Balansiranje štapova

Započeo slawisa, 03 Novembar 2009, 19:37:13

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slob

Potpuno se slažem sa napisanim. Svako, tegom u end kapi, ukoliko je i potreban, treba da podesi težište-balans štapa onako kako mu odgovara.
Ja sam pristalica end kape sa promenljivom težinom i još korišćenja najlakše moguće mašinice (koja će ispuniti sve potrebne zahteve). To garantuje podešavanje prema sopstvenoj želji kao i najmanju težinu kompleta.
Nažalost, štapovi sa ovakvim end kapama nisu česti, pa moramo da se snalazimo na razne načine.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

Evo sada slike koliko tezina masinice utice na balans stapa,prva slika rhino 830 st-ti 475gr, ova sada Viva charon 275gr,znaci 200gr razlike kod dobro izbalansiranog stapa :ok:

Znoj nilskog konja je roze boje

slob

Težina mašinice mnogo manje utiče na balans nego težina balans tega u end kapi. Odnos tog uticaja je jednak odnosu rastojanja u odnosu na balans tačku.
Između stope mašinice i te tačke ima oko 10cm a između end kape i iste tačke -oko recimo 50cm. U tom odnosu je i uticaj. Ono što postžeš sa 200gr  težom mašinicom postićićeš sa samo oko 40gr na end kapi.
Zato je velika zabluda kod nekih ribolovaca kada balansiranje štapa pokušavaju da postignu težinom mašinice. Samo da ne bi stavljali teg u end kapu. Takvim pristupom samo bespotrebno otežavaju komplet.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

sasabosko

To ja i zagovaram od pocetka mog pisanja u ovoj temi,100gr razilike u tezini masinice 1cm pomeranja balansa,samo end kapa nas varalicare spasava :lol:
Znoj nilskog konja je roze boje

ADM

Mislim da se u dosta slučajeva vodi nekorektna rasprava o balansu nekog ili nekih štapova. Nekorektna iz razloga što se ne naglasi za  koju tehniku varaličarenja je taj neki xx štap u balansu ili u debalansu.
Mi uglavnom dajemo ocjene balansiranosti misleći na jig tehniku varaličarenja i važemo prstom težište sa ovom ili onom mašinicom, a zaboravljamo da je balansiranost i i položaj karika i haltera i ravnina blanka itd ...  Također vrlo često nekorektno dajemo ocjene nekom proizvođaču ili modelu štapa, a da nismo sagledali za šta ga je proizvođač namjenio. Uzmite samo primjer neke tehnike varaličarenja u kojima je vrh štapa okrenut prema vodi , pa tu jedan dobro balansiran jig štap ima da odlomi ruku, pogotovo ako se brzo mota. Obzirom da takvih tehnika ribolova ima puno, apeliram da kod komentiranja balansiranosti štapa spomenemo na koju tehniku ribolova se odnosi, za šta ga je proizvođač namjenio, da spomenemo i one druge bitne karaktirsike balansa, a u svrhu kako bi bili korektniji prema proizvođaču i korektniji prema eventualnom kupcu, našem kolegi.
Evo i jedan osobni primjer lošeg balansa. Imam jedan varaličarac poznatog proizvođača koji kad ga uzmete u ruku leži perfektno, balans na sredini gornjeg rukohvata, ali kod kontre on se toliko zakreće u desnu stranu da suče ruku.
Vidio sam i gorih primjera loše odrađenih štapova a da su u takozvanoj vagi. Po mom nekom viđenju svi ti detalji dotiču temu balansa, pa bih volio čuti komentare iskusnijih kolega kako je njihovo poimanje balansa obzirom na različite tehnike ribolova i ostale detalje vezane za izradu štapa.

marina1983

Evo da ti kažem svoje iskreno mišljenje da je to balansiranje u sitna creva čista glupost. Dva  prsta gore ili dole i eto balansa .
A o kom balansu se uopšte priča kad na kraju staviš 5,10, 50  gr glavu vobler leptir .....  plus otpor i svo vreme pecanja tako  pa gde je tu balans . Valjda bi trebalo da štap vuče nazda tj drška dole pa  kad opteretiš glavom voblerom u zavisnosti čime pecaš pa otpor vode pa da kapiram neki balans i lakše za ruku ili ti zglob
Da ne spominjem balansiranje fidera a vidim svi to kao gledaju a na kraju hranilica 100  gr pa o kom balansu se tu priča uopšte.
U balunsu je u trenutku kad ti hranilica u kanti a štap u ruci bez otpora napred a to je za celo pecanje ukupno 5 minuta .
Ok bolo  , to već ima smisla
Moje lično mišljenje a vi kako vam na volju  :cheesy:

Evo neka mi neko izračuna u džulima kilo tonama metrima ili kojoj već mernoj jedinici prednost balansa par  cm gore dole na gornjem rukohvatu za par sati pecanja sa i bez opterećenja prednjeg dela hranilice varalice ne bitno.

Da ne spominjem da prvo svako ponaosob ima svoj stil -naviku ili ti mesto držanja štapa neko na golom blanku iznad neko na gornjem rukohvatu neko direktno na stopi (uz odredjeni raspored prstiju ) a bogami videh i popriličan br onih što štap drže i ispod stope.

slob

Balns nesumnjivo olakšava dugotrajno držanje štapa u ruci i samo pri tom i ima smisla. Kod štapova koji stoje u držačima balans je bespredmetan.

Balans je važan kod plovkarenja, pošto se radi o prilično dugačkim štapovima, i kod varaličarenja, naročito kod džigovanja lakim glavama. I kod svih drugih tehnika u principu je bolje da vrh štapa sam po sebi ne vuče prema dole, bar za toliko će ruci biti lakše. Ruka treba da oseća samo teret varalice a ne i teret debalansa štapa.
Pitaćete, a šta je sa džerkovanjem, gde vrh treba da ide na dole? Pa prihvatite štap van težišta i ovaj će vući na dole.
Često se čuje "štap je u dobrom balansu" (misli se na komplet štap i mašinica). Pa gde je tom dobrom balansu težište? Težište treba da bude na polovini gornjeg rukohvata. Zašto? Pa zato da možete da birate gde ćete uhvatiti štap; u tački balansa ili ispod nje. Kako kad odgovara.
Od balansiranog kompleta svakako neće da boli glava. Dodavanje težine kompletu u end kapi otežaće štap na vagi ali garantovano olakšati u ruci.
Jedino što će ovo imati negde značajan efekat a negde jedva primetan, ali ponavljam da škodi neće.
Neke kolege smatraju da balans teg u end kapi može da poremeti zabačaj, ali ako se štap pri zabacivanju drži sa obe ruke to neće sigurno imati nikakvog uticaja. A i za ruke i daljinu zabačaja je blagotvorno.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Isa

Sve je to Slob tacno ali samo teoretski. Imam dva primera gde isti stapovi sa istim karikama i halterima i duzinama rukohvata. Jedan 190 grama drugi 240 i gde je  prvi neuporedivo udobniji stap, a balans onako bas skolski na sredini gornjeg rukohvata. Opet imam i primer gde  su stapovi iste duzine i tezine bacanja, jedan tezak 150 drugi 155, a kad uzmes u ruku ovaj tezi mislis da je za 30 grama laksi od ovog lakseg. Mrzi me da pisem zbog cega je to tako, niti volim ovakve teme. Jedino sto zelim reci je da ko kupuje stap a relativno je zelen, nek pogleda vise njih pa koji mu se najvise svidi i deluje najudobnije taj i da uzme. Kod onih rod building varijanti ako ne zna nek pita  majstora sta je najbolja varijanta. Ovako drzeci se slepo ovih nacela a ne razmisljati malo sire dovede do toga da od potencijalno odlicnog stapa napravite sasvim prosecnu batinu sa vrhunskim balansom.

orka

Svojevremeno sam na svom PB 3/4-3oz kada sam ga sklapao,tražio da mi se stavi kapa na kraju štapa radi boljeg balansa..Ista je teška 20g pa štap ima težinu od 215g..Bez nje 195g..
Čini mi se da je veća šteta od nje nego korist..Ne doprinosi mnogo balansu,a štap je i ovako relativno lagan,a 20g manje u rukama bi se osetilo.
Nisam o tome razmišljao dugi niz godina,pecalo se,ali sada ću da je skinem i vidim kolika je razlika sa i bez nje..

marina1983

Polemiše te o vodjicama naširoko u pola grama razlike dobija štap ovo dobija ono a onda roknete 20+- grama dodatno na štap, totalno suludo po meni .
Orka izvini , to je moje mišljenje.

orka

To je i moje mišljenje,ali sada.. :smiley:  Kolege stavljaju i po 60-70 i više grama pozadi,a postoje i fabrički štapovi sa otežanjem,odnosno tegićima pozadi radi boljeg balansa..
Ima smisla staviti pozadi te težine ako štap mnogo vuče napred,ali nema mnogo smisla staviti pozadi releativno malu težinu,koja je u isto vreme sa druge strane i prilično velika,na štap koji nije težak i koji kao takav već ima prilično dobar balans..
Ništa strašno,malo sam godinama bildovao biceps i triceps.. :cheesy:  Otfikariću je koliko sutra.. :smiley:

simpson_H

Svako povecanje tezine stapa doprinosi smanjivanju njegove osetljivosti. Kome treba olovo pozadi u stapu bolje da potrazi drugi stap. Balans stapa mozda ima smisla kod stapova gde nam njegova osetljivost nije toliko znacajna i kod tezih trometaraca. Kad cujem kako nekome smeta balans kod nekog 50-gramca od 2.5m, odmah mi se zavrti u glavi :cheesy:
A good gamefish is too valuable to be caught only once"- Lee Wulff 1938.

mrjr

Meni je sasvim normalno da je svaki varaličarski štap pomalo "težak u vrhu" i da vuče nadole. Takav je konus blanka jer je to varaličarac, koji mora da zabode u kontri. Ja držim tako što mi je vrat mašinice izmedju kažiprsta i srednjeg prsta, pa mi debalans još više opterećuje zglob. Medjutim, posle par sati varaličarenja, veći mi je problem u ledjima nego u zglobu šake. Mogao bi rukom ekser da iščupam, ali kad ledja u predelu lopatice  počnu da bole, to je znak za kraj pecanja tog dana.

Poslato sa FIG-LX1 uz pomoć Tapatoka


slob

Svaki štap, ne samo varaličarac, vuče vrhom prema dole kada se drži na halteru.
Iz prostog razloga što se težište nalazi negde na četvrini njegove dužine, računajući od end kape.

Kod golog blanka težište je negde na 1/3. Kada se montira halter, drška i end kapa, pa i sprovodnici, ona se pomeri prema end kapi na 1/4, a posle montaže odgovarajuće mašinice pomeri se na malo iznad gornje drške do njene polovine, što bi bilo idealno, a zavisi od težine mašinice i naravno od veličine debalansa samog štapa. Da bi se težište doteralo, ako je to potrebno, na polovinu gornjeg rukohvata, dodaje se teg u end kapu radi balansa. U end kapu zato što se posao balansiranja na taj način završi sa najmanjim dodatkom težine u komplet.
Teoretski balansiranje olakšava napor držanja u ruci iako je komplet posle balansiranja malo teži na vagi. I tu nema dileme, čista fizika poluge.
Improvizovanim tegom na end kapi (teret zalepljen selotejpom) svako to može da isproba i da se uveri.
Ali nekad je to lako a nekad teško osetiti. Kod dugačkih i jako debalansiranih močugi to je lako osetiti, ali kod kraćih, laganih i slabo debalansiranih štapova teško je i primetiti razliku, pa shodno tome balansiranje se može i izostaviti.

mrjr,
I ja imam bol ne u šaci nego isto baš u plećki. Sumnjam da je to od težine štapa već mi se čini da je to od samog stava celog tela. Očekujući kontru svakog trenutka mora da su neki mišići već stegnuti, kako bi kontra bila brža i efikasnija. Mislim da malo treba obratiti pažnju na to pa nekako zauzeti relaksirajući opšti stav, počev od šake, podlaktice, ramena pa sve do plećke.
"Ako  nismo u stanju da nešto predstavimo brojevima, to svakako znači da je naše znanje o tome nedovoljno."
                                                          Lord Kelvin

Germina

 Ja sam svojevremeno završio na fizikalnoj terapiji zbog bola u plećki i ramenu prouzrokovanom debalansiranim štapom za teško varaličarenje i njegovim držanjem kao što to čini mrjr. Posle godinu dana muka i prelaska na lakši pribor za varaličarenje soma, djavo mi nije dao mira pa sam spomenuti teškaš balansirao sa 50g olova na kraju i promenio način njegovog držanja (vrat mašinice izmedju malog i domalog prsta) i evo već godinama varaličarim sa njim bez problema.
Moj ortak koji ima izuzetno snažne šake sa bolnom grimasom na licu zbog bola u plećki varaličari Sportex Kev Welsom 200g i ne može da sastavi pola sata zabacivanja u kontinuitetu a još i sedi u stolici....ali je tvrdoglav po pitanju balansiranja štapa.
U takvim ekstremnim situacijama balansiranje štapova svakako pomaže.....


Teme sličnog naslova (10)