Spojevi štapova

Započeo pikeman, 09 Oktobar 2009, 23:15:21

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

juzba

Vjerojatno je bolji od dvodjelnog, ima, možda bolji raspored vodilica, ali to je ako si blizu vode, ili ga imaš gdje držati na samoj vodi........
Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo! Bolje junački pobjeći, nego kukavički poginuti!
Ko izgubi dobitak, dobije gubitak! Bolje ispasti budala nego iz vlaka!
Bolje živjeti cijeli život bogat nego sedam dana u siromaštvu!

maverick

nisam probao..a ne znam sta bih radio sa tako kratkim stapom, kad sam navikao na ove dugacke...a iskreno u auto mi stane i taj od tri metra bez rasklapanja...otvorim onu rupu na zadnjem sicu i proguram ga do stakla

juzba

Pa vjerojatno iz čamca ali ni meni nije štap štap ispod 3 metra, ljepša je borba sa dužim......
Mi ništa ne obećavamo i to ispunjavamo! Bolje junački pobjeći, nego kukavički poginuti!
Ko izgubi dobitak, dobije gubitak! Bolje ispasti budala nego iz vlaka!
Bolje živjeti cijeli život bogat nego sedam dana u siromaštvu!

pikeman

Ribolovački bukvar za mlađe i starije početnike

Kratak spoj

Uvek treba prvenstveno obratiti pažnju na akciju štapa. Podrazumeva se da se štap prvo bira prema snazi (težini bacanja) i dužini, ali akcija je ono što razlikuje običnu motku od finog alata za pecanje. Kao što odelo ne čini čoveka, tako na kvalitet štapa ne utiču karike, pluta, rolenhalter... Blank je duša štapa! Sve ostalo je šminka - čak i SiC karike se mogu istrošiti pa zameniti, ali blank ne. Štap je blank! Na blanku su najkritičniji spojevi. Ta su mesta od vitalnog značaja - tu štap obično pukne, a od tipa spoja zavisi balans, snaga i akcija štapa. Spoj je jedino mesto na blanku koje se troši, pa zato treba spojeve često pregledati i štititi, mazati i čistiti. Danas postoji uglavnom tri načina spajanja: najčešći je tzv. ,,put over" - gornji nastavak se navlači na donji; najbolji (sve više šaranskih, a ne samo varaličarskih, ima taj spoj) ,,spigot" - kad se gornji deo navlači na trn, koji viri iz donjeg dela; a najređi ,,put in" - gornji deo se uvlači u donji (ali to je istovremeni i najčešći - najređi je kod štekova ali svi teleskopi su istovremeno "put in", jer se gornji deo izvlači iz donjeg).


Spigot



Najkomplikovaniji za izradu, ali ima niz prednosti. Može se rolovati blank u komadu, pa se preseći na polovini (stari House of Hardy Favourite), da bi se dobila što kontinuiranija akcija. Konus blanka je ravnomeran, a masa gornjeg dela proporcionalno manja od donjeg. Debljina zidova na spoju i gornjeg i donjeg dela je jednaka! Ako se napravi trn od kvalitetnog materijala i precizno ugradi, dobija se ,,jednodelni štap iz dva dela". Skup je, a nedostatak je što, kad se istroši, gornji nastavak spada po trnu do donjeg nastavka, ali su zato to najelegantniji štapovi.


Put in



Dobro rešenje za jake štapove velike težine bacanja. Zidovi moraju biti debeli, pa je logično da se gornji nastavak uvlači u donji, takođe sa debelim zidom. Tako se postiže da masa gornjeg nastavka bude manja, štap bolje balansiran i znatno lakši, nego kada bi se gornji navlačio na donji, ili na trn. Prilično su elegantni - uprkos svojoj masi. Mora biti vrlo precizno urađen! Nedostatak je da  kad se izliže u spoju, duboko ulazi u donji, često se događa da gornji deo izleti prilikom snažnog zamaha.


Put over



,,Najbezbolniji" je za izradu i vrlo dugotrajan - kako se vremenom troši, tako gornji spada po donjem, obezbeđujući konstantno čvrst spoj. Naravno, ako je precizno ispoliran, a konusa dekvatnog ugla. Nedostatak je prevelika masa gornjeg nastavka, tako da (skoro svi - čast izuzecima) štapovi sa ovakvim spojem imaju preveliku težinu i loš balans, zbog velike mase gornjeg dela. Kraći varaličarci, a manje težine bacanja, sasvim su dobro balansirani, ali ako su od 3m ili duži, t.b.preko 40g, već jako vuku unapred, a preko 60g su toliko debalansirani da užasno umaraju. Međutim, i mnogi vrhunski štapovi imaju put over spoj, recimo, svi legendarni Sportexi, pa čak i ovaj lepi šestodelni mušičarac, čiji je blank od lepljenog bambusa.


Da lako ulazi a teško izlazi potrebno je mazanje. Spojeve treba redovno čistiti od prljavštine i sitnog peska, da se ne izgrebu. Povremeno ih (posle desetak sklapanja i rasklapanja) fino premažite parafinom, može i običnom svećom. Dihtovanje je mnogo bolje, a tanki film parafina štiti nastavke ili trn od habanja. Tretman parafinom je obavezan jer će inače spojevi brzo dobiti ,,luft", a ribolovac će zbog toga još jače nabijati nastavak, i tako još više habati spoj. Na nastavak premazan parafinom drugi deo štapa lako naleže, pa je nepotrebno jako navlačenje i često kontrolisanje.


Kad se zaglavi obično dva jarana vuku i uvijaju nastavke u suprotnim smerovima - dok pametniji ne popusti. A vrlo često popusti štap - pa pukne! Naročito tanušni teleskopi. Ne rotirajte prejako - karbonska vlakna nisu jaka na poprečne napone. Moguće je da je sunce pregrejalo blank (sva tela se na toploti šire, izuzev čvarka!), pa je dovoljno da jedan deo potopite par minuta u vodu, da se ohladi...
Trofej

Objavljeno u WEB Trofej-u br. 2, možete ga preuzeti klikom na baner:


KUZE

Citat: juzba poslato 28 Februar 2010, 17:20:13
Imam štap koji je star oko 10 godina, meni jako dobar i na spoju je došao skoro do samog kraja, spigot, prešao sam tankim slojem voska i sad je distanciraniji od kraja trna ali se i teže sastavlja i rastavlja.
Nije najsretnije rješenje ali bolje nego je bilo.....
Dobro je kad se stap (malo) teze sastavlja i rastavlja, znak da lepo naleze... Naravno, tretiranje spojeva parafinom je dobra preventiva protiv trosenja spojeva... :takoje:

Primetio sam da mi se spoj stapa trosi ( stigao skoro do kraja). namazao parafinom i sad je ok. Drugi noviji stap redovno mazem ( "onim iza uva"  :lol: ) da se ne bi istrosio.

Keltan

Zaboravili smo da spomenemo da ima stapova koji imaju istovremeno  DVA  nacina spajanja  . A to je Shimanov Diaflash  . .  :cheesy: Mozda i zato ga je Shimano tada u kataloge reklamirao kao nesalomljiv pod ribom , sto je i tacno ako se ja pitam . Diaflash ima TRN ali i PUT over istovremeno.na gornji nastavak nekako je postvaljena jedna karbonska caura da je nazovem koja  precizno legne na donji deo stapa ,naravno preko trna obuhvati sam blank  .  .  . dok istovremeno TRN ulazi u sam blank gornjeg nastavka  . ..

ibanezi

Opet stara ,ali ne dorecena tema,pa cu probati da je ozivim-koji je spoj zaista najbolji?Sa200gramskim mocugama se nisam susretao nisu me zanimali  i o njima ne znam mnogo.Kada su u pitanju stapovi tb do 60gr,odgovorno tvrdim da su stapovi sa put over spojem u vecini slucajeva bolje balansirani.Bio sam sokiran kada sam to otkrio,jer je logika vristala obrnuto...Ali kod put over stapa rolovanog iz 2 dela,konus donjeg dela je daleko veci,nego kod spigot stapa.Ako su kod oba stapa precnici obima na kraju donjeg dela isti,gornji precnik put over stapa je znatno manji nego na kraju spigot stapa gde ulazi trn.Znaci sam donji deo PO stapa ima vecu moc balansiranja od konkurenta.Zatim,15-20cm debelozidog trna,a mora biti takav,jer je malog precnika,dodatno debalansira stap,a uz to masa[tezina]trna dobro prevazilazi razliku u tezini 2 gornja nastavka.Pre nego sto me razapnete na krst,uzmite nekoliko dobroodradjenih stapova sl.cenovne klase,iste duzine,tezine i tezine bacanja.Sokirace te se bas kao i ja.
A baska sto je stap sa spigotom u stvari trodelni.Imao sam,imam isad stap sa spigotom,ne kazem da su losi,AL DA SE ZNA.

slob

Citat: ibanezi poslato 26 Decembar 2013, 20:04:55
.......,a uz to masa[tezina]trna dobro prevazilazi razliku u tezini 2 gornja nastavka........

Ovaj deo mi nije jasan. Koja 2 gornja nastavka?

Usput, ono što sam ja zapazio kod put over spoja. Kada se na spoju posmatra spoljni prečnik gornjeg i donjeg dela, gornji je veći a donji manji, normalno da bi ovaj mogao da uđe u gornji. Ako sada posmatramo konus gornjeg dela štapa, videće mo da se spoljni prečnik , kada idemo prema vrhu, naravno, smanjuje i ono što je bitno, dostići će spoljni prečnik donjeg dela štapa tek posle čitavih 30 cm. Isto se odnosi i kada posmatramo donji deo. Iz ovoga bi moglo da se zaključi da ako bi ovaj štap imao spigot spoj, trebalo bi da se odstrani 30cm od gornjeg ili isto toliko od donjeg dela, da bi sada spoljni prečnici oba dela na spoju bili isti. Dakle štap bi bio kraći za čitavih 30cm!!??
Ovo je mereno na štapu dužine 270cm. Kakve to posledice ima na oblik savijanja štapa, ne znam.


"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Izvini-mislio sam reci da masa trna prevazilazi razliku u masi gornjeg nastavka put over stapa i gornjeg nastavka spigot stapa.Cak nije potrebno uporedjivati cele stapove.Dovolljno je uzeti donje delove stapova bez obzira na karakteristke[tb,akcija,pa cak i duzina]i naci tacku balansa donjeg dela.Kod dobrog PO stapa,tacka balansa je uvek negde na halteru.Kod cak i vrhunskog spigot stapa,tacka balansa donjeg dela je uvek iznad gornjeg dela rukohvata,daleko iznad haltera-pa sta ce on dalje da balansira,kad ne moze ni samog sebe.
Ono sto te zanima-ja mislim,da bi u oba slucaja,donji deo bio previse jak,da bi se sva akcija koju uzrokuje gornji deo i zavrsavala na njemu,jer nema snage da nastavi akciju[da savija donji deo]Imao bi slabasnu pecaljkicu,od oko 1-1,4m.[zavisi sta odseces]koju eto ne drzis u ruci,nego privezanu za drsku od metle,koja bi pukla iznad trna na malo vecoj bodorki-malo karikiram al' shvatas sta 'ocu da kazem.

Spojene poruke: 27 Decembar 2013, 18:36:13

Cak i kad bi seckao podjednako i donji i gornji deo dok ne dodjes do idealne tacke spajanja,rezultat bi bio isti. Skracivanje donjeg dela ga ojacava[ukrucuje],a skracivanje gornjeg dela slabi gornji deo.

slob

Sad mi je potpuno jasna rečenica. A nikad mi nije padalo na pamet da gledam problem balansa na taj način. Kad budem u prilici probaću to na štapovima.
Za ovo drugo, verovatno si u pravu da od put over štapa nikad ne može da se napravi spigot, jer donji i gornji deo nisu napravljeni iz jednog dela pa presečeni kao kod spigota, već su posebno pravljeni, prema potrebama ovakvog spoja. Bez obzira što bi kod spoja sveli prečnike nastavaka na istu meru .
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

pikeman

Citat: steva trd poslato 10 Januar 2010, 16:24:53
Po meni put over broj 1 zbog boljeg prenosa informacije smiley001 smiley003

Koliko spoj štapa utiče na prenos vibracije, tj. informacije?


ibanezi

Po meni prakticno nikako,ako je sve tacno proracunato i odradjeno.U slucaju spigot spoja,na tom mestu dolazi do prekida akcije,ali ako je trn u idealnoj proporciji[najkraci koji obezbedjuje siguran spoj],akcija se nastavlja,i mi tu nepravilnost u paraboli okom ne mozemo videti,ni u prakticnoj primeni osetiti.Isto toliko trn ukrucuje[ubrzava]stap-za nas suptilni osecaj-nista,volimo malo da se ...rcimo.
Put over,ako je sve idealno proracunato-masa,otpornost na savijanje.....kraka poluge[citaj gornjeg dela]prema donjem delu i idealno i uradjeno,jos manje utice na parabolu i brzinu stapa.
Samim tim nijedan spoj ne utice bolje na prenos vibracije,hocu reci oba utucu podjednako[mozda bi kompjuter nasao neku razliku za nas nebitnu]-cinjenica je da ribolovac istancanog osecaja moze osetiti razliku samo izmedju stapa sa bilo kojim spojem i jednodelnog stapa gde nema prekida u materijalu[pricam o vrhunskim stapovima,na nekoj jednodelnoj mocugi od ko zna cega..?]Oni koji tvrde da mogu osetiti tu razliku u slucaju razl.spojeva?....EJVALA IM-sve je moguce sem drvenog sporeta.

slob

U potpunosti se slažem, nema šanse da iko ili primeti ili oseti diskontinuitet nastao zbog bilo kog spoja, naravno kao što si i rekao samo ako je sve korektno odrađeno, a ima svačeg.  Razlike postoje samo na teoretskom nivou.
Što se tiče jednodelnih štapova, bez spoja-nastavka, sve prednosti, osim transportabilnosti, su na strani jednodelaca. U nekim segmentima su te prednosti manje a u nekim veće. Za mene lično, glavnu prednost jednodelaca vidim u tome što ne može da ti odleti gornji nastavak u vodu ili  doživi lom zbog labavosti spoja. Onome kome se to jednom desi postaje paranoičan pa stalno proverava čvrstinu spoja što je vrlo neprijatno.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Sad sam stigao s posla[sviranja]Upotpunosti se slazem s tobom s tim st bi dodao;ako ti ne daj boze pri nekom izivljavanju pukne kvalitetan jednodelac u svojoj prirodnoj tacki pucanja[negde oko polovine stapa] :rolleyes: trnovanjem dobijas isto tako kvalitetan dvodelac-mala sala u kojoj ima i puno istine. :cheesy:

berkley111

Ja sam sad podmazao sa voskom od svece spigot spoj na svom varalicarcu spin bladeu i kad stavim gornji deo na donji i kad krenem da vadim lako se izvadi pa se bojim da gornji deo ne poleti pri zabacaju, sta mislite jel moguce da se desi?

Teme sličnog naslova (10)