Vukovi sa DUNAVA

PRIBOR & OPREMA => Štapovi => Temu započeo: pikeman poslato 16 Januar 2011, 03:02:29

Naslov: Karakteristike blankova
Poruka od: pikeman poslato 16 Januar 2011, 03:02:29

  Blanks Characturistics by Emory Harry by pikemanserbia on Scribd

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 13 Januar 2014, 22:36:12
Od pikemanovog, početnog, posta prošlo je mnogo vremena. Do sada je bio priličan broj pregleda ali ni jedan odgovor, i pored toga što je tema interesantna za diskusiju. Predpostavljam da se to dogodilo zbog toga što nije napisano na srpskom jeziku.
Pa evo napravljen je prevod.
Pročitajte, prostudirajte pa pokrenite diskusiju. Naravno, na srpskom jeziku.




Blankоvi : Karakteristike, Svojstva i Termini

Napisao: Emory Harry



Sadržaj:

1.   Uvod
2.   Modul elastičnosti
3.   Naprezanje
4.   Relativna deformacija
5.   Granica elastičnosti
6.   Zatezna čvrstoća
7.   Poređenje  Modula elastičnosti
8.   Veličine Modula elastičnosti blankova
9.   Žilavost
10. Energija istezanja
11. Obručna čvrstoća
12. Krutost
13. Efikasnost – Osetljivost
14. Rezonantna frekvencija
15. Period prigušenja
16. Kičma blanka
17. Akcija u odnosu na Konus

Zaključci / Preporuke
1.  Visoke Modul elastičnosti ipak nije uvek najbolji izbor
2.  Težina
3.   Težina donjeg dela štapa naspram težine vrha
4.   Proizvođači blankova


1. Uvod
Izbor blankova svih opcija  pri ograničenim raspoloživim informacijama, graditeljima štapova po narudžbini, može biti zastrašujući proces. Međutim, ako se edukuju bolje o karakteristikama i svojstvima blankova i terminima koji se koriste, biće u stanju da naprave bolje štapove. Ovaj članak će nadamo se, pomoći graditeljima štapova da  bolje razumeju neke od karakteristika blankova, svojstva materijala i termine koji se koriste da ih opišu.
Pored ovoga, Dr Hannemanov ,,Comon cents" pristup ( vidi http://www.common-cents.info/ ) omogućio je da se mnogo lakše okarakteriše moć delovanje blanka i da se uporede različiti blankovi u pogledu njihove moći delovanja.
Osim osnovnog dizajna koji određuje snagu i akciju, postoji i veliki broj drugih karakteristika blanka i svojstava materijala od kojih su ovi napravljeni a koje će imati veliki efekat na performanse štapa. Najvažniji od njih su:

1.   Modul elastičnosti         (Modulus of elasticity - Tensile Modulus),
2.   Zatezna čvrstoća          (Tensile Strength),
3.   Obručna čvrstoća          (Hoop Strength),
4.   Osetljivost                (Toughness),
5.   Efikasnost                (Efficiency),
6.   Rezonantna frekvencija   (Resonant Frequency),
7.   Prigušenje                (Damping),
8.   Težina                    (Density).

Ovaj članak ne samo da će pokušati da objasni šta su, nego će takođe objasniti i kako proizvođači blankova koriste ove termine i kako nešto što je predstavljeno ovim terminima ima svoje granice.
2. Modul elastičnosti (Modulus of elasticity - Tensile Modulus – Jangs Modul)
Modul elastičnosti je najvažnija osobina materijala koja određuje  performanse štapa za ribolov. Kao što ćemo videti kasnije u ovom članku, Modul elastičnosti će uticati na većinu karakteristika štapa.
Elastičnost (elasticity) je definisana kao osobina nekog materijala da se, nakon što je napregnut, istegnut od strane spoljne sile, vrati na originalne dimenzije. A Modul Elastičnosti ili Jangov Modul je odnos između naprezanja (Stress) i posledice - relativnog izduženja (Strain).
Dozvolite nam da definišemo Naprezanje i Izduženje tako da možemo bolje da razumemo šta Modul elastičnosti znači, kada ga vidimo kao deo specifikacija za blank.

3. Naprezanje   (Stress)
Naprezanje je primenjena sila u kg po kvadratnom cm. Ili drugim rečima sila primenjena na štap podeljena po debljini štapa. Za istu debljinu štapa, veća primenjena sila je i veće naprezanje.
Naprezanje = Sila / m2

Postoji sedam vrsta naprezanja kojima štap za pecanje može biti podvrgnut:

Istezanje   (Tension)
Sabijanje   (Compression)
Savijanje   (Bending)
Uvijanje   (Torsion)
Smicanje   (Shear)
Temperaturne promene uopšte         (Thermal)
Temperaturne promene kod lepljenja, spajanja   (Bonding)

Prva dva, istezanje i sabijanje, su dva osnovna naprezanja i prisutna su kod svih ostalih nabrojanih vrsta naprezanja.
Naprimer kod savijanja, kada je štap savijen, na spoljnoj strani krivine dolazi do istezanja, a na unutrašnjoj ili donjoj strani krivine dolazi do sabijanja.

Temperaturno naprezanje je ono koje je posledica gradijenta temperature, razlike u temperaturi preko samo jednog dela štapa ili duž celog štapa.

Temperaturno naprezanje kod lepljenja ili spajanja može da se javi tokom nadogradnje blanka. Ako se jedan od materijala, obično epoksid, skuplja ili širi više od ostalih materijala ili ako postoji neslaganje u temperaturnom koeficijentu širenja ili skupljanja između bilo kojih od materijala vezivanja, napr. lepka, to će dovesti i do naprezanja.

4. Relativna deformacija (Strain)
Naprezanje izaziva deformaciju. Deformacija je prirodna posledica svakog naprezanja, a kod svih naprezanja, navedenih iznad, postoji i odgovarajuća deformacija.

Relativna deformacija je odnos iznosa promene dimenzija deformisanog materijala prilikom naprezanja i prethodnih početnih dimenzija. Ili drugim rečima; relativna deformacija je iznos promene u obliku ili dimenziji kada se primenjuje sila, pa to podeljeno sa prvobitnim oblikom ili dimenzijom.
           
Relativna deformacija = Dimenzija deformacije (cm) / Početna dimenzija (cm)

Ako su u pitanju deformacije istezanjem ili  sabijanjem onda je Relativna deformacija istezanjem:

relativno izduženje = Izduženje / Početna dužina,

a sabijanjem:
relativmo skraćenje = Skraćenje / Početna dužina

Kod savijanja ribolovačkog blanka izduženja i skraćenja nisu očigledni, ali kada se blank savija, na gornjem obodu luka-spoljnjoj strani blanka, koji formira savijeni štap, on pod istezanjem dobija malo duže dimenzije a na donjem obodu luka je pod sabijanjem i dobija nešto kraće dimenzije. Ako se to nije desilo ne bi se blank ni savio.

Ranije smo rekli da je Modul elastičnosti odnos između naprezanja i deformacije. To je zapravo naprezanje podeljeno odgovarajućom deformacijom.
Za one od vas koji se još sećaju nešto od algebre, ako podelite formulu za naprezanje formulom za relativnu deformaciju istezanjem (relativnim izduženjem) dobićemo sledeću formulu:

E (Modul Elastičnosti) = F(kg)/S(m2)    /     e(cm)/L(cm)

Gde je: ,,F"  primenjena sila,  ,,S" je oblast-površina na  kojoj se primenjuje sila,  ,,L" je originalna-početna dužina i ,,e" je razlika u dužini pre i posle delovanja sile - izduženje.

Prethodna formula se može svesti i na:


E = F*L  /  S*e


Za materijale kao što su grafit ili fiberglas, u okviru granice elastičnosti (granica elastičnosti ili elastični limit će biti objašnjeno kasnije), odnos naprezanja prema relativnom izduženju je u linearnom odnosu. Ovaj linearan odnos, između naprezanja i relativnog izduženja zove se Hukov zakon.
Obratite pažnju na sliku #1. Kada se  povećava naprezanje povećava se i izduženje i to proporcionalno. To stvara pravu liniju sve do granice elastičnosti (Elastic Limit). U svakoj tački na ovom linearnom delu grafikona, odnos naprezanja i izduženja, odnosno Modul elastičnosti, ostaje konstanta. Ili drugim rečima; kad se  primenjena sila na štap povećava - Modul elastičnosti ostaje konstanta, sve dok se ne dođe do granice elastičnosti.

Slika #1    Grafik Modula Elastičnosti

 
(https://s19.postimg.cc/o2q7x9okz/Modul_elasti_nosti.png)

5. Granica elastičnosti   (Elastic Limit)
Granica elastičnosti je tačka posle koje odnos između naprezanja i relativnog izduženja nije više linearan.
Kao što je prikazano na slici #1, iza elastične granice materijali pređu u oblast plastičnosti. Odnosno materijali, kada prekorače ovu tačke nisu više elastični i ne mogu se posle prestanka delovanja sile, vratiti u svoje originalne dimenzije.
Plastičnost je oblast gde male količine povećanja naprezanja dovode do velikog povećanja istezanja.

6. Zatezna čvrstoća  (Tensile strength, Ultimate Tensile Strenght)
Zatezna čvrstoća (kratko -čvrstoća) je, nakon Modula elastičnosti, svakako sledeća najvažnija osobina materijala.
To je naprezanje pri kojem dolazi do loma materijala a nalazi se negde u oblasti plastične deformacije, zavisno od materijala.
Kompoziti, međutim, a posebno grafit, gotovo i nemaju oblast plastičnosti. Ako se primeni
dovoljano naprezanje da ono pređe granicu elastičnosti, završiće se dramatično. Za grafit i kompozite kao što su grafit-fiberglas, granica elastičnosti i zatezna čvrstoća (kada dolazi do loma) nalaze se gotovo u istoj tački na krivoj. Oblast plastičnih deformacija je jako mala i gotovo da ne postoji.
Važno je napomenuti da je zatezna čvrstoća, kao što je prikazano na krivoj Modula elastičnosti, statička zatezna čvrstoća. Dinamička zatezna čvrstoća za većinu materijala, kada sila naglo raste, na primer kada štapom lovimo ribu, je otprilike polovina od statičke zatezne čvrstoće. Zapravo, ako mi brzo primenjujemo silu zatezna čvrstoća će biti manja. Oko jedne polovine je razuman broj koji se koristi za kompozite a u odnosu na njihovu deklarisanu statičku čvrstoću.
Većina proizvođača blankova međutim ne objavljuju ni brojeve statičke zatezne čvrstoće a kamoli brojeve za dinamičku čvrstoću.

7. Poređenje  Modula elastičnosti
Tabela #1 prikazuje neke od uobičajenih materijala i njihove približne Module elastičnosti koji su prikazani kako bi se mogli uporediti različiti materijali.

Tabela #1  Moduli elastičnosti raznih materijala

Material       E  (milion pounds per square inch)
Aluminum   10
Brass        9
Steel      25
Tungsten   35
Rubber      20
Graphite   30 to 60
Fiberglass   10

Moduli elastičnosti će se razlikovati puno za metale u zavisnosti od toga koliko su legirani i žareni ali ova tabela će vam dati osnovnu predstavu.
Ako pogledamo tabelu videćemo da ima čelika visokog Modula elastičnosti koji se može koristiti za blank štapa. U stvari, oni su i korišćeni, ali njihova velika mana je velika težina. Grafit, sa druge strane, ima visok Modul elastičnosti a malu težinu, pa je prvenstveno zbog toga postao najpopularniji materijal za upotrebu pri izgradnji ribolovačkih štapova.

Tabela #2 prikazuje neke od uobičajenih karbona i fiberglasa koji se koriste od strane proizvođača blankova, sa svojim Modulima elastičnosti i zateznim čvrstoćama. Postoji najmanje pedeset različitih standardnih karbona i dvadesetak i više standardnih fiberglas kompozita od kojih proizvođači blankova mogu da biraju. Pored toga, veći proizvođači blankova mogu naručiti Prepreg koji je posebno prilagođen za njih.
Prepreg je kompozitni materijal, koji uključuje grafit ili staklo, skrin i smolu, a koji  proizvođači naručuju od svog dobavljača. Dolazi u vrlo dugačkim folijama, koje su namotane u velike rolne, oko 90 cm široke, a od kojih se seku profili koji se koriste za određene blankove.

Table #2 Moduli elastičnosti nekih grafit kiompozita i fiberglasa

Type             Modulus of Elasticity(millions of psi)     Tensile Strength(thousands of psi)
T700S         33               711
IM6         40               760
IM7         40               780
T800H         43               796
IM8         44               790
56-700         55               700
G55-700      57               750
E Glass          9               350
S Glass      12               400


Grafit koji ima Modul elastičnosti oko 33 miliona će biti nazvan Standardni Modulus grafit (SM). Onaj  koji ima Modul elastičnosti oko 40 miliona će biti nazvan Intermediate Modul grafit (IM), a oni koji imaju Modul elastičnosti 50 miliona ili više će se zvati VisokoModularni (HM). To su termini koje mnogi proizvođači blankova koriste radije nego što bi koristili određene cifre.

8. Veličine  Modula  elastičnosti blankova
Deklaracija Modula elastičnosti blanka, od strane proizvođača, može da zavara. Veličine Modula elastičnosti, koji su proizvođači deklarisali u prethodnoj tabeli odnose se samo na grafitna vlakna. One ne uključuju i skrim koji, ako je od fiberglasa, ima znatno manji Modul, ne i smolu koja ima znatno niži Modul i ne i finiš blanka koji takođe ima znatno niži Modul i nižu zateznu čvrstoču. I smola i završna obrada ne samo da imaju mnogo manjie Module i zatezne čvrstoće već su oni i teži i zato značajno doprinose ukupnoj težini blankova.
Sadržaj smola u tipičnom blanku će biti od 35% do 50% od ukupne težine. Skrim će biti 20% do 30% uglavnom, a finiš će biti oko 5% od ukupne težine. Kažem "uglavnom", jer ovi brojevi mogu mnogo da se razlikuju. Glavni i ugledni proizvođači blankova se trude da sadržaj smole bude nizak kako bi smanjili ukupnu težinu. Oni će takođe pokušati da održe težinu skrima i završnog sloja niskim. Ali to ne rade svi proizvođači. Grafitna vlakna su skupa, a smola i stakleni skrim su relativno jeftini. Stoga je Prepreg jeftiniji ako ima visoki sadržaj smole ili visok sadržaj skrima. Pošto se Prepreg kupuje na kilogram a cena je  oko 40 dolara po kilogramu, postoji prilično jak podsticaj, da manje renomirani proizvođači uštede pri sečenju obrazaca iz Preprega (dobijajući tako tanje zidove blanka), a takođe i korišćenjem Preprega koji imaju visok sadržaj smole i skrima. Sve ovo može da ima naravno značajan negativan efekat na učinak blanka.
Ako smo sabrali težinu smole i skrima i završnog sloja možemo videti da će stvarni Modul elastičnosti blanka biti manji od polovine onoga koji objavljuje proizvođač, jer je on objavio  Modul elastičnosti samo jednog sastojka - grafita. Dakle, 50% je verovatno razuman broj koji može da se koristi za komparativne svrhe. Teško je da graditelj štapova zna koji je stvarno Modul elastičnosti blanka, da li je on zaista takav kad ga kupuje po deklarisanom Modulu elastičnosti, jer od jednog do drugog proizvođača razlikovaće se sadržaj skrima i smole i završnog sloja. Stoga je teško da se direktno uporede blankovi samo po osnovu deklarisanog Modula  a koje su napravili dva različita proizvođača. Ova situacija se može ispraviti ako proizvođači blanka objave stvarni Modul elastičnosti blanka, koji uključuje i efekte skrima, smole i završnog sloja, a ne samo Modul grafitnih vlakana.
Takođe bi bilo veoma korisno ako bi objavili brojeve zatezne čvrstoće za sam blank.

9. Žilavost   (Tougness)
Žilavost je definisana kao područje pod krivom Modula elastičnosti. Žilavost nije isto što i zatezna čvrstoća. Zatezna čvrstoća je tačka na krivoj, a žilavost je površina ispod krive, kao što je prikazano na slici #2.

Slika #2  Žilavost

   
(https://s19.postimg.cc/61bod7jxv/ilavost.png)

A slika #3 pokazuje tri krive Modula elastičnosti: za visok, srednji i standardni Modul elastičnosti grafita. Radi lakšeg poređenja, prikazano je tako kao da svi imaju istu zateznu čvrstoću.

Slika #3  Grafici žilavosti

 
(https://s19.postimg.cc/i5iyb6dpf/Grafici_ilavosti.jpg)

Na slici se vidi da je površina ispod krive (oblast u trougla) veća kad je Modul elastičnosti niži. Primetićemo da je oblast u trouglu ABC visokog Modula, manja od prostora u trouglu AFG standardnog Modula. To  znači da je materijal nižeg Modula žilaviji materijal. Ako su sve ostale stvari jednake, blank konstruisan od grafita manjeg Modula će biti teži, jer će biti potrebno više materijala manjeg Modula elastičnosti da dobijete istu snagu blanka i zato će zidovi blanka morati da budu deblji. Nasuprot tome, kad je Modul elastičnosti kompozita veći, manje materijala može biti korišćeno da se dobije ista snaga. To rezultira tanjim zidovima i stoga smanjenom težinom. Međutim, manja žilavost i tanji zidovi takođe znači da će blank biti krtiji.
Treba napomenuti da ukoliko je blank krt to će imati u velikoj meri uticaj na  dizajn blanka. Na primer; materijal visokog Modula elastičnosti može da se koristi uz smanjenje prečnika blanka, ali smanjenje prečnika blanka rezultiraće  primenom više slojeva materijala, koji se koriste da bi dobili željeni rezultat snage, što će rezultirati nešto većom težinom nego blank koji je isto tako izdržljiv a izgrađen od materijala nižeg Modula elastičnosti a koji je većeg prečnika ali tanjih zidova. (Ako dva blanka imaju istu debljinu zida, onaj sa većim prečnikom će imati veću snagu). Međutim, pošto su spoljni slojevi materijala pod većim naprezanjem u odnosu na unutrašnje, kada je blank savijen, ovaj pristup ima svoje granice. Ako su  zidovi blanka sve deblji i deblji, brzo će se dostići tačka gde unutrašnji slojevi više ne čine mnogo za snagu blanka, a blank će dobijati na težini.

10. Energija istezanja (potencijalna energija) (Strain Energy)
Postoji još jedan način gledanja na područje pod krivom Modula elastičnosti, a to se zove Energija istezanja. Energija istezanja nije baš isto što i žilavost, ali konceptualno je veoma blizu. To je mera za to koliko energije, materijal ili blank, može da apsorbuje pre nego što stigne do svoje zatezne čvrstoće.
Kada zabacujete, pri zamahivanju, vi skladištite energiju u štap a izbacivanjem tereta energija se oslobađa iz štapa. Koliko energije se može uskladištiti u štap pri zabacivanju, a zatim pustiti na prednjem delu pri bacanju, je u funkciji oblasti naprezanja preko trougla deformacije. Štap od materijala sa  visokim Modulom elastičnosti, ako su sve ostale osobine jednake, neće biti u stanju da uskladišti toliko mnogo energije kao štap od materijala niskog Modula elastičnosti. Međutim, kao što ćemo kasnije videti, štap visokog Modula elastičnosti može osloboditi tu energiju mnogo brže.

11. Obručna čvrstoća    (Hoop Strength)
Većina blankova je konstruisana na taj način da između svakog sloja vlakana koji ide uzdužno blankom ide i sloj materijala pod nazivom skrim. Skrim je u većini grafitnih blankova od fiberglasa. U nekim Visokomodularnim blankovima skrim može biti takođe od grafita. Vlakna u skrimu nisu orijentisana u istom smeru kao glavna vlakna, obično su mreže ili su pod uglom -  spiralno preko blanka.
Skrim ima nekoliko funkcija, ali primarna je da pruži blanku više snage na poprečnom preseku a to se zove Obručna čvrstoća. Veća obručna čvrstoća će omogućiti blanku da toleriše veću torziju, pritisak i smicanje ili drugim rečima štap će imati dodatnu snagu da se odupre kidanju kada je izložen uvrtanju ili lomljenju.

12. Krutost    (Stiffness) 
Krutost je opterećenje ili težina tereta kojom je štap savijen podeljeno sa veličinom savijanja tog blanka. Krutost se obično izražava u kg ili gramima po centimetru a zbog konusnog oblika blanka krutost se povećava kada blank povećava savijanje.
Snaga i Krutost su različiti pojmovi, ali veoma tesno povezani, kad je veća snaga blanka ili štapa  biće i veća krutost. Dok se kod snage generalno misli na jedan broja, krutost nije broj, već kriva ugiba. Međutim, dva štapa ili dva blanka sa jednakom snagom mogu imati potpuno različite krive krutosti.

Slika #4   Krutost

(https://s19.postimg.cc/o6omr9jg3/Krutost.jpg)

Slika #4 je kriva krutosti tipičnog blanka. Obratite pažnju kako se povećava savijanje (deflection)-ugib-otklon vrha kad se težina opterećenja povećava. To nije linearno. Oblik ove krive je funkcija akcije blanka. Krutost se povećava mnogo brže kod blankova sa visokim akcionim uglom (fast blankovi) nego kod onih sa nižim akcionim uglom (slow blankovi).

13. Efikasnost – Osetljivost    (Efficiency)
Efikasnost je definisana kao snaga blanka ili štapa podeljena sa svojom sopstvenom težinom. To je indikator učinka blanka odnosno štapa.
Veličina učinaka je veoma koristan indikator pri konstrukciji blanka jer ukazuje kako će se štap osećati i koliko će biti osetljiv.
Osećaj i osetljivost su veoma subjektivni, a efikasnost je najbolji statički numerički pokazatelj koji imamo za to.
Efikasnost je takođe jedan broj, nije kriva, ali koji govori o  odnosu snage i težine. Efikasnost opada rapidno sa povećanom težinom. Dodatna težina će imati proporcionalno veći uticaj na osetljivost kako se ona dodaje bliže vrhu štapa.
Efikasnost je naročito važna za razmatranje kod graditelja štapova zbog kontrole težine koju oni imaju selekcijom sprovodnika, uvezivanja, količinom epoksida, itd. To je jedna oblast gde graditelji štapova mogu napraviti značajna poboljšanja performansi gotovog štapa.

14. Rezonantna frekvencija   (Resonant Frequency) 
Svaki blank i štap, kao i većina mehaničkih struktura, ima svoju rezonantnu frekvenciju. Frekvenciju kojom vibrira-osciluje ako je pobuđen. Rezonantna frekvencija će imati veliki uticaj na to kako će se štap osećati i kako će raditi.
Rezonantna frekvencija je, ako ne prva, onda druga najvažnija osobina jednog štapa. Sve ostale osobine blanka utiču na rezonantnu frekvenciju, uključujući i dizajn kao i primenjeni materijali.
Slika #5 pokazuje oscilacije ili rezonantne vibracije blanka, odnosno kako će blank reagovati ako je vrh savijen i pušten. Ovaj talasni oblik se zove prigušeni sinusni talas, a njegova učestanost (frekvencija) oscilacije biće na rezonantnoj frekvenciji, odnosno na  prvom harmoniku rezonantne frekvencije blanka ili štapa. Ako brzo tresemo neki štap možemo ga naterati i da rezonira na multiplikatoru ove osnovne frekvencije, na drugom ili nekom još višem harmoniku, ali svaki blank ili štap će prvo pokušati da vibrira ili osciluje na svojoj osnovnoj frekvenciji - na prvom-osnovnom harmoniku (harmonična frekvencija je umnožak osnovne frekvencije celim brojem. Isto kao i oktave muzičkih tonova. prim.prev.)

Slika #5 Rezonantna frekvencija i period prigušenja


(https://s19.postimg.cc/mswzvyk6r/Rezonantna_frekvencija.jpg)

Najvažnije osobine materijala koje imaju uticaj na rezonantnu frekvenciju su Modul elastičnosti i težina.
Kao što je prikazano na slici #5, štap sa većim Modulom elastičnosti imaće višu rezonantnu frekvenciju nego onaj sa manjim. Takođe, lakši štap će imati višu rezonantnu frekvenciju od težeg.
U pogledu dizajna; duži štap će imati nižu rezonantnu frekvenciju nego kraće štap, štap brze akcije će imati višu rezonantnu frekvenciju nego štap sporije akcije a snažniji štap će imati višu rezonantnu frekvenciju nego manje snažan.
Rezonantna frekvencija štapa će biti reda od 2 do 10 ciklusa u sekundi (Herca). Perioda svake oscilacije je broj 1 podeljen sa  frekvencijom, pa će perioda biti reda 1 / 2 sekunde za jedne, do 1/10 sekunde za druge......itd, a u zavisnosti od štapa.
Ovo se može meriti, za duže štapove i štapove brže i sporije akcije, pritiskanjem vrha, a zatim ga oslobađajući uz brojanje ciklusa tokom određenog vremenskog perioda, i deljenjem broja ciklusa po proteklom vremenu koje je utvrđeno sa štopericom.
Kod kraćih, bržih, snažnijih štapova, više rezonantne frekvencije, međutim, ovakvo direktno merenje postaje nepraktično, jer  oscilacije postaju suviše brze da bi se uočile i izbrojale. Ovo bi i dalje moglo da se izmeri, ali to zahteva test opremu.

15. Period prigušenja         (Damping Period)
Period prigušenja ili koliko brzo će se štap umiriti od vibracija je veoma blisko povezano sa rezonansom štapa i određen je od strane istih faktora. Kada se vrh štapa izvije i pusti, vreme potrebno da se vrati na početnu statičnu poziciju, odnosno vreme potrebno da se amplituda oscilacija smanji na nulu jeste period prigušenja. Ovo je prikazano takođe na slici #5.
Svaki blank, u zavisnosti od dizajna i materijala od kojih se gradi će imati određeni period prigušenja. Osobine materijala koje primarno određuju period prigušenja su Modul elastičnosti i težina.
Ako se težina povećava ili se Modul elastičnosti smanjuje, vremenski period  potreban da se oscilacije štapa umire će se povećati.
Treba napomenuti da štap prilikom praktične upotrebe ima ustvari mnogo kraći period prigušenja u odnosu na onaj kada on slobodno osciluje. U praksi period prigušenja će smanjiti struna koja prolazi kroz sprovodnike, korisnička ruka na štapu i nekoliko drugih faktora. Tako proizilazi da će biti realizovan vrlo mali deo perioda prigušenja od rasterećenog-slobodnog štapa.

Za prigušenje se ponekad koristi i termin tj. merilo ,,Stopa Prigušenja" (Damping Rate). Ova stopa je merena tako da amplituda vibracija  ne opadne do nule nego do nekog procenta od maksimalne vrednosti (na 70% od maksimalne amplitude, prim.prev.), pa se ova razlikuje od perioda prigušenja (Danping Period) gde se uzima ukupan vremenski period koji je potreban da se vibracije svedu na nulu.

16. Kičma blanka      (Spine)
Lociranje kičme na blanku može biti sporno, ali treba uzeti u obzir da se gore pomenuta metoda, za pronalaženje rezonanse i prigušenja, pritiskanjem vrha blanka a zatim oslobađanjem, može takođe koristiti da bi pronašli kičmu blanka. U stvari, ovo bi mogla biti superiornija metoda od drugih, zato što je dinamička a ne statička. Ukoliko, nakon što je savijen i pušten, blank osciluje tako što vrh ide direktno gore i dole onda je to na osi kičme. Ako vrh blanka oscilirajući teži da se kreće u oblicima elipse, ili teži ka krugu, a ne direktno gore i dole, oscilacije nisu na osi kičme. Rotirajte blank i pritiskajte ga i oslobađajte ga a kada blank bude direktno oscilovao gore i dole onda će se pokazati gde je osa kičme.

17. Akcija u odnosu na Konus
Akcija blanka i konus blanka se često koriste kao sinonimi. Oni su doduše i tesno povezani. Međutim, oni su različite karakteristike blanka. Akcija blanka je ustvari to kako blank reaguje kod savijanja. Akcija može da se gleda kao profil savijenog blanka ili čak i kao profil krutosti. A konus je fizička dimenzija blanka, odnosno kako se prečnik blanka menja na svojoj dužini od vrha prema bazi.

Žalosno je što smo istorijski koristili reči kao što su brzo, srednje i sporo da opišemo Akciju i konus blanka, jer to stvara zabunu sa realnom brzinom blanka koja se ustvari utvrđuje rezonantnom frekvencijom. Ugao Akcije (tj. ugao vrha pri savijenom blanku) je mnogo bolji metod za opisivanje Akcije nego termini kao što je sporo, srednje i brzo (vidi http://www.common-cents.info/ ).


Zaključci / Preporuke

1. Visoke Modul elastičnosti ipak nije uvek najbolji izbor
Proizvođači blankova biraju kompozite tako da proizvode blankove zasnovane na različitim kompozit svojstavima. Oni su izabrali najveću zateznu čvrstoću materijala koji mogu da dobiju a u skladu sa Modulom elastičnosti i ostalim osobinama koje žele a to sve naravno prema ceni koštanja. Većina proizvodi blankove od grafita sa različitim Modulom elastičnosti i zateznom čvrstoćom u zavisnosti od toga kako će se  blankovi koristiti. Blankovi koje su namenjeni za robusne aplikacije, kao što su štapovi za čamce ili blankovi gde proizvođač želi da oni budu veoma izdržljivi su konstruisani od materijala standardnih Modula elastičnosti i visoke zatezne čvrstoće. Ovi će blankovi biti i teži. Blankovi koji su namenjeni za aplikacije gde se traže više performanse će biti izgrađeni od materijala većih Modula elastičnosti, po nešto višoj ceni i biće  malo niže žilavosti. Blankovi koja su namenjeni za najbolje performanse i aplikacija se mogu graditi od grafita visokog Modula elastičnosti, na račun više cene i niže žilavosti. Ali na kraju, većina jeftinih blankova će biti izgrađeni od grafita standardne čvrstoće.

Koliko visoki Modul elastičnosti materijala kod blankova graditelji treba da izaberu?
Oni prilagođavaju štap u funkciji različitih faktora, a sama aplikacija za koju je namenjen štap treba da bude glavni faktor. Štap najvišeg Modula elastičnosti najprikladniji je u aplikacijama za mušičarenje i možda za steelhead drift štapove ili bilo koje druge primene gde je osetljivost ili osećaj veoma važan. Blankovi višeg Modula  će nužno biti manje teški, ali zato su obično skuplji i nisu baš prikladni za mnoge druge aplikacije. Blankovi od grafita standardnog Modula elastičnosti, pa čak i od kompozit kombinacije grafita i fiberglasa, uprkos njihovoj većoj težini su pogodniji za mnoge aplikacije.
Graditelji štapova bi trebalo da izaberu odgovarajući Modul elastičnosti blanka i time da utiču na parametre poput efikasnosti, rezonance, prigušenja, čvrstoće i težine, ali takođe treba da biraju i prema karakteru kupca kao i prema primeni. Na primer; ako procenite da je kupac tip koji je grub sa opremom, ne smete da radite ili da favorizuje štap od skupih visokih Modula elastičnosti. S druge strane, ako procenite da je kupac tip koji je pažljiv i vodi računa o svojoj opremi, u mnogim aplikacijama visok Modul elastičnosti blanka je vrlo prikladan.


2. Težina
Vredi ponoviti da graditelji štapova po narudžbini ne mogu da utiču na većinu parametara blanka koje oni koriste, kao što je Modul elastičnosti ili zatezna čvrstoća, osim sa samim  izborom blanka, ali oni mogu uveliko da utiču na težinu štapa. U stvari, štapovi industriske produkcije  mogu imati veliku težinu, a to utiče negativno. To je jedna oblast gde graditelji štapova po narudžbini mogu znatno da poboljšaju performanse štapova u odnosu na one koji su velikoseriski proizvedeni. Težina ne utiče direktno na Modul elastičnosti, ali ako je ona povećana to ima skoro isti efekat kao i smanjenje Modula elastičnosti, a pri tom nemate benefit povecanja žilavosti štapa, kao što bi to bilo stvarnim smanjivanjem Modula elasticnosti blanka.
Dodata težina degradira većinu karakteristika blanka uključujući efikasnost, rezonantnu frekvenciju i prigušenje.
Zato pri izgradnji štapova, prvenstveno treba imati u vidu da svuda treba zadržati najmanju moguću težinu.

A praktično sve što radimo na blanku dodaje težinu:

1.   Težina sprovodnika
2.   Količina smole na sprovodnicima
3.   Količina i veličina navoja konca za sprovodnike
4.   Pluta ili drugo za izradu ručke
5.   Držač mašinice, završna kapa
6.   Dekorativni navoji konca
7.   Završno lakiranje blanka

Veliki dekorativni navoji konca mogu napraviti zaista vizuelno atraktivan štap, ali time dodajete težinu pa to možete  koristi samo na teškim štapovima gde je ta dodatna težina relativno mala u odnosu na težinu samog štapa

3.Težina donjeg dela štapa naspram težine vrha
Donji kraj blanka je očigledno mnogo manja poluga nego poluga pri vrhu. Stoga, dodatna težina dodavanjem drške štapu će imati proporcionalno manji uticaj na štap nego dodavanje težine na i pri vrhu.
Delovanje dodatne težine je u funkciji sile inercije a koja iznosi: masa puta ubrzanje. Dodata težina na vrhu štapa, gde je visoka brzina, će stvoriti veću inerciju nego ista ta dodata težina na dršci, gde je brzina mnogo manja.
Da bi to dokazao sebi, uzmi blank za donji kraj  i zatresi ga sličano onome što koristitiš za kratko bacanje,  odredi kakav je to osećaj. Sada stavi, lepljivom trakom, dva ili tri sprovodnika blizu mesta gde bi trebalo da je drška i opet ga zatresi da vidiš kakav je to osećaj. Tu treba biti veoma mala razlika u osećaju. Sada sprovodnike stavi blizu vrha i ponovo zatresi blank, da vidiš kakav je to osećaj. Tu će biti dramatična razlika u osećaju. Dobar graditelj štapova, posebno kod laganih i VisokoModularnih blankova, a posebno na i pri vrhu štapa treba da:

• Koristi lagane sprovodnike
• Koristi male sprovodnike
• Ne koristi više sprovodnika nego što je potrebno
• Koristi što manje konca za vezivanje sprovodnika
• Koristi malo smole za konac sprovodnika

4. Proizvođači blankova
Proizvođači blankova, većim delom pokušavaju da izgrade blankove za koje misle da su najbolji za svoje klijente, kao i blankove koje njihovi klijenti žele. Međutim, oni ne daju graditeljima štapova sve informacije sa kojima treba da izgrade najbolje moguće prilagođeni štap i optimalno ih upari sa kupcem i aplikacijom ili samo da bi uporedili jedan blank sa drugim. Najpraktičniji i najefikasniji način podsticanja naših dobavljača blankova, da nam daju ove informacije je da jednostavno stalno pitamo za njih. Treba pitati za brojeve Modula elastičnosti koji predstavljaju ukupni ili efiktivni Modul elastičnosti, uključujući efekte smole, skrima i završnog sloja a ne samo upotrebljenog grafita. Takođe, treba tražiti zatezne čvrstoće gotovih blankova. Takođe, treba podsticati dobavljače blankova da nam daju podatke o akciji i snazi blanka, mada ovo već mi možemo i sami da izmerimo. Ukoliko raspolažemo sa njima možemo izmeriti ili proceniti i druge karakteristike ili barem uporediti jedan blank sa drugim, kao i proceniti stvarni Modul elastičnosti i zateznu čvrstoću.


Sa engleskog jezika preveo: Slob

Napomena: pošto ja nisam potpuno siguran u svoje znanje engleskog jezika, imate original pa ako smatrate da bi nešto bilo bolje prevesti drukčije, pošaljite sugestiju pa ću ispraviti ili dopuniti!



  Blankovi by pikemanserbia on Scribd

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: brica poslato 13 Januar 2014, 22:52:57
Slob, svaka čast na trudu!
Hajde, ako si raspoložen, strpaj to sve u PDF pa okači negde da možemo da svučemo na računar i detaljnije studiramo i kada nismo na forumu.

Hvala ti unapred.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: milan ns poslato 13 Januar 2014, 23:17:36
Valja pročitati i nesto novo saznati  :takoje:   Slob svaka čast  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: kova poslato 13 Januar 2014, 23:55:19
Nahebali ste!
Sa pokremutih 20 tema, sve klon do klona Nedeljama, pitanjima, potpitanjima, potpotpitanjima apsolutno josh uvek traga shta je starije Jaje ili Kokosh.
Citatboldano ...ko ima ikakve veze sa ribolovom (spin ..jig ) dakle ribolovci koji dosta vremena provode sa štapom u ruci znaju da su slobove teme smješne a komentari o štapu ćisto trolanje ...
osobno mislim da je vrhunski zaebant ...inteligentan i obrazovan ali da je prije šahist nego ribolovac ... 8)
Mogu slobodno potpisati kao moj napis.  :ok:
smiley033
Citat je sa jednog drugog Foruma (uze specijalnosti), posle stotina odgovora i mishljenja... Ali "nije to to"... "Thriller"  Michaela je uspavanka za dechicu...
Ende
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 14 Januar 2014, 07:57:22
Citat: brica poslato 13 Januar 2014, 22:52:57

........Hajde, ako si raspoložen, strpaj to sve u PDF pa okači negde da možemo da svučemo na računar i detaljnije studiramo i kada nismo na forumu.

Hvala ti unapred.

Žao mi je ali ne znam kako se prebacuje u PDF. Ne znam mi kako se pojavio prozor Scribd u mom postu, niti šta on ustvari predstavlja. Možda sa njega možeš da skineš tekst? Međutim, bez problema možeš da napraviš kopi-pejst teksta, sa slikama, u Wordu. Probao sam i može.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ossa poslato 14 Januar 2014, 08:12:30
Kojim štapom pecaš ?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: brica poslato 14 Januar 2014, 09:16:38
Slob, rešeno.
Kova, kažu da su intelektualne vežbe poput rešavanja ukrštenica (križaljki), šaha, domina ... pa i mudrovanja sa Slob-om na temu štapova, dobra preventiva protiv alchajmera. A poneki od nas su već u godinama kada se o tome promišlja ...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Olovo poslato 14 Januar 2014, 12:42:45
šta znači ovo?

E Glass          9                ...................................350
S Glass          12                ...................................400

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: kviskons poslato 14 Januar 2014, 13:17:31
ko koristi Openoffice, u Write programu imate direktno snimanje dokumenta u PDF formatu, a i pun je web besplatnih
PDF konvertora.  :smiley:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 14 Januar 2014, 13:32:00
Citat: Olovo poslato 14 Januar 2014, 12:42:45
šta znači ovo?

E Glass          9                ...................................350
S Glass          12                ...................................400



Prvi broj se odnosi na Modulus of Elasticity(millions)  a drugi na  Tensile Strength(thousands of psi). Imaš  u zaglavlju tabele.

Znači prvi broj je modul elastičnosti = 9 miliona psi  a drugi; zatezna čvrstoća = 350 hiljada psi

Možda te zbunjuju tačkice. Njih sam dodao samo da bih napravio razmak. Nisam znao kako to drugačije da uradim a ispali su spojeni brojevi.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: brica poslato 14 Januar 2014, 14:02:04
Citat: kviskons poslato 14 Januar 2014, 13:17:31
ko koristi Openoffice, u Write programu imate direktno snimanje dokumenta u PDF formatu, a i pun je web besplatnih
PDF konvertora.  :smiley:

Može i u brovzeru print page, pa se save as odabere PDF.
Ja sam na libre office, pa to može i od tuda, a može i tako da nama matorijima forumašima priskoče mlađi u pomoć i lepo to sve urade umesto nas i lepo nam isporuče.
Hvala dragom Bogu na takvima!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 16 Januar 2014, 09:31:15
U tekstu autora, manje više, sve mi je jasno osim tačke 9. i 10.  Žilavost i Energija istezanja.
Mislim, jasno mi sve šta je rečeno ali nekako ne mogu baš sve da prihvatim kao logičnu pojavu. A možda zna neko da objasni?

A evo o čemu se radi.
Prvo Žilavost. Zašto je žilavost definisao sa: ,,Žilavost je definisana kao područje pod krivom Modula elastičnosti. ........ žilavost je površina ispod krive kao što je prikazano na slici # 2."?

Po meni žilavost se ne predstavlja uopšte delom krive istezanja materijala od nule pa do tačke koju predstavlja granicu elastičnosti (kako je prikazano na slici 2.). Već se ona manifestuje tek u nastavku istezanja, posle pomenute tačke. To na dijagramu istezanja sl. 1 nije baš prikazano u potpunosti nego samo naznačeno sa Plasticity. Naime žilavost je osobina materijala da se plastično oblikuje a da se pri tom materijal ne prekine. Suprotno žilavosti je krtost. Kod krtih materijala ova oblast, plastičnih deformacija, gotovo i da ne postoji. Oni se kidaju praktično odmah po prekoračenju granice elastičnosti. Zato su štapovi napravljeni od krutih materijala, sa velikim modulom elastičnosti, lako lomljivi za razliku od elastičnih, koji teško pucaju jer se ,,žilave" posle granice elastičnosti.
Međutim, po meni, to i nije neka prednost žilavih materijala. Zašto? I kod jednih i kod drugih po prelasku tačke granice elastičnosti dolazi do trajnih deformacija. Krti pucaju a žilavi se plastično-nepovratno deformišu pa ni jedni ni drugi nisu više ono što su bili. Čak su krti na neki način pogodniji jer pucaju i time jasno pokazuju da su više neupotrebljivi dok kod žilvih nije baš uvek jasno da su pretrpeli plastičnu deformaciju, osim ako ona nije baš značajno velika.
Kada se sve ovo sabere i oduzme, postavlja se još jedno praktično pitanje. Šta je žilav štap?
Ja znam da će svi reći da je žilav štap onaj koji ima manje karbona a više stakla. Ili čak onaj koji je napravljen samo od staklenih vlakana. To je logično jer su osbine pomenutih materijala poznate. Ali mi skoro nikada ne znamo koliki su odnosi ova dva materijala u nekom štapu a tvrdimo da je neki određeni štap ,,žilav". Takav epitet, pri oceni štapova, se često čuje na forumu. Na osnovu čega to tvrdimo?

Već sam bio dovoljno opširan pa ću pitanje Energije istezanja ostaviti za drugi put.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: brica poslato 16 Januar 2014, 11:56:13
Radna temperatura ima najveći utjecaj na žilavost. Sa snižavanjem temperature žilavost opada.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Leon-DE poslato 05 Januar 2016, 23:31:23
Nisam nasao pravo mesto gde da ovo ubacim. A nadam se da ce mnogima pomoci , jer su mi vec pojedini ne samo na ovom forumu vec i na nemackom postavljali pitanja o Carbonima.
Preferirao sam moje stapove sa balzer  Edition  IM 12 Carbon...evo zasto . Neka i vama pomogne pri kupovini stapova .

Types by Mechanical Properties Japan

Types by Mechanical Properties
Ultra high elastic modulus type (UHM)

Tensile elastic modulus: 600 GPa or higher
Tensile strength: 2,500 MPa or higher

High elastic modulus type (HM)

Tensile elastic modulus: 350-600 GPa
Tensile strength: 2,500 MPa or higher

Intermediate elastic modulus type (IM)

Tensile elastic modulus: 280-350 GPa
Tensile strength: 3,500 MPa or higher

Standard elastic modulus type (HT)

Tensile elastic modulus: 200-280 GPa
Tensile strength: approximately 2,500 MPa or higher

Low elastic modulus type (LM)

Tensile elastic modulus: 200 GPa or lower
Tensile strength: 3,500 MPa or lower


Ziveli  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 06 Januar 2016, 03:09:04
 Svi štapovi današnjice ne računajući donju klasu se prave od nekog IM karbona. Tako da tu nema greške. Ne možeš kupiti neki drugi I DA HOĆEŠ, bez obzira što proizvođači štapova bombastično napišu- urađen od"visokomoduliranog" IM 9 karbona ili za malkice upućenije na pr. upotrebe lokalni firmin naziv- na pr Visokomodulirani- T24 koji je u stvari Torajijev karbon IM7 klase.  U neke se dodaje UHM ili Hm karbon, ali u jako malom procentu da bi se dobila neka bolja karakteristika, ali uglavnom su najbolji i najskuplji najčešće od čistog nekog IM karbona. Od HM i Uhm karbona je nemoguće napraviti štap. Im karboni su klasificirani od IM 4 do IM 9 karbona po klasifikaciji kuće koja ih je prva proizvela- Heksel, i to je postao međunarodni standard i oznaka. Proizvođači karbona imaju svoje ime za pojedine karbone, ali pri prodaji je naglašeno kojoj klasi pripadaju. Na pr dobro poznati 40T je Toraijev karbon klase IM9. Svi IM karboni imaju modul od 42 do 44mil msi. Po tome se uopšte i ne razlikuju. Čak verovatno Toraijev ili Micubišijev IM 6 imaju veći modul od tajlandskog IM9.  Prava razlika je u otpornosti na istezanje koja varira između 400 i preko 900 ksi, po tome je klasifikacija od 4 do 9. Karbon IM 10 i IM 12 zvanično ne postoje. Pojedine ribolovačne kuće tako reklamiraju svoje štapove da bi naglasili da je u osnovu stavljeno još nešto što bože moj povećava modul elastičnosti. I svaki  taj  tzv "IM 12" je zato drugačiji od drugog u zavisnosti šta je u dotični blank smućkano, pa ima i boljih i lošijih i kvalitetnijih i nekvalitetnijih, jer su i drugačijeg sastava. Ali karbon IM 12 jednostavno ne postoji, kao ni IM 10. Nijedan proizvođač karbona ga ne pravi. Posle IM 9 karbona počinju HM karboni. Da imaoci štapova od "IM 12" karbona ne pomisle da su im štapovi loši- Ne, ne mora da znači. To samo znači da je u blank od na žalost ne znamo kojeg IM karbona, omotan i neki karbon verovatno višeg modula elastičnosti. Tako da može biti baš kvalitetan, a i ne mora. Sviđa mi se Et spin blejd, odličan štap za malo novaca, ali sam siguran da je karbon upotrebljen za blank Balzer Edišna il MK-a kvalitetniji. A na oba piše IM12. Ali eto, baš to što zvanično ne postoji, a kao naziv se odomaći daje mnogo prostora za - ajd da kažem eksperimente. Na štapovima najozbiljnijih igrača, koji proizvode i ekskluzivne stvarčice nikada nema markentiških trikova i nezvaničnih imena. Najskuplje japanske igračke, kao i najskuplji štapovi ostalih nose oznaku ili IM od 6 do 9, ili fabrički naziv karbona, ali za koga je lako izguglati kom IM pripada, a neki kao Abu za svoje najskuplje napr. iz serije fantassista (350-500E) u specifikaciji napišu i jedno idrugo, pa lepo pročitaš- Japanese T40 carbon- IM9 made bu Toray. Pa onda ako je dodat neki drugi karbon ili materijal to se lepo i naglasi ili čak grafički prikaže da tačno kupac zna i čega i koliko. Kada kupiš štap od IM 12 karbona, u stvari ne znaš od kog karbona si ga kupio.  Zato ne postoji štap visoke klase od IM 12, u toj klasi se ne pišu gluposti koje ne postoje. Takođe ne  znači ni da je veći broj iza IM oznaka višeg kvaliteta. IM9 može biti vrlo skromnog kvaliteta, a IM 6 vrhunskog, jer kvalitet određuje unutrašnja čistoća vlakana, a namena osobine koje se klasificiraju brojem. Jer svaki je idealan i potreban za nešto (ne mislim ni blizu na industriju štapova) IM karboni mogu biti kvalitetniji i  od HM karbona-dakle stepen modulacije nije merilo kvaliteta. Kod nas popularni i dokazani, nimalo jeftini blankovi Pacifik bej su listom od vrlo kvalitetnog IM7 karbona, Pb jednostavno ne koristi drugi ni za jedan blank. Sigurno kvalitetniji od svih  Im 8, 9 na sasvim jeftinim štapovima. Da ne spominjem "IM 12" :lol: Tako da nama u stvari nema pomoći jer karbon sa bilo kojom oznakom može biti i vrhunskog i sumnjivog kvaliteta, nego samo da se oslonimo na konkretne osobine, da nam odgovara po karakteristikama, ceni. Naravno što je karbon čistiji to je kvalitetniji, a što je kvalitetniji to je i lakši. Što je lakši to je skuplji.... Pa kad sve saberemo i oduzmemo uvek su skuplji kvalitetniji od jeftinijh, samo što ne mora da znači da nam taj kvalitetniji i karakteristikama odgovara. Često i među jeftinijima nađemo baš ono što nam treba, a da nam skupo bude "sr..nje" samo zato što nije namenjeno za ono što nam treba. Baš zbog niza gluposti i novokomponovanih oznaka koje su izmislile ribolovačke i ne samo ribolovačke firme koje NE PROIZVODE KARBON, NEGO PROIZVODE OD KARBONA, nastala je papazjanija i gomila zabluda nas lakovernih kupaca. Tvoji Balzer štapovi od nepostojećeg IM12 karbona su odlični štapovi, po svim parametrima i karakteristikama, ali ovo što si naveo kao razlog i pomoć pri opredeljivanju ne znači baš ništa, i nikom ne može biti parametar pri kupovini. Jer ponavljam, u cenovnim grupama od 30 pa do onih najskupljih, svi su listom od nekog IM karbona. Kad pročitam na Daiku, Jamagi, Grafitlideru, Yabaiju, najnovijem Sporteksu Ejru od 700e pa i na daleko skromnijim Zogama, Foks terminatorima...  da su od HM ili UHM karbona, poverovaću da su od UHM ili HM karbona i konfekcijske motkice na kojima to besramno piše. Ekskluziva ima svoje kupce, konkurencija nije tako žestoka, kolač je tu i tamo podeljen. Konkurencija među konfekcijskim firmama za prosečne i prosečno (ne)obaveštene kupce je najžešća i sve je dozvoljeno. Nekoliko konfekcijskih kuća mota štapove na potpuno istom blanku iz iste fabrike. I svaka je napisala drugačije ime materijala blanka.  Mislite o tome!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 06 Januar 2016, 16:32:57
Vala bas.Da se kojim slucajem prodaju stapovi goli bez nalepnica,pa da pazaris onako odokativno kakva li bi tu papazjanija bila,sumnjam da bi iko od nas potrefio sportex umesto rapture ili spedmastera umesto spinblejda,ovako svi kupujemo sa nekim predubedjenjem na osnovu onoga sto pise na njemu.A dal je to tacno,dal je bas Im9 ili neki smucing ko ce ga znati.Samo onaj sto ga je smotao.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: alx poslato 18 Januar 2016, 17:07:45
Puno hvala Slob-u i Ibanezi-ju na nesebičnom trudu i veoma korisnim informacijama. Mnogo su jasnije stvari rekao bih i u širem smislu nego što je samo kvalitet pecaroškog blanka. Ovo je ozbiljna tehnološka studija materijala.  :ok:

Jedino "loše" u svemu je što sam saznao/ukapirao da mi je štap (deklarisan na sajtu kormorana "carbon SM20") b*lja  :rolleyes:

U pitanju je Cormoran Black Master tele 60 (20-60g) 2,70m; plaćen, skromnih, 4200din kojim sam prezadovoljan.
Štap je lagan, vrlo "jogunast" ali precizan i dovoljno osetljiv "all rounder" sa izrazito malom transportnom dužinom (oko 50-60cm)
Super je za lako i srednje teško varaličarenje, a ne stidi se ni bilo koje druge tehnike...

Negde na forumu sam, u preletu, pročitao (čini mi se da je isto Ibanezi pisao o tome) da su prethodne verzije Black mastera bile još i bolje.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: udbaško dete poslato 19 Mart 2017, 23:24:16
Gagi, šta vezano za spin blade?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 20 Mart 2017, 00:21:50
I Spin Blade je navodno IM-12. Ovaj Balzer je neki kvalitetniji ajd IM10..9..8, pa je uz nano i ostalu dogradnju dobio marketinški epitet IM-12. Naravno naglasili su i "nano". Štap nisam video, ali verujem ljudima ovde i ne sumnjam u to što kažu. Verujem da je dobar. Moj jedini komentar za sam štap je da je za moje potrebe, navike, teren - kratak. Uz to sam se malo našalio sa Pikemanom znajući da preferira duže štapove, kao i ja. Sve ostalo što sam rekao se odnosi na marketing i levaćenje navodnim karbonskim modulima i ovakvim prikazima snage, čvrstine materijala itd.itd.. Moja poruka se i ovde kao i kod postova vezanih za mašinice svodi na : Ne dajmo da nas levate !
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 20 Mart 2017, 07:36:35
Da rasčistimo.IM12 karbon je 40T karbon do najviše 46T(?) karbon po toray merilima.Znači ,ako uzmemo relaciju 1milion psi(funti po kvadratnom inču)=0,7T/m2 ,sledi da su 40T karbonu ustvari 57miliona psi karboni, a to je na donjoj granici HM karbona.Tako bi se po ceni i dalo zaključiti.Praktično je to sasvim zadovoljavajuće i realno za džig štap.Više od toga ide za mnogo veću cenu,a ne dobijamo Bog zna šta.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 09:02:37
mrjr,
Gde nađe da  IM12 ima modul elastičnosti 40 T (57 msi)?
Svojevremeno sam pokušavao da na netu izguglam  podatke za IM12, proizvođač i modul elastičnosti i nisam uspeo. Došao sam do zaključka da on nigde i ne postoji osim u deklaracijama Balzer štapova.
Inače IM karboni postoje do IM10 (44 msi).

Kada se radi o kvalifikaciji karbona, po modulu elastičnosti, ima ih raznih. Najčešća je:
IM (intermediate modul), srednji modul, 37 do 45 msi, od 255 do 310GPa, od 25 do 30T
HM ( high modul ), veliki modul, 45 do 58 msi, 310 do 400GPa, 30 do 40T
UHM (ultra high modul), ultra veliki  modul, preko 58 msi, preko 400GPa, preko 40T

Štapovi nikad nisu napravljeni samo od jedne vrste karbona. Uvek su u pitanju razne mešavine a koliko ima čega retko koji proizvođač štapova to deklariše. Uglavnom, iz marketinških razloga, deklarišu samo karbon sa najvećim modulom, bez podatka o količini tog karbona u štapu, a ona može da bude i minimalna.
Jedan od ređih proizvođača koji daje tačan odnos upotrebljenih vlakana je npr. Tenryu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 20 Mart 2017, 09:12:01
Ovde su u pitanju mušičarski štapovi,ali materijal blanka je isti(ako sam dobro video) kao i od istog proizvodjača kao i za macekoh
http://pechealamouche.hautetfort.com/media/02/02/2642247820.pdf (http://pechealamouche.hautetfort.com/media/02/02/2642247820.pdf)

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: laki22 poslato 20 Mart 2017, 09:29:42
Citat: slob poslato 20 Mart 2017, 09:02:37
mrjr,
Gde nađe da  IM12 ima modul elastičnosti 40 T (57 msi)?
Svojevremeno sam pokušavao da na netu izguglam  podatke za IM12, proizvođač i modul elastičnosti i nisam uspeo. Došao sam do zaključka da on nigde i ne postoji osim u deklaracijama Balzer štapova.

ET ima im12 karbon na blade seriji stapova
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: atml poslato 20 Mart 2017, 09:40:17
Nema tog karbona kod Toray
http://www.torayca.com/en/download/pdf/prepreg.pdf (http://www.torayca.com/en/download/pdf/prepreg.pdf)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 09:43:30
Na ovom sajtu koji je dao mrjr, malo konfuzno su postavljeni podaci o modulu elastičnosti.
Npr. negde piše IM10/36T, negde IM10/40T, negde IM10 nano 36+40T ?
Pa sad, koji je modul IM10?
Ako ovo"/" znači da npr. IM10/36T ima modul 36T, onda i tamo gde piše IM12/40T treba shvatiti isto.
Čak se negde spominje i Toray karbon. A pogledaj na njihovom sajtu da li ima IM12. Nema.
Malo mi je sve to sa IM12 baš čudno! Pogotovo što se oznaka IM odnosi na intermediate karbone koji imaju najviše 30T. A 40T spada već u HM, i to na gornju granicu..
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 20 Mart 2017, 09:53:06
I sve to nema nikakve veze dok ne probaš štap i sam oceniš da li odgovara.Ja sam pecao sa 40T blankom i kažem da je to super,sasvim dovoljno osetljiv štap za džig.Dalja rasprava o nazivima ne vodi nikuda.Pecanje je pre svega praksa,a ne teorija.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 09:57:38
Praksa je, na žalost, jedina metoda da se dođe do nekakve istine, jer nas trgovci lažu gde god stignu. A najčešće nam serviraju podatke tako da mi ustvari brzopleto slažemo sami sebe. Zato se ne slažem sa konstatacijom da rasprave nisu od značaja.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 20 Mart 2017, 11:08:37
 Prvo nikako da se razgraniči jedna stvar. Visoko modulirani karbon i karbon visokog modula elastičnosti nije isti pojam. Visoko modulirani karbon je karbon koji je toliko prerađen- moduliran- oblikovan da su iz njega maksimalno odstranjene sve nečistoće iz vlakana. A uopšte ne mora biti visokog modula elastičnosti. Tako da kad prava firma napiše HM carbon IM 7 napr. nema zablude. U pitanju je visokomodulirani (čist kvalitetan) karbon SREDNJEG MODULA ELASTIČNOSTI klase Im 7 (42-44mil msi) Zatim već sam pisao. Ne može se napraviti štap od karbona visokog modula elastičnosti jer bi to bila nesavitljiva cevuraga. On se dodaje u nekom procentu da bi štap dobio neke karakteristike, zavisno od namene, ali mora biti redukovan nekom karbonom skromnog modula da bi se u proseku dobio IM karbon koji je i inače zastupljen u najvećem procentu. Firma koja ne laže i preko koje možemo jasnije shvatiti o čemu se radi je dala sliku načina na koji se to radi. Na salt štapovima je drugi sloj na mandreli od E-Glass- kvalitetni fiberglas. To nam nije važno, za naš  varaličarac prvi direktni sloj je od karbona. Drugi sloj od E- glass nema, njegov drugi sloj je og karbona sasvim SKROMNOG modula od 36 mil msi, koji je redukcija za  treći sloj od KARBONA VISOKOG MODULA ELASTIČNOSTI, već prema kvalitetu i nameni do 56 mil msi (ESN, Blue rapid) a proizvodi i serije sa 66 mil msi (xls na pr.) Preko toga je opet neki IM karbon, a na samom spoju dodat je još jedan kratak sloj - traka kao ojačanje!
Dakle, kada pročitamo da je za izradu nekog štapa upotrebljen karbon visokog modula elastičnosti, mi to laički prevodimo i što ne znamo i što tako želimo - štap je izrađen od karbona visokog modula elastičnosti recimo 56 mil msi, kao što će reći 90% imaoca CD Br. Izrađen od i Upotrebljen  nije isto. Ovo drugo znači da ga ima, ali i ne da je od njega. Najmanje ga u stvari ima u štapu - jedan i to najtanji sloj :lol: Svi kvalitetni štapovi su izrađeni od mešavine koja ima prosečnu vrednost IM - srednji modul, neki su komplet izrađeni od jednog IM karbona bez mešanja, ali to je to, štapova od karbona visokog ili ultra visokog modula elastičnosti nema, niti će ih biti. Pogledajte pažljivo sliku:

(https://s29.postimg.cc/9to8exqqv/13zxtab.jpg) (https://postimg.cc/image/jqz97zycj/)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 11:44:34
Citat: ibanezi poslato 20 Mart 2017, 11:08:37
Prvo nikako da se razgraniči jedna stvar. Visoko modulirani karbon i karbon visokog modula elastičnosti nije isti pojam. Visoko modulirani karbon je karbon koji je toliko prerađen- moduliran- oblikovan da su iz njega maksimalno odstranjene sve nečistoće iz vlakana. A uopšte ne mora biti visokog modula elastičnosti. Tako da kad prava firma napiše HM carbon IM 7 napr. nema zablude. U pitanju je visokomodulirani (čist kvalitetan) karbon SREDNJEG MODULA ELASTIČNOSTI klase Im 7 (42-44mil msi) ...................

Sa ostatkom posta bih se u potpunosti složio, ali ovo što sam citirao...?

Termin "visoko modulirani karbon" kao takav ne postoji i izgleda da si ga ti izmislio. Ja tako nešto nisam nigde pročitao, osim u tvojim postovima. I mislim da na njega treba potpuno zaboraviti kako ne bi izazivao zabune i mešanje sa postojećim terminom visok  "modul elastičnosti", za koji se savršeno dobro zna šta pretstavlja pa se ne bih ponavljao da objašnjavam.
Pojam čistoće karbona kao takvog, međutim,  postoji, ali ne znam koji termin, ako uopšte i postoji, se koristi za to.
Naglašava se čistoća karbona u procentima, ostatak su razne nečistoće i dobro je da ih ima što manje. Kako, koliko i na šta tačno utiče taj obično mali procenat nečistoča, iskreneo ne mogu ništa da tvrdim. Ali sigurno je bolje da ih ima što manje. Jedino što sa približavanjem na 100% cene drastično rastu, a i mislim da se takvi niti isplate niti su baš potrebni za ribolovne štapove. Za svemirsku industriju jesu od značaja.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 20 Mart 2017, 11:58:28
Nisam znao da ste se premestili ovde, nisam obavešten.  :cheesy:  Ne budem lenj (što kaže Radovan III ) i pošaljem mejl odn. upit redakciji Balzera preko kontakt forme na sajtu : https://www.balzer.de/de/content/kontakt (https://www.balzer.de/de/content/kontakt)
Lepo pitam, kao kupac koji se interesuje ali mu je sve nepoznanica i boji se da ne napravi pogrešan izbor pri kupovini...  :wink:
Moje pitanje (prevodim sebe) : "Poštovanje, interesuju me novi modeli iz MK Adventure serije štapova, ali nigde ne mogu naći podatke o IM-12 karbonu ? Imate li još nekih podataka o ovom karbonu ? Ko je proizvođač ? Možete li mi nešto više reći o materijalu blanka ovih štapova ?"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prvo, nisam uopšte ni očekivao odgovor. Kad ono, jutros stiže. Ovo je print skrin sa mejla.


(https://s18.postimg.cc/ahbjaqq15/Balzer.jpg)


Odgovor je kao što vidite samo bukvalni prepis karakteristika koje i mi znamo iz kataloga. E sad, ne mora da znači, možda ovaj Herr Stefan Bing i ne sme, ili ne zna da kaže.  :rolleyes:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 20 Mart 2017, 12:09:00
 Slob - izmislio? Prevedi mi značenje  High modulus carbon, koji sam toliko puta pročitao i ja i ti i svi mi. Bez pominjanja elastičnosti i bilo čega drugog.  Pa mi prevedi ovo - High modulus carbon Inter Mediate modulus 42MIL msi. Koliko puta si to pročitao? HM carbon-visoko modulirani karbon. Carbon HM - karbon visokog modula. Vrlo bitno šta ispred čega piše! Elementarno poznavanje engleskog. Pogledaj sliku gore šta piše za karbon od 36 mil msi! Dakle modul elastičnosti je 36mil msi. Čak ispod srednje vrednosti. KARBON NIŽEG MODULA ELASTIČNOSTI! A ipak piše ispred HIGH MODULUS GRAPHITE MATERIAL (Japan or Korea). I vrane na grani znaju da 36mil msi nije visoki modul elastičnosti i niko neće da prevari kupca na tako glup i providan način. I usvetu je jako kažnjivo uostalom. Nego bukvalan prevod -high modulus carbon - visoko modulirani (oblikovani) karbon modula elastičnosti 36 msi. Pročitao si 1000 puta, a kažeš mi da izmišljam? Jbga :grin:
Gagi, nekoliko postova iznad imaš moj post o IM 12 karbonu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 20 Mart 2017, 12:15:55
High modulus carbon se može prevesti samo kao karbon visokog modula,a ne visoko modulirani karbon, jer bi to bilo high modulated carbon, što ne postoji, verovatno.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 12:18:21
Gagi,
Bravo za to što si im postavio pitanje! Oni bi jedini trebalo da imaju prave odgovore.
Međutim?
Izgleda da je adresa neodgovarajuća.
I ja sam jedanput pokušao da dobijem neku tačniju informaciju od firme koja proizvodi pribor. Pošto ne znam engleski jezik, jedva sam nekako sklepao pitanje i ...dobio sličan odgovor kao i ti. Ono što sam i sam mogao da pročitam u katalogu.
Očigledno je da komercijala firme nije prava adresa za takva tehnička  pitanja. A email inženjera razvoja proizvodnje nemamo.
Jedino da kolege koje znaju dobro jezik pokušaju da kroz konverzaciju dođu do pravih ljudi u firmi koji bi mogli da daju tehničke odgovore.
Postoji priličan broj definicija kod našeg pribora koje su poprilično neodređene. Prošle su kroz ruke komercijale i marketinga, pa ajde znaj tačno o čemu se radi.
Možda je čak  inženjerima firme i zabranjeno da komuniciraju sa krajnjim  klijentima, kupcima? Ko zna?



Spojene poruke: 20 Mart 2017, 12:25:02

ibanezi,
Izvini nisam odmah video tvoj post.
Jeste. Piše na tarabi. Sva ta pisanija koja spominješ su navodi iz komercijalnih deklaracija proizvođača štapova. I ja sam se načitao svega i svačega i više i ne obraćam pažnju na to.
Kolega mrjr je lepo objasnio, da moduliran karbon ne postoji. Ili verovatno ne postoji, sa čime bih se i ja složio.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 20 Mart 2017, 12:34:51
Slob,  :takoje:  sročiće ga Herr Dragan opet ne brini.  :cheesy: Pitaćemo i inženjere razvoja. I Maceta ću da nađem !  E sad, ovako privatno među nama, ovo "Herr" mi se strašno dopalo i molim da mi se od sada tako obraćate.  :lol:  Šalim se, naravno.
Ibanezi, pročitao sam :thumbup:  onda se slažemo po pitanju IM-12.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 12:48:26
Komm Herr Dragan tun etwas für uns Attrappe, die nicht wissen, Fremdsprachen. :cheesy:

(Tako mi je preveo Google translate sledeću rečenicu:  ,,Hajde gospodin Dragan učini nešto za nas tupsone koji ne znaju strane jezike".) :rolleyes:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 20 Mart 2017, 13:18:27
 :cheesy:  Naravno, Herr Slob.  Uvek ! :bye:   Da ne odem off, ne znam koliko se svi sećate dopisivanja sa Alanom Hawkom ? Pre nekih 2 god. negde na forumu sam stavio i slike, koliko se sećam. Pitao sam ga za neke mašinice, kad je počeo o nama i našoj istoriji, i da ima našu Zastavinu pušku koju mnogo voli... Poslao sam mu slike naših Vir i Rival mašinica, i rekao da smo radili neke modele po licencama Sportex-a itd... Bio je iznenađen, nije znao neke stvari... Imam te mejlove i dalje. I na njegovom sajtu imate kontakt formu, i uvek odgovori, i to vrlo brzo i detaljno. Normalna, prijatna osoba. Postoji mogućnost čak i da se pojavi na forumu ovde, ali me peripetije oko registracije koje su na našem jeziku zezaju a ne bih da gnjavim čoveka da prevodi. Možda sa Herr Pikemanom napravimo nešto da preskočimo te formalnosti...   :wink:   
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 15:15:34
ibanezi,
Malo detaljnije da ti odgovorim na ,,potrebu" da se konačno raščiste neki pojmovi.

Pogledaj  neke stručnije tekstove (ne komercijalne) o karbonskim vlaknima gde ćeš sigurno da zapaziš da se pod skraćenicom - pojmom ,,modulus" misli na -elastic modulus, modul of elasticiti ili Youngs modulus,  koji se izražava u psi odnosno msi. Dakle nema vezu sa čistoćom karbona koja se opisuje drugačije i ne izražava se u msi.

Čistoća se spominje se kao: high purity carbon, ultra high purity carbon ili carbon content min 95% ....itd
Mrzi me da tražim obrazloženja; kako, koliko i na šta sve utiče  čistoća karbona u vlaknima, jer bi to bilo i previše podataka, obzirom na naše potrebe

A evo ti i jedan interesantan citat sa ovog sajta koji daje odgovor na pitanje: da li kompanije koje plasiraju karbonska vlakna ili preprege lažu?
https://calfeedesign.com/tech-papers/grades-of-carbon-fiber/

.........They are known as High Modulus fiber and are in the range of 55 MSI and higher.
Many companies refer to 33 and 42 MSI fiber as "High Modulus" because they can't get sued for false advertising by using this informal term........

..........Ona su poznata kao vlakna visokog modula i nalaze se u rangu 55 msi ili više.
Mnoge kompanije deklarišu 33 i 42 msi vlakna kao ,,High Modulus" (vlakna visokog modula – elastičnosti) jer ne mogu da budu tužene za lažno oglašavanje putem ovog neformalnog termina. .....

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 20 Mart 2017, 19:54:14
 Slob, šta se radi sa karbonskim vlaknima da bi se dobio  kvalitetan karbon ? Ja čit' i čuo  da mora da  secka, tanji, ravna...da što pravilnije jedno vlakno naleže uz drugo, sa što manje mikroneravnina koje stvaraju mikro međuprostor. Taj proces se zove oblikovanje iliti modelovanje, kako bi rek'o pošteni englez. I što god je proces precizniji, trajniji, skuplji...karbonska vlakna će biti bolje i preciznije očišćena, i oblikovana, da ne kažem modelovana. I termin jeste neformalan, nezvaničan ali može da se piše ne zato što je neformalan, nego zato što  nije OBMANA . On ima objašnjenje. Ovo koje sam ja napisao. Ja sam hteo da kažem  isto što i taj sa sajta. Krivo mi bilo što si napisao da sam ja izmislio termin, koji piše na skoro svakom  štapu današnjice. Pa bar da jesam i izmislio i patentirao :lol:   Naš problem je što odgovore na naša pitanja ne možemo dobiti od ribolovaca na našim, pa ni stranim forumima, a pogotovo ne od menadžera iz industrije ribo- pribora.. Prvi ne znaju, drugi nisu ludi da nam daju prave informacije. Treba nam dr, hemije, kome su karboni uža specijalnost.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 20 Mart 2017, 22:50:47
Ma nije to toliko komplikovano.
Na štapu ili u opisu može da piše npr. HM carbon.
Ova oznaka se isključivo odnosi na –Modul elastičnosti primenjenog karbona a izražava se veličinom msi, T ili GPa. I ne odnosi se na "moduliranje" karbona.
Kad se navede HM carbon zna se u kom opsegu se otprilike nalazi ta veličina (između 45 i 58 msi), ali se može napisati i tačno, određeno, HM carbon 45 msi.
Ali ne može se napisati, ili nije korektno da se napiše, HM carbon 35 msi. Jer karbon sa modulom elastičnosti (modulusom) 35 msi spada u IM opseg.
Ono što bi ti rekao u ovakvom slučaju, a stvara zabunu je: "HM carbon 35 msi" je "Visoko modulirani karbon sa modulusom (modulom elastičnosti) 35 msi.
Nigde se, kod štapova, ne navodi "moduliranost" već samo i jedino modul elastičnosti ili skraćeno na engleskom jeziku –modulus.
Zato sam rekao da si ovaj termin "Moduliranost" izmislio.
Za čistoću karbona postoje drugi izrazi a jedan od njih je i procenat čistog karbona u vlaknu. npr min 94%. Ostatak 6% su razne nečistoće.  I taj parametar se navodi  ne na štapovima ili u opisu štapa već u opisu vlakna, kod proizvođača istih..
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 21 Mart 2017, 06:57:46
Da, Slob precizno si opisao ono što se već mnogi znaju.Modeliranje štapa i materijal od koga je štap izradjen su potpuno različite stvari.Prvo je stvar zanata,a drugo je materijal,tj. grafit,koji se opisuje modulom elastičnosti.To smo valjda definitivno razjasnili.Treba istaći da proizvodjači štapova kupuju prepreg,tj. grafitno platno od proizvodjača grafitnih vlakana,a od njega i dodatnih komponenata zatim "prave" štap.Način i vrste pletenja grafitnnih vlakana i uticaj vrste preprega na osobine štapa, su neka druga zanimljiva tema.

Spojene poruke: 21 Mart 2017, 07:21:44

p.s. moguće je i da proizvodjači štapova sami dodaju razne smole... grafitno platno+smola=prepreg
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 21 Mart 2017, 11:06:28
 Pre bih rekao da dodaju neka druga vlakna kao na pr Šimano ona Bio- fibrre. Ili Daiva visker. Ili boron....Sve su to vlakna, a ne smole. Čak ni to ne verujem da proizvođači blankova dodaju, nego to naruče od proizvođača karbona - karbonskog platna. Smolu ni bilo šta ne dodaju proizvođači blankova - štapova. Ona je već u platnu u tačno određenoj količini i tačno određene vrste prema zahtevima naručioca (organska, sintetička, nano...). Proizvođači blankova nemaju tehnologiju pravljenja tkanine u koju bi stavljali šta žele. Naruče gotova platna i poslažu tkanine u prepreg preko mandrele, pritisnu i "reš" ispeku blank.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 21 Mart 2017, 11:34:33
Evo odgovora Matze Koch-a i Birgera Domeyera o karbonu IM-12 !   smiley077

Matze Koch : "Moin, Dragan,
die Zahl gibt nur die Menge der vorhandenen Kohlefaser an. Je höher die Zahl, desto mehr Kohlefaser. Das macht die Rute schneller, leichter, und teurer. Die IM 12 sind meine bestverkauften Ruten. Seit 2017 enthalten sie auch Nanotuben, die für noch mehr Schnelligkeit sorgen:
http://www.angel-discount24.de/balzer-mk-adventure-nano-zanderpeitsche-2-75m.html (http://www.angel-discount24.de/balzer-mk-adventure-nano-zanderpeitsche-2-75m.html)
Beste Grüße,
Matze Koch
Redaktion Fisch&Fang und Der Raubfisch"


Birger Domeyer : "Hallo Dragan,
ja, Balzer hat wirklich eine IM-12 Kohlefaser in den neuen Ruten verbaut (wie etwa der Nanopeitsche). Das ist im Prinzip eine Weiterentwicklung der bekannten Im8-Kohlefaser, nur dass die Im 12 noch verdichteter ist, damit schnellere Blanks herauskommen, die zudem noch leichter sind. Ich schätze, dass diese unter mehr Druck gepresst werden. Genau wird Balzer das nie erklären, ist wahrscheinlich Betriebsgeheimnis.
Viele Grüße
Birger Domeyer
Redaktion FISCH & FANG, DER RAUBFISCH
Paul Parey Zeitschriftenverlag GmbH
Erich-Kästner-Str. 2
56379 Singhofen
Deutschland "

Prevod Matze Koch : "број је само количина расположивог атома угљеника у карбону. Што је већи број, више има угљеничних влакана. Ово чини штап бржим, лакшим, и скупљим. IM-12 су моје најбољи штапови. С обзиром да модел 2017. садржи и наноцеви, који пружају још већу брзину."

Prevod Birger Domeyer : "Да, Балзер заиста има IM-12 kарбон фибер инсталиран у новим штаповима (као што је Нано бич). То је у принципу даљи развој познатих IM-8 карбонских влакана, само што је још више концентрисан у 12, тако да се брже празни и да је лакши. Ценим да су притиснути под још већим притиском. Тачно Балзер никад неће објаснити јер је вероватно пословна тајна. "


(https://s10.postimg.cc/x0wgtwm3d/Birger.jpg)

(https://s10.postimg.cc/ojwyizheh/Matze.jpg)

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 21 Mart 2017, 11:58:34
Ili ti u prevodu mi kazemo da je to IM12 a ti ako oces veruj ako neces nemoras.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 21 Mart 2017, 13:25:57
Shvatam šta hoćeš da kažeš, ali nije poenta u tome. Poenta, odnosno izazov je bio čuti šta oni imaju da kažu. Nisam ja očekivao neki spektakularan odgovor, da se razumemo. Slažem se sa Domeyer-om koji je bio možda i najrealniji, naravno da je poslovna tajna Balzera. Ali ipak, neki komentar ? Na forumu ima vrsnih poznavalaca opreme u svim oblastima... I znaš da se svakodnevno vodi žustra rasprava o blankovima, mašinicama, itd... Mislim da ovde ima ljudi koji bi voleli da čuju ovako nešto. A mi ćemo onda složiti naše kockice u vezi sa tim, ne sumnjam. Što se mene tiče, iako volim da znam sve detalje, ni ja se ne razlikujem puno od prosečnog, običnog ribolovca koji će pre uzeti neki štap koji mu više leži u ruci od nekog štapa koji vrišti na polici IM-12 nano-bio-grafen-boron. Na kraju krajeva, Srbija ima uvoznika Balzera, imamo pravo da znamo šta kupujemo.    :takoje:   
Inače, na kraju svog mejla koji sam im poslao, potpisao sam se kao :
Dragan
Wölfe mit Donau (Vukovi sa Dunava) + link foruma !
Republik Serbien
:cheesy:
P.S. Ibanezi, naći ću i doktora hemije, bez brige.   :cool:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 21 Mart 2017, 13:45:25
Upravo u tome je poenta,Ibanezi kad ode u radnju ode sa namerom da kupi takav i takav stap do 100-150-200eu,za glave od 8-15gr,itd,itd, o kome je procitao dosta toga po netu,uzme stap u ruke i kaze alo to nema pojma sa onim sto pise,ja,ti i vecina ostalih koji smo strucno nepotkovani,nemamo vremena,ne interesuje nas, hvatamo se za prvi koji najvise sljasti i vristi od nalepnica i one japanske kaligrafije,damo 200eu i odosmo zadovoljni da smo kupili stap od IM karbona koji ne postoji.Ovih prvih je malo a ovih drugih je sve vise i vise.Dok se po forumima utvrdi da je to marketinski trik,a mozda i nije, oni prodadose milione komada i napravise i novu seriju.Na mojima pise od nista-pa do svasta,i kevlar diaflex,i s.h.r. carbon i T curve power carbon,niti znam niti me interesuje sta znaci,ako ne odgovara mojim potrebama dzaba mu slova.
Moze biti da je taj Balzer stvarno odlican stap,ali sam siguran i da ga to IM12 nano bolje prodaje nego da je IM9.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 21 Mart 2017, 14:41:27
E to je marketing Gagi. Unapređeni IM 8. Da karbon IM12 postoji, njegova receptura bi bila poslovna tajna onog ko ga proizvodi. Ne, on je "poslovna tajna" Balzera koji nikada nije proizveo ni jedno karbonsko vlakno, a kamoli tkaninu. Dakle to je verovatno vrlo kvalitetni ( japanski,ne sumnjam) IM 8, a pošto ima i IM8 karbona lošijeg kvaliteta, Balzer i još neki su to krstili kao IM12. IM 8 ma koliko kvalitetan uvek ima modulus 42 -44 mil msi kao i svi drugi IM karboni. Negde sam napisao, ali nije zgoreg ponovo: Im karboni se ne razlikuju po modulu elastičnosti. Svi su sličnog modula u rasponu od 42 -44 mil msi. Razlikuju se po otpornosti na istezanje koja je u rasponu od 400 do 900 mil psi.  I po tome imaju broj iza. IM 4- oko 400 mil, IM5 oko 500mil psi, i tako dalje zaključno sa IM 9- oko 900mil psi. Ne postoji  karbon IM klase sa otpornošću na istezanje od 1000 mil psi ni od 1200mil psi, i samim tim nema karbona ni IM 10 ni IM 12. I zato se te oznake ne mogu naći ni kod jednog proizvođača karbona i zato vredni Slob ne može da izgugla ni kod Toraija, ni kod Heksela, ni kod Tajlandskih ni kineskih ni korejskih proizvođača karbonske tkanine. a kod proizvođača štapova koji nikada nisu proizveli nijedno karbonsko vlakno "puca" od 10ki, 12 ki i čega svega još. Lepo popodne, odo' da fiderišem. :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 21 Mart 2017, 15:03:28
Gagi,
Zaslužio si sve pohvale za trud.
Ali rezultat? Mršav!

Ili ne znaju, ili im nije dozvoljeno da daju podatake o IM12, što, uostalom Her Birger i sam kaže da se radi o poslovnim tajnama.
Mada poslovna tajna ne bi trebalo da bude sam modulus primenjenog karbona. Veći broj proizvođača ga uvek ponosno ističe. Ali to je ipak stvar proizvođača .......

Vidi, Gagi,
Ja sam, uz pomoć Googla, preveo  početni deo onoga što je rekao Matze, malo drukčije.  Ne spominje se broj atoma već:

"Broj daje samo obim (količinu) karbonskih vlakana.  Što je broj veći to ima više ugljeničnih vlakana......."

Dakle, broj se odnosi na broj vlakana. Ali nemoguće je da je broj vlakana samo 12. Verovatnije je da se taj broj odnosi na broj niti u vlaknu, koji u praksi može da bude 12.000, pa je broj 12 samo skraćenica.

Jedino što mogu da zaključim je da je oznaka IM 12 interna Baltzerova oznaka karbona , kojeg su naručili npr od HexCela ili nekog drugog i onda imaju pravo da ga nazovu kako god hoće. Oznaku IM12 ne koristi niko i onda, što da ne. Asocira da je bolji od svih. Jer trenutno, sa najvećim brojem, postoji IM10 , ali za koji se tačno zna kakve su karakteristike.  Dakle, IM je najverovatnije asocijacija na IM karbone a 12 se izgleda odnosi na broj niti u vlaknu (12.000). (što ne znači da je IM10 vlakno sa 10000 niti, IM 10 je nešto drugo ali ima takođe 12000 niti u vlaknu).

Izgleda da je u celoj ovoj priči ipak najbitnije, i ono što je jasno deklarisano, da ovde Balzer koristi karbon prepreg sa  "nano tube resin", koja daje znatno bolje rezultate nego obične smole. I to je važnije nego modulus karbona koji očigledno nikad nećemo ni saznati.

I opet nam, na kraju, preostaje ono što je kolega mrjr već odavno rekao  -parafraziram; "Ne veruj nikome, najbolji sudija je sopstvena ruka"!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 21 Mart 2017, 15:53:12
       Da Slob, zato sam i kopirao verziju na nemačkom, da može svako da prevede, a onda i preveo na krstarici, (to je ovo ćirilicom napisano namerno). Da ne bude da vam ja sad sve prevedem i ne vidite original. Nego sam stavio obe verzije, i slike, print screen e-mailova.
        Prevodi mogu da odstupaju malo u zavisnosti od onlajn sajtova-prevodioca koje koristite, ali je suština ista. Po Birgeru to je "unapređeni" IM-8 pod većim pritiskom (to me podsetilo na "HPC" kod Shimana), ovo brže se "prazni" je u smislu bržeg oporavka vrha (ništa spektakularno)...
      Ja sam i juče napisao da verujem da je to neki kvalitetniji IM u nano izvedbi. Eno piše na prethodnoj strani ove teme. I pisao sam o magli vezanoj za razne moduluse karbona... Pominjao sam i taj njihov marketing... Zato i mislim da je "poslovna tajna" Balzera upravo da je to IM recimo 8, ali naravno da ne žele da i mi to znamo. Iskreno nisam ni očekivao da dobijem poprečni presek mikroskopski uveličan i hemijsku formulu, ali ako ništa drugo zabavili smo se malo svim ovim.  :wink: 
      Srđane, pa baš ti kažem suprotno. Ti kažeš : " ja, ti i vecina ostalih koji smo strucno nepotkovani,nemamo vremena,ne interesuje nas, hvatamo se za prvi koji najvise sljasti i vristi od nalepnica i one japanske kaligrafije "
A ja sam ti malopre napisao : "Što se mene tiče, iako volim da znam sve detalje, ni ja se ne razlikujem puno od prosečnog, običnog ribolovca koji će pre uzeti neki štap koji mu više leži u ruci od nekog štapa koji vrišti na polici IM-12 nano-bio-grafen-boron."
Dakle, pre ću da uzmem neki koji mi leži, nego Maceov "IM-12". (ne kažem da je loš nego ga uzimam za primer). A najmanje me impresioniraju tigrevi i zmajevi i jin i jang i japanska kaligrafija koju si spomenuo. Bolje rečeno bežim od toga.
    Inače ne bih ti ja sad pipao crve i punio hranilicu, nema tih para.   :rolleyes:  Šalim se Ibanezi, naravno.  :wink:


Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: alexdja poslato 21 Mart 2017, 23:21:41
Gde piše da su im6, 7, 8... uopšte neki priznati standard ili sistem vrednosti?

Osim što su neki proizvođači prepisali "brend" kvalifikaciju Hexcela i uzeli njihove oznake kao svoju "skalu"...


https://www.flwfishing.com/tips/2003-12-19-graphite-rods
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 21 Mart 2017, 23:58:39
 Nisu neki proizvođači džabe usvojili njihovu skalu, nego je ta skala postala zvanični standard. Izguglaj za svaki Toraijev karbon ćeš naći kojoj IM klasi pripada. Ne može Inter mediate modulus biti od 33 do 42. Sredina nije sredina ako ima tako veliki raspon. Ali šta vredi, i dalje guglamo podatke sa ribolovačkih sajtova, kao ovaj Alexdja što je dao. gde se i proizvođači štapova i ribolovci utrkuju ko će veću glupost reći. Karbon posle prve obrade - M Karbon ima modulus od 33. IM oko 42. Ne može IM biti od 33 do 42.
https://calfeedesign.com/tech-papers/grades-of-carbon-fiber/
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: alexdja poslato 22 Mart 2017, 00:09:15
Čitao sam i taj što si stavio i još gomilu...

Nigde nisam video da je priznati standard već standard onih koji su usvojili ili  mišljenje onoga koji piše tekst...

Mislim na skalu 6, 7, 8...

A ne šta je IM, šta HM itd...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 22 Mart 2017, 00:24:25
 Standard koji je usvojilo nekoliko proizvođača karbona. Dobro. Slažem se. Nekoliko ih i ima. A nije ni važno za nas. Sve je počelo (cela rasprava) od famoznog IM 12 koji nemaju ni oni što su priznali skalu, ni oni što nisu. Taj imaju samo proizvođači štapova. Uvoze valjda iz druge galaksije. smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: alexdja poslato 22 Mart 2017, 01:05:25
Ma to nije sporno...

To je marketinška oznaka...

Bilo je tu i 9, 10, 12...

Nego i ova uvrežena skala 6,7,8 varira pa teško da je brojka iza IM neko merilo...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 22 Mart 2017, 08:16:48
Treba razlikovati oznaku IM2 do IM10 proizvođača Hexcel, što su njihove interne oznake, od neformalne podele karbonskih vlakana na osnovu samo jedne njihove karakteristike – modula elastičnosti.
Ta neformalna podela je SM, IM, HM i UHM  koja podrazumeva određeni opseg veličine modula elastičnosti vlakana.
Kako je reč o neformalnim odrednicama tako i nije baš tačno utvrđeno u kom opsegu se kreću te podele, ali kako god sve su slične. Kako se radi o opsegu a ne samo o jednoj veličini onda je razumljivo da se za npr HM karbone kaže da se kreće od-do, a ne da je toliko i toliko.

Meni se baš dopao članak na sajtu "calfeedesign". Sve je jednostavno objašnjeno i taman u granicama koje su dovoljne za nas ribolovce.
I zato ću ponovo da citiram deo iz tog teksta, ili bolje da parafraziram: IM, HM, i UHM klasifikacija je neformalna i kao takva ne obavezuje nikog da je se korektno pridržava. Zato je jedina ozbiljna odrednica za modul elastičnosti karbona njihova brojčana veličina izražena obično u (msi), milionima funti po kvadratnom inču. Što je taj broj veći to je karbon krući!
Čemu služe što krući karboni je priča za sebe, a koja nas vodi sve do Grafena, koji ima modul elastičnosti oko 150 msi.

Inače razni proizvođači imaju razne oznake, koje niti liče na Hexselove, a za vlakna istih ili sličnih karakteristika. Ali izgleda da je Hexcel jedan od pionira u proizvodnji karbonskih vlakana pa su njihove oznake verovatno doživele da budu sinonim za odrednice modula elastičnosti. Kao što su i nazivi za npr "Žilet", "Kaladont" ....itd. što nisu izvorno nazivi za predmete na koje se odnose, već su to marke proizvođača koje čini mi se više i ne postoje, ali naziv se i danas održao.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: alexdja poslato 22 Mart 2017, 11:38:12
Radi se o tome da kod nekih proizvođača blankova ili štapova recimo IM6 može biti 36 mil mod., dok je kod drugih IM6 44 mil. mod. ...

Zato je ta skala praktično proizvoljna i služi da kupcu pokuša da objasni razliku između 2, 3 ili 5 različitih grafita koje jedan proizvođač koristi za svoje blankove...

Trgovače marke i proizvođači  štapova i blankova sami gradiraju i napišu oznaku IMNešto, a ne proizvođač grafita...



Evo ovde je recimo približno sažeto dosta o tome iako su navedena samo dva primera, najčešći i G. Loomis-ov...

Though IM & ton rating is widely used, there is no fixed standard for all to follow.

most will follow this...

IM Rating & Ton Rating
Standard Graphite (33 million modulus) = 24+ Ton Material (Standard Modulus)
IM6 Graphite (36 million modulus) = 30+ Ton Material (Intermediate Modulus)
IM7 Graphite (40 million modulus) = 35+ Ton Material (Intermediate Modulus)
IM8 Graphite (45 million modulus) = 40+ Ton Material (Mid or High Modulus)

while others have their own...
Rating from G. Loomis
Standard Graphite - 33 million modulus
IM6 - 38 million modulus   (IM6)
GL2 - 42 million modulus   (IM7)
GL3 - 47 million modulus   (IM8)
IMX - 55 million modulus
GLX - 65 million modulus

However, when comparing 2 rods from the same company, you can be sure that...
IM6/30+ ton are more forgiving but less light & less sensitive.
IM8/40+ ton or higher are less forgiving but lighter & more sensitive.
IM7/35+ ton is something in between.


http://fishing-nation.org/technical/rodcomponent/rodcomponent.html (http://fishing-nation.org/technical/rodcomponent/rodcomponent.html)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 22 Mart 2017, 11:44:00
Ja bi ovakvu podelu prihvatio kao merodavnu.Već sam napomenuo da je štap od 40T grafita odličan za silikonske čarolije,a to je bitno u ovoj priči.To ne znači da onaj od 30T to ne može da odradi,ali razlika je kao kad pecaš u hirurškim  rukavicama  u odnosu na gole ruke  :rolleyes:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 22 Mart 2017, 12:09:53
Mislim da sve te oznake Ultra, Mega, Giga, High, HM......itd. treba zaboraviti ili u svakom slučaju treba uzeti sa rezervom, a pravi i istiniti zaključak, kada je u pitanju modulus,  treba napraviti samo na osnovu cifre pretstavljene sa (msi), (t) ili (GPa). Pa kad piše npr. 56 msi ili 40T, onda se tačno zna koliki je modulus. I tu ne smeju da lažu!
Zašto na štapovima ipak piše HM carbon? Pretpostavljam zato što ako napišu "modulus karbona 56msi", većina neće znati o čemu se radi. A kad je "High", karbon ili brzina ili kvalitet ili čvrstoća, to je svima manje više "jasno". "Mora da je mnogo dobro!" Pa te nisu oni slagali već slagao si samog sebe !!!
Međutim i kada nam, u opisu štapa, napišu tačno 56msi, opet ne znamo baš tačno kakav je štap. Ali ipak može se naslutiti da je krutost materijala veća nego kada je u njemu samo 33 msi. Koliko je to i gde je to važno je druga tema.


Spojene poruke: 22 Mart 2017, 21:06:29

Samo da dodam ovo. Može da bude od koristi, ako neko upoređuje moduluse koji su dati različitim mernim jedinicama: tona/mm2 (T), Giga Paskala (GPa), miliona funti/inč2 (msi).
Odnos je malo zaokružen, radi lakšeg računa, ali je vrlo vrlo približan!


1T = 10 GPa = 1,4 msi
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: NikolaNS poslato 13 Maj 2017, 22:42:30
Mislim da ovaj video pripada ovoj temi. Odgledao sam ceo video i izneverovao koliko paznje posvecuju stapovima!

www.youtube.com/watch?v=z3E6W9g7KGU
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dubinko poslato 21 Maj 2017, 22:25:26
A šta bi bio TC4 karbon?
I ova oznaka je prilično česta, a ne uspevam da nešto nadjem o tome.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 21 Maj 2017, 22:38:03
Shimano glossary

TC4 Construction:
Shimano has engineered TC4 construction to create an extremely durable yet light rod with a crisp feel. Based on double inner layers of advanced, dynamic T-Glass, over-wrapped with a spiral of high-modulus graphite, this blank delivers super high performance that when used with specific rod actions, is ideal for fishing braided lines.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dubinko poslato 22 Maj 2017, 21:41:47
Znači TC4 je vrsta konstrukcije (pletenja), nije vrsta grafita.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 23 Maj 2017, 10:46:00
Znači tc4 je vrsta marketinške navlakuše,tj. kako "naučno" reći da je su to staklena vlakna obavijena grafitnim vlaknima visokog modula elastičnosti.Pošto nemožemo da presečemo štap i utvrdimo istinitost navoda, preostaje da ga izemerimo na vagi i utvrdimo težinu(masu) štapa. Težin dosta govori o sastavu.Staklena vlakna su teška u odnosu na grafitna.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mihabg poslato 23 Maj 2017, 11:08:07
Zato mislim da samo jedna igra ima najblizi deo istine...
"Svi CTS karbonski spiralno motani blankovi su 100% bez preplitanja fibera. Samo jedno karbonsko vlakno nalazi se spiralno pleteno unutar blanka. Takva konstrukcija dostiže 100% istezanja i sabijanja nasuprot tehnologiji koja koristi preplitanje vlakana."

Nema to u fideru jos...blize se
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Maj 2017, 12:04:49
 Danas i štapovi sasvim skromne cene mogu imati blank od karbon-karbon kombinacija, bez učešća staklenih vlakana. Isto tako i neki preskupi štapovi imaju neki postotak staklenih vlakana u blanku. Napr. Tenruy ima nekoliko takvih štapova i to je pošteno naglašeno u tačnom procentu. Neki "mudro" prećute. Današnja najkvalitetnija staklena vlakna kao što je napr. E - glass koja koristi Tenruy su mnogo kvalitetnija od nekadašnjih i ne utiču naročito na težinu, a daju neke potrebne performanse za određene namene. Naravno ja bih te štapove izbegavao za džig jer bilo koja Glass vlakna prigušuju informacije, ali za neke druge namene mogu dobro da doprinesu karakteristikama blanka. Pošto Tenruy takve štapove radi najviše za Japansko tržište gde je džig "zadnja rupa na svirali", detekcija i prenos te vrste informacija nisu primarni.  Zatim, i najkvalitetniji štapovi za teži morski ribolov, pa i CTS-ovi moraju imati značajan udeo kvalitetnog fiberglasa koji je neophodan za "žilavost" takvih štapova. Miho, karbpnska vlakna omotana u spiralu oko blanka, bilo spolja bilo između tkanina u prepregu nisu CTS-ova novost, to se radi decenijama. Powe mesh, Diaflex, Diaflash i sl, već kako koja firma to naziva, su tehnologije stare više od 2 decenije. Vrhunski proizvođači često to više ni ne naglašavaju u specifikacijama. Isto to se primenjuje i sa drugim materijalima, ne mora karbonska spirala.- boronska vlakna, kevlarske trake, visker vlakna.....Budi siguran da mnogi fider štapovi imaju takvu konstrukciju u sebi, samo to više uopšte nije nešto što treba posebno naglašavati. Jedino što ako su te spirale omotane spolja preko preprega, one se vide, a ako su između tkanina ne. Siguran sam da tvoj Rive to ima. Bez obzira što se radi o vrhunskom štapu, od vrhunskih materijala, na tako dugačkom blanku, sa izuzetno malom progresijom konusa i malog donjeg prečnika, ne može se dobiti takva oštrina bez dodatnog ukrućenja. Najverovatnije karbonskom spiralom, inače da je boron ili sl, mislim da bi bilo naglašeno.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 23 Maj 2017, 13:07:09
Moram da se nadovežem na težinu blanka kao merilo čistoće grafita u konstrukciji blanka.Naime, poredio sam dva blanka st.croix koji su iste dužine i snage,a različitih materijala.U pitanju su blankovi bez opreme,naravno.
blank LSX70MF u dužini od 7 stopa(213,36cm) ,jačine M i od SCV materijala po njihovj oznaci.
i blank AVS70MF u dužini od 7 stopa jačine M i od SCIII materijala po njihovoj oznaci.
Oba blanka spadaju u HM blankove ,a prema njihovoj tabeli težine su im 1,5oz (42,52gr) za SCV i 1,9oz (53,86gr) za SCIII ,za istu dužinu blanka.
Ako podelimo ukupnu masu blanka sa ukupnom dužinom blanka dobijamo da je 42,52/213,36=0,2gr/cm prvi,a 53,86/213,36=0,25gr/cm drugi.Ovo može da bude orjentir za nekoga ko kupuje blank u nameri da sam napravi štap kod nekog majstora.Naravno, blankovi u MH verziji će biti teži za istu dužinu i vrstu materijala, a blankovi u ML verziji će biti lakši za istu dužinu i vrstu materijala.Ne možemo da uporedjujemo dva štapa iste dužine i od istog materijala,od kojih je jedan za klena a drugi za štuku,recimo.Grubo rečeno, štap u nekoj srednje-višoj kategoriji ne bi trebao da predje 0,6-0,7gr po cm dužine u punoj opremi u nekoj medium verziji za slatkovodno varaličarenje.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mihabg poslato 23 Maj 2017, 15:04:37
Ibanezi@ Ne mogu tako siroko, i ne volim da sve znam. Ono sto probam i pecam sa njim to racunam da poznajem, ostalo citam i masem pa mi to nije utisak do kraja. Inace  i dalje imam stari  Shimano T. DF AX  , i to mi nije ni blizu CTS koji sam sebi napakovao ....Uopste nije bitno ko je i kad krenuo,  niti mi je Diaflash serija sinonim za krutocu i tvrdocu blanka bez obzira na nacin upredanja  , ali je cinjenica da su generalno karakteristike raznih blankova sve ludje i sve vise proizvodjaca ima iznenadjenja za nas .
Sto se konkretno Rive tice, sigurno ima vise slicnosti sa nekim varalicarskim karakteristikama u nekim delovima nego sa fider stapovima , a opet ono sto treba da urade apsolutno urade, i zato ne mogu trenutno da ga poredim uopste sa fiderima koje sam koristio.
Jednostavno bolesna kombinacija i vanserijski za moj ukus i moje shvatanje recnog toka. Pricam  ,za ovaj koji sad koristim (ne mogu za druge u seriji da pricam jer se razlikuju), a  moje odusevljenje ceka jos neke probe da shvatim sta sve moze i da ga zaheftam u praksi sa konacnim sudom. Ove sarancice na revirima ne racunam , jer za to mi ne treba takav stap... a moze i to.
Pricam da jos ne pakujemo mi fider ...i blizi se i taj dan.
Pex je blizi malo
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dubinko poslato 24 Maj 2017, 10:54:23
Sad mi je jasno. To je kao kada Shimano koristi HPC carbon + biofibre. A bio fibre je u stvari neki fiberglas, samo lepše zvuči biofibre. Koliko vidim Shimano do ubacuje u veliku većinu svojih blankova. Samo mi nije jasno da li to je to i neminovno loše. Verovatno je nekim dugačkim bolonjez ili takmičarskim štapovima skoro pa neophodan.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 24 Maj 2017, 11:01:06
Koncept(marketinški) koji svi japanski ,a i ostali, proizvodjači primenjuju je tzv. "revolucionarana inovacija i zadnja reč nauke i tehnike,je sada dostupna i u vašem štapu,..."
Drugim rečima, lože narod kao i sa mobilnim telefonima,kojima se planski ubacuju kojekave,uglavnom nepotrebne, novine, ne bi li se pokrenuo novi krug kupovine.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dubinko poslato 24 Maj 2017, 11:58:27
TC-4 is a graphite-figerglass combination used in making Shimano's crankbait, underspin and topwater rods. TC-4 is figerglass wrapped over graphite in four layers – graphite, glass, graphite, glass. It's another example of Shimano innovation. The result is a rod with strength, durability and better flex distribution. It has the flex range of a fiberglass rod with the sensitivity and thinness of graphite.

Pa ispade da je ovo pola grafit, pola fiberglas ( TC4  dakle 4 sloja - grafit, fiber, grafit fiber). A kao vrhunska tehnologija. Auuuu  :no:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 24 Maj 2017, 12:11:09
Ako se dobro secam tu oznaku TC4 nose jeftini teleskopski stapovi tako da tu i ne treba ocekivati vrhunsku tehnologiju.Ustvari sva tehnologija oko izrade stapova je izmisljena jos u proslim veku,nove su samo nalepnice.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: nslemi poslato 24 Maj 2017, 12:27:31
Iz mog ugla kao zadovoljnog vlasnika shimano aernos fidera upotreba tih njihovih bio vlakana ima opravdanje.Na prvi pogled stap jeste malo tezi u odnosu na cisto karbonsku konkurenciju ali pokusacu da objasnim i zasto.Kada sam ga dobio i sklopio na suvo ,pomislio sam "boze sta mi je ovo trebalo".Mekan glindzav kad treses ma...oznaka mu je inace precision feeder 90g.Mislio sam da necu moci da pogodim dva puta na dan u istu tacku a kamoli dva puta zaredom.Vec sam mislio da ga ponudim Lakiju jer on skuplja te spagete.. :lol: Na prvom pecanju me iznenadio preciznoscu a na drugom i mogucnosti da se izbori sa ribom 10+..gornja polovina stapa jeste mekana i lepo radi i na manjoj ribi(ko je rekao deverika Pavlovci..) a blank je izuzetno jak ,kao kod nekog mavera ..neverovatno da su spojili dve suprotne karakteristike u jedan stap koji kosta 100€..Tako da ta bio vlakna izuzetno rade sta treba ,barem kod shimana..
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 24 Maj 2017, 13:01:34
Isti je slučaj i sa Shimano BM....samo je on za nijansu oštriji od Miletovog A. U gornjem segmentu mekši ali sa ogromnom snagom u donjem delu blanka....ja imam osećaj da ne mogu da ga preopteretim kad povlačim ribu i nikako da dodjem do momenta kad bih rekao nesmem dalje. Štap je težak 240gr na dužini od 3,9m i tb mu je 110gr. Mislim da upotreba biofibera bar kod Šimana ima neku priču, što je i Mile takodje napomenuo.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: matori poslato 24 Maj 2017, 13:02:25
Falcon Cosmos 5m bolo, pecam već 5 sezona na Drini a blank je TC 4. Šta god to značilo, baš me briga, sila od štapa izvadio  kapitalnih mrena, skobalja, plotica...Jedina intervencija zamena 4 karike i to ovih dana, za par dana kreće opet u akciju.
Inače TC 4 za blank nosi još dosta kvalitetnih Falcon bolonjeza: Majestic, Standard itd. a svi su lagani, izuzetno oštri i što je takođe važno imaju dušu.
Mnogo pričam, a htedoh samo reći da je meni TC 4   :ok:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 24 Maj 2017, 17:28:46
 Bio fibrre Šimano koristi u svojim skupljim serijama i reč je o grafitnim vlaknima. Da napomenem Fibrre ne znači Fiberglas! Fibrre su u prevodu vlakna i ništa više. Glass fibrre - staklena vlakna, stakloplastika iliti odomaćeno fiberglas, a Carbon fibrre su karbonska vlakna. Bio fibrre su grafitna vlakna dobijena iz organskih materija, recimo šargarepe. Bio fibrre grafitna vlakna su već dugo u upotrebi, ali pošto su to u stvari i dalje samo karbonska vlakna - karbon je karbon bez obzira odakle ga izvuku, ovo je samo Šimanov marketinški trik za neupućene. Ta vlakna su u stvari pojeftinila proizvodnju karbona, jer od kada je otkrivena tehnologija izdvajanja, karbon je moguće bukvalno uzgajati. U mnogim štapovima ih ima, ali nije nikakav spektakl da bi vrhunske firme koje proizvode samo štapove od više do vrhunske klase to nešto posebno napominjale. Konfekcijska poput Šimana naravno - da, da bi izdvojile po nečemu svoje visoke klase od najniže ponude. Upravo kao što za najnižu kompozitnu klasu napiše  tajnu zagonetnu šifru TC4 koja sakriva osnovno - karbon nižeg kvaliteta sa staklenim vlaknima u osnovi. Naravno, i ta BIO vlakna kao i sva druga karbonska mogu biti većeg ili manjeg kvaliteta (čistoće) i ne sumnjam da Šimano u vrhunske serije stavlja vlakna odličnog kvaliteta, bez obzira da li su iz šargarepe ili iz rudnika. Prvi štap koji je napravljen od Karbonskih vlakana dobijenih baš iz šargarepe je američki Carrot stick ("šargareplja palica" :lol:) koji je i obojen u boju šargarepe. Napravljen pre 15ak godina i pripada srednjoj cenovnoj klasi štapova. Uz manje dizajnerske izmene, pravi se i danas. Evo ga:
(https://s30.postimg.cc/xanec5ya9/index.jpg) (https://postimg.cc/image/9wff08gct/)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 24 Maj 2017, 21:49:56
 smiley033
A meni šargarepa rodilaaa...  :tongue:  Pa puna mi bašta biofibera, samo da im vežem provodnike.  :lol:   Šalu na stranu, svašta se ovde pročita i nauči.  :thumbup:   
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mihabg poslato 24 Maj 2017, 22:13:50
Ibanezi !
Taj "bio", mi uvek bilo u suprotnosti sa "glass servisom"
E ako si me naucio...
Iskreno , kad citam neke karakteristike i  ne razmisljam , vise mislim da lupetaju...kad ono medjutim .

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 24 Maj 2017, 23:03:22
Citat: ibanezi poslato 24 Maj 2017, 17:28:46
......Bio fibrre su grafitna vlakna dobijena iz organskih materija, recimo šargarepe. Bio fibrre grafitna vlakna su već dugo u upotrebi, ali pošto su to u stvari i dalje samo karbonska vlakna - karbon je karbon bez obzira odakle ga izvuku, ........


Biofiber nije isto što i Karbonfiber, niti je Biofiber u obliku karbona. Karbonfiber se dobija pirolizom nekakvih polimera u vakumu ili specijalnoj atmosferi a Bofiber izdvajanjem-ekstrakcijom celuloznih vlakana iz povrća i to od otpadnog povrća iz prehrambene industrije.
I jedna i druga vlakna se onda mešaju sa smolom pa se dobija Biofiber-Carbon kompozit.
Britanska kompanija CelluComp. proizvodi materijal pod imenom ,,CURRAN" (Kuran).  Materijal je mešavina bio vlakana (iz šargarepe ili drugog povrća), smole i karbona.
Biovlakna se dobijaju iz umuljane šargarepe - ali isto tako i iz mnogih drugih vrsta povrća. Najjednostavnije rečeno, iz sirupa povrća-šargarepe se izdvajaju nanovlakna.
Glavna prednost Kurana je to što je bolji od karbonskih vlakana, jači je i bolje se vezuje. Uz to trpi jače istezanje nego sam karbon.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 24 Maj 2017, 23:12:59
Drugim rečima, moj spidmaster je "šopska salata."  :rolleyes:    :lol:
U vezi sa fiber i fibre igrom rečima. Skoro sam imao raspravu... Suprotna strana me ubeđuje da "Power fibre" na jednom štapu znači da je čist fiberaš. Ja mu kažem da je to pre svega marketinški i kažem mu bukvalni prevod. Ali, džabe, ne dopire to do svih.  :no:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: DDj poslato 24 Maj 2017, 23:18:11
Ovoga puta slob je potpuno u pravu:) BioFiber vlakna nemaju nikakve veze sa grafitnim vlaknima, sem sto su i jedno i drugo vlakna. BioFiberu predskazuju lepu buducnost, recimo za karoserije automobila, itd.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mihabg poslato 24 Maj 2017, 23:25:49
Znaci sad imamo :
Staklo, pa grafit, te vlakna  iz povrca sa nekim smolama ili secerlema sirupima.
Majku mu , koliko kombinacija sa permutacijom sa ponavljanjem.
Jbs. ovaj matis, odoh da pecam u neznanju .
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 25 Maj 2017, 00:12:00
 Moguće, ja sam pročitao da se danas i karbonska vlakna izdvajaju iz organskih materija baš u tekstu o Carrot stick štapovima gde piše da su štapovi iz te serije izrađeni od KARBONSKIH vlakana dobijenih iz šargarepe, pa sam to poistovetio sa Bio fibre vlaknima, ali izgleda da je reč o različitim materijalima. Ali ako bio fibre vlakna nisu karbonska voleo bih da znam nešto više o njima baš o uticaju na karakteristike blankova jer ne verujem baš u sve što  proizvođači štapova napišu. Ja iskreno nisam primetio da se Spidmaster drugačije ponaša leti nego zimi, a voleo bih da znam i njihovu težinu u odnosu na karbonska vlakna i kako utiču na ukupnu težinu blanka, a ne mogu da izguglam taj podatak.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 25 Maj 2017, 07:50:33
Mora da si naleteo na tekst koji su pisali trgovci. Ne retko napišu ,,Biofiber karbon" bez crtice između ili sa ,,i", pa to može da se shvati kao da je biofiber vrsta karbona, što nije. Radi se o kompozitu bio i karbonskih vlakana.
Ni ja nisam izguglao tekst o biofiberu nemenjen laicima gde su jednostavno prikazane osobine biofibera.
Stručnih tekstova ima puno ali ih je smorno čitati.
Koliko sam ja ukapirao biofiber treba da bude ekološka zamena za fiberglass.
Ima dobre mehaničke karakteristike. Lagan je (lakši od fiberglasa), istegljiv i ima dobru zateznu čvrstoću. Zamena za fiberglas ali znatno lakša i bolja od njega. Daje  karbonskim blankovima žilavost a ovi ostanu i dalje lagani i neglindžavi.
Mana biofibera , za razliku od fiberglasa, je hidrofilnost, pa u uslovima visoke vlažnosti menja karakteristike. A i temperaturno je izgleda nestabilan. Napominje se da pri niskim temperaturama poboljšava karakteristike. (To bi značilo onda da ih pri visokim pogoršava – a to se prećutkuje, odnosno ne prikazuje se na takav način.)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 25 Maj 2017, 08:00:58
I štap od trske je u stvari od biofibera... :cheesy:
Meni se čini da je biofiber ekološki prihvatljiviji,a i jeftiniji od klasičnog grafita.Ako upija vodu, onda štap treba držati podalje od vode  :wink:
Suštinski, upotreba vlakana iz raznih vlaknastih biljaka je prisutna i u tekstilnoj industriji, masovno.Sve u svemu ,štapovi od biofibera bi trebalo da budu jeftiniji od grafitnih.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 19 Jul 2017, 18:57:12
Bas gledajući novi DAM katalog naidjem na karbone oznaka  TC24, TC30, TC36.... Pa ima skupljih modela sa TC24 a ima i sa TC40    :question:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 19 Jul 2017, 20:52:19
Možda to i nije tako, ali meni te oznake liče na "Tonažu" Carbona. 24, 30...40 tona/mm2.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 19 Jul 2017, 22:18:23
A sta znaci ono CX1 i CX2 na rapture-trabuko motkama.Sve je to cist marketing,prodaju nam jedne te iste blankove samo sa drugim nalepnicama.Kao Balzer sa onim IM 12,utvrdismo da je laznjak da ne postoji al ga svi hvale i kupuju.

Spojene poruke: 09 Jul 2018, 11:37:52

Citat: Germina poslato 08 Jul 2018, 23:39:50
Gornji je od japanskog IM12 karbona i ima Fuji halter a donji od no name IM8 karbona sa skromnijom opremom pa otud razlika u ceni  smiley033
IM 12 ne postoji.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 09 Jul 2018, 12:22:26
Tačnije, karbon IM12 nije postojao sve dok ga Balzer nije izmislio. Sada postoji.
Svojevremeno sam lupao glavu oko tog karbona, i ne samo ja. Navodno japanski, a nigde na netu ne možeš da nađeš proizvođača ili njegove karakteristike.
Čak neko od Vukova je kontaktirao Balzera i raspitao se za dotični karbon. Dobio je odgovor u smislu toga da je to neka specijalna Balzerova modifikacija nekog već postojećeg karbona. Kojeg i kakva? Nije znao kasti.
A ja bih rekao; to je karbon IM7 ofarban u zeleno :lol: :lol:
Nikakve oznake karbona nisu standardizovane, pa tako nije isključeno da se pojave i IM13 i IM14...što treba da sugeriše da je IM12 bolji od takođe nepostojećeg IM11 ili od postojećih IM10, 9, 8......
Oko takvih i sličnih oznaka ne treba trljati glavu. Jedino pravo merilo je tačna vrednost modula elastičnosti upotrebljenjih karbona.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 09 Jul 2018, 13:32:05
Nije tacno,nije ga izmislio Balzer,na Spin Blade Elite isto pise IM 12.Po toj logici bi recimo SBE 270 80-150 bio vrhunski stap za soma od IM 12 za samo 50ak eura.Malo sutra.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 09 Jul 2018, 14:05:41
Ma na stapu mogu da napisu sta hoce, ja kao krajnji korisnik nemam nacina da to ispitam, pa se i ne opterecujem time. Gledam samo stap, njegove osobine i karakteristike, i pedantnost izrade, kao i to koliko je pogodjen mom nacinu ribolova, moze da napisu na njemu sta god hoce. Kad se narucuje na nevidjeno, a danas je to postao jako cest slucaj, pogotovu kad su skuplji stapovi u pitanju (gledao sam stapove u radnjama u inostranstvu po 1000kv u podu, no tu je bio samo mali deo svetskog trzista) , obicno to bude ono sto ima da se vidi na snimcima i specifikaciji, sto se jeftinijih tice, tu je zajeb uvek izgledan. E sad, sto ni jedna radnja nema sve ono sto bi mi zeleli videti, druga tema. Mislim da je bezpredmetno ulaziti u sastave karbona i slicno, jedino je bitan test na vodi, u danasnje vreme i cena. Pribor za soma, treba da bude najlaksi moguci, dorastao zadacima kojima je namenjen, stap za smudja i stap za soma, ogromna razlika u ponasanju stapa, stukaroski-light somovski. Sve sto nama treba kao laksi stap za soma, je lagan fast stap, progresivnog savijanja blanka i snage u kicmi za dobru kontru, masinica sto laksa a jaca, ne ogromnog kapaciteta, kvalitetna nit i pouzdana kopca. Namenski somovski stapovi se konstruisu za lov ogromnih somova, kakvi su cesti na evropskim vodama, kod nas je tesko doci do udaraca takvih riba, te se cuskijama ne vredi opterecivati, zavrsava posao dobar stukaroski blank, rasan somaroski stap ima puno moci, ja je nemam toliko da bih iz njega izvukao maximum (mislim na one cija je tb preko 200gr) te mu onda kao manu vidim suvisnu tezinu, a ne mazim opremu, drugaru se kosa jezila kad je gledao maltretiranje moja dva stapa, samo isti nije svestan koliko oni mogu :takoje: Kad se kaze, birati pribor prema velicni varalice i velicini ocekivane ribe, prilicno je dvosmisleno, zasto? Za kontrolu velike ribe, lako je odabrati stap trocifrene tezine bacanja, no ni jedan takav stap nije konstruisan za rad laganim varalicama kakve su potrebne na manjim i plicim vodama, a ulov dobre ribe izgledan. Dubok vir, velika varalica, jak komplet, matematika laka, teza matematika, glava 10gr, glavinjara 15gr, kasika 22gr, imati sanse s 30+. Ja J.Moravu izbegavam, zasto, ima virova gde leti po maloj vodi treba glava 7gr, a u tom krsu dremaju somovi 20+. Cime, kako, imati kontrolu u viru gde su stene ko automobili, a reka u tim delovima 40m siroka :no: Zbog krivolova, suoceni smo sa time da je riba ostala na mestima gde je skoro nikako nije moguce izvuci, a opet pozicije teske i specificne :no:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 09 Jul 2018, 14:29:11
Pa mozda Orka,Ibanezi i jos po neko posle godina iskustva zna u radnji da izabere stap,ja recimo ne znam,njemu treba stap za soma i stap za smudja,meni na Moravi stap za sve,jer mi na kalipsa i na glavinjaru od 10gr dolazi i som od 20kg i klen od 200gr.A malo je glupo i skupo kupovati stapove,isprobavati na vodi,dok ne dodjes do onoga sto si zamislio u svojoj glavi.Pisanije i oznake na stapu bi trebale manje zaludjenim ribolovcima koji nemaju u glavi podatke iz svih kataloga da olaksaju pocetni izbor,a ne da ga u startu lazu.IM 12 ne postoji,znaci lazu te u startu,mogu misliti da li je ta pluta stvarno AAA portugalska i dal su na fudziju samo slova fudzji i sve to za 50eu.Ne biva sto bi rekli Leskovcani.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 09 Jul 2018, 15:04:00
Ma do tog znanja mozes da dodjes viseci po radnjama, otimajuci kolegama stapove, viseci kod majstora graditelja, i sve to nije dovoljno, moras pecati stalno, raznim stapovima, posmatrati svaki i ne biti vezan za bilo koji, ne smes se zaljubljivati, skup sport :lol: Da lazu, lazu svi, u manjoj ili vecoj meri, sto je najgore ( stalno dozivljavam) lazu te i kolege s vode, zaljube se u pribor, ili ne znaju , koliko misle da znaju :takoje: Godinama sam kristalisao pribor, i opet fali, naucio toliko da verujem samo sebi i svom subjektivnom osecaju. I ti imas istu problematiku kao i ja, bice tapiranje kod mene, ako promasim pecacu Hydrom :lol: ubija me sto je gluv ispod 10gr, mada je kod mene kanap 0,25, e to je muka. Testirao je iz dosade pre neki dan na vodi, blagi boze koliko ona moze da se savije nije mi stvarno, ovako bi rekao covek da je krut stap smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 09 Jul 2018, 15:09:51
Citat: srdjanpn poslato 09 Jul 2018, 11:37:52
IM 12 ne postoji.

Ma IM rejting je čisto komercijalno obeležavanje  kome se i Balzer tradicionalno priklonio sa svojom nesrećnom IM12 oznakom mada iza nje stoji kvalitetan 40-60T carbon što je jedino merodavno kad su u pitanju svetski standardi ili modul elastičnosti ako su u pitanju USA standardi.

''Prestige German company such as BALZER uses IM rating not to confuse its customers, but because traditionally they've always done it this way and they don't want to change. In their books, IM6 is 24Ton carbon, IM7 is 30Ton, IM8 is 36Ton and IM12 is 40Ton or 50-60Ton (depending on the range, and if they use nano-technology or not).
BALZER uses the IM6-IM12 carbon rating on their blanks. However, that being said BALZER uses Japanese Toray carbon on their high-end ranges as well as nano-technology on some of its products.
SPORTEX that use carbon ranging from 24Ton to 80Ton, Helicore technology, German/Korean made.
DAM offers tradition from 1875, German engineering and some high-quality rods that are all 24Ton to 40Ton graphite made on high quality carbon blanks, usually from Japan. ''
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 09 Jul 2018, 17:55:12
Ne znam koga si citirao, ali taj je izgleda u velikim zabludama.
Prvo treba znati da Torajev najkrući karbon M65J ima modul elastičnosti 85msi. Pošto je Tona/mm2 = 1,43 msi, onda je to karbon od 59 tona.
Ko pravi karbon od 80 tona nije mi poznato ali to nikako ne zavisi od nano tehnologije koju autor citata vezuje za modul elastičnosti karbona. Nanotehnologija se odnosi na smolu sa nanotubama...

Toray karbon T800 od kojeg je napravljeni Sportex Aer spin štap ima modul elastičnosti svega 42,7 msi (30T). Nisam u prilici da istražujem, Sportex verovatno ima i većih modula ali 80T (114 msi !!??) nikako. Jedino grafen ima modul elastičnosti oko 150msi.

Module elastičnosti koje navodi uz karbone IM6, 7, 8......, a pročitane u "Baltzerivim knjigama" , sigurno nisu izraženi Tonama već sa msi, jer to bi bilo odgovarajuće.
I još, odaklu mu podatak o IM12. Modul 60T je 85msi, a to je najači torajev karbon, kao što sam već rekao, nosi oznaku M65J.

Prema tome, autor citata koji si naveo je mnoge stvari pobrkao.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: vradojicic poslato 09 Jul 2018, 20:28:07
Ja na par bolonjeza imam oznacen karbon od kog je blank napravljen. Oba Colmic bolonjeza od 6m, i Corvette i Fiume XXT 250 su radjeni od M55 i M60 karbona, i to oba sa oba modula, zavisno koji segment. Sta to znaci ja iskreno ne znam, sad vidim slicnost sa nekim oznakama koje je Slob naveo. I znam da su oba stapa odlicna i da Colmic najbolje blankove radi ovim karbonom.
Shimano sa druge strane oznacava drugacije, Techniumi su mi od HPC 100 karbona a Speedmaster je bio od XT 200+ Biofibre.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 09 Jul 2018, 23:39:05
S obzirom da sam citirao ekskluzivnog distributera Sportexa, Dama, Balzera, Colmica, Garbolina za australijsko tržište nadam se da zna šta priča https://adoretackle.com/blog/how-to-select-the-perfect-fishing-rod/ (https://adoretackle.com/blog/how-to-select-the-perfect-fishing-rod/).
Nije Toray jedini proizvodjač vrhunskog carbona na svetu, japanski Nippon ima u svojoj ponudi proizvode označene sa 114 i 128msi kao i veliku fabriku u Nemačkoj....autor teksta je i naveo da Sportex koristi nemački i korejanski carbon za svoje blankove....

(https://vukovisadunava.com/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fgdurl.com%2F1JK8&hash=8264365b9fd5044a25e42aa4bee5543e78f9c184)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 10 Jul 2018, 09:41:52
Germina,
Kada sam pročitao ceo članak stekao sam drugačiji utisak o onome što je napisano u citatu.
Pre svega o IM oznakama. Kako kod Balzera tako i drugih proizvođača štapova koje ih koriste.
Naime, originalne IM oznake su oznake proizvođača Hexcel. On ih i dan danas koristi. A kod njih, veći broj iza IM ne znači uvek karbon sa većim modulom elastičnosti, već možda šesti, sedmi ...ili osmi pokušaj recepture, kako je autor članka i naveo. Ali pošto je zaštitni period imena davno istekao, ove ozake su počeli da koriste i drugi, s tim da karakteristike označenih karbona ne moraju da imaju direktnu vezu sa originalnim Hexcelovim. One su proizvoljne i drugačije su od proizvođača do proizvođača. Pa tako Balzer "u svojim knjigama" navodi module elastičnosti koje su proizvoljni i koje nemaju veze sa originalnim Hexcelovim. Proizvoljne su i definisane od strane Balzera. Pa kao takve mogu da budu kakve god.
Tako je napravljena svojevrsna zbrka oko IM oznaka, pa se ne treba vodi njima u oceni modula elastičnosti primenjenih karbona. Jedini pouzdani parametar za modul elastičosti karbona je iznos  modula elastičnosti izražen u mernim jedinicama msi, tonama ili GPaskalima. Što i autor članka navodi.
Oznake karbona treba uzeti ozbiljno samo ako je naveden njihov prizvođač i oznaka tog proizvođača, pa se na njihovom sjtu može to i proveriti. Kao što je naprimer navedeno kod Colmica i što je i napomenuo kolega vradojcic.

Takođe i oznake SM, IM, HM i UHM karboni ne podrazumevaju neki standardni opseg modula već proizvođači štapova to koriste takođe proizvoljno. Pa tako isti modul je kod jednih svrstan u IM (srednji modul) a kod drugih u HM (visoki modul).

Što se tiče karbona sa modulusom 80T, pa čak i većim ( 90T), oni zaista postoje, kod proizvođača koje je naveo Germina, nisam znao. Ali kao što se iz tabele vidi nose oznake proizvođača a nikako IM oznake.

I na kraju, potpuno se slažem sa navodima u članku, osim u delu gde se modul elastičnosti povezuje sa nanotehnologijom.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 10 Jul 2018, 10:18:57
Citat: slob poslato 10 Jul 2018, 09:41:52


I na kraju, potpuno se slažem sa navodima u članku, osim u delu gde se modul elastičnosti povezuje sa nanotehnologijom.

A zasto se tu ne slazes? Pa upravo nano tehnologija je odgovorna sto se u danasnjim stapovima koriste visokomodularni karboni. Bez Nano smole to je bilo nemoguce. Takodje, omogucila je da IM blankovi ne budu vise toliko teski tj da se prepreg radi bez staklenih vlakana ili da se svede na minimum.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 10 Jul 2018, 11:48:20
Ok. Slažem se sa onim što si napisao, ali:
".......Prestige German company such as BALZER uses IM rating not to confuse its customers, but because traditionally they've always done it this way and they don't want to change. In their books, IM6 is 24Ton carbon, IM7 is 30Ton, IM8 is 36Ton and IM12 is 40Ton or 50-60Ton (depending on the range, and if they use nano-technology or not)....."

Pošto ne znam engleski, možda nisam dobro shvatio podvučenu rečenicu, mada sumnjam da je tako. Jer iz nje bi se shvatilo da IM12 ima modulus 40T, a može i 50-60T ako je primenjena nano tehnologija.
I sam kažeš da je nanotehnologija primenjena u smoli koja povezuje vlakna odnosno niti. Ona menja karakteristike blanka ali ne i primenjenih vlakana. Ona imaju modul elastičnosti koliko imaju , a smola na to ne utiče ni malo.

Inače članak je dobar. Narvno treba ga isčitatai u celosti. Osnovni zaključak je po meni -ne zaleći se u proceni blanka ako nemaš podatke o stvarnom modulu elastičnosti, jer marketing je tu debelo umešao svoje prste.

Pa i kad znaš tačno sve moduluse i to nije dovoljno, jer mnogo zavisi od konstrukcije i količine visokomudulusnog karbona, a i od smole.
Ali jedno je sigurno, i to nam je znak, da blankovi u kojima ima vlakana od visokih i ultravisokih modulusa su, pre svega lakši a potom osetljiviji (bolje "čitaju"), od onih sa nižim modulusima. Imaju i mane; krti su, pa od konstrukcije mnogo zavisi da li će ostati u jednom komadu. Dobra konstrukcija međutim povećava i cenu.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 10 Jul 2018, 12:59:13
Naravno da nano smola ne utice na sama vlakna ali je omogucila bezbedno koriscenje 40T+  karbona u izradi grafitnih stapova. Inace se slazem sa tobom oko proizvoljnih oznaka IM na stapovima i to znaju samo proizvodjaci. Ali Balzer svojim IM12 zeli da naglasi da je u tom stapu nesto najbolje sto prave od grafita. I to je to, ne treba se zamlacivati vise oko toga, cist marketing. Kazu to je ono najbolje sto pravimo i nazovu ga IM12.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 10 Jul 2018, 14:26:10
I ja mislim da je tako!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 12 Jul 2018, 21:21:32
Evo nešto i na temu otpornosti carbonskih štapova na lom od strane čuvenog Gary Loomisa...prevedeno na srpski '' nijedan štap nije otporan na budale ''  :cheesy:

Još od uvođenja prvog carbonskog štapa Fenvik-a 1974. godine, mitovi o ovom misterioznom materijalu rastu i šire se svetom kao požar. Koliko puta vam je rečeno da je razlika između IM6, IM7 i IM8 carbona razlika u standardu kvaliteta, ili da je što veći modul, više carbona je korišćeno za proizvodnju blanka?
Pošto postoji toliko zabluda oko ovog materijala, Gari Loomis, jedan od vodećih svetskih autoriteta o dizajnu carbonskih štapova i osnivač G.Loomis Corp. - složio se da posveti vreme svojoj ekspertizi da eliminiše ove mitove.
Loomis je počeo objašnjavajući da su identifikatori IM6, IM7 i IM8 trgovinski brojevi koje koristi Hekcel Corp. da bi identifikovali svoj proizvod i nisu industrijski kvalitet ili materijalni standard, iako Hercules Fibers proizvedeni od strane Hekcel Corp. su benčmark koji većina kompanija koristi da uporedi svoje materijale. Zbunjenost je ujednačena jer veliki broj proizvođača štapova koristi materijale proizvedene od kompanija koje nisu Hekcel i još uvijek identifikuju svoje štapove kao IM6, IM7 i IM8, što samo po sebi ne znači ništa.
Ono što ribar treba da shvati je kako se reč "modul" odnosi na carbonske štapove. Modul nije broj vlakana po kvadratnom inču materijala, kao što mnogi veruju. Modul je u osnovi jednak krutosti. Što je modul veći, čvršći je materijal po težini, što znači da je potrebno manje materijala za postizanje iste krutosti niže modulnih materijala. Ovo rezultira lakšim proizvodom.
"Morate da zapamtite, težina je odvraćanje od performansi", rekao je Loomis.
Krutost takođe odgovara odgovoru - to jest sposobnost štapa da skladišti i oslobodi energiju.Što je modul veći, brži i konzistentniji štap je u stanju da skladišti i oslobodi svoju energiju, što omogućava ribolovcu da baci dalje i preciznije.
Ali ne možete govoriti o modulu bez uključivanja stope naprezanja ili izmerene snage materijala. Dok je modul prijavljen u milionima, stopa naprezanja je prijavljena u hiljadama.Prihvatljiva stopa napora za ribolovački štap je 680.000 ili više. Grafitna šipka napravljena od IM6 Hercules Fibers imaće modul od 36 miliona i strane rate  od 750.000.
Sa originalnim materijalima koji su korišćeni za carbonske štapove, s obzirom da se modul elastičnosti povećavao, zatezna čvrstoća (strain rate) bi se smanjila, što bi rezultiralo da su štapovi pogodni za lom zbog krhkosti. Međutim, kroz napredak materijala, tehnologije i inženjerskog dizajna, kompanije su u mogućnosti da proizvedu visoko-modulne štapove visoke otpornosti na lom. Ovi novi visokotehnološke ribarski štapovi su super-lagani i izuzetno osetljivi i snažni.
Ali pogrešno shvatanje krhkosti i dalje ih uništava, a razlog tome je to što se modul povećava, manje materijala je potrebno za izradu blanka. To znači da je debljina zida u blanku, koji je u osnovi šuplja cev, tanja. "Setite se šta sam rekao ranije - težina je odvraćanje od performansi", reče Loomis i nastavi da priča priču:
"Imao sam gospodina koji je ušao s fly štapom koji je pukao blizu drške i tražio je novi štap. Ispitao sam njegov polomljen štap i znao da mu se štap polomio od zlostavljanja. Pa sam ga pitao kako se polomio, a čovek mi je iskreno rekao da se slomio u borbi sa ribom. Objasnio sam da bi to skoro bilo nemoguće da štap pukne na ovaj način.Ali da budem fer, (rekao sam mu) da li bi mogao da slomi još jedan štap na isti način, dao bih mu tri nova štapa po svom izboru, ali ako ne bude mogao, platio bi za popravke i čovek se složio.
"Tako sam mu predao identičan štap. Sa štapom u rukama, zagrebao sam blank i zamolio ga da primeni isti pritisak koji je koristio kada se slomio.Čovek je primenjivao veliki pritisak na štap, i nije se slomio. Pa sam pitao da li želi još više pritiska, a čovek je odgovorio da misli da ne može, ali je insistirao na tome kako se njegov štap polomio.
"Zatim sam mu rekao:" Polomićemo štap, onako kako ste verovatno slomili vaš. " Zatim sam stavio blank na gumenu podlogu i kleknuo na rukohvat, a mi smo ponovo pokušali, ali se nije polomio. Zatim sam ga položio na beton i klečao na njemu. Ispitivanjem štapa, niste mogli da vidite da je oštećen, ali ovaj put štap se slomio kao I njegov, a čovek je jednostavno pitao gde treba da plati da popravi štapić. "
Poenta ove priče je da su ovi visoko-modulni, visoke otporni (high strane rate), tankozidni štapovi izuzetno jaki i vrlo malo je verovatno da će se polomiti u normalnoj upotrebi. Skoro sve štapovi su oštećeni drugim sredstvima - ribolovac koji slučajno nagazi na njih, udara ih u čvrste predmete prilikom izbačaja ili ih skladišti tamo gde ih neki drugi teški predmet mogu oštetiti .I onda sa takvim oštećenjem, štap se polomi u toku borbe sa ribom. Dakle, štapovi visokog modula I zatezne čvrstoće nisu krhki, oni zahtevaju više brige u skladištenju i transportu.
Postoji štap za svakog ribolovca i njihov životni stil. Kompozitne mešavine (mešavina grafita i fiberglasa) mogu imati široku primenu. Intermedijarni moduli (33 miliona do 42 miliona) sa visokim stepenom naprezanja (700.000 ili više) i dalje imaju puno osjetljivosti i odzivnosti i prilično su izdržljivi. Visoko-modulni, visoko-naponski, izuzetno lagani štapići su najčešće proizvodi vrhunskih proizvoda. Ovi štapovi su vrhunski u odzivu i osetljivosti, a koštaju mnogo više od prosečnog ribarskog štapa. Kao i kod svega što košta ovoliko novca, vi biste trebali mnogo bolje da se brinete o njima, uključujući i bolju zaštitu prilikom  skladištenja i transporta.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 12 Jul 2018, 21:50:51
Poučan tekst.
Hvala na prevodu.
Jedino mi nije jasna Garijeva izreka: "Težina je odvraćanje od performansi"?
Na šta se tu misli?

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 12 Jul 2018, 22:25:10
Mislim da se misli na to da tezinom pokusavaju da nadoknade pouzdanost blanka. Vecina vrhunskih stapova su laganog blanka, ali su zato neotporni na budale :lol: Dokaz tome sto on pise su test masine, neka je pola toga tacno i stap ne puca pri normalnom rukovanju, ukoliko nije feler. Gledao sam vise snimaka kako pucaju teleskopi na 4 dela, za to je potrebna debela riba i los ugao. Tezak blank nosi vise mana no vrlina, a svi znamo koliko kostaju pouzdani superlagani blankovi. Kad nesto dobro platis, znas i da postujes :takoje:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 13 Jul 2018, 09:10:28
Pa, "Težina je odvraćanje od performansi", možda – Težina slabi (kvari, degradira) performanse !
Misleći pri tome prvenstveno na osetljivost i vreme oporavka, a naravno i na zamaranje ribolovca. Ne znam, verovatno.


A ima još nešto u Garijevom tekstu što kod mene izaziva dileme:
Citat Gary Loomis
Citat....Krutost takođe odgovara odgovoru - to jest sposobnost štapa da skladišti i oslobodi energiju.Što je modul veći, brži i konzistentniji štap je u stanju da skladišti i oslobodi svoju energiju, što omogućava ribolovcu da baci dalje i preciznije......

Nasuprot ovome, jer mislim da je kontradiktorno:
Citat Emory Harry

Citat10. Energija istezanja (potencijalna energija) (Strain Energy)
(https://s19.postimg.cc/i5iyb6dpf/Grafici_ilavosti.jpg)

Postoji još jedan način gledanja na područje pod krivom Modula elastičnosti, a to se zove Energija istezanja. Energija istezanja nije baš isto što i žilavost, ali konceptualno je veoma blizu. To je mera za to koliko energije, materijal ili blank, može da apsorbuje pre nego što stigne do svoje zatezne čvrstoće.
Kada zabacujete, pri zamahivanju, vi skladištite energiju u štap a izbacivanjem tereta energija se oslobađa iz štapa. Koliko energije se može uskladištiti u štap pri zabacivanju, a zatim pustiti na prednjem delu pri bacanju, je u funkciji oblasti naprezanja preko trougla deformacije. Štap od materijala sa  visokim Modulom elastičnosti, ako su sve ostale osobine jednake, neće biti u stanju da uskladišti toliko mnogo energije kao štap od materijala niskog Modula elastičnosti. Međutim, kao što ćemo kasnije videti, štap visokog Modula elastičnosti može osloboditi tu energiju mnogo brže.

Ovo "...kao što ćemo kasnije videti..." ne videsmo nažalost nigde u daljem tekstu!

I sad, koji blankovi su bolji bacači; oni napravljeni od karbona visokog modulusa ili oni od nižeg?
Šta pokazuje praksa? Ima li neko komentar?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 13 Jul 2018, 09:32:46
Ako pretpostavimo da zabacuju teret u okviru deklarisanog opsega, onda štapovi nižeg modula bacaju dalje,a štapovi višeg modula preciznije.Po mom mišljenju to je,izmedju ostalog(materijal,veština onog koji zabacuje,najlon ili struna,...) zbog putanje tereta koji se zabacuje,jer sa štapom nižeg modula ima pravilniju parabolu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 13 Jul 2018, 09:41:28
Ma daljina i preciznost zabacivanje nemaju previse veze sa modulom karbona vec sa konstrukcijom blanka i stapa.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 13 Jul 2018, 09:54:40
Ali ovde razmatramo isključivo uticaj modula elastičnosti na daljinu zabačaja.Ne uzimamo u obzir konstrukcione parametre,dužinu štapa,visinu bacača,vetar,sunce,mesec,godišnje doba,...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 13 Jul 2018, 10:01:57
Citat: mrjr poslato 13 Jul 2018, 09:32:46
Ako pretpostavimo da zabacuju teret u okviru deklarisanog opsega, onda štapovi nižeg modula bacaju dalje,a štapovi višeg modula preciznije.Po mom mišljenju to je,izmedju ostalog(materijal,veština onog koji zabacuje,najlon ili struna,...) zbog putanje tereta koji se zabacuje,jer sa štapom nižeg modula ima pravilniju parabolu.

Za daljinu izbačaja merodavne su dve činjenice: početna brzina projektila i ugao u odnosu na horizontalu (poznata stvar iz artiljeriske balistike). Tako da se ta pravilna parabola svodi na izbačaj pod uglom od 45 stepeni, a što ne zavisi od modulusa već od veštine bacača.
Ali nekako bih se složio sa: "štapovi nižeg modula bacaju dalje,a štapovi višeg modula preciznije".  I možda je to pravi odgovor na ovo pitanje.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 13 Jul 2018, 11:07:40
Citat: mrjr poslato 13 Jul 2018, 09:54:40
Ali ovde razmatramo isključivo uticaj modula elastičnosti na daljinu zabačaja.Ne uzimamo u obzir konstrukcione parametre,dužinu štapa,visinu bacača,vetar,sunce,mesec,godišnje doba,...

Upravo to hocu da kazem, gubite vreme i rasipate energiju nepotrebno. Jos kad bi mogli da budete sigurni koji modul karbona je u vasem stapu bilo bi super, ovako ostaje da verujete proizvodjacu kome je jedini cilj da robu proda sto skuplje i vise zaradi. Ja njima ne verujem previse a imao sam direktne kontakte sa dosta njih. Ne zanima me od kog je karbona moj stap, ne zanima me ni koliko kosta. U svakom slucaju nije to nov auto ili stan pa da ne mogu da ga priustim, dakle mogu da uzmem stap koji pozelim sa manje ili vise odricanja ali mogu, sto verujem da moze i vecina onih koji ovo cita. Ali stap kao prut od grafita koji deluje tako prosto a zapravo je vrlo kompleksan, ima svoje karakteristike na koje posebno obracam paznju i prema njima se i ja uklapam. Dakle, kazu savrsena parabola drzi ribu fenomenalno, ja imam stap koji i ne moze da ode u parabolu a ni jednu ribu ne izgubih dok su sa onih sa savrsenom parabolom spadale kao iz probusenog dzaka sa peskom. Kazu krut stap lose baca, ja sa mojim lansiram varalice nikad dalje, kazu debeo vrh nije osetljiv, a osetim promenu struje na 70m od camca. Kazu stap od 220g tezak za ceo dan a nikad se odmorniji vracao sa pecanja nisam, daleko odmorniji nego kad pecam nekim stapovima od 150g. Kazu dobar stap mora da bude skup, ni to nije istina ako gledas namenu i karakteristike koje su ti neophodne. Mnogo toga iz teorije padne u praksi.

U jednom trenutku u plakaru sam imao Avid 2oz, Revo salt 18, elite sd 75g, elite sd 45g, BR 50g, Fox Rage shad jigger, PB 1-4oz i Lion Force 50g i nisam mogao da izvucem dva stapa koji bi mi pokrili svo moje pecanje. To je 1500+e i svaki je imao odredjene mane za mene neprihvatljive i neoprostive. Nirvanu sam nasao sa dva stapa koji zajedno kostaju kao najeftiniji iz gornje palete, ali takvu nirvanu da o stapovima uopste vise ne razmisljam niti gledam druge. Samo razmisljam da ponovo kupim iste za stek kao ako im se nesto desi mojom nepaznjom.

Zato moram da vam ponovim, ne trosite energiju na nepotrebne price o osobinama blankova sa papira, modulima elasticnosti, vrstama pletenja i nacinima postavljanja vlakana, gledajte samo finalni proizvod (stap) i budite maksimalno kriticni i objektivni prema njemu. Samo na taj nacin ne dovodite u zabludu ni sebe ni druge, onda tesko da bi bilo prica kako je recimo "BR super za dzigovanje sa glavama od 40-50g jer eto ja drzim stap horizontalno, dzigujem na masinu i nemam ni jedan panj u blizini vec jurim smudja na pesku ili livadi". Stvarno je za 50g :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 13 Jul 2018, 12:54:21
Citatne trosite energiju na nepotrebne price o osobinama blankova sa papira, modulima elasticnosti, vrstama pletenja i nacinima postavljanja vlakana, gledajte samo finalni proizvod (stap) i budite maksimalno kriticni i objektivni prema njemu.

Sve što si napisao ima smisla, ali "gledanjem u štap"  :cheesy: teško da ćeš nešto da zaključiš. Samo  kroz više proba na terenu gde pecaš. A za to treba i da ga imaš. A onda imaš i pun plakar štapova odnosno evra, kao što si i sam rekao.
Smatram da će biti manje u plakaru ako imaš neke teoretske pretstave o tome šta ti treba i šta proizvođači nude. Neću da kažem da ćeš 100% da ubodeš odmah pravi, daleko od toga, ali ipak tako drastično smanjuješ procenat greški i imaš više slobodnog prostora u plakaru.
Iskustvo kolega je dragoceno ali ono je ponekad previše subjektivno, pa i tu treba biti kritičan i ništa ne prihvatiti -zdravo, za gotovo-.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 13 Jul 2018, 13:06:31
Ja sam svaki svoj štap kupio samo na osnovu pisanija,marketinga i probe na suvo u prodavnici.Nisam imao ni vremena ni prilike da ga probam na vodi.Zaebo sam se sa avidom,recimo, koji je odličan štap,ali nije za džig, iako je od visokomodularnog grafita.Niko mi nije objasnio da salmon&steelhead štapovi nisu najbolje rešenje za džig.Svejedno, st.croix imam još dva,koja sam kupio na nevidjeno(eyecon i mojo bass) i ne da se nisam zaebo,nego sam baš zadovoljan.Tako isto sam uzeo i ovaj sg finezze ,kojim sad pecam najviše i sa njim sam takodje veoma zadovoljan.Hoću da kažem da teoretska potkovanost ipak može da olakša izbor štapa,iako svaki štap traži i prilagodjvanje.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 13 Jul 2018, 13:38:30
Citat: slob poslato 13 Jul 2018, 12:54:21
Sve što si napisao ima smisla, ali "gledanjem u štap"  :cheesy: teško da ćeš nešto da zaključiš. Samo  kroz više proba na terenu gde pecaš. A za to treba i da ga imaš. A onda imaš i pun plakar štapova odnosno evra, kao što si i sam rekao.
Smatram da će biti manje u plakaru ako imaš neke teoretske pretstave o tome šta ti treba i šta proizvođači nude. Neću da kažem da ćeš 100% da ubodeš odmah pravi, daleko od toga, ali ipak tako drastično smanjuješ procenat greški i imaš više slobodnog prostora u plakaru.
Iskustvo kolega je dragoceno ali ono je ponekad previše subjektivno, pa i tu treba biti kritičan i ništa ne prihvatiti -zdravo, za gotovo-.

E bre Slob sad ga pretera, nisam mislio bukvalno da gledas nego da smanjis dozivljaje sa materijalima i vise paznje posvetis gotovom proizvodu, tj. stapu. Niti mi stapovi stoje u plakaru vec se skoro svakodnevno koriste. O Boze zasta si se ti uhvatio.

Iskustvo kolega je dragoceno samo u smislu da posebnu paznju obratis na neke stapove o kojima se "prica", a iskustvo mi govori, sto vise hvaljenja istog po forumima, to veca sansa da se zaje.es :cheesy:. Mozda poznajem 1-2 ribolovca koji su kriticni kao ja prema svom priboru, njih mozda i mogu da poslusam, ostale nikad vise.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 13 Jul 2018, 13:59:16
Zar nisi video smajlija iza. Hteo sam samo malo humora da unesem. Naravno da nisam mislio ozbiljno da je samo potrebno gledati u štap :cheesy:

Neke dileme se ipak rasvetle kroz teoretsku diskusiju. Tako da ona ne bi trebalo nikako da škodi. Mada i to ne treba baš preozbiljno shvatiti.
Ja sam sad ipak zadovoljan zbog jedne stvari, koja je nadam se rasvetljena kroz pretodne diskusije, a to je mit o karbonima IM6. 7, 8........ Pa i to da generalno marketingu nikako ne treba verovati na prvu loptu. A i to da poznate i priznate firme ipak znatno manje lažu nego ostale.

A ne znam kako da budeš kritičan prema priboru ako ne znaš baš ništa o teoriji? U suprotnom sve se svede na emocije  a one su baš baš individualna stvar i onda ono što je dobro za mene nije i za tebe.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 13 Jul 2018, 14:18:24
Svaki stap je dobar pogotovo kad ima ribe i kada jede.Na praznoj vodi ne pomazu ni kozne gace.Posle poplave ko nije bacio voblera,tvistera na Moravi nije upecao smudja,navukli se iz Dunava,prosek 4-5kg,ja tad pecao Janom Maisel,3m 30-60,stap koji nema veze svezom,narocito sa smudjem,al to preteklo od poplave,napecao se smudjeva ko nikad u zivotu,od tada promenio gomilu,nekoliko mi jos stoje u cosku,sto skupih sto jeftinih,svakom sam naso manu,a smudja vise ni od korova,neke sam uzimao napamet,neke sam probao od drugara na vodi,,,,za sve znam IM,i ostale podatke napamet,jedino jos ribu nisu videli.Za Janu znam da je teska,debalansirana motka,kojom mozes da mlatis oraje al znam i da se napecala smudjeva za sve pare.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 13 Jul 2018, 14:27:43
To su vec neke sasvim druge stvari. Kakvo nam je stanje sa ribom ne zasluzujemo vise od leskovog stapa ili germine kao top ponude.
A sta ja da kazem, u zadnjih 8 meseci uzeh camac, motor, gumica mereno u desetinama kilograma, japanskih pletenica gomilu i jos ne uhvatih smudja od kilo za to vreme. A o kolicini da ne pricam, svega 5-6 i svi vraceni jer ne zasluzuju ni da se pojedu.
A kurcim se da poznajem pribor  i napecam se jedino na you tube. :cheesy: :cheesy: Cak sam sad uzeo i dubince da makar ganjam ovu somovsku nejac sto kao radi. Tuga!




Citat: slob poslato 13 Jul 2018, 13:59:16
Zar nisi video smajlija iza. Hteo sam samo malo humora da unesem. Naravno da nisam mislio ozbiljno da je samo potrebno gledati u štap :cheesy:

Neke dileme se ipak rasvetle kroz teoretsku diskusiju. Tako da ona ne bi trebalo nikako da škodi. Mada i to ne treba baš preozbiljno shvatiti.
Ja sam sad ipak zadovoljan zbog jedne stvari, koja je nadam se rasvetljena kroz pretodne diskusije, a to je mit o karbonima IM6. 7, 8........ Pa i to da generalno marketingu nikako ne treba verovati na prvu loptu. A i to da poznate i priznate firme ipak znatno manje lažu nego ostale.

A ne znam kako da budeš kritičan prema priboru ako ne znaš baš ništa o teoriji? U suprotnom sve se svede na emocije  a one su baš baš individualna stvar i onda ono što je dobro za mene nije i za tebe.

Pa stap i jeste individualna stvar, zato ih i postoji mali milion. Izaberes sebi ono sto odgovara tvom stilu, onome sto bacas, terenu na kom pecas i ribi koju lovis a onda uzivas. Naravno da ono sto se svidja meni ne znaci da ce se svideti tebi. Bas zato neko stvarno baca 50g sa BR ili 35 sa Avidom i bas zato ne treba previse slusati kolege ribolovce. Neko peca smudja pod nogama, neko na 70m daljine i 12m dubine. Obojica varalicarimo smudja a odgovaraju nam dijametralno suprotni stapovi? Za to ti ne treba stvarno nikakva teorija. Ni tip grafita, ni pletenje ni moduli elasticnosti, ni procenat grafita u blanku, ama bas nista.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 13 Jul 2018, 14:51:29
Citat: slob poslato 12 Jul 2018, 21:50:51
Poučan tekst.
Hvala na prevodu.
Jedino mi nije jasna Garijeva izreka: "Težina je odvraćanje od performansi"?
Na šta se tu misli?
Tu Geri misli na ono što ti je i Simpson na drugačiji način rekao. Ne mora da znači da izrazito lagan i jak  štap od hm karbona  ima dobre performanse za tvoj način pecanja , kao što može da se desi da teži štap poseduje baš to  :takoje: U celom svetu je trend "Lagano a jako" pa se priča automatski prenosi na HM karbon . Performanse nemaju uvek veze samo sa karbonom .Seti se Tenryu-a  :wink: Performanse blanka mogu u potpunosti da se utvrde samo upotrebom , pa ti je jalov posao da pokušavaš da dođeš do nekog matematičkog zaključka šta je dobar štap  :cool: Sve i da imaš opšte smernice , sledeće pitanje je za čega je dobar , pa sledeće na kom terenu i vodi se koristi , pa sledeće koliko je subjektivan onaj ko piše o štapu .... etc.etc.etc. smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 13 Jul 2018, 14:56:56
Ko peca o lomu ne misli  :cheesy:

https://www.youtube.com/watch?v=c8RMNeMYZL0
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 13 Jul 2018, 15:26:30
Dobar video Germina , uživao sam  :ok: Izgleda da za štuju ipak treba zeru duži štap sa nešto malo moderate akcije . Odoh da pecam bandare , napalio si me  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 13 Jul 2018, 16:01:06
Ti  ako odeš  sad da pecaš bandare ja ću skočim u ladnu Moravu i nikad da ne isplivam. Neka te tu popričaj oko tih karakteristika vidiš da ti ide  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 13 Jul 2018, 16:32:14
Ma mi godinama vec uzivamo u priboru, ispunjavamo svoje decacke snove, sto se pecanja tice, tu smo tanki, al uporni :lol: Skoro sretnem jednog poznanika varalicara mojih godina, na pitanje ide li na varalicarenje, rece mi da mu ne pada napamet da celo leto lomi noge po Moravi za 3,4 soma , mozete da zamislite kako sam se osetio i sta mi je kroz glavu proslo :lol: I dan danas pamtim svoje pocetke krajem 80tih, stapovi mi behu od srednjeg vrbovog Im modula, kad dobih prvi karbonac, svetskog li cuda, no onda sam lovio vise nego sad. Skoro se sretox s troicom kolega varalicara na vodi, bexu tu i 6 Sportexa, plus pomocni stapovi, jos kao klinci voleli smo pribor, da imamo vrbovog pruca sto vise, raznih duzina i tb :lol: Uz drugarske iskrene ribolovacke price  (ne mestanske napaljene) , uz pivo i menjanje stapova, posejasmo po neku varalicu, da riba kad prodje zna sta je to, shvatismo da smo ispunili decacke snove, da imamo od pribora sta zelimo, da planiramo nabavku novog jos kvalitetnijeg i skupljeg, kako bi smo mogli da pretresemo sav teren i opajamo svaku granu i kamen s nadom da ce mo uhvatiti ribu, koju niko od nas na varalicu ove godine nije dobio :lol: Kandzijalo se tu satima, stapovi laki i britki, masine lagane i mocne, jer takvi i treba da budu, i jos bolji, da bi covek imao volje i zelje, da njima danas 1000 puta zabaci, da se iz ribolova vrati odmoran kao da isao nije, jer mu niko nece verovati da je bio :lol: Elem, ostade u mom ormanu dosta, biralo se godinama, sve sami biseri, koji ce poklopiti sve sto zelim da pecam. Velika vecina, sem privilegovanih 5, ove godine vodu ni videla nije, pecace valjda moj sin jednog dana njima (ima za njega i pola razreda)  dok ih ne preraste i udje mu crv u uvo, onda ce za rodjendan traziti Rst, Tenrey, Zenaq :lol: :lol: :lol:  I on ce shvatiti da kvalitetan stap mora biti u rukama, da se taj jedan pravi udarac u sezoni realizuje, da isti mora biti napravljen od sto kvalitetnijeg karbona, kako bi sve registrovao, izdrzao, pri tome biti sto laganiji za visecasovni ribolov, kako bi on bio srecan sto je ulovio ribu, i to plemenitu, Ej  :thumbup:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 13 Jul 2018, 19:54:39
Riba može da se lovi na gomile i bez štapa, što ne znači da je štap višak i nepotreban.Ne banalizujte temu.Karakteristike blankova su veoma bitne u varaličarskom pecanju.Zna se šta je bolje prema tehnici ,varalicama i ribama koje se love.Kod nas velika većina varaličara lovi smudja i štuku.Za te dve vrste varaličarenja idu štapovi poprilično različitih osobina blankova,a posebno za štuku bi trebalo imati štap za džerk i tvič, potpuno različit od štapa za leptire ,....Za smudja uvek isti maksimalan modul istezanja za štap,da vi bio što lakši,osetljiviji i brži na kontri,bez obzira da li se peca u obali ,ili na dvadeset metara dubine,pod uslovom da ide različita jačina štapa prema prilici.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 13 Jul 2018, 23:14:25
Citat: mrjr poslato 13 Jul 2018, 19:54:39
....Za smudja uvek isti maksimalan modul istezanja za štap,da vi bio što lakši,osetljiviji i brži na kontri,bez obzira da li se peca u obali ,ili na dvadeset metara dubine,pod uslovom da ide različita jačina štapa prema prilici.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Sta znaci "brzi na kontri"?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 13 Jul 2018, 23:22:01
Znaci Sportex Absolut :smiley: ,xfast stap s krutim donjim delom, ono sto ti i ja ne volimo :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mrjr poslato 14 Jul 2018, 00:30:08
Brz na kontri je sinonim za štap koji je x fast akcije i samim tim od trenutka kontriranja do trenutka kada se ta sila prenese na vrh udice prodje dovoljno malo vremena da riba ne stigne da trepne,a kamoli da ispljune varalicu.Ovo je laičko ,ali svima jasno objašnjenje.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Jul 2018, 00:44:53
 Brz na kontri je moj kolega koji kontru svira previše brzo, da ne mogu basista i melodijski instrumentalisti da postignu svoje deonice. Brz na kontri može biti i ribolovac sa izuzetnim refleksima. Štap brz na kontri? Pa nijedan štap nije sam kontrirao ni brzo ni sporo. Tja, sad ja kao Slob- terminološki ispravno je štap brz na rekontri. Bilo na udarac ribe ili kontru ribi od strane ribolovca,, štap uzvraća bržom ili sporijom rekontrom! :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 14 Jul 2018, 01:10:58
Mada mi nema ništa slađe , nego da tebi udarim kontru , na žalost , moram priznati da ga ovaj put imaš pravo  :cheesy: samo što se u terminologiji umesto tvoje rekontre koristi izraz "odziv" štapa . I teško da će  extra fast štap pomoći nekom ko ima refleks ko mrtav magarac  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 14 Jul 2018, 02:15:00
Citat: mrjr poslato 14 Jul 2018, 00:30:08
Brz na kontri je sinonim za štap koji je x fast akcije i samim tim od trenutka kontriranja do trenutka kada se ta sila prenese na vrh udice prodje dovoljno malo vremena da riba ne stigne da trepne,a kamoli da ispljune varalicu.Ovo je laičko ,ali svima jasno objašnjenje.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока

Vidis a ja smatram da je to vrlo diskutabilno.  Gomila danasnjih x fast stapova dobija svoju akciju tankim i osetljivim vrhom
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 14 Jul 2018, 08:58:00
Ne gomila, već svaki fast odnosno x-fast štap ima osetljiv i relativno lako savitljiv vrh. Ali samo vrh. Kad se on savije, a to se dešava mnogo brže nego kod slow štapova, nastupa teže savitljiv deo koji ustvari zakucava udicu.
Ribolovac može da bude brz kao munja ali džabe ako ima "spor" štap ili tačnije rečeno štap spore akcije. Brzina akcije je ustvari sinonim za brzinu kontre. Bar ja tako jedino vidim zašto bi se akcija štapa - način savijanja uopšte kvantifikovao sa brzinom.
Takav brzinski opis akcije nažalost unosi zabunu kod karakterizacije blankova, jer prava brzina blanka koja se sa razlogom kvantifikuje vremenski, je brzina - vreme oporavka savijenog pa puštenog vrha. Pa da bi se razlikovale ove dve brzine u opisu blanka neophodno je naglasiti o kojoj brzini brzog štapa se radi, osim ako iz konteksta nesumnjivo može da se jasno to raspozna.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 14 Jul 2018, 12:12:25
Citat: slob poslato 14 Jul 2018, 08:58:00
Ne gomila, već svaki fast odnosno x-fast štap ima osetljiv i relativno lako savitljiv vrh.

E jbg. a kad se odstupi od tog sablona, kad vrh nije lako savitljiv, solidno debeo i masan i opet oseca fenomenalno a stap zadrzi ono x fast, onda ga kod nas prozovu kolac :cheesy: i beze od takvih stapova. Tesko je Balkancima ugoditi :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 14 Jul 2018, 12:56:26
Ako je vrh fast štapa teško savitljiv, onda njegov ostatak mora da bude još teže savitljiv, pa se takvi štapovi zaista nazivaju kolcima. Osim ako se ne radi o multitaper konstrukciji koja može akciju srednjeg pa i donjeg dela malo da uspori.
A ako je vrh štapa "mastan" to još uvek ne znači da je takav štap i gluv. Mnogo zavisi od materijala i konstrukcije.
Ja znam koji štap imaš na umu kada govoriš - Zenderkant. Liči na kolac a perfektno obavlja ono što ti je potrebno.
A ja neću da zaboravim neku prepisku koju si ti vodio sa nekim konstruktorom štapova, pa si je i objavio u postovima, gde na tvoje pitanje koje težine bacanja štapa treba da primeniš kod džig glava 20gr, ovaj ti je odgovorio TB 120gr!? (ne znam tačno ali tako nekako).Svi su pomislili -pa to je kolac, ali izgleda da ti kolci vrše posao itekako.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Jul 2018, 13:33:11
 Štap koji treba bez problema da ponese glavu od 50+ gr da bi se upecao prosečan smuđ jeste kolac kada izvlačimo tog smuđa. Bilo bi lepo kada bi štap mogao da nosi 50+ grama a posle uspešne kontre da se pretvori u meč štap ili mušičarac. Ali ne može jbg. Zato je smuđ dobio oreol "krpe od borca", najgoreg od svih riba. Proglašene su za najjače borce mrene, šarani.. posle uzbudljivih borbi bolonjezima, fider štapovima, meč štapovima. Priče plovkaroša sa ušća Drine koji su imali sreću da im udari kolateralni višekilogramski smuđ vrište suprotno. Ne može tzv mirna riba biti bolji borac od vitke mišićave grabljivice koja je nabildovana mesnim proteinima. I moj štap koji ne može ni blizu 50gr je za smuđa kolac. Ali i za mrenu iste veličine je još veći kolac. Znam hvatao sam. U pravu je Simpson kada kaže da  mnogi beže od takvih štapova koji zadržavaju i detekciju i EFast akciju uz "mas'an" vrh koji nosi ohoho i probija tvrdu čeljust na velikim daljinama bez problema. Beže, jer jesu kolci u onim najlepšim trenucima kada je riba na štapu. Al dobro, neko uživa u traženju i pronalaženju, neko u izvlačenju, neko u procentu realizacije...svaka luda svoje veselje. Svako ima pravo na svoju predstavu zadovoljstva.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 14 Jul 2018, 21:03:20
Aj ovako, zamislite xfast stap, progresivne akcije, duzine 3,3m 60gr bacanja, savijanje krece pod opterecenjem od 3ce karike od vrha, stap moze da oseti 5gr, a povija se tako na  30gr pri radu, osetljiv stap. E sad, skratimo mu vrh 25-30cm, posto mu je drska dugacka kratimo i prepakujemo nju, za isto toliko. Sta smo dobili, stap masnog vrha koji moze poneti duplo vise, neznatno slabiji u donjistu, a opet dovoljno osetljiv zbog karakteristike karbona i debljine zida, osetice recimo 15gr mozda i manje, vodice i 60, puno veci radni raspon, jer stap ima kicmu 60gramca. Strahotan na kontri, jer tacka savijanja krece od tacke bivseg klonulog vrha, savijanje blanka ostaje isto, kicma ostaje ista, niti malo manji filing u vadjenju ribe. Tako je razmisljao onaj ko je projektovao Zandercant :takoje:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 14 Jul 2018, 22:07:09
Znači da šegamo vrhove  :cheesy: Sale -Bole, jel poznaješ čoveka lično ili je ovo "Tako je govorio Zaratustra "  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 14 Jul 2018, 22:29:23
Citat: sasabosko poslato 14 Jul 2018, 21:03:20
Aj ovako, zamislite xfast stap, progresivne akcije, duzine 3,3m 60gr bacanja, savijanje krece pod opterecenjem od 3ce karike od vrha, stap moze da oseti 5gr, a povija se tako na  30gr pri radu, osetljiv stap. E sad, skratimo mu vrh 25-30cm, posto mu je drska dugacka kratimo i prepakujemo nju, za isto toliko. Sta smo dobili, stap masnog vrha koji moze poneti duplo vise, neznatno slabiji u donjistu, a opet dovoljno osetljiv zbog karakteristike karbona i debljine zida, osetice recimo 15gr mozda i manje, vodice i 60, puno veci radni raspon, jer stap ima kicmu 60gramca. Strahotan na kontri, jer tacka savijanja krece od tacke bivseg klonulog vrha, savijanje blanka ostaje isto, kicma ostaje ista, niti malo manji filing u vadjenju ribe. Tako je razmisljao onaj ko je projektovao Zandercant :takoje:

Ma potpuno pogresno si skapirao zanderkanta, stap jeste kolac, kakvo crno progresivno savijanje, on se ne savija uopste. Ustvari savije se pod teskim opterecenjem a tada predstavlja preveliki napor za ribolovca. Zapravo stap je sve ono od cega bi vecina pobegla odmah. Kukala mi majka ako zakacim neko somce sa njim, ima dobro da se preznojim. Ni "u" od uzivanja pri vadjenju smudja, ni on sam nema pojma sta ga je snaslo posle kontre.

I to je jedini tacan opis stapa ali...

Neverovatnu enigmu za mene predstavljaju nepobitne cinjenice, oseca odlicno vec od 14g pa sve do sedamdesetak koliko sam probao. Cisto sumnjam da je od nekog Hi Tech grafita obzirom na smesnu cenu. Iako ni "p" od nekakve parabole u savijanju, riba ne spada sa njega. Ima 220g na 2.65m a ne osecas ga u ruci ceo dan iako cak ni sa Certate 3000 nije u idealnom balansu. Samo za ovo poslednje imam racionalno objasnjenje, stap je toliko krut da se jednostavno ne savija kad vodis glavudzu sa velike daljine i u velikoj dubini, to zvakanje stapa ume dosta da umori kao sto mislim za PB 1-4oz. Za ovo prethodno nemam objasnjenje. Mozda za ovo sto drzi ribu razlog moze da bude sto je svaki smudj prokucan kako treba, a krutoca i konac mogu da budu i razlog za osetljivost.

Sve u svemu moram da ponovim, stap nema nista od onoga sto zeli vecina varalicara na smudja, ali je neverovatno zabavan i mocan za pecanje pogotovo sa 25 i vise grama, to je takva lakoca da je neverovatno.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Jul 2018, 22:35:31
Citat: Dva vuka poslato 14 Jul 2018, 22:07:09
Znači da šegamo vrhove  :cheesy: Sale -Bole, jel poznaješ čoveka lično ili je ovo "Tako je govorio Zaratustra "  :cheesy:
Znam ga ja,ja ih secem krojim po sopstvenom nahodjenju,neki ubodem neki sizvinjenjem zaserem,al dok ne probas ne moz da znas.
Al danas za tim nema potrebe,u moru stapova uvek ima da se prebere dobar original,samo treba biti realan i znati kakav stap hoces i za sta ti treba.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Jul 2018, 22:48:16
 Ja mislim da onaj koji je konstruisao zanderkant uopšte nije razmišljao tako. Može to biti dobar štap, ne znam, nisam ga ni video, mišljenja sam dosta pročitao ima i ovakvih i onakvih. Od sjaja do očaja.  Ali jedno znam! Kada napraviš štap od 2,65 težak nepunih 230gr, to ne može biti sa obe strane skraćeni 60 gramac od 3,3 m koji najverovatnije ni u startu nije bio toliko težak. Znači ZK je i u kičmi mnogo jača močuga. Inače, kad skratiš 60 gramca sa kičmom 60gramca za 30cm dobićeš dršku od metle koja neće moći da postigne ugao savijanja da bi imao filing nego bi pukao  k'o staklo pre nego što postigne neku sasvim normalnu krivu savijanja. Štap je jak onoliko koliko mu je kičma jaka. Jači pritisak dovodi do loma bez obzira što bi nam se činilo da je štap tek počeo da se savija. Vrh urađen prema kičmi čuva štap od loma. Savija se i povlači ostatak štapa dovoljno da na njega počnu da deluju sile istezanja, pre dostizanja kritične tačke savijanja. Prejak vrh u odnosu na ostatak štapa ne može da se savije dovoljno da počnu da deluju sile istezanja, mnogo ranije povlači ostatak štapa i kritična tačka savijanja je mnogo manja. I uz manje napora se dolazi do nje. Čista fizika, proveri besplatno. Uzmi jedan prut i savijaj takav kakav jeste. Nećeš ga slomiti ni kada sastaviš vrh sa krajem. Tek kad nastaviš i dalje da ga savijaš i to uz mnogo napora on će konačno pući. Što god ga više skratiš, lakše puca zar ne. Ne možeš više da sastaviš vrh sa krajem! A  primećuješ da ti je potreban manji napor da ga slomiš od napora koji ti je bio potreban pre skraćivanja. Jer je jak koliko je u startu bio jak, ali si mu sj..o fiziku :lol:  Kada je jedan član foruma pitao Gorana MG ili Paju, nebitno, uglavnom priznatog majstora za koliko sme da se skrati jedan BR 50gr baš da bi mogao da ponese malo veću glavu - odgovor je bio 2-2,5 cm nije nikakav problem, ali ne bi značajno povećao radni rspon. 5cm bi već bilo značajno povećanje r. raspona, ali i već rizično po štap. Preko toga je previše za štap.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 14 Jul 2018, 22:55:58
Zavisi koji stap kratis,Ja sam Janu 3m 30-60 skratio na 270,15cm sa obe strane,dobio sam stap koji je po mom shvatanju bolji od mnogih originala koje sam posle imao,najveca riba je bio bik potkacen glavinjarom 42kg,odavno je u drzacu sad nosi 150gr olova bez problema.Skratio sam isto i Dam BLack Panther isto 3m 30-60 pre nje puko je posle pola sata bacanja.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 14 Jul 2018, 23:17:04
 Jana Masel je žilavi debelozidi štap koji si u startu, baš kako sam ja opisao prut mogao maltene da saviješ da sastaviš vrh sa krajem da ne pukne, naravno ako imaš snage.  A ovde je reč o modernim štapovima pa još EFast akcije od modernog karbona, tankih zidova. Jana je bio odličan štap svoje cenovne klase tog vremena, uz to ni blizu EFast akcije ali daleko od današnjih i po materijalima i po karakteristikama i po konstrukciji. To i jeste problem. I danas možeš skratiti koliko hoćeš najjeftinije štapove sporije akcije jer su debljezidi i žilaviji. A oni su nivoa Jane koji je bio štap niže srednje klase pre 10 -15 godina. Oko 70ak e koliko se sećam. Sa današnjim štapovima te cenovne klase je jako opasno, a o skupljim nema ni govora pogotovo Efast akcije.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 15 Jul 2018, 11:07:13
Ma de ga poznajem :lol: no sam imao slicnu situaciju pa vracam film dok gledam sta se pise. Elem, tamo negde 2008-9, mi neko vratima od auta fikne vrh na tadasnjem smudjevskom stapu duzine 3,1, dosta dugacke drske, odem staviti vrsnu kariku, medjutim preblizo vodjici ispod, nakaradno. Resim da ga skratim do prve karike, bese 6+1 ukupno, e onda dosta dugacak donji deo, te fiknem i njega i dobijem sasvim drugaciji stap, otpecah njime par puta i poklonih :lol: Video sam da sam dobio nesto savim drugacije (verovatno se konstruktoru slicno dogodilo :lol: ) , jer kad covek pogleda krivu savijanja Zandercanta, on bas tako izgleda, kao isecak iz krive nekog drugog xfast blanka. To je ono sto smo pricali i za preradu saranskog parabolika u somovski stap, stap zadrzi neke osobine, no neke se druge izmene, i dobijamo prilicno drugaciji stap, neki put moze biti :ok: Ibanezi, nisam mislio da se radi bas o 50gr, kad fiknes xfast stapu vrh, ako je donjiste mrtvo, dobijas kolac koji moze da vodi sta oces, al se nece savijati i raditi na ribi, kao sto ce biti i strahotan na konti jer ima najvecu mogucu brzinu, ko metalna stangla :lol: vidi sta Simpson pise o savijanju. Koliko ce biti osetljiv to zavisi od karakteristike karbona, konusa itd,. Sto se zandercanta tice, stap je deklarisan na 90gr radnih, sto znaci da bi po starijem obelezavanju za moj pojam trebao biti 150gr, nije tezak za stap koji nosi 70gr, prelagan je, te verovatno ima i nesto tanji zid, stapovi te nosivosti uglavnom imaju oko 300gr, Ibanezi verovatno te nisu interesovale takve cuskije pa zato smatras da je 230gr mnogo, ja volim da ih gledam, a odavno im za moj teren ne vidim svrhu, svraticu ovih dana da ga pogledam. Simpson, kad se stapu klanja vrh pri vodjenju na pola deklarisane tezine, ja bih isti odmah preko kolena, to je toliko zamorno meni i na 25-35gr, vece nemam uslova da vodim, pa potpuno razumem sta pricas. A za kacenje ribe si 100% u pravu, kad je ukucana dobro, nema sanse da spadne, mozes da vodis cim hoces, pogotovu stuka, smudj i manji som kad mu udica probije gornju vilicu i udica legne na koleno, a to samo moze kolac masnog debelog vrha i jake kicme. I sto se soma tice potpuno si u pravu, skoro kad uporedjivah 225gramca i 300gr, ovaj prvi duboko savijem pa klizi drl, s istom masinicom ovaj drugi ne mogu toliko pa ne pusta, lakse i brze bi ovim prvim okoncao borbu :takoje:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 15 Jul 2018, 12:21:11
Na osetljivost Zanderkanta sem spomenutog verovatno ima uticaja i prilično kratak prednji rukohvat...pluta u principu najviše upija vibraciju.

(https://i1.wp.com/www.connection.fishing/wp-content/uploads/2017/03/k-_1019952-1-e1490100389787.jpg?w=360&h=480&ssl=1)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 15 Jul 2018, 17:51:20
Novi model - Zanderkant Rute 2.0
2.65m Länge
15-90g Wurfgewicht
Transportlänge: 1.37m
Gewicht: 195g
Fuji Schraubrollenhalter
30 ton Toray Blank
I stari, odn. prvi model je bio od 30-tonca Torej. Kažu novi ima više duše od starog. I ima  :takoje:
Ako je isti karbon, i sa istom opremom i na istoj dužini i težini bacanja, a lakši je - zna se gde je "uštinut".   :wink:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 15 Jul 2018, 19:53:45
Ustinut je na marketingu, ne nosi glave koliko prethodnik. To je prva stvar koju sam pitao Sebastiana Hanela. Plus sto je u pitanju neki Korejski blank i nema dodirne tacke sa Quantumom.
Naravno ne mislim da je stap los, ali ima bezbroj slicnih a mozda i jeftinijih.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Gagi poslato 16 Jul 2018, 07:33:04
Ostavimo marketing po strani. Neće nas marketing odvesti nikuda u zaključivanju u ovoj temi. Marketing nam samo "pravi maglu". Dakle, u temi "Karakteristike blankova" meni je Zanderkant poslužio  samo kao primer. U temi o ZK pisaću o tom štapu. Ali pošto ga već svi pominjete, navođenjem onih podataka o njemu, hteo sam (u poslednjoj rečenici moje prethodne objave - kao zaključak) da ukažem na jednu važnu karakteristiku blankova. Očekivao sam da neko isprve napiše i koju, no dobro.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 16 Jul 2018, 08:20:26
Pa ja sam ti rekao zasto je laksi stap, zato sto je slabiji u vrsnom delu i ne moze da nosi tolike glave kao prethodnik. A obzirom da se savija, vrlo verovatno da je slabiji i u donjem delu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 16 Jul 2018, 16:29:50
Slabiji u vršnom kako vele konstruktori ali i dalje prilično brz zbog čistijeg Toray carbona u odnosu na stari model...

''We have succeeded in further optimizing and refining the Zanderkant rod in practice on the water. Although their focus is still on an incredibly fast blank, the middle part of the tip has been defused, resulting in a better feel and more willing to drill. The carbon content of the Toray blanks has been increased, making this modification possible without sacrificing speed in the first place. This is how spin fishing on Zander becomes an experience!

https://www.youtube.com/watch?v=qASwLuFXRSY
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 16 Jul 2018, 18:17:45
Spomenuto je kraćenje blankova. Odozgo i odozdo. Kako se pri tom menjaju karakteristike blanka?
Šta se u potpunosti dešava kada se krati vrh nemam argumente, samo pretpostavke. Pod br.1 akcija blanka se sigurno menja. Jer ona zavisi od odnosa preseka baze i preseka vrha. Kako je sada vrh deblji, a baza je ostala ista odnos je manji a time i akcija sporija. Snaga vrha najverovatnije raste, ali snaga celog blanka mora da opada jer je smanjen elastični kapacitet.

Što se tiče skraćivanja baze imam potpune argumente. Merenja BIG karakteristike na tri štapa, pa evo i ilustracije.

(https://s19.postimg.cc/jdn72wrur/BIG_za_tri_tapa.png)

Tabela merenja i grafik nacrtan na osnovu tabelarnih rezultata.
Uzmimo prvi štap u razmatranje. Gledajmo tabelu odozdo prema gore. Zadnji red je ono što je izmereno na štapu bez skraćenja (njegova radna dužina, Leff).   Da bi se vrh savio na 1/3 te njegove dužine potrebno je 480g (to je njegova Efektivna snaga). Pri tom izmereni ugao vrha je 65 stepeni (to je akcioni ugao AA-action angl i prikazuje akciju štapa-blanka).
Sada kratimo štap od strane drške prema vrhu. Na 7, pa na 6, na 5.......sve do 1 fita (fit=30,5cm).

I šta vidimo? Akcioni ugao tj akcija biva sve sporija dok Gramaža potrebna da bi se tako skraćen blank savio za 1/3 te skraćene dužine opada. Ali ne baš sasvim tako. Kod svih blankova postoji neka mera skraćenja do koje gramaža opada a od nje ponovo počne da raste!? Kod grafika ta tačka se pokazuje minimumom gramaže i ona karakteriše snagu vrha tog blanka TP (Tip Power)!

Vidi se da nije sve baš jednostavno pa čak deluje i nelogično. Zašto je to tako – pojma nemam, jer fiziku ovoga nisam uspeo da shvatim.
Ono što se čita o blanku-štapu iz ovih grafika je dakle TP (Tip Power), EP (Efectiv Power), kao brzina akcije dotičnog blanka.

Ša se dešava kada se vrh skraćuje je mnogo lakše izmeriti. Montira se provizorno mali šetajući sprovodnik, pa se pomera od vrha prema dole i meri se AA i EP.
Takvo merenje nisam radio a sigurno i neću jer ponestalo mi je entuzijazma – volje. Nadam se da će neko imati volju za takvo merenje. 

Dodao bih još i ovo; ako se štap pune dužine savije još, do 1/2 sopstvene dužine, dobija se veličina i gramaža RP (Reserve Power). Tzv rezervna snaga blanka.

Što se tiče Zenderkanta iz Germininog video klipa, stekao sam utisak da taj štap uopšte nije "kolac". Savija se "lepo" i u donjištu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 16 Jul 2018, 22:54:04
Mora da se savija jer konstruktori vele da u drugoj seriji neće da ponove ''grešku'' kao sa prvom serijom i Quantum blankom koja je usko specijalizovana za velike silikonce i velike reke sa jakim protokom. Zanderkant 2 je usrećio ribolovce i na mirnijim vodama širom Nemačke....trgovci šta ćeš, osluškuju tržište  :cool:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 22 April 2019, 10:27:26
Citat: DakiNS poslato 11 April 2019, 13:17:03
Pre nekoliko godina razgovarao sam sa jednim uvoznikom ribolovačke opreme i pribora. pitao sam ga kako je na fakturi navedena ekstremno niska cena jednog štapa , recimo 1,2 dolara komad , i onda mi je on ispričao.  Velika većina "proizvođača" u stvari vlasnika brenda radi svoje modele u Kini i sličnim azijskim državama, gde je radna snaga više nego jeftina. Potrebe naručioca najčešće su ispod mogućnosti proizvođača tako da kada dođeš da naručiš robu dobiješ i poslovnu ponudu . Otprilike za štap koji po aktuelnosti brenda visoko kotira plaća se deset dolara, za neki malo slabiji brend , 5 dolara , ako daš svoje ime 1,2 dolara a ako ide bez imena 0,75 dolara,boje konca ručke i slično biraš sam, s tim što su delovi pojedinih modela recimo mašinica unificirani pa jedna ručica odgovara na više modela u klasi , mešanjem tih delova dolazi se  do "novih" modela sa sasvim novim brendom.
Bilo pre 10god.
Danas u PRC-u nije vise jeftina radna snaga.
Srbiji je jeftinija radna snaga.
Te proizvodjace koje je mislio su DAM i ostali proizvodjaci koji zive na ime stare slave.
Ako mislis da blank koji kosta 100-150€ moze sa nadjes kod nekog kineza za 20€ u zabludi si,  prodavac te laze da bi ti prodao.
Ko zna sta je kvalitetan blank moze odmah da primeti razliku.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 22 April 2019, 10:52:02
Ma nadje se dobar OEM proizvodjač koji štanca recimo blankove za Sage ili Loomis (link ispod) izabereš blank po želji i opremu  pa izadje ti štapac 10$ na 50kom  :lol:

https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html (https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 22 April 2019, 11:34:01
Proizvodi za Lomis ali tesko za G Loomis.
Svasta pisu ali 80% nema veze sa zivotom, uglavnom kopije, neke onako neke tesko smece.
Evo i primera.
Dosta trcim i treniram, dugo godina koristio Sony mp3 platio 80€ vodootporne do 2m. Nosio i na plivanju.
Posle nekih 5god naivise od znoja, dotrajale, rekoh ajde da kupim druge i pogledao na Aliju iste takve, pise Sony 16€.
Stiglo smece, rade ali u poredjenju sa Sony modelom smece, bukvalno. Vodootporne do moje ga. Sony se za 15 min puni i mozes sa koristis 1.5h, ove se pune 3h i nikada ne znas da li su se napunile. A kvalitet zvuka, paaa kao Bocelli i Zoran Sumadinac
Slika kupovine da ne bude rekla kazala.
Tako je i sta tim masinicama i stapovima, pise sve na njima ali kada krene da se koristi nebo i zemlja.
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190422/39a2ea98205a73c7c615843c12e0e850.jpg)

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 22 April 2019, 14:46:34
Germina. lepo piše da prave blankove od  karbona 24t, 35t, 40t, 44t. N a slici i reklami je štap čiji je blank 24t (oznaka 1024).  To je karbon 33mil msi i cena od 10$ na 50 kom je logična jer ti kompletni štapovi na komad i pod nekim brendom ne prelaze cenu od 30ak$. Štapovi od 24t predstavljaju današnju najnižu klasu. Živo me zanima koliko je onda blank ili štap 44t (57 mil msi) koji nije predstavljen cenovno na tvom linku i koji je lako moguće da ta fabrika zaista proizvodi za skupe serije nekih renomiranih proizvođača, ali ih očigledno nema u svojoj ličnoj ponudi. Ovo u svakom slučaju nije spektakl za male pare, već prilično realna cena za veću količinu štapova ili blankova najnižeg kvaliteta u klasi karbonskih štapova.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 22 April 2019, 15:16:56
Mušičarac izradjen od 46T Japan Tory carbon with Nano matrix je oko 58$ komad recimo....

https://wintiong.en.made-in-china.com/product/qCgxQDVwAuhN/China-Im12-Nano-High-Carbon-Fly-Rod-Skyhigh-Fly-Fishing-Rod.html (https://wintiong.en.made-in-china.com/product/qCgxQDVwAuhN/China-Im12-Nano-High-Carbon-Fly-Rod-Skyhigh-Fly-Fishing-Rod.html)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 22 April 2019, 16:10:50
To sto imaju isti ili slican materijal kao  drugi proizvodjaci to ne znaci da prave dobre blankove, masinice.
Znanje je 90% uspeha.
Kinezi to nemaju, sve same kopije, od kanapa, do automobila. Sve same kopije.
Ko zeli da se uveri, neka pogleda spoj, debljinu zidova. Kod vrhunski blankova on je vrlo ujednacen i jako je tesko videti gde je uradjen spoj.
Kod kineza lepo se vidi, jedna strana debljine 2mm druga 3mm, primer.
Drugo treba razlikovati fabrike za proizvodnju koje su u vlasnistvu Amera ili neke EU kompanije, koja je donela znanje i tehnologiju i obicne PRC firme.
Na oba proizvoda pise made in chine ali su nebo i zemlja.

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 22 April 2019, 20:03:04
Ima Kineza raznih drug....koliko para-toliko muzike, pa biraj kvalitet  smiley033
https://detail.en.china.cn/provide/p104597203.html (https://detail.en.china.cn/provide/p104597203.html)


https://www.youtube.com/watch?v=IWKrYQLrAkY&list=UUwEb-98LpqvjaEKf1gF7-mQ&index=15 (https://www.youtube.com/watch?v=IWKrYQLrAkY&list=UUwEb-98LpqvjaEKf1gF7-mQ&index=15)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 22 April 2019, 20:40:18
Sta je pisalo na kraju?
Kineska firma za proizvodnju stapova?(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190422/ec0903a8ee2b5215c1b24d5f395629ae.jpg)

Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 22 April 2019, 20:52:49
Citat: Germina poslato 22 April 2019, 10:52:02
Ma nadje se dobar OEM proizvodjač koji štanca recimo blankove za Sage ili Loomis (link ispod) izabereš blank po želji i opremu  pa izadje ti štapac 10$ na 50kom 

https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html (https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html)
Sage proizvodi sam sebi blankove. Totalna nebuloza...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 22 April 2019, 23:15:14
 Može Kinez da napravi vrhunski blank i kao OEM proizvođač, I sigurno pravi vrhunske blankove za neke renomirane proizvođače. Nije tehnologija slaganja karbona špansko selo, niti materijali imaju neki ogroman uticaj na cenu. Imaju i Kinezi vrhunske inženjere i tehnologe. Fazon je u vremenu i troškovima. Ako pogledamo procez izrade Pionirovog blanka gde je proces izrade do svakog detalja sračunat i isplaniran, možemo doći do zaključka da za jedan vrhunski blank treba vremena koliko da se naštanca jedno 10ak blankova u stilu turi platna preko mandrele, stavi u rol mašinu i kad izađe poprskaj lakom, bez kontrole slaži u kutije kako koji ispada iz proizvodnje, bez velikih troškova marketinga i prodaji budzašto. Pa su što kaže Batica, nejednakih zidova, poremećene akcije, šmrljavi, mrljavi. Oni neće pući i dobri su nezahtevnim riblovcima. Zašto bi OEM proizvođač bio konkurencija poznatom brendu za koji već radi? Zašto bi uporedo pravio i za sebe nešto skuplje, vrhunsko, kad je svestan da će krajnji korisnik kupiti brendiran proizvod dokazanog kvaliteta? I u krajnjem sučaju, zašto bi gubio kupca vrhunskih proizvoda? Guangwei je OEM proizvođač koji radi za Rajobi, Spro...Dakle ume da napravi dobar proizvod, ali pod svojim imenom štanca krševe od 10 -15e u maloprodaji. Smem da se kladim da bi mogao napraviti Stelu, ali proces je duži, treba platiti konstruktore, kontrolu kvaliteta, uložiti u marketing što mnogostruko poskupljuje proizvod i na kraju izboriti se i stati rame uz rame sa gigantom i oteti mu armiju kupaca. Čemu? Ne ulaže u marketing jer mu je najbolja reklama što i vrapci na grani znaju za koga radi dobre stvari i cena od 10 -15e za gomiletinu naštancovanih plastičnjara koje uradi za vreme koje je potrebno da se samo iskontroliše ono što uradi za Rajobi ili Spro. Ne zavaravajmo se da je Kinez nesposoban da napravi vrhunsko pod svojim imenom. Jednostavno mu se ne isplati. Čisto sumnjam da su sateliti koje je poslao u svemir manje kvalitetni od američkih ili ruskih. A čisto sumnjam i da su im Ameri sve nacrtali, a oni samo pozavrtali šarafe kvaliteta koji je na dečijim igračkama iz Vule - čajna robne kuće u Mitrovici. Siguran sam da Kinezi mogu sve i što veliki, ali samo ako im se isplati. A pogotovo štap za pecanje koji je u suštini jedan od najjednostavnijih proizvoda. Ne isplati im se!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 23 April 2019, 00:15:50
Donekle si u pravu.Prava istina je da ih ima dve milijarde i da to treba uposliti i nahraniti.Bolje je prodati dva miliona masinica,majica,baterija,igracaka,upaljaca,nego sto komada vrhunskog kvaliteta za odabranu klijentelu.Jedino jos za nas nisu napravili nista dobro,mi sve znamo,svemu nadjemo manu,ali ne znamo nista da napravimo.Da nam nije ovih Seljaka koji i dalje gaje paradajz,papriku,,,,,,i donose nam pred zgradu,mozda bi se i mi uhvatili nekog posla,sklepali neku masinicu,stap,,,,,i malo vise postovali tudji rad.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 23 April 2019, 10:54:26
Fresh, druže....Pioneer Tehnology NZ Limited je samo registrovan na NZ pod tim imenom zbog distribucije u tom regionu a vlasnici su Kinezi. I fabrika gde štancaju  blankove je u Kini i poznata je kao OEM proizvodjač za mnoge brendove. Kvalitetni Dual helix blankovi su kod njih 26-100$ komad.
Ne vodi Tramp bez razloga trgovinski rat sa njima zbog kineskog strateškog projekta '' Made in China 2025'' u koji se ulažu ogromne pare od strane njihove države jer im je to od nacionalnog i strateškog značaja sve sa ciljem globalne dominacije na polju visokih tehnologija, veštačke inteligencije itd. Na mnogim područjima su već prešišali zapad i prošla su vremena kad Kinezi vekovima nisu imali tehnologiju kovanja čelika pa su morali da dižu Kineski zid da bi se odbranili od Mongola i njihovog naprednijeg oružja.
Imam poznanika Kineza koji ima firmu u Srbiji a i strastveni je ribolovac i dao mi je potpuno isto objašnjenje kao Ibanezi...jednostavno još nemaju interes da izadju na tržište sa svojim vrhunskim štapom ili mašinicom jer slede drugu poslovnu politiku gde više profitiraju a generalno imaju sve resurse da i na tom polju budu veoma konkurentni.
Srdjane, kako bi moj Kinez rekao....gledam vašu zemlju, prelepa je i prebogata i mi kad bi došli čudo bi napravili od nje. Mogli bi i vi al vam je vlast loša i ceo sistem napravljen tako da je podredjen samo odredjenim interesnim grupama dok mi od prvog do poslednjeg čoveka ginemo za prosperitet Kine jer iz dna duše mrzimo Japance i Amere a tehnološki razvoj je jedan vid rata sa njima koji nameravamo da dobijemo po svaku cenu....a kako vreme odmiče sve ide u tom pravcu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 23 April 2019, 11:45:41
Koji je to Kineski visoko tehnoloski proizvod konkurentan Zapadu.
Svemirski program, ne mogu da prdnu bez Rusa, oni im rade motore, gorivo...
Avijacija, kopirali trupove aviona i to je to, motore ne mogu da kopiraju opet im Rusi rade motore, elektroniku Kinezi ne mogu da kopiraju, sve je uliveno u gelu i plastici. Opet ne mogu da prdnu bez Rusa i Francuza.
CD kompanija prebacila proizvodnju u Kinu i preko noci blanlovi poceli da krckaju, pucaju kao ludi.
Primer Srbije, 90% sa CD presli na CTS, jeste CD postigao nizu cenu ali izgubio ogromnu vecinu potrosaca, pogotvo u Rusiji i evo sada vracaju pogon na NZ. To je bio plan, sta je na kraju bilo ne znam jer sam prestao da ih pratim.
Ja jos nisam drzao u ruci Kineksi blank koji mogu da uporedim sa St croix, Cts, Lamiglasom...itd



Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: DDj poslato 23 April 2019, 12:13:36
Mnogo vremena ce proci pre nego sto Kinezi uspeju da naprave vrhunske stapove bez suvog kopiranja ako ikada i budu uspeli. Dobre mozda, vrhunske jako tesko, bar za sada.

Najmanji je problem tehnologija i kvalitet izrade. Vrhunska tehnologija i vrhunski kvalitet izrade sami po sebi ne znace nista. Mnogo veci problem je ono sto cini stap stapom - njegov tejper i propisani materijali za izradu koji su ziva stvar, menjaju se tokom vremena

Recimo, Winston je decenijama izgradjivao ime pre svega po svojim unikatnim stapovima za musicarenje u nizim AFTM klasama, recimo klase 2, 3 ,4 pa i 5. Jedinstvene akcije, po mnogima neprevazidjeni. Ja licno ih obozavam a isprobao sam sve sto vredi, Sage, Thomas, Loomis, Scott. I niko nije uspeo da ih nadmasi. Ima i drugih proizvodjaca vrhunskih musicaraca nize AFTM klase ali ne akcije kao Winston.

Takvi tejperi i upotrebljeni materijali zahtevaju vrhunske dizajnere i mnogo decenija iskustva bas sa tih voda.  I armiju ribolovaca - potrosaca iza sebe kao povratnu informaciju. To je ono sto Kinezi nemaju. Drugo ali i jako vazno, tehnike musicarenja jednorucnih a jos vise sve popularnijih dvorucnih stapova su zive, menjaju se vremenom na samoj vodi, a sa njima i karakteristike stapova koji prate zahteve armije musicara - potrosaca. Ponekad tehnike menjaju i sopstvena inovativnost proizvodjaca proistekla iz decenija iskustva. Sve ono sto Kinezi nemaju za sada. I nece imati jos dugo vremena.

Verujem da je slicna situacija i sa mnogim drugim vidovima ribolova

Spojene poruke: 23 April 2019, 12:43:03

Citat: Germina poslato 22 April 2019, 10:52:02
Ma nadje se dobar OEM proizvodjač koji štanca recimo blankove za Sage ili Loomis (link ispod) izabereš blank po želji i opremu  pa izadje ti štapac 10$ na 50kom  :lol:

https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html (https://wintiong.en.made-in-china.com/product/ZNimCwvdNPVy/China-Us-E6X-Steelhead-Spinning-Rods.html)
Izvinjavam se kolegi Germini ako zvuci bez moje zelje grubo, ali sama ideja da bi Kinezi nastancovali neke svoje blankove koje bi Sage, Loomis ili Scott ili Winston...mogli otkupiti i zalepiti svoje nalepnice je toliko besmislena da ne zelim ni da komentarisem.

U stvari, ako je tehnologija vrhunska postalo je svejedno ko ih konkretno pravi, vazno je ko ih zaista dizajnira. Navescu jedan od primera.

Sta se desava u svetu dvorucnih stapova ne pratim zadnjih godina. Pratio sam zivo dvadesetak godina.

Do skoro, ako ne i jos uvek, stapovi par vrhunskih dizajnera, Burkheimera i Meisera bili su nesto najbolje sto se moglo kupiti u Severnoj Americi. Burkheimer sam rola svoje stapove I narucioci cekaju mesecima. Meiser ih dizajnira ali ih pravi fabrika sa Novog Zelanda. I negovi kupci cekaju uzgred... Da li fabrika koja je stvarno vrhunska moze sama da ih pravi? Ne moze, apsolutno. Svi znaju za to, ali niko nece reci da to nisu Meiser rods.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 April 2019, 13:38:45
 Batice, ja sam držao i bolji mi je od St, Croix, Lamiglass...I mnogim Japancima je bolji od njihovih, a nije jeftiniji, bar ne toliko da bi Japancima sa visokim standardom ta razlikica imala presudnog značaja. Od mnogih "made in Japan" je i skuplji. Nemam para za njega. Doduše, od japanskog karbona je i ne znam da li je OEM proizvođač u pitanju ili ABU ima svoju fabriku za vrhunske proizvode u Kini. Naravno pišem o štapovima za serije Fantasista Orenji i Yabai. Na blankovima - štapovima se ponosno šepuri "made in China". A što se tiče CD-a, u mom kraju su pucali prvi Novozelanđani, kinez još nijedan, a zapatilo ih se.... A realno i teme o CTS štapovima su na forumima takođe pune suza. Sviđaju mi se CTS štapovi, ali iz principa ih ne bi kupio, jer ono što je CTS uradio je po meni bezobrazluk. Dok je CD bio na NZ blankovi su im koštali isto. BR i Revo ili SD su bili oko 180e. Prenosom proizvodnje u Kinu BR je pojeftinio 60ak e, toliko isto je poskupio CTS. Ako je vredeo 180e, i sad vredi toliko, a ne 240. Tačno duplo više u ovom momentu od CD. Po specifikaciji oba proizvođača, blankovi su od istih materijala i po istoj tehnologiji se rade. Da li će u rol mašinu mandrelu sa prepregom "turiti" kinez ili N zelanđanin, lično mislim da nije važno. Čisto sumnjam da će se CD vratiti u NZ. Obe firme tesno sarađuju, a imale su nekad istu ciljanu grupu mušterija. Jednostvno su se dosetili da uzmu parče kolača i od druge grupe mušterija.  Tako da sad štrpaju i od onih kojima je "made in" veoma značajno i od onih koji ne pitaju odakle je ako je kvalitetno po razumnoj ceni. Tačno je da je u Srbiji 90% ribolovaca koji su pecali CD-om prešlo na CTS. To su u većini oni kojima poreklo ima presudan značaj. Ali takođe je činjenica da prodaja CD-a nije opala, nego ga kupuju ribolovci kojima je pre 10ak godina CD bio samo u snovima. Ako je moja okolina neki parametar, a do sada je uvek bila, CD je u zadnjih nekoliko godina prodao duplo više štapova ili blankova od CTS-a. Uopšte nije opala prodaja. Verovatno je tako i u Rusiji i drugim tržištima gde su ove firme zastupljene. Ne može se gledati samo na ljude koji su nekada pecali jednim, pa prešli na druge, nego treba uračunati nove kupce koji nisu ranije pecali ni jednim. To je ta najverovatnije dogovorena podela kolača, mnogo isplativija obema firmama, nego da se otimaju za iste kupce uz konkurenciju još nekih američkih i japanskih firmi. Naša je sreća što je cena sklapanja štapa kod nas višestruko niža, čak zbog toga mi ovde svrstavamo CTS u neku visoku srednju klasu, inače CTS u inostranstvu, napr u Nemačkoj gde ga uvozi i sklapa CMV, a i ostali manje poznati (njihov Paja, Vlada about...) prate tu cenu, ne možeš kupiti ispod 500e u osnovnoj opremi, a sa najnabudženijom opremoom i do 700. To je cenovno vrhunska klasa. Da li je i vrhunski štap? Verovatno jeste, jer i fabrike koje prave luksuzne štapove takođe u cenu štapa uračunavaju svaku komponentu po maloprodajnoj ceni i majstorski rad po sličnoj ceni. Mnogi japanski štapovi od 500 -600e imaju sasvim skromnu maloprodajnu cenu blanka od čak ispod 100e.  Nabudže najskuplju opremu koja u maloprodaji vredi 200 + e, naplate rad 200 -300e i eto ti štap od 500 - 600 koji je po umetničkom dojmu vrhunski, a po karakteristikama ništa naročito. Nedavno sam opisao jedan takav, koji osim po lepoti luksuza i pedantnosti  nije nikakav utisak ostavio na mene. Štapove sa takvim karakteristikama mo'š naći za 100e. Ali uvek ima kupaca kojima je luksuz i pedigre od presudnog značaja, kao mom drugaru koji je kupio štap koji sam opisao. CD nije među rod bilderima na zapadu popularan samo iz razloga što ima fabrički urađenu varijantu po ceni (220-250E) koju zapadni rod bilderi takoreći naplaćuju samo za ruke, pa niko nije lud da samogradi štap kod majstora i da ga isti štap košta duplo više.
DDj, ne treba mešati mušičarce sa drugim štapovima. Taj vid ribolova nema veliku tradiciju i tek je u povoju i sama izrada štapova. Tačno je da Kinez nema mušičarski štap ravan američkom i nikada neće imati. Jer treba da postoji interes, a ne tehnološka moć. Nema ga ni Japanac, iako je tehnološka sila nad silama, zar ne? U stvari, nema niko, jer nema razloga da ima. Kao što su verovatno Englezi dominantni kada je mušičarac za težak ribolov na losose u pitanju. Priča o mućkanju materijala, dimenzijama zida i mandrele u vreme elektronskog buma, rentgena, mikroskopa, računara...jednostavno ne pije vodu. Pitanje je u stvari - kome Kinez, Japanac ili bilo ko da proda mušičarac koji je isti po svemu kao T&T, a nije T&T? Pa mušičari su najzadrtiji svet i najviše pate od pedigrea. I kao što je sve što ste napisali vaše lično mišljenje, tako je i ovo moje, dakle prostor za polemiku, nikako dogma, moj tvrd nepromenjivi stav. Samo mi trebaju jači argumenti od ovih do sada.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 23 April 2019, 14:31:25
Ajmo opet da ne mesamo babe i zabe.
ABU i CD nisu Kineske firme
Kao sto na Sony pise made in Kina to nije Kinesko, samo se sklapa.
Da, bilo je pucanje CD, ali vecina pecarosa, racunajuci i mene je sa dosta glindzavijih stapova Sportexa, Daiwe, CMW preslo na CD i svoje navike pecanja prebacili na stap koji je po mome misljenju dve sve svetlosne godne ispred, sto se tice jiga.
Meni nikada nije pukao ni jedan a imao sam skoro sve serije.
Dan danas imam.
Kada bi krenuli da pisemo koliko je Kineza popucalo, Sportexa, trebale bi dve godne.
Jedan primer cistog Kineskog proizvoda, tacnije kopije, kopije Saltige koja se prodavala kao Trabucco i jos pod 5 raznih imena. To je takvo smece od masinice, a hvaljena da nemam reci.
U jednon dana u Gospodjinom Viru dve su se bukvalno raspale. Jednom momku pukla stopa, drugon slomila se rucica.
Cak je tada bio test za ribolovacke novine.
Pa su poslete druge.
A u novinama ludilo, samo se preskocila ta sitnica.
Ja ne verujem u pade in PRC, ali u kompanije koje su Kineske.
Ne Philips, Panasonic...itd koji tamo sklapaju to je druga prica.




Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 23 April 2019, 14:51:50
Ja verujem u Huawei, Xiaomi, One plus i slicne. Debelo verujem...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 April 2019, 17:20:07
Ja verujem u sve kinesko što košta. Kao što ne verujem u ništa evropsko ili bilo čije što je jeftino.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 23 April 2019, 17:36:26
I ja verujem u kineski superkompjuter koji ne samo da je najbrži u svetu, već  koristi isključivo kinesku tehnologiju  :tongue:
Ma još veću zabunu unose i trgovci sa svojim pričama o poreklu štapova....evo jednog iskustva NZ mušičara vezanog za mušičarce koji su se prodavali u lokalnoj trgovini.
''They were Method red, TCX green and One black. All mainstream fittings, so-so finish with lary metallic thread and no branding or inscriptions. I thought they might have been in-store customs.
I asked about the blank pedigree, half expecting maybe CTS.
Can you imagine my shock and utter disbelief when it was proudly announced that they were "engineered by Sage fly rod designers in China".
Trude se oni i na tom polju mada su Ameri naravno neprikosnoveni...počeli su sa kopiranjem Sage čekrka i verovatno štapova a sad imaju i svoje proizvode
https://www.flyfishingsupplier.com/skyhigh-gold.html (https://www.flyfishingsupplier.com/skyhigh-gold.html)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 23 April 2019, 18:40:45
Ne zelim da ponavljam ali Sage blankovi i stapovi se prave na Bainbridge Island, WA i prolaze 23 para ruku. Cekrci se ne kopiraju u Kini vec ih prave Kinezi po specifikacijama i tolerancijama iz Sage. Sage nikad nije pravii cekrke niti ima nameru ali to i ne kriju niti maskiraju. Oni smatraju da je to "prljava industrija"-bravarija.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 23 April 2019, 18:45:59
Naravno, ti si po tom pitanju autoritet kolega...Ameri samo često vode polemike na tu temu pa spominju neke kopije Sage štapova i čekrka ali mi je posle tvog posta sve jasnije  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: mi-ne poslato 23 April 2019, 20:40:55
Kinezi ne mogu ovo, kinezi ne mogu ono.
Kinezi bi citajuci ove postove zaspali od dosade.
Kada Kinez hoce nesto da ima, da nesto nauci on jednostavno ode na zapad i kupi neku fabriku. I to bi bilo to. :ok:
Ako im jos nesto u vezi proizvodnje stapova i nedostaje to je zato sto imaju vaznija posla. Tamo crveni (matori) odredjuju prioritete. :help:
Nacija je to od koje se uci, ne blamirajte se sa kritikama.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: komša015 poslato 23 April 2019, 21:10:11
Trenutno na drugom.. milion km auto-puta, zgrada od 50 spratova za 17 dana, celicni most od ne znam koliko hiljada tona, zamanjem novim za manje od 2 dana...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: dragan2006 poslato 23 April 2019, 21:21:27
Žuti su odavno skapirali da svaka roba ima svog kupca, bolje rečeno - ne postoji stvar koju upotrebljavaju široke narodne mase a da oni ne mogu da je naprave i prodaju.Kvalitet će zavisiti od procene koliko će tu stvar, i gde, moće da naplate. :wink:

:takoje:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 23 April 2019, 21:29:59
Citat: mi-ne poslato 23 April 2019, 20:40:55
Kinezi ne mogu ovo, kinezi ne mogu ono.
Kinezi bi citajuci ove postove zaspali od dosade.
Kada Kinez hoce nesto da ima, da nesto nauci on jednostavno ode na zapad i kupi neku fabriku. I to bi bilo to. :ok:
Ako im jos nesto u vezi proizvodnje stapova i nedostaje to je zato sto imaju vaznija posla. Tamo crveni (matori) odredjuju prioritete. :help:
Nacija je to od koje se uci, ne blamirajte se sa kritikama.
Kinezi mogu.
Ali ja ne zelim da kupujem Kinske plagijate.
Nisam dovoljno bogat.


Poslato sa ANE-LX1 uz pomoć Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: komša015 poslato 23 April 2019, 21:51:55
Citat: Batica poslato 23 April 2019, 14:31:25

Ja ne verujem u pade in PRC, ali u kompanije koje su Kineske.
Ne Philips, Panasonic...itd koji tamo sklapaju to je druga prica.
Davno taj Philips nije onaj.. Mislim, da se sklapa u Turskom vestelu.. tv-i su sa kineskim panelima. A veće deo  Panasonica kupio kineski Hisense..
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 23 April 2019, 22:26:29
Oni sami nece svoje  :cheesy:
https://www.google.com/amp/s/igreiautomobili.wordpress.com/2019/02/17/mislite-da-je-los-kvalitet-robe-made-in-china-predrasuda-lend-rover-se-bas-i-ne-bi-slozio/amp/
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: komša015 poslato 23 April 2019, 22:55:03
Nisam znao da su stigli i do Kine.. posle BMW-a koga Rover za malo nije sahranio ( tadašnji finanskijski direktor je dobio otkaz zbog tog poteza ), uzeo ih je Ford, pa 2008 god. Indijska Tata...
Ali npr, Volvo je takođe sada Kinez i čini se nikada bolji.
Mene ne bi iznenadilo, da Kina i u ovom našem sportu stvori neki kultni brend ili kupi ime pa nastavi proizvodnju vrhunske opreme za ribolov.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 08:15:52
Citat: Batica poslato 23 Jul 2019, 08:47:53
Meni se ne dopadaju stapovi koji zadrze fiberglass.
Jesu zilavi i savitljivi ali tezi, u debalansu i tupi ka noc.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Samo sto svi sadrze fiberglass ako nisu radjeni u nano tehnologiji ! A nesto sam slabo upucen u nano teskase, cak sta vise nisam video ni jedan. Baticin Lion Force sadrzi fiberglass, CTS takodje, nesto se nisi zalio da su "tupi"? :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 03 Avgust 2019, 08:30:11
Koliki procenat sadrze fiberglasa CTS i Lione a u kojoj meri stap sa linka ili Ugli Stick?

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 08:46:48
Jedino ako cu da slepo verujem nekom malezijcu sto je napisao da je stap  99% grafit :cheesy: :cheesy:

Ako si mislio na kompozitne stapove a lose se izrazio onda je to druga prica...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 03 Avgust 2019, 08:59:07
CTS ne pravi Maleziji.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 09:03:39
Oni su jos veci prevaranti sa najskupljim blankovima na planeti koji iz godine u godinu bivaju sve skuplji za istu tehnologiju od pre 10god :cheesy:

Nego priznaj lepo da si se lose izrazio i mislio na kompozitne stapove :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 03 Avgust 2019, 10:16:03
Ajmo onda da uzmemo nekog drugog proizvodjaca.
Nekog Japanca ili Korejanca.
Bas me zanima koliki udeo ima fibreglas u Lione.
CTS dize cenu, velika potraznja dozvoljava da se podigne cena. Cista ekonomija.


Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 12:24:54
Citat: Batica poslato 03 Avgust 2019, 10:16:03
Ajmo onda da uzmemo nekog drugog proizvodjaca.
Nekog Japanca ili Korejanca.


Evo npr Yamaga blanks, u proseku 95%  https://yamaga-blanks.com/product/seabass/earlyplus/?lang=en

Ali nije ni to vazno, sustina je da je tebi i meni apsolutno neproverivo koliko grafita ima u blanku, ostaje da verujemo proizvodjacu ili ne. Ja im odavno ne verujem! Masa njih te slaze za tezinu ili duzinu koje lako proveris, a nece za ovo... Uostalom, totalno nevazan parametar da bi se oko njega raspravljali. Naravno kada pricamo o grafitnim a ne kompozitnim stapovima. Po tebi ispade da su stapovi sa vecim procentom karbona osetljiviji sto samo po sebi veze sa zivotom nema.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 03 Avgust 2019, 12:50:18
Kod Xzoge vako stoje stvari.....Material:AVG. 80% GRAPHITE + E-GLASS. A tih 80% je od carbonskih vlakana koji sadrže 99% carbona (ugljenika) i 1% veziva . Naravno marketing čini svoje pa kad se navede da je blank 99% graphite olako se izvede zaključak da je to baš tako ali najčešće nije sem u smislu sadržaja ugljenika u carbonskom vlaknu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 03 Avgust 2019, 12:51:54
Nemam vise zivaca za prepucavanje.
Jer danas pisemo jedno, sutra drugo.
Zato nemam zelju da dalje nastavim.
Jer sutra ce biti drugi stav.
Imao sam Ugli Stick neke 2 god ali sta ja znam.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 03 Avgust 2019, 12:54:44
Citat: ibanezi poslato 24 Jul 2019, 20:46:47
+1
Eeeee da , i ovaj ođe je u istoj zabludi , al' lepo mu je , pa što bi mu ja kvario objašnjavajući  :cheesy:

Spojene poruke: 03 Avgust 2019, 13:29:20

Citat: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 09:03:39
Oni su jos veci prevaranti sa najskupljim blankovima na planeti koji iz godine u godinu bivaju sve skuplji za istu tehnologiju od pre 10god :cheesy:
Za ovo si uglavnom ti kriv , jer, ko normalan kupuje tri ista blanka od istog proizvođača ... ovco jedna  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 14:45:12
E vidis kad se povrsno gleda onda jesam uzeo 3x isti blank a zapravo sam sva 3x uzeo razlicit. I nije to bilo samo sa Revom vec i sa Elite SD 75g i takodje 3x :cheesy:



Citat: Batica poslato 03 Avgust 2019, 12:51:54
Nemam vise zivaca za prepucavanje.
Jer danas pisemo jedno, sutra drugo.
Zato nemam zelju da dalje nastavim.
Jer sutra ce biti drugi stav.
Imao sam Ugli Stick neke 2 god ali sta ja znam.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Ja tebe ne kapiram, sto se bre cveljas? I ko sem tebe pominje  Ugly Stick ili bilo koji stap izradjen od kompozita? Pricamo o grafitnim stapovima i udelu fibeglass-a u njima uglavnom u svojstvu vezivne smole ili nekog sloja u prepregu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 03 Avgust 2019, 15:24:25
Ja samo ne shvatam, zasto je to od cega je stap napravljen toliko vazno? Niti kako se iz nekog loseg iskustva s nekim levim stapom moze kategorizovati sve na cemu pise slicno. Kao da je presudno to od cega je napravljen, a ne i ostale stvari u konstrukciji. Uostalom mogu napisati sta hoce na stapu, ja to nikako ne mogu proveriti, vidim samo dal je karbonac, fiberglass ili kompozit, opet i to mislim da vidim, koliko ima toga sto nisam video :question: Pogotovu uzimati kao parametar stap s punim vrhom, koji najvise slici barbell stapovima, osobito imam takve pilk stapove, kvalitenije od Ugly Stick-a, sluze dubinci samo, pogotovu sto tako konstruisan stap nema veze s varalicarcima na koje smo navikli. Ovom stapu kao manu mocu videti samo tezinu, po meni je tezak za deklaraciju, makar vodio i svih 160gr.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 03 Avgust 2019, 15:48:43
Citat: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 14:45:12
E vidis kad se povrsno gleda onda jesam uzeo 3x isti blank a zapravo sam sva 3x uzeo razlicit. I nije to bilo samo sa Revom vec i sa Elite SD 75g i takodje 3x :cheesy:
Ma znam ja Bate , da si ti uzeo tri različite serije blanka , nego pokušavam da "navučem" ove "Revo sektaše" na malo "razgovora"  :cheesy: Oni još nijesu stigli do tih finesa  :cheesy:
Inače , koliko stvarno ima karbona u štapu na kome piše 99% carbon , može da razreši samo stari vuk Slob  :takoje: Slobe , druže , javi se  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 03 Avgust 2019, 16:30:34
Citat: Batica poslato 23 Jul 2019, 08:47:53
Meni se ne dopadaju stapovi koji zadrze fiberglass.
Jesu zilavi i savitljivi ali tezi, u debalansu i tupi ka noc.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Sve je krenulo odavde i ja sam se usprotivio takvom nacinu deklarisanja.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 03 Avgust 2019, 18:39:31
Citat: Dva vuka poslato 03 Avgust 2019, 15:48:43
Ma znam ja Bate , da si ti uzeo tri različite serije blanka , nego pokušavam da "navučem" ove "Revo sektaše" na malo "razgovora"  :cheesy: Oni još nijesu stigli do tih finesa  :cheesy:
Inače , koliko stvarno ima karbona u štapu na kome piše 99% carbon , može da razreši samo stari vuk Slob  :takoje: Slobe , druže , javi se  :cheesy:
Koliko puta sam napisao, pa bio negde i ismejan da kad piše karbon 99% da to nema veze sa učešćem drugih materijala, veziva - smola u karbonu i sličnog, da to nije 99% karbon, a 1 % smola - vezivo. I opet ću jer ima neko ko će mi ipak i poverovati, valjda toliko bar od nekih ljudi koji nisu posisali svu pamet ovog sveta i zaslužujem. 99% karbon je karbon čija je čistoća vlakana u procesu proizvodnje dovedena na 99%. To je vrhunska čistoća koja garantuje kvalitet karbona jer 100% čist materijal bilo čega ne postoji. Čak ni veštački destilovana voda u labaratorijskim uslovima nije 100% H2O i u njoj ipak ima nekih primesa. Ni kada je u pitanju karbon, u svom načistijem i najkvalitetnijem obliku, u kristalnoj strukturi najčistijeg dijamanta nema 100%tnu čistoću. I on je nekih 99,998% karbon. Dakle kada piše da je  karbon 99%, to znači da su za platno upotrebljena najčistija i najkvalitetnija vlakna karbona čija je čistoća 99%. U samom platnu, zavisno od prema potrebi dalje spoljne obrade karbona i sabijenosti vlakana zavisi procenat smole - veziva koj se nigde i nikada ne navodi. Tako da se jednom razgraniči- za platno može biti upotrebljen superkvalitetan karbon čija je ćistoća 99%, ali platno zavisno od potrebnih osobina može sadržati svega napr 75% karbonskih vlakana, a 25% smole i imati niži modul elastičnosti i da sa punim pravom proizvođać napiše karbon 99%. Isto tako može se upotrebiti mnogo prljaviji karbon (vlakna) koja su spolja obrađena da je potrebno mnogo manje smole i tako se dobije karbon - platno većeg modula elastičnosti, ali i dalje  ništa naroćitog kvaliteta što se najviše manifestuje na težini i detekciji. Prljavština u vlaknima je mnogo teža od čistog karbona. Pa tako danas imamo nano štapove sasvim skromne cene jer bez obzira na niski udeo smole i dalje imamo nekvalitetniji karbon, a imamo i štapove sa većim učešćem smole ali visokog kvaliteta vlakana i mnogo većom cenom. Udeo smole nikada ne može biti 1%.  Čak ni nano smola ne može jednim gramom povezati 99grama vlakana, a pogotovo još svako vlakno obložiti u takozvane nano tube. Kada na štapu piše karbon 99% to se odnosi  samo na čistoću - kvalitet upotrebljenih vlakana. Da li je u platnu procenat karbona 70, 80 ili 85%, a ostatak u vezivu, to zavisi od želje i potrebe proizvođača za osobine koje platno treba da ima. Da bi bilo jasnije, spoljna obrada vlakana nije tako skupa i ona utiče direktno samo na modul elastičnosti, ali unutrašnje prečišćavanje vlakana je od osrednjosti do vrhunskog kvaliteta mnogo skup proces za koji je potrebno utrošiti mnogo energije i vremena. Da bi bilo jasnije - centrifuga osuši veš u veš mašini čas posla do nivoa 85% recimo. Ostaće po završetku operacije jedno 15% vode, veš će i dalje biti mokar i mora biti još vazda vremena na suncu i sušilu dok se sasvim ne osuši (očisti od vode). Za karbon je slična priča, vlakna stoje u bezvazdušnoj komori na visokoj temperaturi koja tera na drhtanje i povijanje pri kome se odstranjuju nečistoće. Odsustvo vazduha sprečava paljenje i sagorevanje. 90% se odstrani čas posla, kao jedno centrifugiranje veša u veš mašini. Za svaki sledeći procenat treba sve više i više vremena pri čemu se troši i više energije. Da se dovede čistoća sa 98% na 99% treba mnogo više energije i vremena nego za kompletan proces da se vlakna očiste do 98%. Prospite vodu iz tanjira. Čas posla - desetinku sekunde! Da bi odstranili poslednji trag vlage, treba da ga brišete suvom krpom još 4 -5 sekundi, dakle još 40 -50 x više vremena + energija vaših ruku. Nadam se da ste razumeli! A u platnu udeo karbona 99% može biti sasvim skromnih 70% kada se doda možda i 30% veziva i da proizvođač napiše ; blank - karbon 99% sa punim pravom ! I  to je mnogo kvalitetniji, lakši i sa boljom detekcijom blank od recimo skromnog Dam Nanofleksa koji zbog same tehnologije spoljne obrade vlakana traži manji postotak smole, ali sama vlakna su mnogo skromnijeg kvaliteta - čistoće i zato je taj štap sasvim skromne cene naspram nekih štapova koji su u platnu sa mnogo većim postotkom smole, nisu urađeni po nano tehnologiji, ali imaju vrhunski karbon velike čistoće i na kojima piše CARBON 99%.  U tim štapovima može da bude i karbon različitog modula u nekoliko slojeva što je kod vrhunskih štapova i obavezan slučaj i to nema nikakve veze sa udelom veziva u platnu koji je čak i u nano tehnologiji daleko veći od 10% . Dakle još jednom, kada na štapu piše karbon 99%, 98%.97%....to je oznaka kvaliteta karbona, njegove čistoće vlakana, a ne proporcija karbon - smola u platnu!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: glos poslato 03 Avgust 2019, 20:29:41
Meni je drago da nije sve karbon. Još sam se mislio na koji mogući način zoga ima odlične štapove sa 99 posto suvim karbonom, i to nekim prečišćenim..
Kompoziti su najbolja stvar.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 03 Avgust 2019, 21:01:19
Citat: ibanezi poslato 03 Avgust 2019, 18:39:31
Da bi bilo jasnije - centrifuga osuši veš u veš mašini čas posla do nivoa 85% recimo. Ostaće po završetku operacije jedno 15% vode, veš će i dalje biti mokar i mora biti još vazda vremena na suncu i sušilu dok se sasvim ne osuši.                                   
...                                                                                                                     
                                                                                                                     
Prospite vodu iz tanjira. Čas posla - desetinku sekunde! Da bi odstranili poslednji trag vlage, treba da ga brišete suvom krpom još 4 -5 sekundi, dakle još 40 -50 x više vremena + energija vaših ruku. Nadam se da ste razumeli!
...
Dakle još jednom, kada na štapu piše karbon 99%, 98%.97%....to je oznaka kvaliteta karbona, njegove čistoće vlakana, a ne proporcija karbon - smola u platnu!
Pobratime , ja sam u tvom postu razumeo samo ovo ... a i to verovatno zbog toga što me je žena obučila da koristim veš mašinu i stalno me ćera da nešto brišem  :takoje:
Ostalo  ič ništa nijesam razumio  :shocked:
E sad, ti tvojemu bratu, ko stručnjak pojasni šta je šta u ovome japanskom gofnu za koje sam izvalio 42 000 japanskijeh jena .... po tvome ispade da sam bačio gomilu para za karbon š klase  :sad: Inače , štap ko štap ( kad čovek ne razmišlja koliko karbona ima u njemu i kog je kvaliteta ) onako ... dobar je ... sviđa mi se za ono za šta sam ga namijenio  :wink: Unaprijed zahvalan  smiley033 :cheesy:

(https://i.postimg.cc/B6KQTvQv/TENRYU-RAYZ.jpg) (https://postimages.org/)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 03 Avgust 2019, 22:13:41
Raduj se na sav glas što imaš Tenryu flex glass štapac za pastrmke  :cheesy:

(https://fishing.tenryu-magna.com/common/images/technology/glassflex_en.png)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 04 Avgust 2019, 02:51:34
 Pa pobratime, ništa ne piše koji je karbon upotrebljen, ali nije ni važno. Pretpostavljam da su jedan sloj "glasa" presvukli sa 3 sloja karbona ako je razmera u procentima 85 - 15 . I ako si platio 42000 jena, pretpostavljam da su i glas i karbon visokog kvaliteta, a ako ti se štap sviđa, šta te briga da li je karbon A ili Š klase i da li je staklo ko na Germini ili je neki superkvalitetni E glass u pitanju. Kao što karbona ima od očaja do sjaja, tako je i sa staklenim vlaknima. Usput, ako ti je japanac uzeo tolike pare za UL štapče od 2m, u svakom slučaju te izlevatio, pa da je ne znam kakav materijal smućk'o u blank. Al' ajd, nisi jedini. Da li te je izlevatio manje ili više uopšte nije važno ako si izlevaćen u svakom slučaju. :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 04 Avgust 2019, 11:48:29
Pa jes .... svi smo mi ovce za šišanje ... samo su neki toga svesni , a neki ne  :wink:
I što je najgore, bolesti nema kraja  :cheesy:

(https://i.postimg.cc/8kKqmjbH/RZA62-UL-S.jpg) (https://postimg.cc/Sj9TyQ32)

(https://i.postimg.cc/Jzb6vnjS/Rayz-Alter-RZA62-UL-S.jpg) (https://postimages.org/)
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 04 Avgust 2019, 12:32:31
Da li si ovca za sisanje?
Evo primer za proslog takmicenja u lovu soma bukom.
Dva stapa koja kostaju 8000 din doneta kao reklama i poklonjena u nadi da ce se upecati neki som na taj stap, slomljena.
Imali srecu da dobiju krupnog soma ali nisu preziveli nateznja.
Sve ima svoju cenu.
Onda kupis Saltigu 8.6f, 180g koja kosta 300€ i pecas 5 god i izvadis tonu somovine nista.
A laksa 100g, bolji balans, bolje baca, oseca i manje varalice, glavinjare...itd kicma i vrat ostanu citavi posle 10 pecanja.

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 04 Avgust 2019, 13:09:53
Ili uzmes Germnu, kosta 300 din i izvadi 200 tona ribe i nista joj ne fali. A i ako zafali odes kod slosera pa zamenis hilznu.

je.ote Batice ja sam mislio da si ti ozbiljniji sagovornik, kakve bre veze ima Saltiga i stapovi od 8000din sa celom ovom pricom? Ili pokusavas dadokazes kako je Saltiga bolji stap od nekog kineza od 8000din? Pa normalno da je bolji, jel rekao ko drugacije?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 04 Avgust 2019, 13:31:35
Uzmi Germinu i da pecamo soma mesec dana i da prilozimo slike.

Post se odnosio da li je neko lud jer placa 300€ stap.
Naravno da vredi i da ima ogromne razlike

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 04 Avgust 2019, 17:21:20
A ko je uopste pomenuo da nema razlike?
I daj skoncentrisi se  ne leti sa teme na temu, kako ono bese ?Ne volis stapove sa fiberglasom jer su tupi kao noc i u debalansu? Kako ti Saltiga nije u debalansu i tupa kao noc? Jel ti Lion tup kao noc i i debalansu?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 04 Avgust 2019, 17:38:09
Uporedjujes stapove koje imaju max 5% fiberglasa i stapove koji imaju preko 50% fiberglasa.
Drugo ja ne skacem sa teme, jako dobro znam sta pisem i o cemu pisem.
Bar ne jedne godine pisem o CTS Revu kao boznastvu, toliko velicam da me cak banuju sa foruma jer sam druge stapove nazivao budacima u poredjenu sa cts ( np Pacific ) i ostalim sranjem.
Lione nije osetljiv stap, sto sam milion puta napisao, ali ga koristim zbog drugih osobina, jakog vrha, dobrog drzanja ribe, nosivosti glava do 60g....itd.
Kada zelim osetljivost koristim CTS ili CD.
Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 04 Avgust 2019, 18:01:21
Stvarno nemam pojma sto si se toliko potresao?
Ko bre poredi stapove sa 5% i 50% fiberglasa? Prekini da buncas, smiri se, procitaj sta sam vise puta napisao a onda mozemo i da nastavimo.
Pogresne su ti informacije, nisam banovan zbog PB, niti sam ga poredio sa Revo, to su radili drugi. Meni oni nikaď i nisu bili za poredjenje. Banovan sam zbog otvorenog suprotstavljanja jednoumlju i sirenju neistinite propagande nekoga ko zivi od tog PB. Ali to nije tema ovde i nemam pojma sto je ovde potezes.

Ja stvarno nemam pojma koliko tvoja xzoga ima karbona ali sasvim sigurno nema onih reklamnih 99%. Nema ni 95%, nema ni 90% ,... Necu dalje iznerviraces se jos vise a to uopste nije bila namera...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 04 Avgust 2019, 18:43:17
Koliko ima Revo?

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 04 Avgust 2019, 19:10:10
Nemam pojma stvarno ali nije previse daleko od xzoge


Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: glos poslato 04 Avgust 2019, 19:22:58
Ja nagovaram suvlasnika black hole štapova da ih ne pravi i ne insistira na lakoći, nego jačim, težim, solidnijim,.
i obavezno 50 / 50 spojeve,
oni tamo ludaci nemaju ništa protiv 70 / 30 i slične nebuloze.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 31 Oktobar 2019, 18:05:40
 :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=YoOEAsNV5Us
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 31 Oktobar 2019, 19:16:35
Daklen, ne mogu da vjerujem  :eek: Japanci napravili i štap za Bosance ... pa ti Ibanezi pljuj i dalje po njima  smiley092
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 31 Oktobar 2019, 20:01:13
   Teško, mislim da su Japanci svesni da je to nemoguća misija pa su prepustili Malezijcima da pokušaju u njihovo ime. Bar ja imam takvu informaciju. Loš im test, lako je preći džipom preko štapa, toga je već bilo i ranije. Neka daju štap autentičnom bosancu da ga on testira ako smeju :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 31 Oktobar 2019, 20:07:15
Ovaj jeste prgav momak, ali ne liči mi nešto na Bosance  :cheesy:

https://www.youtube.com/watch?v=4XTHitbGaDM
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 31 Oktobar 2019, 20:11:50
Ima i toga.
https://www.youtube.com/watch?v=EGdE9eBfSV0
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 31 Oktobar 2019, 21:12:45
I moze da masta o svemu tome, jer ne moze biti istina. I ovaj neunistivi stap, dzaba ako se ne ponasa onako kako ti zelis u ribolovu. Moze da bude ovakav i tup ko noc, ko ce ga znati. Osnovna karakteristika treba da bude za mene, da se ponasa onako kako zelimo, to vredi platiti. Dzaba ovom Carboflexu nesalomivost, kad on pri tome nema ni jednu karakteristiku vrednu paznje u cenovnoj grupi. Karakteristika(ono sto odvaja od ostalih) izrazena u vecoj meri, odvaja. Cenovni razred tu nema veze.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 31 Oktobar 2019, 21:16:41
Motkica može da se veže u čvor  :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=q1k6PRzsX3Y

https://www.youtube.com/watch?v=5OVYrFIPGus

https://www.youtube.com/watch?v=MTWbk2zDWIM
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 31 Oktobar 2019, 21:42:27
Pa...verovatno si u pravu, koliko sam skapirao, reč je o varaličarcima za teško - najteže varaličarenje na moru,  jer je najslabiji 200gramac, srednji 250, a najjači 300gramac. Svi krateži na 1,8m. Morski varaličarci za teži ribolov po pravilu imaju osnovu od, naravno najkvalitetnijeg fiberglasa ako su iz viših kategorija.  To im daje "nesalomivost" ostali karbonski slojevi snagu i dovoljnu krutoću, a za naš stil pecanja soma su verovatno neupotrebljivi. Možda jednog dana, kada nekom somina slučajno odrapi na poper namenjen bucovu ili štuki, pa se posle toga uđe u modu tehnika "Lov soma površincima" ovakvi štapovi postanu hit kod nas. Uzgred, uvek sam se pitao, ako soma diže bućka, zašto niko ciljno ne lovi soma na popere koji su samo tiši, ali zvuk koji proizvode je upravo jako sličan bućki?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 31 Oktobar 2019, 23:07:10
Odnosilo se na masinu, zauber s 20kg draga mnogo je... Sto se soma tice, moguc lov poperima na neuznemirenim vodama, na nasim soma u lovu i pad varalice u vodu zna da uplasi, stresu vrlo podlozna riba. Glibavi ovi mnogo za tu snagu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: srdjanpn poslato 01 Novembar 2019, 19:31:05
Citat: sasabosko poslato 31 Oktobar 2019, 21:12:45
I moze da masta o svemu tome, jer ne moze biti istina. I ovaj neunistivi stap, dzaba ako se ne ponasa onako kako ti zelis u ribolovu. Moze da bude ovakav i tup ko noc, ko ce ga znati. Osnovna karakteristika treba da bude za mene, da se ponasa onako kako zelimo, to vredi platiti. Dzaba ovom Carboflexu nesalomivost, kad on pri tome nema ni jednu karakteristiku vrednu paznje u cenovnoj grupi. Karakteristika(ono sto odvaja od ostalih) izrazena u vecoj meri, odvaja. Cenovni razred tu nema veze.
Nijedan nije nesalomiv,moj carboflex je prso na 10gr glavinjari u zabacaju,osim sto na njemu pise Sportex i sto je 15000din nista nije bolji od SpinBlade od 5000.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 01 Novembar 2019, 20:36:24
Ni na 80gr, s Mpp 120, cak mogu reci da je ovaj drugi bolji stap. Samo na njemu pise nesto drugo, preterana tezina bacanja...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 31 Avgust 2020, 09:06:29
Prvo pitanje koje postaviš sebi kad vidiš ovo je "kad će u štapove da krenu da ga stavljaju!?"  :cheesy:

https://youtu.be/H6gJvYx6fJo

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 31 Avgust 2020, 10:13:45
Mislim da neće nikad.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 31 Avgust 2020, 22:14:29
Pa kojom se ti industrijom baviš da bih ozbiljno uzeo u razmatranje tako kategorično mišljenje?
I kod instrumenata se menja, malo ali se menja, Vigier gitare imaju karbonske šine, kao i Zon i valjda Spector basevi, bolje drže štim jer šine u vratu od takvih materijala teže brže da se vrate u prvobitno stanje... sad zamisli šinu od ovako nekog materijala...
Elem, od ovoga makar može da se napravi besprekorna večna mandrela ako već neka "core" tehnologija ne ide zbog cene tj. proizvodnog procesa u implementaciju. A i običan "coating" tj presvlaka na blankovima bi pomerila dalje karakteristike blankova.

2 dinara druže.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 31 Avgust 2020, 23:35:26
Takva legura je prvi put napravljena još 1960 godine.
U stručnim opisima svojstava legure Metallicglass i potencijalne primene tog materijala spominju se i ribolovački štapovi. Ali do danas niko još nije napravio blank sa upotrebom ove legure, niti iko spominje bilo kakve pokušaje. Pa i ako ga naprave sumnjam da će naći primenu u štapovima koji se danas inače i ne prave od fiberglasa, zbog prilično malog modula elastičnosti ove legure.

Drugi inovativan materijal "Grafen" suprotno od metalstakla ima nekoliko puta veći modulus od običnog karbona sa najvećim modulusom. Primenjen je već u blankovima od strane nekoliko firmi, ali iako je obećavao nnogo, nešto se i nije proslavio. Blankovi gde je ugrađen niti su nešto epohalno jači, niti lakši niti imaju drastično veću osetljivost.

Drvo (u našem slučaju -leska), bambus, fiberglas pa karbon. Dalje .....??

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 31 Avgust 2020, 23:47:05
Slob
Napisi kada si poslednji put kupio varalicarski stap i koji model?
Mene zanima, da vidimo odakle to iskustvo, da li iz prakse ili
citanjem sta drugi pisu.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 01 Septembar 2020, 07:59:54
Baš i ne razumem zašto ti smetaju moji komentari (nije prvi put)? Ništa nisam slagao niti povredio nekoga.
Ljudi, pa i pecaroši, su različiti. Neko dolazi do saznanja pretežno putem iskustva, a neko i putem izvođenja određenih zaključaka na osnovu tuđih iskustava. Mislim da je i jedno i drugo od koristi.

Ako ti je to baš interesantno, skoro nisam kupio gotovo ništa od pribora. Imao sam namere ali sam izgubio volju zbog toga što je teren gde stalno pecam, na Savi, iz godine u godinu sve siromašniji sa ribom.
Ove godine, od maja meseca pa do danas gotovo ništa nisam upecao, šaran, bucov, štuka, a izlazim dosta često na vodu. Počinjem čak pomalo da gubim volju i za izlaske.

U postu sam jasno naveo šta sam pročitao u stručnoj i drugoj literaturi, a što se tiče iskustva sa štapovima, sve ovo sam iskusio: - Drvo (u našem slučaju -leska), bambus, fiberglas pa karbon. Dalje .....??

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Drivee poslato 01 Septembar 2020, 08:03:21
Mislim da nema govora da je stap od 300 eura sigurno bolji od bilo kog "punog" stapa ali.. pecamo verovatno po svojoj mogucnosti. Ja za varanje PacBay Tradition II, za bucku ide Shimano Mallorca 200gr (pun stap, slicna germini), moze da se kupi za 20-30 eura kada naleti. Za pecanje na dubinku ista fora, puni stapovi, Mallorca ili Gold Star stapovi, nema ih vise ali moze da se naleti na polovne za 1500 din komad. Naravno, svi ovi stapovi koji su puni su sigurno nesalomivi i pecam soma na njih. Za sarana trenutno Balzer Magna 120gr(kazu da su anticrack tj nesalomivi, videcemo) Kostaju oko 4000-4500 komad u NS.
Sve je to realno zadovoljavajuce za mene a da imam platu kao u DE, verovatno bi kupovao skuplje stapove... a... mozda i nebih.. stvarno sam zadovoljan ovim sto imam..
Bitno je da se izlazi na vodu, pa makar pecao i bambusom!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 01 Septembar 2020, 08:36:40
Citat: slob poslato 01 Septembar 2020, 07:59:54
Baš i ne razumem zašto ti smetaju moji komentari (nije prvi put)? Ništa nisam slagao niti povredio nekoga.
Ljudi, pa i pecaroši, su različiti. Neko dolazi do saznanja pretežno putem iskustva, a neko i putem izvođenja određenih zaključaka na osnovu tuđih iskustava. Mislim da je i jedno i drugo od koristi.

Ako ti je to baš interesantno, skoro nisam kupio gotovo ništa od pribora. Imao sam namere ali sam izgubio volju zbog toga što je teren gde stalno pecam, na Savi, iz godine u godinu sve siromašniji sa ribom.
Ove godine, od maja meseca pa do danas gotovo ništa nisam upecao, šaran, bucov, štuka, a izlazim dosta često na vodu. Počinjem čak pomalo da gubim volju i za izlaske.

U postu sam jasno naveo šta sam pročitao u stručnoj i drugoj literaturi, a što se tiče iskustva sa štapovima, sve ovo sam iskusio: - Drvo (u našem slučaju -leska), bambus, fiberglas pa karbon. Dalje .....??

Ta konstatacija sve ribe manje necu da kupujem pribor je .... ( necu da napisem )
Ja sam u poslednjih 20 dana ima ozbiljnih riba i borbe sa somovima sto nisam imao od proslog proleca.
A tu kod tebe na Savi drugari izvadise smudjeve 7+ na desetine, sve uslikali i pustili.
Sarana ubise, ali ubise ove godine, nisu krupni uglavnom do 5kg ali ga pecaju i na plovak i na dubince.
Tako da je do znanja a ne do citanja i prekucavanja tudjih tekstova.
Pogotovo slike krive savijanja stapova.
Postavljas slike i dijagrame koje su vazile za stapove od pre 20god.
Kao da raspravljamo o motorima automobila, ti od atmosvericma a danas svi imaju turbine.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Drivee poslato 01 Septembar 2020, 08:49:23
Ribe ima sve manje ali tu je negde, riba se trazi. Ne peca 15 min, menjas mesto(smudj). Ja cekam 1 sat(saran ili som), nema udarca, menjam mesto.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 01 Septembar 2020, 10:05:38
Batica,
Nemam nameru da se nadgornjavam ni sa tobom ni sa bilo kim. To jednostavno smatram nekonstruktivnim.
Ako smatraš da su dijagrami koje postavljam važili za štapove od pre 20g, budi konstruktivan pa slobodno postavi one koji važe sada. Biću ti zahvalan jer uvek sam znatiželjan po tim pitanjima.  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 01 Septembar 2020, 10:34:21
Kupi stap, izdji na vodu, pecaj, upecaj i napisis.
Dodji sam do zakljucka.
Nista lepse i sladje.
A ne sve drugi odrade.
Ti posle to je tako i tako.
Ne, sam dodji do zakljucka.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 01 Septembar 2020, 11:38:15
Citat: Copetić poslato 31 Avgust 2020, 22:14:29
Pa kojom se ti industrijom baviš da bih ozbiljno uzeo u razmatranje tako kategorično mišljenje?
I kod instrumenata se menja, malo ali se menja, Vigier gitare imaju karbonske šine, kao i Zon i valjda Spector basevi, bolje drže štim jer šine u vratu od takvih materijala teže brže da se vrate u prvobitno stanje... sad zamisli šinu od ovako nekog materijala...
Elem, od ovoga makar može da se napravi besprekorna večna mandrela ako već neka "core" tehnologija ne ide zbog cene tj. proizvodnog procesa u implementaciju. A i običan "coating" tj presvlaka na blankovima bi pomerila dalje karakteristike blankova.

2 dinara druže.
Prve amorfne legure su dobijene još 1960e. Dalje je samo razvoj različitih kombinacija. I za 60 godina niko to nije "metnuo" u štap. Odlika amorfnih legura je da su atomi još nabijeniji i da zato ne mogu da izgrade uobičajenu kristalnu strukturu. Odlika im je mnogo veća provodljivost, hlađenje, elastičnost, otpornost na abraziju.... sve što bi super došlo i ribolovačkom štapu ali i nešto veća težina u odnosu na iste metale kristalne strukture zbog veće zbijenosti atoma. I daleko veća težina u odnosu na karbon što je apsolutno nepoželjna osobina. Sve odlike amorfnih legura ima ili prevazilazi grafen koji je kao i karbojn u svim drugim oblicima najlakši čvrst elemenat - materijal i po meni ima mnogo svetliju budućnost kada su u pitanju ribolovački štapovi. Za mandrelu...pa dobro, ali mandrela nije u sastavu gotovog štapa pa mi nije pala na pamet. A i čemu "besmrtnost" pa neće se večno praviti isti model?  Ne bavim se nikakvom industrijom, ali sam po struci hemičar i znam osnovne osobine nekih materijala. I osnovno što si trebao pročitati u mojoj kratkoj rečenici "Mislim da neće nikad!" je ključna reč "mislim" koja negira svaku kategoričnu tvrdnju. smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 01 Septembar 2020, 15:33:01
Pa nije meni palo na pamet da se ceo blank mota od ovoga nego neki sloj u jezgru.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 01 Septembar 2020, 17:27:22
 Gustina karbona je svega 2230 kg po metru kubnom. Gustina kobalta je 8800kg po metru kubnom. Nikla 8900 kg.Skoro 9 tona. I ostali metali koji ulaze u sastav metalglass-a sa klipa su slični. Otprilike u startu 4x teži materijal. Onda još izmemo u obzir da karbonska vlakna nisu idealno zbijena kao u idealnoj kristalnoj strukturi dijamanta napr, nego su poslagana sa šupljinama i u unutrašnjosti vlakana i oko njih i da u stvari imaju manju težinu od specifične koja je data za idealnu strukturu, a da amorfni metal ima još veću težinu od ove navedene koja važi za idealnu kristalnu strukturu, može se reći da je u realnim uslovima karbon bar 5 -6 x lakši. Moja logika vrišti da bu jedan sasvim tanak sloj amorfnog metala u najmanju ruku duplirao težinu blanka i zato mislim da metalglass nije nikada i neće nikada biti upotrebljen za proizvodnju blankova.  Ali sve je moguće osim drvenog smederevca, pa ko zna...I zvini što ti nisam odmah odgovorio na pitanje za "2 dinara druže". Ideš am am9 am10 nekoliko krugova i iskombinuj C G i F kasnije smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: glos poslato 01 Septembar 2020, 18:38:06
Sad sam se opet sjetio > carbotanium - a.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: jiggybaw poslato 01 Septembar 2020, 20:35:43
Citat: ibanezi poslato 01 Septembar 2020, 17:27:22
I zvini što ti nisam odmah odgovorio na pitanje za "2 dinara druže". Ideš am am9 am10 nekoliko krugova i iskombinuj C G i F kasnije smiley033
... uvek me iznova iznenadis koliko si nenacitan interneta:
https://en.wikipedia.org/wiki/My_two_cents
:wink:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 01 Septembar 2020, 22:10:50
 Ok, u godinama kada se guta internet nije ga ovde ni bilo za mene. Današnja omladina je virtuelno mnogo obrazovanija od mene. Meni je 55 i nemam volju da visim na internetu i učim strane idiome. Pogrešno sam shvatio "2 dinara druže". Big sorry Copetić!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 01 Septembar 2020, 22:11:28
Citat: ibanezi poslato 01 Septembar 2020, 17:27:22
... za "2 dinara druže". Ideš am am9 am10 nekoliko krugova i iskombinuj C G i F kasnije smiley033

Daj bože da opet nisi u pravu.
Što se svirke tiče uvek me je više interesovao kreativni i stvaralački aspekt od repliciranja, kao i "malo" složenije harmonije:
https://www.soundcloud.com/crniburek/sets/unfinished-and-uncut
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 11:59:55
Citat: Copetić poslato 16 Septembar 2020, 15:59:09
Ja i dalje ne razabirem kroz tu reč "brzina".
Je l' to ljudi misle "brzo se vrati u prvobitan položaj pri drmusanju" ili "izrazito je vršne akcije" ili "ne savija se uopšte pri drmusanju"?
Brzina akcije štapa je brzina kojom vrh baca u akciju ostatak štapa. Što je pređeni put kraći, štap je brži. To je  kategorija vezana za kompletan štap i za mene je to jedina brzina štapa. Oporavak vrha, umirenje vrha i sve blablabla oko vrha je kategorija vezana za akciju - brzinu ili šta već vrha štapa, a ne celog štapa. To samim tim ne može da se okarakteriše kao brzina štapa za mene. Ima uticaj na neke druge karakteristike štapa- krutoću, elastičnost, pa i kvalitet...., ali sa brzinom nema nikakve veze za mene O brzini štapa koji se ne savija pri drmusanju, ne bih trošio reči. Dakle, kad se kaže štap je brz, za mene je to štap brze akcije i ništa drugo.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 12:42:32
Ajd' sada ozbiljno.

Šta je Akcija objašnjeno je već milion puta.
Kažeš da je sve u Akciji.
Ali, imaš dva štapa potpuno iste akcije. Jedan je od karbona a drugi od fiberglasa.
Ovaj prvi je "oštar" a ovaj drugi je "glindža". Ovaj prvi mož' da drmusaš koliko oćeš vrh će da miruje. Zato što je lagan. Nema masu. Kada zaljuljaš vrh prvog on se potom BRZO smiri a ovaj drugi osciluje letnji dan do podne. On se SPORO smiruje.
To Englezi zovu Rikoveri tajm iliti Vreme oporavka iliti brzina oporavka. I ta osobina činjenično postoji.
Kako ćeš je nazvati? Nije Akcija, već.....šta?

Ne bih da kvarim temu. Samo kratka napomena, obzirom da mi je  :cheesy: izbrisan.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 13:08:46
Dobro Slob. Na čega ima uticaj ta brzina oporavka kada je praktično pecanje u pitanju? Brzina akcije ima uticaj na 2 osobine gde se radi o brzini. Brža kontra i brži izbačaj. Brži štap , tj manji pređeni put od vrha do početne tačke savijanja omogućuje bržu kontru. Pri izbačaju kraći krak polge koji se spremio za izbačaj baca u manjem luku i let je brži. Možeš i pravolinijski na kraću distancu. Početna brzina je veća. Sporiji štap zbog dužeg kraka poluge koji se spremio za izbačaj baca u većem luku i varalica samim tim sporije putuje. Lakše terete ispod i oko donje granice bolje baca brži štap Optimalne terete i terete oko gornje granice sporiji štap dalje baca. A brzina oporavka kakav uticaj ima na bilo koju brzinu štapa pri pecanju? Normalni štapovi kojima se najčešće peca kod nas su štapovi za lako i srednje varaličarenje. Imaju li njihovi vrhovi snagu da probodu čeljust tvrdoustih riba? Ili moraju to da omoguće ostatku štapa? Brzina oporavka nema veze sa pređenim putem od vrha do dela koji omogućje kontru. Džaba brži oporavak, ako vrh nema sam dovoljno snage za kontru. Imaju li pri izbačaju uticaj na dužinu poluge koja baca, je l' omogućuju duži ili brži izbačaj ako imaju bolju brzinu oporavka? Mogu da obezbede bolju detekciju jer vibriraju u mnogo sitnijoj, intenzivnijoj amplitudi, mogu da budu lakši, mogu ovo - ono, sve to stoji. Gde se manifestuje bilo kakva  brzina u tom oporavku pri praktičnoj upotrebi štapa? Ja ne vidim nijedni karakteristiku iz kategorije "Brzina" koju će štap sporije akcije a bržeg oporavka manifestovati na praktičnom pecanju od štapa brže akcije a sporijeg oporavka. Ako ti vidiš, navedi i objasni.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 13:25:10
Da odgovorim, pa posle prebaci postove gde hoćeš.
Poenta je u tome da se radi o karakteristikama samog štapa a ne o karakteru pecanja.
Tu bi bilo primerenije da se akcija štapa označava sa Tip flex, Midl fleks i Full fleks (lako je prevesti na srpski), a brzinu oporavka nazvati kratko brzinom. I zabune neće biti.
Posledice pomenutih karakteristika pri primeni štapova su druga stvar.
Složio bih se sa tobom gotovo oko svega toga što si napisao u vezi primene štapova različite akcije i vremenu oporavka.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 17 Septembar 2020, 13:35:13
Recovery time ili brzina oporavka vrha itekako utice na preciznost i daljinu zabacaja. Nema dodirne tacke sa kontrom.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: DDj poslato 17 Septembar 2020, 14:24:51
Tacno tako. Stap koji se brzo smiruje poboljsava daljinu i preciznost zabacaja. Primetno.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 14:46:14
Kada zabacim dvoručno i kada odmah po lansiranju skinem drugu ruku sa donje drške štapa onda vrh znatno duže osciluje u odnosu na to kada ostavim i dalje ruku na drški sve dok teret ne sleti na vodu. Oscilacije vrha su držanjem drške drugom rukom prigušene. Koliko to utiče na daljinu i preciznost teško je, barem meni, da procenim, ali to sa pridržavanjem ili nepridržavanjem štapa drugom rukom svako može da isproba, pa i da pokuša da proceni kako utiču oscilacije vrha na daljinu i preciznost bacanja.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 17 Septembar 2020, 15:11:54
Medium Fast štap Elite SD 45gr ili ESN X-Fast 44gr, koji bolji probija sa kontrom i glavom od 25gr?
Odgovor znam ali čisto da malo pričamo.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: KAJMAN poslato 17 Septembar 2020, 15:24:58
A koja udica je u pitanju?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ossa poslato 17 Septembar 2020, 16:13:54
Kumho
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 16:25:21
Slažem se da rikaveri utiče na daljinu i preciznost, ali nijedna od te dve osobine ne spada u brzinu leta varalice, a polemika je počela oko brzine - šta je brzina štapa. Copetiću, ne znam koji bolje - jače probija jer sam sa ESN zadovoljan, a sa SD nemam nekog iskustva. Pretpostavljam da bi kompjuter rekao da SD ima jače probijanje u uslovima idealne zategnutosti strune zbog stvaranja veće inercije pre konačnog udara, a da ESN probijanje počinje ranije, ali sa nešto manje snage. Ali takođe znam da svaki fizički zakon je vezan za upravo idealne uslove, a da ga svaki novi remetilački faktor pokreće u suprotnom pravcu, tako da bih ja ipak bio malo oprezan, jer realnih uslova ima svakakvih i sve "mož' da bidne, ne mora da znači".
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: KAJMAN poslato 17 Septembar 2020, 16:28:24
Aaaa... Ossa, znači toooo, pa O.K. e sad to višeugaono ostrenje, kod tih udica, je sasvim ok ali ne rece jel kovana ili nije i jel hemijski ostrena ili nije_ :wink:
Aj* sad sta je?
O'SHAUGHNESSY JIG 630 2330BN, ili
ABERDEEN 2316N
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: DDj poslato 17 Septembar 2020, 16:39:43
Trebalo bi svakako razmotriti i kako utice na probijanje smudja takvo viseugaono ostrenje udice kod X-Fast stapova a kako kod medium-fast, naravno u kontekstu dzigovanja. Cudi me da niko nije potegao tu temu do sada. Raspored sila obavezno i podpoglavlje sta se o tome moze naci na Google-u. Kajman, svaka cast na dobroj sugestiji.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: KAJMAN poslato 17 Septembar 2020, 16:40:51
DDj blagodarim.
Ossa priznaj da si na ovo mislio
ABERDEEN JIG 9147 BZ :cheesy:
znao sam :cheesy:
Cut Point oštrenje,Hi-Carbon,25% jača od čelika :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 16:47:02
 Da, da, treba razmotriti ako su štaovi iste dužine i snage koji ugao u odnosu na horizontalu pri kontri pravi udica povučena X fast štapom, a koji medijum štapom i koja sigurnije probada bez obzira na neku razlikicu u snazi kojom je povučena.  :rolleyes: :wink:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ossa poslato 17 Septembar 2020, 17:33:46
Oba štapa dobro probijaju sa aberinkama... Hemijsko ostrenje.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 19:47:36
Kada je reč o ,,brzini" blanka ili štapa mnogi u svetu smatraju da je Akcija blanka nesretno kvantifikovana brzinom i da bi drugačija notifikacija bila primerenija. Ko je i kada ustanovio ovakvu notifikaciju izgleda nije poznato, ali činjenica je da važi i dandanas, a stvara zabune kod ribolovaca jer  brzinu  Akcije mešaju sa stvarnom brzinom štapa a to je brzina kojom se pobuđeni vrh štapa smiri posle pobude.
I pored svega, do zabune ne bi dolazilo kada bi se u opisu pomenutih karakteristika koristile dve reči umesto samo jedne. Brzina Akcije i Brzina oporavka. Ali ljudski je težiti skraćenju, ušteda reči, pa se se kaže samo Brzina, a iz konteksta treba razumeti o kojoj brzini se tu radi, što nije baš uvek sasvim moguće.  I onda dolazi do dilema i nerazumevanja teksta opisa.
Već  sam negde rekao da ovi nazivi treba da karakterišu sam štap, da treba da budu izmereni na samom štapu, kao uostalom i dužina, težina ili snaga, a ne da karakterišu primenu štapa i njegove specifičnosti kod ribolova jer one proizilaze iz osnovnih karakteristika blanka. Bilo bi isto kada  bi dužinu štapa kvantifikovali sa daljinom izbačaja jer duži štap izbacuje dalje, i slično, što je složićete se neprimereno.

Ima više predloga za preimenovanje naziva, ali izgleda da je za to kasno. Naziv -Brzina Akcije- je toliko uvrežen da bi tu teško moglo da se bilo šta promeni. Zbog toga je jedino rešenje; da se ne bude lenj pa da se, prilikom opisa, umesto "brzi štap" kaže ,,štap brze akcije" (ili naravno bilo koje druge brzine). Isto i kod brzine oporavka.

Samo još jedna kratka reč i zabune nema!  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 17 Septembar 2020, 21:17:16
Slob ti stvarno ubedjen da su Srbi izmislili stap za pecanje? Pa jbt ceo svet zna za recovery time i tacno sta to znaci i u kom kontekstu. Dakle eto ti tvoje dve reci. Koji to "mnogi u svetu"?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 21:47:15
 :cheesy: Pa naravno da su Srbi izmislili močugu za pecanje.
Ali nisam to rekao već sam govorio o nesrećnoj kvantifikaciji Akcije, a ne o brzini oporavka.
Nije mi poznato kako forumaši u svetu izlaze na kraj sa tim kada neko kaže brz štap a misli na rikoveri tajm a ne na akciju. Ili nekako naglasi o čemu se radi za razliku od naših kolega koji kažu brz štap pa se ti misli na koju je brzinu on mislio.
Kolega Copetić je potpuno u pravu kada kaže da mu nije jasno na šta se misli u nekom postu. Odatle je i krenula diskusija.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grof1204 poslato 17 Septembar 2020, 22:06:49
I umetni ziv ti ja, neku drugu rec umesto pobude. smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 22:20:57
  Često sam puta pročitao "recovery time", nikada "recovery speed "? I onda mi nije jasno zašto mnogi recovery time prevode kao da piše recovery speed. :huh: Akcija može biti brza, srednja, spora, pridevi vezani direktno za označavanje brzine. Pridevi vezani za oporavak su duži ili kraći koji su direktno vezani za vreme a sa brzinom veze nemaju. Brzina je pređeni put po jedinici vremena. Kod štapa, direktno je vezan za akciju i nizašta više.  U kategoriji oporavak, ako isto savijemo različite štapove, pređeni put vrha je isti, a vreme oporavka od tog istog puta je duže ili kraće, a ne brže ili sporije. Dakle Slob, recovery time može biti long or short, a ne fast or slow. Kad pravilno prevedeš, ne nalaziš u "recovery time" nijedan pojam vezan za brzinu. Ili ne treba prevoditi "bukvalno"? I mislim da je Copetiću jasno, ali sa malo sarkazma naglašava kako mnogima nije. Možda i grešim, nek se javi.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 17 Septembar 2020, 22:29:35
Ko kaze da je brz stap u rekavery brz stap. Pa svi proizvodjaci navode brzinu u akciji stapa, rekavery retko ko, kod nas odomaceni termini glindzav i ostar, te takav moze biti i xxxfast i parabolik. Koji ce najbolje kaciti, pa sto kruci parabolik, i to je sasvim jasno, jer ce tezina x ubrzanje njegovog debelog vrha stvoriti najvecu udarnu silu, i sto je stap mekanijeg vrha i srednjeg dela sve je veca amortizacija kontre. A to shvatis, kad probas ljuti 300gramac parabolik i fider stap, jer prvi sluzi da probije somu cetku, a drugi za mekouste ribe. Naravno, da se ovo odnosi na stapove od istog ili slicnog karbona, jer karbon moze menjati karakteristiku samog stapa, pa ce xfast brzog rekaverija bolje kaciti, od glindzavog parabolika koji ce upijati kontru celim blankom. Rekavery ide zajedno s krutosti, isto i kontra. Najveci ocaj u kontri su meki stapovi tananog vrha, ma koju brzinu akcije da imaju, nista bitno bolji mekan vrh i mrtvo donjiste. Sto je stap kruci, manji mu je rekavery time :takoje:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 17 Septembar 2020, 22:34:03
Citat: KAJMAN poslato 17 Septembar 2020, 15:24:58
A koja udica je u pitanju?

Jedna jedina a da nije wormulja - O'šonesi special jig 3/0 ili 4/0.  Ostalo - neka hvala.
smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 17 Septembar 2020, 22:39:26
Citat: slob poslato 17 Septembar 2020, 19:47:36
Zbog toga je jedino rešenje; da se ne bude lenj pa da se, prilikom opisa, umesto "brzi štap" kaže ,,štap brze akcije" (ili naravno bilo koje druge brzine). Isto i kod brzine oporavka.

Samo još jedna kratka reč i zabune nema!  smiley033
Ma jasno je Slob  kolegi Copetiću odavno sve , nego je počeo da koristi "Džigibau" tehniku da sazna koliko njegovi sagovornici znaju  :cheesy: .... nego ti sad mene nešto zamisli brate u vezi sa ovim "štap brze akcije " Ako je kontra reakcija na griz ribe , ondak bi valjda ispravno bilo da se kaže " štap brze reakcije " ? ? ?  smiley194
Grofe ,  pobuda i odziv su neosporno  par ključnih reči koje determinišu neki štap  :wink:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grof1204 poslato 17 Septembar 2020, 22:44:41
Nista onda, uvrstite i pobudjivanje u strucnu terminologiju blago meni.
Od veceras i ja pobudjujem. :cool:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 22:45:34
Grof1204, Bem li ga. Pretpostavljam da je koren reči pobuda od posle buđenja. Ono što se dešava posle spavanja.  :cheesy:
Možda aktivacija vrha štapa ili..... ne znam.
Predloži neku drugu reč.
Verovatno je jasno na šta sam mislio. Na to kada povučeš vrh štapa pa ga pustiš. On onda slobodno osciluje, ili sa nekiim prigušenjem, svejedno.

Ibanezi,
U pravu si kada kažeš da je brzina = pređeni put u jedinici vremena.
Gde je taj put u jedinici vremena kod štapa sa brzim oporavkom?
Vrh takvog štapa osciluje brzo, visokom učestalošću. Prelazi put od gornjeg do donjeg položaja za kraće vreme za razliku od štapa sa sporim oporavkom koji traje duže i gde vrh lenjo prelazi iz gornjeg položaja u donji. Lenjo osciluje. Sporo. Ima spore oscilacije za razliku od štapa sa kratkim vremenom oporavka koji osciluje brže, višom učestalošću-vrekvencijom.

Citat: Dva vuka poslato 17 Septembar 2020, 22:39:26
....... Ako je kontra reakcija na griz ribe , ondak bi valjda ispravno bilo da se kaže " štap brze reakcije " ? ? ?  smiley194
.....

U pravu si. Apsolutno se slažem sa ovim!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 17 Septembar 2020, 22:58:51
Imam sasame vide gap udice koje su toliko ostre da kapitalnog smudja mogu da ubodu udarajuci kontru kuvanom spagetom tako da uopste nije sve do stapa.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grof1204 poslato 17 Septembar 2020, 23:15:31
Slob sta znam druze, mozda aktivacija, pa i pokretanje vrha deluje 'primerenije'.
Moguce da ja zbog svojih mladih godina imam razne asocijacije na tu rec. :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 17 Septembar 2020, 23:18:10
Može li neko od vas da mi razjasni jednu dilemu? Pecam smudja sa Akilasom 15-60 i koristim na jednom mestu udice 8gr Owner (ne znam model 3kom u formaxu su preko 100din), naravno uz strunu.....šta se dešava? Pa dešava mi se to da jako puno gubim ribe kad mi udari relativno blizu na tipa 2,3m od mene ( tu je dubina oko 3-3,5m) i tad gubim već zamorenu ribu u 80% slučajeva dok recimo ako mi udari na nekih 7,8m daljine apsolutno svaka ide napolje. Po svoj logici ako znamo da je Akilas brz džig štap na toj udaljenosti bi trebalo kroz čelo da mu izadje udica ali kao da se ne ubada. Moram napomenuti da to nisu kapitalci već ono klasika od 800 do 1,5kg. Šta je tu caka kod reakcije, odziva ili momentalnog smirvanja vrha kad na kratko tako spada riba? Jedino donekle logično mi je da je štap prekrut i da nema dovoljno elastičnosti za zamaranje na tako kratkim distancama.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 23:20:53
Citat: sasabosko poslato 17 Septembar 2020, 22:29:35
........ Najveci ocaj u kontri su meki stapovi tananog vrha, ma koju brzinu akcije da imaju, nista bitno bolji mekan vrh i mrtvo donjiste. ......

Meni ovo nije jasno. Prvo ne znam šta podrazumevaš pod "mekim" štapom, a drugo zar svaki štap brze akcije nema tanani vrh i (skoro) "mrtvo" donjište?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 17 Septembar 2020, 23:23:02
Sigurno da je krut , sitne su ribe za njega . Kad dobijes dalje izmori se dok je dovuces ovako na blizu se jako koprca pa spadne , stap neodradi .
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 17 Septembar 2020, 23:31:42
 Branko, smuđevi klasičari nisu tako tvrdousti kao krupni. Na toj udaljenosti i dubini sa tako jakim i krutim štapom pre će biti da mu rutinski "nežnom" kontrom napraviš roiljaču u čelu, pocepaš bar pola cm u dužinu nego da mu ne probiješ čeljust. I što rek'o Marina, kad se smuđ zakoprca na krutom štapu jednostvno mu udica ispadne iz te  rupetine. Probaj bez kontre, mislim da ćeš bolje prolaziti.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 17 Septembar 2020, 23:33:26
Citat: Grof1204 poslato 17 Septembar 2020, 23:15:31
Slob sta znam druze, mozda aktivacija, pa i pokretanje vrha deluje 'primerenije'.
Moguce da ja zbog svojih mladih godina imam razne asocijacije na tu rec. :cheesy:

Evo šta piše u Wikirečniku:

Pobuda

Значењe: покретач за неку одлуку или радњу
Синоними: podstrek, razlog, podsticaj, stimulans, motivacija, motiv, impuls, фиг. injekcija фиг., motor фиг., хрв. podražaj хрв., poticaj
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 17 Septembar 2020, 23:40:01
Tačno me Akilas počinje nervirati i ako stvarno oseća sve i udarac nema da razmišljaš je li bio ili ne ali ovo spadanje me izludjuje. Svakako vraćam ali daj izadji da te slikam  :lol:
Morao sam sa njim da pecam na tom terenu i ako stvarno nema potrebe....slomio Trinisa koki mi je to odradjivao besprekorno....do duše i 3x je slabiji i nije xx fast kao Akilas ali bar svaki udarac realizujem i svaku ribu izvadim. Sa ovom banderom samo nervni slom  :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 17 Septembar 2020, 23:43:01
Nije on bandera nego male ribe kad dodje prava videces kako leo radi .
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 17 Septembar 2020, 23:48:36
Akilas 45gr 2.4m, štuke koje mi spucavaju na 2m od mene i iskaču i tresu glavom na pola metra od patika i to ne jednom, bez ikakve žurbe da ih na kant vadim napolje, nijedna nije spala - kakav crni smuđ... nisam imao dinamičniji štap u rukama koji je dinamčnije ispratio svaki trzaj ribe, ni pre ni posle, eventualno Aspro ali je on duplo jači barem u vrhu. Ne pecam na udice manje od 3/0 kovanice, niti sam pametan kolegi da ponudim odgovor zašto mu se to dešava.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 17 Septembar 2020, 23:53:53
Uzeh ga za Dunav ne za ovo i tu znam da neće imati problema ni sa ribam ovakvih gabarita. Nego samo prokomentarisah da nije uvek tako oštro i brzo dobro za sve situacije. Vrlo moguće da sam preterivao sa jačinom kontre što kaže Ibanezi al ajde se iskontroliši kad ti opiči pod nogama, a imao sam i soma koji kad je udario u malo nisam u vodu upao...izgubio ga zbog strune 0,07 koja je dohvatila malo kamen. Mada nije bio velik možda par kila ali na dužini štapa maltene je osećaj udarca jeziv na Akilasu.
Copetić@ verovatno zbog i siljenja malo jer nije baš čisto dole pa moram da ga izdignem makar pola metra, a u pitanju je 60gr na 2,7 koji je osetno jači i krući od 45....
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 18 Septembar 2020, 00:09:50
Ako me nesto nervira u ovom svetu pribora onda su to nerealno obelezeni stapovi pa mi spid master 50-100  umire , cuj umire umro  na 40 gr dok okuma cx 15-45 radi sa 40 bez problema a poteze povremeno i 50 gr metak olovo .
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 18 Septembar 2020, 00:10:53


Citat: slob poslato 17 Septembar 2020, 21:47:15
:cheesy: Pa naravno da su Srbi izmislili močugu za pecanje.
Ali nisam to rekao već sam govorio o nesrećnoj kvantifikaciji Akcije, a ne o brzini oporavka.
Nije mi poznato kako forumaši u svetu izlaze na kraj sa tim kada neko kaže brz štap a misli na rikoveri tajm a ne na akciju. Ili nekako naglasi o čemu se radi za razliku od naših kolega koji kažu brz štap pa se ti misli na koju je brzinu on mislio.
Kolega Copetić je potpuno u pravu kada kaže da mu nije jasno na šta se misli u nekom postu. Odatle je i krenula diskusija.

Koliko god stranih foruma sam pratio, svim forumasima je jasno sta je "brz stap" i da je to nesto sasvim drugacije od recovery time. Samo na nasim forumima to treba naglasavati ljudima.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 18 Septembar 2020, 00:11:19
Pa evo dobronamerno da opet napišem da mi je u celoj seriji taj 45gr 2.4m "pinnacle", čak i pored Formaks Visage ponude je smešno dobar štap za svoju upotrebljivost naspram cene. 60gr 2.7 sam malo probao i ok mi je, ali ovaj manji i slabiji mi je realno i dalje "malo žao" što sam otuđio, ukratko. Stvarno mi je bio višak na papiru. Somići u granju na kratkoj distanci, baš uživanje u radi blanka ali i brutalna kontrola ribe i taman snage da ga počupa iz tog granja. Ali udica uvek kovanica i nikad manja od 3/0, 4/0 99% pecanja.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Germina poslato 18 Septembar 2020, 01:45:27
 :wink:

https://www.youtube.com/watch?v=1l8EzHmSaR8
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 18 Septembar 2020, 08:43:43
 :cheesy: Do, Re, Mi, Fa,.....Do, Do, Do.
Muzikalni bi mogli i da zapamte visinu tona kod rezonanse. Ja jasno osećam razliku ali ne bih mogao da otpevam.  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: jiggybaw poslato 18 Septembar 2020, 16:32:09
Citat: no names poslato 17 Septembar 2020, 23:18:10
Može li neko od vas da mi razjasni jednu dilemu? Pecam smudja sa Akilasom 15-60 i koristim na jednom mestu udice 8gr Owner (ne znam model 3kom u formaxu su preko 100din), naravno uz strunu.....šta se dešava? Pa dešava mi se to da jako puno gubim ribe kad mi udari relativno blizu na tipa 2,3m od mene ( tu je dubina oko 3-3,5m) i tad gubim već zamorenu ribu u 80% slučajeva dok recimo ako mi udari na nekih 7,8m daljine apsolutno svaka ide napolje. Po svoj logici ako znamo da je Akilas brz džig štap na toj udaljenosti bi trebalo kroz čelo da mu izadje udica ali kao da se ne ubada. Moram napomenuti da to nisu kapitalci već ono klasika od 800 do 1,5kg. Šta je tu caka kod reakcije, odziva ili momentalnog smirvanja vrha kad na kratko tako spada riba? Jedino donekle logično mi je da je štap prekrut i da nema dovoljno elastičnosti za zamaranje na tako kratkim distancama.
Ajd probaj, ako je moguce, da kad pridjes obali spustis vrh stapa do vode, jigas po ruski i kontriras u stranu... pa nam javi... bas me interesuje...  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 18 Septembar 2020, 21:19:43
Citat: simpson_H poslato 18 Septembar 2020, 00:10:53

Koliko god stranih foruma sam pratio, svim forumasima je jasno sta je "brz stap" i da je to nesto sasvim drugacije od recovery time. Samo na nasim forumima to treba naglasavati ljudima.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk



Koliko sam ja razumeo na našem forumu se za štap brzog oporavka koristi reč krut ili oštar ili šta već. Malo bez veze, ali šta ćeš, i brzina akcije je malo bez veze pa je ipak usvojena.
Samo ipak bi se trebalo opredeliti za to da li je štap oštar/tup-glindžav ili krut/mekan. Ovo krut i mekan tek pravi neodređenost jer može se pomisliti na svašta nešto.

A slažem se sa tim da termin Brz štap, odavno usvojen, treba koristiti za štap kod kojeg kada se vrh savije na 90 stepeni ostatk ostane gotovo nesavijen. Bez obzira što to nema logičnu vezu jedno sa drugim. Tek posledice kod rada takvog štapa mogu da se dovedu u vezu sa nekom brznom, kontre. Kako kaže prvobitno mrjr, ibanezi, a i ja sam to usvojio, a Bogami i mnogi drugi.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 18 Septembar 2020, 21:45:58
Slob, 2 kategorije. Brzina kontre i brzina kojom mamac stiže na odredište. Ova druga je podjednako zaslužna za termin - brz ili spor štap. Ako ti je još uvek nejasno, seti se da je jedno od pravila pri pecanju kederom na većim distancama - izbegavati brz štap. Ne zbog kontre koja je u svakom slučaju odložena pa nije važno koliko je štap brz u kontri, nego zbog brzine kojom lansiramo mamac koji najčešće spada kada ga snažno izbacimo prebrzim štapom.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 18 Septembar 2020, 22:08:46
Nisam baš ubeđen u to da je početna brzina tereta-mamca koji se izbacuje brzim štapom veća od početne brzine izbačaja sporim. Mislim da se i sa jednim i sa drugim može postići mala početna brzina.
Dosta je komplikovano da se tačno zna šta se tu dešava kod izbačaja. Bar meni.

Ali odavno mi se nameće pomisao na temu "Kako odabrati štap"? Ne kako i koji kupiti već kakav kupiti. Da bi se maksimalno uskladio sa konkretnom potrebom.
Kad kažem "kakav" mislim samo na sve osnovne parametre koji karakterišu jedan štap (dužina,težina snaga, vreme oporavka, akcija ili multiakcija....) osim cene, kvaliteta i brenda. Znači kod nabavke štapa prvo definisati kakav štap pa tek onda tražiti takav, markiran od nekog proizvođača. Mada je to možda čista utopija, jer lažu i za težinu i za dužinuu, što je lako proveriti, a tek za ostalo....   :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 18 Septembar 2020, 22:14:02
Citat: slob poslato 17 Septembar 2020, 23:20:53
Meni ovo nije jasno. Prvo ne znam šta podrazumevaš pod "mekim" štapom, a drugo zar svaki štap brze akcije nema tanani vrh i (skoro) "mrtvo" donjište?
Nema mrtvo donjiste, iako ima tanani vrh, tanak moze biti i ostatkom blanka. Pa onda, iako je u akciji brz, sklopi parabolu do drske pod opterecenjem. Mek stap, se nadovezuje na rekavery time, kad ga protreses on samara li samara dok se ne umiri, i bez problema baca deklaraciju, i vodi dosta od toga, ali u reakciji se razglindzavi i u kontri je ocaj. Sta bi rekao za stap recimo 150gr, kome blank prodise tek od 80, a u kontri ko lokomotiva na paru, jer mekoca stvara usporeni snimak . Dok god sporo njime radis sve ok, nagli potez i on ode do drske, kontra i probojna moc ocaj. A sta bi tek rekao za stap, kome se u blanku pri zabacaju oseca, da kad je na gornjoj tezini bacanja ne smes da ides dalje, a to sto na njemu pise vodi ukupno bez problema. Koji krece da radi od donje deklaracije pa do gornje, koji ima reaktivnu moc, zakucava u kontri. Mnogi bi rekli prejak, ustvari nije jer ako ga preopteretis puci ce. Krut je za tu tezinu bacanja, na pravoj ribi moze biti mekan, jer ta pocetna njegova krutost, ne mozes ga zaljuljati, se zove rekavery time, a opet mekocu na ribi mu obezbedjuje tezina bacanja i progresija savitljivosti. Jednostavno tc je direktno povezan sa snagom stapa, jer se normalno teze savija stap vece gramaze, ali to ide do granice iskoristivosti, opet amortizacija blanka je  rezervna snaga, koja dozvoljava nagle sokove. U sustini, stap masnog vrha, vitkog donjista, kruti parabolik, ce imati jacu udarnu silu pri kontri jer ce na nju delovati celi blank, za razliku od xfasta kojem ce vrh popiti neku energiju. Zato se ovi prvi koriste za soma, ovi drugi za smudja, jer je lakse prokucati smudja od 5kg no soma od 20. Mana kod krutog parabolika u odnosu na xfast je manja osetljivost, ali zato isti ima veci radni raspon. Slob, da je sreca da se do dobrog stapa stize preko papira smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Batica poslato 18 Septembar 2020, 22:18:46
Citat: no names poslato 17 Septembar 2020, 23:18:10
Može li neko od vas da mi razjasni jednu dilemu? Pecam smudja sa Akilasom 15-60 i koristim na jednom mestu udice 8gr Owner (ne znam model 3kom u formaxu su preko 100din), naravno uz strunu.....šta se dešava? Pa dešava mi se to da jako puno gubim ribe kad mi udari relativno blizu na tipa 2,3m od mene ( tu je dubina oko 3-3,5m) i tad gubim već zamorenu ribu u 80% slučajeva dok recimo ako mi udari na nekih 7,8m daljine apsolutno svaka ide napolje. Po svoj logici ako znamo da je Akilas brz džig štap na toj udaljenosti bi trebalo kroz čelo da mu izadje udica ali kao da se ne ubada. Moram napomenuti da to nisu kapitalci već ono klasika od 800 do 1,5kg. Šta je tu caka kod reakcije, odziva ili momentalnog smirvanja vrha kad na kratko tako spada riba? Jedino donekle logično mi je da je štap prekrut i da nema dovoljno elastičnosti za zamaranje na tako kratkim distancama.

Brza kontra.
Riba ne spakuje dobro seda.
Smudj usisva seda, po principu sifona, ne grabi ga.
Kada uzme blizu, zbog osetljivosti stapa, kontra je trenutna i ne zakaci se dobro, duboko.
Kada dalje uzme, koliko god bio brz na kontri uvek kasnis, sto daje vremena da riba dobro usisa mamac.
Kako to resiti, probati malo da usporis kontru, sto je malo tesko, jer je uglavnom refleksno ili promena tipa stapa, nesto slabiji ili meski stap.
Popustanje drila nista ne resava.
Opet ako muvas onda moras da promenis nacin zamranja i kontre.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 18 Septembar 2020, 22:49:19
sasabosko,
Štap brze akcije, koji nije multitaper, sigurno ima donjište koje se teško savija, može se čak reći da je ,,mrtvo". Kod multitaper akcije može i donjište da bude više savitljivo, po želji, nego kod monotapera brze akcije.

Ali mislim da neko pravi multitaper zato što baš hoće da štap bude takav, a drugi prave štapove koji ispadnu tako da liče na multitaper, jer prave štapove maltene po sistemu šta ispadne. A na kraju i sami ne znaju šta je ispalo. Tek ribolovci koji su kupili takav štap kasnije daju ocenu iz prakse. 

PS
Analogno tome ,,preko papira" sam i ja spomenuo u prethodnom postu  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 18 Septembar 2020, 23:31:16
SašaBoško, meni stvarno neke stvari nisu jasne. Svi, pa i ti pišete o toj jačoj udarnoj sili parabolika u odnosu na Efast štap. Ja se potpuno slažem sa tim, fizika je neumoljiva po tom pitanju. Kada bi se merilo povlačenje na prazno. Ali imamo remetilački faktor koji se zove tvrdousta riba, koju treba probosti džig udicom na povećoj udaljenosti. Dakle da pređemo na probojnu moć kod kontre. 2 štapa iste dužine i snage, nagla kontra. Parabolik se savija iz drške sa strahovitim pritiskom celog blanka kako kažeš. Skoro kao da rukom povlačimo. Ali ni struna ne pravi veliki ugao sa horizontalom u tom slučaju! I skoro kao da rukom povlačimo, džig udica se pokreće skoro vodoravno, vrh udice češe nepca ribe vršeću uzdužno penetraciju, prelazeći veliki put do konačnog probijanja i izlaska vrha napolje. E E fast štap se u momentu kontre savija u prvoj 5ini. Ostatak štapa se diže visoko gore, pravi veliki ugao, ispravlja  džig udicu u vertikalu, diže je gore  i ona se direktno vrhom naslanja na nepca ribe i bez ikakvog uzdužnog kretanja uz čeljust probada. Ja tako nekako zamišljam jer mi i to deluje kao normalna pojava. Da, silina kontre je veća sa parabolikom, ali da li položaj udice čini kontru parabolikom u nekim situacijama inferiornom u odnosu na EE fast štap? Meni je to jedan od razloga uz još neke da na sva pitanja o kontri se često ne slažem sa uvreženim mišljenjem nastalim na osnovu prirodnog zakona ali bez razmišljanja o svim faktorima koji mogu svaki zakon da preokrenu. Ne tvrdim da sam u pravu, ali ni ne prihvatam zdravo za gotovo jer što reko Ajnštajn, sve je relativno i zavisi od mnogo toga. :question:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 18 Septembar 2020, 23:46:07
Enigma su nama izgleda neki Aji štapovi, recovery i action X-fast a glindže na vodi i ribi. A realno obeleženi tb. Pa sad kako to!? Ili sa istog ostrva Reg Fast štapovi a recovery XXFast. Kako to!? Koja germina ili sportex tako radi?
Hmmm, mislim da ipak mora na vodu da se ide, menjam 5 minuta kuckanja slova za pola sata na vodi, pa makar ne zujao dril. Nije ex-fast akcija ali bih rado menjao.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 19 Septembar 2020, 09:16:17




Citat: sasabosko poslato 18 Septembar 2020, 22:14:02
Mek stap, se nadovezuje na rekavery time, kad ga protreses on samara li samara dok se ne umiri, i bez problema baca deklaraciju, i vodi dosta od toga, ali u reakciji se razglindzavi i u kontri je ocaj. 

Evo odmah da dam primer koji ti rusi ovo pravilo. Sportex Pike 80g, smesno malo nosi, mekan skroz, "samara" kad ga protreses, u kontri odlican. Isto vazi za easy cast 3.3m koji je tek lilav a u kontri odlican. To su prva dva koja su mi pala na pamet od onoga sto sam imao.



Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 19 Septembar 2020, 21:03:15
Citat: slob poslato 18 Septembar 2020, 22:49:19
sasabosko,
Štap brze akcije, koji nije multitaper, sigurno ima donjište koje se teško savija, može se čak reći da je ,,mrtvo". Kod multitaper akcije može i donjište da bude više savitljivo, po želji, nego kod monotapera brze akcije.
Da se ne naljutis, to samo govori o tome koliko si xfast stapova u raznim kategorijama video, probao. Bez multi tapera moze biti fast, xfast a da pod opterecenjem ide u parabolu do drske. Pri kontri on ne radi samo vrhom, vec se opterecenje rasporedjuje niz blank. Cak i mrtvo donjiste, trpi opterecenje pri kontri.
Citat: ibanezi poslato 18 Septembar 2020, 23:31:16
SašaBoško, meni stvarno neke stvari nisu jasne. Svi, pa i ti pišete o toj jačoj udarnoj sili parabolika u odnosu na Efast štap. Ja se potpuno slažem sa tim, fizika je neumoljiva po tom pitanju. Kada bi se merilo povlačenje na prazno. Ali imamo remetilački faktor koji se zove tvrdousta riba, koju treba probosti džig udicom na povećoj udaljenosti. Dakle da pređemo na probojnu moć kod kontre. 2 štapa iste dužine i snage, nagla kontra. Parabolik se savija iz drške sa strahovitim pritiskom celog blanka kako kažeš. Skoro kao da rukom povlačimo. Ali ni struna ne pravi veliki ugao sa horizontalom u tom slučaju! I skoro kao da rukom povlačimo, džig udica se pokreće skoro vodoravno, vrh udice češe nepca ribe vršeću uzdužno penetraciju, prelazeći veliki put do konačnog probijanja i izlaska vrha napolje. E E fast štap se u momentu kontre savija u prvoj 5ini. Ostatak štapa se diže visoko gore, pravi veliki ugao, ispravlja  džig udicu u vertikalu, diže je gore  i ona se direktno vrhom naslanja na nepca ribe i bez ikakvog uzdužnog kretanja uz čeljust probada. Ja tako nekako zamišljam jer mi i to deluje kao normalna pojava. Da, silina kontre je veća sa parabolikom, ali da li položaj udice čini kontru parabolikom u nekim situacijama inferiornom u odnosu na EE fast štap? Meni je to jedan od razloga uz još neke da na sva pitanja o kontri se često ne slažem sa uvreženim mišljenjem nastalim na osnovu prirodnog zakona ali bez razmišljanja o svim faktorima koji mogu svaki zakon da preokrenu. Ne tvrdim da sam u pravu, ali ni ne prihvatam zdravo za gotovo jer što reko Ajnštajn, sve je relativno i zavisi od mnogo toga. :question:
I sve bi bilo tacno, kad bi se kontriralo stapom iz vodoravnog polozaja, u stanu vec ne. Ovo pisanje, je tolika nebuloza, da je meni neshvatljivo :no: I parabolik, u ovom slucaju se ogranicavam na kruti, i xxxfast se kod istog ribolovca drze u istom uglu, i krecu u kontru s iste startne pozicije, te je razlika u uglu potezanja zanemarljiva. Jer ako kontriras na 20m, stapom duzine 2,7m, parabolk ce se saviti mozda i 20cm dublje od xfasta, jer ce angazovati ceo donji deo i njegovu silinu, samim tim ce se i teze saviti, i promena u uglu moze biti ma u najgorem slucaju 1%. Nece se on ispravljati ko struna, pa da u 0tom uglu izvlaci mamac iz usta ribi, ma daj bre, ajde...
Citat: simpson_H poslato 19 Septembar 2020, 09:16:17



Evo odmah da dam primer koji ti rusi ovo pravilo. Sportex Pike 80g, smesno malo nosi, mekan skroz, "samara" kad ga protreses, u kontri odlican. Isto vazi za easy cast 3.3m koji je tek lilav a u kontri odlican. To su prva dva koja su mi pala na pamet od onoga sto sam imao.



Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Sto onda ne pecas njima, ili ih hvalis ko Zandercant. Pa u kontri odlicni s time sto nose, al po tebi, sto znaci da kvalitetno to nose, pa tu ostaje prostora ohhoo. Nista cudno, jer je pri kontri svaki stap vec napet, a pisanje se nije odnosilo na "tako" meke stapove, vec na na one teske glibave koji samaraju sami od sebe, koliko se secam Pajk je tezak ispod 250gr, te on s njegovim konusom ne bi bio glibav ni da hoce. Al sigurno ne moze izaci na crtu Arowu iz tog vremena, pa Dam xkewu, i mnogim drugim stapovima tog vremena, kod probojnosti, nit moze da radi tim tezinama. A to sto je on deklarisan na 80gr, a dobro kaci s 20 ne moze se uzimati merodavnim.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: simpson_H poslato 19 Septembar 2020, 21:28:35
Pricam o Turbo Pike a ne kev i to od 3m. Taj je i tezak i debalansiran i masan i ne moze da vodi vise od 21g i ljulja kao popizdeo ali u kontri odlican. I glupo ti pitanje sto onda ne pecam sa njim nego za ZK.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 19 Septembar 2020, 21:55:37
Pogresno si shvatio, rekao sam ti to, jer ga mozda i ne pamtis kako treba. Ja se nekih stapova kojima sam pecao pre nekoliko godina i ne secam, a i pitao bih te sta bi mislio o njemu da sada posle stapova kojima pecas izadjes na pecanje s njim, i kontriras, onda bi shvatio stvarnu promenu kod sebe u pogledu i misljenju . Ja taj stap ne znam, ali ga je sigurno pregazilo vreme, a sa danjesnjeg stanovista ne bih pecao cime sam pecao, kao i vecina uostalom.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 19 Septembar 2020, 22:30:59
Citat: sasabosko poslato 19 Septembar 2020, 21:03:15
Da se ne naljutis, to samo govori o tome koliko si xfast stapova u raznim kategorijama video, probao. Bez multi tapera moze biti fast, xfast a da pod opterecenjem ide u parabolu do drske. Pri kontri on ne radi samo vrhom, vec se opterecenje rasporedjuje niz blank. Cak i mrtvo donjiste, trpi opterecenje pri kontri....................

Naravno da se svaki ribolovački štap, bilo koje akcije, uvek savija celom svojom dužinom. Ali koliko će se saviti u donjištu a koliko pri vrhu, određuje njegova brzina akcije. I naravno da bi se brz štap savio napokon i u donjištu  potrebna je poveća sila opterećenja vrha.
Ako se štap pri relativno malim opterećenjima, u odnosu na opterećenje vrha, savija do drške onda to i nije štap brze akcije. Bez obzira što je deklarisan kao takav. Bolje reći nije štap standardne brze akcije. Jer, već sam rekao da sa multitaper tehnologijom može namerno da se postigne ukupna akcija štapa koja otstupa od prirodnog savijanja štapa određenog čistog konusa i to po želji konstruktora. Njihova kriva savijanja, ili kako neki kažu parabola, odstupa od krive savijanja štapova sa čistim konusom i ne mogu se deklarisati samo brzinom akcije vrha već se mora deklarisati i akcija središta i donjišta.
A to, koliko sam štapova probao? Malo, jer ne želim da se učim na greškama koje u velikom broju mogu da se smanje teoretskom analizom, kao i osluškivanjem tuđih iskustava. Jedini problem je to što treba razumeti i jedno i drugo. Ono prvo zbog nedostatka osnovnih znanja iz fizike i mehanike a ono drugo, zbog pesničkog izražavanja kolega što je sve često teško razumeti.
A drugo, već imam dvadesetak štapova i približno isto toliko mašnica. Imam čime da pecam. Nije sve idealno, čak i dosta daleko od toga, ali i riblji fond je isto takav. :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 19 Septembar 2020, 23:35:45
 Dobro Saša, 20cm i nije tako malo, na štapu od 2,7 koji ne držimo za end kapu, nego mnogo iznad, pa je to skoro 10% dužine i nije samo 1 stepan razlika u uglovima. Ali ti je samo prvi sitan faktor. Idemo na sledeći, mnogo krupniji... u našim raspravama zaboravljeni učesnik koji kontrira prvi PRE RIBOLOVCA i to sa duže strane poluge!  Šta se dešava i sa štapom i sa strunom kada krupna riba svom svojom masom tresne na džig udicu? U kojoj meri ona napuni štap pre kontre? Koliko strune iz stomaka povuče prema sebi koju treba kontrom povući nazad? Ribolovac ne kontrira svom raspoloživom snagom svog štapa, bar ne kada je sa druge strane prava riba. Posle udarca parabolik je već savijen iz drške,  a  Efast još uvek u srednjem i donjem delu ima snage ihaaj za ribolovčevu kontru.  I dalje ne tvrdim ništa, samo razmišljam. Praksa me tera na to jer sam promašivao sa sporijim štapovima, sa EE fast je promašaj na nivou statističke greške.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 21 Septembar 2020, 13:28:37
Slob, nije mi namera bila, da uvredim nekog, niti kritikujem bilo ciju opremu. Svako od nas ima neki subjektivni osecaj i pogled na naizgled prostu stvar koja se zove stap za pecanje. Postoji uvek neki drugi, koji u mnogo toga moze porusiti neko tvoje misljenje koje si izgradio na osnovu tvog iskustva. Moja prica se odnosila na tvoje potenciranje da efast stap koji nije multi taper ima mrtvo donjiste. Pri kontri, se mnogo vise angazuje od vrha stapa, direktno je uslovljena njena jacina debljinom i cvrstinom vrha, jer nije logicno da vrh bude jaci od ostatka blanka. Mrtvo donjiste se javlja u svim akcijama od moderate pa do xxxfast, cime se ne moze vezati za brzinu akcije, vec samu konstrukciju. Da je tako kako ti objasnjavas, sve stapove bi svrstali u isti kalup, razlikovali bi se samo po otporu savijanja, tvdji, meksi, ja te pitam samo sta je s progresijom savijanja. Puno je razlicit dozivljaj, stapa s papira, gde moze pisati sta hoces, u radnji, na vodi, u prva dva slucaja mozes da kiksnes, treba da prodje vreme na vodi, da se upoznas sa stapovima i sobom prvenstveno, i da shvatis sta i za sta ti bas treba. Bas na to se odnosi moja prica da kruti parabolik, ( ogranicavam se na varalicarske stapove) koji pri rasponu kojim radi stoji pravo kao bandera, za razliku od efasta ce lakse poneti celo opterecenje, i preneti vecu silu u kontri, od efasta kome ce momentalno krenuti da klonjava vrh. Ta kriva savijanja, nece imati neku razliku u uglu kacenja, jer sto parabolik bude isao nize, trebace sve veci otpor za savijanje njegovog donjista, a vec ce stici do nekog ubrzanja i udarne sile. Isto bi vam bilo, kao kad bi s dva isto konstruisana stapa, jedan 50gramac drugi 100gramac udarali kontru s istim optrecenjem, vrh 100gramca je u ovom slucaju deblji, i bliza mu je debljina parabolik nego efast stapa, pa kojim ce te jace dati kontru. Ibanezi, 20cm na 20m je 1%, a ti nacrtaj jednu liniju od 20cm koso u nekom uglu, pa drugu spusti 1mm iz pocetne tacke na krajnju, ili na 2m 1cm, onda ces dobiti prikaz toga o cemu pises. U svakom slucaju, kontra ce krenuti iz istog ugla, dok je vrh efasta bude upijao, parabolik ce vec udarati debljim i tezim vrhom, dok ovaj prenosi snagu srednjeg, ovaj ce vec donjeg dela.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: marina1983 poslato 21 Septembar 2020, 13:49:48
Ja mislim da u obavezan pribor za nize od 1,70m treba uvrstiti jedne merdevine pa pecati sa njih .  :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 21 Septembar 2020, 14:11:05
Ja imam par komada razlicite visine, pa cu krenuti da nosim one u zavisnosti kojim stapom pecam smiley136 Ima tu raznih kombinacija :lol: Zamisli izgovor, ne mogu da kontriram ko ti, visi si 10cm smiley136
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 21 Septembar 2020, 18:02:07
sasabosko,
Jedino mogu da ti odgovorim na isti način kako sam već više puta napisao na tu temu. Ali ajde još jednom. Trudiću se da budem što kraći.

Kako se ribolovački štap savija?
Ako je blank celom dužinom na isti način motan i od istog materijala, sa istom debljinom zidova, onda način savijanja zavisi isključivo od konusa (tapera) blanka.
Blank ima oblik izdužene zarubljene kupe a način savijanja će da zavisi isključivoo od odnosa dimenzija preseka baze i vrha. Što je on veći štap je brže akcije, i obrnuto.
To je potpuno predvidivo i sigurno se može predstaviti nekakvom matematičkom funcijom, paraboličnom ili logaritamskom ili šta već, ne znam tačno. Takve blankove možemo nazvati monotaper za razliku od multitapera.

Šta je multitaper? Konus koji se ne ponaša predvidivo u skladu sa nekom poznatom matematičkom funkcijom, već raznim kombinacijama u proizvodnji blanka se postiže ukratko rečeno –svašta. Savijanje duž celog blanka se ne ponaša ujednačeno, u skladu sa nekim pravilom, već se savija u skladu sa željama konstruktora. Do takvog blanka najverovatnije se može doći samo probom i doradama.

E sad, papiri. Ti kupiš štap na kojem piše akcija i težina bacanja. Niko ne navodi niti garantuje da je štap izrađen po principima monotapera, a Bogami ni multitapera. Jer, multitaper ne mora da bude baš namera konstruktora ili proizvođača, već prosto slučajni produkt raznoraznih okolnosti. A naravno oni te neće ni obavestiti o tome.
A tek Težina bacanja. Šta je to tačno 100gramac? Naravno, niko nema odgovor na to. Pretpostavlja se samo to da se 100gramac duplo teže savija od 50gramca.

Tako da je tu opšti haos, ali zato su niske cene. Osim skupih gde se filozofija ipak malo razlikuje. Pa kupuj i menjaj sve dok ne nađeš ono što ti odgovara. Mada postoji i druga filozofija. Kupi bilo šta pa se prilagodi onome što imaš u rukama.  :cheesy:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 21 Septembar 2020, 22:50:12
 Saša....Posle svega što se yimus dešavalo, rešio sam da ne pišem više o kontri, ali bez obzira što imam "bataljoon protivnika", ne mogu da dozvolim da novajlije varaličari budu u zabludi.
Pravilo 1. Spor štap zadaje jaču kontru od brzog
Pravilo 2. Kratak štap zadaje jaču kontru od dugačkog
To pravilo su doneli  neki lautoriteti, ostali su se saglasili, potpuno sam saglasan i ja, ispravno je i logično ne može se protiv prirodnog zakona. Ali sam ipak ubeđen da ribolovac pri varaličarenju to i jače i brže radi sa brzim i dužim štapom.  Jer ribolovac Ne zadaje kontru! Sve blagodeti kontre koristi riba! Ona zadaje kontru, ona prva vrši pritisak. Što god krupnija i agresivnija, izvrši veći pritisak. Preko kakvog štapa  vrši veći pritisak na ribolovca? Preko parabolika ili E fast? Preko kraćeg ili dužeg? Ako su pravila i zakoni ustanovljeni za kontru onda oni valjda važe za ONOG ŠTO KONTRU I ZADAJE! Koji više rasterećuje napad - kontru ribe, a koji vrši veći pritisak na ribolovca? Šta ostaje u rukama ribolovca sa parabolikom? Po meni napola savijen štap kome se taj tvoj masni vrh još nije do kraja savio, a povukao je parabolu iz drške. Koliki je pritisak na tebi preko takvog štapa da ti udariš (re)kontru? Sad imamo ribolovca sa E fast štapom. Riba je udarila i bez ikakvog napora savila onaj tanki vrhić. Preko njega vrši daleko manji pritisak na ribolovca. Šta je ribolovcu ostalo u rukama? Pošto vrh više ni učemu ne učestvuje savijen do kraja, ribolovcu je u rukama ostalo najubojitije oružje za najaču kontru. U rukama drži našpanovani parabolik užasno debelog vrha, 3x debljeg nego onaj na tvom u poluluk savijenom štapu! A Glos i Simpson kažu da je za jaku kontru najvažniji debeo mas'an vrh. :cheesy:
Izraz kontra je nastao u vreme pre varaličarenja, dok je ribolovac pecao na pampur ili klasičnu dubinku ne držeći štap u rukama sa statičnim mamcem gde je riba pravila prvo kretanje mamca a ribolovac zaista zadavao kontru i ostao je kao termin i u varaličarenju. Ali je neispravan! Ribolovac pravi kretanje mamca, riba udara kontru i ribolovac odgovara na kontru rekontrom! Zakon koji važi za kontru, u rekontri se okreće u suprotnom pravcu, jer je i rekontra suprotna od kontre! Zašto malo ne razmislite i ti i ostali koji bi me razapeli?
U slučaju mrljavog uzimanja, slabog napada gde riba vrši slab pritisak, gde nema prave kotre od strane ribe je druga priča. Ali i tu je diskutabilno da li je bolje imati brz štap pa prvom kontrom potkačiti, a drugom našpanovanom probušiti, ili sporim štapom probušiti od prve ako ne promašiš. Takođe, spor štap će biti jači od brzog u (re)kontri ako je riba mala pa nije u stanju da napravi pritisak. Ali mi takve ne pecamo :lol:
Kao što vidiš, a nadam se i drugi, dobro znam kakvim se štapom teoretski zadaje jača kontra, i slažem se i sa tobom i sa ostalima. Samo sam otišao i korak dalje, pa razmišljam i o tome šta mi u stvari zadajemo pri varaličarenju i ko tu koga prvi j....  Za mene i dalje Efast jače to radi od parabolika, duži od kraćeg. Bar kada nas napada prava riba. Uostalom, ribe sa najtvrđim čeljustima su losos i som. Zapitaj se zašto se se ni SS ni ketfiš spin štapovi ne prave kao parabolični krateži.
Usput....Listajući forum sam naleteo na tvrdnju nekadašnjeg autoriteta sa foruma koji je tvrdio da se krupan som lakše vadi kratkim štapom i kao dokaz naveo hvatanje štapa iznad haltera zbog "skraćivanja ugla". Pola foruma mu je aplaudiralo u komentarima, a ja sam se krstio i levom i desnom.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 21 Septembar 2020, 23:33:12
Citat: ibanezi poslato 21 Septembar 2020, 22:50:12
Glos i Simpson kažu da je za jaku kontru najvažniji debeo mas'an vrh. :cheesy: Uostalom, ribe sa najtvrđim čeljustima su losos i som. Zapitaj se zašto se se ni SS ni ketfiš spin štapovi ne prave kao parabolični krateži.
Usput....Listajući forum sam naleteo na tvrdnju nekadašnjeg autoriteta sa foruma koji je tvrdio da se krupan som lakše vadi kratkim štapom i kao dokaz naveo hvatanje štapa iznad haltera zbog "skraćivanja ugla". Pola foruma mu je aplaudiralo u komentarima, a ja sam se krstio i levom i desnom.
Glos i Simpson su u pravu, pre svega Sipson, jer je lutao i video u praksi sta je sta, kao i ja uostalom.  Pa koje su duzine fireboll, clonk, vertical siluro stapovi. Ima li stapova ukupno kracih po modelima od stapova za soma. Pa da je to tacno, radili bi ih u duzini ko stekove. I taj autoritet je bio u pravu, jer se najbrze vadi som iz ruke kod bucke, maximalnom primenljivom silom. Reci mi jedan ozbiljan catfish spin stap duzi od 3m, a i stalkeri i boje retko duzi od 3,3 namenjeni za razvlacenja na velike distance. Akcija ima raznih, ali uglavnom preovladavaju stapovi sporijih akcija, navedi mi jedan xfast spin stap za soma, i zadji izmeri im vrhove pa vidi koliko ih ima s vrhom tanjim od 3mm... Ne ubacaj u ovu pricu, primenljive stapove, nego catfish. I sve bi Slob bilo u redu, kad stap ne bi imao spoj, i kad se mandarelom ne bi mogla regulisati debljina zidova u pojedinim delovima blanka. I opet taj stap nije multi taper, jer se kod njega koriste razlicite vrste karbona, ko sto nije ni stap s solid vrhom.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 22 Septembar 2020, 00:27:03
 3m je za mene dugačak štap. Pišem o varaličarskim štapovima. Tačno je da su se nekad vadili rukom ali i to je samo potvrda o čemu ti pišem. I u bućki mamac nije statičan pa som prvi udara kontru. Pritisak na ruku je toliki da  je kupanja bilo koliko hoćeš, a gledao sam i neke čitulje gde ribolovci nisu uspeli da se oslobode kanapa koji se zapetljao oko ruke. Nijedan nije uspeo da zada (re)kontru. Autoritet nije bio u pravu. Arhimed je rekao"Dajte bi dovoljno dugačku plugu i nađite oslonac i podići ću zemlju. Dakle ne radi se o smanjenju ugla, nego je ribolovčeva šaka oslonac kojom skraćuje gornju, a produžava donju polugu. Dakle  uvek će lakše dugačkim štapom, skraćivanjem gornje poluge, a produživanjem donje po Arhimedovom zakonu izvući soma, nego kratkim 2 metrašem sa držanjem na klasičan način kao što je "autoritet" tvrdio. Štap za soma ne može biti dugačak kao štek jer bi onda gornja poluga ostajala predugačka i ovaj manevar ne bi značio ništa, pišem o kraćim i dužim standardnim varaličarcima. Z a mene je kratak od 1,8m do 2,30, dugačak od 2,7 do 3m. Takođe će lakše privući štapom na isti inačin, po istom zakonu, principu poluge, nego rukom. Tradicionalni lov bućkom rukama je napušten, osim na revijalnim takmičenjima zato što nije lakše rukama, a uz to je i manje rizično. Ako je lakše privlačiti rukom, zašto se ajkule i plave sabljarke ne privlače rukom, nego štapovima sa osloncem i upravo po principu poluge? Kuku lele pokušati rukama tako nešto!
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 22 Septembar 2020, 11:24:21
Da ne postavljam video klip po stoti put, gde ribolovac iz petnih žila, svom snagom, preko dinamometra i štapa od 3m, vuće udicu zakačenu takođe na dinamometar.
Dinamometar na udici pokazuje oko 1,2kg, dok onaj na ribolovcu pokazuje 12kg. Razlog je dužina štapa i kontra poluga.
Iz toga se može izvući jasan zaključak, što kraći štap – sila na udici veća. Dakle najveća je iz ruke, bez štapa.

Ali to je čisto statičko posmatranje pojave. Kada se daje kontra onda se udica nalazi prilično daleko od vrha štapa. I nije uvek dovoljno samo kratko povoći strunu već vrh štapa mora da povuče strunu u dužini napr od 1,5m, što iz ruke nije moguće. Dakle nekakav štap poluga mora da postoji. A drugo, posle kontre sledi zamaranje i vođenje ribe. Iz ruke mnogo teže nego sa štapom.

Ako se usvoji pravilo kraći štap-jača sila na udici onda sledi zaključak da će parapolik dati kontru sa većom silom ali sa zakašnjenjem, tek kada se prva polovina dobro savije i tako skrati polugu. Brzi štap će dati kontru sa manjom silom zbog dugačke poluge, ali mnogo brže.

I još jedan zaključak bi modao da se izvede iz prethodnog, a to je da će štap brze akcije, kod zamaranja i vađenja ribe, mnogo više namučiti ribolovca nego štap spore akcije.

sasabosko,
Naziv multitaper shvati uslovno. Isti efekat može sa se postigne na razne načine; dodavanjem slojeva jačeg karbona, ukrštanjem pravaca vlakana...itd, a da sam štap spolja gledano liči na pravilan konus.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: glos poslato 22 Septembar 2020, 15:21:39
Parabolik ne daje kontru ni na odloženo, već ima svrhu već upecanoj ribi amortizovati maksimalno bjegove, jer se sa šaranima to ( nagli bjeg ) dešava po pravilu, kao što no names opisuje u problemima sa strunom, juče.
Uz to ne dozvoljava cjepanje usta udicom istih tih šarana u daljem toku zamaranja.

Za maksimalno probojnu kontru nešto mora švićkavoj i punoj, poteškoj prvoj trećini, pružiti oslonac, kičmu, a to je druga trećina. Sve zajedno ipak bolje radi u dužim varijantama.

Brzo umirujući vrh ima prednost u zabačaju i daljini istoga utoliko što smanjuje oscilacije izlećućeg silka - strune, a tu je primarni uzrok kočenja i usporavanja, kod varaličara.

Ovi motka džigeraški ništa od navedenoga ne rade dobro - bolje, sem što pri vođenju džiga najbolje zvone, i udarce prenose.

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 22 Septembar 2020, 22:39:53
I još jedan zaključak bi mogao da se izvede iz prethodnog, a to je da će štap brze akcije, kod zamaranja i vađenja ribe, mnogo više namučiti ribolovca nego štap spore akcije.

Apsolutno tačno i provereno u praksi bar što se mene tiče
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 00:18:38
 Branko,  Slob, smuđa sa profilne sam kao što to svi koji su bili na kupu znaju Efast štapom digao iz krošnje potopljene suve topole odmah po uzimanju mamca pod samom površinom i prevukao preko nje. Video raub usred krošnje, na 4  -5 m od mene, bacio silikonca, smuđ ga pokupio čim je pao na vodu. Kontrom sam ga digao do pola iz vode i nastavio da dižem štap i trčim  uz strmu obalu dižući i vukući smuđa, držeći levu ruku na kalemu mašinice da ne bi slučajno proklizao. Zahvaljujući  tvrdoj poluzi bio je na obali pre nego što je shvatio šta se dešava. Tek kada sam mu stavio šaku pod škrge kada sam ga izbacio na obalu je počeo da luduje. Ko kedera na fider stogramcu. Vrščić se  savio, ostalo sve stoji ko strela. Šta bi bilo da sam imao ljigavi parabolik u rukama? Ja štap gore, štap klec, smuđ u krošnju i ćao pobednička ribetino....
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 23 Septembar 2020, 00:53:55
U pitanju su fideri....da ne reklamiram uglavnom znaš koja firma. Jedan je 100gr tb i veoma krut štap, a drugi je 100gr ali osetno mekši i finiji štap....da kažemo moderate. Pecam uporedo sa jednim i drugim na reviru u Kaću. Pogodilo se sa dobijam zaista krupnu ribu taj dan i to prilačan broj komada. Krući štap koji je konstrukciski prilagodjen rečnom feederisanju mi je "odvalio bubrege". Jeste da pruža osećaj moći u ruci i nenormalne snage ali jako me je umarao i borba je trajala dosta duže, naravno nisam silovao došao sam da uživam u drilu ali sa takvim štapom uživanja nije bilo za razliku od mekšeg štapa koji je svojom elastičnošću posao odradjivao maltene sam. Manje stezanje rukom, manji otpor na podlakticu i brže umaranje. Imam ja i sad krut štap koji treba ozbiljna riba da otvori ali je dobio feeder gumu da se ja nebi previše umarao tokom drila. Sećam se davno jednog napisanog (prevedenog) teksta mislim Des Tejlora ili Rod Hačinsona o pecanju šarana na nekoj reci gde je čovek objašnjavao da mnogo veći procenat izvadjene ribe imao za paraboličnim i mekšim štapovima nego sa krutim i tvrdim koje je do tad koristio, a radilo se o pecanju u nekim panjevima.
Zanimljivo mi je da se u ovoj temi mahom varaličari oglašavaju i da nema ljudi koji pecaju i drugim tehnikama da iznesu svoje mišljenje. Evo ja sam izneo svoje, a mogu da prenesem i mišljenje drugara koji je imao mnoštvo somova i koji kaže da krut štap nije dobar izbor i da je tražio dugo štap koji će mu leći u potpunosti, uzeo je neki rozi Sporteks koji zaista nije britka sablja već se veoma lepo otvara i ide u parabolu i što se više nataže sve je jači....snaga mu je u donjištu sva ali se blank ne "zaključava" u odredjenoj tački kao dosta nekih štapova. To "zaključavanje" blanka ima dosta i feeder štapova....zaključavanje je (da pokušam da objasnim) je momenat kad blank prestaje da se savija i u tom delu gubi svu svoju snagu, jednostavno on dalje ne može i kad dodje do te tačke tad više umara ribolovca nego ribu. Ta tačka u zavisnosti od konstrukcije se završava na raznim mestima od jedne trećine, pola ili malo iznad drške. Što se kasnije zaključava to je bolje i štap ima veću upotrebnu vrednos. Bio sam prisutan kada je naš zajednički drugar gubio ribu jer nije mogao da je iskontroliše, štap nije imao snage jer nije dolazio do zaklučavanja već se jednostavno savijao i na držaču mašinice i naravno pucanje najlona na jedno 5 riba za redom je bilo neizbežno.
Jednostavno nije sve u krutim, brzim, oštrim štapovima ima nešto i u mekšim ma koliko to smudjarošima "džigerašima" zvučalo suludo  smiley033
PS: vlada opšti trend kod šarandžija da koriste duge i oštre štapove od 3,5lb pa na gore kako bi što dalje zabacili sistem sa PVA mrežicom....oni koji to odradjuju imaju problem sa zamaranjem ribe i spadanjem, aoni koji su dobri za jedno ili drugo koštaju poprilično. Momci koji koriste nešto mekše štapove umaraju ribu osetno brže. Sudim im povremeno takmičenja i svega se nagledam  :smiley:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 23 Septembar 2020, 01:19:31
Citat: ibanezi poslato 22 Septembar 2020, 00:27:03
  Pritisak na ruku je toliki da  je kupanja bilo koliko hoćeš, a gledao sam i neke čitulje gde ribolovci nisu uspeli da se oslobode kanapa koji se zapetljao oko ruke. Nijedan nije uspeo da zada (re)kontru. Autoritet nije bio u pravu. Arhimed je rekao"Dajte bi dovoljno dugačku plugu i nađite oslonac i podići ću zemlju. Dakle ne radi se o smanjenju ugla, nego je ribolovčeva šaka oslonac kojom skraćuje gornju, a produžava donju polugu. Dakle  uvek će lakše dugačkim štapom, skraćivanjem gornje poluge, a produživanjem donje po Arhimedovom zakonu izvući soma, nego kratkim 2 metrašem sa držanjem na klasičan način kao što je "autoritet" tvrdio.
Koliki je pritisak na ruku, toliki je i na soma, pogledaj malo bolje te klipove, i videces da se kontra udara rukom. To sto pises o cituljama, bilo je odavno, davljenja prilikom vadjenja struka, samice, zbog direktnog pritiska na ribolovca 2metarskih zivotinja, gde nije bilo stapa da amortizuje, nit masine da pusti nekoliko metara drila. I za sve bi bio u pravu, kad bi se u borbi stap drzao kod 3ce karike, a pritisak vrsio na end kapu, pa bi onda od 3m stapa dobio savijenih prvih 1,5 m, koji bi gradeci ugao bili 0,7-0,8m. Taj autoritet nije bio u pravu, pogledaj bree sta ti kao autoritet pises :question: Za razliku od tebe, posedovao sam deklarisane somovske stapove, hvala bogu i dan danas, od nekih 100gr bacanja, do 600gr, od 2,1 do 3,35m, kako su mi somovi za stavljanje na iskusenje takvih stapova retki, a meni neki put zna da bude dosadno, imao sam simulator drila zvani Reks, rase stafordski terijer tezine 30kg, zamisli da je daiwa Saltigi dala ime Dogfight. Pa sve sto ja pisem o somovskim stapovima je Reks testirao odavno, nije som, al kad krene u drill s 4 noge, ima i snagu da povuce makar 200kg mrtvog tereta. S ovim pisanjem sam za dilkarnicu, moze da me tuzi i drustvo za zastitu zivotinja, al cisto da znas, sta sve dokonom coveku pada na pamet, te da je stap stap, ma sta se nalazilo s one strane, mada duugo ove svoje testove nisam spominjao. Ne znam samo kako mislis, da kao medijum varalicar prodas pricu o somovskim stapovima meni i "autoritetu" , a ove redove citaju iskusniji somarosi od mene. Zaratio sam s somovima od 11g, sad imam 38, bilo je malo pauze, al zamisli sta se u mojoj glavi desavalo u dugogodisnjoj opsesiji da izvucem nesto cega ce biti vredno secati se. Ne mogu da ostanem imun na tvoje pisanje, vredja mi iskustvo i inteligenciju. Pecam soma, s varalicom stapovima u vrhu od 2,1 do 4,7mm, od xfasta do parabolika, te znam kako koji kaci, kako se ponasa, kakvi su pokusaji silovanja kojom akcijom. I da ti kazem, skoro sam popusio debeljana, s vrhom od 2,6mm zao mi je sto u toj situaciji ne bese drugi od 3,3mm, jer isti iako je fast nije imao snage da prosvira cetku, a ovaj moderate bi mu prosvirao kroz celo, zamisli da iste su iste tezine bacanja. Te zamisli, da som zna da ti samo zaustavi varalicu, samo se spusti s njom na dno, da jednostavno propadne u celjust, da ti stoji na mamcu, i osecas ga na kanapu kako mase repom. Da si ikada osetio to, znao bi da se kontra udara s tek zategnutom strunom, slobodnim stapom. Glos ne mlatisumi, niko "ovdje" ne pise o saranskim parabolicima, vec o kolac varalicarskim. Bane 100% u pravu, od svega sto probah, bas taj morski fast, pod opterecenjem krati blank na pola, ispravlja se ko struna, drzi vise drila od stapova 3x vecih tezina bacanja. Al Ibanezi, probas jedan, pa drugi, pa treci, pa pises. Ne, pecam 50gramcem pisem o 200gramcu, sta ima veze :lol: Kakve bre ima veze, ima veze prevlacenje riba preko granja na 5m od obale, pa ja imam zivog svedoka koji je gledao kako matchom prevlacim karasa od 1kg, koji je obisao drvo preko trupca koji je bio van vode. Siluj ti soma koji se zaputio u drvo na 50m daljine, pa ces onda videti cime ga silujes.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: no names poslato 23 Septembar 2020, 02:13:43
Nije Glos pominjao šarandžije nego ja  :takoje: a, pomenuo sam te štapove jer je tema karakteristike blanka, a nije nigde navedeno da se radi o varaličarskim štapovima. Samo mala digresija zašto sam ih pomenuo.....pa prosto, jedan prosečan šarandžija za samo jednu godinu upeca mnogo više velikih riba od prosečnog varaličara i jedan prosečan šarandžija bi mogao dosta toga da napiše na ovu temu. Samo je problem što to njih ne zanima i ne opterećuju se mnogo, a i razumljivo je jer im nije štap stalno u rukama. No kako god i moje pisanje je bilo čisto da podržim Sloba u gore pomenutoj rečenici oko umaranja ribolovca jer sam se u to lično uverio mnogo puta.  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: slob poslato 23 Septembar 2020, 09:00:05
no names,
Hvala na podršci!

Inače, treba uvek imati na umu da ne postoji blank-štap koji je dobar-najbolji u svim aspektima ribolova.
Štap je uvek za nešto bolji a za nešto lošiji, pa je i izbor štapa uvek stvar kompromisa, gde dominira ona osobina koja nam je najvažnija, a ostalo; koliko-toliko.

Spektar uslova ribolova je veoma širok pa je takav i izbor štapova. Najvažnije je izabrati blank koji najbolje odgovara konkretnoj nameni, pa još i cena, pa još i mogućnost nabavke, pa još i to da li je taj blank zaista ono što pretpostavljamo da jeste. Poprilično ludilo, treba potrefiti, ako ne iz prve onda bar iz druge ili treće.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 11:44:12
 Saša nije bitno da li je reč o medijum ili hevi štapu, varaličaru i ribi, nego o dinamici štapova. Dovoljno je ono što pišeš ti lično da shvatim o čemu se radi i ako ne bih prethodno ništa znao. Tvoja rečenica otvara oči svakom ko hoće malo da razmišlja! "Parabolikom pravim pritisak preko celog štapa!" The end za mene. Naime pritisak je sila koja deluje po jedinici površine. Što god je površina manja, pritisak je veći!  Slob je u pravu da bi to sa parabolikom bilo najjače ali samo u teoriji. Ono savijanje o kome je pisao, maksimalno savijanje iznad drške gde se eliminiše sve ostalo, gde ceo ostatak prav ko strela prati strunu u praksi  ne može da se ostvari. Gde bi se upravo površina pritiska smanjila do maksimuma! Ni sa štapom za srednje varaličarenje, a pogotovo za hevi ne može. Niti ribolovac ima snage, niti ribolovčeva ruka ima amplitudu u kontri za tako nešto. Pa još riba isteže štap sa druge strane. U kontri pri varaličarenju na iole ribi, koja je zategla strunu i isteže štap na drugu stranu, sa iole jačim štapom amlituda koji pravi ruka je max 10ak cm. Pa da si Švarceneger, ne ide dalje! Ako je udarac mlak, struna je nezategnuta, dok je ispravimo opet gubimo amplitudu da bi izvršili takvo savijanje i kad bi imali snage da savijemo štap do te mere.  Nisu džabe štapovi za mekouste ribe svi dugački parabolici. Ili tu negde.  Lepo Glos kaže. To Slob može bičem. I ul štapom koji se lako savija kada na njega dođe ribetina, samo kad ne bi pukao kada bi došlo do takvog savijanja. I laganim parabiličnim mušičarcem male AFTM-a. To samo pretpostavljam, nisam mušičar. Možda ni oni ne bi izdržali? Pade mi na pamet, najjaču kontru bi možda izveli nekom kratkom, plastičnom 5gramskom Germinicom koja bi se tek malo teže od strune savila iz drške onako kako je Slob opisao i  pritom ne bi pukla. Kontra ko rukom! Dakle Saša baš je onako kako ti tvrdiš - pritisak ide sa celog štapa, u pritisku učestvuje sve od vrha do drške što snagu naše ruke redukuje do maksimuma.  Kod E fast štapa se površina momentalno smanji za vrh koji se ispravio u pravcu strune i zavisno od od opterećenja progresivno i dalje smanjuje.Kao što vidiš, sve ti verujem, samo su zaključci različiti. Ti veruješ raspoloženju tvoje kuce da trči upregnuta, a ja jednoj prostoj definiciji pritiska i formuli za njegovo izračunavanje. Ja bih tebi kao čoveku kada bih tražio štap za soma mogao da se obratim jer je puno njih prošlo kroz tvoje ruke. U mom neće ni za 5 godina života proći toliko. Svakom opisu bih verovao do detalja, tačno bih znao o kakvom se štapu radi, verujem da si pouzdan. Samo se ne bih uzdao u tvoje zaključke nego bi ih na osnovu opisa doneo sam i između nekoliko opisanih uzeo onaj koji mi odgovara. :bye:
I da neko shvati ne shvati pogrešno, poredim E fast i parabolik i tvrdim da je Efast u praksi jači u kontri od parabolika, ni slučajno ne tvrdim da E fast ima najjaču kontru. Pretpostavljam da normalno brz štap ima jaču jer se i kod njega prilično lako eliminiše vrh u još većoj dužini, a sredina i donjište da su i dalje više nego dovoljno jaki tako da dobijamo još kraću gornju polugu. Dakle bolju proporciju snage i dužine vrha i snagu srednjeg i donjeg dela. Za medijum - ne znam. Tu se vrh već teže savija i eliminiše, a srednji i donji deo su već osetno slabiji i nisam siguran. U svakom slučaju, siguran sam da krajnost kakva je parabolik, ma šta rekla teorija, u praksi ima najslabiju kontru. Ima najbolju amortizaciju, najbolje čuva ribu i to je to. I siguran sam da krajnost kakva je Efast štap nema najjaču kontru, da umereno brz, a možda i medijum imaju jaču. Efast samo ima najbržu. I tek u nekim situacijama najjaču kada je baš potrebna što duža poluga koja zadaje kontru. To ću sad:
Kontra rukom je takođe  u teoriji najjača u idealnim uslovima, uslovima idealne zategnutosti. U praksi kod džigovanja na reci sa obale su ti idealni uslovi samo kad zakačimo ribu ili prepreku uz obalu ili kad pecamo u vertikali.  Silikonca na olovnoj glavi kada propada tok mnogo sporije nosi od strune. Stomak je preveliki. Plaćam pivo onome ko kada mu kamen usisa džig u toku na iole pristojnoj daljini rukom iz kontre otkine, a da prethodno ne namota koji metar. Otkinuće iz kontre cimajući sve dok mu kamen ne iskrza strunu. Ako zakači za panj, otkinuće iz kontre rukom tek kada struna istruli. Čisto sumnjam da će to moći i sa nekim kratežom, pa da je i za marlina krojen iako teorija kaže da će kraćim jače nego dužim. Tek sa dovoljno dugačkim štapom će iz kontre otkinuti. Kamen, panj ili riba svejedno čemu kontriramo! Dakle tek dovoljno dugačka poluga će dati najjaču kontru u datoj, normalnoj i najčešćoj situaciji koja se dešava u praksi.. Teorija vezana za idealne uslove je jedno, praksa je puna remetilačkih faktora, a svaki taj faktor PO TEORIJI okreće prirodni zakon u suprotnom pravcu. A ja kad pišem, ja sam na pecanju, ne vučem kontru na suvo, niti prežem komšijskog pekinezera pošto nemam svog psa da razvlači po livadi.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: jiggybaw poslato 23 Septembar 2020, 14:22:54
Citat: Copetić poslato 17 Septembar 2020, 15:11:54
Medium Fast štap Elite SD 45gr ili ESN X-Fast 44gr, koji bolji probija sa kontrom i glavom od 25gr?
Odgovor znam ali čisto da malo pričamo.
@ Ibanezi
Kao nekog ko "ne može da dozvoli da novajlije varaličari budu u zabludi", dok si jos na pecanju, molim te odgovori na pitanje iz citata.
Bez filozofije... izaberi jedan od ponudjenih...

Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 20:11:04
Citat: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 11:44:12
I da neko shvati ne shvati pogrešno, poredim E fast i parabolik i tvrdim da je Efast u praksi jači u kontri od parabolika, ni slučajno ne tvrdim da E fast ima najjaču kontru. Pretpostavljam da normalno brz štap ima jaču jer se i kod njega prilično lako eliminiše vrh u još većoj dužini, a sredina i donjište da su i dalje više nego dovoljno jaki tako da dobijamo još kraću gornju polugu. Dakle bolju proporciju snage i dužine vrha i snagu srednjeg i donjeg dela. Za medijum - ne znam. Tu se vrh već teže savija i eliminiše, a srednji i donji deo su već osetno slabiji i nisam siguran.

Pa zar nisam već pošteno odgovorio na to pitanje. Teoretski -SD. Praktično ne znam, nisam nikada imao medijum štap za srednje varaličarenje i ne znam do koje mere imam snage da mu suzim luk parabole u kontri. Ako nemam, ako ostaje preširok, onda ESN. Ako imam dovoljno snage da ga u kontri suzim do maksimuma ili bar skoro do maksimuma, onda SD.  Probao sam tuđi u pecanju, ali tad gledam izbačaj, detekciju, šta može da ponese. Ne tučem kontre u prazno. Sa SD pri probama mi se nije posrećilo da udarim kontru. Eto odgovori mi ako si pecao i kontrirao sa SD. Ajd ti meni reci koji može više da ponese?
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 23 Septembar 2020, 20:19:01
Onaj na 9ft, jer je duži od oba :lol:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Dva vuka poslato 23 Septembar 2020, 20:51:32
Pa jes... ovi Batica je u pravu  :takoje: Post, brate, treba da je Fresh&Clean , osim ako nije u pitanju ribolovačka priča  :cheesy: Da znate da zamarate , to Vam svi moraju priznati , da hebe ježa u bodlju.  :cheesy:
Ja se, ono, baš zadubim, računam da mi ne promakne kakva sjajna misao , i kad pročitam tri posta sve mi se živo izmeša - i terijeri i pekinezeri , zakoni mehanike i dinamike , somovski krateži i dugački bolonjezi za belu ribu , ne znam više jel sam pošo il sam došo  :shocked: Valjda nemam kapacitete da ispratim sve to ?  :sad:
Jel možete Vi gospodo , da budete malo koncizniji u izlaganju ?  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 21:04:43
Citat: Copetić poslato 23 Septembar 2020, 20:19:01
Onaj na 9ft, jer je duži od oba :lol:
Pa verovatno, bolje amortizuje i bolje ga riba našpanuje. Kratež 'oće da ispadne iz ruku kad udari bucov pa ne stigneš da kontriraš. Riba kontrira direktno na strunu k'o rukom. Teško onom sa debelim kratežom :wink:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Copetić poslato 23 Septembar 2020, 21:51:40
To moraš da objasniš mojim štapovima podhitno, ni BR 7'6" 28gr a ni MC 7'4" 25gr nikako da završe tu školu. Gde greše ne znam ali kao da se riba sama okači, moraće na popravni.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: ibanezi poslato 23 Septembar 2020, 22:16:27
 Ne vredi, suva teorija kontre vam je dobro poznata, dinamika štapova.....prećutaću, al' ko i da sam rek'o. Neka bude tako, i falaBogu da je tako, nek se ribe same kače na tvoje štapove, kače se i na moje bez kontre. Ja ostajem ubeđen da ću dati jaču kontru sa Kew si spinom 3,3m nego ti sa tim tvojim, iako je metar duži, uz to brze, one klasične B akcije a ti i Jigi i još neki verujte u šta hoćete. smiley033 :bye:
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grbo poslato 01 Mart 2024, 11:52:21
Imam pitanje, ako se neko susreo s ovim blankom.
Naime, radi se o blanku Sportex Classic Spin, 3m, 36-59g.
Ne pise nista o karakteristikama ni da li je fast, extra fast, medium... Vidim da blank kosta nekih 50€ tako da mogu sebi da dozvolim i da pogresim, a opet ne bih da motam i trosim vreme ako je los blank.
Naumio sam da sam sebi namotam stap od 3m po svom ceifu, pa ako ovaj ispadne ok onda bih uzeo bas neki kvalitetan blank i sredio ga picikato.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: zecos poslato 01 Mart 2024, 11:58:30
  ... pa pitaj u PKVM SISTEMIMA ....tamo si to i vidio ...
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grbo poslato 01 Mart 2024, 13:47:35
Ma trgovac ce uvek da hvali robu, zato me i zanimaju utisci iz prakse ako neko ima.
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: sasabosko poslato 01 Mart 2024, 22:56:38
Citat: Grbo poslato 01 Mart 2024, 11:52:21Imam pitanje, ako se neko susreo s ovim blankom.
Naime, radi se o blanku Sportex Classic Spin, 3m, 36-59g.
Ne pise nista o karakteristikama ni da li je fast, extra fast, medium... Vidim da blank kosta nekih 50€ tako da mogu sebi da dozvolim i da pogresim, a opet ne bih da motam i trosim vreme ako je los blank.
Naumio sam da sam sebi namotam stap od 3m po svom ceifu, pa ako ovaj ispadne ok onda bih uzeo bas neki kvalitetan blank i sredio ga picikato.
Odavno je u ponudi, ima dva, taj Clasik i jos jedan, isto jeftin. Jedan je Od Sportex Carboflexa, drugi od Black Pearla, i to onih od pre 10 godina, mislim i vise. Te stapove predpostavljam da znas, verovatno i nekog ko ih ima, pa donesi odluku. Po meni, ne vredi nikako 150e, koliko ce te iza i pakovanje stapova koji su fabrici bili ispod ili oko 100e. Mate ima neki jeftin blank, kakav je ne znam, ali bolje po mom shvatanju uzeti skuplji blank, opremu i rad mozes da plati isto  smiley033
Naslov: Odg: Karakteristike blankova
Poruka od: Grbo poslato 02 Mart 2024, 12:27:26
Hvala na informaciji, bas to mi je trebalo smiley033  Ja sam ti onaj dokoni pop sto za vreme lovostaja jarice krsti  smiley081