Kako namotavate strunu na špulnu?

Započeo pikeman, 12 Oktobar 2010, 23:42:01

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

glos

Samo gledajte i ti i Dupli da vam pod predviđenim uglom ulazi.
Milanov pristup je na tu temu, najbezbolniji.

slob

E Glosu Glosu...Šta to napisa? :shocked:
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

glos

Vidiš ovde kako na drugoj slici, lik drži, doduše silk..

Tik iza i odmah do, mjesta prolaska kroz prvu kariku.

https://www.bassfishingandcatching.com/spooling-fishing-line.html

Takođe kaže da vidiš da grešiš ako posle deset namotaja silk počinje da se frče.

Doduše ja ostajem pri svome da tenzijom i onim što izađe iza svaki smjer je proizvoljan, od raznih stvari među prstima, najviše tačkom, količinom pritiska, debljinom, dužinom kontakta itd. ovisan. Što znači da i ako smjer do prstiju valja,  ne frče, posle se sve isprevrće.

P.S.S Za pletenicu nema veze smjer, nego skliskost i vode sadržina, obim, . Što onu Milanovu motalicu čini samo za strunu dobrom.

Ps3 i prestani me više o svemu dodatno propitivati.. jer se osjećam zbog mladih plavih orlova obavezan i suvišno pojašnjavati.

milanstosic

Sve u svemu voda meni ne smeta nego je meni dodatna i suvisna dogma. Cak i ako joj se podize temperatura da omeksa monofil bilo bi korisno pitati, a na koju temperaturu i opet ce odgovor biti takav da se zakljuci da je beskorisno.

Sa druge strane, kako got da motamo, bice uvrtanja, vise ili manje. Na novom koturu monofila manje nego na vec premotavanim.
A sa strunom pazljivo... i ona se itekako uvrce i moze da se upropasti. Meni onaj premotac kineski pomaze da ne mislim hoce li struna da se krza na ivicu kotura koja moze biti sa prorezom. A kad treba da namotam sa spulne na kotur, tek tu mi zavrsi posao.

Slob, Glos, hvala na obrazlozenjima i strpljivoj komunikacij. Hvala i ostalima i jos jednom se izvinjavam svima koji su razumeli da mi se kod vode jedino ne svidja sto je beskorisna i dodatna peripetija, a da nekontrolisano tandrljanje kotura po kanti tek nije normalno i dovodi u zabludu, cak steti narocito kad ima boljih metoda. Sve ostalo je ok. Koji nisu razumeli i to je ok.

I svaka cast takmicarima i njihovim prijateljima narocito ako imaju volje da podele pravo znanje. Ocekujem nove clipove sa demantima zastarelih i stetnih metoda ako su pravi likovi u pitanju.   :cheesy:

glos

Eureka.


Iskreno govoreć` ja prvi nikada nemam volje - strpljenja, za razna, sipanja, nosanja,  kvašenja. Ali sada nakon ovog videa gledaću da imam takav lonac u blizini. Jer kada je blizu i pri ruci mnogo doprinese manjoj muci. A time i primjenjenoj nauci. Na koncu mnogo je lakše u ovakvom, loncu..



Za veće špulne ( 600 m - 1 km 0.50 - 0.70 mm ) ču ovako kroz sredinu, a mini ( 100 - 200 m 0.16 - 0.30 mm strune ) mogu na tu za paru rupicu. Nema oštre rubove, staklo to od rupe za šrafljenje ručke..





P.S. Slobo, sada motajući preko noći kvašen silk, pomislih na momenat da sam pustio čvor, kraja, na druge role turu zavezan, da prođe. Jer je od pravilno popunjene špulne, na milimetar ispod ruba špulne, sada prešlo u prepunjenu špulnu, na milimetar preko ruba !!  Znači isti silk ista dužina, špulna prepunjena.

P.S.S. Silk više ne pokazuje ni F od federisanja. A bio je sklon. Suv.

Ps3, dodao sam u toplu vodu sinoć i ovaj kondicioner za kosu. ( Valja bilo koji, za suvu i slično, sjaj.. )




08 Maj 2024, 10:16:53







Mali upgrade. Taman mi silikonski čepić, bivša stopica blendera, probušen burgijicom od 1 mm stane, i daje tenziju, zaustavlja suvišnu vlagu, a i ispravlja i isteže dodatno, te time doprinosi pozitivno, namatanju.

laki22



Sent from my MNA-LX9 using Tapatalk


Fortis

Taman se smirile strasti, kolega opet diže tenziju i neizbežnu raspravu  :lol:

11 Avgust 2024, 08:36:30
Digla se polemika, a moderne tehnologije danas rešavaju stvar. Pre par meseci krenula ozbiljna debata, a gledajte šta nude kinezi, odnosno temu i za koje pare

11 Avgust 2024, 08:37:12



milanstosic

U p.m., ja sam to svojevremeno preplatio. Bilo je sigurno bar 100rsd više. Pojedoh se živ.
Šalu na stranu, sjajna stvarčica za razne manipulacije sa strunom i monofilamentom. Mnogo mi se sviđa podešavanje tenzije.

Ove fore sa vodom i omekšavanjem monofilamenta preko noći očigledno imaju smisla. Uz korišćenje i ove spravice verujem da bi ugođaj bio potpun.

Glos,

Šta se dešava kada monofilament izgubi vodu posle nekog vremena? Jel se namotaji dotegnu/sabiju ili postanu labaviji? Ozbiljno pitam jer vidim da se zapremina spakovana na špulni menja kad monofilamnet popije vode pre namotavanja pa se pitam šta se dešava kad se isuši usled dužeg perioda bez korišćenja...

glos

Ništa primjetno. Vrati se tih mm dva u svoja ležišta. Doduše ja ih redovno pošpricam vodom, ako stoje.
Evo ih nakon 5 godina bolji nego kada su bili novi. BBG silkovi.

Želio bih ovom prilikom dodati da se uvjek treba do ruba špulne, posebno strunu, doterati. Podmetanjem ako treba, i koliko treba, čega treba. ja stavim ispod duct tape.
Naime, produžio sam izbačaj za deset metara, nakon što sam doterao do ruba, 1 mm od kraja - početka - ruba. A do nedavno mi se nije dalo, a i nisam htjeo rizikovati birds nest, nego sam cjela 3 mm ostavio.

milanstosic

Mnogi ne razlikuju šta je rub ili ivica do koje može slobodno da se ide, a preko ne bi nikako trebalo. Kosina kojom se završavaju usne špulne je svojim donjim obimom granica. Ovo napisah zbog mnogih koji teraju preko te kosine. Kod Daiwa ta kosina izgleda manja nego kod Shimana pa neiskusni i mlađi ribolovci pogreše.

Lično namotavam solidno čvrsto  strunu kada je prvi put namotavam. Samim zabacivanjem dobiju se posle labaviji namotaji, a i struna se malo raširi od trošenja. Kad tempiram granicu do koje idem gledam da to bude skoro do ivice koju sam gore opisao ili najviše 1mm ispod što se kasnije popuni olabavljivanjem strune. Nema mršenja sigurno. Zbog koncepta namotavanja i izlaznih usni špulne Shimano je pouzdaniji od Daiwe. Na Shimanu do promene strune nemam ni jedno jedino mršenje, a na Daiwi zna da zapadne jedno do dva u životnom veku strune. Nije problem u slaganju kao ni u samoj mašinici već u geometriji izlaznih usana špulne koje manje tolerišu greške ribolovca tipa laganih varalica i nedovoljno zategnute strune u kombinaciji sa vetrom, mrakom i ko zna sa čime još.

Teme sličnog naslova (10)