Dužina drške varaličarskog štapa

Započeo slob, 13 Jun 2014, 20:17:33

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

marina1983

Rekoh ti lepo pogledaj energo tim spin bejd  a i okuma cx ti je sad na akciji

ibanezi

 Ono bi otprilike bio 3metarski Sporteks kew si spin 150gr, ako ne i kew wels 250gr. Ako neko ima oko sokolovo da pročita šta piše na močugi, neka me ispravi ako grešim. Diže smuđa  na daljini na kojoj ga je upecao iz kontre. Ja bi to ipak malo skratio i od dole i od gore i o'šo da popujem tunama :lol: U pravu si, svi smo mi pomalo različiti i svako od nas ima svoju predstavu zabave. Ali njemu je u svakom slučaju lakše nego tebi sa 45gramskom Okumom. Kad te neko osudi da džiguješ uzvodno okrugle ili u malo boljem slučaju eri glavudže u jakom toku uzvodno onda prvo gledaš debljinu vrha pa tek onda dužinu drške. Ovi Sporteksi imaju i jedno i drugo jer su predviđeni za lov ogromnih riba pa su debeli u vrhu, a drška im nije takva da bi je udobno smestio na podlakticu, nego da bi sa dugačkom donjom polugom ostvarivao ekstremne izbačaje kada loviš  soma (kew wels) ili hame, lice i bakalare (seaspin) i imao pravilan oslonac na kuku sa ispruženom rukom kojom držiš štap kad zamaraš ribetine. Niko iz Sporteksa nije razmišljao o džigovanju dunavskog smuđa u Srbiji kad ih je crtao rapidografom na paus papiru.

jiggybaw

U čemu je razlika izmedju džigovanja smuđa i džigovanja bakalara?

Copetić

Po Zofovim izveštajima sa Islanda na fb mesenžeru, ama baš nikakva, osim što ribe od 1m i nisu tolika retkost.

ibanezi

 Pa valjda ima neke razlike čim na zander štapovima piše uglavnom 10 -40, pa i manje (moderni izuzetak Zanderkant do 100gr), a na kod štapovima najčešće 100 -200. Tehničke detalje ne znam, nisam džigovao bakalara.

jiggybaw

To bi značilo da je Sea Spin odličan stap za džigovanje, bez obzira o čemu je Đuđaro mislio dok ga je crtao?

ibanezi

 Ispalo tako, kažu i drinski mladičari koji su mu od prve našli primenu u džigovanju peševima i kofovima. Nema velike tehničke razlike, samo što je gabaritima kapitalni smuđ kao mladica ispod mere.

Copetić

Ništa onda, javljam ja Nedeljku da se zahebao što je jednog bakalara od metar izvadio na Skyroad 230cm 7-28gr. Ne može on to tako.

jiggybaw

Ne javljaj ništa dok ne proverimo o čemu je dizajner mislio dok ga je skicirao.

Germina

Momak sa klipa je koristio Sportexe Sea Spin 150g i  Black Arrow 40-80g...

ibanezi

Pa šta ako je skajroad. Ija sam ulovio bucova 6.5kg na jakoj Drini kod B Koviljače Okumom1.83 3 - 12 gr koja je objektivni 6gramac. Kao što i sad lovim smuđa 35 gramcem kratke drške iz zgloba na terenima kakve je Marina pokazao. I odgovorno tvrdim da je Sašima idealan štap za takve terene. Znaju proizvođači na kakvim se sve terenima lovi smuđ pa ipak i dalje prave zander štapove do 40 gr. Samo su pronicljivi Ameri iz Kvantuma osetili veliku ciljnu grupu nemačkih tradicionalista, bečkih klasičara i tvrdoglavih homobalkankusa i sklepali močugu i napisali zanderkant. Ima na Savi i težih terena nego ovih Marininih. U maju i s jeseni povišen vodostaj na Ravnjanskom kamenu gde još par km uzvodno udara sa ušća nabujala Drina je surova naspram ove Marinine pitomine. Idealno da se džiguje 35gamskim Cdom ili Sašimom! I to bacanjem nizvodno a povlačenjem uzvodno iz zgloba. Što god napišem "majstori" varalice se sprdaju sa mnom iako sam i pokazao i dokazao kako se lovi smuđ. Valjda zato na forumima imam prijatelje fideraše dok su varaličari na nivou statističke greške. Zato mi se i ne odaju moje tajne koje u stvari u celom smuđaroškom svetu nisu tajne nego normalne stvari koje omogućuju lak i udoban lov smuđa štapićima kojima se uživa u izvlačenju umesto glisiranja pri kojima smuđ povrati creva iz utrobe. Da ne bi u očima početnika ispadao budala predstaviću ovu banalnost koju u zemlji Tesle i Pupina niko ne može da se seti ili ko se setio pravi se lud ko ja dosad. Ovo sa slike u težini od 20 do 25 grama tone brže nego 30, 35, pa i svih 40 gr. Pri povlačenju pravi otpor kao okrugla glava od 15ak grama. Veći otpor daje silikonac vezan 5 do 10 cm iznad opterećenja nego opterećenje. Zato na jakom terenu tvister ili šed uzanije forme. Svakom početniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike će biti jasno o čemu pišem. A majstori neka lome plećke i podlaktice i plaćaju masažu stopalima posle svakog pecanja. Uzgred silikonac na ovoj montaži propada prirodno horizontalno, ne ponire u vertikali. Nemoj da mi neko od "eksperata" kaže da je ova montaža neuspešnija od klasične na džig glavi.Tužiću ga za širenje neistine a na sudu ću kao dokaz priložiti zahteve za zabranu ove montaže u nekim zemljama kao nehumane. Pa majstori eksperti vucite 50gramske glavudže i glisirajte kilaše i dalje a ja ću i dalje da pecam na istim terenima, istim džigovanjem kao vi štapom od 136gr težine sa drškom od 30 i neki cm na 2.6 m dužine. Ako nekog još neke stvari interesuju oko lova smuđa može na PP po tarifi koju ćemo dogovoriti. :lol:


Germina

Tehnika je ubitačna i za varaličarenje soma po strogom dnu u kombinaciji sa plitko i srednje roncima   :thumbup:

Copetić

Meni su tereni oko Pupina (gde i Marina peca) najlakša mesta što se tiče Dunava, uglavnom tepsijetina bez nekog loma i krša i jakog toka, ponegde neka rupa, sprudovi iza stubova mosta, potopljen nasip i korenje nekih vrba i to je to. Slično Savi uzvodno do Umke, čak Sava zbog svoje regulacije korita ima bolje konfiguracije od Brankovog Mosta do Međice, da je korito ostalo isto kao pre izgradnje regulacije kod Ade Ciganlije ne bi voda onako nabijala spoljnim delom okuke od Sajma do Brankovog. Obe reke udaraju i usporavaju jedna drugu u tom potezu par km uzvodno... totalno oftopičarenje ali sam morao.



jiggybaw

Citat: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 13:55:28
  Da ne bi u očima početnika ispadao budala predstaviću ovu banalnost koju u zemlji Tesle i Pupina niko ne može da se seti ili ko se setio pravi se lud ko ja dosad. Ovo sa slike u težini od 20 do 25 grama tone brže nego 30, 35, pa i svih 40 gr. Pri povlačenju pravi otpor kao okrugla glava od 15ak grama. Veći otpor daje silikonac vezan 5 do 10 cm iznad opterećenja nego opterećenje. Zato na jakom terenu tvister ili šed uzanije forme. Svakom početniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike će biti jasno o čemu pišem.
Evo meni kao pocetniku koji poznaje elementarne principe fizike i hidrodinamike nije jasno kako tvoju originalnu montazu spustas u kanal pa, potom, vadis iz kanala koji je 30-40 metara daleko od obale pri protoku od 2500m3/s  :question:


Spojene poruke: 09 Decembar 2019, 18:15:37

Citat: ibanezi poslato 09 Decembar 2019, 13:55:28
  Zato mi se i ne odaju moje tajne koje u stvari u celom smuđaroškom svetu nisu tajne nego normalne stvari koje omogućuju lak i udoban lov smuđa štapićima kojima se uživa u izvlačenju umesto glisiranja pri kojima smuđ povrati creva iz utrobe.   
Smudj ide istom brzinom napolje i sa Sashimom i sa Zanderkantom a meni licno je mnogo intenzivniji osecaj borbe sa ZK jer imam osecaj da ce ga smudj od 2kg iscupati iz ruke,... ustvari kad izvlacis smudja 30gramcem vise uziva stap nego ti. :lol:

ibanezi

Pa ne znam. Valjda isto kao ti okruglu olovnu glavudžu. Ne vidim neku razliku. Jedino je meni verovatno malo lakše. Sad išao malo ispred kuće na pola sata da proverim Imam baš teren sa kanalom na 30ak metara. Nekonvencionalan mamac, nekonvencionalna montaža, nekonvencionalno otežanje više nego duplo lakše od klasičnog ustaljenog na tom terenu, nekonvencionalan 35 gramac sa nekonvencionalnom kratkom drškom kakvu sam ja sebi odmerio i konvencionalan smuđ. Da nije počeo vetar sa kišicom još bih ostao da ulovim većeg da slika bude lepša. Ovako slabije obučen na brzaka nije mi bio gušt.


Teme sličnog naslova (10)