Max Drag

Započeo slob, 19 Januar 2015, 12:45:12

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Nekad ranije, proizvođači nisu davali snagu-kilažu  kočnice mašinica. A ne tako davno počeli su sa deklarisanjem tog podatka  i danas ih ima sve više koji ga daju.
A nedavno sam video da neki daju podatak max Drag čak i za štapove.

Npr. XZoga  daje za štap:
max Lure W. 60gr,
max Line W. 10-25lb,
max Drag  13 lb,
Best Drag  6 – 9 lb

Kako shvatiti ili kako praktično primeniti ove podatke, zašto ih proizvođači daju i sa tačno kakvim namerama? Da li je max Drag podatak za uparivanje štapa i mašinice ili služi nečem drugom? Npr. da bi označio otpornost na lom, i štapa i mašinice, pa možda i za uparivanje na toj osnovi?

Šta znači "Max Drag i  Best Drag" u deklaraciji štapova?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ossa

Hej, haj baš nas brige...

slob

Tema na koju si uputio, daje ili pokušava da da odgovor na pitanje ,,Kako podesiti dril na bilo kojoj mašinici na bilo kojem štapu, sa bilo kojom strunom i ostalim uslovima ribolova".
Iz teme konačno može da se zaključi da svako podešava dril na svoj način i ima za to svoje razloge.
I to upućuje da svako treba sam da podesi dril kako mu odgovara a ne po nekom univerzalnom pravilu (osim pravila da kočnica ne treba da bude jača od strune jer će ova moći da pukne).
Nigde u tekstu teme se ne pominje odnos jačina strune, štapa i kočnice u apsolutnim iznosima osim u tvojim direktnim pitanjima koja ostaju bez direktnih odgovora.

Vremena su se promenila. To je bilo pre pet godina. Sada imamo konkretan (navedena XZoga) štap sa uputstvima za primenu i podešavanja kočnice, samo je pitanje tumačenja, tj. ,,šta ti podaci konkretno govore"?

Ja ću pokušati da dam nekakav delimični  odgovor, mišljenje, na neka pitanja u vezi ovog.
Naprimer, kada podešavamo dril u toku zamaranja ribe i pritežemo ga, kako ćemo znati gde je granica do koje možemo ići a da ne dođe do pucanja strune ili štapa. Nemamo orijentaciju osim nekih početnih podešavanja ali ona se manipulacijama razdese pa gubimo orijentaciju gde smo bili osim ako to na neki način ne zabeležimo na ručici kočnice. Što se tiče same mašinice ona je valjda projektovana tako da kočnica može slobodno i maksimalno da se pritegne i da to neće biti rizik za njen lom.
Dakle, konkretno imamo štap sa preporukom za max Drag 13 lb. Predpostavljam da na takav štap nije preporučljivo montirati mašinicu sa jačom kočnicom jer može doći do loma štapa, ako pre toga ne pukne struna. A neće pući jer je dozvoljena struna koja puca tek na 25lb.
Dakle ako na taj štap montiramo mašinicu sa kočnicom čija je snaga 13 ili manje libri, sigurni smo od rizika pucanja štapa, pa i strune ako je jača od 13 lb, i kada maksimalno pritegnemo kočnicu.
To je ono što mogu da predpostavim.
A  zašto baš 13 libri naspram strume 25 libri, ne znam? Kao i to zašto baš preporuka za  najbolju kočnicu u opsegu 6-9 libri, takođe?
I uopšteno, kako birati mašinicu, štap i strunu a u odnosu baš na ove deklarisane podatke o "kilažama"?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

ibanezi

Pa bar da odgovorim zašto 13lb za strunu od 25lb? E, zato što proizvođači uglavnom daju linearnu nosivost nove, suve strune. Vezani čvor smanjuje nosivost u zavisnosti od upotrbljenog čvora i preko 20%, a ta nosivost se kvašenjem još više smanjuje, pa daljom upotrebom...., tako da je prava mera max drag oko polovine linearne nosivosti apsolutno nove, suve strune.

orka

To su neke preporucene vrednosti koje je proizvodjac dao,ali zasto i po kojoj osnovi?
Na primer Stella 2500 fe ima max drag 10kg iliti 22lb.,a Biomaster 2500  8.5kg iliti skoro 19lb ,sto ce reci da su ove masinice neadekvatne za stap tb-60g na kome pise da max drag 13lb iliti skoro 6kg a best drag 6-9lb iliti 2.7kg-4kg pod uslovom da se taj max drag odnosi na masinice i eventualno uparivanje po toj osnovi..
Na osnovu ovih podataka pretpostavljam da proizvodjac nije mislio na masinice,ali na sta je mislio?
U principu me ne interesuje jer nikada nisam niti cu kupovati stap na osnovu tih podataka proizvodjaca.. :no:

slob

Mislim da si u pravu kada kažeš da proizvođač možda i nije mislio na kočnicu mašinice.
Pa kako nema logičnog odgovora, potražio sam na googl prevodiocu reč "drag". On nudi više tumačenja ove reči a koja mogu da upute i na to da se ne radi o kočnici mašinice već o statičkom opterećenju štapa. Mrtvom teretu koji štap može da podigne, potezna snaga štapa. S tim što opet ostaje malo nerazumljivo šta je best Drag od..do..

drag:
kočnica, povlačenje, teret, nešto dosadno (što može da uputi i na "mrtav teret"),........

Najtačniji odgovor bi mogao da pruži isti onaj koji je i napisao ove podatke u deklaraciji XZoga štapova (koliko sam video, ne kod svih).
Ne znam da li ima i drugih proizvođača koji i tako deklarišu štapove?
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

A mozda je ovo u pitanju..Preporuceni max drag stapa nema veze sa masinicom,odnosno sa preporucenim max drag masinice,ali to bi mogao biti max drag stapa u odnosu na masinicu i strunu..Kako? Pa tako sto imamo max drag stapa 13lb u odnosu recimo na masinicu koju smo stavili na stap koja ima max drag 19lb,ili neku drugu,svejedno.,pa je 13lb maximalno opterecenje kocnice koje je bezbedno za blank stapa..,a best drag je neko najbolje opterecenje kocnice u odnosu na stap,odnosno jacinu,tj snagu stapa..
Ali kako te odnose u praksi da znamo..nikako..,nemamo nikakvu skalu na masinici tj kocnici koja ce nam reci koliko smo je opteretili,te nam stoga ostaje da se uzdamo u licni osecaj i procenu prilikom opterecenja kocnice u odnosu na stap i strunu..

slob

Svi mi ustvari podešavamo kočnicu na osnovu ličnog osećaja. Pa kako ko kakav osećaj ima tako će i odraditi podešavanje.
Ja sam jedno vreme podešavao tako da kočnica prokliza kad štap napnem na 90 stepeni vrh-drška, TC, pa sam čak i markirao taj položaj na ručici kočnice nalepnicom okrenutom u pravcu štapa. Međutim kasnije sam digao ruke od toga. Ali ipak sam stekao nekakav osećaj kolika je to sila otprilike pri povlačenju strune rukom, na samoj mašinici. I verovatno će takav moj pristup ostati i u budućnosti.

Međutim, ipak je interesantno pitanje; šta je ustvari hteo proizvođač da kaže sa pomenutim deklaracijama.


Spojene poruke: 30 Januar 2015, 09:23:37

Posle popriličnog ,,googlanja" po netu, na temu ,,Drag", čini mi se da sam ukapirao o čemu se radi kod deklarisanja raznih ,,Drag-ova" koji su dati kao parametar XZoga štapova.
A cele prethodne nedoumice su nastale zbog neadekvatnog shvatanja  date kilaže kod max i best Drag.

Kada se za neki štap kaže npr. max Drag = 13 lb, misli se, ne na silu 13lb na kočnici mašinice, već na silu koja deluje na vrh štapa a pri kojoj kočnica mašinice treba da prokliza. A štap, pri tom, treba da bude postavljen pod uglom od 45 stepeni u odnosu na pravac sile koja deluje na vrh.
A kilaža na kočnici, kada je ugao štapa 45 stepeni, nije 13 lb već manja. Koliko manja, u suštini nije ni bitno. A manja je zato što pri uglu 45 stepeni, kod prolaska strune kroz sprovodnike ima trenja. Ono tako uključuju i deo otpora koji pruža sam štap pri savijanju u ukupnu silu, pa tako ispada da je  podešena sila proklizavanja same kočnice nešto manja od 13lb. Nije isto dakle, kada se struna izvlači preko savijenog štapa u odnosu na izvlačenje direktno kada je struna u pravcu štapa.

Da kratko ponovim; Drag xx lb znači to da kočnica mašinice treba da prokliza sa opterećenjem xx lb,  ali ne na mašinici već na vrhu štapa postavljenim pod uglom od 45 stepeni u odnosu na pravac opterećenja!

Isto se odnosi i na Best Drag, s tim, što je ovaj parametar dat dvoznačno. Zato što je dato u odnosu na preporučenu kilažu strune. Pa pošto je i ona definisana dvoznačno onda je i best drag dat u odnosu na  upotrebljenu kilažu strune.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Ima logike.,i meni se cini da je to u pitanju..Naravno da nije isto kada se struna izvlaci preko stapa i kada se izvlaci direktno sa masine..,ali sad i kada znamo o cemu se radi,da li nam ti podaci mogu nekako posluziti prilikom kupovine stapa a kasnije i u praksi? Meni se cini da ne mogu.. :no: , vec sluze samo da zbune potencijalnog kupca,ako uopste i obrati paznju na te podatke.,a proizvodjac ih stavlja da bi mozda stap izgledao ozbiljnije prilikom prodaje.. :smiley:

slob

Ove podatke sam video jedino kod XZoge, što ne mora da znači da ne daje još neki proizvođač.
Ali bez obzira, na netu ima na mnogo mesta gde se daju uputstva za podešavanje kočnice i to u odnosu na primenjenu strunu. Kako je preporučena  struna u direktnoj vezi sa osobinama štapa, može se reći da su takva podešavanja i u odnosu na sam štap.
Preporuke za podešavanje proklizavanja kočnice su da ona prokliza sa opterećenjem vrha štapa, koji je na 45 stepeni, sa težinom koja je jednaka 1/4 ili negde i 1/3 jačine strune. Ili ako se podešava direktno proklizavanje na kočnici, onda treba na 15% kilaže primenjene strune.
Čak postoji i specijalna "vagica" za merenje natezanja strune "Drag Checker", koja može  da se koristi i kao obična vaga za ribu kao i line tester.

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/default/language/en/cPath/32_482/osCsid/599e83febf82596b2ade6c4017fe6894/fishing-gear-accessories/drag-checker.html

Kod Zoge, kod nekih štapova, pored max Drag postoji i parametar "Max PWR" (Load Test ,       Lifting power, Test of Strenght).
Za početak treba razumeti prezentovane podatke a kasnije treba shvatiti i njihovu praktičnu svrhu, koja sigurno postoji. A najverovatnije sve to na kraju služi kako bi se stekao pouzdan osećaj za podešavanje kočnice na pojedinim štapovima u svrhu zaštite od kidanja strune, ribe ili štapa.

                   
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)

31844

Započeo slob


Odgovora: 18
Pregleda: 6283

12638

Odgovora: 3
Pregleda: 8040

7227

Odgovora: 40
Pregleda: 17520

8310

Odgovora: 13
Pregleda: 4741

13918

Odgovora: 16
Pregleda: 12096

27211

Odgovora: 1
Pregleda: 6183

32170

Odgovora: 0
Pregleda: 2211