiš 30 grama za dno, osim ako ne loviš stalno onako gotovanski kako ja najviše volim - zabačaj uzvodno, iščekivanje udarca u propadanju i kotrljanju i namotavanje kad prođe pored tebe i tok počne da ga diže. Poneo bih neku dršku od metle koja sama diže džig i opet bi to radio iz zgloba. Koliko sam pročitao, Simpson džiguje iz zgloba glavu od 50gr Zanderkantom, batinom sa 2 kraja na kojoj je svejedno sa koje strane stoji drška i halter. I kaže da ga ništa ne boli jer toj batini se za razliku od Sašime i Okume vrh ne vezuje u pertlu pri takvim teretima nego blago povije i još brže sam ispravi dižući džig. I nemam razlog da mu ne verujem, mušičar je to višedecenijski, ne zna on ni u'vatiti štap ispod podlaktice :lol: A ti ako od štapa nemaš nikakvu pomoć, nego i njega savijenog dižeš, na..bo si. A sigurno je tako, jer ako je mesto kakvo opisuješ, znam kakve su mogućnosti i tvoje Okume i Mišine Sašime i mog CDa na takvom mestu, ne bi ja ...Sad kada mi to lepo opisa, vidim da tebi ne treba duža drška na Sašimi, niti se sa dužom Okuminom manje patiš, nego ti treba drugi štap koji će ti malo pomoći u životu umesto da ti trošiš snagu vukući i džig i štap kojim sad pecaš koji je na takvom mestu sve vreme u stanju kifle bez imalo želje da se ispravi. 45gramcem na 15m dubine gde voda dere? Daaaj!! Ili ko Rus i pogani Švabo, ako si emotivno vezan za svoj štap i ne možeš nekim drugim,  džiguj mašinicom. Onda mogu i fini štapovi, zato to Ruja i Švaba i rade tako, ništa slađe nego vući 30 -40 - 50 grama, a u ruci držati nešto lagano i suptilno. Držiš u ruci ispod podlaktice u tebi najprirodnijem položaju blago povijen štap,  u svakom trenutku idealno nategnut za kontru i motaj- stani. Videćeš, šta god odabereš, da li drugi štap ili drugu tehniku povlačenja, biće ti bolje, bol će prestati, preporodićeš se. Jedino što u drugom slučaju više nećeš moći pisati kako je Blu ark najbolja mašinica na svetu koja i posle15 godina radi kao prvog dana. :lol:

Spojene poruke: 08 Decembar 2019, 19:02:02

Sve što sam napisao važi i za brata DJMišu. Kada me je pre kupovine Sašime zvao i rekao da bi bacao 6,7 do 15 gr i ponekad do max 18 i da li bi Sašima 7 -32 bila dobra, rekao sam mu  da bi bila idealna. Kada ju je kupio i bacao to što mi je rekao da će bacati, bio je oduševljen "sonarom" u rukama. Sad kada ga Marina odveo na mesto gde treba 100gramac, fali mu koji cm  drške. Da je imao još pola metra drške iza haltera, ništa ne bi vredelo. Sašimica jednostavno nije za to gde je on bio i opet bi crko od umora. Ako'š Mišo sa Marinom na čamac nabavljaj močugu, najmanje važno koliko je dugačka drška, presudno je koliko je debeo vrh! A Sašima je za ono što si me i pitao kada si me nazvao, za suptilni džigeraj iz zgloba u vertikali, sa sjajnim balansom, sa odličnom detekcijom, lagan, povozan za meračenje i uživanje. Još nije napravljen štap ni od 500, ni od 1000, a kamoli od 50e koji daleko izbacuje i na toj daljini detektuje 5gr, a vuče potrebnu težinu "na 15 m dubine gde Dunav dere", kao što nije napravljen štap koji sa lakoćom povlači  potreban teret sa "dubine od 15m gde Dunav dere", a koji daleko izbacuje i detektuje 5gr. Ne može štap za DTD ići na Đerdap, ni obrnuto, pa da ima metar drške iza haltera isto je. :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 19:12:59
Bratic moj dobri , ipak dodjosmo do toga da mu je drska kratka i da je skoro pa za ul pecanje cuvena sasima stap svih stapova a onda je sa svojom tezinom za svoje mogucnosti  ne stap nego cuskija  . Ti si ocigledno tim cx om mlatio po obali i eventualno zabacio par puta ali taj stap vodi tih 30 grama bez ikakvog vezivanja vrha u cvor osim blagog povijanja  uz svoju duzinu drske je vise nego udoban .Po tvom ispade da treba da pecam stapom od 200 grama bacanja da bi mi vrh stojao pravo sa glavom od 30 grama. . Ja nevidim ni jedan jedini problem blago povijenog vrha na stapu pri djigovanju bilo koje gramaze u bilo kojoj vodi ako taj stap ne ide dalje od toga i ubada bez problema cak sta vise bas takav i volim. I bas bi voleo to da mi objasnis kako to  nesme vrh da bude nimalo povijen .
A  sto se zgloba tice i glave 50 gr izgleda da sam slabasan u ruke moracu da povezbam malo . Evo ziv nisam da odem na pecanje s vama da vidim koliko dugo pecate zglobom sa 50 grama glavom. A ne da je frljnes u tok pa kao ti tu nesto dizez zglobom dok glavu voda nosi  nego nizvodno niz tok pa da privlacite .

Spojene poruke: 08 Decembar 2019, 19:33:55

30 gr na suvo sa opterecenjem samo na vrhu ja neznam o kakvim kiflama i pertlama vrha ti pricas.

(https://i.postimg.cc/NGT5b162/20191208-192914.jpg) (https://postimg.cc/rzVVwRYq)

(https://i.postimg.cc/ZqKdMCbt/20191208-192933.jpg) (https://postimg.cc/182XgRVJ)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 08 Decembar 2019, 19:41:03
Marina, ovako izgleda kada na vršnu od Blue Rapida 7-28gr 7'6'' ft okačiš glavu od 35gr.
(https://i.ibb.co/6tp1pGw/BR7-28-35gr.jpg)

Meni je to štap koji u jakom toku nosi i vodi 18gr maksimalno. I to mu je puna kapa. Da li misliš da je stavljanje glave o vršnu realna mera nosivosti?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 08 Decembar 2019, 19:42:58
Za tebe je Marina savršen ZENAQ FOKEETO IKARI....možeš da cimaš teške glavudže po ceo dan bez umora  :cheesy: Kratke li drške na kratežu...

https://www.youtube.com/watch?v=Vp_a2NDZK0w
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 08 Decembar 2019, 19:46:29
Ja i dalje koristim Sashimu za to sto sam trazio i kao sto rekoh za to je odlicna. Kada sam isao kod Marine uzeo sam od Ise malo ozbiljniju motku jer sam znao sta me ceka. Pecao sa njom jesam iz ciste radoznalosti i video da moze ali ja ne mogu.
Zamenih Fortisa sa Arcom i balans se moze videti na slici. Da bih je drzao onako kako si rekao, da sklizne saka i ode u neki ugao od oko 70° kojim dzigujem, morao bih je drzati za blank iznad gornjeg haltera. Moguce da (u ovoj prepisci koja po meni ode u neku drugu stranu) nisam dobro razumeo pa cu je poneti prilikom prvog naseg susreta.(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191208/5f008ba89cd15daaf5fc9c8dfbff989b.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20191208/02cf81df2459e3c693dd16581b7f31ca.jpg)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 08 Decembar 2019, 19:55:35
U 45% slučajeva štap držimo vrhom prema dole, a u 45% vrhom prema gore (jer varaličarenje nije samo džig velikim glavama) u 10% štap držimo vodoravno. Traženje balansa u vodoravnom delu meni (meni) nema nikakvog velikog značaja dok recimo dužina drške ima velikog....dugačka drška koja prelazi dužinu podlaktice je više smetnja nego korist jer zapinje, a kraća drška ne smeta kod dziga recimo jer se drži naslonjena na podlakticu. Nisam ekspert varaličarenja i iznosim samo sopstvena neka zapažanja i iskustva. Varaličarim i na Dunavu i na kanalima, dzigujem, flipujem, bacam voblere, zare, popere, spinerbejte, neotezane gume, no akcion gume i svašta nešto gde je pokretom štapa potrebno dati živost varalici i u takvim situacijama balans u vodoravnom položaju i dugačka drška meni (opet meni) ne igraju nikakvu ulogu dok recimo lakoća kompleta znači mnogo. Kod recimo "ruskog džiga) gde se sve radi mašinicom je opet nešto drugačiji položaj štapa pa se taj balans može favorizovati. Na fotkama su najčešći položaji štapa dok varaličarim i na njima se vidi da je dužina drške jako bitna za "rad oko lakta"

(https://i.postimg.cc/k4czCx1C/IMG-20191208-193346.jpg) (https://postimg.cc/628YLGxb)

(https://i.postimg.cc/J0zgzGvk/IMG-20191208-193352.jpg) (https://postimg.cc/YGT8Xqpr)

(https://i.postimg.cc/Y9kZTXx8/IMG-20191208-193359.jpg) (https://postimg.cc/Ty7tDJFW)

(https://i.postimg.cc/HnvNcT1P/IMG-20191208-193409.jpg) (https://postimg.cc/BPDpR96x)

(https://i.postimg.cc/rm1cr0fZ/IMG-20191208-193428.jpg) (https://postimg.cc/9RQv3M5y)

Sashima po nekom mom kratkom iskustvu iz varaličarnja nema kratku dršku jer takva drška omogućava svestraniju upotrebu različitih tehnika varaličarenja od raznog vodjenja varalica do različitih tehnika zabačaja.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 20:22:46
Aj da se ponovim jos jednom pa ko razume shvatice . Nijednog trenutka nisam rekao da je sasima losa bas naprotiv da lepo nosi i teze glave samo bi ZA MOJ ukus bila udobnija za iste da je drska malo duza  I NISTA VISE OD TOGA.
A to dal je drska malo iza zgloba ili skoro do kraja lakta NE DUZE ama bas nikakav problem mi ne pravi kod zabacaja odozgo odozdo sa strane kakvog god  moza jedino kroz noge ako hocu da bacim to jos nisam probao .
Slikom sam hteo da prikazem da stap sa opterecenjem blize gornjoj granici u opste ne ide u prtlu ili mu se vrh vezuje u cvor kako to vec Ibanezi rece i kako to lepo nosi za razliku od vecine stapova obelezeni gornjom granicom npr 100gr a umiru i sa 40 i idu u to sto Ibanezi prica e takve ni ja ne volim.
Copeticu, neznam sta si hteo da prikazes tom slikom ako si vec hteo onda si trebao u vodoravnom polozaju ne vertikalnom.
Germina , bice da je Ibanezi to tako zamisljao samo pomesao duzine drski
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 08 Decembar 2019, 20:29:24
Svi majstori jiga, koje sam imao priliku da vidim, drze stap iznad masinice. Ne namestaju balans u saku vec je saka je tamo gde je balans,... koliko god visoko da treba.
Rukohvat, uglavnom, duz podlaktice, dal masinicom, zglobom ili laktom i ramenom odredjuje trenutna situacija kojoj se prilagodjavaju u svakom skoku.
... pa im 4000 idealno pase i na Sashimu i na Graphcast i na sve izmedju.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: sasabosko poslato 08 Decembar 2019, 21:49:43
Boga ti, prihvatljiv je balans i kod prve karike  :lol: Ti recimo imas Zendercant, pa znas kolika je drska na tom stapu. Zasto su ga tako predvideli... Duga drska je klatno pri dzigu, poluga kojom se lakse odize teret. Naravno i ostatak stapa mora da isprati to, dzabe mu poluga ako vrh klone i nejak je za odizanje. Stap kad mu kacis na suvo otezanje, gde krece da se savija, od toga oduzmi slobodno 30% i tu mu je negde realna nosivost. Debalansiran stap pri dzigovanju umara, cim  nije u 90, polako krece da raste sila kojom pada, s obaranjem vrha. Ovaj sa slike ce izneti i polovinu deklarisanog, i njegove tezine, nije ni predvidjen da se drzi iznad, gornja pluta je 3cm. Duga drska, bas za odizanje i naslanjanje pri borbi na kuk. Nije ko i drugi namenji tom ribolovu, s drugim prednjim rukohvatom, jer je napravljen da se drzi tu gde treba. Lagan stap, nije za tezak dzig, nit masina. Otpor koji pravi varalica, vise se prenosi na lak, nego tezi komplet iste nosivosti, protivteza. Neko zeli da peca necim i necim, po svaku cenu, pri tome mane ne vidi. Meni to nije merilo, ni vodic nikakav.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 08 Decembar 2019, 22:00:41
"Boga ti, prihvatljiv je balans i kod prve karike  :lol:"
... ako treba i kod prve karike:
  7:20, 22:13 itd
https://www.youtube.com/watch?v=kMm9HHlqaxQ&t=350s
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 08 Decembar 2019, 23:19:19
 Aman ljudi, tema je o Sašimi. Kada se drži u položaju horizontalno, pa još i za halter, neću čak ni da komentarišem držanje za gornji rukohvat gde je mašinica iza,  činjenica je da vrh pada dole. Koliki je taj osećaj težine koji pravi debalans tih 50 - 60 grama tanke cevčice dužine nešto malo preko 2m od haltera do vrha? Koji je uz to redukovan i sa tom kratkom drškom u kojoj je bar 40 % ukupne težine blanka jer tu je prečnik i utrošak materijala najveći Sledeći težinski deo je sam halter koji niti pomaže niti odmaže debalansu ako se drži za njega. Ja tu težinu koju pravi debalans čak i kada držim štap u horizontali i za halter ne osećam, meni je zanemarljiva. A dok sam pecao trometrašima bio sam najveća picajzla kada je balans u pitanju! Džigujem u vertikalu sa šakom iznad mašinice ne da bih popravio balans štapa, nego da bi pomoću štapa i mašinice redukovao debalans koji pravi varalica u vodi. Da bi ta redukcija bila efikasna, vrh ne sme ostati povijen pri podizanju džiga. Štap zato mora biti dovoljno snažan da se sam ispravi i povuče džig. To je moja mera udobnosti džigovanja i mogućnosti štapa. Tačno Marina, da džigujem sa 50 grama glavama u jakom toku pa još iz čamca, radio bih to 150gramcem od 2m i to iz zgloba naravno. Zglob da pomera štap, štap sam da vuče džig. Ali neću to da radim, neću 150 gramcem na smuđeve kilaše. Gde je potrebno, dovijam se, primenjujem drugačije tehnike, uglove, načine povlačenja.  Ne pada mi na pamet da bacam nizvodno, povlačim uzvodno teške okrugle glavudže. Više mi se sviđa da na skrivenoj montaži matica valja moj silikon i kotrlja  po dnu, da ga sama zanosi, diže i spušta a ja samo da upravljam štapom kao džojstikom. Joj kako leluja soft minou silikonac na karolini...Dobro odmerena mnogo lakša olovna kapa čuda čini i lovi bolje i više. Da ne pričam i pri povlačenju kad baciš nizvodno, a povlačiš uzvodno koliko brže propada i koliko je lakše povlačiti olovno tanko tirolsko drvce sa dropšot montažom koje bukvalno menja duplo težu okruglu glavudžu. Tamo gde ti treba 40, sa ovim otežanjem radiš sa 20. Izveo si me iz takta :lol: inače u ova škrta vremena sa sve manje smuđa nisam raspoložen da delim ovakve stvari po forumima.  Inače retko kad, čak i tamo  gde je potrebna laka glava bacam nizvodno, povlačim uzvodno okruglu glavu na klasičnoj džig udici. Dosadno, jednolično, bez finesa, bez baleta u vodi. Zato sam i radio ovaj nežniji CD da imam punu detekciju sa 6 - 7 gr kapama i cevčicama. tamo gde džigeraši klasičari rade sa 15 - 16, pa i 20gr. Ako se pri džigovanju vrh ne ispravlja skroz sam, onda se povlači i štap i varalica i onda je teško. Nema veze što vrh nije u kifli, što je ostala puna snaga za kontru, vrh ako se nije sam potpuno i brzo ispravio, ne igra nikakvu ulogu i ne pruža nikakvu pomoć pri povlačenju i možeš imati štap u nuli i metar drške iza sebe, sve je džabe, boli i štap i mašinica i lakat i podlaktica i plećke..... Ili drugi štap ili taktike i tehnike koje ne traže ta opterećenja. Jedva čekam da se nađemo na tim tvojim mestima. Poneću nežniji CD, neću jači. Iz inata! I ko manje upeca plaća pivo. I ko se više umori plaća pivo. I ko pobedi plaća pivo, naravno. Jel važi? smiley296
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: simpson_H poslato 08 Decembar 2019, 23:28:44
Istini za volju, jedino gore sto postoji od predugacke drske stapa je prekratka drska. Sa Copeticem vec tradicionalno imam spor na tu temu. A to je i jedan od razloga sto vise ne koristim Akilas 60g. Meni je to kratka drska.


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 23:38:31
Ibanezi brate moj rodjeni, ma nema potrebe da dolazis ti kod mene da krvaris i nabijas zuljeve za smudjeve kilase nego cu ja kod tebe na 5 do 7 dana da facamo te od 5 pa na gore.
smiley296
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 08 Decembar 2019, 23:56:56
Citat: marina1983 poslato 08 Decembar 2019, 20:22:46
Copeticu, neznam sta si hteo da prikazes tom slikom ako si vec hteo onda si trebao u vodoravnom polozaju ne vertikalnom.


Htedoh da ti prikažem da to što si hteo da ilustruješ fotografijom ne pije vodu kao indikator nosivosti, iz mnogo razloga. Evo, nije me mrzelo:
(https://i.ibb.co/kJCXxcz/71432614-6133-443-A-B3-A2-0-B50-ACA40-EF5.jpg)

Isti taj prutić sa istom glavom od 35gr, u horizontali. I ko sad laže od nas dvojice? Nijedan. Poenta je da takve ilustracije manje iskusnom mogu da odmognu u odabiru štapa na suvo.

Na nekoj tepsiji verovatno bi i mogao da vodiš sa oba štapa iste glave, i tvojim i mojim. Na ugaone pozicije ja znam da ne bih mogao ništa precizno da odradim sa bilo čim preko 18gr.
No sikiriki, svako peca na pribor koji mu odgovara na terenima na kojim peca.

Spojene poruke: 09 Decembar 2019, 00:01:11

Citat: simpson_H poslato 08 Decembar 2019, 23:28:44
Sa Copeticem vec tradicionalno imam spor na tu temu.

Pa evo napisaše ti ljudi trik - samo uhvatiš ispod prve vođice štap dok radiš i dobio si o'ma' duži rukohvat.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 09 Decembar 2019, 00:03:52
https://www.youtube.com/watch?v=ZpZjaDiDSwI
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 09 Decembar 2019, 00:11:52
Sigurno je da bi jedne iste patike zuljale jednog od nas.
Stilovi tehnike nacini pribor su individualne stvari i suludo je svoj stil nametati drugome i vikati da je njegov los i pogresan .
Mesto i znanje peca ribu a pribor tu samo odradjuje posao .
Skupo balansirano lako , idealno niukom slucaju nije garant za uspesan ribolov . Tako da svo to natezanje i sitnicarenje oko najmanje gluposti ne pije vodu nikako , no da se vratim na temu.
Evo jednog klipa gde komsija pretpostavljam zemunac ( znamo se iz vidjenja ali ne i licno)  peca na potpuno istim lokacijama gde i ja .
Obratite paznju na duzinu drske na stapovima koje koristi pa iznesite vas komentar.
https://youtu.be/X_-21H9Rgls
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 00:13:52
 Brate Marina, mo'š kod mene na fider, veći se u januaru kad sam na odmoru pecaju prosečni skobalji i plotice nego sad prosečni smuđevi. A i poželio sam vas. Smuđ je toliko opustošen da je upecati smuđa kilaša magistratura ribolova na Savi u SM, a uloviti smuđa preko 2kg je doktorat.  :no:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 09 Decembar 2019, 00:46:31
Citat: marina1983 poslato 09 Decembar 2019, 00:11:52

Obratite paznju na duzinu drske na stapovima koje koristi pa iznesite vas komentar.



Kontra iz lakta i lupim sebi prstenac svaki put, opušteno.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: nesobn poslato 09 Decembar 2019, 07:23:46
Auh al ste se raspisali ... A ja sam samo pitao za dužinu drške Sashime jer mi se,u tom cjenovnom rangu (oko 50 eura) štap baš dopao a sve u potrazi za novim štapom,koji želim da kupim bratancu. Elem,ne bude mi mrsko i odem 25 km do druga da se provozam i vidim štap.Kupovina istog i bilo kog drugog sa kraćom drškom od 45 cm definitivno otpada.Lijep je,moderan,elegantan al kraća drška koja je oko 40 cm,nikako ne ide ribolovcu dužih ruku,da ne kažem "krakatom" ribolovcu,košarkaške visine.Bezmalo da kraj drške dođe između šake i lakta,podlaktice,što nimalo nije naivno.Gubi čovjek osjećaj pri samom ribolovu a iznad svega u zabacaju,pri kome se stiče utisak da se zabacuje nekim dječijim štapićem od metar i kusur cm.Pri kupovini štapa o tome čovjek baš treba da povede računa.Nekako nezgrapno djeluje osim samo u slučaju da je u pitanju neki kratež za džerk ili tvič.Shodno tome,ostaću na potrazi za štapom na 2.7 m što sam već i naveo u temi "Savjet za kupovinu štapa".
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 09 Decembar 2019, 08:05:06
Rekoh ti lepo pogledaj energo tim spin bejd  a i okuma cx ti je sad na akciji
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 10:36:23
 Ono bi otprilike bio 3metarski Sporteks kew si spin 150gr, ako ne i kew wels 250gr. Ako neko ima oko sokolovo da pročita šta piše na močugi, neka me ispravi ako grešim. Diže smuđa  na daljini na kojoj ga je upecao iz kontre. Ja bi to ipak malo skratio i od dole i od gore i o'šo da popujem tunama :lol: U pravu si, svi smo mi pomalo različiti i svako od nas ima svoju predstavu zabave. Ali njemu je u svakom slučaju lakše nego tebi sa 45gramskom Okumom. Kad te neko osudi da džiguješ uzvodno okrugle ili u malo boljem slučaju eri glavudže u jakom toku uzvodno onda prvo gledaš debljinu vrha pa tek onda dužinu drške. Ovi Sporteksi imaju i jedno i drugo jer su predviđeni za lov ogromnih riba pa su debeli u vrhu, a drška im nije takva da bi je udobno smestio na podlakticu, nego da bi sa dugačkom donjom polugom ostvarivao ekstremne izbačaje kada loviš  soma (kew wels) ili hame, lice i bakalare (seaspin) i imao pravilan oslonac na kuku sa ispruženom rukom kojom držiš štap kad zamaraš ribetine. Niko iz Sporteksa nije razmišljao o džigovanju dunavskog smuđa u Srbiji kad ih je crtao rapidografom na paus papiru.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 09 Decembar 2019, 10:41:40
U čemu je razlika izmedju džigovanja smuđa i džigovanja bakalara?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 09 Decembar 2019, 10:45:02
Po Zofovim izveštajima sa Islanda na fb mesenžeru, ama baš nikakva, osim što ribe od 1m i nisu tolika retkost.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 10:49:03
 Pa valjda ima neke razlike čim na zander štapovima piše uglavnom 10 -40, pa i manje (moderni izuzetak Zanderkant do 100gr), a na kod štapovima najčešće 100 -200. Tehničke detalje ne znam, nisam džigovao bakalara.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 09 Decembar 2019, 10:49:29
To bi značilo da je Sea Spin odličan stap za džigovanje, bez obzira o čemu je Đuđaro mislio dok ga je crtao?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 10:58:39
 Ispalo tako, kažu i drinski mladičari koji su mu od prve našli primenu u džigovanju peševima i kofovima. Nema velike tehničke razlike, samo što je gabaritima kapitalni smuđ kao mladica ispod mere.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 09 Decembar 2019, 11:11:17
Ništa onda, javljam ja Nedeljku da se zahebao što je jednog bakalara od metar izvadio na Skyroad 230cm 7-28gr. Ne može on to tako.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 09 Decembar 2019, 11:22:38
Ne javljaj ništa dok ne proverimo o čemu je dizajner mislio dok ga je skicirao.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 09 Decembar 2019, 13:10:29
Momak sa klipa je koristio Sportexe Sea Spin 150g i  Black Arrow 40-80g...
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 13:55:28
Pa šta ako je skajroad. Ija sam ulovio bucova 6.5kg na jakoj Drini kod B Koviljače Okumom1.83 3 - 12 gr koja je objektivni 6gramac. Kao što i sad lovim smuđa 35 gramcem kratke drške iz zgloba na terenima kakve je Marina pokazao. I odgovorno tvrdim da je Sašima idealan štap za takve terene. Znaju proizvođači na kakvim se sve terenima lovi smuđ pa ipak i dalje prave zander štapove do 40 gr. Samo su pronicljivi Ameri iz Kvantuma osetili veliku ciljnu grupu nemačkih tradicionalista, bečkih klasičara i tvrdoglavih homobalkankusa i sklepali močugu i napisali zanderkant. Ima na Savi i težih terena nego ovih Marininih. U maju i s jeseni povišen vodostaj na Ravnjanskom kamenu gde još par km uzvodno udara sa ušća nabujala Drina je surova naspram ove Marinine pitomine. Idealno da se džiguje 35gamskim Cdom ili Sašimom! I to bacanjem nizvodno a povlačenjem uzvodno iz zgloba. Što god napišem "majstori" varalice se sprdaju sa mnom iako sam i pokazao i dokazao kako se lovi smuđ. Valjda zato na forumima imam prijatelje fideraše dok su varaličari na nivou statističke greške. Zato mi se i ne odaju moje tajne koje u stvari u celom smuđaroškom svetu nisu tajne nego normalne stvari koje omogućuju lak i udoban lov smuđa štapićima kojima se uživa u izvlačenju umesto glisiranja pri kojima smuđ povrati creva iz utrobe. Da ne bi u očima početnika ispadao budala predstaviću ovu banalnost koju u zemlji Tesle i Pupina niko ne može da se seti ili ko se setio pravi se lud ko ja dosad. Ovo sa slike u težini od 20 do 25 grama tone brže nego 30, 35, pa i svih 40 gr. Pri povlačenju pravi otpor kao okrugla glava od 15ak grama. Veći otpor daje silikonac vezan 5 do 10 cm iznad opterećenja nego opterećenje. Zato na jakom terenu tvister ili šed uzanije forme. Svakom početniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike će biti jasno o čemu pišem. A majstori neka lome plećke i podlaktice i plaćaju masažu stopalima posle svakog pecanja. Uzgred silikonac na ovoj montaži propada prirodno horizontalno, ne ponire u vertikali. Nemoj da mi neko od "eksperata" kaže da je ova montaža neuspešnija od klasične na džig glavi.Tužiću ga za širenje neistine a na sudu ću kao dokaz priložiti zahteve za zabranu ove montaže u nekim zemljama kao nehumane. Pa majstori eksperti vucite 50gramske glavudže i glisirajte kilaše i dalje a ja ću i dalje da pecam na istim terenima, istim džigovanjem kao vi štapom od 136gr težine sa drškom od 30 i neki cm na 2.6 m dužine. Ako nekog još neke stvari interesuju oko lova smuđa može na PP po tarifi koju ćemo dogovoriti. :lol:
(https://i.postimg.cc/Hxzf3ZdP/20191209-110357.jpg) (https://postimg.cc/mzcXgScQ)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 09 Decembar 2019, 14:21:44
Tehnika je ubitačna i za varaličarenje soma po strogom dnu u kombinaciji sa plitko i srednje roncima   :thumbup:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 09 Decembar 2019, 14:24:18
Meni su tereni oko Pupina (gde i Marina peca) najlakša mesta što se tiče Dunava, uglavnom tepsijetina bez nekog loma i krša i jakog toka, ponegde neka rupa, sprudovi iza stubova mosta, potopljen nasip i korenje nekih vrba i to je to. Slično Savi uzvodno do Umke, čak Sava zbog svoje regulacije korita ima bolje konfiguracije od Brankovog Mosta do Međice, da je korito ostalo isto kao pre izgradnje regulacije kod Ade Ciganlije ne bi voda onako nabijala spoljnim delom okuke od Sajma do Brankovog. Obe reke udaraju i usporavaju jedna drugu u tom potezu par km uzvodno... totalno oftopičarenje ali sam morao.


Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 09 Decembar 2019, 17:59:44
Citat: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 13:55:28
  Da ne bi u očima početnika ispadao budala predstaviću ovu banalnost koju u zemlji Tesle i Pupina niko ne može da se seti ili ko se setio pravi se lud ko ja dosad. Ovo sa slike u težini od 20 do 25 grama tone brže nego 30, 35, pa i svih 40 gr. Pri povlačenju pravi otpor kao okrugla glava od 15ak grama. Veći otpor daje silikonac vezan 5 do 10 cm iznad opterećenja nego opterećenje. Zato na jakom terenu tvister ili šed uzanije forme. Svakom početniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike će biti jasno o čemu pišem.
Evo meni kao pocetniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike nije jasno kako tvoju originalnu montazu spustas u kanal pa, potom, vadis iz kanala koji je 30-40 metara daleko od obale pri protoku od 2500m3/s  :question:


Spojene poruke: 09 Decembar 2019, 18:15:37

Citat: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 13:55:28
  Zato mi se i ne odaju moje tajne koje u stvari u celom smuđaroškom svetu nisu tajne nego normalne stvari koje omogućuju lak i udoban lov smuđa štapićima kojima se uživa u izvlačenju umesto glisiranja pri kojima smuđ povrati creva iz utrobe.   
Smudj ide istom brzinom napolje i sa Sashimom i sa Zanderkantom a meni licno je mnogo intenzivniji osecaj borbe sa ZK jer imam osecaj da ce ga smudj od 2kg iscupati iz ruke,... ustvari kad izvlacis smudja 30gramcem vise uziva stap nego ti. :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 18:48:08
Pa ne znam. Valjda isto kao ti okruglu olovnu glavudžu. Ne vidim neku razliku. Jedino je meni verovatno malo lakše. Sad išao malo ispred kuće na pola sata da proverim Imam baš teren sa kanalom na 30ak metara. Nekonvencionalan mamac, nekonvencionalna montaža, nekonvencionalno otežanje više nego duplo lakše od klasičnog ustaljenog na tom terenu, nekonvencionalan 35 gramac sa nekonvencionalnom kratkom drškom kakvu sam ja sebi odmerio i konvencionalan smuđ. Da nije počeo vetar sa kišicom još bih ostao da ulovim većeg da slika bude lepša. Ovako slabije obučen na brzaka nije mi bio gušt.
(https://i.postimg.cc/mhfcMGJb/20191209-161333.jpg) (https://postimg.cc/fSCTn1MF)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 09 Decembar 2019, 19:29:04
Na reci koja stvarno tece, da bi lovio sa takvom montazom, otezanje mora da bude teze nego jig glava za iste uslove inace ce te struja
uneti u obalu bez ikakve kontrole, to moze da potvrdi svako ko je probao DS sa obale.
Ja i ti iz offa u off...
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 20:26:29
 Prvo, montaža jeste na isti način kao drop šot, ali mamac stoji znatno niže, tik iznad otežanja. Tehnika povlačenja nije dropšot nego džigovanje. Kada sam pisao o ovoj vrsti otežanja mislio sam na čamac, jer je klip i Marinina priča iz čamca. Pa imam i ja čamac, ne pecam samo sa obale, samo sam sve lenji i lenji da ga izvozim, da se sidrim, pomeram, nekako kad su povoljni uslovi za obalu sve terene brže obiđem kolima ili motorom. Večeras sam pecao u kanalu na 30m teksasom ne radeći skoro ništa. Sa 10 gr. Na dubini od 8 -9 m pri baš pojakoj vodi gde bi stvarno klasičan način tražio džigovanje sa bar 25, ako ne i 30 gr sa obale. Dalek izbačaj uzvodno u kanal, i jednostavno pustanje da tok nosi po dnu. Naravno, montaža mora biti nezakačiva. Tok nosi strunu koju samo kako tebi prilazi mamac namotavaš da bude blago zategnuta da mamac ide pravom putanjom kroz kanal. Naravno ne igraju tvisteri i šedovi sa jakom vibracijom jer bi se kotrljali i neprirodno uvijali. N a slici se lepo vidi fluo žuti rep tamno bordo puža od 14cm! Nimalo naivno, lovi se time i kapitalac. U stvari nikada nisam ulovio ispodmeraša sa tako nečim. Tok nosi strunu, puž bukvalno gmizanjem usporava nošenje strune i kreće se po dnu prirodno bez okretanja i uvijanja, takav mu je i oblik, montaža naravno halibut da širinom lepi dno. Sve što treba da se uradi je uz namotavanje strune koja ide prema tebi je da se blago cimne ako se mamac zakači za neku prepreku i zastane. Pošto je montaža skrivena retko kad zakači da se samo blagim podizanjem ne može prebaciti preko prepreke koje u kanalima u koritu nisu neke panjine sa granjem. Čim prebaciš, opet više ništa ne radiš, put mamca se nastavlja i čekaš udarac. Kad mamac prođe mimo tebe, tek tada ga voda podiže i zanosi. Namotavaj, nema svrhe nešto pokušavati. Za smuđa neodoljivo, samo ako ga ima. Štap je bukvalno džojstik za uživanje, što lakši i sa kraćom drškom to bolje. Možda ti ovo znaš, možda ne znaš, možda nikada nisi pokušao, možda kad u dućanu vidiš silikonske puževe i gliste - da i glisturine za basa, okreneš glavu. Ja klasičnim džigom pecam samo na mitrovačkom keju jer bi kamen usisavao montaže pri ovakvim tehnikama. Na svim drugačijim smuđevskim terenima, klasičan džig i mamci su nešto najdosadnije i najprozaičnije za mene. I uvek se može naći mamac i tehnika da i na najgorem terenu pecaš finim stvarima bez imalo napora. I često budeš uspešniji od drugih. Kada sam pre 3 -4 godine otkrio puževe i gliste, napunio sam galeriju, a onda prestao, jer nikako da uhvatim većeg od ovog sa nika. Neću manje da stavljam samo da bi se kurč..Sad...zaista koliko treba da košta ovo što sam napisao nekom ko ne zna, ko tek počinje i za džig po najčešćim forumskim savetima kupuje kao prvi štap SG MPP 120 ili 170gr, a posle isto to samo malo brže, malo lakše i 5x skuplje? I da li ima smisla da preko foruma saznaju svi koji nikada nisu pustili smuđa ispod mere i koji nikada nisu stali na 2 -3 smuđarka ako su slučajno naboli jato od 10 -15 kom? Ali sad sam neke stvari morao da napišem, jer me očigledno neki smatraju budalom ovde. Biću najsrećniji ako i ovo budete smatrali za budalaštinu i nastavite da džigujete okruglim glavudžama sa močugama sa metarskom dršketinom i nastavite da tražite batinjadže  zbog kojih najmanje bole plećke.  Sa poštovanjem smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 09 Decembar 2019, 21:04:43
Na istu foru na Ibru dižemo mrene od 4-5kg sa malim voblerima, živim mamcima i telematch štapcima 10-30g  :wink:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 18 Decembar 2019, 22:39:41
Ni reči o kičmi:
https://youtu.be/iCcZTANSqqA
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 19 Decembar 2019, 18:33:58
13:24, 16:07  :question:
sred pusaka bajoneta...
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 19 Decembar 2019, 18:46:47
Štastovidio?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 19 Decembar 2019, 18:51:57
Video sam da nisi kliknuo na CC... : )
At this stage, we determine blank seam...
The guides are installed depending on rod seam...
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 19 Decembar 2019, 20:08:26
Ma jesam nego gledam u kadru očekujem nešto da vidim neobično, nisam ni mislio da meni odgovaraš... a to 'seam' tek nisam skontao, možda je neki ingrish pobacio pa se stvarno odnosi na kičmu.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 29 Oktobar 2020, 00:22:12
Cini li se meni ili vecina danasnjih novih stapova sa tezinama bacanja do nekih 60ak grama svi do jednog imaju skracene drske?


Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 29 Oktobar 2020, 09:13:29
Nisam siguran. Više mi se čini da je većina današnjih varaličaraca kraća od 3m, a nekad su takvi bili na nivou statističke greške. Ne primećujem da se drška  varaličaraca na 2,7 ili 2,4 ili kraćih skratila u proseku u odnosu na nekad. Kao što i retki trometraši imaju  u proseku istu dugačku dršku kao nekad. Ovaj moj utisak važi za štapove oz kategorije spining, jer nekada su varaličarski štapovi bili uglavnom spining univerzalci, retki su bili varaličarci specijalizovani za određene tehnike i namene gde je nekima duža drška imperativ, a nekima smetnja.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 29 Oktobar 2020, 17:56:21
Kako ne primecujes, pogledaj samo ove formaxove nove stapice. Sve do jednog imaju kratku drsku.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 00:00:39
Što se mene tiče mogu da budu i kraće, retko kad imam potrebu za bilo čime dužim od 40cm od endkape do kraja gornjeg rukohvata.

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: orka poslato 30 Oktobar 2020, 06:42:41
Duža drška = bolji balans, duža drška = dalji izbačaj . Dužina drške zavisi od dužine štapa. Ne volim kratke, ali ni predugačke .
Najbolje je kada se pravi štap iz blanka, pa se stavi onako kako najviše odgovara svakom ponaosob .
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: milanstosic poslato 30 Oktobar 2020, 07:57:02
Apsolutno tačno.
I tačna je konstatacija da su u proseku na fabričkim štapovima nešto malo kraće varijante drški.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 08:18:16
Kratka drska losa kontra.
Pogotovo kod krupnije ribe.
Kada se pri kontri stap zakuca u mestu i drska zavrsi ispod pazduha.
Uglavnom posle takvih kontri sledi spadanje.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 08:28:07
U praksi nikad nisam mogao da potvrdim te dve navedene tvrdnje, znam samo da 9ft štap koji sam nekad imao koji je imao rukohvat ukupnih 55cm je bio najgori bacač ikada. Imam i imao sam fenomenalno balansirane štapove relativno kratkih rukohvata, što ručnih radova što fabričkih, balansiranje štapa na taj način je zadnja opcija kojoj bih pribegao.

Također ni ovo za kontru ne mogu da potvrdim, nikad mi se nije desilo da prokliza ako je endkapa oslonjena negde oko lakta tj. podlaktice.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 30 Oktobar 2020, 09:07:00
Citat: orka poslato 30 Oktobar 2020, 06:42:41
Duža drška = bolji balans, duža drška = dalji izbačaj . Dužina drške zavisi od dužine štapa. Ne volim kratke, ali ni predugačke .
Najbolje je kada se pravi štap iz blanka, pa se stavi onako kako najviše odgovara svakom ponaosob .

+
Duža drška = Kraći štap     :smiley:     (kraći aktivni deo blanka)
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 30 Oktobar 2020, 09:30:01
Menjaju se tehnike zabačaja gde se često iz ruke zabacuje, podbacuje, skipa, varalice koje traže vrh do vode, trzanje iz zgloba da bi se vodile..u dosta slučajeva i smeta dugačka drška pa je i to verovatno jedan od razloga uz verovatno i smanjivanje težine štapa, sve češće su i čamci u upotrebi pa i tu smeta malo ili možda bolje reći nema se ni potrebe za njom. Uz čamce i oni šlaufi ili dubci kako li se već zovu sve češće u upotrebi, a i za neke light varijante ribolova malim varkama isto nema potrebe za dugačkom drškom. Možda se jednostavno samo menjaju navike...
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: glos poslato 30 Oktobar 2020, 09:32:22
Po meni za varaličarac nema šta da traži end kapa iza lakta. Na lakat da se oslanja da, ali ništa duže od toga ne treba, za laganija varaličarenja.
Razumijem i varijante di treba zabaciti,  povući i kontrirati dosta tereta pa tu treba duža. Ali dok to kod nas zaista zatreba odradi se 3 000 zbog predugačke drške zapinjanja i smetanja, ako i tada.

Što se balansa tiče danas su štapovi toliko lagani da je u svakoj varijanti ta stavka neprimjetna.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 10:16:58
30-45-55g mozes da pakujes kako zelis.
Tu jaka kontra nista ne pomaze, jer kontra je jaka koliko je su i ti stapovi jaki, samo moze da dodje do lomljena stap.
Pakovati 75-90-100g sa kratkom drskom do lakta je samoubistvo.
Ja sam citajuci forume, kako ameri rade bla bla upakovao Pacific 4oz 9f sa kratkom drskom, do lakta.
Ocaj zivi.
Jos je stap lagan.
Som 7, 8kg, na kontri stap zavrsi ispod miske.
Prodao posle 5 pecanja i upakovao drugi.
Naslonis na kuk da zamras ribu, kao za jaja da se drzis, jos ako je rukohvat iznah haltera 6-7cm dugacak, milina za nevrni slom.
Svaki stap se drugacije pakuje.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: orka poslato 30 Oktobar 2020, 11:01:00
Citat: slob poslato 30 Oktobar 2020, 09:07:00
+
Duža drška = Kraći štap     :smiley:     (kraći aktivni deo blanka)


Bolje i da je kraći radni deo za recimo 2-4cm a da je dobar ili poboljšan balans, nego da je štap duži za toliko a da je balans loš i da vuče napred.
Veća je korist da ta dužina od 2-4cm ode nazad nego napred.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Bobiska poslato 30 Oktobar 2020, 11:19:13
Citat: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 10:16:58
30-45-55g mozes da pakujes kako zelis.
Tu jaka kontra nista ne pomaze, jer kontra je jaka koliko je su i ti stapovi jaki, samo moze da dodje do lomljena stap.
Pakovati 75-90-100g sa kratkom drskom do lakta je samoubistvo.
Ja sam citajuci forume, kako ameri rade bla bla upakovao Pacific 4oz 9f sa kratkom drskom, do lakta.
Ocaj zivi.
Jos je stap lagan.
Som 7, 8kg, na kontri stap zavrsi ispod miske.
Prodao posle 5 pecanja i upakovao drugi.
Naslonis na kuk da zamras ribu, kao za jaja da se drzis, jos ako je rukohvat iznah haltera 6-7cm dugacak, milina za nevrni slom.
Svaki stap se drugacije pakuje.

Hteo sam i ja nesto slicno da napisem ali nadovezacu se na ovakav stav. Naime po meni ko u proseku djiguje sa glevama do max. 15-20gr. ne mora puno da brine o duzini drske, ali onaj ko upotrebljava teze od ovih (u vecini slucajeva to su ljudi koji pecaju iz camca) i te kako obracaju paznju na to kolika je duzina drske ispod masine.  Ja sam u tome po mnogima ekstrem zato sto nisam mogao da se naviknem na kratku drsku na Avidima pa sam ih prodao i ako smatram da su to ekstremno dobri stapovi sa losim-kratkim drskama. I sa tako laganim stapovima ledja su me bolela da nisam mogao da izdrzim. Zato planiram da ove zime na dva stapa koji mi se veoma svidjaju pomerim drzac masine na gore kako bih dobio udobnije stapove.
Ali opet koliko ljudi toliko cudi.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 11:26:24
Koliko ljudi toliko ćudi, meni Avidi imali dršku na granici podnošljivosti, da ne kažem predugačku.

Majku mu, Fresh, pa ne pecamo svi kapitalnog soma. Za pumpanje grdosija se slažem, ako se ne ispravi lakat a endkapa podbode oko pojasa - stradaju leđa i ruke za čas od nepotrebnog zamaranja.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 11:34:24
Lepo sam napisao 30,40,50g pakujes kako zelis.
Ne citas, samo slike gledas :cheesy:
Mada ko misli da je smudj, 8,9,10kg naivna riba i da izlazi kao krpa zaje.o se.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 30 Oktobar 2020, 11:54:03
Za kapitalne ulove – dugačka i donja i gornja drška. Za UL – suprotno.
Za sve ostalo – nešto između, zavisno od svih okolnosti. Vrsta i težina varalice,  težina vode, težina blanka, čamac ili obala, fizičke i mentalne dimenzije ribolovca.....itd. Teško je sve definisati. Eventualno samo neke smernice pa na kraju svako po svome.
A da je dužina drške važna, jeste. Zato me čudi da retko koje kolege koje kupe nov štap, pa ga pretstave na forumu, daju i dimenzije kompletnog rukohvata. A kad ga već drže u rukama .......?

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: glos poslato 30 Oktobar 2020, 11:57:12
Citat: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 11:34:24
Lepo sam napisao 30,40,50g pakujes kako zelis.
Ne citas, samo slike gledas :cheesy:
Mada ko misli da je smudj, 8,9,10kg naivna riba i da izlazi kao krpa zaje.o se.
Pa koliko je onda optimalno, cm, iza lakta, za te teže varijante.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 12:08:52
Sve zavisi od stapa, blanka.
Nema tu pravila.
Mozes da imas 8.6f i 9f sa istom duzinom drske i da su oba odlicna
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 30 Oktobar 2020, 13:05:40
Kod dužih štapova i onih za teži ribolov prekratka drška je propast. Ali ni to nije najvažnije. Ono što pokazuje ukupno stanje, a gde učestvuje i dužina drške,  je osećaj težine štapa (težina samog štapa, +  težina vuče vrha na dole, tj sila obrtnog momenta).
Ništa lakše od toga ovo izmeriti.
Kada ga već imaš u rukama; osloni sredinu rukohvata na kažiprst, vrh osloni na digitalnu vagu, pomnoži tu težinu sa dužinom od prsta do vrha štapa i dobio si osećaj težine vrha u grm.
Ovo se odnosi na udobnost manipulisanja štapom.
Ali najviše me nervira kada mi predugačka drška kači za jaknu! :veryangry:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: glos poslato 30 Oktobar 2020, 13:22:57
Pa to ti pričam. Probao sam kratke, probao i pre-dugačke. E sad, optimalne nisam uspio definisati.
Znam šta mi je dovoljno za samo vrćenje, zabacivanje, ali te situacije kada je do kontre - borbe, ne znam.

Bilo bi ljepo da se i to definiše, donekle.
Što kažeš niti ribolovci slikaju - pominju. Niti radnje - firme naglašavaju. A skoro da je jednako bitno kao i dužina štapa.

Malo su 2 života da se to ovde utanači, praksom.
Mislim da je 10 cm iza lakta ipak najbolja mjera. Za te teže varijante, nezavisno od ostatka štapa.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 14:38:25
Izvinite momci sto smetam i prekidam diskusiju. :tongue: Pitao sam iz razloga sto sa onom mojom Sashimom treba da bacim lagane glave do 5g na sto je vecu mogucu daljinu. I kad svicnem maksimalno opet sam kratak 10-15m. Posle celodnevnog zabacivanja ruka mi otpada, zaradio sam teniski i golferski lakat. Sva sila potrebna u ovakvim zabacajima mi odlazi pravo na zglob desne ruke i podlakticu iako su tereti minimalni. Leva ruka skoro nista ne radi jer je drska suvise kratka za ove igrarije i sa njom ne mogu da dobijem zeljenu polugu kojom bih smanjio opeterecenje desne podlaktice i samog zgloba. Znam i da bih trebao uzeti stap sa manjom t.b. za ovo ali takvi stapici su vec u domenu UL stapova i sigurno ni jedan od njih nema duzu drsku od Sashime.  :bye:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 30 Oktobar 2020, 14:51:01
Pre nego što krene fizika.....neće moj druže drška tu ništa da ti pomogne jer hebe silikon na laganoj glavi koji se rotira i koji ti krati zabačaj. Probaj samu glavu bez njega i dobićeš daljinu..... :wink:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 15:07:42
A kako da pecam samo sa glavom bez silikona?  :rolleyes:
Drska i te kako ima veze sa tim.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: SlavkoR poslato 30 Oktobar 2020, 15:48:11
Miso, stanji kanap, promeni silikon i eto distance. Najlaksi kompromis...

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Batica poslato 30 Oktobar 2020, 15:51:46
Citat: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 15:07:42
A kako da pecam samo sa glavom bez silikona?  :rolleyes:
Drska i te kako ima veze sa tim.

Glavinjara od 11-13g
Imas lovnost i daljinu
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: glos poslato 30 Oktobar 2020, 16:20:26
Sipson je neki dan, ili juče, dobro primjetio da je stavljanje eve - plute, ispred držača džigeraškog štapa, gušenje.
Stave to jer eto da ne nažuljaju prstiće, kupci.
Daklen prednji držač, ako je za krupne ribe, treba da je dugačak za cjelu šaku, za štuke, voblere, par cm, a za džigove da ga nema.
S` druge strane donji držač - dršku, sve više ogoljuju, jer time par desetina grama od težine odbiju, a ne bi trebalo. Donja drška po meni bi uvjek trebalo da je sva obložena bez obzira na dužinu. Teoretski je kontakt ( sa donjom drškom ) samo gore i dole, ali u prasi je kontakt podlaktice i drške u nekom momentu svuda. I u tom momentu ti ta obloga treba.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 30 Oktobar 2020, 17:22:24
Citat: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 14:38:25
Izvinite momci sto smetam i prekidam diskusiju. :tongue: Pitao sam iz razloga sto sa onom mojom Sashimom treba da bacim lagane glave do 5g na sto je vecu mogucu daljinu. I kad svicnem maksimalno opet sam kratak 10-15m. Posle celodnevnog zabacivanja ruka mi otpada, zaradio sam teniski i golferski lakat. Sva sila potrebna u ovakvim zabacajima mi odlazi pravo na zglob desne ruke i podlakticu iako su tereti minimalni. Leva ruka skoro nista ne radi jer je drska suvise kratka za ove igrarije i sa njom ne mogu da dobijem zeljenu polugu kojom bih smanjio opeterecenje desne podlaktice i samog zgloba. Znam i da bih trebao uzeti stap sa manjom t.b. za ovo ali takvi stapici su vec u domenu UL stapova i sigurno ni jedan od njih nema duzu drsku od Sashime.  :bye:
Ako razdvojis udicu i otezanje moci ces da zabacis na koju god hoces daljinu, pogotovo ako tamo gde bacas voda ne tece.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 18:19:36
Ovih dana nesto idem po stajacicama koje su relativno plitke, max 2m sa muljevitim dnom. Bacao glave 3-4g i sve preko toga ore po dnu ili je momentalno u travi. Ne radi se toliko ni o krajnjoj distanci odnosno dometu koliko me muci broj zabacaja sa tako kratkom drskom pa otuda i bol u ruci. Stap je balansiran i stvarno ne osecam neki napor prilikom vodjenja sistema ali prilikom "svic" zabacaja podlaktica otpada.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 18:20:55
Da li zabacuješ "na praćku" vrhom štapa ili...?
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 30 Oktobar 2020, 18:28:43
Ne, trudim se da ne cimam nista nego bas onako "saranski" bacim. Mozda gresim ali mi se cini da bih mnogo lakse podneo da stap ima duzu drsku jer bi leva ruka tu odradjivala veci deo posla.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20201030/8f3d2881ac6533023f4dbb893ce3373b.jpg)

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 30 Oktobar 2020, 18:33:35
To rešiš sa tvisterom šireg repa i težom glavom....rep će usporiti propadanje, a ti ćeš dobiti težinu za dalji izbačaj. Ako misliš da će ti drška pomoći upotrwbi balkansku snalažljivost i produži dršku sa nekom plastičnom cevkom na kraju za probu. Jbg ja sam tako probavao ali opet ostao na istom jer je zezao silikon na udici koji se rotirao, a napisah ti da ga skineš i probaš golu udicu da bi video da daljinu imaš nego on smeta, a ako je na čebi...jaooo al ga onda skrati.
PS: na zalost znam u kojim si mukama....u istom smo s.anju. Traži rusku kremu zove se Čaga i meni pomaže prilično  smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: marina1983 poslato 30 Oktobar 2020, 18:59:32
Miskec,  ja kad rekoh pre par meseci da je drska na tom stap nenormalno kratka tj prekratka htedoste da me rascerecite ovde ,
I dalje tvrdim da je stap ok a drska potresna.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 19:13:02
Kao što SlavkoR reče, tanja struna kao i ispaljivanje na praćku vrhom štapa (pa i u kombinaciji sa normalnim zabačejem) bi ti pripomoglo... ako većinom godine pecaš na takvom terenu štap manje tb bi ti ispao jeftinije nego par pakovanja Fastum Gela + ovo što je jiggybaw napisao za neki sistem čeburaške ili texasa (pogotovo ako je teren sa travom).
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: no names poslato 30 Oktobar 2020, 19:43:52
Kraće leti na čeburaškoj......verovali ili ne. Ista težina glave na običnoj džig udici i silikon će dalje odleteti nego na čeburaškoj. Bar kad su male glave u pitanju.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 30 Oktobar 2020, 19:48:01
Citat: no names poslato 30 Oktobar 2020, 18:33:35
  a ako je na čebi...jaooo al ga onda skrati.

Ustvari, twister leti dalje na cerburaski nego na okrugloj jig glavi iste tezine, + sto moze jos neke stvari koje jig glava ne moze.
Nas problem je sto ne ispostujemo sve komponente montaze.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: SlavkoR poslato 30 Oktobar 2020, 19:54:40
Zaboravih i da ti pomenem dropshot koji takodje odradjuje posao...

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: jiggybaw poslato 30 Oktobar 2020, 20:15:44
... ili CR ili FR, razdvojeno otezanje pa ne utice na prezentaciju a utice na daljinu.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: choopawy poslato 30 Oktobar 2020, 22:44:18
Citat: glos poslato 30 Oktobar 2020, 16:20:26
Sipson je neki dan, ili juče, dobro primjetio da je stavljanje eve - plute, ispred držača džigeraškog štapa, gušenje.
Stave to jer eto da ne nažuljaju prstiće, kupci.
Daklen prednji držač, ako je za krupne ribe, treba da je dugačak za cjelu šaku, za štuke, voblere, par cm, a za džigove da ga nema.
S` druge strane donji držač - dršku, sve više ogoljuju, jer time par desetina grama od težine odbiju, a ne bi trebalo. Donja drška po meni bi uvjek trebalo da je sva obložena bez obzira na dužinu. Teoretski je kontakt ( sa donjom drškom ) samo gore i dole, ali u prasi je kontakt podlaktice i drške u nekom momentu svuda. I u tom momentu ti ta obloga treba.

Apsolutno subjektivno zapazanje, i neprimenjivo na vecinu kao i sve ostalo sto spada u kategoriju subjektivnog. Ono sto odgovara vama, ne odgovara meni, da li po toj logici ja treba da batalim pecanje, ili da upisem kurs da bih naucio da mi se dopada ili da mi odgovara ono sto i vama? Ovo se odnosi na zuljanje prstica, posto to apsolutno ne stoji, kao ni deo vezan za gusenje blanka. Ako je nekom potrebno da stap drzi za goli blank da bi osetio sta se desava sa dzigom, pogodite sta, meni nije, ja osecam to i sa jednim-dva prsta na blanku, a nekako volim da mi stap bude udoban. Ne znam, razlog tome je mozda taj sto mi ovaj hobi pricinjava zadovoljstvo radije nego takmicenje u tome ko ima kakve prstice i koga sta i gde zulja.

Sa donjim delom se slazem jer se i meni desavalo da mi stap sklizne sa podlaktice pri kontri.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: simpson_H poslato 30 Oktobar 2020, 23:18:20
Covece ne radi se o tome osecas li ti ili ja ili Zika... Radi se o prostoj teoriji, sve sto si dodao na go blank ga prigusuje, potpuno smo nebitni mi u toj situaciji.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: choopawy poslato 30 Oktobar 2020, 23:31:15
Nigde nisam pokušao to da pobijem, medjutim opet kažem subjektivno, nisam primetio razliku iako ona verovatno postoji. Predpostavljam da bi karbonski halter bio još i bolji u tom smislu. Na nekom štapu videh čak i donji deo takodjer karbonski, reklamiraju ga kao uber osetljiv. Neki HR Zander Force za rusko tržište, kao i neki Shimano/jackal crossover. To me ozbiljno svrbi da vidim kakvo je.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Germina poslato 31 Oktobar 2020, 02:09:04
Dugačak rukohvat je kao poduži muški polni organ, ribu pri kontri zaboli i te kako...a pluta i eva na blanku dođu kano kondom, nije isti osećaj kao sa golim k....m  :lol:
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Bobiska poslato 31 Oktobar 2020, 09:09:14
 :lol: :lol: :lol: Sto jes, jes  :thumbup:.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 03 Novembar 2020, 15:47:52
Citat: Copetić poslato 30 Oktobar 2020, 18:20:55
Da li zabacuješ "na praćku" vrhom štapa ili...?
Verovatno si video u ovoj poslednjoj emisiji kako zabacujem. E bas posle tog dana mi je otpadala ruka.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Copetić poslato 03 Novembar 2020, 18:28:51
Izvini, nisam, ne pratim domaće ribolovačke kanale.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: djmisha77 poslato 03 Novembar 2020, 19:38:37
Ma sve ok.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: vlajko975 poslato 03 Novembar 2020, 20:43:48
Misho, gledao sam emisiju o lovu bandara. Sto se bandara tice, nesto sto moze da resi problem na jezerima za jig sa relativno cistim dnom su bombarde. Imas one brzotonuce, i sa njima mozes da se masis u piiiiii... mnogo daleko.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: lokica poslato 05 Februar 2024, 19:55:57
Neverovatno je da apsolutno vise nema za kupiti stap uradjen u full pluti sa normalnom duzinom drske izmedju 45-50 cm a da mije MG prica. Ne znam za ostale kolege ali meni ovo pocinje da biva problem kod izbora stapa jer prosto ne mogu da se naviknem na evu a probao sam u vise navrata. Dolazi u obzir prerada u MG koja finansijski zna da izadje solidno novca pa je u dosta slucajeva i neisplativa. Ovo je samo konstatacija..
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: orka poslato 05 Februar 2024, 20:32:42
Da, danas su retki štapovi sa full plutom, ali ima po neki..Pade mi na pamet Zeck peak Jg classic, a i rapala ima modela takođe sa oznakom klasik .. :smiley:
Mislim da Zeck ima sigurno dužinu drške koju si naveo ..

https://www.zeck-fishing.com/peak-jg-1-classic-8826200268
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 05 Februar 2024, 20:37:05
Split drškom redukuju težinu, a štede i na pluti. Naizgled beznačajna ušteda, ali na angro uopšte nije zanemarljiva.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: lokica poslato 05 Februar 2024, 22:35:21
Pluta bi trebalo da je laksa od eve, jos kada na stap stave neke kabaste eva rukohvate i donje delove drske onda je razlika u tezini bas zanemarljivà pa mi negde nije ni jasan taj novi koncept stapova. Takodje pluta duplo laksa za odrzavanje, za mene mnogo prijatnija u ruci, puna drska mi ne bezi sa lakta itd. ali izgleda da danas vecu prodju imaju stapovi sa kratkim drskicama ogoljeni gotovo celi. Zeck i Quantum koliko mi je poznato i jedini jos u ponudi imaju stap klasicne izrade tako da ili nesto od toga ako legne ili na kraju ipak MG koji zaista ima svasta da ponudi po zelji. 
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: knezevic76 poslato 05 Februar 2024, 23:13:55
Lično ne vidim potrebu da cela drška bude u pluti ili evi kad većinu vremena ruka bude kod mašinice

Sent from my SM-A546E using Tapatalk

Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: ibanezi poslato 05 Februar 2024, 23:54:34
Pluta je bila nekada davno mnogo lakša i mnogo ali baš mnogo skuplja od prvih penastih guma, pa je pluta, naravno različitih nivoa kvaliteta išla na štapove viših klasa, a penasta guma na ekonomske štapove. Pluta je naravno i bolji provodnik vibracija od gume, pa makar ona bila i penasta. Pa i pre možda 15ak godina kada su i na štapove najviših klasa počeli da postavljaju sada već evoluiralu eva penu, još uvek je pluta bila nešto, ali sad skoro zanemarivo lakša. Pluta kao prirodni materijal je ostala takva kakva je, a najnovije, savremene eve od lakih sintetičkih materijala su prošle kroz konstantno unapređivanje i mislim da su sad primetno lakše od plute, a i bolji provodnici vibracije, jer sa gumom više nemaju nikakve veze.. Nemam podatke o razlici u težini plute i najnovijih eva materijala, ali primećujem da su štapovi iz godine u godinu za koji gram lakši i tu razliku ne pripisujem redukciji težine blankova. Takođe, štapovi koji su sinonim osetljivosti, imaju svi odreda eva dršku. U svakom slučaju, ja koji sam nekada bio ogorčen na ekspanziju, pa zatim i punu dominaciju japanske mode i sve manji broj štapova prelepe klasične evropske škole, danas više ne bih nikada stavio plutu na štap. Ne samo zato što mislim da eva ima bolje karakteristike za osetljivi džig štap, nego što je krajnje vreme da shvatimo da smo doterali skoro do kraja i da su nam preko potrebne žive hrastove i svih drugih vrsta drveća šume i da je u tom slučaju pluta potrebnija hrastu plutnjaku oko živog, neposečenog stabla, nego nama oko blanka ribolovačkog štapa. Znam da ja kao pojedinac ne činim ništa značajno u pogledu spasavanja hrasta plutnjaka, ali bar perem svoju savest. smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: Vlajko 1 poslato 06 Februar 2024, 11:04:43
Sto se tice duzine drske stapa,meni najvise odgovara da predje koji santimetar iza lakta,ne previse naravno.Posebno ako koristim malo tezi dzig.Desilo mi se par puta da mi somce dodje na vobler nocu,tada sam pecao sa St,Croix LE 8,6 1oz.Drska kratka,uopste mi nije prijalo vitlanje sa takvim alatom.Fali tu malo dodatnog oslonca koji poprilicno znaci tokom borbe.Sto se tice tipa rukohvata,kod mene samo pluta.Volim taj old school fazon,prirodne materijale.Verujem da su ti novi stapovi sa evom,japanskog dizajna,osetljivi i udobni.Kakvi god da su,meni su izuzetno odbojni zbog takvog izgleda.Ako bih iz nekog razloga i kupio neki stap sa evom,to bi bila varijanta sa punom drskom,nikako ove kao kod saranskih stapova.Cak ni kod fidera ne mogu da napravim kompromis u tom smislu,a ima bas dobrih .
smiley033
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: pikeman poslato 06 Februar 2024, 12:36:58
Citat: orka poslato 05 Februar 2024, 20:32:42Da, danas su retki štapovi sa full plutom, ali ima po neki..Pade mi na pamet Zeck peak Jg classic, a i rapala ima modela takođe sa oznakom klasik .. :smiley:
Mislim da Zeck ima sigurno dužinu drške koju si naveo ..

https://www.zeck-fishing.com/peak-jg-1-classic-8826200268

Ima :cheesy: , od vrha do kraja drške 48,5 cm.
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: milanstosic poslato 06 Februar 2024, 14:25:17
Crazy Fish Arion can be called exclusive spinnings that have set new weight limits for spinnings. Such a length-to-weight ratio has not existed so far, apart from the super luxury price category. What's more, the Arion spinning fittings are also impressive: titanium frame, single leg (T series) FUJI rings with SIC ceramic. VSS Fuji coil holder and top quality cork handle. Arion spinnings are also available with an EVA handle, but for maximum sensitivity, we still recommend a cork. The stopper has a lower viscosity than EVA and less dampening of blank vibrations. However, the pride of this spinning is not the fittings, but the blank itself. The spinning handle itself is not very light or miniature, the blank itself is made of Japanese Toray Nanometer 40T carbon. For a frequent spinner, the question arises as to what is the infinite lightness of the tool, what is the difference between 10g or 20g, and even if you put on a reel that weighs 3-4 times more, all the pleasure will disappear. The answer here is very simple - the lighter the tool, the more sensitive it is. And the weight of the reel itself is in the palm of your hand, so it doesn't put extra strain on your wrist, unlike a bats blank, which weighs a lot on your wrist. If the load on the wrist depends only on the weight of the spinning, then the overall sensitivity of the tool is still determined by the total weight of the tool and the reels should be chosen as light as possible. Now Shimano , the largest and most advanced reel manufacturer, produces super light reels at an affordable price. In the premium segment, of course, no one will match Shimano Vanquish, and by allowing a price cartel, Shimano Vanford and super 2021m will reign. news Shimano Ultegra FC.

Uvek, ako može, pluta što se mene tiče.

Ovde nađoh ako neko želi da proverava, a znam za to mnogo ranije i sa drugih mesta:
https://www.baltijoszvynas.lt/en/spinning/spinning-crazy-fish-arion-cork.html
Naslov: Odg: Dužina drške varaličarskog štapa
Poruka od: slob poslato 06 Februar 2024, 14:47:10
Što se dužine drške tiče mislim da tu postoji neko osnovno pravilo: teži ribolov- duža drška, lakši ribolov - kraća drška. :wink: