Snaga - veličina savitljivosti

Započeo slob, 07 Decembar 2014, 09:50:20

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ibanezi

Ako mi na štapu piše 15 - 25 lb, inače 10 -44gr, u kakvu ja opasnost dovodim štap kada podesim dril na 3-4kg. U ovom trenutku imam strunu 18lb čija je nosivost prevedeno negde oko 8kg.  I  ja podešavam dril negde na polovinu nosivosti strune, da bih se osigurao od pucanja na čvoru gde je nosivost manja. Inače bih još malo zategao :lol: Ne obazirem se na štap ni malo.  I štap ne može pući ne samo zato što je dovoljno jak da podnese takav dril, nego i zato što ni slabiji štap pri zamaranju nikad ne postiže dovoljan ugao savijanja da bi pukao. Uvek pre dođe do ugla kada počnu da deluju sile istezanja i počne da radi dril. Riba od par kilograma bar pri udarcu i kontri dovede do proklizavanja takvog drila, jer silu ne čini puka masa ribe. već se množi i sa ubrzanjem :takoje: Dril ispod bar 3 kg dovodi bukvalno do preslabe kontre kod tvrdoustih grabljivica i do mrcvarenja krupne ribe..Jedno je puko podizanje tereta pod nogama gde je štap zaista u opsnosti jer je teret neposredno ispod njega,i štap se pod pravim uglom savija, te dizanjem smanjuje i taj prav ugao, a drugo udarac na distanci, koji ma koliko bio jak, ne može dovesti do pucanja štapa, tj do savijanja do pucanja. Što god je distanca veća, savijanje je manje, ranije počinju sile istezanja koje bacaju u pogon mašinicu, tj kočnicu i dril. Tek ako krupnu, zamorenu ribu treba da dovedemo pod ruku, treba popustiti dril, jer jedino tad dizanjem vrha iza glave dovodimo štap u realnu opasnost da napravi taj ugao pod kojim će pući, ako riba iznenada pod samim nogama krene u poslednji očajničku beg. Sa teretom pod nogama, potrebna je veća snaga da dril proradi. Podesi slobodno dril na 3-4 kg,  drži štap u normalnom radnom počožaju kao kad vodiš varalicu, a neko drugi neka se izmakne  4-5 m, uhvati strunu i glumi ribu. I udarac i beg! Videćeš koliko lako u stvari proradi taj dril od 3 -4 kg bez ikakve opasnosti po štap. Eto, tako ja radim, i nikada mi nije pukao štap pod ribom.

slob

Ako je štap označen sa do 25lb struna i primeniš takvu ili slabiju strunu, onda, sigurno ne možeš preopteretiti štap jer bi struna trebalo da pukne pre nego štap.
Međutim, ima tu dve stvari koje me zbunjuju. Prvo 25 lib struna na čvoru, koji je svakako neizbežan, nije 25lb već manje. Na šta se onda računa? I drugo, pod kojim uglom štapa u odnosu na strunu se garantuje pucanje strune a ne štapa. Znamo da se podizanjem štapa iza glave opterećuje vršni deo a rasterećuje mašinica odnosno dril koji neće da prokliza pre nego pukne štap.
Razumno bi bilo da ovih 25lb važi za štap pod 45 stepeni u odnosu na strunu. A kod manjih uglova treba biti sve oprezniji i kako si i rekao treba otpuštati dril.

Da li je potrebana kočnica 5kg? Sa aspekta tvrde kontre možda treba, ali sa aspekta zaštite od pucanja strune potrebno je mnogo manje, tj može i slabija-lakša mašinica.

Kada kažeš dril 5kg, na šta misliš; da kočnica prokliza sa 5kg na struni ili kada se povuče rukom sa 5kg kod mašinice?
Ako kočnicu stegneš na 5kg silu na samoj kočnici onda bogami to neće lako da prokliza, a ja imam utisak čak teško ili nikako.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Napisao sam 3 -4 kg, a ne 5, zavisno od strune. Prema PP15lb koji mi je na spulni na sustain-u zatežem dril na nešto preko 3kg što mu je polovina linearne nosivosti. I to na mašinici, povučem strunu rukom iz mašinice. I  ništa to nije, na distanci pri zamaranju i pumpanju, kada dižemo štap do možda max 60 stepeni u odnosu na horizontalu, to je skoro isto kao kad povučemo rukom iz mašinice. Ne možeš porediti merenja na suvom i teret u vodi. Ne možeš imati predstavu mrtve težine na zemlji gde su prisutni i drugi faktori. Ti ribu ne dižeš, nego je zamaraš, dižuči i spuštajući štap do određenih uglova dok se ne umori i ne ispliva. Simuliraj tako i mrtav teret na zemlji. Zakači teret (zakači za panj, drvo na obali...našteluj na 3-4kg odmakni se na distancu i pumpaj kao da je u pitanju riba, znači nemoj dizati onako kako u praksi na pecanju nikad ne radiš, već baš pravilno, kako se zamara riba. Riba pokušava da pobegne, panj ne, moraćeš ti pri pumpanju da se odmičeš dok dril ne proradi.  Videćeš da 3 -4 kg  drila podešenog povlačenjem strune direktno rukom sa mašinice nije nikakav spektakl i da će dril relativno lako proraditi. Riba koju smo tako digli na površinu i privukli je već izmorena i nespremna za veliko iznenađenje tako da je potrebno samo malo opreznosti da sačuvamo nežni vrh. 5kg ne znam...ne pecam tako debelim strunama da bi bilo potrebno, ali mislim da ni to nije neka prevelika sila pri ciljnom pecanju velikog soma. Uostalom, video si one video snimke gde Zogama i nanofleksima dižu terete od 15 - 20 kg sa visine predstavljajući "snagu štapa" Taj teret dižu više silama istezanja, nego snagom štapa tj - savijanjem, jer štap nijednog trenutka ne postiže dovoljan ugao da bi pukao. Reklamni trik, ali to je i približnije praktičnom pecanju i izvlačenju ogromne ribe, nego dizanje tereta gde su i čovek i teret na zemlji. Ali nisam to zato napisao, nego - pri tom testu  na koliko mora biti podešen dril da bi se sa visine ,15 kg tereta rastavilo od zemlje? Mislim da mora bar na tih 15, na 14 bi radio dril zar ne? Zato mislim da ni 5 -6 nije nikakav spektakl. Saša piše da je 5kg previše i za ribu i ribolovca, da je ribolovcu pretežak dril od 5kg i da ne može da se ostvari. Uz dužno poštovanje kolegi, moram da napišem da moli Boga da njegove postove ne pročitaju lovci na tune, marline, ajkule jer bi se slatko smejali. Jedan prosečan marlin bi za minut izvukao oko 500 m strune koliko se otprilike mota na mašinu podešenu na 5 kg drila, pokidao ne osetivši i da je bio zakačen.  :bye:

srdjanpn

Sta ce ti tuna,marlin,zakacis bika 20kg da vidis kako se savija stap i radi dril iako je zategnut krvnicki i drzis ruku preko spulne.Nikad nisam razumeo to stelovanje drila na obali o kojima pisete,2kg flasa,3kg teg,niti pokusavam,sve te teorije u praksi su pogresne.

slob

I za mene je 5kg pa i 3kg prevelika jačina kočnice.
Pecam sa štapom 30gramcem. Kako podešavam kočnicu?, Zakačim varalicu za neki panj, nategnem štap da se dobro savije, pod uglom 90stepeni, kao da je test kriva u pitanju i podesim kočnicu da bude na ivici proklizavanja. I nemam nikakve probleme. Kada vadim ribu ne izdižem štap već ga povlačim postrance i gledam da ugao ne bude premali. Održavam tih oko 90stepeni u odnosu na strunu. Istina je međutim da mi kočnica blago prkliza pri kontri, ali to mi ne smeta ni malo.
Kada tako podešenu kočnicu povučem rukom iznad mašinice imam utisak da sila koja je pokrene nije veća od 300gr.

Nisam nikad to merio, nemam neki dobar dnamometar. Stalno odlažem nabavku jer hoću da ima memoriju max težine. Ima takvih ali do 50kg, što meni ne odgovara. Hteo bih do 10kg.
Na debljinu strune ne obraćam naročitu pažnju, uvek je jača nego je potrebno jer kočnica mnogo ranije prokliza.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Ibanezi, podigni istim stapom flasu 2l, onda ces shvatiti koliko je to, da taj drill ne kliza u kontri, bar ne tim stapom :takoje: Sto se mene tice, moje iskustvo kaze, neka drill tece, neka je konstantan, stace sve, samo pitanje kad :lol: :lol: :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

ibanezi

Saša pri dizanju mrtvog tereta ispod štapa, savijeni štap zbog velikog trenja na karikama povećava snagu dila, tačnije, smanjuje silu koja daje otpor i nje ne dolazi dovoljno da pokrene drl.. Ali tako se riba ne peca! Uzmi tu istu flašu od 2l i podesi dril na 2 kg kako kažeš.  Odmakni se od nje 20 - 25 ak m "u zonu udarca" :lol: i privlači je pumpanjem i namotavanjem. Jer tako se lovi riba! Pa javi utiske.

sasabosko

Sinoc sam popio par piva, pa ostah duzan objasnjenje. Da pitam drugari, kako vi znate na koju ste silu zategli masinicu, kaceci za nesto? Ja jos ne videh niti jednu na kojoj je oznacen drill u kg, jedino moguce tacno (priblizno) podesavanje je uz pomoc mrtvog tereta, postelovati ceo sistem na meru koju zelimo. Prosle godine kolega Germina rece meni da mu se desio problem s fin norom pri drillu 7-8kg, rekoh mu da je to vrlo ozbiljan drill, ali meni ne bese sasvim jasno. Kolega je kasnije testirao masinicu i shvatio da joj je max drag nesto preko 4kg. Riba u vodi nema masu kao na suvom, njena gustina tela je priblizna gustini vode, njenu snagu cine samo njeni misici, pa ko bi iz dubine digao soma 100kg na stap, nesto drugo kad na povrsinu njenog tela utice snaga vodenog toka. Jedno je sigurno, da je u zavisnosti od nacina i dubine savijanja stapa- duzine poluge od tacke oslonca, zavisi snaga podesavanja drila. Primer 3x duzi krak poluge, na kraju stapa 3kg mrtvog tereta, na masini 1kg. E onda se prosto pitam, zasto izmisljaju masinice s kocnicom 30kg, kad je odrziv drag kod vecine ribolovaca do 10kg, ne treba padati na to :takoje: Znaci svaki nas varalicarac do 120 pravih grama, opskrbice masina tipa zauber, arc, sa 5kg draga na papiru :takoje: Kad kontrirate, da li vam se stap savije vise od 90 stepeni, ako je u 90, shvatite da ste masinu postelovali 2,5x vise od toga, 40 tezina bacanja, 2,5 x test kriva :thumbup:
Znoj nilskog konja je roze boje

mrjr

Dril nameštam tako da kad rukom izvlačim odmah iznad špulne,ocenim koliko mi je potrebno.Kad pecam uz obalu sa manjim otežanjem,popušteniji mi je dril,a kad pecam na daljinu i dubinu, pojačam dril.Ko još meri kilograme,...Realno, u praksi ,mislim da mi je dril oko 1-1,5kg otprilike,jer mi tek na kilašu pomalo proradi  :smiley: Ova okuma kojom sad pecam ima dril 12kg, što je suludo u rečnom pecanju.Štap koji koristim ne bi izdržao više od 5-6kg drila,mislim.

DDj

Citat: mrjr poslato 22 Jun 2018, 11:49:40
Dril nameštam tako da kad rukom izvlačim odmah iznad špulne,ocenim koliko mi je potrebno.Kad pecam uz obalu sa manjim otežanjem,popušteniji mi je dril,a kad pecam na daljinu i dubinu, pojačam dril.Ko još meri kilograme,...
+1

slob

Kada će kočnica na mašinici da prokliza mnogo zavisi, osim toga koliko je pritegnuta, i od ugla strune u odnosu na štap.
Ako je struna u pravcu štapa onda se sva sila prenosi na mašinicu direktno i ukoliko je ona naštelovana na 1kg onda će je pokrenuti sila od 1kg i na struni. Štap nije ni malo opterećen dok je mašinica maksimalno.
Ako sada izdižemo štap, sve manja sila je na mašinici a sve veća na štapu i što više izdižemo štap tačka maksimalne sile na štapu se pomera prema vrhu.

Već sam opisao kako ja štelujem kočnicu. Praktično da prokliza pri opterećenju štapa od  1TC. To je za moj štap, izmereno, 1080g. Kada posle toga rukom probam da izvučem strunu kod špulne, sila je daleko manja od  1kg. Ja sam više puta štelovao kočnicu potezanjem preko štapa i zapamtio sam kolika je tada sila na kočnici, pa sad štelujem rukom napamet i otprilike. Može i malo jače ali ipak tu je negde.

Ima tu još nešto o čemu treba voditi računa. Ako je mamac zabačen daleko i špulna je poprilično izpražnjena, sila koja će pokrenuti kočnicu je tada veća nego što je podešeno sa punom špulnom.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Germina

Jeremy Wade se pre podešavanja drila na mašinici nakači na dinamometar pa zapliva svom snagom da simulira golemog soma....oko 20LB je sila kojom se otima  :cheesy: (6.40 minut)


slob

Da ne bi gušili temu speedmaster, citirao sam ovde par postova pa ako ste raspoloženi možemo da nastavimo diskusiju

citat srdjanpn:
Citat...............A zivo me interesuje kako vi to procenjujete dal je realno obelezena tezina bacanja,na osnovu cega.


citat DDJ:
Citat
Citat: slob  juče u 11:41:50
CitatKada je štap postavljen horizontalno a sila deluje vertikalno, bez obzira na akciju štapa, vrh neće zauzeti 90 stepeni sve dok se i donji deo dobrano ne savije...

To vazi samo za parabolike. Naravno da ce i donji delovi da se saviju i kod ostalih, ali kod vec pomenutih tipova stapova ostaje ogromna neiskoriscena rezerva snage pa to daje onda pogresnu sliku o ukupnoj snazi stapa.

Tvoje tvrdnje pobijaju osnove mehanike, gde je deformacija srazmerna opterecenju a obrnuto srazmerna otporu poprecnog preseka.

Drugim recima, test ce pokazati istu snagu slabijeg parabolika i mnogo snaznijeg stapa tipa navedenog ranije, jer ce se vrh pre saviti, a donji delovi ce ostati relativno neoptereceni. Prica funkcionise samo za parabolike, ali opet i za njih koliko je koji parabolican pitanje je. Kao i TACNO merenje ugla, koje je problematicno bas u zoni blizu 90 stepeni gde relativno velika promena opterecenja izaziva malu promenu ugla, vec je diskutovano.

Spojene poruke: juče u 12:07:26

Na pamet mi odmah pada tipican drifting stap za lov lososa. On je tipicno 40-50 gramac a vadi besnog lososa od 20-30 kg sa lakocom iz brze vode. Zato jer ima ekstremno, brutalno jak donji deo stapa. Prva trecina je nezna, da ne ulazim zasto.

Na test krive 90 stepeni bice jadan, jer ce se vrh odmah saviti.


Svakako, neosporno je, da postoje dva štapa koji objektivno imaju istu snagu. Ako Test kriva nije merilo snage štapova postavlja se osovno pitanje; kako prethodno spomenutu istovetnost objektivno i utvrditi, izmeriti?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Germina

Rod builderi koriste grafikon na osnovu koga mogu precizno da ustanove snagu i akciju štapa....

1. Identify the Power and Action of Rod Blanks
2. Easily Determine Guide Spacing
3. Compare Rod Blanks With Expert Precision



DDj

slob, nisam bas siguran sta stvarno zelis da meris kada govoris o snazi stapa i krivi savijanja. Tezinu bacanja ili sta vec?

Vidim da te interesuje tehnicka strana problematike. Stap je cista konzola a problematika savijanja konzole uci se na prvoj i drugoj godini tehnickih fakulteta i to je dosta jednostavna problematika. Uzmi neku dobru knjigu iz otpornosti materijala i isticaj ta poglavlja i bice ti mnogo sve jasnije. Ako vec nisi.

Uz upotrebu kompjutera moguce je relativno lako napisati program koji uspostavlja analiticku vezu izmedju konzole promenljivog poprecnog preseka i spoljnog opterecenja koje deluje na vrh stapa. Iz takvog programa ubacivanjem podataka za svaki stap i variranjem podataka moze se posmatrati promena krive promenom tejpera itd...

Teme sličnog naslova (10)