Da li štapovi vremenom gube svojstva?

Započeo NikolaNS, 21 Oktobar 2019, 18:18:23

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ibanezi

 Sigurno se gube pod spoljnim uticajem neka svojstva, ali siguran sam i da je to jako, jako dugačak proces. Što reče Simpson, samim karbonskim vlaknima, dakle bez smola potrebne su zaista hiljade godina da se razgrade i to ne u vakum prostoru nego na zemlji, napolju, ili čak pod zemljom. Ako se pod radnim tretmanom taj proces ubrza i za 20 x, što mi nekako daleko od realnosti, opet su u pitanju par stotina godina. Za smole zaista ne znam, ali sam ubeđen da su današnje sintetičke smole otpornije na spoljašnje uticaje od prastarih organskih kojima su bile lepljene Germine i drugi fiberglas štapovi. Jeste Germina nesalomivi pun štap, ali bi po ovakvom pisanju trebalo da se do sada iz čista mira svaka rascvetala. Da ne pišem o Sporteksima, Hardijima, pa i mnogim mnogo jeftinijim karboncima iz prvih generacija, oni su još premladi za tako nešto. Često je kod ribolovaca presudan i subjektivan osećaj. Godinama pecamo štapom koji je u vreme kada se pojavio bio pojam brzine i oštrine, koji je tada zamenio neku glindžavu motkicu, pa nam se činio "ono uffff", i onda kada u ruke uzmemo i probamo nešto savremeno, mnogo brže i oštrije, uz to i lakše, naš štap naprasno omekša i oglindžavi i čini nam se da je pre bio mnogo oštriji..U stvari, nije se štapu ništa desilo, nego se naš osećaj iznenada promenio. Čak i kada su savremeni štapovi u pitanju. Pre nekoliko godina je jedan u forumskim krugovima poznat varaličar pisao kako mu je CD BR posle 7-8 godina zaista intenzivnog rada omekšao, a da je to primetio tek kada je uzeo u ruke novi kolegin koji je po njemu bio znatno oštriji od njegovog. Oba su bili Kinezi, njegov iz prve serije, a kolegin potpuno nov. Pošto je kolega važio za ribolovca koji zna i šta je štap, a i da upeca ribu, ja sam bio skoro spreman da poverujem da je to stvarno moguće. A onda pročitam na sajtu proizvođača da su i Novozelanđani i Kinezi godinama imali poslednji - spoljni sloj karbona 57mil, (prvi 33mil psi, drugi 44mil psi), da je pošto je tu kombinaciju preuzela serija ESN, a BR kao poslednji sloj dobio tkaninu od 66mil psi što ga je još više ubrzalo u odnosu na stare modele i zadržalo u cenovnoj klasi iznad ESN. I sve mi bude jasno, nije stari omekšao, nego je novi zaista fabrički još krući. Ovo će možda malo razočarati ponosne vlasnike novozelandskih plavaca koji tvrde da je Kinez "zaostao u razvoju" i na oglasima za svoje prastare "originale" traže više nego što košta nov "falsifikat", al' šta ja tu mogu. Kinez je brži, oštriji ne zato što su uv zraci omekšali stari, nego je Knez dobio u trećini ukupne mase malo napredniji materijal:lol:

Блок_64

Ај бре не купујемо авион од 50 милона долара па дали губе својства.Ма нека пукне ко га ј... ,купићу други.
Узми шта можеш и не враћај ништа!

Germina

St.Croix inženjeri i dizajneri tvrde sledeće i to je sigurno najbliže istini...

"Moguće je da štap može s vremenom izgubiti snagu, ali to jako ovisi o tome kako se štap koristio u tom vremenskom razdoblju. Zbog elastičnosti modula ili onoga što se obično naziva "stress strain ratio", carbonski štapovi mogli bi da gube snagu ili postaju mekši kada se stave pod opterećenje koje premašuje njegovu elastičnost ili naprezanje. Mikro naprsline se počinju javljati u ugljeniičnim vlaknima kada se istežu iznad svog postotka istezanja i s vremenom će izgubiti snagu. Ovo je tehnički odgovor koji se odnosi na dinamiku konstrukcije s inženjerskog stanovišta. S realnog stanovišta štap bi mogao izgubiti snagu, ali je vrlo neznatna i najverovatnije korisniku neprimetna. U većini slučajeva lom bi se dogodio ako se štap podvrgne mikrostrukom lomljenju prečesto. "

vradojicic

Imam 2, 3 top bolonjeza koji su stari od 13 do 15 godina. Sve vreme su udarno korisceni, sve vreme su nakon pecanja cisceni i brisani.
Nista im se nije promenilo, ali nista...

"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

glos

ZOV

slob

Od kako nam je Germina razotkrio da je za starenje blankova presudno UV zračenje i vlaga, ja sve više na Netu pronalazim razne članke na tu temu. Tako da je nesumnjivo da to ipak ima neke veze. U kojoj meri? Izgleda maloj, jer gotovo svi blankovi su zaštićeni lakom.

O ovom drugom, degradaciji usled preopterećenja blanka, već je pisano –napomenuto je:

,,Početak preteranog naprezanje, kod savijanja štapa, manifestuje se pojavom Luedersovih linija na spoljnjoj površini (a naročito na poliranoj površini). To su zapravo sitne naprsline u vidu linija koje su obično nagnute pod uglom od 45° prema uzdužnoj osi štapa i nastaju kao posledica delovanja tangencijalnih naprezanja koja su, kao što je već rečeno, najjača na površini štapa......."



Verovatno je da ove prskotine ujedno doprinose i degradaciji usled UV i vlage jer otvaraju prostor za njjihov prodor mimo laka.

Kako tako, ja od sada za svaki slučaj, pre izlaska na pecanje, štap premazujem losionom za sunčanje sa zaštitnim faktorom 50, a Drill podešavam na max 100g. :cheesy: :cheesy:
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

TopMix

Iz gornje diskusije može se izvući zaključak: kad pecaroš želi da kupi polovan štap, dobro bi bilo da prethodno angažuje nekog stručnog veštaka (dr.mr)  smiley067 čiji bi zadatak bio da izvrši analizu konkretnog štapa, sa posebnim osvrtom na stepen gubitka fabričkih svojstava, te da na posletku proceni njegovu realnu cenu, kako pecaroš ne bi bio u dilemi  smiley157 da li da ga pazari ili ne.  smiley136
Ja samo želim kolegi koji je otvorio ovu temu da mu štap vremenom izgubi sva svojstva, ali od naprezanja prilikom zamaranja ribe  :cool:

DakiNS

Imam Sporteksa 40 gr oko dvadesetak godina , i nisam primetio da se nešto promenilo na njemu . Pa zaključujem da : Dokon pop i jariće krsti.
Kada budem lovio u večnim lovištima loviću sa Bretonom.

Germina

Citat: slob poslato 12 Novembar 2019, 08:12:58


,,Početak preteranog naprezanje, kod savijanja štapa, manifestuje se pojavom Luedersovih linija na spoljnjoj površini (a naročito na poliranoj površini). To su zapravo sitne naprsline u vidu linija koje su obično nagnute pod uglom od 45° prema uzdužnoj osi štapa i nastaju kao posledica delovanja tangencijalnih naprezanja koja su, kao što je već rečeno, najjača na površini štapa......."



Verovatno je da ove prskotine ujedno doprinose i degradaciji usled UV i vlage jer otvaraju prostor za njjihov prodor mimo laka.




Da ovo nije daleko od istine mogu ga navedem nekim svojim ličnim primerima jer koristim uglavnom izuzetno stare varaličarce. Na  DAM-ovom štapu starom tačno 41 godinu od kompozitnih materijala sa kojim sam najviše riba i uhvatio primetih pre par godina da se lak počeo ljuštiti na mestima gde je on bio najviše izložen savijanju. Degradacija laka je bila sve veća pod uticajem sunca i vlage i ja sam nekako bio lenj da repariram taj segment štapa verujući da ništa ne može da mu se desi s obzirom da je napravljen od žilavog kompozitnog materijala. Pre par godina pukao mi je u izbačaju kašike od 30g na tom mestu a siguran sam da nikakvih drugih oštećenja nije imao jer veoma vodim računa o priboru, uvek ga obrišem od prljavštine nakon pecanja, držim u futrolama i plastičnim tubama za transport.
Drugi štap koji mi je takodje pukao u izbačaju relativno lagane varke na prvom pecanju sa njim je jedna Daiwa iz visoke klase s početka 80tih godina (oko 500DM u to vreme). Vlasnik je zbog dugogodišnjeg boravka u inostranstvu ,što mu je samim tim omogućilo nabavku novog pribora, štap poklonio meni a njegovi roditelji su ga dobrih 15 godina držali na terasi bez ikakve zaštite. Na njemu sam takodje primetio da je lak degradirao u gornjem segmentu i na tom mestu je pukao u drugom izbačaju.
Jedan moj štap iz visoke klase koji je u upotrebi skoro 30 godina ima izuzetno kvalitetan lak na kojem vremenom nisam primetio ni najmanju naprslinu ili oštećenje čak ni na karikama gde obično prvo počne da puca tako da sa njim nisam imao neprijatnih situacija.
Napredovali su lakovi i veziva vremenom pa mislim da im je radni vek uz pravilno održavanje i rukovanje znatno produžen. Proizvodjači raznih proizvoda od carbona uvek napominju da ih ne treba preterano izlagati UV zračenju i vlazi da ne bi došlo do njihovog oštećenja pa čak i kada su u pitanju češljevi koje koriste frizeri tako da tu ima sigurno nešto posebno ako nemaju zaštitu u vidu laka.
Omekšavanje štapa vremenom je drugo interesantno pitanje na koje varaličari koji dugo godina koriste isti štap traže odgovor a s obzirom da su se bukvalno srodili sa njima verujem da stvar nije apsolutno subjektivne prirode....i čelična opruga vremenom gubi svoja prvobitna svojstva.

simpson_H

Dakle, ne kupujte stapove iz izloga vec samo iz mracnog dobro provetrenog magacina sa vlaznoscu vazduha do 21%

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

NikolaNS

U maju ove godine kupio sam prvu seriju Shimano Antares bolonjeza, mislim da je star oko 20 godina, ispravite me ako gresim. Znam provereno da je stap sve te godine stojao na tavanu prekriven nekim cebetom. Prvo pecanje sa njim, plovak 2 grama, lagan zabacaj preko glave a nigde nije imalo da zapne prilikom zabacaja. Op, pukao! Na cudnom mestu, niti sam ga previse izvukao niti premalo... Jednostavno su ovi gornji segmenti izleteli iz baze. Prvi put da mi stap pukne na takvom mestu. E sad da li je u pitanju fabricka greska ili ipak ima nesto u vremenu mada kazem da je stojao na tavanu prekriven. Bilo kako bilo kupio sam ga skoro za dzabe, odneo ga prosle nedelje na popravku i sad je ko nov!  :smiley:




















Rekao je Dunav, a on dobro zna, Na prvom je mestu zemlja Srbija. A gradovi i prije i sad, Kako Dunav rece, to je Novi Sad.

vradojicic

Posto si ti jos neiskusan i mlad, to stajao uzmi sa ogromnom rezervom.
Ovaj preklop je koriscen lepo, inace ne bi bio sa ovoliko riseva.
Vrsni provodnik je kriv, neki provodnici su crni (ili je opticka varka), treci po velicini provodnik je izguljen.
Pecao je ovaj stap itekako.
"...Krv je Krv! Njena boja i ukus ne zavise ni od kape koju nosis,ni od Boga kome se molis, ni od barjaka, ni od imena..."!

laki22

I da nije pecao, a vidi se da jeste, te svakodnevne termicke roscilacije na tavanu mu sigurno nisu godile. Leti pogotovo.

Teme sličnog naslova (10)

5817

Odgovora: 804
Pregleda: 214668

1226

Odgovora: 6960
Pregleda: 2334721

12609

Odgovora: 839
Pregleda: 272791

9274

Odgovora: 115
Pregleda: 63451

42

Odgovora: 6186
Pregleda: 1298809

3236

Odgovora: 269
Pregleda: 146198

13185

Odgovora: 203
Pregleda: 131247

6941

Odgovora: 65
Pregleda: 47104

30654

Odgovora: 9
Pregleda: 4590

14671

Odgovora: 527
Pregleda: 182923