Testiranje štapa savijanjem – statička merenja

Započeo slob, 19 Februar 2017, 11:10:16

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Bobiska

Ako sam dobro shvatio stap ste narucili ili ste ga negde ovde videli i kupili. Posto i ja negledam puno sta pise vec sta ja kazem o stapu.

Spojene poruke: 13 Decembar 2017, 15:59:59

U stvari trebao sam odmah da napisem da li ga ima neko ima u ponudi, da  moze se vidi taj stap.

slob

Pa moraš da gledaš deklaraciju štapa radi osnovne orijentacije. Ako ti treba 100gramac nećeš gledati 10gramce.

A šta znači pojam "Težina bacanja", koja je obeležena na štapu i šta znači varaličarima reč "bacati"?

"Težina bacanja" je obeležena na štapu i trebalo bi da pretstavlja objektivnu snagu štapa, a koliko tešku varalicu "bacamo" tim štapom predstavlja koliko teške i kakve varalice i u kojoj vodi rad štapa može da zadovolji ribolovca. Zato  pomenute dve "težine"  nisu jedno te isto.
Ima raznih varalica, raznih sistema varaličarenja, a osim toga ima i varaličara sa raznim osećajem u ruci i mozgu- sa raznim ukusima po tom pitanju.
Ako na štapu piše TBmax 90gr, Simpson_H će "baciti" džig varalicu ukupne težine 90 gr, džigovati i ako je zadovoljan rećiće –ovaj štap je realno označen. Mada u većini slučajeva za to je potreban štap obeležen sa najmanje 180g.
A šta će reći onaj koji istim štapom "baca" leptire, onaj koji džerkuje, onaj koji fideriše, onaj koji micari, onaj koji zabacuje za šarana, onaj koji .......i sve to na jakoj ili slaboj vodi? Da li će i njiima isti štap biti realno označen?
Zato mislim da se tu pojmovi bacanja prepliću.
Po meni, postoji objektivna "težina bacanja", koja treba da bude obeležena na štapu. A radnu težina bacanja deklariše konkretan ribolovac u konkretnim uslovima ribolova. Bez obzira da li je u pitanju vrsta varaličarenja ili neki druga tehnika ribolova.
Ta "objektivna težina bacanja" tj istinito i realno označavanje štapa je ustvari problem i predmet ove teme. Kako doći do te istine? Jer, svi će se složiti sa time da su iskusili to da se dva štapa isto obeležena ponašaju drastično različito u istim uslovima i rukama istog ribolovca. Jedan od njih je pogrešno označen. Koji? A možda su i oba?

Posebno je to ako je štap sa deklarisanom namenom pa shodno tome je i označena težina mamca. Onda je to vrlo približno onome šte će pokazati u praksi. Mada i tu ima varijacija zavisno od jačine vode i samog ribolovca.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Moguće je jer je kratak i krut, ne zamara pri vođenju varalice, čim štap krene da radi vrhom previše udobnost pri pecanju se gubi, to je ona priča može štap koliko je deklarisan, pa i više , a realno pola toga, vodiš varalice kao da zamaras ribu :takoje: No to je jedan od koliko, ima ih još siguran sam. No mnogo je veći broj onih na kojima piše nešto što nema veze sa stvarnoscu. Isto kao i ti, i ja biram štapove, platili smo školu s godinama, no šta ćemo sa neiskusnijim i naivnim kolegama koje varaju trgovci i pričaju im priče. Baš zbog toga vidim Slobova pisanja kao nešto korisno za ovaj forum. A i ima nas raznih, neko se veže za štap pa voli da zna što više o njemu, neko voli da stalno menja, neko da trpa i skuplja, ja sam od onih kojima uvek fali još jedan jer je njegovom predhodni našao manu. Nego da te pitam, izvinjavam se za off, pročitah negde da si imao Magnetic 8'3'' 32gr, možeš li mi reći malo više o njemu  :question:
Znoj nilskog konja je roze boje

slob

To sa "jačinom vrha", da se ne savija mnogo kod izdizanja džiga, mislim da ima direktnu vezu sa akcijom štapa. Jer štap koje akcija ima relativno jak vrh, pa štap spore akcije. Što brža akcija to je relativno slabiji vrh. I onda da bi zadržali brzu akciju, zbog kontre i osetljivosti, a da vrh bude dovoljno jak uzimamo ukupno jači štap - veće TB. Možda i odatle proizilazi nesaglasnost deklarisane i praktične težine bacanja kod džigovanja?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

simpson_H



Citat: slob poslato 13 Decembar 2017, 16:31:58

A šta će reći onaj koji istim štapom "baca" leptire, onaj koji džerkuje, onaj koji fideriše, onaj koji micari, onaj koji zabacuje za šarana, onaj koji .......i sve to na jakoj ili slaboj vodi? Da li će i njiima isti štap biti realno označen?


E vidis bas zbog toga trenutni trend je da se prave namenski stapovi i mislim da je to odlican put. Mislim naravno na varalicarce a verovatno se prenosi i na druge. I naravno opet je pocelo od musicarskih stapova pa imas dry fly rod, nymph rod, light i heavy streamer rod i slicno. Mozda ne u samom nazivu stapa ali u opisu ili seriji vrlo lako mozes da narucis stap na nevidjeno i ne budes neprijatno iznenadjen. Naravno svuda ima izuzetaka ali u velikom procentu unapred znas sta dobijas.



Sent from my SM-G930F using Tapatalk

A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ibanezi

Voleo bih da već jednom vidim taj Zanderkant uživo. Ono što pretpostavljam na osnovu Simpsonovog i Genjurinog pisanja jeste da je upravo prema nameni štap realno označen ne težinom bacanja nego radnom težinom koju podnosi bez problema, dakle 90 gr.= glava + silikon. Klasični spin štap na dužini od 2,65, težak 236 gr savremenog materijala bi zaista dobio čistu težinu bacanja minimum 150gr gornje granice. Tako da ne sumnjam u njegovu gornju RADNU težinu. Sumnjam u donju, mada, ako je donja samo težina glave na koju je pisac deklaracije zaboravio da treba nešto nataknuti, pa dobro.....samo što je to onda štap bar 30 - 90....ne može donja gola, a gornja sa silikonom :lol: Nego,ako je sve onako kako vlasnici sa ovog foruma pišu, meni je ovaj štap jako interesantan po sadašnjoj ceni od 80-90e! Prosto ne vidim bolji za drinskog soma glavinjaretinama od 50-60gr koliko traže neki bukovi i virovi oko Crne Bare. Ako sa ESN 10 -44, takođe radne težine (i tu je donja bez silkonca ili eventualno sa nekim mikro džigom :lol:) mogu da vučem 30, pa i 35, sa ovim bi 50-60 trebalo da bude igrarija. Ujedno ne treba mi drugi štap za lakše jer i one najlakše koje na Drini koristim od 25 verujem da bi izbacivao ko iz puške i detektovao šljunak i kaskade. Kruškaste zvečketine, takođe. Na Drinskog soma sa jednim štapom! Ako on to može, nije teško njegovih 236gr.  I ne čudi me što ne umara. Na slikama vidim baš dugačku dršku za štap od 2,65 i ostatak kraka poluge nije dovoljno dugačak da bi zamarao. A što bih se naizglisirao bucova i klenova....... :lol:

slob

simpson_H,
Namensko označavanje štapova jeste dobra stvar, ali samo pod jednim uslovom -da ne lažu. A biće toga kao uostalom što je i sada sa TB.
Zato bi bila najbolja neka nedvosmislena, objektivna i proverljiva deklaracija statičkih osobina štapova. A onda na osnovu toga uvek može da se izvede zaključak o bilo kakvoj nameni štapa. Akcija i Snaga štapa je jedan od načina za to, ali potrebni su i standardi za takvo označavanje. Oni sada baš i ne postoje jer metode za merenja na štapovima nisu utvrđene i obavezne za proizvođače. A nisu utvrđene, ne zato što to nije moguće, već jer im se može. A tako će verovatno i ostati.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

simpson_H

Jeste u pravu si. Lagace uvek.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

sasabosko

No,sta cemo, testom krive se izracunava gornja bacacka vrednost, sta je sa donjom, kako su izracunali recimo 5-100gr :question:
Znoj nilskog konja je roze boje

srdjanpn

Dodali mu 500eu na stvarnu cenu napisali limeni i ti ako oces veruj ako neces nemoras.

Isa

To sto nazvaste "objektivnom" tezinom bacanja, je iskljucivo subjektivna stvar.

ibanezi

 Pa nije baš tako. Objektivni radni raspon jeste vrlo subjektivna stvar, jer zavisi od ribolovca više nego od štapa. Neko će uspeti da oseti lakšu, nekom neće biti naporno da povuče težu glavu ( ili neku drugu varalicu) istim štapom. A težina bacanja nije subjektivna. Svaki ima svoj minimum za precizan i koliko toliko dalek izbačaj i svoj maksimum koji može izbaciti a da ne pukne. Tu ni snaga ribolovca, ni subjektivni osećaj ne igraju nikakvu ulogu. Štap može onoliko koliko može!
Citat: sasabosko poslato 13 Decembar 2017, 22:50:21
No,sta cemo, testom krive se izracunava gornja bacacka vrednost, sta je sa donjom, kako su izracunali recimo 5-100gr :question:
Saša! Proizvođač je po zahtevu Profiblinkera pravio taj blank. Dakle tb limenog nije fabrička deklaracija američke firme. Pošto sam  slučajno imao taj štap jedno pola sata - sat u rukama, bacao sam sve što mi je bilo na raspolaganju i upravo iz radoznalosti zbog te tb sam akcenat dao na to, a ne na ambiciju da nešto zagrize.  Nisam ni pomišljao da ostim taj jedinstveni filing u zamaranju kapitalca :lol: Gornja granica tb nije sporna, a kakva bi i trebalo da bude na močugi koja ima skoro 300gr na 2,7m? A donja? Pa moj zaključak je da je čikicu iz Profiblinkera koji je motao limenog i stvarno se trudio da sve bude filigranski odrađeno mrzelo da na sve to još dopisuje i 0 iza 5ice. :lol:

sasabosko

Ne radi se o limenom,ima mitchell privilege sea spin 5-100gr, kostao 50-70e, a nije jedini, zatim CMW Mp1 20-100gr, uz more slicno deklarisanih. Jedini stap koji moze da vodi i nosi toliki raspon je drska od metle, ili metalna cev, a da se pri tome ponasa isto :takoje: Ibanezi, znam ja to, akcenat moje price se odnosi na to da se manje ili vise pise napamet, pa ako hocemo tako svakom stapu je donja granica 0,01.  Cak i kod napisane srednje vrednosti, optimuma se gresi, a kamo li gore, dole, ovaj Slobov prikaz je samo pomoc nekome ko zeli da zna otprilike pravu gornju tezinu bacanja svog stapa, naravno moraju se ispuniti uslovi za sve to :takoje:
Znoj nilskog konja je roze boje

slob

Za gornju granicu TB napisanu na štapu lakše je pretpostaviti šta bi ona trebalo da znači, dok je za donju to malo teže. A još teže je "izmeriti" ovu osobinu.
Uobičajeno je da je ona oko polovine gornje granice, a drastično veći odnosi kao što su 5-100g zaista deluju začuđujuće, pa se čovek normalno pita šta donja granica uopšte i označava. To dodatno komplikuje shvatanje toga šta uopšte i znače rasponi težine bacanja koji su naznačeni na štapu. Ali, ma šta značila donja TB sigurno nije donja granica štapa kod džigovanja. Svi znamo da je tu važna osetljivost štapa, a ona ne zavisi samo od donje TB.
Svojevremeno sam merio dobačaj štapa  sa promenom težine koja se baca. Rezultati su bili to da dobačaj linearno i direktnoproporcionalno opada sa težinom tereta koja se baca. Ne postoji granica od koje dobačaj naglo počinje da opada već je proporcija približno: upola manja težina koja se baca = upola manji dobačaj. I tako ide sve do 5gr na štapovima od oko 50gr gornji TB, a verujem da bi ista proporcija išla sve do 0g, nisam merio.
Jedini zaključak koji sam mogao da izvedem je da je deklarisanje donje TB poprilična besmislica.
Gornja granica bi trebalo da označava granicu rizika od loma, a procena rizika je opet stvar opredelenja proizvođača. Neki će ostaviti manji a neki drugi proizvođači veći stepen sigurnosti. Koliki, mi ne znamo, niti je ona propisana a niti oni to deklarišu. Tako da je i ta gornja TB diskutabilna i neujednačena.
Za ovo bi moralo da postoje propisani standardi (kao što je DIN ili nekada YUS) koji bi bili obavezni za proizvođače, a gde bi bilo tačno definisano o čemu se radi. Ali toga koliko znam nema. Jedino gde bi nešto i moglo da se pronađe su standardi IGFA (Internacionalna Gejm Fišing Asocijacija). Ja na žalost ne znam engleski jezik inače bih se već davnio detaljno informisao o ovim pitanjima kod renomiranih proizvođaća ili kod pomenute asocijacije.

Ali bez obzira na sve prethodno rečeno činjenica je da kod dva štapa, prilikom njihovog savijanja, postoje razlike. Za neki štap će trebati veći a za neki manji teret da bi se savio do neke granice. Bila ona 1/3 ili 1/2 sopstvene dužine, ili do 90 stepeni vrh, šta se već usvoji kao standard.
Takođe prirast tereta za isti stepen savijenosti će biti različit kod različitih štapova (Akcija).
Treće, nema! I sve je to poznato od kada postoje štapovi za pecanje, a dogovora i obavezujućih standarda još uvek nema.



Spojene poruke: 14 Decembar 2017, 10:35:53

Ustvari suštinsko pitanje na ovoj temi je: Kako i zašto se proizvođač štapa odlučuje da deklariše neku TB na konkretnom štapu?
On može i da projektuje štap sa određenim bacačkim karakteristikama, ali kad uradi njegov prototip logično je da mora da proveri da li je postigao ono šro je hteo. Kako on to radi, kako meri i kako odlučuje šta će napisati na štapu?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Batica

Ko nije pecao sa pravim Limenim, ne zna sta je stap.
Limeni se izgovara sa postovanjem i stap koji sigurno nece skoro biti napravljen.
Ljudi su stim stapom bacali olovne glave od 10-80g. A nije pravljen za jig.
Danas glupi Nemci prodaju taj stap za 1000-1300€. 500€ vise nego sto vredi, sto neki napisase ali nema veze.
Sam blank koji su Ameri pakovali kostao 400€. Dan danas ne mogu da otkriju nacin na koji su slagali i motali karbon. Zato je kostao 400€.
Sto se tice realne oznake evo  primera stapova
Sva serija cts sd bacaju onoliko koliko pise. Ako pise 75g baca 50g + sed 10-12cm.
Lione 50g 8f radi heluva 60g + 10g shed bez problema.
CD Taiha 50, 35g glava + sed 10-12cm Bluer rapid isto.
....itd
Cts Salomon serija pise 60g.
Ljudi kupli probali ne moze preko 30g. Sranje..
Nije, nego stap napravljen da u brzoj vodi bacis meps, kasiku, vobler, od 20-30g ali zbog protoka vode dobija se otpor od 50-60g.
Neki vobleri or 7-9cm i 15g u vodi prave otpor i vibraciju  kao neka riba od 100-150g. Ko nije pecao soma na Crankbait voblere, dubokornce, nema predstavu o cemu se pise. Jos ako proba na neku budjavu jeftinu masinicu, ostace mu rucica od masinice u ruci posle pecanja.
Kupe prvoklasnog Dzapaneza od 350-500€ na njemu pise 30g a on ne moze 20g.
Nisu Dzapanezi idioti, nego napravili stap da baca vobler od 20-30g koliko neki ne mogu jig glavu od 30g da zabace. A pri tome moze soma od 30kg da izvadi bez problema.
Bay caster 130g koji ja koristim za soma baca koliko pise. Olovne glave lete koliko ima kanapa.
Bacao sam najteze sebile 70g. Teze nisam imao. Ali ta sebila u vodi pravo otpor kao da ima 200g.
To je razilka izmedju stapa koji kosta i made in USA, Zeland, Japan... i PRC-a.


Poslato sa Dunava uz pomoć Tapatoka

Teme sličnog naslova (10)