Karakteristike blankova

Započeo pikeman, 16 Januar 2011, 03:02:29

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Shimano glossary

TC4 Construction:
Shimano has engineered TC4 construction to create an extremely durable yet light rod with a crisp feel. Based on double inner layers of advanced, dynamic T-Glass, over-wrapped with a spiral of high-modulus graphite, this blank delivers super high performance that when used with specific rod actions, is ideal for fishing braided lines.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Dubinko

Znači TC4 je vrsta konstrukcije (pletenja), nije vrsta grafita.
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

mrjr

Znači tc4 je vrsta marketinške navlakuše,tj. kako "naučno" reći da je su to staklena vlakna obavijena grafitnim vlaknima visokog modula elastičnosti.Pošto nemožemo da presečemo štap i utvrdimo istinitost navoda, preostaje da ga izemerimo na vagi i utvrdimo težinu(masu) štapa. Težin dosta govori o sastavu.Staklena vlakna su teška u odnosu na grafitna.

mihabg

Zato mislim da samo jedna igra ima najblizi deo istine...
"Svi CTS karbonski spiralno motani blankovi su 100% bez preplitanja fibera. Samo jedno karbonsko vlakno nalazi se spiralno pleteno unutar blanka. Takva konstrukcija dostiže 100% istezanja i sabijanja nasuprot tehnologiji koja koristi preplitanje vlakana."

Nema to u fideru jos...blize se

ibanezi

 Danas i štapovi sasvim skromne cene mogu imati blank od karbon-karbon kombinacija, bez učešća staklenih vlakana. Isto tako i neki preskupi štapovi imaju neki postotak staklenih vlakana u blanku. Napr. Tenruy ima nekoliko takvih štapova i to je pošteno naglašeno u tačnom procentu. Neki "mudro" prećute. Današnja najkvalitetnija staklena vlakna kao što je napr. E - glass koja koristi Tenruy su mnogo kvalitetnija od nekadašnjih i ne utiču naročito na težinu, a daju neke potrebne performanse za određene namene. Naravno ja bih te štapove izbegavao za džig jer bilo koja Glass vlakna prigušuju informacije, ali za neke druge namene mogu dobro da doprinesu karakteristikama blanka. Pošto Tenruy takve štapove radi najviše za Japansko tržište gde je džig "zadnja rupa na svirali", detekcija i prenos te vrste informacija nisu primarni.  Zatim, i najkvalitetniji štapovi za teži morski ribolov, pa i CTS-ovi moraju imati značajan udeo kvalitetnog fiberglasa koji je neophodan za "žilavost" takvih štapova. Miho, karbpnska vlakna omotana u spiralu oko blanka, bilo spolja bilo između tkanina u prepregu nisu CTS-ova novost, to se radi decenijama. Powe mesh, Diaflex, Diaflash i sl, već kako koja firma to naziva, su tehnologije stare više od 2 decenije. Vrhunski proizvođači često to više ni ne naglašavaju u specifikacijama. Isto to se primenjuje i sa drugim materijalima, ne mora karbonska spirala.- boronska vlakna, kevlarske trake, visker vlakna.....Budi siguran da mnogi fider štapovi imaju takvu konstrukciju u sebi, samo to više uopšte nije nešto što treba posebno naglašavati. Jedino što ako su te spirale omotane spolja preko preprega, one se vide, a ako su između tkanina ne. Siguran sam da tvoj Rive to ima. Bez obzira što se radi o vrhunskom štapu, od vrhunskih materijala, na tako dugačkom blanku, sa izuzetno malom progresijom konusa i malog donjeg prečnika, ne može se dobiti takva oštrina bez dodatnog ukrućenja. Najverovatnije karbonskom spiralom, inače da je boron ili sl, mislim da bi bilo naglašeno.

mrjr

Moram da se nadovežem na težinu blanka kao merilo čistoće grafita u konstrukciji blanka.Naime, poredio sam dva blanka st.croix koji su iste dužine i snage,a različitih materijala.U pitanju su blankovi bez opreme,naravno.
blank LSX70MF u dužini od 7 stopa(213,36cm) ,jačine M i od SCV materijala po njihovj oznaci.
i blank AVS70MF u dužini od 7 stopa jačine M i od SCIII materijala po njihovoj oznaci.
Oba blanka spadaju u HM blankove ,a prema njihovoj tabeli težine su im 1,5oz (42,52gr) za SCV i 1,9oz (53,86gr) za SCIII ,za istu dužinu blanka.
Ako podelimo ukupnu masu blanka sa ukupnom dužinom blanka dobijamo da je 42,52/213,36=0,2gr/cm prvi,a 53,86/213,36=0,25gr/cm drugi.Ovo može da bude orjentir za nekoga ko kupuje blank u nameri da sam napravi štap kod nekog majstora.Naravno, blankovi u MH verziji će biti teži za istu dužinu i vrstu materijala, a blankovi u ML verziji će biti lakši za istu dužinu i vrstu materijala.Ne možemo da uporedjujemo dva štapa iste dužine i od istog materijala,od kojih je jedan za klena a drugi za štuku,recimo.Grubo rečeno, štap u nekoj srednje-višoj kategoriji ne bi trebao da predje 0,6-0,7gr po cm dužine u punoj opremi u nekoj medium verziji za slatkovodno varaličarenje.

mihabg

Ibanezi@ Ne mogu tako siroko, i ne volim da sve znam. Ono sto probam i pecam sa njim to racunam da poznajem, ostalo citam i masem pa mi to nije utisak do kraja. Inace  i dalje imam stari  Shimano T. DF AX  , i to mi nije ni blizu CTS koji sam sebi napakovao ....Uopste nije bitno ko je i kad krenuo,  niti mi je Diaflash serija sinonim za krutocu i tvrdocu blanka bez obzira na nacin upredanja  , ali je cinjenica da su generalno karakteristike raznih blankova sve ludje i sve vise proizvodjaca ima iznenadjenja za nas .
Sto se konkretno Rive tice, sigurno ima vise slicnosti sa nekim varalicarskim karakteristikama u nekim delovima nego sa fider stapovima , a opet ono sto treba da urade apsolutno urade, i zato ne mogu trenutno da ga poredim uopste sa fiderima koje sam koristio.
Jednostavno bolesna kombinacija i vanserijski za moj ukus i moje shvatanje recnog toka. Pricam  ,za ovaj koji sad koristim (ne mogu za druge u seriji da pricam jer se razlikuju), a  moje odusevljenje ceka jos neke probe da shvatim sta sve moze i da ga zaheftam u praksi sa konacnim sudom. Ove sarancice na revirima ne racunam , jer za to mi ne treba takav stap... a moze i to.
Pricam da jos ne pakujemo mi fider ...i blizi se i taj dan.
Pex je blizi malo

Dubinko

Sad mi je jasno. To je kao kada Shimano koristi HPC carbon + biofibre. A bio fibre je u stvari neki fiberglas, samo lepše zvuči biofibre. Koliko vidim Shimano do ubacuje u veliku većinu svojih blankova. Samo mi nije jasno da li to je to i neminovno loše. Verovatno je nekim dugačkim bolonjez ili takmičarskim štapovima skoro pa neophodan.
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

mrjr

Koncept(marketinški) koji svi japanski ,a i ostali, proizvodjači primenjuju je tzv. "revolucionarana inovacija i zadnja reč nauke i tehnike,je sada dostupna i u vašem štapu,..."
Drugim rečima, lože narod kao i sa mobilnim telefonima,kojima se planski ubacuju kojekave,uglavnom nepotrebne, novine, ne bi li se pokrenuo novi krug kupovine.

Dubinko

TC-4 is a graphite-figerglass combination used in making Shimano's crankbait, underspin and topwater rods. TC-4 is figerglass wrapped over graphite in four layers – graphite, glass, graphite, glass. It's another example of Shimano innovation. The result is a rod with strength, durability and better flex distribution. It has the flex range of a fiberglass rod with the sensitivity and thinness of graphite.

Pa ispade da je ovo pola grafit, pola fiberglas ( TC4  dakle 4 sloja - grafit, fiber, grafit fiber). A kao vrhunska tehnologija. Auuuu  :no:
Najžalije mi je što će moja žena, kada ja umrem, da prodaje pribor za pecanje po ceni kojliko sam joj rekao da sam platio!

srdjanpn

Ako se dobro secam tu oznaku TC4 nose jeftini teleskopski stapovi tako da tu i ne treba ocekivati vrhunsku tehnologiju.Ustvari sva tehnologija oko izrade stapova je izmisljena jos u proslim veku,nove su samo nalepnice.

nslemi

Iz mog ugla kao zadovoljnog vlasnika shimano aernos fidera upotreba tih njihovih bio vlakana ima opravdanje.Na prvi pogled stap jeste malo tezi u odnosu na cisto karbonsku konkurenciju ali pokusacu da objasnim i zasto.Kada sam ga dobio i sklopio na suvo ,pomislio sam "boze sta mi je ovo trebalo".Mekan glindzav kad treses ma...oznaka mu je inace precision feeder 90g.Mislio sam da necu moci da pogodim dva puta na dan u istu tacku a kamoli dva puta zaredom.Vec sam mislio da ga ponudim Lakiju jer on skuplja te spagete.. :lol: Na prvom pecanju me iznenadio preciznoscu a na drugom i mogucnosti da se izbori sa ribom 10+..gornja polovina stapa jeste mekana i lepo radi i na manjoj ribi(ko je rekao deverika Pavlovci..) a blank je izuzetno jak ,kao kod nekog mavera ..neverovatno da su spojili dve suprotne karakteristike u jedan stap koji kosta 100€..Tako da ta bio vlakna izuzetno rade sta treba ,barem kod shimana..

no names

Isti je slučaj i sa Shimano BM....samo je on za nijansu oštriji od Miletovog A. U gornjem segmentu mekši ali sa ogromnom snagom u donjem delu blanka....ja imam osećaj da ne mogu da ga preopteretim kad povlačim ribu i nikako da dodjem do momenta kad bih rekao nesmem dalje. Štap je težak 240gr na dužini od 3,9m i tb mu je 110gr. Mislim da upotreba biofibera bar kod Šimana ima neku priču, što je i Mile takodje napomenuo.
Riba uvek jede. Na tebi je da otkriješ šta...

matori

Falcon Cosmos 5m bolo, pecam već 5 sezona na Drini a blank je TC 4. Šta god to značilo, baš me briga, sila od štapa izvadio  kapitalnih mrena, skobalja, plotica...Jedina intervencija zamena 4 karike i to ovih dana, za par dana kreće opet u akciju.
Inače TC 4 za blank nosi još dosta kvalitetnih Falcon bolonjeza: Majestic, Standard itd. a svi su lagani, izuzetno oštri i što je takođe važno imaju dušu.
Mnogo pričam, a htedoh samo reći da je meni TC 4   :ok:
Ne sjakti sve što je od zlata žarom, ni sve lutalice nisu izgubljene.

ibanezi

 Bio fibrre Šimano koristi u svojim skupljim serijama i reč je o grafitnim vlaknima. Da napomenem Fibrre ne znači Fiberglas! Fibrre su u prevodu vlakna i ništa više. Glass fibrre - staklena vlakna, stakloplastika iliti odomaćeno fiberglas, a Carbon fibrre su karbonska vlakna. Bio fibrre su grafitna vlakna dobijena iz organskih materija, recimo šargarepe. Bio fibrre grafitna vlakna su već dugo u upotrebi, ali pošto su to u stvari i dalje samo karbonska vlakna - karbon je karbon bez obzira odakle ga izvuku, ovo je samo Šimanov marketinški trik za neupućene. Ta vlakna su u stvari pojeftinila proizvodnju karbona, jer od kada je otkrivena tehnologija izdvajanja, karbon je moguće bukvalno uzgajati. U mnogim štapovima ih ima, ali nije nikakav spektakl da bi vrhunske firme koje proizvode samo štapove od više do vrhunske klase to nešto posebno napominjale. Konfekcijska poput Šimana naravno - da, da bi izdvojile po nečemu svoje visoke klase od najniže ponude. Upravo kao što za najnižu kompozitnu klasu napiše  tajnu zagonetnu šifru TC4 koja sakriva osnovno - karbon nižeg kvaliteta sa staklenim vlaknima u osnovi. Naravno, i ta BIO vlakna kao i sva druga karbonska mogu biti većeg ili manjeg kvaliteta (čistoće) i ne sumnjam da Šimano u vrhunske serije stavlja vlakna odličnog kvaliteta, bez obzira da li su iz šargarepe ili iz rudnika. Prvi štap koji je napravljen od Karbonskih vlakana dobijenih baš iz šargarepe je američki Carrot stick ("šargareplja palica" :lol:) koji je i obojen u boju šargarepe. Napravljen pre 15ak godina i pripada srednjoj cenovnoj klasi štapova. Uz manje dizajnerske izmene, pravi se i danas. Evo ga:


Teme sličnog naslova (1)