Kako lomimo štapove?

Započeo sinhron, 02 Januar 2010, 21:33:58

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

NikolaNS

Citat: Dva vuka poslato 07 Jul 2019, 21:00:54
Kako bre nemaš sreće ... jesi li zaboravio koliko si ga platio ?  :cheesy:

E to je jedino sto vadi celu stvar! :cheesy:

Na stapu ce morati da se razvezu karike da bi se provukli segmenti.
Rekao je Dunav, a on dobro zna, Na prvom je mestu zemlja Srbija. A gradovi i prije i sad, Kako Dunav rece, to je Novi Sad.

StefanKv

Najgore sto moze da se desi jeste da pesak dospe u segmente i onda se skapanjem i razvlacenjem stapa blank toliko osteti i ishaba da je to strasno. Zato non stop treba proveravati segment, prati pod mlazom vide ili vazduhom na kompresoru.

marina1983

Sta ce covek kad voli sta taj stapova izlomi  :cheesy:

Grof1204

Fali bratancu jos 10-15kg da bolje zapne, ali borben je,moram priznati. :rolleyes:
Dva vuka, jedan zavija, dok drugi odvija.

marina1983

More opasna je to rabota , cacka mecku oce prodje kao Stiv Irvin.

Mizge88

Danas mi "pukne" stap prilikom zabacivanja  :sad: SPRO CRESTA ( by dome gabor) team feeder special 3.6  40-130. Stap je relativno nov, u julu ga kupio.. Na slici sam oznacio mesto gde je "pukao", gde se spaja pluta i navojni deo. jednostavno se odvoijo deo sa navojem masinice od plute, klima se kao kur.. vredi li to reklamirati imam i racun :D , ili bolje odma u MG servis da naprave kvalitetniju drsku..

Nije se usrao onaj koji nije stigao, nego onaj koji nije krenuo na vreme!

simpson_H

Naravno da je za reklamaciju. Tu nema trika da si ti kriv kad stap pukne u halteru.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

glos

Zaljepi epoksijem mizge, jbg kinez se počešao ..
ZOV

ibanezi

 Čekaj, jel pukao štap - blank, ili se odlepili pluta i halter? Nisam skapirao. Sve što nije lom blanka, nije polomljen štap. Ako nije pukao blank, već ovo drugo, to nije neobičan kvar. Pri izbačaju teških, maksimalnih tereta, parabolični bacači se često savijaju "iz haltera" i ako nisu "bogato" zalepljeni, ovo je čest slučaj i po meni nije za reklamaciju. Da li ćeš što kaže Glos ti zalepiti, ili odneti majstoru, je beznačajno i intervencija je minimalna. Dešava se i na najskupljim štapovima,  a kamoli na štapovima ekonomske klase. Nekima je rasklimavanje haltera mana za koju se zna, napr neki Šimano varaličarski modeli, pa ih ljudi kupuju iako unapred znaju da se to može desiti, spremni da zbog karakteristika ubrzo menjaju haltere, plutu...Ne podleže nikakvoj garanciji jer za tako logičan kvar uvek mogu da kažu- bacao si prejak teret.  Kao što i jesi, ali ne pretežak za štap - blank, nego za količinu lepka koja je razmazana ispod drške i haltera. :lol: Ako sam pogrešno razumeo i ako je pukao blank na tom mestu, onda zaista ti nisi kriv, to je poslednje mesto na kom blank može da pukne zbog nepažljivog i neadekvatnog rukovanja i onda je štap za reklamaciju i  zamenu.

marina1983

Ja jos nemadoh stap kome se halter srafi odozgo a da nisam imao neki problem sa istim pre ili kasnije. Ili mi se odvija ili deo koji leze na stopu masinice ostane na istoj pa se pri skidanju odvije samo gornji rukohvat  ......  verovatno kad stavis jednom stoji ne mrda ali ako cesto skidas masinice pakujes prepakujes razglavi se brzo . Stalno pri pecanju dotezem te mi stap levo te desno od camca pa pri kontrama vodjenju dodje do odvijanja .Nesto ih ne mirisem nikako moram sve da izprepravljam .

Mizge88

Ibanezi

Nisam se susretao sa tim problemom do sad. Ne bih rekao da je pukao blank zato sam pod navodnicima  gore napisao "pukao'' jer nisam siguran sta se desilo prilikom zabacivanja. Vidi se neki  bedni sloj lepka na tom sastavu plute i haltera, napravio se malo veci zarez nego sto je bio...ispod ne znam sta je  konkretno otislo nisam hteo jos vise da ga "rasklimavam" ali se pluta iskrivila u odnosu na ostatak stapa i klima se, jednostavno je neupotrebljiv.

Od jula sam bacao 80gr + hrana bez problema na vece daljine.. juce bacao 60gr + hrana sto za ovaj stap nije neki problem bar sto se tice blanka, e sad kvalitet haltera plute i ostale opreme ovog stapa uverio  sam iz tvog posta u drugoj temi o ovim stapovima cini mi se da ima najgoru opremu a najbolji i najkvalitetniji blank u klasi pa i 2 vise.

S obzirom da stap ima i etiketu i foliju na pluti+ sacuvana futrola i fiskalni racun ja cu probati.  :cheesy:
Mogu ja da probam da ga lepim, raznim, silikonima, lepkovima... al nije to to, videcu ishod reklamacija

Marina

I to zatezanje haltera odozgo nista gore, cesto se mora dotezati bar malo, posle duzeg koriscenja popusti malo u zavisnosti gde drzim ruku.


Spojene poruke: 22 Oktobar 2019, 13:05:49

Bio danas do radnje, sreo Mihu Kojota :), hvala mu za komentar i konstataciju kad je video problem sa stapom  :tongue:  smiley033 ( ima pice kad ga sretnem ), prodavac je bio fer i dao mi drugi nov stap :)
Nije se usrao onaj koji nije stigao, nego onaj koji nije krenuo na vreme!

pikeman

Stradanje štapova

Nikom nije milo kad mu pukne ,,Milo""! ,,Puko k'o trabuko"! Ovo su samo neki osmejani momenti na takmičenjima u lovu na plovak...

Kako se najčešće lome štapovi


Najčešći slučajevi stradanja, bez obzira na jačinu štapova i njihovo ime, su u transportu, prilikom zabacivanja, prilikom kontriranja, kidanja kod zapinjanja, testiranja snage štape, i konačno, najmanje, na ribi.

Transport je najveći problem. Najčešći uzrok kobnog momenta je zatvaranje vrata automobila prilikom ubacivanja pribora, kako u gepek, tako i u kabinu.

Štapovi moraju biti povezani, naročito ako ima više delova u jednom štapu i pritom više komada. Najbolje je da su u futrolama, torbama za nošenje. Futrola mora da odgovara dužini štapa, koji ne sme da viri napolje ili da se torba savija kada su kraći štapovi. Štap, pogotovo ako je namontirana mašinica, treba da ima svoju pregradu. Štapovi stisnuti u jednoj pregradi štete sve što je na njima, pogotovo sprovodnike.

Vrata gepeka su najkobnija, a ima i pregaženog pribora, ako se zaboravi naslonjen na auto ili spušten na travu, iza automobila. (Poznat mi je jedan ovakav slučaj kada je muž parkirao kola, izvadio pribor, spustio na travu iza automobila, a žena je htela brzo da preuzme auto da ide negde, ušla je u auto i pregazila štapove koji su bili iza, a onda se odmah vratila nazad kolima, i još jednom ih pregazila. I to se dešava!)

Prilikom zabačaja dolazi do stradanja štapova ako je prostor obrastao drvećem i zakačimo štap o granje. Takva situacija je teš- ka za zabacivanje, a još gora za štapove ako ima vetra. Dolazi do neodmerene snage u zamahu i takvo opterećenje prelazi deklarisanu težinu bacanja na štapu. Ona gubi vrednost, jer je masa puta ubrzanje prešla dozvoljeno opterećenje štapa.

Kontriranje je ređi razlog loma, osim ako pritom štap ne udari u neku prepreku, ili je udica zapela. Kidanje kod zapinjanja je vrlo čest razlog loma. Ovde se ribolovci iznerviraju, što smanjuje njihovu opreznost, bez obzira što je teren poznat kao kamenit i sa mnogo granja. Na ovakvim terenima, ako lakim povlačenjem ili trzajima ne osetimo oslobađanje, najbolje je rukom prihvatiti najlon ili strunu i bez opterećenja na štap i mašinicu, potezati.

Ako vučemo neki zakačeni predmet, granu ili travu, moramo odmerenom snagom vući preko štapa, bez opterećenja mašinice. Ona treba samo da skuplja najlon. Ova situacija liči na onu poznatu ,,Pustio bih ja njega, ali on neće mene", pritom se štap sme opteretiti samo do određene granice njegovih mogućnosti. Vrh štapa u odnosu na njegovu liniju ne sme prelaziti 90°. Krivina štapa raspoređuje opterećenje po celoj dužini, a svodi na jedan njegov deo ako pređemo 90°. Pritom je opterećenje u trouglu najslabijeg dela gde je skoncentrisan pritisak na maloj dužini i gde mora doći do pucanja. Ovo je u neku ruku uvod u testiranje štapa, da vidimo koliko je jak. Ko to nije probao, nije ni probao da li može da slomi štap.

Testiranje je najčešće nedovoljno poznavanje snage štapa i ličnih granica u optere- ćenju, odnosno maltretiranju štapa. Svako može lako slomiti štap, jer nije namenjen za probu lomova već vađenje ribe.

Proizvođači se trude da nam ponude optimalnu osobinu sa faktorom povećane sigurnosti i time daju rezerve snage za nepredviđene uslove.

Na ribi se retko lomi štap ako ga pravilno koristimo. Logično je da će veća riba pre pokidati najlon, nego slomiti štap. Ne smemo na štap nosivosti 10-30 g staviti najlon nosivosti 10-30 kg, jer ako i imamo dril na mašinici, kočnica špulne mora biti opuštena.

Šta učiniti ako se polomi štap

,,Krpljenje" loma je teže ili lakše, u zavisnosti od dela štapa gde se slomio. Najteže je ako sami sebi pokušate da pomognete, pa za krpljenje koristite neadekvatan materijal. Jedino rešenje koje može da popravi vaš štap je da ga date u specijalizovanu radionicu za popravku ili od uvoznika obezbedite zamenu dela. Teško je nabaviti deo, ako je model stariji šanse su minimalne. Popravka slomljenog dela uliva nepoverenje. Ali, samo prvi put. Popravljeni štap neće pući na istom mestu, ako je popravljeno kako treba. To je spoj koji se ne rastavlja. Sigurnost spoja ide i do 90%. Popravka pojačava štap i ne menja mnogo mu upotrebnu vrednost.

Verovatno da postoji još načina da se štap slomi. Da do toga ne dođe, obratimo pažnju i izbegavajmo ovakve situacije.

Fabrike čija su imena nekada bile nosioci napretka i svega onoga što je predstavljalo novo i savremeno u ribolovu, zbog jeftine radne snage i brzog prilagođavanja savremenoj proizvodnji u Kini, danas uglavnom postoje samo kao brendovi svojim imenom, jer u svojim zemljama nisu u mogućnosti da konkurišu trendu proizvodnje koji trenutno ima Narodna Republika Kina. Ona je preuzela tehnologiju i svako ko želi da se bavi razvojem tehnike u ribolovu može da ostvari proizvodnju jedino u njoj.

Kod nas se često kritikuje, na neki način, kineska proizvodnja, zbog toga što je prisutno nepoverenje prema tom proizvodu, a realna situacija govori da su kineski proizvodi kvalitetni, jer pokrivaju 90% današnje svetske proizvodnje u oblasti ribolova.

Lično imam puno poverenje u njihove mogućnosti, jer je ogroman iskorak u napretku napravljen ulaskom znanja i kapitala iz celog sveta, što garantuje perspektivu i razvoj u oblasti ribolovačkog pribora.


Autor teksta: Danilo Demko Richter
Objavljeno u ribolovačkom magazinu "Reviri Srbije", broj 15, jun 2010.
Preuzeto sa: sportskiribolov.rs


ossa

stari dobri reviri srbije... šteta što ih nema više.
Hej, haj baš nas brige...

orka

Još jedan relativno čest razlog je udarac varalice u blank.. Džig, tj olovna glava je naročito opasna. Pojavi se mikro pukotina i oštećenje koje kasnije rezultira lomom prilikom zabačaja, na kontri ili prepreci.. Pukne ko grisina, pa se posle čudimo zašto i kako to odjednom. Najviše su skloni takvom razvoju događaja štapovi od visoko modularnog karbona sa tankim zidovima. Znam za jednog koji je u skorije vreme baš na taj način pukao, tj iz tog razloga. Kaže kolega da mu je iz čista mira na zabačaju pukao. Pitam ga da ga nije  možda džig glavom udario u blank.. Posle malo prisećanja i vraćanja filma unazad, kaže jesam, ali nije to bilo ništa strašno.. Za tebe nije, ali za štap jeste, a posle pucanja i za tebe je bilo strašno.. :lol:  :smiley:

Drill Junkie

Evo kako se lomi stap na bezveze  :takoje:

Ovi novosadski bećari snimaju svoja pecanja i na snimku postave ovako nesto  :huh:  :help: neverovatno
Slomis stap svojom greskom i jos kazes u garanciji je , nema veze

Svaka cast Formaxu u svakom slucaju  :thumbup:


First slomi ovu palmu, then I will teach you !!!

Teme sličnog naslova (10)