Kičma štapa

Započeo slob, 08 Decembar 2014, 15:12:26

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Ibanezi,
Evo kako to izgleda u prirodi i isto to na skici.


Jasno se vidi da je preklop preprega utisnut presom  tako da uopšte ne štrči.  Ali linija preklopa na nekim štapovima, koji nisu lakirani odnosno ofarbani, mat štapovi, može jasno da se vidi.

Sa štekom ne mora da se gubi vreme, jednom se nađe, trajno obeleži i samo se prate oznake.

A motke nemoj ni da proveravaš, nećeš niti ima naročitog smisla da promeniš položaj sprovodnika jer ovo je pitanje, za varaličare, od akademskog značaja. 
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

srce

Citat: srce poslato 08 Decembar 2014, 20:12:58
... pre neki dan smo polemisali ... da li da se kicma isteze ili sabija ?...  odnosno na koju stranu postaviti sprovodnike ... i da li bi se i u kojoj meri promenile karakteristike blanka u zavisnosti od polozaja sprovodnika u odnosu na kicmu ...
postoje dva parametra koja su u direktnoj povezanosti sa ovom polemikom : izbacaj tereta i amortizacija ribe . Dosli smo do zakljucka da bi na parabolicne ... bla bla , u stvari dosli smo do raznih zakljucaka ... nego , koliko je zaista vazno u savremenoj tehnologiji proizvodnje blankova postaviti sprovodnike u odnosu na kicmu blanka , odnosno da li su odstupanja realno merljiva i koliko zaista imaju uticaja u svakodnevnom koriscenju stapova za pecanje... :rolleyes:
atml:  Za spining štap vodjice staviš tamo gde neće da stoji dok se uvrće , za kasting na drugu stranu

... za spining na kicmu, za casting kontra... u svakodnevnoj upotrebi ne mora imati nikakvog uticaja , al u nekoj takmicarskoj varijanti ili u deliketnim situacijama kada je potrebna veoma precizna prezentacija moze imati itekako smisla.
nikad ne veruj zeni koja laze

slob

Izvinjavam se, ali još uvek nisam siguran da mi je baš jasno.

... za spining na kicmu, za casting kontra...

Ima video klip. Šta znači "na kičmu"? Kad se štap savije i stabiliše, jeli je strana kičme  unutrašnja linija luka, ono što je demnstrator obeležio belom olovkom, pa sa te strane treba postaviti sprovodnike za spining štap a za casting štap na suprotnu?

Spojene poruke: 09 Decembar 2014, 20:10:01

Da dodam i ovo:
To da je kičma sa jedne strane najmekša a sa druge, suprotne strane najtvrđa, kako se na više mesta spominje, mislim da uopšte nije tačno.

Pretpostavimo da ovako izgleda slika svih preseka duž celog blanka, da je svuda duž štapa isti broj namotaja. Razlikovao bi se, zbog konusa, samo prečnik preseka.



Kada bi izvršili probu savijanja za pronalaženja kičme, štap bi se savio u pravcu gde pruža najmanji otpor. Kao što se vidi sa slike isti pravac najmanjeg otpora bi se mogao naći i sa suprotne strane blanka.
Gde je pravac najtežeg savijanja štapa? Pa, prema slici, na 90 stepeni od pravca gde se štap najlakše savija. Sa jedne strane je preklop a sa druge ne ali u oba smera otpornost na savijanje je ista.

Sve prethodno  važi samo ako su namotaji kako je u početku napisano. Ali u praksi sigurno namotaji nisu tako postavljeni, niti ima potreba za tim. Naprotiv, negde duž blanka je potreban veći a negde manji broj namotaja. Linija preklopa nije više ravna linija već nekakva spirala.
Kako onda naći liniju najmanjeg otpora savijanju, kičmu? Pa na isti način kako je već opisano.
Iako postoji različit broj namotaja duž štapa ovaj će uvek rotacijom kod ispitivanja da zauzme rezultantni položaj najmanjeg otpora savijanju.
A kako naći položaj najvećeg otpora? Negde taj položaj sigurno jeste, ali nisam siguran da i u ovakvoj situaciji on leži na 90 stepeni, kao u prethodnom primeru. Pa gde je?


Spojene poruke: 11 Decembar 2014, 15:54:14

Ajd' još malo da zakomplikujem stvar.
Jedan naš kolega, amerikanac, je snimio kako se ponaša vrh štapa kada je ovaj aktiviran. Na YouTube je postavio dva usporena videa. Jedan; kako se vrh ljulja kada je postavljen u pravcu kičme a drugi, kada je zakrenut za 45 stepeni u odnosu na kičmu.

Prvi video prikazuje kako sa opadanjem amplitude oscilacija vrh štapa iz ravnog oscilovanja polako prelazi u kružno



Drugi snimak prikazuje položaj štapa gde se prethodna promena ne dešava ali štap je postavljen 45 stepeni van kičme.



Dati su i snimci uzastopnih položaja vrha koji formiraju krivulje amplituda, u oba slučaja.





Inače pomenuti kolega je mušičar. Za njega je ovo verovatno od značaja a za ostale vrste ribolova...?
Zaključke izvedite sami.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Teme sličnog naslova (10)