Izrada štapa - rod building

Započeo chubkiller, 18 Oktobar 2012, 03:48:50

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

srdjanpn

Ovo je umetnost,pogledaj na 2 minuta kako mu majstor trazi ''kicmu''.


simpson_H

Uopste mu ne trazi kicmu na ovom snimku. Nemojte uzimati ovakve snimke za neki primer jer se radi o tradicionalnim stapovima za sasvim drugaciji nacin ribolova. Kao kad bi sad postavio snimke kako se pravi leskovak.
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

ibanezi

Citat: nslemi poslato 07 Jul 2018, 17:45:26
Nisi u pravu da je svaka tkanina zalivena smolom,neke fabrike poput maverove i daiwine kupuju vise vrsta vlakana i njihovim kombinovanjem prave prepreg od kog prave blankove.U auto industriji takodje koriste suvu tkaninu pa posle dodaju smolu pomocu vakuma.Prepreg je malo problematican jer mora biti skladisten u frizevima da ne bi smola pocela sa susenjem
Nslemi, u pravu sam. Diskusija između mene i Mrjr je počela tako što je Mrjr tvrdio da se uzmeđu slojeva dodaje smola i još kojekakve "male tajne velikih majstora kuhinje". Ja tvrdim da se na mandrelu motaju gotovi preprezi zaliveni smolom i da nema nikakvog dodavanja između slojeva. Uopšte nije bitno da li je proizvođač blankova naručio od fabrike suvu tkaninu koju će zaliti smolom koju želi, ili  vlakna koja želi od koje će napraviti tkaninu kakvu želi ili gotov prepreg od materijala koji želi, zaliven smolom koju želi, pa zato i postoje fabrike i konstruktorski timovi da projektuju, mućkaju, mešaju...dok se pravi prepreg. Nebitno da li u svojoj ili tuđoj fabrici. Male tajne su u gotovom prepregu i kraj! Posle toga nema dodavanja i naknadnog mućkanja i mazanja između slojeva kako je tvrdio Mrjr. I to je bitno za početu raspravu i to sam video i na klipu koji si ti postavio.

Germina

Izuzetan kanal Вадим Пушкаревa na kojem se mogu  videti sve faze izrade štapa iz blanka  :ok:

https://www.youtube.com/user/KhmaraSS/videos

pikeman



ibanezi


orka

Puna drška od eve ili plute ili gola drška, split grip. Na stranu lepota i šta nam se više sviđa, to je individualno. Šta je funkcionalnije i bolje i iz kojih razloga ?

ibanezi

Puna drška od plute je najlepša. Međutim, ako je u pitanju štap za džig, detekcija će po meni biti najbolja na potpuno rasterećenom blanku pa zato je moj izbor na štapu koji mi je Ljubiša radio bila split drška od par komadića tanke eve. Tek koliko mi je neophodno za udobno hvatanje pri dvoručnom izbačaju i iznad mušičarskog haltera izabranog najmanjeg mogućeg prečnika za udobno držanje pri radu. Bez ukrasnih prstenova - graničnika i bilo čega što nije neophodno. I sa tankim gumenim čepom umesto kape.  Rezultat je da moj štap zvoni i drhti ceo, oseća se strujanje od vrha do kraja. U poređenju sa štapovima na istom blanku, drugačije urađenim moj štap je znatno bolji detektor iako se radi o poznatom džig štapu koji kako god uradiš ima dobru detekciju. Zato su neki na forumu pisali da preterujem kada pišem o svom štapu, jer su probali drugačije urađene iste blankove i  sa te strane su u pravu. Ali niko nije probao moj iz koga je bukvalno izvučen maksimum mogućnosti. Malo kome bi se na pogled i svideo moj tako ekstremno siromašno urađen štap. Uz to je i lakši od svih drugih, a od onih sa punom plutom pa još i sa nekom metalnom ende kapom kakve sam imao prilike da vidim je baš mnogo lakši i preko 50 -60 grama. I taj parametar - težinu štapa treba uzeti u obzir kada se dizajnira sopstveni štap. Ono što je problem, ne može svaki štap preko 2,5m da se tako uradi po mom mišljenju. Moj štap je Efast tapera, dakle izuzetno izražene tenzije konusa pa je go blank sam po sebi odlično balansiran i ne treba mu apsolutno nikakvo otežanje ispod haltera za popravljanje balansa. Kod štapova medijum ili slou tapera u  većim dužinama i za ozbiljniji ribolov nisam siguran da se ne bi osećao izražen debalans sa tako škrtim opremanjem. Eto, po mom mišljenju treba dobro proceniti -odmeriti potrebe blanka i potom uraditi najlakšu moguću varijantu, a da sve bude "pod libelu".

orka

Sa svim se slažem. Štap sa split gripom će biti lakši i imati za neku nijansu dve bolju osetljivost, tj detekciju. Svaki štap može tako da se uradi, ali gola drška i smanjenje težine u donjem delu može da pogorša balans. To može u nekim slučajevima da se nadomesti sa dužom drškom, ali se onda smanjuje i radna dužina, što je prihvatljivo ako je to produženje i skraćenje 2-4cm.
Bitna stvar su i karike. Set Torzit karika je 40% lakši od seta Sic karika. Sa lakšim karikama će manje da vuče napred, pa će i pozadi da bude bolja situacija sa balansom.
U svakom slučaju split grip može da bude jako dobra opcija, ali se mora sve dobro izvagati i odmeriti šta i kako.

Isa

Split grip i drška pune duzine, ako su podjednako dugačje i teške uvek će split imati bolji balans. Tj kad težinu punog rukohvata skoncentriše  na kraj štapa, možeš dobiti isti balans i lakši štap jer ne mora cela težina da se preusmeri na end kapu. 

Copetić

Balans se pravi između gornje sekcije štapa, mesta gde se drži štap i mašinice ispod. Ko drži štap kod same mašinice će morati da se krpi sa dugačkim rukohvatima i halterima (ili još gore - otežanim endkapama), neko kome su bar dva prsta na golom blanku to ne mora da radi, dovoljno je nekad da gornji rukohvat bude duži i da mesto gde je stopa mašinice bude udaljenija (ili bliža) od mesta gde se drži štap da bi se pogodio balans.

Pritom, besmislena je priča o procentima koliko je Tz lakši od SiC: koja dužina blanka tj. koliki broj karika, koja veličina karika, koji SiC (slim-K kao na novijim GL izvedbama ili standardni K..)...!!????
Molio bih uvaženije članove foruma da se ne frljaju sa odokativnom merama u procentima  baziranim ni na čemu, makar zbog manje iskusnih kolega koji ovde traže savet.

I da, titanium Alc je bio lakši od Tz ekvivalenta ali ga je Fuji povukao iz ponude, pitanje za dva dinara je "šta mislite zašto?".

slob

Pitanje bi moglo da se svede na sledeće: uzmimo dva ista štapa sa punom, naprimer plutanom  drškom, pa na jednom od njih isecimo i odbacimo srednji deo drške, dobijamo split grip, i uporedimo ih. Kakve su razlike osim u izgledu?

-   Što se tiče držanja štapa pa i dvoručnog zabacivanja ne vidim nikakvu razliku. Možda ako se drška štapa iz nekih razloga iskrene u odnosu na podlakticu. Onda ona kod split gripa legne na go blank a kod pune drške i dalje je na pluti što je ugodnije.
-   Puna drška je skuplja jer ima više plute. Ušteda se delom smanji zbog dodatka još dva završna prstena.
-   Split grip je na vagi unekoliko lakši od pune drške (približno za težinu plute koja je izbačena)
-   Balans štapa je kod split gripa malo lošiji, jer nedostaje uticaj kontra obrtnog momenta dela plute koju smo izbacili. On se međutim može efikasno nadoknaditi težom end kapom, što u konačnom daje lakši štap a sa istim balansom kao što je onaj sa punom drškom.
-   Razlika postoji ako dršku štapa treba staviti u ili na neki držač.
-   Takođe razlike postoje kod surf štapova sa dugačkom drškom. Tu bi split grip iz razumljivih razloga bio nepraktičan.
-   Kod kratkih ultra lakih štapova i lova sitnije ribe gde sile nisu velike i gde balans nije problematičan, split grip je svakako praktičan.
Ovo su očigledne razlike, a kako split grip sekundarno utiče na osetljivost? Mišljenja su podeljena, pa je teško dokučiti istinu.

"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Citat: Isa poslato 16 Februar 2021, 23:43:36
Split grip i drška pune duzine, ako su podjednako dugačje i teške uvek će split imati bolji balans. Tj kad težinu punog rukohvata skoncentriše  na kraj štapa, možeš dobiti isti balans i lakši štap jer ne mora cela težina da se preusmeri na end kapu. 


Nisam te baš najbolje razumeo Iso. Imam neke podatke koje je dao majstor Paja Čutura a u vezi mog PB-a na 8,6ft tb 3/4-3 oz koji ima punu dršku pd plute. Pa kaže, citiraću ..
Karike 13gr
Pluta oko 30gr
halter 24gr
Kapa 19gr
Sa blankom je oprema  oko 200-205 grama
Dakle na epoxi, konac i lepak za dršku i podlošku haltera  ode oko 10-15 grama.

Karike su Fuji Sic, halter klasičan Dps . Ako bi se isti blank uradio sa split gripom, imao bi sigurno 10-15g manje plute i ovaj podatak nemam, ali VSS halter je lakši od Dps haltera, sigurno bar 5-6g , pa će u konačnom zbiru u donjem delu imati oko 20g manje. Ako se isti štap uradi sa split gripom i punom drškom, a pritom drška bude iste dužine kod oba, onda će štap sa split gripom imati lošiji balans jer će imati 20g manje. Da bi se balans kod split gripa popravio, mora da se prilikom izrade štapa drška produži, tj halter pomeri na gore. To je sve čista logika. A može i da ostane ista dužina drške, ali da se pozadi stave tegići određene težine. A može i da se ništa ne dira. Ima veliki broj kombinacija, pa kako ko odluči i misli da će mu biti najbolje.
Taj procenat za karike je dao Fuji, da je Torzit 40% lakši od Sica. Ne vidim razlog zašto bi lagali i zašto bi ta priča sa karikama bila besmislena. Pa ako je recimo set Sic karika težak 10g, onda je set Torzit karika težak 6g .
4g manje na blanku nije malo i sigurno čini neku razliku na bolje . Koliku, to je već individualno. I broj i veličina karika takođe predstavljaju razliku. Veće karike će biti teže, a karika manje olakšava blank, kao što karika više otežava blank. Kada se pravi štap iz blanka, sve čini razliku, veću ili manju, vidljivu ili nevidljivu. Zavisi od oka i osećaja posmatrača, tj korisnika.


slob


Lakše karike svakako daju doprinos tome da vrh štapa manje vuče prema dole. Samo je pitanje  –koliko manje?
Treba imati u vidu to da na disbalans najmanje utiče najveća karika koja je daleko od vrha štapa, a ona je  ujedno i najteža. Mislim da je po pitanju balansa čak možemo i zanemariti. I šta onda za upoređivanje ostaje? Karike na i bliže vrhu. Jeste da one daju srazmerno veći obrtni moment zbog dužeg kraka sile ali opet se postavlja pitanje –koliko. Ne znam tačno ali mi se čini da nije značajna razlika između Torzit i Alkonit sa lakšim ramovima.
Možda Toriz daje veću osetljivost, zbog veće krutoće materijala koji sam po sebi bolje prenosi vibracije. A možda malo i zbog manje težine-mase koja onda manje apsorbuje vibracije koje se sa strune prenosi na kariku a ova je dalje prenosi na blank i na našu šaku.
Ali za sve to je isto pitanje –koliko. Jedino što je tu sigurno je kolika je razlika u ceni. :cheesy:
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

orka

Slob, o razlici može da priča samo onaj koji je probao i Torzit i Sic i Alconite, i to na istom blanku koji je identično urađen gde razliku čine samo karike. Kolega Pex je o tome već govorio.
Ako on nije probao sve moguće i nemoguće varijante onda ne znam ko jeste.  :cheesy:
Kada se već odlučimo za štap iz blanka, zašto onda da se ne "igramo" i ne idemo u detalje i nijanse, a zarad većeg zadovoljsta i uživanja u ribolovu.

Teme sličnog naslova (10)